Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Ps+ στον EU account ή στον US;

  1. #1
    Senior Member efthimisv's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    101
    PSN ID
    efthimisv
    Name
    Ευθύμης

    Default Ps+ στον EU account ή στον US;

    Έχω δύο προσωπικούς λογαριασμούς, έναν EU account, που είναι ο κύριος που παίζω και έναν US account που αγοράζω παιχνίδια όταν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή από την Ευρώπη. Plus έχω στον EU και έχω ενεργοποιήσει ως primary και τους δύο στην κονσόλα μου, για να μπορώ να παίζω με τον EU τα παιχνίδια που κατεβάζω από τον US. Η Plus συνδρομή μου στον EU λήγει σε λίγο καιρό και είμαι σε δίλημμα, ποιον από τους δύο λογαριασμούς να κάνω Plus. Aν κάνω τον US, θα μου στοιχίσει η ανανέωση λιγότερο και επιπλέον οι προσφορές στο US store είναι αρκετά καλύτερες, όπως επίσης είναι υπέρ μας και η ισοτιμία των δύο νομισμάτων. Τώρα μπορώ να παίξω online με τον US ότι έχω αγοράσει με τον EU και ας μην είναι Plus, άρα φαντάζομαι θα μπορεί να συμβεί και το αντίστροφο ( Αφού έχω ενεργοποιημένο ως primary έναν Plus, διαμοιράζει την online gaming δυνατότητα και στους υπόλοιπους, έτσι δεν είναι; ). Θα έχω κάποιο μειονέκτημα που δεν μπορώ εγώ να σκεφτώ; Είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει καλά; Τι θα μου προτείνατε οι πιο έμπειροι;


  2. #2
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by efthimisv View Post
    Έχω δύο προσωπικούς λογαριασμούς, έναν EU account, που είναι ο κύριος που παίζω και έναν US account που αγοράζω παιχνίδια όταν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή από την Ευρώπη. Plus έχω στον EU και έχω ενεργοποιήσει ως primary και τους δύο στην κονσόλα μου, για να μπορώ να παίζω με τον EU τα παιχνίδια που κατεβάζω από τον US. Η Plus συνδρομή μου στον EU λήγει σε λίγο καιρό και είμαι σε δίλημμα, ποιον από τους δύο λογαριασμούς να κάνω Plus. Aν κάνω τον US, θα μου στοιχίσει η ανανέωση λιγότερο και επιπλέον οι προσφορές στο US store είναι αρκετά καλύτερες, όπως επίσης είναι υπέρ μας και η ισοτιμία των δύο νομισμάτων. Τώρα μπορώ να παίξω online με τον US ότι έχω αγοράσει με τον EU και ας μην είναι Plus, άρα φαντάζομαι θα μπορεί να συμβεί και το αντίστροφο ( Αφού έχω ενεργοποιημένο ως primary έναν Plus, διαμοιράζει την online gaming δυνατότητα και στους υπόλοιπους, έτσι δεν είναι; ). Θα έχω κάποιο μειονέκτημα που δεν μπορώ εγώ να σκεφτώ; Είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει καλά; Τι θα μου προτείνατε οι πιο έμπειροι;
    2 αρνητικά βλέπω στο να προτιμήσεις US plus, τα θετικά τα ξέρεις. Ζυγίζεις και αποφασίζεις
    1. Αν θέλεις να αγοράσεις dlc για retail παιχνίδι θα χρειαστείς την EU έκδοση γιατί δεν θα παίζουν τα αμερικάνικα dlc
    2. Χάνεις όλα τα παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμή το plus και έχεις στον EU λογαριασμό σου μιας και έχεις access σε αυτά μόνο όσο είσαι μέλος.

  3. #3
    Senior Member efthimisv's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    101
    PSN ID
    efthimisv
    Name
    Ευθύμης

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    2 αρνητικά βλέπω στο να προτιμήσεις US plus, τα θετικά τα ξέρεις. Ζυγίζεις και αποφασίζεις
    1. Αν θέλεις να αγοράσεις dlc για retail παιχνίδι θα χρειαστείς την EU έκδοση γιατί δεν θα παίζουν τα αμερικάνικα dlc
    2. Χάνεις όλα τα παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμή το plus και έχεις στον EU λογαριασμό σου μιας και έχεις access σε αυτά μόνο όσο είσαι μέλος.
    Ευχαριστώ γα την άμεση απάντηση. Το 2. δε με απασχολεί καθόλου, το 1, που ανέφερες μάλλον δεν το καταλαβαίνω σωστά. Και τώρα που έχω plus στον ευρωπαϊκό λογαρισμό, το ίδιο δεν ισχύει; Αν αγοράσω ένα παιχνίδι από εδώ και το dlc δε θα πρέπει να είναι από το ίδιο region; Εκτός και αν εννοείς ότι θα πληρώσω το dlc πιο ακριβά μιας και στο EU store δε θα έχω την έκπτωση ενός plus λογαριασμου. Εσύ τι θα επέλεγες για παράδειγμα; Ψάχνω δικαιολογία, αν κάνω τι λαλακία για να ρίξω αλλού το φταίξιμο, θα πω εγώ δεν έκανα λάθος, εσύ με παρέσυρες..

  4. #4
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by efthimisv View Post
    Ευχαριστώ γα την άμεση απάντηση. Το 2. δε με απασχολεί καθόλου, το 1, που ανέφερες μάλλον δεν το καταλαβαίνω σωστά. Και τώρα που έχω plus στον ευρωπαϊκό λογαρισμό, το ίδιο δεν ισχύει; Αν αγοράσω ένα παιχνίδι από εδώ και το dlc δε θα πρέπει να είναι από το ίδιο region; Εκτός και αν εννοείς ότι θα πληρώσω το dlc πιο ακριβά μιας και στο EU store δε θα έχω την έκπτωση ενός plus λογαριασμου. Εσύ τι θα επέλεγες για παράδειγμα; Ψάχνω δικαιολογία, αν κάνω τι λαλακία για να ρίξω αλλού το φταίξιμο, θα πω εγώ δεν έκανα λάθος, εσύ με παρέσυρες..
    Ακριβώς αυτό που λες στο bold εννοώ.

    Εγώ προσωπικά επειδή με απασχολεί το 2 πολύ δεν θα έβαζα Αμερικάνικο
    Επίσης όσον αφορά προσφορές, κατα καιρούς έχουν βγει καλύτερες plus προσφορές στο ευρωπαϊκο store. Συνήθως βέβαια στο us είναι καλύτερες.

  5. #5
    Cool Member Sakman's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    153
    Name
    Σακης

    Default

    Quote Originally Posted by efthimisv View Post
    είναι υπέρ μας και η ισοτιμία των δύο νομισμάτων
    Βρε παιδια,εγω αυτο δεν το εχω καταλαβει.
    Εφοσον αγορασω μια καρτα psn (20$) για αμερικανικο λογαριασμο στη τιμη των 20 ευρω απο πχ maxplay.gr και κανω μια αγορα πχ αυτο https://store.playstation.com/#!/en-...ASON0000000000 που εχει 20$.Οταν θα ολοκληρωθει η συναλλαγη δεν θα εχω υπολοιπο ετσι;Αρα μου κοστιζει το παιχνιδι 20 ευρω!!!
    Που ειναι λοιπον οτι ειναι φτηνοτερα τα παιχνιδια στο αμερικανικο psn?Πραγματικα δεν καταλαβαινω που ειναι το κερδος...Με ενδιαφερει κι εμενα να φτιαξω ενα αμερικανικο λογαριασμο αλλα αν αγορασω καρτα των 20$ οτι αγορες κανω στο psn πχ 15$ θα εχω αλλα 5$ υπολοιπο που θα εχω δωσει ηδη 20 ευρω.Αρα ειναι σαν να αγοραζω 20 ευρω καρτα ευρωπαικη.Μηπως κατι δεν εχω καταλαβει καλα εγω;

  6. #6
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Παλιά είχε μεγάλη διαφορά τώρα έπεσε, το μόνο κέρδος είναι να βρεις προσφορά το παιχνίδι στο αμερικανικό.
    Διάφορα μεγάλη μπορεί να βρεις και σε κάρτες τον 50 δολάρια υπήρχαν site πριν λίγο καιρό την εδιναν 43 ευρώ.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  7. #7
    Advanced Member De-lee_GR's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    521
    PSN ID
    De-Lee_GR

    Default

    Τα περισσότερα παιχνίδια για παράδειγμα έχουν 60 δολάρια αντί 70 ευρώ που έχουν στο ευρωπαϊκό

  8. #8
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Για το άλλο που λες, ναι σου περισσεύει χρημα για επόμενη αγορά, δυστυχώς με της κάρτες αυτές είναι στάνταρ τα ποσα δεν μπορείς να βάλεις ακριβώς τα λεφτά.
    Προσοχή όμως σε μερικά dlc δεν παίζουν στο ευρωπαϊκό account δλδ υπάρχουν παιχνίδια πού αν αγορασεις έξτρα μπορεί να μην παίζουν στο ευρωπαϊκό (είναι σπάνιο),παράδειγμα εγω πήρα gtav αμερικάνικο τα μπόνους δεν μου τα έδωσε για το ευρωπαϊκό.
    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 08-03-2016 at 19:29.

    xbox:Christoforo7s

  9. #9
    Cool Member Sakman's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    153
    Name
    Σακης

    Default

    Αρα λοιπον οκ,δεν ειμαι τρελος!!!!!Οποτε δεν αξιζει παρα μονο οπως ειπε ο Χριστοφορος πιο πανω αν βαλουν καμια προσφορα!
    Οκ.Σας ευχαριστω παιδια!

  10. #10
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Σκέφτομαι με έναν φιλο να κάνουμε αμερικανικό λογαριασμό να παίρνουμε κανένα παιχνίδι και να μοιραζόμαστε και την συνδρομή. Βλέπω ότι τα παιχνίδια το αμερικανικό τα έχει στα 59.99 και το Ευρωπαϊκό 69.99. Αξίζει να κάνω αμερικανικό λογαριασμό απο ότι καταλαβαίνω. Να το κάνω; Τι λέτε;
    Επίσης εγώ θα τα κατεβάζω απο το αμερικανικό αλλά θα παίζω με το Ευρωπαϊκό. Δε θα εχω κανένα πρόβλημα στο online έτσι;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  11. #11
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    1) Αν δει καποιος την ισοτιμια εχουμε 1 ευρω=1,13 δολλαρια, αρα οικονομικα συμφερει καποιος να αγοραζει απο το αμερικανικο. Λιγο; Εστω αυτο το λιγο.

    2) Σχεδον ολα τα νεα παιχνιδια στο Ευρωπαικο εχουν +10 ευρω επι της αρχικης τιμης που ειναι στα 60 δολλαρια στο αμερικανικο. Που σημαινει διαφορα της ταξης των 17 ευρω. Δεν ειναι και λιγο...

    3) Παλιοτερα η ισοτιμια ηταν στο 1 ευρω=1,30 δολλαρια. Οποτε παλιοτερα ηταν ευκαιρια να εχεις αμερικανικο.

  12. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    WolfRathmA (23-06-2016)

  13. #12
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Τώρα πλέον δεν συμφέρει, παλια ήταν πολυ μεγάλη διαφορά μονο προσφορές πλεον αν αγορασεις.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    spartan (30-06-2016),WolfRathmA (23-06-2016)

  15. #13
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Σκέφτομαι με έναν φιλο να κάνουμε αμερικανικό λογαριασμό να παίρνουμε κανένα παιχνίδι και να μοιραζόμαστε και την συνδρομή. Βλέπω ότι τα παιχνίδια το αμερικανικό τα έχει στα 59.99 και το Ευρωπαϊκό 69.99. Αξίζει να κάνω αμερικανικό λογαριασμό απο ότι καταλαβαίνω. Να το κάνω; Τι λέτε;
    Επίσης εγώ θα τα κατεβάζω απο το αμερικανικό αλλά θα παίζω με το Ευρωπαϊκό. Δε θα εχω κανένα πρόβλημα στο online έτσι;
    O ένας απο τους δύο (αυτός που δεν θα έχει primary account το ps του) σας θα μπορεί να παίξει τα παινίδια μόνο στο νέο account!
    Λογικά με το online δεν θα έχεις θέμα...

  16. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    WolfRathmA (23-06-2016)

  17. #14
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Εγώ δεν εχω καταλάβει γιατί υπάρχει τόσο μεγάλο πλαφόν (10 ευρώ παραπάνω) στο αμερικανικό. 17 ευρω που βγαίνει η διαφορά δεν είναι λίγα. Οπότε αξίζει πιστεύω.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  18. #15
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Εγώ δεν εχω καταλάβει γιατί υπάρχει τόσο μεγάλο πλαφόν (10 ευρώ παραπάνω) στο αμερικανικό. 17 ευρω που βγαίνει η διαφορά δεν είναι λίγα. Οπότε αξίζει πιστεύω.
    Κοίτα υπάρχει και κατι αλλο η κάρτες δεν μπαίνουν σε Αμερική,οπότε μονο με κάρτες αμερικανικές που πουλάνε σε διάφορα site γίνεται δουλειά και μπορεί να της βρεις φτηνά εγω τελευταία φορά βρήκα με 47 ευρώ τα 50 δολάρια.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  19. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    WolfRathmA (23-06-2016)

  20. #16
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Τα οποία site μπορεί να μη δεχτούν την ελληνικής έκδοσης κάρτας σου όμως (όπως συνέβη σε μένα με το pc game supply) και θα πρέπει να βρεις άλλους τρόπους

  21. #17
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Με paypal δεν εχεις κανενα προβλημα , εχω αγορασει απο 10 σαιτ καρτες

    Spoiler!

  22. #18
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Μόνο paypal χρησιμοποιώ και έφαγα πόρτα από το συγκεκριμένο

  23. #19
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Το Paypal θα δουλεψει ΜΟΝΟ εαν:
    Α) εχει balance (το εχετε "φορτωσει" με χρηματα, δικαιουμαστε 1000€/μηνα εφοσον υπαρχει διαθεσιμο στην τραπεζα σας)
    B) ειναι συνδεδεμενο με πιστωτικη καρτα εξωτερικου (για αγορα απο οπουδηποτε, οτιδηποτε)
    Γ) ειναι καποιος κωλοφαρδος και η Ελληνικη πιστωτικη καρτα του δεν υποκεινται σε περιορισμους λογω cc
    (εχω εναν {μονο} γνωστο που αγοραζει ελευθερα).

    Για οσους εχουν smartphone η λυση ειναι η REVOLUT.
    To ebanking (για αποστολη εμβασματων) θα μειωσει το κοστος "φορτωσης" της επισης.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  24. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Kane (30-06-2016)

  25. #20
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Παιδιά. Ο ίδιος λογαριασμός μπορεί να είναι activate σε δύο διαφορετικές κονσόλες;

    Και πόσους λογαριασμούς μπορεί να έχει κάποιος active σε ενα PS4;
    Δύο η έναν;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •