Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 21 to 40 of 105

Thread: Remote Play: PS4 games σε Vita/PlayStation TV/Xperia Z3/PC/Mac

  1. #21
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Κατάλαβα καλά? δεν παίζει με το DS4 με το βασικό account και αν βάλεις ένα δεύτερο account που έχεις στην κονσόλα τότε παίζει κανονικά?


  2. #22
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Coop στο Knack με Vita, ο δεύτερος παίκτης είτε το χρησιμοποιεί ως controller (και κοιτάει στην TV) είτε εξ'ολοκλήρου ως φορητή κονσόλα.


  3. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Nek_Food (28-11-2013)

  4. #23
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default


  5. #24
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Το πρόβλημα ειναι οτι για να χρησιμοποιήσει κανεις το remote play σωστα, δε θα πρεπει να υπαρχει καθόλου διαφορα απόκρισης/latency στα παιχνίδια. Δε ξερω εάν αυτο μπορει να φτιαχτεί, ή αν εξαρτάται απο άλλους τεχνικούς παράγοντες που εγώ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.

  6. #25
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Η μικροκαθυστέρηση χιλιοστών δευτερολέπτου είναι κάτι που μαθαίνεις να ζεις μ' αυτό σε οποιαδήποτε συσκευή με ασύρματη σύνδεση.

  7. #26
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    To πραγματικό μειονέκτημα του remote play είναι το όριο των 30 καρέ ανά δευτερόλεπτο,
    ειδικά σε τίτλους όπως το COD και το BF4 που τρέχουν στα 60 πρέπει να είναι αισθητή η διαφορά.


  8. #27
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    To πραγματικό μειονέκτημα του remote play είναι το όριο των 30 καρέ ανά δευτερόλεπτο,
    ειδικά σε τίτλους όπως το COD και το BF4 που τρέχουν στα 60 πρέπει να είναι αισθητή η διαφορά.
    Αυτό είναι αλήθεια. Δοκίμασα τα Resogun και Killzone σε remote play και τα δύο χάνουν πολύ σε σχέση με το να τα παίζεις στο PS4. Το Resogun χάνει την ομαλότητα που έχει στο PS4, το δε Killzone είναι δύσκολο να το παίξεις γιατί σου λείπουν τα κουμπιά R1 και L1 (τα οποία αντικαθίστανται από πατήματα στην πίσω πλευρά του Vita) και είναι και πιο δύσκολο να στοχεύσεις με τους μοχλούς του Vita.

    Μέσω ίντερνετ το remote play σερνότανε αν και έχω σχετικά καλό ίντερνετ. Μέσω κατευθείαν σύνδεσης τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα αλλά και πάλι όχι αρκετά καλά για να πεις ότι αξίζει να τα παίζεις τα παιχνίδια έτσι.

    Αυτές βέβαια είναι οι πρώτες εντυπώσεις και με τα συγκεκριμένα παιχνίδια. Φαντάζομαι τα πράγματα θα βελτιωθούν στο μέλλον και το remote play θα ταιριάζει περισσότερο σε άλλα είδη παιχνιδιού (π.χ. RPGs).

  9. #28
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Άσχετο, αλλα αυτο συμβαίνει και με το Wii U ή οχι;

  10. #29
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    Δεν έχω Wii U για να μπορέσω να κάνω σύγκριση αλλά απ' ότι λέει η ανάλυση του Digital Foundry το remote play των Vita/PS4 είναι κατώτερο του ανταγωνισμού.

    http://www.eurogamer.net/articles/di...ta-remote-play

  11. #30
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Μα αν υπάρχει χρονική απόκλιση, αυτο ειναι το πιο σημαντικό πρόβλημα.

  12. #31
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Καλα η συγκριση για εμενα ειναι τελειως ακυρη.Γιατι να χρησιμοποιησεις το remote play και να κοιτας την τηλεοραση? Υποτιθεται θα το χρησιμοποιησεις για να κλεισεις την τηλεοραση.Οποτε, delay θα εχεις σχετικα με τι? Συμφωνω με Oδυσσεα, το μονο αρνητικο ειναι οτι φτανει μεχρι 30 fps το vita. Κατα τ'αλλα super wow ειναι το remote play.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  13. #32
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    το μονο αρνητικο ειναι οτι φτανει μεχρι 30 fps το vita. Κατα τ'αλλα super wow ειναι το remote play.
    Το δοκίμασες το remote play και το λες αυτό; Γιατί όσοι το έχουν δοκιμάσει λένε άλλα...

  14. #33
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default



    Ποιον να πιστεψω τωρα?Τον ψειρα που καθεται και ασχολειται με slow motion ΚΑΘΑΡΑ για τεχνικους λογους (επειδη ειναι η δουλεια του και του αρεσει να ψαχνει την παραμικρη λεπτομερεια) ή το direct feed του κυριου που φαιενται ΥΠΕΡ-ευχαριστημενος σαν user που λεει οτι γυρναει απο τη δουλεια του, ανοιγει απο το standby το PS4 και παιζει κατευθειαν το resogun το οποιο λεει οτι δειχνει εξαιρετικο στο psvita του?
    Και σου εδωσα φιλε μου ενα επιχειρημα: τι να το κανω το remote play με ανοιχτη την τηλεοραση? να δω οτι χανει καποια ms και να λεω δεν ειναι 1:1? Μα σαφως δεν ειναι true 1:1 ουτε καν η αποκριση του DS4 απευθειας με καλωδιο στο Ps4.Θα ηταν 1:1 μεσω wifi το vita?
    Satan has left his killing floor
    PS4

  15. #34
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Ποιον να πιστεψω τωρα?Τον ψειρα που καθεται και ασχολειται με slow motion ΚΑΘΑΡΑ για τεχνικους λογους (επειδη ειναι η δουλεια του και του αρεσει να ψαχνει την παραμικρη λεπτομερεια)
    Χα-χα, έχεις δίκιο οτι είναι ψείρας ο Richard Leadbetter (τον θυμάμαι από τις εποχές που ήταν διευθυντής του περιοδικού Sega Saturn) αλλά οι αναλύσεις του είναι σχεδόν πάντα σωστές.

    Θα τεστάρω το remote play και με άλλα παιχνίδια και υπο διαφορετικές συνθήκες και θα επανέλθω αλλά μέχρι στιγμής το remote play είναι απογοήτευση για μένα.

  16. #35
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Κατσε βρε το εχεις και το Ps4 και το vita? αν ναι δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω και εσενα.Αλλα αυτο που ο καθενας λεει κατι διαφορετικο προκαλει συγχυση,
    Satan has left his killing floor
    PS4

  17. #36
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    Δοκίμασα απόψε άλλα 2 παιχνίδια μέσω remote play με κατευθείαν σύνδεση Vita / PS4 (όχι μέσω ίντερνετ) και σε απόσταση 2 μέτρων απ' το PS4. Το ένα ήταν το ντέμο του NBA Live 14 (το οποίο σαν παιχνίδι είναι μάπα). Τα ίδια προβλήματα με αυτά που ανέφερα και πιο πάνω, προβλήματα στην ομαλότητα κάθε μερικά δευτερόλεπτα, προβλήματα στην ομαλότητα του ήχου, δύσκολος χειρισμός καθώς στο Vita λείπουν 2 κουμπιά σε σχέση με το DS4 (και η πίσω επιφάνεια αφής που τα αντικαταστεί δεν βολεύει) και τα γραφικά χάνουν από την μικρότερη ανάλυση της οθόνης του Vita. Επίσης υπάρχει καθυστέρηση από την στιγμή που πατάς ένα κουμπί μέχρι που βλέπεις το αποτέλεσμα στην οθόνη.

    Δοκίμασα και το DC Universe Online. Είναι καλή φάση να μπορείς να παίζεις ένα τέτοιου είδους παιχνίδι στο Vita αλλά έχει τα ίδια προβλήματα που περιέγραψα μόλις συν οτι στην οθόνη του Vita είναι πολύ πιο δύσκολο και να διαβάσεις τα γράμματα και να διακρίνεις τί ακριβώς γίνεται όταν η κάμερα ζουμάρει έξω.

    Μπορώ να πω με σιγουριά πλέον οτι η εμπειρία που είχα με το remote play αυτές τις πρώτες μέρες ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου. Ελπίζω όταν ηρεμήσουν τα πράγματα μετά το λανσάρισμα του PS4 να μπορέσει να βελτιώσει to remote play η Σόνυ αλλά με τα τωρινά δεδομένα δεν νομίζω οτι αξίζει να παίζεις τα παιχνίδια με αυτόν τον τρόπο.

    Προσωπικές απόψεις όλα τα παραπάνω αλλά συμφωνούν απόλυτα με την ανάλυση του Digital Foundry. Βέβαια σε άλλους τα παραπάνω προβλήματα μπορεί να μην είναι σημαντικά και να τους αρέσει η εμπειρία του remote play όπως είναι. Αναμένω με ενδιαφέρον να διαβάσω και άλλες απόψεις όταν κυκλοφορήσει το PS4 και στην Ελλάδα.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to MarVell For This Useful Post:

    hakoo (03-12-2013),MajereMP44 (03-12-2013)

  19. #37
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Marvell

    Μένεις εξωτερικό; Και αν, μήπως είσαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή;

    Ενδέχεται η εμπειρία να μην είναι ιδανική αν κάποιος δεν ξέρει να ρυθμίσει σωστά το WiFi AP του. Δηλαδή σκανάρισμα στα 2.4 GHz και εύρεση ιδανικού καναλιού χωρίς πολύ θόρυβο.

    Κατευθείαν Vita <-> PS4 δεν έχει νόημα, εκτός αν δεν έχεις WiFi AP (π.χ. εξοχικό). Αν έχεις, τότε καλύτερα από εκεί για να μην υπάρχουν πολλές παρεμβολές και να υπάρχει καλύτερη λήψη (οι κεραιούλες των PS3/PS4 δεν είναι και πολύ καλές). Σε καμία από τις 2 περιπτώσεις δεν παρεμβάλλεται το internet.

  20. #38
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    @psx3: Ναι / όχι ιδιαίτερα / δεν έχω ιδέα από ρύθμισμα ρούτερ, έχει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με άλλες συσκευές.

    Στα χνάρια του ψείρα δοκίμασα το remote play με διαφορετικές συνθήκες και τα αποτελέσματα ήταν ενδιαφέροντα.

    Δοκιμή Α: στις ρυθμίσεις του PS4 επέλεξα το "Connect Directly with PS Vita" και στην συνέχεια έκλεισα τον ρούτερ για να είμαι 100% σίγουρος οτι η σύνδεση θα γίνει κατευθείαν μεταξύ PS4 και Vita χωρίς να εμπλέκεται ο ρούτερ. Επίσης μετακίνησα το PS4 για να είναι λιγότερο κλεισμένο από το έπιπλο κάτω απ' την τηλεόραση. Δοκίμασα τα Resogun και NBA Live και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα από άποψη ομαλότητας και ανταπόκρισης. Και τα 2 παιχνίδια παίζανε πολύ καλά (λαμβάνοντας υπόψη τα προβλήματα έλειψης 2 κουμπιών, κατώτερης ποιότητας μοχλών στο Vita και μικρότερης οθόνης).

    Δοκιμή Β: Αυτήν την φορά απενεργοποίησα το "Connect Directly with PS Vita" και άνοιξα τον ρούτερ. Έκλεισα όλες τις άλλες συσκευές (ταμπλέτα, τηλέφωνο, λαπτοπ) για να μην επηρεάζουν την ταχύτητα του ίντερνετ. Το ίντερνετ τεστ που έκανα έδειξε 13mbps κατέβασμα και 1mbps ανέβασμα. Δοκίμασα τα Resogun και NBA Live πάλι και τα αποτελέσματα ήταν επίσης πολύ καλύτερα.

    Τα παραπάνω με οδηγούν να σκεφτώ οτι η χαμηλή ποιότητα του remote play τις προηγούμενες φορές πιθανό να ήταν συνδυασμός χαμηλότερης ταχύτητας ίντερνετ (καθώς τα παιδιά παίζανε με ipad/iphone) και της θέσης του PS4 που ήταν σχετικά κλεισμένο μέσα στο έπιπλο.

    Οπότε μετά την αρχική καταιγίδα, μια αχτίδα ήλιου ξεπροβάλει μέσα απ' τα σύνεφα! Θα δοκιμάσω και τις επόμενες μέρες με διαφορετικούς συνδυασμούς συνθηκών να δω αν μπορώ να βρω ποιες ειναι οι ιδανικές συνθήκες για remote play.

  21. The Following 4 Users Say Thank You to MarVell For This Useful Post:

    MajereMP44 (03-12-2013),Nek_Food (03-12-2013),nickolas82 (03-12-2013),psx3 (03-12-2013)

  22. #39
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    Ηλία διώξε και τα παιδιά από το σπίτι και δοκίμασε ξανά (μην σου πω και την γυναίκα) :-)

  23. The Following User Says Thank You to nickolas82 For This Useful Post:

    Nek_Food (03-12-2013)

  24. #40
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Από ότι διαβάζω, ούτε το vita υποστηρίζει 5GHz wifi. Αυτό θα βοηθούσε πολυ στο remote play. Εγω έχω γυρίσει το wifi μου στην μπάντα των 5GHz γιατί εκεί ειμαι μόνος. Όσο ήμουν στα standard 2,4GHz που παίζουν τα routers έχω παρεμβολές απο 17 άλλα δίκτυα. Η ταχυτητά μου έτσι εχει αυξηθεί, και εχει πέσει αρκετά και το ping.

    Κρίμα που η Sony δεν υποστήριξε 5GHz wifi ούτε στο ps4. Είναι @αλακία για μια συσκευή που είναι φτιαγμένη για να κρατήσει 6-7 χρόνια και έχει ανάγκη την γρηγόρη πρόσβαση στο δίκτυο με μικρό lag για online play, gaikai, remote play.

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •