Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 61

Thread: PS Plus game sharing σε PS3

  1. #1
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default PS Plus game sharing σε PS3

    Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί αλλα δεν το βρήκα.

    έχω ps plus και έχει κ ένας φίλος μου Ps plus, αλλα εγώ είμαι παλιό Member και έχω πολλά games στην download list.



    αν Logarw με το δικό μου psn στη κονσόλα του φίλου, θα μπορέσει να κατεβάσει τα games που έχω στην download list και μετα να μπει με το δικό του psn id ( και αυτό ps plus ) και να τα παίξει? μιλάω πάντα για games που είχα πάρει με ps plus και οχι άλλα retail games.
    Last edited by dlevel; 19-11-2013 at 19:20.

  2. #2
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Με το δικό σου account μπορεί να κατεβάσει τα πάντα από την download λίστα σου και να τα παίξει είτε είναι είτε δεν είναι plus user ο φίλος σου.

    Εννοείται πως μπορεί να τα παίζει με το δικό του account είτε on είτε offline και τα trophies να γράφονται κανονικά σ'αυτόν.

    Το μόνο που θα χρειαστεί εν καιρώ είναι αν έχει λήξει κάποιο παιχνίδι να το τρέξει με το δικό σου account ώστε να ενημερωθεί η καινούρια ημερομηνία λήξης της plus συνδρομής σου.

    Σε ότι δεν έγινα κατανοητός εδώ είμαστε.

  3. #3
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    τέλεια, απλά για να είμαι σίγουρος οτι κατάβα καλά.

    μπαίνει με το δικο μου, κατεβάζει τα ps plus games της download list μου, κάνει logout, μπαίνει με το δικο του psn id ( plus kai auto ) και το παίζει το game κανονικά.

    edit: ααα και plus να μην είναι μπορεί να τα παίξει? τέλεια...

  4. #4
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ναι, δεν παίζει βέβαια ρόλο αν είναι αυτός plus, ο ανηψιός μου τα παίζει χωρίς να είναι plus.

  5. #5
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    thanx για την άμεση απάντηση mate!

  6. #6
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Απλά έχε υπόψη ότι αυτό δεν θα δουλεύει στο PS4.

  7. #7
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    ^^ και επισης πως μονο σε 2 κονσολες μπορεις να κανεις logon με το psn id σου και να ειναι avtivated.

    Δλδ δεν μπορεις να κανεις τα παραπανω κ με εναν 3ο φιλο σου . Επισης επειδη το τονιζες συνεχεια δεν εχει να κανει αν εισαι plus ή οχι το ιδιο γινεται με ολους τους λογαριασμους, απο την στιγμη που κατεβει το οτιδηποτε στο ps3 μπορει να το παιξει οποιος αλλος λογαριασμος κανει logon

  8. #8
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    ok thank you! πρέπει να κάνω δλδ και activate στην κονσόλα του με το psn id μου;

  9. #9
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Θεωρητικά στο PS3 μπορείς, για offline gaming. Μπαίνει ο Χ και κατεβάζει άπαντα και κάνει sign out χωρίς deactivation της κονσόλας. Εσύ μετά πας από το PC και κάνεις deactivate την κονσόλα του, που όμως αν δεν συνδεθεί στο PSN νομίζω ότι δεν θα γίνει αντιληπτό από αυτή οπότε παίζεις κανονικά. Έτσι μπορεί και ένας άλλος τρίτος ο Ψ να μπει να τα κατεβάσει και να παίζει με αυτά. Όσο μένει ο Χ offline δεν δημιουργείται σε κανέναν πρόβλημα. Σαφώς και δεν μπορεί να παίξει online ή να κατεβάσει άλλα παιχνίδια σε επόμενους μήνες.

    Για το PS4 η αλήθεια είναι δε ξερω έχει ξεκαθαρίσει το θέμα, πρέπει η δευτερη κονσόλα να ειναι πάντα online για να παίξεις; Δεν έχει νόημα έτσι, γιατί ουσιαστικά δεν είναι sharing αυτό, αλλά πρακτικά έτσι καταπολεμάνε αυτό που ανέφερα παραπάνω.

  10. #10
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Deactivate γίνεται μόνο μια φορά ανά 6 μήνες και για ΟΛΕΣ τις κονσόλες. Επίσης, λόγω PS+ κάποια στιγμή θα λήξουν τα games, εκτός αν κάποιος έχει μέχρι το 2018 (λέμε τώρα) και δεν τον νοιάζει άμεσα.

  11. #11
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Νομίζω την τελευταία φορά που μπήκα στο account μου από τον υπολογιστή (πριν καμιά εβδομάδα), είχε αλλάξει πια το περιβάλλον και έχει χωριστά τις συσκευές σου, ενώ αν είδα καλά σου έδινε την δυνατότητα να τσεκάρεις κουτάκια και να κάνεις μεμονωμένο deactivate σε οποιαδήποτε κονσόλα. Βέβαια έχω μόνο ένα PS3 στο account αυτό οπότε μπορεί να κάνω και λάθος, ενώ στο online support γράφει ότι deactivation του PS3 γίνεται μόνο από την κονσόλα. Καλά, δέσαμε τώρα.
    Last edited by Nek_Food; 19-11-2013 at 21:34.

  12. #12
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    ισχύει, σε αφήνει να κάνεις deactivate ξεχοριστά.

  13. The Following User Says Thank You to dlevel For This Useful Post:

    Nek_Food (19-11-2013)

  14. #13
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    auto pou thelw na dokimasw twra me ton filo einai epidei einai k autos plus, na doume mipws epidei to ksekinisei apo to account tou ginete expire otan teliwnei autounou h sundromi

  15. #14
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Όχι, στις πληροφορίες θα δεις ότι γράφει τον ιδιοκτήτη του περιεχομένου και την ημερομηνία λήξης την δικιά του. Τριγωνάκι στο παιχνίδι και info... Δες για σιγουριά.

  16. #15
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    αα οκ. thanx.

  17. #16
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    a ok, δε με ενοχλεί αυτο γιατί μόνο με τον συγκεκριμένο θέλω να του δώσω τα games μου γρ ειμαι 2 χρόνια plus και έχω αλλα 2 να παίζουμε κανα μαζί

  18. #17
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    To ίδιο κάνω και εγώ με τα ανιψάκια μου τζαμπε παιχνίδια τους περνάω με το account μου lol. Αλλά στο PS4 δύσκολα τα πράγματα....

    Απο 5 γίνανε 2 και στο PS4 @@

  19. The Following User Says Thank You to Nerven For This Useful Post:

    psx3 (20-11-2013)

  20. #18
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μπήκα και το τσέκαρα μόλις. Ξεχωριστά σου δίνει οδηγίες, αλλά δεν κάνει deactivate.

    Στο 3o tab έχει επιλογή για deactivate all.
    My bad then... ThanX

    Quote Originally Posted by nerven View Post
    To ίδιο κάνω και εγώ με τα ανιψάκια μου τζαμπε παιχνίδια τους περνάω με το account μου lol. Αλλά στο PS4 δύσκολα τα πράγματα....

    Απο 5 γίνανε 2 και στο PS4 @@
    Βασικά και στο PS3 όλο το περιεχόμενο από μία ημερομηνία και μετά (Νοέμβριος 2011 νομίζω) μπορεί να γίνει share σε δύο κονσόλες PS3, μόνο το περιεχόμενο πριν από αυτή την ημερομηνία μπορεί να γίνει share σε 5 κονσόλες PS3. Πως ακριβώς γίνεται αυτό τώρα με τα activation/deactivation δεν ξέρω, αλλά αυτά γράφει στο αντίστοιχο θέμα στο support της Sony.
    Στο PS4 ίδωμεν, αν και από ότι βλέπω μάλλον πάει το θέμα gamesharing (ε, μάλλον το παραυτώσαμε και οι χρήστες, ή ήταν καροτάκι ή δεν ξέρω και εγώ τι).

  21. #19
    toumpasn's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Ρεθυμνο
    Posts
    488
    PSN ID
    toumpasn
    Name
    Νικος

    Default

    Καλημερα.Επειδη μολις χθες πηρα χαμπαρι οτι γινετε αυτο θα ηθελα μια διευκρινιση.Θελω να κανω sharing το gt6.Ειχε δοκιμασει κανεις στο gt5 αν γινετε?Μπορεις να παιζει και online ο 2ος που θα το εχει στη κονσολα του?Ευχαριστω.

  22. #20
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Online με το ίδιο account μόνο η μία κονσόλα. Αλλά νομίζω ότι μπορεί να μπουν για online δύο φίλοι με το ίδιο παιχνίδι shared αλλά φυσικά με διαφορετικά accounts (ο καθένας το δικό του).

    Κάποιος για επιβεβαίωση;

  23. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    toumpasn (04-12-2013)

Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •