Page 83 of 84 FirstFirst ... 3373798081828384 LastLast
Results 1,641 to 1,660 of 1678

Thread: Uncharted 4: A Thief's End

  1. #1641
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #1642
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Έχει ανέβει το upgrade αν ενδιαφέρεται κάποιος. 10€ και για τα δύο παιχνίδια.

    Καλή τιμή αν θέλει κάποιος αργότερα να κάνει ένα νέο playthrough
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    toninio (29-01-2022)

  4. #1643
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά το έκανα upgrade. Πραγματικά σαν να παίζεις άλλο παιχνίδι. Τα 60 fps είναι όλα τα λεφτά. Εντωμεταξύ επειδή το είχα τελειώσει μόνο μία φορά δεν το πολύ θυμάμαι και το απολαμβάνω ακόμη περισσότερο. Εννοείται ότι θα έπρεπε να είναι δωρεάν το upgrade αλλά αξίζει έστω και έτσι. Εξάλλου μιλάμε για το Uncharted της Naughty Dog.

  5. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    toninio (29-01-2022)

  6. #1644

    Default

    Το έκανα και εγώ upgrade .
    Νομίζω ξεκάθαρα θα αρκούσε ένα 60FPS δωρεάν patch, οπως στα GoW και Horizon ,το παιχνίδι είναι πανέμορφο ούτως η άλλως .

    Θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσάς αντέχετε να παιζετε το παιχνίδι σε 4Κ/30 γιατί η μόνιμη απάντηση τόσα χρόνια που ορισμένοι λέμε ότι τα 30FPS πρέπει η να πάρουν πόδι η να υπάρχει σε όλα τα games επιλογή για 60 είναι «τα γραφικά έχουν πάντα προτεραιότητα έναντι του performance”.

    Σαν να παίζεις σε αργή κίνηση είναι το 30αρι (ξέρω συνηθίζεται θα πείτε) αλλά από μένα είναι ξεκάθαρο όχι.

    Αν και η επιλογή για 1080p/120 είναι για μένα περιττή αφού το 120αρι κατά τη γνώμη μοι χρειάζεται μονο σε PvP online παιχνίδια τύπου CoD ακόμα και εκεί το παιχνίδι είναι πανέμορφο και η διαφορά με το quality mode πολύ μικρή.

    Νομίζω αυτή γ γενιά αποδεικνύει ξεκάθαρα ότι από τα 1080p και πάνω η ανάλυση πρέπει να είναι το τελευταίο που θα κοιτάει ένας Dev για τα παιχνίδια του.
    Performance all the way.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    drifterx (31-01-2022),Lefteris_X (30-01-2022)

  8. #1645

    Default Uncharted 4: A Thief's End

    Delete

  9. #1646
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Το έκανα και εγώ upgrade .
    Νομίζω ξεκάθαρα θα αρκούσε ένα 60FPS δωρεάν patch, οπως στα GoW και Horizon ,το παιχνίδι είναι πανέμορφο ούτως η άλλως .

    Θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσάς αντέχετε να παιζετε το παιχνίδι σε 4Κ/30 γιατί η μόνιμη απάντηση τόσα χρόνια που ορισμένοι λέμε ότι τα 30FPS πρέπει η να πάρουν πόδι η να υπάρχει σε όλα τα games επιλογή για 60 είναι «τα γραφικά έχουν πάντα προτεραιότητα έναντι του performance”.

    Σαν να παίζεις σε αργή κίνηση είναι το 30αρι (ξέρω συνηθίζεται θα πείτε) αλλά από μένα είναι ξεκάθαρο όχι.

    Αν και η επιλογή για 1080p/120 είναι για μένα περιττή αφού το 120αρι κατά τη γνώμη μοι χρειάζεται μονο σε PvP online παιχνίδια τύπου CoD ακόμα και εκεί το παιχνίδι είναι πανέμορφο και η διαφορά με το quality mode πολύ μικρή.

    Νομίζω αυτή γ γενιά αποδεικνύει ξεκάθαρα ότι από τα 1080p και πάνω η ανάλυση πρέπει να είναι το τελευταίο που θα κοιτάει ένας Dev για τα παιχνίδια του.
    Performance all the way.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Εγώ γενικά έχω ένα θέμα. Δεν καταλαβαίνω την διαφορά 30/60, παρά μόνο όταν κάνω άμεσα την αλλάγη.
    Τα περισσότερα παιχνίδια τα έχω προτιμήσει στα 30 η αλήθεια είναι. Πχ Ratcher και Morales δεν μπορούσα να τα παίξω στα 60, μου φαινοταν τελείως αφύσικη η κίνηση.
    Και έπαιξα αρκετά στα 60 για το trophy hunting.. Δεν απόλαυσα καθόλου τα συγκεκριμένα mode η αλήθεια είναι σε αντίθεση με τα 30 που μου φαινόταν πιο ωραία η κίνηση.
    Ειδικά το RT/60 της Insomniac και στα 2 παιχνίδια μου φάνηκαν πολύ μέτρια τα γραφικά και τα παράτησα με την μια..
    Spoiler!

  10. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    obione (31-01-2022)

  11. #1647
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Εγώ πάντως πάντα προτιμώ τα γραφικά. Εκτός και αν οι διαφορές είναι μικρές. Πχ στο Demon Souls έπαιξα στα 1440p60 αφού δεν διέκρινα μεγάλη τεχνικά διαφορά στα 4k 30. Το Ratchet παίχτηκε στα 30 επειδή στα δικά μου μάτια το performance ήταν αισθητά πολύ κατώτερο. Το Miles Morales το έπαιξα στα 60. Το ίδιο θα κάνω και στα επόμενα Horizon FW, GOW κτλ




    Αν και προσωπικά όπως έχω αναφέρει πολλές φορές οι επιλογές δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν.
    Μόνο 4K60 καρφί και τίποτε άλλο.
    Last edited by cocous; 30-01-2022 at 18:26.

  12. #1648

    Default Uncharted 4: A Thief's End

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Εγώ πάντως πάντα προτιμώ τα γραφικά. Εκτός και αν οι διαφορές είναι μικρές. Πχ στο Demon Souls έπαιξα στα 1440p60 αφού δεν διέκρινα μεγάλη τεχνικά διαφορά στα 4k 30. Το Ratchet παίχτηκε στα 30 επειδή στα δικά μου μάτια το performance ήταν αισθητά πολύ κατώτερο. Το Miles Morales το έπαιξα στα 60. Το ίδιο θα κάνω και στα επόμενα Horizon FW, GOW κτλ


    Αν και προσωπικά όπως έχω αναφέρει πολλές φορές οι επιλογές δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν.
    Μόνο 4K60 καρφί και τίποτε άλλο.
    Προσωπικά δεν έχω δει σε κανένα διάφορες αξίες λόγου.
    Έχω και το miles morales που λέει ο μιχαλης σε PS5 και δε μπορώ με τιποτα τα 30 Frames .
    Στο 60αρι με RT ειλικρινά δε βλέπω διαφορά .
    Για μένα το 4Κ/η 1440/60 μπορεί και πρέπει να γίνει το στάνταρ από δω και πέρα .

    Στο μόνο παιχνίδι που ειδα μεγάλη διαφορά στο image quality και είναι πραγματικά αξία λόγου είναι στο CoD vanguard στο Series S .

    Εκεί το 120ΗΖ mode χάνει παρά πόλυ σε image quality σε σχέση με το 60FPS mode .
    Τα textures γίνονται θολά δεν είναι η ανάλυση μόνο που πάει σε 1080p.
    Εκεί βεβαια μιλάμε για 60/120 όχι για 30αρι.

    Μιχάλη νομίζω ότι απλά έχει κλειδώσει το ματι σου στα 30.
    Αν συνηθίσεις στα 60 και πολύ περισσότερο αν πας και σε 120αρια παιχνίδια δεν νομίζω ότι μπορεί να επιστρέψει κανείς στα 30.
    Γ αυτό και η Gaming κοινότητα ανεξαρτήτως πλατφόρμας ζητάει μανιωδώς 60FPS modes .

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 30-01-2022 at 23:27.

  13. #1649
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Ποτέ (ελπίζω!) μόνο 60fps σε τετοιου είδους κινηματογραφικά παιχνίδια!
    Ας δίνουν την επιλογή, κανένα πρόβλημα!
    Προσωπικά σε παιχνίδια οπως το Uncharted η το last of us θα βάζω 30fps μέχρι να σβήσει ο ήλιος!
    Ο λόγος απλός: στα 60fps το παιχνίδι αποκτά μια ντοκιμαντερίστικη αισθητική που την βρίσκω άκρως αποκρουστική, θέλω να ξεράσω στην οθόνη!
    Αντιθέτως σε παιχνίδια που απαιτούν κοφτερό χειρισμό (βλέπε souls, fps η simulation racing), εννοείται 60αρι!
    Last edited by drifterx; 30-01-2022 at 23:50.

  14. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    panos74gr (31-01-2022)

  15. #1650

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Ποτέ (ελπίζω!) μόνο 60fps σε τετοιου είδους κινηματογραφικά παιχνίδια!
    Ας δίνουν την επιλογή, κανένα πρόβλημα!
    Προσωπικά σε παιχνίδια οπως το Uncharted η το last of us θα βάζω 30fps μέχρι να σβήσει ο ήλιος!
    Ο λόγος απλός: στα 60fps το παιχνίδι αποκτά μια ντοκιμαντερίστικη αισθητική που την βρίσκω άκρως αποκρουστική, θέλω να ξεράσω στην οθόνη!
    Αντιθέτως σε παιχνίδια που απαιτούν κοφτερό χειρισμό (βλέπε souls, fps η simulation racing), εννοείται 60αρι!
    Διαφωνώ οριζόντια - κάθετα και παραλληλεπίπεδα .
    Εγώ πλέον αυτή την αίσθηση αναγούλας τη νιωθω όποτε συναντάω 30αρι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #1651
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Έχω ένα καλό διακοπτάκι στον εγκέφαλο που αλλάζει προτίμηση fps αναλόγως το παιχνίδι! Θα σου πω που το έβαλα! Χαχα!

    Ε αφου διαφωνούμε τόσο πολύ, τι καλύτερο από το να υπάρχει επιλογη?

  17. #1652

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Έχω ένα καλό διακοπτάκι στον εγκέφαλο που αλλάζει προτίμηση fps αναλόγως το παιχνίδι! Θα σου πω που το έβαλα! Χαχα!

    Ε αφου διαφωνούμε τόσο πολύ, τι καλύτερο από το να υπάρχει επιλογη?
    Σωστά δεν έχω καμμία αντίρρηση σε αυτό.
    Βασικά είναι το καλύτερο .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    drifterx (31-01-2022)

  19. #1653
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Εγω στα πιο πολλά παιχνίδια τύπου uncharted, the last of us κλπ δεν αντέχω τα 60. Μου φαίνονται οτι ειναι ψεύτικα, έχουν την αισθητική κακού ντοκυμαντέρ και χάνουν κάθε μαγεία. Το ίδιο θέμα είχα και με το hobbit στα 48fps και με τις τηλεοράσεις που έχουν ενεργοποιημένο το motion smoothing. 30fps for the win.

    60 τα προτιμώ σε παιχνίδια πρώτου προσώπου. Εκεί ειναι τελείως διαφορετικό για μένα. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί, ίσως γιατί ο εγκέφαλος θελει αυτή την οπτική γωνία να ειναι όσο πιο smooth και κοντά στην πραγματικότητα γίνεται;

    Στο ratchet πάντως το καλύτερο mode (διαθέσιμο μόνο σε κατόχους TV που υποστηρίζει 4k 120hz) ήταν το mode των 40 fps. Εκεί και πιο smooth ήταν η κίνηση, και δεν έχανε τίποτε σε γραφικά και η απόκριση ήταν καλύτερη. Μακάρι το framerate αυτό να αρχίσουμε να το βλέπουμε και σε άλλα παιχνίδια. Δεν περίμενα η διαφορά απο τα 33 στα 40 (μολις 7 frames) να μου κάνει διαφορά αλλά εκανε μεγάλη.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    drifterx (31-01-2022),mihalis13 (31-01-2022)

  21. #1654
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Εγω στα πιο πολλά παιχνίδια τύπου uncharted, the last of us κλπ δεν αντέχω τα 60. Μου φαίνονται οτι ειναι ψεύτικα, έχουν την αισθητική κακού ντοκυμαντέρ και χάνουν κάθε μαγεία. Το ίδιο θέμα είχα και με το hobbit στα 48fps και με τις τηλεοράσεις που έχουν ενεργοποιημένο το motion smoothing. 30fps for the win..
    Ναι ρε φίλε αυτό!

    Το επαναστατικό φορμά HFR + 3D που θα αλλάξει τα δεδομένα που βλέπουμε ταινίες και άλλα ωραία παραμύθια.

    Και μόλις το έβλεπα στην οθόνη του σινεμά, νόμιζα ότι πήγα να δω πως αναπαράγονται τα φλαμίνγκο. Μόνο η φωνή του Ντίνου Σούτη έλειπε!

    Ευτυχώς έμεινε στην επανάσταση.

    Οπότε μη μας καταργήσετε την επιλογή των 30fps, εμάς τους περίεργους παρακαλώ!

  22. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    panos74gr (31-01-2022)

  23. #1655
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Απευθύνομαι στα παιδιά που επιθυμούν 30 fps σε συγκεκριμένους τίτλους, ως αντιπρόταση:

    μήπως αντί για 4Κ/30 fps θα προτιμούσατε 2.5-4K dynamic/40fps (χωρίς να μειώνεται η ποιότητα γραφικών ala Ratchet engine) ;;;

  24. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    obione (01-02-2022),panos74gr (31-01-2022),PDS (31-01-2022),Valkyre (31-01-2022)

  25. #1656
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Δεν μπορώ να σου απαντήσω Λευτέρη, καθώς δεν έχω παίξει το Ratchet με αυτό το mode ελλείψει τηλεόρασης 120hz.

    Τα μόνα 40-45fps που έχω ζήσει (όσο θυμάμαι δηλαδή) ήταν το ξεκλείδωτο framerate του dark souls 3 στο ps4 pro.

    Που εκεί βέβαια ήταν αρκετά κακό implemantation, οπότε pass!

  26. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    mihalis13 (31-01-2022)

  27. #1657
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τα παιδια αναφερονται στο "soap opera effect" που πολλες φορες ακουμε σε hardcore home theater enthusiasts. Οπου εκει οποιοδηποτε motion interpolation setting στις τηλεορασεις θεωρειται (και ΕΙΝΑΙ ΙΜΟ) plague. Εκει τα 30 καρε θεωρουνται απαραδεκτα καθως το original format ειναι τα 24 καρε. Ετσι γυριζονται οι ταινιες ετσι πρεπει να βλεπονται.

    Οταν λοιπον εχεις ενα κινηματογραφικο παιχνιδι οπως το TLOU2 κι εγω γουσταρω να εχω αυτο το cinematic feeling. Tα 60 καρε ειναι απολαυστικα την ωρα της μαχης και κανουν το gameplay πολυ πιο αμεσο, αλλα οταν σκανε τα cutscenes ειναι απλα ΑΘΛΙΟ. Το ειχα γραψει στο παρελθον. Δεν βλεπεται νιωθεις λες και βλεπεις βραζιλιανικη σαπουνοπερα. Δεν ταιριαζει καθολου.

    Προσωπικο γουστο.

    Τωρα. Αυτο που λεει ο Λευτερης, αυτη η μαγκια που εκανε το Ratchet, με τα χιλια θελω να το δω να συμβαινει παντου. Τουλαχιστον σε οσους εχουν 120HZ TVs. Και παλι στο TLOU2 δεν θα μου ταιριαζε. Αλλα σε πολλα αλλα παινχιδια που η κινηματογραφικοτητα δεν ειναι τοσο σημαντικα, εκει προτιμαω κι εγω τα 60 καρε. Ομως ακομα και τοτε αυτο το υπερβολικα smooth δεν το γουσταρω και τοσο. Τα 40 καρε σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ΟΑΣΗ πραγματικα. Διοτι διατηρουν ενα πολυ αμεσο χειρισμο, μεγαλυτερη αναλυση και ταυτοτχρονα υψηλο αρκετα framerate ωστε να διατηρει μια αισθηση κινηματογραφικοτητας.

    Εαν αυτο το προσφεραν ολα τα παιχνιδια, δεν νομιζω να επαιζα κανενα μα κανενα παιχνιδι στα 60 καρε. Εβερ.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (01-02-2022),panos74gr (31-01-2022)

  29. #1658
    Senior Member myst77's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    108
    PSN ID
    mystidis

    Default

    Ας εξηγησει καποιος ή ας βαλει λινκ απο βιντεο κτλ για αυτο το "κινηματογραφικο" ή το soap opera που λετε.
    Να νιωσουμε στη πραξη τη διαφορά.
    Πχ ειχα δει το hobbit σε 48fps που ελεγαν είναι ετσι. Δεν καταλαβα κατι παρα μονο ισως οτι ηταν σαν μα στεκομουν διπλα στους ηθοποιοους με καμερα στο χερι και να εβλεπα απο εκει. Κατι τετοιο

    Sent from my M2002J9G using Tapatalk

  30. #1659
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Uncharted 4: A Thief's End

    Quote Originally Posted by myst77 View Post
    παρα μονο ισως οτι ηταν σαν μα στεκομουν διπλα στους ηθοποιοους με καμερα στο χερι και να εβλεπα απο εκει. Κατι τετοιο
    Το περιέγραψες πολύ καλα μόνος σου.
    Last edited by panos74gr; 31-01-2022 at 22:44.

  31. #1660
    Senior Member myst77's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    108
    PSN ID
    mystidis

    Default

    Σε παιχνιδι τι διαφορα εχει ομως , χειροπιαστα

    Sent from my M2002J9G using Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •