Results 1 to 3 of 3

Thread: note 3

  1. #1

    Default note 3

    καλησπερα σε ολους!

    ειμαι κατοχος iphone 5 και εχω βαλει στο ματι το note 3.... ο λογος αλλαγης ειναι η οθονη βασικα κ η πολυ μεγαλυτερη μπαταρια.επιασα στα χερια μου το lg g2 ενος φιλου κ πραγματικα ηταν απολαυστικο... κολλαω ομως πολυ στο θεμα μεταφορας..ειναι τοσο μεγαλο π τελικα δημιουργει προβληματα;;; αν το εχει καποιος ας βοηθησει γτ ειμαι στην αποφαση...


  2. #2
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Λοιπόν, καταρχάς στα έβαλα σε μία σύγκριση εδώ https://www.skroutz.gr/comparelists/...0169%2C2349816 για να βλέπεις δίπλα-δίπλα τα specs.

    Εγώ αυτές τις ημέρες έχω στα χέρια μου το LG G2 για δοκιμή και το έχω ήδη λατρέψει.

    Η οθόνη είναι απίστευτη, από τις ωραιότερες που έχω δει σε smartphone (γενικώς η LG δεν έχει συναγωνισμό σε αυτό το θέμα). Είναι Gorila Glass στις 5,3 ίντσες, πολύ φωτεινή με απίθανα χρώματα και ευκρίνεια, ενώ το μηδενικό bezel σου δίνει την αίσθηση ότι κρατάς απλά μία οθόνη κι όχι τηλέφωνο. Επίσης βρήκα απίθανη τη σκέψη να μπουν τα κουμπιά στο πίσω μέρος της συσκευής και το γεγονός ότι η οθόνη ξεκλειδώνει/κλειδώνει απλά με το να χτυπάς ελαφρά το δάχτυλό σου σε αυτή!

    Η ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά καλή χωρίς να πέφτεις κάτω - έχει αυτό το γυαλιστερό πλαστικό που χρησιμοποιεί η LG στο πίσω μέρος, που για εμένα χάνει πόντους σε grip και εάν δεν προσέξεις μπορεί να γλιστρήσει και να του ρίξεις καμία τούμπα.

    Το hardware είναι κορυφαίο. Έχει τον quad core Snapdragon 800 στα 2.2 GHz και 2GB RAM και πραγματικά, όσο κι αν το ζορίσεις με εφαρμογές το κινητό είναι αστραπιαίο. Εννοείται έχει όλα τα καλούδια GPS, Bluetooth 4.0, 4G LTE, υποστήριξη για σύνδεση με τηλεόραση μέσω WiFi, DLNA και WiFi direct. H κάμερα είναι επίσης από τις καλύτερες κάμερες που έχω χρησιμοποιήσει, στα 13 megapixels με οπτικό σταθεροποιητή εικόνας, δυνατότητα καταγραφής βίντεο στα 1080p 60 fps αλλά και πάρα πολλά modes όπως HDR και Dual shot. Ειδικά σε βραδινές λήψεις ή σε σκοτεινό χώρο, βοηθάει πολύ.
    Επίσης, από αυτονομία έχω πάθει πλάκα, καθώς με μία πλήρη φόρτιση και κανονική χρήση αντέχει περίπου 2 ημέρες!

    Η μόνη παραφωνία κατ' εμέ είναι το πειραγμένο Android της LG, που ασχημαίνει κάπως το UI και εάν είσαι συνηθισμένος στο καθαρό Android σε ψιλοχαλάει.

    Τώρα για το Note 3 δεν θα σου πω και πολλά, το είχα πιάσει στα χέρια μου και το βρήκα αρκετά παντόφλα.
    Είναι φυσικά επίσης ένα πολύ καλό κινητό αλλά είναι μεγαλύτερο από το LG G2 και εάν όπως λες σε προβληματίζει η μεταφορά, θεωρώ πως το Note 3 είναι πιο δύσκολο λόγω κατηγοριοποίησης ως phablet.

    Συγκριτικά στο Note 3 μου αρέσε πιο πολύ η ποιότητα της συσκευής και ειδικά το πίσω μέρος που είναι σαν δέρμα. Όσον αφορά hardware και μπαταρία είναι παραπλήσιο με το LG G2, αν και για εμένα το Android UI της Samsung είναι πιο "άσχημο" από της LG.
    Αυτό που βολεύει πολύ στο Note είναι η γραφίδα και οι διάφορες εφαρμογές που έχει για τη γραφίδα, εάν είσαι τύπος που κρατάς σημειώσεις και κάνεις δουλειά επάνω στο κινητό.

    Εν κατακλείδι, μιας και έχουνε ελάχιστη διαφορά στην τιμή μεταξύ τους είναι θέμα του γούστου σου. Εγώ αν αγόραζα θα έπαιρνα το G2 λόγω προτίμησης της LG κι επειδή το Note το βρίσκω γομάρι, αλλά νομίζω ότι από το iPhone 5 όποιο κι αν επιλέξεις θα δεις τεράστια διαφορά

  3. #3

    Default

    ευχαριστω καταρχην για την βοηθεια!!! η αληθεια ειναι απω απο αποψη specs προφανως δεν συγκρινονται...απλα ο φοβος μου για την μεταφορα καθως κ η συνηθεια του ios με κανουν διςτακτικο... σχετικα με το g2 αν τελικα αποφασιζα νπαω σε lg μαλλον θα πηγαινα στο nexus 5 που εχει παραπλησια χαρακτηριστικα κ καλυτερη τιμη... το θεμα ειναι ομως ενας συντηρικος γκατζετακιας το κανει το αλμα η καθεται στα αυγα του;

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •