Results 1 to 14 of 14

Thread: PS4 και σύνδεση σε αναλογικά audio inputs

  1. #1

    Default PS4 και σύνδεση σε αναλογικά audio inputs

    Μιλώ για το παρακάτω κλασσικό αναλογικό RCA setup που έχουν τα περισσότερα στερεοφωνικά:






    Δεδομένου το οτι το PS4 δεν υποστηρίζει analog out και δεν υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθεί το κλασσικό AV out καλώδιο του PS2/3, υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω την κονσόλα με το παλιό μου στερεοφωνικό;

  2. #2
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Υπάρχουν αδαπτορες απο RCA σε οπτική ίνα. Αλλα ειναι ακριβούτσικα, θα σου πρότεινα να βάλεις απλά ακουστικά jack πάνω στο DS4 και να ακούς απο εκεί.


    Όσο για το αδαπτορα googlare "rca to optical adapter"
    Last edited by Nerven; 22-07-2015 at 18:03.

  3. #3
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εναλακτικα εαν η τηλεοραση σου εχει αναλογικη εξοδο (εχει η δικια μου) μπορεις να το συνδεσεις και με αυτον τον τροπο.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Εναλακτικα εαν η τηλεοραση σου εχει αναλογικη εξοδο (εχει η δικια μου) μπορεις να το συνδεσεις και με αυτον τον τροπο.
    Αυτό πως ακριβώς θα γίνει; Χρειάζεται ξεχωριστό καλώδιο. Γενικά το να ακούω απ' το DS4 είναι εντελώς διαφορετικό απο αυτό που θέλω να πετύχω συνδέοντας την κονσόλα στο στέρεο. Θέλω δυνατό surround ήχο με μπάσο κάτι που η TV δεν δίνει. Εναλλακτικά μετά πάμε σε Pulse Headset αλλά κάτι τέτοιο θα βγεί πολύ ακριβά.

  5. #5
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Surround ηχο απο Stereo RCA δεν προκειται να παρεις, αυτο που λεω εγω ειναι να κοιταξεις εαν τυχον η τηλεοραση σου εχει αναλογικη εξοδο ηχου. Τοτε με ενα απλο καλωδιο RCA το συνδεεις στον ενισχυτη σου, αυτο εχω κανει βασικα εγω και εχω και τον ηχο απο την τηλεροαση να παιζει απο το home cinema.

  6. #6

    Default

    Ναι, έχεις δίκιο. Surround δεν θα είναι ο ήχος, αλλά stereo. Και πάλι αυτό είναι 10X καλύτερο απ' τον ήχο της TV. Τέλοσπαντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  7. #7
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Θα πάρεις τον ήχο απο την τηλεόραση νομίζω συνήθως ειναι σε jack για έξοδο ακουστικών. Εκεί θα βάλεις το jack και στην άλλη πλευρά θα βάλεις το rca (left - right) στο ενισχυτή σου, για στέρεο ήχο.

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Nerven View Post
    Θα πάρεις τον ήχο απο την τηλεόραση νομίζω συνήθως ειναι σε jack για έξοδο ακουστικών. Εκεί θα βάλεις το jack και στην άλλη πλευρά θα βάλεις το rca (left - right) στο ενισχυτή σου, για στέρεο ήχο.
    Κάπως έτσι θα γίνει μάλλον, σε ευχαριστώ.

  9. #9
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για κοίτα μήπως η TV σου έχει έξοδο ακουστικών: έτσι βγάζεις με ένα 1 RCA mini jack ---> 2 RCA stereo jack καρφιά καλώδιο απευθείας στο ηχοσύστημα και είσαι τζετ!

    Παλιά κολπάκια, 80s style.

  10. #10

    Default

    Δυστυχώς η TV δεν έχει έξοδο ακουστικών. Μιας και μιλάμε για παλιά κολπάκια btw, για τσεκάρετε το που θέλω να συνδέσω το PS4.. Δεινόσαυρος κανονικός (δεν δική μου η φωτό αλλά είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με το δικό μου):


  11. #11
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    ποια τηλεοραση εχεις?

  12. #12

    Default

    Μια παλιά 32άρα 720p LG, δεν έχει microphone jack γιατί το είχα ψάξει και παλιότερα.

  13. #13

    Default

    Κοίτα επειδή και εγώ σε αντίστοιχη φάση είμαι και δεν υπάρχει λύση χωρίς να πλέξεις με πολλά (;) καλώδια, είτε θα πρέπει να βγάλεις audio jack cable από το χειριστήριο και στην πορεία κάπου να παίξει convert σε RC με άλλο καλώδιο ή καλώδια (γενικά δεν βολεύει), είτε να πας σε κάτι τέτοιο:

    http://www.amazon.com/D3-Digital-Con...+Optical+Input

    Προσωπικά μέχρι στιγμής κάνω δουλειά με το DualShock 4 αλλά είναι πολύ κακή λύση. Οπότε θα έλεγα να πας σε κάποιο converter σαν το παραπάνω.

  14. #14
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...udio-Converter

    Το έχω εγώ, για τιμή τα βρίσκουμε οποίος θέλει μου στέλνει pm

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •