Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456
Results 101 to 105 of 105

Thread: Remote Play: PS4 games σε Vita/PlayStation TV/Xperia Z3/PC/Mac

  1. #101
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    tha eprepe na to ftiaksun omos. den ginete ta android na ipostirizun joypad ke to vita oxi
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  2. #102
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default



    here you go

  3. #103
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    auto dulevi an ise konta sto ps4 vre si. poli vlakia tis sony pantos
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  4. #104
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Bump. Αυτές τις μέρες που έγραφα το review του Ni No Kuni, είχα παράλληλα για πολλές ώρες ανοιχτό το remote play στο mac σε περίπτωση που το χρειαζόμουν κάτι να μην χρειάζεται να αλλάζω συνέχεια κανάλι (είναι στο γραφείο μου mac mini / PS4 Pro).



    Προφανώς, αν και στο ίδιο δίκτυο, δεν μπορούσα να τρέξω το παιχνίδι στα 1080p/60fps και ακόμα και σε χαμηλότερη ανάλυση και fps, μου έκανε κάτι κολλήματα. Με έπιασε λοιπόν να καθίσω να βρω πως ακριβώς θα μπορούσα να το συνδέσω με ethernet και να μην έχω καμία απώλεια από WiFi.

    Βρήκα ένα μίνι οδηγό, είναι πολύ εύκολο και παίρνει μόνο μερικά λεπτά.

    Αυτός είναι για mac αλλά κάπου πήρε το μάτι μου και για Windows.

    https://www.keele.ac.uk/wireless/gam...es/ps34macosx/

    Το δοκιμάζω τώρα που γράφω και μέχρι στιγμής τρέχει απροβλημάτιστα στα 1080p/60fps, χωρίς artifacts.

    Προφανώς δεν είναι για όλους, αλλά ίσως βολέψει κάποιον που θέλει να κάνει και κάτι άλλο παράλληλα με το gaming.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #105
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν ξέρω αν δοκίμασε κανείς το Remote Play του PS5, αλλά ας γράψω μερικές εντυπώσεις εν τάχει:

    PS4 Pro σε PS5 όπου αμφότερα είναι συνδεδεμένα με Ethernet (100άρι, αλλά δεν έχει σημασία, θα δείτε παρακάτω γιατί) και 1080p οθόνη.

    Η ποιότητα εικόνας καλούτσικη σε 1080p60 (δοκίμασα και tablet με 802.11ac/5 GHz, αλλά προφανώς είναι unplayable με touch controls) και το input lag χαμηλό (δείγμα ότι ο video encoder της APU έχει βελτιωθεί άρδην συγκριτικά με εποχές OG PS4).

    Το πρόβλημα είναι ότι η ποιότητα εικόνας είναι ανεκτή μόνο σε static σκηνικά... με το που αρχίσει το πέρα-δώθε με την κάμερα (συνηθισμένο σε twitchy/arcadey παιχνίδια), η εικόνα γίνεται χυλός/λάσπη (τίγκα macroblocks!).

    Με λίγα λόγια πλήρες deal breaker/ξενέρωμα για όσους γουστάρουν γρήγορη coin-op/arcade δράση (δοκίμασα το Uncharted Trilogy). Για όσους γουστάρουν αργά/static games (στυλ point'n'click adventures ή κανά turn-based παχνίδι όπως σκάκι), δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα.

    Και επειδή κάνω και μετρήσεις μέσω του router, το bitrate δεν ξεπερνά τα 15 Mbps (να γιατί το 1000άρι LAN δεν θα βοηθήσει σε κάτι).

    15 Mbps για H.264 codec σε 1080p 60 fps είναι απαράδεκτα χαμηλό! Σε LAN ξαναλέω (δικό μου δίκτυο), όχι WAN/internet να πληρώνει traffic η Sony. Έχουν βάλει bitrate cap μέσω του OS στον GPU encoder.

    Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό, θα κάνω ένα educated guess και θα πω ότι μάλλον είναι λόγω της shared μνήμης/memory bandwidth, γιατί σε PC (με dedicated VRAM) ξέρω ότι μπορείς να βαλεις και 50-100+ Mbps bitrate.

    Είναι και ο ίδιος λόγος που στις κονσόλες σπανίως θα βάλουν 16x anisotropic filtering, γιατί υπάρχει θέμα memory contention, που για να λυθεί πλήρως θα πρέπει να πάμε σε HBM μνήμες (πανάκριβες προς το παρόν) των 1-2 TB/s.

    Για να καταλάβετε πόσο χαμηλό είναι, απλά θα αναφέρω ότι οι Blu-Ray ταινίες είχαν bitrate 50 Mbps για 1080p 24 fps από το 2005.

    Το δε Wii U gamepad έχει bitrate που φτάνει μέχρι και 25-40 Mbps για 480p60 σήμα:

    https://www.eurogamer.net/articles/d...-wii-u-gamepad

    TL;DR: αν αυτό είναι το μέλλον του AAA/console gaming (όλα στο cloud μέσω streaming), άστα βράστα! Θα μείνω με local/ιδιόκτητες συσκευές για όσο πάει. Άσε που το VR θέλει τρελό bandwidth (της τάξεως των 5-10 Gbps), οπότε cloud + VR combo το ξεχνάμε (ακόμα και με FTTH 1 Gbps).

    Όσοι έχετε 4K TV, να περιμένετε ακόμα χειρότερη ποιότητα εικόνας... και το internet bandwidth κοστίζει το ρημάδι, δεν θα το δώσει αφειδώς καμία εταιρία (απλά δείτε τι συμβαίνει παγκοσμίως με τα lockdowns και Netflix/YouTube).

Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •