Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 41 to 60 of 85

Thread: This is how you replace your PS4 hard drive

  1. #41
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρα!

    @psx3: όντως στο neogaf, κάποιοι (όχι όλοι) υποστηρίζουν ότι παν σήμα που λαμβάνεται από SATA II, μετατρέπεται εσωτερικά σε USB 3.0 και μετά διατίθεται στο σύστημα.

    @daytime dreamer: από αυτό που έγραψες (περί του cap = αν είναι SATA I ή II) κατάλαβα ότι δεν βρήκες τον χρόνο να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ στις περασμένες σελίδες - αλλά ούτε διάβασες διεξοδικά και το αμέσως προηγούμενο. Όχι δεν αναφέρθηκα ούτε εγώ, ούτε ο psx3 στον δίαυλο (το έγραψα και στο παραπάνω ποστ, αρκετές φορές "δεν αναφερόμαστε στον δίαυλο"), αλλά στο cap, το οποίο επίσης πολλές φορές διατύπωσα τι είναι στο περίπου (γμτ! δεν διαβάζετε; ). Το "cap" είναι ένας περιορισμός που θέτει η Sony ώστε να μην υπάρξουν μελλοντικά προβλήματα στον κώδικα των προγραμματιστών, επειδή τα δεδομένα "φορτώθηκαν" πολύ πιο γρήγορα και βρέθηκαν στην RAM, πολύ πιο νωρίς απ' ότι το προέβλεπε ο κώδικας. Ξαναλέω: όταν βρεις τον απαραίτητο χρόνο, γύρνα πίσω σελίδες και διάβασε τι λέγαμε (διότι να τα ξαναγράψουμε πάλι, καταντά κουραστικό και για τους υπόλοιπους - ήταν και πολλά κιόλας).


  2. #42
    Member Innersense's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Nea Smyrni
    Posts
    90
    PSN ID
    evnus
    Name
    Βασίλης

    Default

    Εγώ πάντως δεν έχω καταλήξει ακόμα. HD@5400 και όσο πάει μεγαλύτερο μέγεθος; HD@7200; SSHD@5400; Από εκεί και πέρα από SSHD@7200 αρχίζει και σφύγει το VMF και τους pure SSD τους έχω απορρίψει ως ασύμφορη λύση.

    http://www.pcper.com/reviews/General...rmance-Testing

  3. The Following User Says Thank You to Innersense For This Useful Post:

    Nek_Food (18-11-2013)

  4. #43
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Γιατί να βιαστεί κάποιος να αλλάξει δίσκο; Δεν νομίζω ότι υπάρχει άμεσα ανάγκη χώρου λόγω περιορισμένων τίτλων και μεγέθους αυτών, άσε που δεν υποστηρίζει και media στην παρούσα το PS4 για να τα υπολογίσουμε και αυτά σαν ανάγκη. Αναρωτιέμαι δεν μπορεί να βολευτεί κάποιος για κάνα εξάμηνο (+1 μήνας αναμονής) με τον stock 500άρη και μετά βλέπει και πράττει; Ωστόσο θα έχουν σίγουρα ξεκαθαρίσει και τα θέματα γύρω από το κέρδος, αν και ήδη φαίνεται να υπάρχει εμφανές κέρδος χρόνου (άσχετα από αυτό του χώρου βέβαια). Μέχρι τότε η τεχνολογία αλλά και οι τιμές (αν δεν γίνει πάλι κανένας κατακλυσμός) θα είναι λογικά ακόμη πιο συμφέρουσες. Βλέπω πολύ άγχος, χωρίς καν να έχει έρθει η κονσόλα στα μέρη μας. Δεν ξέρω μου φαίνεται κάπως να δώσει κάποιος αμέσως το 1/3 για νέο δίσκο μεγαλύτερης χωρητικότητας μεν ή και ακόμη περισσότερο μου φαίνεται υπερβολή να δώσει τόσα λεφτά για SSD με πολύ λιγότερη χωρητικότητα απλά για να κερδίσει μερικά δευτερόλεπτα; ΟΚ, κάποιοι χρόνοι ήταν μειωμένοι αρκετά, αλλά πάλι μιλάμε για δευτερόλεπτα και όχι λεπτά.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    donkixoths (14-12-2013),psx3 (18-11-2013)

  6. #44

    Default

    Για να γλυτώσεις αργότερα τα backup και τα restore Νεκτάριε αυτός είναι ο μόνος λόγος αν και εγώ είμαι της λογικής κάτι που δεν παίζεις σβήσ'το δεν το βρίσκω παράλογο να αλλάξει κάποιος αμέσως τον 500αρι όταν μάλιστα θα είναι πολλά τα gb των παιχνιδιών του ps4.


  7. #45
    Member Innersense's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Nea Smyrni
    Posts
    90
    PSN ID
    evnus
    Name
    Βασίλης

    Default

    Έχοντας plus στο ps3 έχω δει ότι παίζουν αρκετά gb downloads απο εκεί, βάλε patch updates κλπ, βάλε demos, βάλε το ενδεχόμενο της εγγραφής 40GB από κάποια παιχνίδια που παίζεις, τότε συνειδητοποιείς ότι είναι στενά τα πράγματα.
    Από την άλλη η διαδικασία της αλλαγής δίσκου μετά από κάνα 6μηνο δεν είναι τόσο απλή υπόθεση (backup, transfer, διάφορα ξανακατεβάσματα κλπ) ώστε να πεις ότι την παίρνεις με κρύα καρδιά, ενώ η αλλαγή ενός αχρησιμοποίητου σκληρού είναι.
    Anyway, εννοείται ότι ο καθένας έχει διαφορετικό σκεπτικό και πράττει ανάλογα με τα γούστα του, τις προτιμήσεις του, την τσέπη του, την υπομονή του κλπ κλπ κλπ

  8. #46
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αντιλαμβάνομαι πλήρως το θέμα με τα γράψε - σβήσε αφού είμαι ακόμη με τον 80άρη στο PS3 και σαφώς αυτό που λες με τα restore αφού το σκέφτομαι σαν διαδικασία αφού έχω στην άκρη έναν 500άρη από φορητό διαθέσιμο για τυχόν αλλαγή. Αλλά με το PS4 και το plus - που λογικά θα έχουν όλοι όσοι σκέφτονται για αλλαγή δίσκου - δεν είναι εύκολο το μελλοντικό transition από τον 500άρη σε ό,τι καλύτερο θα υπάρχει μετά από ένα εξάμηνο; Απλά δεν έχει βγει καλά καλά η κονσόλα (δεν έχει έρθει καν στην Ελλάδα) και βλέπω πολλούς έτοιμους για day1 αλλαγές δίσκων. Να υποθέσω βοηθάει και η τιμή της κονσόλας, σε κάποιους θα άφησε κάποια περιθώρια για επιπλέον αγορές.

  9. #47
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Καλημέρα!

    @psx3: όντως στο neogaf, κάποιοι (όχι όλοι) υποστηρίζουν ότι παν σήμα που λαμβάνεται από SATA II, μετατρέπεται εσωτερικά σε USB 3.0 και μετά διατίθεται στο σύστημα.

    @daytime dreamer: από αυτό που έγραψες (περί του cap = αν είναι SATA I ή II) κατάλαβα ότι δεν βρήκες τον χρόνο να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ στις περασμένες σελίδες - αλλά ούτε διάβασες διεξοδικά και το αμέσως προηγούμενο. Όχι δεν αναφέρθηκα ούτε εγώ, ούτε ο psx3 στον δίαυλο (το έγραψα και στο παραπάνω ποστ, αρκετές φορές "δεν αναφερόμαστε στον δίαυλο"), αλλά στο cap, το οποίο επίσης πολλές φορές διατύπωσα τι είναι στο περίπου (γμτ! δεν διαβάζετε; ). Το "cap" είναι ένας περιορισμός που θέτει η Sony ώστε να μην υπάρξουν μελλοντικά προβλήματα στον κώδικα των προγραμματιστών, επειδή τα δεδομένα "φορτώθηκαν" πολύ πιο γρήγορα και βρέθηκαν στην RAM, πολύ πιο νωρίς απ' ότι το προέβλεπε ο κώδικας. Ξαναλέω: όταν βρεις τον απαραίτητο χρόνο, γύρνα πίσω σελίδες και διάβασε τι λέγαμε (διότι να τα ξαναγράψουμε πάλι, καταντά κουραστικό και για τους υπόλοιπους - ήταν και πολλά κιόλας).
    3 σελίδες είναι όλο το θέμα, και πριν το είχα διαβάσει και το ξαναδιάβασα και δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Μήπως ήταν μέρος άλλου thread και κάποιος moderator το χώρισε?

    Καλημέρα

  10. #48
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Νομιζω πως αυτο ψαχνεις (post 2549 και κατω) http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...highlight=5400

  11. #49
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Daytime Dreamer View Post
    3 σελίδες είναι όλο το θέμα, και πριν το είχα διαβάσει και το ξαναδιάβασα και δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Μήπως ήταν μέρος άλλου thread και κάποιος moderator το χώρισε?

    Καλημέρα
    ωχ ναι, έχεις δίκιο. Μπερδεύτηκα και σου έλεγα για προηγούμενες σελίδες, αλλά για άλλο θρεντ, καθώς το παρόν είναι μόνο για την αλλαγή του σκληρού (εξ ου και μόλις 3 σελίδων). Σόρρυ δικό μου λάθος! Ευτυχώς που έσπευσε ο συνοφορυμίτης και σου παράθεσε το σωστό θρεντ.
    Καλή ανάγνωση! (αν και τα είπαμε ήδη στο φωνο-τηλέ, αλλά τέλος πάντων για το τυπικό της υπόθεσης, μπορείς να διαβάσεις και τα ποστ στο αντίστοιχο θρεντ)

  12. #50

  13. The Following 2 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Nek_Food (19-11-2013),Nerven (19-11-2013)

  14. #51
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Super το video και ναι όντως τρελή διαφορά μεταξύ μαμά HDD και SSHD. Δεν ξέρω πόσοι διαφορά περιμένανε μερικοί να έχει αλλά εγώ βλέπω τεράστια.

  15. The Following User Says Thank You to Nerven For This Useful Post:

    DJTaurus (19-11-2013)

  16. #52
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ως ένας από τους "μερικούς" θεωρώ πως πρέπει να διατυπώσω, ώστε να μην παρερμηνευθώ:

    η διαφορά (που για εμένα είναι μικρή, βάσει του τι μπορεί να αποδώσει ένας SSHD) αρχίζει και γίνεται εμφανής ΜΟΝΟ αν κάνεις τα ίδια πράματα, ώστε να αρχίσει το caching στο SSD μέρος του δίσκου να φέρνει απόδοση. Αν παίζεις 1-2 τίτλους και ΜΟΝΟ αυτούς, τότε ναι, θα φορτώνουν γρήγορα. Άπαξ όμως φορτώνεις διαφορετικούς τίτλους ή/και apps, τότε δεν θα δεις διαφορά ή καλύτερα, θα δεις διαφορά ακόμα μικρότερη της "μικρής" (που είπα πιο πριν), ενώ μάλιστα, κατά περιπτώσεις ενδέχεται κιόλας να προστεθούν δευτερόλεπτα στο loading.

    ε, για εμένα που ποτέ μου δεν ασχολήθηκα με 1 τίτλο σερί (ever όμως!), ένας SSHD είναι ότι ακριβώς πρέπει να αποφύγω. (χώρια ότι μου αρέσουν κάποια αμερικάνικα app, όπως αυτό του NBA, το οποίο θα χρησιμοποιώ αρκετά).

    Όσοι είναι παίκτες συγκεκριμένων παιχνιδιών (GTurismo, BF, COD, Killzone), και παίζουν 1 τίτλο φανατικά, τότε ένας SSHD είναι ότι πρέπει για αυτούς.

    για όλους τους υπόλοιπους, που έχουν ποικιλία ταυτόχρονη (όχι δηλαδή παίζω έναν τίτλο και όοοοοταν τον τερματίσω πάω στον επόμενο, αλλά παίζω έναν τίτλο, μετά κάποιον άλλο, μετά νοίκιασα άλλον, μετά ΝΒΑ κλπκλπ), ένας SSHD είναι ότι ακριβώς θα πρέπει να αποφύγουν. Και σαφώς, δεν είναι πανάκεια αυτό που είπα, καθώς είναι η προσωπική μου στάση / θέση / προτροπή προς όποιον ενδιαφέρεται.
    Last edited by Lefteris_X; 19-11-2013 at 13:30.

  17. #53
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Καταλαβαίνω τι λες δεν αντιλέγω για μερικούς το 1sec μπορεί και να είναι σαν ένας αιώνας (εμένα) και σε μερικούς τίποτα. Λίγο χλωμό το βλέπω να προστεθούν δευτερόλεπτα στο loading έστω και εάν φορτώνεις για πρώτη φορά κάτι ή έχει "ξεcashari" ο nand, σε σχέση με τον default δίσκο μιας και είναι σαν ένας default δίσκος. Και δεύτερων δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να αποτρέψεις κάποιον από τον sshd, θέλω να πω η διαφορά στην τιμή ενός 1TB απλού δίσκου με έναν SSHD είναι 10-20€? Νομίζω τα αξίζει με το παραπάνω από την στιγμή που πας σε μεγαλύτερο δίσκο, γιατί να μην είναι και έστω λίγο γρηγορότερος.

  18. #54
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γιάννη, είναι μεγάλη κουβέντα αυτή, με εξίσου μεγάλη ανάλυση, την οποία πάρα πολύ ευχαρίστως να κάνω, αλλά όχι μέσω κειμένου (φωνητικά μετά χαράς μου).

    Εντελώς τσαπατσούλικα / μπακάλικα, να πω ότι αποτρέπω κάποιον από SSHD, γιατί τα 20 ευρώ μπορεί να τα διαθέσει για αγορά περισσότερων GB κλασικού σκληρού δίσκου ή για έναν κλασικό δίσκο αλλά στις 7.200 στροφές. Με μια γρήγορη ματιά στο skroytz.gr, οι κλασικοί σκληροί των 750GB ξεκινούν στα 55 ευρώ περίπου, ενώ αν προσθέσεις + 20 ευρώ, μπορείς να πας σε 7.200 στροφές ή σε ελαφρώς μεγαλύτερη χωρητικότητα.


    Γενικότερα αυτά που προτείνω σχεδόν πάντα (εκτός και αν το διευκρινίζω), απευθύνονται στην πλειοψηφία των καταναλωτών - μόνο που στο φόρουμ (και εν γένει σε εξειδικευμένα φόρουμ), οι περισσότεροι από όσους ποστάρουν, ΔΕΝ ανήκουν στην πλειοψηφία της καταναλωτικής μάζας, αλλά κυρίως στους ενθουσιώδεις χρήστες. Τέτοιοι χρήστες, είναι και όσοι ποστάρουν σε φόρουμ με μοντελισμό, μηχανές (δίκυκλα εννοώ), αυτοκίνητα κλπ. Ο περισσότερος κοσμάκης χέστηκε για τα δευτερόλεπτα που γλυτώνει με τον SSHD/SSD, όπως και χέστηκε για την τάδε κόλλα/βαφή για τον σούπερ ρεαλισμό σε μοντέλα, και αντίστοιχα στα @@ του για σωληνάκια υψηλής πίεσης και πρόγραμμα Power Commander στο μηχανάκι του, και τέλος, στα απαυτά του να βάλει νίτρα στο αμάξι ή σούπερ αναρτήσεις που έχουν πολλαπλά επίπεδα ρύθμισης.

    Ε, για τον περισσότερο κόσμο, και στον οποίο απευθύνθηκα, ο 500άρης μαμήσιος σκληρός είναι 100% ΟΚ. Και αργότερα, επενδύει σε έναν 1, 1.5, 2 ΤΒ σκληρό και είναι 1.000% ΟΚ.

    (πάντως Γιάννη, ξεψάχνισε καλύτερα τις επιδόσεις ενός SSHD, όταν του φορτώνεις ποικίλα πράματα: μερικές φορές προσθέτει δευτερόλεπτα αντί να αφαιρεί, άλλες αφαιρεί το πολύ 1 δευτερόλεπτο και άλλες δεν αφαιρεί καθόλου = φορτώνει με την ίδια ταχύτητα του μαμήσιου σκληρού δίσκου)

    τέλος πάντων, πιστεύω ότι αλληλο-καλυφθήκαμε πλήρως!

    ΥΓ: Κρατώ μια επιφύλαξη ως προς αυτό που είπες, γιατί δεν έχω τον χρόνο να το τσεκάρω: "αξίζει με το παραπάνω από την στιγμή που πας σε μεγαλύτερο δίσκο, γιατί να μην είναι και έστω λίγο γρηγορότερος". Δεν έχω εικόνα της αγοράς δυστυχώς, ώστε να γνωρίζω αν όντως για τα ίδια λεφτά ή άντε πες 10 ευρώ παραπάνω, παίρνεις την ίδια χωρητικότητα σε έναν SSHD με αυτή που προσφέρει ένας κλασικός σκληρός. Στην περίπτωση που τα λεφτά είναι ίδια ή άντε πες 10 ευρώ παραπάνω, τότε ΟΚ. Προσοχή: δεν λέω "άντε 20 ευρώ παραπάνω" γιατί διαφορά 20 ευρώ, είναι πολλά χρήματα για συσκευή που κοστίζει 60 - 70 ευρώ (ήτοι 25-30% παραπάνω κόστος το 20άρι). Και για αρκετούς το 20άρι, είναι ένας λογαριασμός κινητού τηλεφώνου...
    Last edited by Lefteris_X; 19-11-2013 at 14:02.

  19. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Nerven (19-11-2013)

  20. #55
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Πάντως ο 750ρις και 500ρις hybrid βγαίνει και σε 7200rpm
    Last edited by Nerven; 20-11-2013 at 01:18.

  21. #56

  22. #57
    Elite pgp69's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,033
    PSN ID
    pgp5
    Name
    Παντελής

    Default

    Εγώ θα πω την άποψη μου για την αλλαγή του δίσκου.
    Ναι και εγώ σκέφτομαι να τον αλλάξω αλλά όχι άμεσα, θα το αφήσω να περάσει λίγος καιρός να βγούνε 5-6 update να αρχίσει να γεμίζει ο 500αρις και να βγούνε και μεγαλύτερη και φτηνότερη π.χ 2ΤΒ, πιστεύω ότι για ένα χρόνο θα είναι αρκετός αυτός που έχει μέσα. Μετά με την σειρά του τον 500αρι θα τον βάλω στο ps3 που έχω έναν 320.

    Spoiler!

  23. The Following User Says Thank You to pgp69 For This Useful Post:

    psx3 (22-11-2013)

  24. #58
    Advanced Member Malawi's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Pireaus
    Posts
    390
    PSN ID
    Malawi1978

    Default

    Κ τωρα που πλησιαζουμε στο launching εχουμε τιποτα συγκεκριμενες καλες προτασεις δισκων;;;

  25. #59
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εγω παντως θα βαλω εναν απλο 1ΤΒ, ελπιζω να μου ειναι αρκετος για μεγαλο διαστημα, λογικα θα σας βαλω και fotos απο την αλλαγη που θα κανω.

    Ποιο συγκεκριμενα αυτον εχω παραγγειλει Western Digital Blue 1ΤB SATA3 WD10JPVX

  26. #60
    Advanced Member Malawi's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Pireaus
    Posts
    390
    PSN ID
    Malawi1978

    Default

    Ποσο κ απο που;

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •