Page 14 of 15 FirstFirst ... 4101112131415 LastLast
Results 261 to 280 of 281

Thread: Headsets for PS4

  1. #261
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by razkal View Post
    Έχει κανείς τα παρακάτω συνδεδεμένα με το ds να γράψει εντυπώσεις? https://www.skroutz.gr/s/12468321/Hy...=HX-HSCL-SR-NA
    Τα έχει το πλαίσιο στα 50 ευρώ, ως και απόψε νομίζω, αλλά δεν ξέρω πόσο καλά θα συνεργαστούν με το ps.
    Στο skroutz εχει και reviews χρηστων, βλεπω 2 να γραφουν εντυπωσεις για αυτα, διαβασε εδω:
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  2. #262

    Default

    Ναι τα είδα, απλώς δεν ξέρω πόσο καλά θα είναι πάνω στο DS4.
    Στα πιο πάνω πόστς του τοπικ διάβασα ότι το ds4 δεν προτείνεται για ακουστικά.
    Ίσως πάρω και αυτό για να ρίξω τα ακουστικά στο USB του ps4. https://www.aliexpress.com/item/-/32839747850.html

  3. #263
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by razkal View Post
    Ναι τα είδα, απλώς δεν ξέρω πόσο καλά θα είναι πάνω στο DS4.
    Στα πιο πάνω πόστς του τοπικ διάβασα ότι το ds4 δεν προτείνεται για ακουστικά.
    Ίσως πάρω και αυτό για να ρίξω τα ακουστικά στο USB του ps4. https://www.aliexpress.com/item/-/32839747850.html
    Προσωπικα θα προτιμουσα να παρω καποιο ασυρματο headset με δικο του usb dongle και με ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ surround ηχο στο ps4
    και οχι να κανω δοκιμες με αμφιβολου ποιοτητος "καρτων ηχου".
    Αυτο που ποσταρες παντως ΔΕΝ βλεπω να εχει surround ηχο.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  4. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    razkal (22-04-2019)

  5. #264

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Προσωπικα θα προτιμουσα να παρω καποιο ασυρματο headset με δικο του usb dongle και με ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ surround ηχο στο ps4
    και οχι να κανω δοκιμες με αμφιβολου ποιοτητος "καρτων ηχου".
    Αυτο που ποσταρες παντως ΔΕΝ βλεπω να εχει surround ηχο.
    Δεν έχει surround, το ξέρω.
    Αλλά έχει και 50 ευρώ
    Μόνο τα Sony δεν εχουν επιβεβαιωμενο surround?

  6. #265
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by razkal View Post
    Δεν έχει surround, το ξέρω.
    Αλλά έχει και 50 ευρώ
    Μόνο τα Sony δεν εχουν επιβεβαιωμενο surround?
    Εχω ακουστικα εδω και χρονια και δεν παρακολουθω πια την αγορα σε αυτα.
    Εαν το ταβανι σου ειναι τα 50€ και δεν σε ενδιαφερει τα features surround/ασυρματος ηχος,
    παρε αυτα που βρηκες καλα πραγματα διαβαζω γι αυτα.

    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  7. #266
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    Παιδια Καλησπερα επειδη τα sony gold μας αφησαν χρονους ψαχνω ασυρματο headset για PS4 αλλα και για xbox one ( θα βαζω το aux στο χειρηστηριο) εχω κοιταξει τα SteelSeries Arctis 7 και turtle beach 800 για τα δευτερα αν παρεις το μοντελο για xbox δεν λειτουργει το mic σε PS4 σκεφτομαι και τα sony platinum καποια αλλη προταση?

  8. #267

    Default

    sony playstation gold headset wireless. και στην επίσης είχα τα hyper x cloud 2 δεν είναι ασύρματα αλλά έχουν κάρτα είχα που συνδέεται στο και δουλεύει τέλεια το ....και έχουν πολύ καλύτερο ήχο από τα playstation gold, διάφορα στα χρήματα είναι καμιά 10-15 ευρώ .

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by MaRkUs_gr View Post
    sony playstation gold headset 7.1 wireless. και στην κύπρο επίσης είχα τα hyper x cloud 2 δεν είναι ασύρματα αλλά έχουν κάρτα που συνδέεται στο usb και δουλεύει τέλεια το 7.1 ....και έχουν πολύ καλύτερο ήχο από τα playstation gold, διάφορα στα χρήματα είναι καμιά 10-15 ευρώ .
    έκανα μια μικρή διόρθωση στο ποστ πριν

  9. #268
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια εξηγηστε μου κατι γιατι πραγματικα δεν βγαζω ακρη.

    Εχω τα hyperX cloud ii υποτιθεται οτι ειναι 7.1, και υποτιθεται οτι τα υποστηριζει το PS4, παπαριες gimmick εντελως ειναι δεν βγαζουν με τιποτα πραγματικο surround sound, ουτε καν πλησιαζει στο να το εξομειωνει με ενα decent τροπο. Απλα δεν ειναι surround τελος. Ειναι στερεο. Ειτε η καρτα ειναι ενεργοποιημενη ειτε οχι.

    Καλα ακουστικα, καλος ηχος για στερεο, πολυ βολικα αλλα καλωδια και μη υποστηριξη πραγματικου surround sound με ενοχλει.

    Σκεφτομαι λοιπον την αγορα των platinum της Sony, αλλα εξακολουθω να μην μπορω να καταλαβω με σιγουρια καποια πραγματα.

    α) Υποστηριζουν surround ηχο? Και δεν εννοω μονο με τα παιχνιδια που κατεβαζεις προφιλ, που συνηθως ειναι exclusives. Υποστηριζεται απο αλλα παιχνιδια χωρις προφιλ κλπ?

    β) Γενικα ο ηχος που βγαζουν σε κανει να νιωθεις οτι ειναι 7.1? δηλαδη οταν μιλαει ας πουμε καποιος χαρακτηρας πισω σου, σου δινεται αυτη η αισθηση οτι ειναι πισω σου (οπως το ακους σε ενα home cinema) ?Δε λεω να ειναι ποιοτητα home cinema προφανως, αλλα να σου δινεται εστω αυτη η ψευδευσθηση...

    β) Θα το υποστηριζει το PS5? Δεν βρισκω λογο να μην το κανει απλα ρωταω, μην το παρω δηλαδη και το κλαιω μετα απο μερικους μηνες... (ας πουμε το PS3 συνδεεται με αυτο?)


    Γενικα ειμαι διατεθιμενος να προχωρησω σε αγορα αρκει να καταλαβω τι παιζει με τα παραπανω. Αυτο με το surround ηχο πραγματικα δεν καταλαβαινω πως δουλευει. θα ηθελα να μαθω εαν ολα τα παιχνιδια προσφερουν τετοιου ειδους ηχο και οχι μονο οσα ειναι με προφιλ?

  10. #269
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Εγώ πάντως που έχω τα Gold, τελευταία φορά τα χρησιμοποίησα στο Hellblade (που ουσιαστικά απαιτεί headset για το immersion) και ήταν όντως surround o ήχος.

    Βέβαια θα ήθελα δυνατότερο ήχο και καλύτερο noise cancelation (πρακτικά είναι... ανύπαρκτο). Μπορεί τα Platinum να είναι καλύτερα.
    Last edited by tonybsg; 29-04-2020 at 18:58.


  11. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Valkyre (29-04-2020)

  12. #270
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ευχαριστω Tony, πειτε κι αλλοι για τα θεματα αυτα αν μπορειτε, αλλα και στο θεμα του ποσο καλα απομωνονουν τους εξωτερικους ηχους (σε αυτο ειναι πολυ καλα τα hyperx cloud ii και ας μην εχουν noise cancelation) που λεει ο Tony.

  13. #271
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ολα τα ακουστικά της Sony είναι stereo και μέσω λογισμικού δίνουν την ψευδαίσθηση 7.1
    δεν είναι δηλαδή πραγματικό 7.1, γνώμη μου είναι να κάτσεις μ'αυτά που έχεις,
    άλλωστε στο PS5 θα υπάρχει 3D audio που απ'ότι έχω καταλάβει θα δουλεύει με όλα τα stereo ακουστικά.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Dimitris_ (30-04-2020),Valkyre (30-04-2020)

  15. #272
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σε ευχαριστω Οδυσσεα! Απο οτι καταλαβαινω δηλαδη δεν θα δω ιδιαιτερη διαφορα στον ηχο σε σχεση με τα hyperx cloud 2 σωστα; Αν οχι τοτε πραγματικα δεν εχω λογο να αλλαξω. Το θεμα ειναι με τα Sony εχεις εστω την ψευδαισθηση οτι ο ηχος ερχεται απο πισω σου; Γιατι με τα hyperx cloud ii δεν υφισταται. Αυτο.

  16. #273
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σε ευχαριστω Οδυσσεα! Απο οτι καταλαβαινω δηλαδη δεν θα δω ιδιαιτερη διαφορα στον ηχο σε σχεση με τα hyperx cloud 2 σωστα; Αν οχι τοτε πραγματικα δεν εχω λογο να αλλαξω. Το θεμα ειναι με τα Sony εχεις εστω την ψευδαισθηση οτι ο ηχος ερχεται απο πισω σου; Γιατι με τα hyperx cloud ii δεν υφισταται. Αυτο.

    Τα specs των ακουστικών, όπως impedance, ohm, DB και άλλα χαρακτηριστικά όπως ευκολίες σύνδεσης, ασύρματα ή μη κλπ. δεν θα μεταβληθούν ποτέ, όπως και QoL χαρακτηριστικά όπως αν είναι open/closed ear, ηχομονώσεις, συνδεσιμότητα κλπ..

    Από εκεί και πέρα το Tempest και τα λοιπά 3D Audio είναι HRTF αλγόριθμοι (όπως είναι και το Atmos) και είναι real είτε φοράς ψείρες είτε sennsheiser.

    Προφανώς τα δεύτερα θα έχουν μια διαφορά.

  17. #274
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σε ευχαριστω Οδυσσεα! Απο οτι καταλαβαινω δηλαδη δεν θα δω ιδιαιτερη διαφορα στον ηχο σε σχεση με τα hyperx cloud 2 σωστα; Αν οχι τοτε πραγματικα δεν εχω λογο να αλλαξω. Το θεμα ειναι με τα Sony εχεις εστω την ψευδαισθηση οτι ο ηχος ερχεται απο πισω σου; Γιατι με τα hyperx cloud ii δεν υφισταται. Αυτο.
    Όταν το ψιλοέψαχνα νομίζω τα reviews είχαν πάντα στα πολύ θετικά την τεχνολογία της Sony που χρησιμοποιεί για αυτό το ψευτο surround πάντως.

    Δεν έχω ιδέα βέβαια για τα Hyper Cloud (και αν έλεγαν παρόμοια πράγματα και στο τέλος απογοητεύτηκες)


  18. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Valkyre (30-04-2020)

  19. #275
    Senior Member myst77's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    108
    PSN ID
    mystidis

    Default

    Λοιπόν επειδή το έχω ψάξει ΠΑΡΑ πολύ. με forum, mail σε εταιριες κτλ

    -Aρχικά για τα Cloud II.
    Για να δουλέψει το surround σε PS4 πρέπει στο USB να περαστεί ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ firmware, όχι απαραίτητα το τελευταίο. Αν δεν το ειχες διαβασει αυτο και θελεις να τσεκαρεις πες μου να σε κατατοπίσω

    -Από όλα τα surround Headset που υπάρχουν λίγα είναι αυτά που το surround mode τους λειτουργεί και σε PS4, οποτε πριν αποφασισεις κατι θα πρεπει να είσαι σίγουρος (ρώτα και εδώ)

    - Το "πραγματικό" Surround με τα πολλά ηχεία σε κάθε ακουστικό το βρίσκεις σε μετρημένα headset που δεν ειναι συμβατά με PS4 για surround mode. Επισης αυτό όσο και να μη το περιμένουν καποιοι ΔΕΝ είναι το "καλο" surround. Τα ηχειακια ειναι διπλα-διπλα και εχουν μικρη διαμετρο ("κακη" ποιοτητα ηχου)


    - Ο ανθρωπος εχει 2 αυτια και παρόλα αυτά οταν περπαταμε εξω καταλαβαινουμε απο που ερχεται ο ήχος και όχι μόνο αν είναι από αριστερά ή δεξιά. Το ιδιο ειναι και με τα ακουστικα. τα απλα ακουστικα μπορουν να δωσουν surround μεσω αλγοριθμων/προγραμματος ο ήχος έρχεται με συγκεκριμένη διαφορά φάσης και όπως στη ζωή μπορούμε να καταλάβουμε όλες τις κατευθύνσεις. Οπότε αυτό που λένε μερικοί "το surround σε ακουστικά είναι μούφα, αφού έχουμε 2 αυτιά και δύο ακουστικά" δεν έχει βάση.

    Συνδεσε το πιο απλο ζευγαρι που εχεις και ακου αυτο για να καταλαβεις


    Εδώ εξηγει πως τα ανθρωπινα αυτια καταλαβαίνουν τη προέλευση του ήχου


    Ο "σύγχρονος" τρόπος για surround σε ακουστικά στην ουσία γίνεται με ένα απλό ζευγάρι stereo ακουστικα και επιτυγχάνεται μεσω software και υπολογισμών (πχ το καλύτερο για τους περισσότερους που είναι το Atmos for headphones ειναι απλα ένα software αλλά καταλαβαινεις ακριβως το σημείο πίσω σου που βρίσκεται ο άλλος)

    Το surround το παίρνουμε με 3 τρόπους

    1) Κάποια παιχνίδια είναι φτιαγμένα με επιπλέον mode για ακουστικά με τεχνικές για HTRF (*google HTRF surround) οποτε με οποιαδήποτε ζευγάρι έχουμε τέτοιο ηχο. Παραδειγμα εδω ειναι το Hellblade , R. Evil 7 κτλ

    2) Κάποια παιχνίδια είναι συμβατά με διάφορα mode πχ Dolby Atmos for headphones όπου αν το έχουμε στο PC ή στο XBOX μας με απλά ακουστικά παίρνουμε 3D ήχο

    3) Κάποια ακουστικά δηλωμένα ως "surround headset" (στην ουσία και αυτά απλά stereo είναι, δεν υπάρχουν πολλά ηχειάκια στο κάθε αυτί) αφού λάβουν τον πολυκαναλο ήχο που στέλνει το παιχνίδι τον επεξεργάζονται με το κύκλωμα που έχουν (DAC) και τον στέλνουν με τέτοιο τρόπο στα 2 ακουστικά (διαφορά φάσης/εντάσεις) ωστε εμείς καταλαβαίνουμε τοποθεσια/κατευθυνση.
    Τέτοια είναι της Sony, τα Razer Thresher 7.1 (Dolby Headphone τεχνολογία) , Τα Astro A50 (Dolby Headphone τεχνολογία), τα Turtle Beach 700p (DTS Headphone:X τεχνολογία), Cloud II κ.α
    Σε αυτή τη περίπτωση όσα έχουν οπτικο καλωδιο (Razer Thresher 7.1, Astro A50 και αλλα (ρωτα αν θελεις να σου πω) αλλα όχι τα Cloud2) ειναι πιο αξιοπιστα ΓΙΑ ΤΟ PS4 γιατι η κονσολα μετατρέπει τον ηχο του παιχνιδιου "on the fly" σε σήμα Dolby Digital, το DAC των ακουστικών λαμβάνει αυτό τον πολυκάναλο ήχο και όπως είπαμε πριν τον στέλνει στα δυο ακουστικα με τρόπο που καταλαβαίνουμε το surround.

    Έχω τα Razer Thresher 7.1, είμαι πολυ ευχαριστημένος, συνδέονται και αλλου, ακόμα και στην οπτικη του Cosmote TV και ακουω ασυρματα Surround τις ταινιες χωρίς να ενοχλώ κανεναν
    ΟΜΩΣ θεωρω απο οσο το εψαξα μεχρι τώρα πως αν επικεντρώνεσαι στη κονσόλα η ΚΑΛΥΤΕΡΗ επιλογη είναι τα Sony Wireless Platinum. Ειναι καλα ακουστικα, ότι game στέλνει πολυκάναλο παίζει κανονικά και ΕΠΙΠΛΕΟΝ εχουν και το 3D audio (τα gold δεν το εχουν) που στα παιχνιδια που υποστηριζεται (δεν ειναι πολλα, μπορεις να δεις λιστα) εχεις και κατευθυνση ήχου από ψηλά και χαμηλά, σαν το Αtmos στο cinema. Οσοι το δοκιμασαν λενε ειναι φοβερο

    Οσο για το PS5, συμφωνα με ότι διέρευσε θα εχει 3D audio απο τη κονσολα, δηλαδη δεν θα σε νοιαζει να εχεις ή οχι surround ακουστικα, θα στελνει "ετοιμο" τον ήχο και θα παίζει 3D με ότι ακουστικά έχεις.
    Σε αυτη τη περίπτωση αν έχεις τα Platinum θα τα συνδεεις με το στικακι στη κονσόλα θα παιζουν ασύρματα και θα έχεις το διακόπτη τους σε "stereo" mode (αφου η επεξεργασια του surround γίνεται απο τη κονσολα. Αν εβαζες επιπλεον και το 7.1 σε αυτα θα μπερδευόταν ο ήχος) και ακομα και αν δεν παιζει το στικακι τους σε ps5 (που θα παιζει δεν γινεται να μην) θα μπορεις να τα συνδεσεις με καλωδιο 3.5mm και να τα απολαυσεις όλα
    Last edited by myst77; 01-05-2020 at 01:53.

  20. The Following 9 Users Say Thank You to myst77 For This Useful Post:

    Dragonpaul (01-05-2020),jk_blue_tiger (30-04-2020),modecris (30-04-2020),odytsak (30-04-2020),psx3 (10-12-2020),Sergio (30-04-2020),toninio (15-12-2020),tonybsg (30-04-2020),Valkyre (30-04-2020)

  21. #276
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ ΕΞΑΙΡΕΤΟ ποστ! Απταιστα δομημενο και κατανοητο! Σε ευχαριστω παρα πολυ!

    Το Firmware που εχω στα cloud 2 ειναι αυτο που ενεργοποιει υποτιθεται το 7.1 στο PS4. Χωρις αυτο δεν αναβε η ενδειξη του 7.1 στην καρτα ηχου που το συνοδευει (πανω στο καλωδιο). Δεν ξερω απο τοτε αν εχει αλλαξει κατι. Πες μου λιγο ποια ειναι η βερσιον να το τσεκαρω.

    Το θεμα ειναι οτι οταν ενεργοποιω το 7.1 κατι δεν παει καλα... ναι μεν το ευρος του ηχου ακουγεται σαν να ειναι πιο πλουσιο αλλα απο την αλλη νομιζω οτι η ισορροποια στον ηχο δεν ειναι σωστη. Ακουγονται καποια πραγματα πολυ δυνατα και γενικα μου μοιαζει περισσοτερο λες και καποιος πειραξε το equaliser και εβαλε αλλο προφιλ, παρα οτι γινεται κατι σχετικο με surround ηχο. Επισης αρκετες φορες η αποδοση του ηχου, απλα δεν ειναι σωστη.... δηλαδη ακομα και αν μιλαμε για ενα χαρακτηρα ας πουμε που μιλαει στο δεξι σου αυτι και εσυ γυρισεις την καμερα να τον ακουσεις απο το αριστερο, αυτη η αλλαγη απο αριστερο σε δεξι ειναι τοσο αποτομη και αγαρμπη που δεν σε πειθει με τιποτα. Καλα οσο για ηχους απο πισω κλπ ε δεν μπορεις να αντιληφθεις βαθος, κατευθυνση κλπ...

    Να ειμαι ειλικρινεις τις περισσοτερες φορες νιωθω οτι αν απενεργοποιησω το 7.1 και αφησω το στερεο, ο ηχος ειναι πιο accurate. Στερεο μεν αλλα πιο σωστα αποδοσμενος δε.

    Δεν εχω αισθηση του τι βελτιωση πανω σε αυτο θα δω με τα Platinum. Αν δεν δω σημαντικη βελτιωση (περαν του 3d σε μερικα παιχνιδια οπως λες) δεν βρισκω λογο να δωσω τα λεφτα.

    Τωρα το 3d audio που λες... ενταξει με αφησε μαλακα τελειως... εβαλα τα airpods και δεν το πιστευα ποσο εξαιρετικα λειτουργει...

    Εξηγησε μου ομως κατι. Ειπες οτι το Hellblade διαθετει λογισμικο για να σου κανει αυτη τη δουλεια με το 3d audio. Δηαλδη αν το βαλω το παιχνιδι με τα cloud 2 τοτε θα εχω τετοιου ειδους ηχου με το ντεμο του κομμωτηριου?


    Και παλι σε ευχαριστω +ρεπ.

  22. #277
    Senior Member myst77's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    108
    PSN ID
    mystidis

    Default

    παραλίγο να επαιρνα τα Cloud II αλλα τελευταία στιγμή κατέληξα αλλου. Τα εχει φιλος, εχει βαλει αυτο το firmware που μαλλον θα έχεις και εσυ., λεει πως ακουει surround
    https://www.hyperxgaming.com/us/supp...ownloads/87032

    Δοκιμασε αν το παιχνιδι έχει ρύθμιση να το βαζεις σε surround speakers

    Για το hellblade εχουν φτιαξει οι ιδιοι οι προγραμματιστες τον 3D ηχο για τα ακουστικά και ενεργοποιείται όταν απο το μενου επιλεξεις "Headphones". ΠΡΟΣΟΧΗ ομως , οπως εγραψα και στο edited προηγουμενο post, αφού η "πηγη" στέλνει έτοιμο HTRF ήχο στα ακουστικα εσυ θα πρεπει να βαλεις τα Cloud II σε STEREO mode γιατι αλλιως γίνεται "διπλοεπεξεργασια" και μπερδευεται ο ήχος. Δεν δοκιμασα το παιχνιδι σε PS4, το κατεβασα από θείο σε PC, εβαλα στο μενου του headphones, συνδεσα 2 ψείρες και οι φωνες που ακουει ο χαρακτηρας μου ερχοταν απο παντου, ειναι στιγμες που σε κανουν να χανεσαι!
    Νομιζω ακριβως το ιδιο ισχύει σε PS4 και σε BF I, BF V, Res. Evil 7 και αλλα.

    Με τα δικα μου εχω παιξει πολλα games και το surround στα παιχνιδια εχει ακριβεια (CoD, Last of Us, Uncharted κτλ κτλ) και ΝΑΙ ακούς τον ήχο από πίσω. Νομιζω κατι παιζει με τα δικά σου

    Για τα platinum οτι εχω διαβασει για το 7.1 ή και 3D audio ειναι θετικα, τοσο που σκεφτομαι να κανω καμμια "τρελα" να δωσω τα δικα μου αν βρω και να παρω εκεινα για να ξαναπαιξω Uncharted 4 και Shadow of the tomb raider
    Last edited by myst77; 01-05-2020 at 01:48.

  23. The Following 2 Users Say Thank You to myst77 For This Useful Post:

    psx3 (10-12-2020),Valkyre (01-05-2020)

  24. #278
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Και παλι ευχαριστω! Ποια εχεις εσυ αν επιτρεπεται;

  25. #279
    Senior Member myst77's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    108
    PSN ID
    mystidis

    Default

    Quote Originally Posted by myst77 View Post
    Έχω τα Razer Thresher 7.1, είμαι πολυ ευχαριστημένος, συνδέονται και αλλου, ακόμα και στην οπτικη του Cosmote TV και ακουω ασυρματα Surround τις ταινιες χωρίς να ενοχλώ κανεναν
    https://www.razer.com/eu-en/gaming-a...her-71-for-ps4

  26. The Following User Says Thank You to myst77 For This Useful Post:

    Valkyre (01-05-2020)

  27. #280

    Default

    Quote Originally Posted by myst77 View Post
    Λοιπόν επειδή το έχω ψάξει ΠΑΡΑ πολύ. με forum, mail σε εταιριες κτλ

    -Aρχικά για τα Cloud II.
    Για να δουλέψει το surround σε PS4 πρέπει στο USB να περαστεί ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ firmware, όχι απαραίτητα το τελευταίο. Αν δεν το ειχες διαβασει αυτο και θελεις να τσεκαρεις πες μου να σε κατατοπίσω

    -Από όλα τα surround Headset που υπάρχουν λίγα είναι αυτά που το surround mode τους λειτουργεί και σε PS4, οποτε πριν αποφασισεις κατι θα πρεπει να είσαι σίγουρος (ρώτα και εδώ)

    - Το "πραγματικό" Surround με τα πολλά ηχεία σε κάθε ακουστικό το βρίσκεις σε μετρημένα headset που δεν ειναι συμβατά με PS4 για surround mode. Επισης αυτό όσο και να μη το περιμένουν καποιοι ΔΕΝ είναι το "καλο" surround. Τα ηχειακια ειναι διπλα-διπλα και εχουν μικρη διαμετρο ("κακη" ποιοτητα ηχου)


    - Ο ανθρωπος εχει 2 αυτια και παρόλα αυτά οταν περπαταμε εξω καταλαβαινουμε απο που ερχεται ο ήχος και όχι μόνο αν είναι από αριστερά ή δεξιά. Το ιδιο ειναι και με τα ακουστικα. τα απλα ακουστικα μπορουν να δωσουν surround μεσω αλγοριθμων/προγραμματος ο ήχος έρχεται με συγκεκριμένη διαφορά φάσης και όπως στη ζωή μπορούμε να καταλάβουμε όλες τις κατευθύνσεις. Οπότε αυτό που λένε μερικοί "το surround σε ακουστικά είναι μούφα, αφού έχουμε 2 αυτιά και δύο ακουστικά" δεν έχει βάση.

    Συνδεσε το πιο απλο ζευγαρι που εχεις και ακου αυτο για να καταλαβεις


    Εδώ εξηγει πως τα ανθρωπινα αυτια καταλαβαίνουν τη προέλευση του ήχου


    Ο "σύγχρονος" τρόπος για surround σε ακουστικά στην ουσία γίνεται με ένα απλό ζευγάρι stereo ακουστικα και επιτυγχάνεται μεσω software και υπολογισμών (πχ το καλύτερο για τους περισσότερους που είναι το Atmos for headphones ειναι απλα ένα software αλλά καταλαβαινεις ακριβως το σημείο πίσω σου που βρίσκεται ο άλλος)

    Το surround το παίρνουμε με 3 τρόπους

    1) Κάποια παιχνίδια είναι φτιαγμένα με επιπλέον mode για ακουστικά με τεχνικές για HTRF (*google HTRF surround) οποτε με οποιαδήποτε ζευγάρι έχουμε τέτοιο ηχο. Παραδειγμα εδω ειναι το Hellblade , R. Evil 7 κτλ

    2) Κάποια παιχνίδια είναι συμβατά με διάφορα mode πχ Dolby Atmos for headphones όπου αν το έχουμε στο PC ή στο XBOX μας με απλά ακουστικά παίρνουμε 3D ήχο

    3) Κάποια ακουστικά δηλωμένα ως "surround headset" (στην ουσία και αυτά απλά stereo είναι, δεν υπάρχουν πολλά ηχειάκια στο κάθε αυτί) αφού λάβουν τον πολυκαναλο ήχο που στέλνει το παιχνίδι τον επεξεργάζονται με το κύκλωμα που έχουν (DAC) και τον στέλνουν με τέτοιο τρόπο στα 2 ακουστικά (διαφορά φάσης/εντάσεις) ωστε εμείς καταλαβαίνουμε τοποθεσια/κατευθυνση.
    Τέτοια είναι της Sony, τα Razer Thresher 7.1 (Dolby Headphone τεχνολογία) , Τα Astro A50 (Dolby Headphone τεχνολογία), τα Turtle Beach 700p (DTS Headphone:X τεχνολογία), Cloud II κ.α
    Σε αυτή τη περίπτωση όσα έχουν οπτικο καλωδιο (Razer Thresher 7.1, Astro A50 και αλλα (ρωτα αν θελεις να σου πω) αλλα όχι τα Cloud2) ειναι πιο αξιοπιστα ΓΙΑ ΤΟ PS4 γιατι η κονσολα μετατρέπει τον ηχο του παιχνιδιου "on the fly" σε σήμα Dolby Digital, το DAC των ακουστικών λαμβάνει αυτό τον πολυκάναλο ήχο και όπως είπαμε πριν τον στέλνει στα δυο ακουστικα με τρόπο που καταλαβαίνουμε το surround.

    Έχω τα Razer Thresher 7.1, είμαι πολυ ευχαριστημένος, συνδέονται και αλλου, ακόμα και στην οπτικη του Cosmote TV και ακουω ασυρματα Surround τις ταινιες χωρίς να ενοχλώ κανεναν
    ΟΜΩΣ θεωρω απο οσο το εψαξα μεχρι τώρα πως αν επικεντρώνεσαι στη κονσόλα η ΚΑΛΥΤΕΡΗ επιλογη είναι τα Sony Wireless Platinum. Ειναι καλα ακουστικα, ότι game στέλνει πολυκάναλο παίζει κανονικά και ΕΠΙΠΛΕΟΝ εχουν και το 3D audio (τα gold δεν το εχουν) που στα παιχνιδια που υποστηριζεται (δεν ειναι πολλα, μπορεις να δεις λιστα) εχεις και κατευθυνση ήχου από ψηλά και χαμηλά, σαν το Αtmos στο cinema. Οσοι το δοκιμασαν λενε ειναι φοβερο

    Οσο για το PS5, συμφωνα με ότι διέρευσε θα εχει 3D audio απο τη κονσολα, δηλαδη δεν θα σε νοιαζει να εχεις ή οχι surround ακουστικα, θα στελνει "ετοιμο" τον ήχο και θα παίζει 3D με ότι ακουστικά έχεις.
    Σε αυτη τη περίπτωση αν έχεις τα Platinum θα τα συνδεεις με το στικακι στη κονσόλα θα παιζουν ασύρματα και θα έχεις το διακόπτη τους σε "stereo" mode (αφου η επεξεργασια του surround γίνεται απο τη κονσολα. Αν εβαζες επιπλεον και το 7.1 σε αυτα θα μπερδευόταν ο ήχος) και ακομα και αν δεν παιζει το στικακι τους σε ps5 (που θα παιζει δεν γινεται να μην) θα μπορεις να τα συνδεσεις με καλωδιο 3.5mm και να τα απολαυσεις όλα
    Εγω εχω το astro mixamp pro μαζι με τα Cloud Alpha και ο ηχος ειναι "αλλος" τελειως ειδικα στο τελευταιο cod βεβαια οπως ειπες εχει να κανει οτι εχει tos link για τον ηχο και οχι μεσω usb.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •