Page 60 of 113 FirstFirst ... 105056575859606162636470110 ... LastLast
Results 1,181 to 1,200 of 2250

Thread: PS4 Firmware Updates (Current Version 8.50)

  1. #1181
    Cool Member spyke333's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Patra
    Posts
    245
    PSN ID
    spyke33
    Name
    Christophe

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Γεγονός είναι ότι στο 1ο boot που έκανα σήμερα πριν κατεβάσω το update (η κονσόλα ήταν shut down, όχι σε rest mode) είχα δισκάκι μέσα. Το 1ο κλείσιμο το έκανε καθώς κατέβαζε το update και όχι αφου έκανε το update.
    Κάτι που ξέχασα να πω είναι ότι όταν προσπάθησα να βάλω το update μετά το rebuild, στις λεπτομέρειες του update μου έγραφε αντί για 2.51 -> %.51.
    Βεβαια όπως προείπα, το κλείσιμο το έκανε πριν κατέβει οπότε..
    Τώρα κατεβάζω ξανά από τον υπολογιστή το update και θα το περάσω από το safe mode και βλέπουμε.


  2. #1182
    Cool Member spyke333's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Patra
    Posts
    245
    PSN ID
    spyke33
    Name
    Christophe

    Default

    Συνεχίζω..
    Λοιπόν, μέσω του safe mode ξανακατέβασα το update και το πέρασα από την αρχή. Κάνει το restart που κάνει πάντα και σβήνει. Όταν το ξανανάβω κάνει το check storage status και όταν και αυτό με τη σειρά του τελειώσει, μου βγάζει μήνυμα για σοβαρό error και μου λέει αν θα το κάνω report.
    Όταν συνεχίσω από εκείνο το σημείο κάνει ξανά μόνο του rebuild database και όταν τελειώσει, γράφει το photosensitive μήνυμα και παγώνει εκεί για 5-6 δευτερόλεπτα και μετά σβήνει τελείως μόνο του. Όχι rest mode, σβήνει εντελως. Προσπαθώ να το ανοίξω από το χειριστήριο αλλά δεν κάνει κάτι.
    Πατάω το κουμπί στην κονσόλα, κάνει μπιπ, αλλά πάλι δεν ανάβει. Το πατάω ξανά και ανάβει με "δυσκολία" και με πάει κατευθείαν σε check storage.
    Και μετά φαύλος κύκλος και πάμε από την αρχή...

    Τώρα όπως το βλέπω, 2 πράγματα έχουν συμβεί : 1) ή έχει γίνει του καρά-corrupt το κάγκελο και μάλλον θα κάνω initialise μπας και το μαζέψω 2) ο σκληρός χτύπησε και τα έκανε μαντάρα...

    Για πείτε ρε παιδιά καμιά ιδέα !

  3. #1183
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εαν μπορεις να τον συνδεσεις σε καποιο PC , μπορεις να τσεκαρεις τον δισκο για bad sectors με το hdtune.

  4. #1184
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αν έχεις κάνει μεταφορά των save σου στο cloud το initialise ακούγεται σαν μία καλή ιδέα. Αν όχι, τότε θα έλεγα να δοκιμάσεις μία στο internet μπας και βρεις παρόμοιο πρόβλημα και ορθολογική λύση. Επίσης, λογικά στο report problem πρέπει να είχε κάποιον κωδικό, καλό θα ήταν να τσεκάρεις τι σημαίνει αυτός. Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι ανάβεις εσύ την κονσόλα στο firmware update, κάτι όχι συνηθισμένο θα έλεγα μιας και η κονσόλα κάνει τον κύκλο της εγκατάστασης, εκκίνησης μόνη της και απλά ανάβεις το χειριστήριο εσύ όντας στα μενού και ότι αν είδα καλά στο πρώτο μήνυμα η κονσόλα δούλεψε "κανονικά" όταν ήταν offline (χωρίς το καλώδιο του ethernet επάνω) ή κατάλαβα λάθος; Δοκίμασε πάλι μία χωρίς καλώδια κλπ. Επίσης, εάν φτάσεις σε οριακό σημείο (αν δεν είσαι ήδη) θα πρότεινα να καλέσεις και την τεχνική υποστήριξη της Sony να δεις τι θα σου προτείνουν και οι ίδιοι. Αφενώς έχεις τεχνική υποστήριξη έτσι ή αλλιώς, αφετέρου έχεις ακόμη και κάλυψη λόγω της εγγύησης αν είναι κάτι σοβαρο.ενημέρωσε μας αν θέλεις για το τι έγινε.

  5. #1185
    Cool Member spyke333's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Patra
    Posts
    245
    PSN ID
    spyke33
    Name
    Christophe

    Default

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !

    Το έψαξα και στο ιντερνετ, σε forum κτλ, και δεν βρήκα (πλην μίας ίσως περίπτωσης) κάτι αντίστοιχο. Βέβαια έψαχνα και στο περίπου καθώς δεν μου έβγαζε κωδικό στο μήνυμα λάθους (error code) όταν έκανε τα restart και έτσι πήγαινα στα τυφλά.
    Με τα πολλά κατάφερα κάποια στιγμή να το κάνω να λειτουργήσει για 3-4 λεπτά (off internet) και ευτυχώς που είχα πάνω το φλασάκι και πρόλαβα να αντιγράψω κάποια save, όχι όλα. Κάτι είναι και αυτό.
    Έπειτα έκανα initialise απο το safe mode, και τώρα λειτουργεί κανονικά. Εν τω μεταξύ, λόγω ότι είχα ξαναπεράσει το 2.51 update στο safe mode, το μηχάνημα αυτό έχει περασμένο.
    Προς στιγμής δουλεύουν όλα κανονικά και έχω ήδη ξεκινήσει το download των παιχνιδιών. Κρίμα που δεν είχα προλάβει να τα κάνω backup σε κάποιο δίσκο γιατί τα gb είναι πολλά.
    Τώρα το έχω σε rest mode και επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, το έχω κάνει κανα 2-3 restart από rest mode ώστε να δω οτι λειτουργεί σωστά.

    Επομένως, αυτό που κατάλαβα είναι ότι μάλλον κατέβασα/κατέβηκε το update corrupted και μετά πήρε την κατηφόρα το μηχανήμα. Για αυτό μάλλον και παγωνε συνεχώς και δεν μπορούσε να μπουτάρει σωστά.
    Anyway, αφού το έσωσα, μικρό το κακό.

  6. #1186
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αυτά θεωρώ ότι είναι ευχάριστα νέα. Νομίζω φτηνά την γλίτωσες. Μην ξανατραβήξεις το καλώδιο από την πρίζα... Ειδικά όταν κάνει firmware upgrade.

  7. #1187
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Παλι καλα να λες.
    Last edited by spartan; 22-04-2015 at 03:35.

  8. #1188
    Cool Member spyke333's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Patra
    Posts
    245
    PSN ID
    spyke33
    Name
    Christophe

    Default

    Την πριζα την έβγαλα αφου ειχε κανει το update και αφου ειχε κολλήσει. Αλλα ναι, θέλει προσοχή. Thanks guys !

    Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #1189
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τελικά ΣΚΑΤΑ.

    Πάλι ΚΑΘΕ φορά που ανάβω το PS4 εμφανίζεται το μήνυμα Discover Power Options κλπκλπ, όπως ακριβώς δηλαδή και στο προηγούμενο firmware 2.50.

    ΕΥΓΕ Sony, σκίζεις ρε παιδάκι μου στον προγραμματισμό.

    ΥΓ: Να σημειώσω, πριν πεταχτεί κάποιος και πει "εμένα είναι όλα μια χαρά δεν το εμφανίζει", ότι για όσους χρήστες που δεν το κάνει αυτό αντιστοιχούν άλλοι τόσοι που το βιώνουν (και γίνεται χαμός τα παράπονα σε διάφορα site/blog επίσημα και μη, αρκεί μια αναζήτηση στην Google).

  10. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    donkixoths (24-04-2015)

  11. #1190
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Εγώ πλέον το συνήθισα... κι αν το αφαιρέσουνε κάποια στιγμή θα ανοίγω την κονσόλα και θα νομίζω ότι λείπει κάτι.

  12. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    donkixoths (24-04-2015)

  13. #1191
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Και σε μένα συνεχίζει να βγαίνει κανονικά, αν και στο πρώτο μπουταρισμα μετά το 2.51 δεν μου το εμφάνισε. Πλέον όμως υπάρχει εκεί πάνω αριστερά να μου θυμίζει ότι τίποτα δεν άλλαξε.

  14. #1192
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κι εμένα στο πρώτο boot μετά το update δεν το εμφάνισε - και χάρηκα, πιστεύοντας ότι την γλίτωσα επιτέλους!

    Αλλά όχι, η Sony μου έδωσε τα @@ της στο πιάτο.

    Discover UBER ALLES.

  15. #1193
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εμένα δεν μου το εμφανίζει Λευτέρη
    Spoiler!

  16. #1194
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Ερώτηση:
    Όσοι ΔΕΝ το βλέπουν ΚΑΘΕ φορά, έχουν ένα μόνο λογαριασμό στο PS4 τους ή έχουν πολλαπλούς λογαριασμούς;

    Μπορώ επίσης να επιβεβαιώσω ότι οποιαδήποτε συμβουλή υπάρχει στο διαδίκτυο (και μαγικά, και ευχέλαια, και εξορκισμοί) κανένα δεν έπιασε. Το μόνο που τελικώς έπιασε ήταν όταν ανάβω το PS4 να πάω μια βόλτα στο διπλανό δωμάτιο μέχρι να μπουτάρει εντελώς για να μην το βλέπω. Κατά τα άλλα δεν είναι και κάποιο σπουδαίο θέμα, ήδη όπως λέει και ο Οδυσσέας το συνήθισα και πολλές φορές δεν αντιλαμβάνομαι αν τελικά το έδειξε ή όχι γιατι δεν με ενδιαφέρει πια αν το δείχνει ή όχι κάθε φορά.

  17. #1195
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Yπάρχει δηλαδή κάποιος που έχει μόνο ένα account στο PS4 του?

  18. #1196
    PS4forums Addict stratisd's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Ίλιον
    Posts
    1,917
    PSN ID
    stratisd

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Yπάρχει δηλαδή κάποιος που έχει μόνο ένα account στο PS4 του?
    Eγω και δεν βλεπω τιποτα χαχαχαχα

  19. The Following User Says Thank You to stratisd For This Useful Post:

    Starlord (04-05-2015)

  20. #1197
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Κι' εγω ενα ειχα παντα :ρ
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  21. #1198
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    το 2.51 διορθωσε το εξης πριν οταν εκανε resume ενα game απο standby mode εμνιζε για λιγα δευτερολεπτα στο πανω μερος της οθονης την λοριδα που λεει ονομα και το trophy level τωρα πλεον δεν το κανει

  22. #1199
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παίζει να είναι και νέο bug (που δεν εμφανίζεται η λωρίδα) στο 2.51, διότι αυτό ήταν προβλεπόμενο feature στο 2.50 και όχι bug της.

    Μάλιστα είχε εξηγήσει η Sony ότι ναι υπάρχει λωρίδα, ναι εμφανίζεται για λίγα δευτερόλεπτα, ναι έχει ενημερωτικά στοιχεία και τέλος ναι, εξαφανίζεται με γρήγορο πάτημα του home button να βγεις στο PDM και ξανά πάτημα για να επιστρέψεις στο παιχνίδι.

  23. #1200
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by spyke333 View Post
    Την πριζα την έβγαλα αφου ειχε κανει το update και αφου ειχε κολλήσει. Αλλα ναι, θέλει προσοχή. Thanks guys !

    Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Σε θυμήθηκα... προχθές "σκάλωσε" χοντρά την ώρα που έπαιζα online. Όταν λέμε σκάλωσε, κόλλησε εντελώς στην εικόνα που είχε εκείνη την στιγμή και δεν έκανε απολύτως τίποτα. Το PS button δεν δούλευε και φυσικά δεν έβγαινε στο κεντρικό μενού, ούτε άλλαζε χρήστες. Οι κινήσεις μου ήταν να πατήσω αρχικά παρατεταμένα το power button στην κονσόλα αλλά αρνήθηκε πεισματικά να κλείσει. Επόμενη κίνηση:
    α) κλασσικά έβγαλα το δισκάκι που είχε μέσα (δεν έπαιζα από αυτό πάντως)
    β) πάτημα παρατεταμένα (άνω των 10 δευτερολέπτων) του PS button στο χειριστήριο για απενεργοποίηση του.
    γ) ενεργοποίηση του χειριστηρίου ξανά (τίποτα νεότερο όμως)
    δ) πάτημα παρατεταμένο του power button στην κονσόλα (τίποτα)
    ε) επανάλληψη του δ για μία ακόμη φορά και περισσότερη ώρα (πάνω από 15 δεύτερα ίσως) οδήγησε τελικώς στο υποχρεωτικό shutdown της κονσόλας με κάπως πιο φυσιολογικό τρόπο από το να τραβήξω καλώδιο

    Στην επανεκκίνηση έκανε τον κλασικό έλεγχο για τον εσφαλμένο τερματισμό λειτουργίας και μετά έβγαλε για αναφορά σφάλματος άνευ κωδικού ή βίντεο.

    Έκτοτε λειτουργεί φυσιολογικά και απροβλημάτιστα.

    Οπότε θα πρότεινα μα επιμένετε στο πάτημα του power button όσο περισσότερο και για μεγαλύτερο διάστημα μπορείτε και ει δυνατόν να αποφεύγετε το τράβηγμα του καλωδίου.
    Last edited by Nek_Food; 06-05-2015 at 11:35.

  24. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    spyke333 (06-05-2015)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •