Page 84 of 84 FirstFirst ... 34748081828384
Results 1,661 to 1,678 of 1678

Thread: Uncharted 4: A Thief's End

  1. #1661
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by myst77 View Post
    Σε παιχνιδι τι διαφορα εχει ομως , χειροπιαστα

    Sent from my M2002J9G using Tapatalk
    Από πολλούς ανθρώπους δεν γίνεται αντιληπτό, άλλοι δεν το αντέχουν ή το μισούν.

    Πχ στο παρακάτω βίντεο που δείχνει την ίδια ταινία χωρίς (αριστερά) και με (δεξιά) motion interpolation εμένα το δεξί μου φαίνεται πολύ ρεαλιστικό και μου σπάει εντελώς το immersion. Στα games βέβαια η κατάσταση είναι καλύτερη, γιατί στις ταινίες τα συμπληρωματικά frames τα “μαντεύει” ένας αλγόριθμος (και πολλές φορές πέφτει έξω) ενώ στο παιχνίδι είναι κανονικότατα frames. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.


  2. #1662
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Απευθύνομαι στα παιδιά που επιθυμούν 30 fps σε συγκεκριμένους τίτλους, ως αντιπρόταση:

    μήπως αντί για 4Κ/30 fps θα προτιμούσατε 2.5-4K dynamic/40fps (χωρίς να μειώνεται η ποιότητα γραφικών ala Ratchet engine) ;;;
    Δεν έχω δει του ratchet για να σου πω μιας και δεν έχω 120 hz tv .
    Οπότε δεν το ξέρω καθόλου πως θα μου φαινόταν αυτό...
    Αλλά δεν είναι ότι καίγομαι να παίξω τα παιχνίδια σε 4Κ.
    Ας πούμε το control το έπαιξα στα 60 frames γιατί με ενοχλούσε πολύ το Raytracing

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by mihalis13; 31-01-2022 at 23:19.
    Spoiler!

  3. #1663

    Default

    Ο μεγαλύτερος θησαυρός του κόσμου, περιμένει να βρεθεί https://t.co/4wWVZw0VPG https://twitter.com/PlayStationGR/st...42618706038795

  4. The Following User Says Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    obione (01-02-2022)

  5. #1664
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Από πολλούς ανθρώπους δεν γίνεται αντιληπτό, άλλοι δεν το αντέχουν ή το μισούν.

    Πχ στο παρακάτω βίντεο που δείχνει την ίδια ταινία χωρίς (αριστερά) και με (δεξιά) motion interpolation εμένα το δεξί μου φαίνεται πολύ ρεαλιστικό και μου σπάει εντελώς το immersion. Στα games βέβαια η κατάσταση είναι καλύτερη, γιατί στις ταινίες τα συμπληρωματικά frames τα β€œμαντεύει” ένας αλγόριθμος (και πολλές φορές πέφτει έξω) ενώ στο παιχνίδι είναι κανονικότατα frames. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    Το motion interpolation πρεπει να τονισουμε οτι δεν κανει καποιο "μαγικο" και μεταμορφωνει τα 24 ή τα 30 καρε σε 60. Ολο αυτο εχει ενα τεραστιο κοστος και αυτο ειναι τα artifacts που δημιουργουνται σε ολο το ευρος της οθονης. Δηλαδη αν βαλετε το Motion interpolation μην περιμενετε οτι δεν θα εχετε και αλλες επιπτωσεις, ακομα και αν σας αρεσει αυτο το soap opera effect. Οι επεξεργαστες των τηλεορασεων δεν μπορουν να κανουν μαγικα σε πολυ γρηγορες σκηνες δρασης ας πουμε, δεν προλαβαινουν να καλυψουν το κενο των εξτρα frames που καλουνται να "δημιουργησουν", με αποτελεσμα να γινεται μια αηδια η φαση.

    Ιδιως στα παιχνιδια τα artifacts θα βγαζουν ματι καθως εκει ο παικτης κατ επιλογην χειριζεται την καμερα και ετσι γινονται ακομη πιο αντιληπτα τα προβληματα.

    Γενικα θα ελεγα να τα αποφευγετε...

  6. #1665
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Ευτυχώς το game mode σε όλες τις τηλεοράσεις νομίζω ότι απενεργοποιεί το motion interpolation

  7. #1666
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Nαι εντελως. Αλλωστε στα games οποιοδηποτε interpolation αυξανει το input lag σε μεγαλο βαθμο επισης.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (01-02-2022)

  9. #1667
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    εγω Δημητρη παντως στο βιντεο του Λευτερη προτιμω την δεξια ποιοτητα 100 φορες..
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  10. #1668
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by euromaster View Post
    εγω Δημητρη παντως στο βιντεο του Λευτερη προτιμω την δεξια ποιοτητα 100 φορες..

    Βίντεο του Πάνου!

    (πάντως κι εγώ επί το πλείστον προτιμώ την "on" κάμερα, ίσως σε πολύ πολύ λίγες σκηνές προτιμώ "off")

  11. #1669
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Aυτο δεν το περιμενα με τιποτα ομως! Το χαμο απο τα artifacts δεν τον βλεπετε?


  12. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (02-02-2022)

  13. #1670
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Από την οθόνη του Μακ 2009 (1440x900), έχοντας το βίντεο σε 720p/60 (και full screen), ομολογώ πως δεν είδα, βασικά δεν πρόλαβε το μάτι μου να παρατηρήσει, κανένα artifact.
    Είναι τόσο γρήγορες και συνάμα blurred οι σκηνές δράσης (σύνηθες της Μαρβελ), που τα μάτια μου δεν έπιασαν τα artifacts.

    Τα είδα μόνο όταν έδειξε σε pause+μεγέθυνση το βίντεο.

    Αν έβλεπα το βίντεο στην 50άρα 4Κ ενδέχεται να μου "χτύπαγαν" στο μάτι όμως.

  14. #1671
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Γενικα αν δεις σε τηλεοραση αποκλειεται να τα χασεις. Πχ αυτο του Spiderman ειναι εξοφθαλμο γιατι φαινεται και οταν η καμερα ειναι ακινητη προς το τελος.

  15. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (02-02-2022)

  16. #1672
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Ναι οκ τωρα που το εδιεξες οντως εναι ενοχλητικο, ουτε και εγω το προσεξα στην αρχη, αλλα αυτο δεν γινεται να διορθωθει στις ταινιες και στα παιχνιδια?
    Ειναι δηλ αναποφευκτο?
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  17. #1673
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι ειναι αναποφευκτο. Η τηλεοραση στην ουσια ειναι σαν να προσπαθει να «μαντευει» τα εξτρα καρε οταν ενεργοποιεις το motion interpolation.

    Μαγικα δεν γινονται. Τουλαχιστον οχι με την υπαρχουσα τεχνολογια τηλεορασεων.

    Και μην ξεχνας στα παιχνιδια περα απο artifacts εχεις και πολυ περισσοτερο input lag.

  18. #1674
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Uncharted 4: A Thief's End

    Πάντως μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα.

    1. είναι το soap opera effect που υπάρχει λόγω των αυξημένων frames που δημιουργούν έναν έντονο ρεαλισμό που δεν ταιριάζει με την σινεματική φύση κάποιων παιχνιδιών και σε κάποιους από εμάς είναι ιδιαίτερα αισθητό ενώ σε άλλους όχι.

    2. τα artifacts που δημιουργεί το motion interpolation επειδή προσπαθεί να πάρει υλικό στα 24 ή 30 frames και να το κάνει 60 ή 120 μαντεύοντας τα έξτρα frames.

    Στα παιχνίδια αν έχουμε βάλει game mode στην TV μας δεν έχουμε το δεύτερο πρόβλημα γιατί το motion interpolation είναι απενεργοποιημένο στο game mode.

  19. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (21-02-2022)

  20. #1675
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Θυμάμαι κάποιοι το συζητούσαμε πόσο ενδιαφέρον θα είχε ένα prequel με έναν νεαρό μπερμπάντη Sullivan και ιδού (great minds think alike):

    Days Gone Director Wanted to Make an Uncharted Spinoff Starring a Young Sully

    https://gamingbolt.com/days-gone-dir...-a-young-sully

    Ο κυνικός μου εαυτός αρχίζει και υποψιάζεται ότι για να απορρίπτει η Sony τέτοια ιδέα έστω και από άλλο studio (αν υποθέσουμε ότι η ND είναι απασχολημένη), πλέον δεν πουλάνε οι old school white male protagonists because "reasons".

    Και μόνο η αναφορά του θρυλικού Sean Connery για μένα τα λέει όλα (ουκ ολίγοι ακτιβιστές γνωστών κινημάτων τον έλουσαν με new age χαρακτηρισμούς).

    Κρίμα, έχει ψωμί/lore το IP να εξερευνηθεί/χαρτογραφηθεί και θα είναι κρίμα να κλέψει την παράσταση η MS με το Indiana Jones (αν είναι όπως πρέπει κι αυτό, μην δούμε retcon στον πρωταγωνιστικό ρόλο).

  21. #1676
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ο ίδιος ο Ρίντλεϊ Σκοτ (ή κάποιος άλλος σκηνοθέτης του ίδιου βεληνεκούς) «ο λευκός στρεητ άντρας, το γνωστό άλφα μεηλ, δεν γίνεται αποδεκτό εδώ και 15 χρόνια στο Χόλυγουντ. Λένε ότι δεν πουλάει, ενώ στην πραγματικότητα επιθυμούν να μην πουλάει.»

    3rd person action game featuring Ru Paul και δέσαμε.

  22. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    geogoku (11-03-2022),psx3 (11-02-2022),sndev (12-02-2022)

  23. #1677
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Η αμήχανη στιγμή που νέο Uncharted content εμφανίζεται στο Fortnite και όχι στο... Uncharted MP:

    https://www.reddit.com/r/uncharted/c...arted_trailer/





    Που καταντήσαμε ρε φούστη μου... κάθε πέρσι και καλύτερα.

    ΥΓ: Τις προάλλες μου έστειλε ένας φίλος μήνυμα στο Viber ότι αγόρασε το δισκάκι της τριλογίας μπας και παίξει MP. Δεν ασχολούνται όλοι με fora και δεν θα απορήσω αν την πατήσει κόσμος και με το PS5 "remaster".
    Last edited by psx3; 21-02-2022 at 00:45.

  24. #1678
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Επος το παιχνιδι κι ας ειναι 6 χρονια σχεδον πισω.
    Εχουν ακουστει φημες για καινουριο παιχνιδι?
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

Page 84 of 84 FirstFirst ... 34748081828384

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •