Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 20 of 110

Thread: Comics Official Thread

  1. #1
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default Comics Official Thread

    Με την είδηση που μάθαμε τελευταία, δηλαδη αυτή της "αποχώρησης" απο τα ελληνικά περίπτερα του περιοδικού "Μικυ Μαους", θυμήθηκα μια παλιότερη ιδέα που είχα, αυτή του να έχουμε ενα νήμα για κόμικς. Ο λόγος που δε το είχα ανοίξει πιο πριν, ηταν επειδη θεώρησα οτι, ίσως, δεν εχει ανταπόκριση. Πάμε και βλέπουμε....
    Προσωπικά παντα διάβαζα κόμικς. Απο τότε που δε μπορούσα να διαβάσω. Έλεγα στους γονεις μου να μου αγοράζουν και απλα χαζευα της εικόνες. Οταν διάβαζα κανονικα στη συνέχεια, άρχισα να τα αγοράζω σωρηδον. Ποπαϋ, Μικυ Μαους (και όλα τα σχετικά με Ντισνευ), Σπάιντερμαν, Αγόρι, Μπλεκ, Μικρο Ιππότη, MAD, Βαβουρα, you name it. Η αλήθεια ειναι οτι τωρα χρόνος δεν υπάρχει, αλλα όλο και κάτι θα περάσω στην ταμπλετα και θα διαβάσω. Απο Manga μεχρι δυτικά κλασικά κόμικς.
    Για να αρχίσουμε λοιπόν, ποσταρω κάτι που θα το βρείτε ενδιαφέρον οι λάτρεις του Batman.


    10+ must-read περιπέτειες του Batman


  2. #2
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Εγώ παλιά (έχω σταματήσει να αγοράζω) διάβαζα Μίκυ Μάους, Μεγάλο Μίκυ, Αλμανάκο, Κλασσικά, ΚΟΜΙΞ και Αρκά. Τώρα διαβάζω batman και batman and robin από τη σειρά the new 52. Να ρωτήσω και κάτι επί την ευκαιρία. Το the new 52 της DC είναι reboot ή κάτι άλλο;

    Υ.Γ.: Ωραίο thread, Dragonpaul.

    edit: από το link που έβαλε ο Dragonpaul, έχω διαβάσει το Hush (πολύ καλό). Επίσης η μεταφορά σε 2 ταινίες του the dark knight returns αξίζουν πάρα πολύ. Στα προσεχώς για διάβασμα είναι το the killing joke (για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια), το knightfall και ένα που δεν το έχει το link του Dragonpaul, το no man's land. Επίσης, ξέχασα να πω το batman: bane of the demon και το batman: legacy που ήταν και αυτά καλά.

    Κάτι τελευταίο που και ταιριάζει και δεν ταιριάζει στο συγκεκριμένο θέμα: για όσους ενδιαφέρονται για τις ταινίες του Batman (είτε από τον Nolan, είτε από τον Burton, είτε από τον Schumacher), παραθέτω links για να δείτε τις επιρροές αυτών των ταινιών από τα comics. Έχουν spoilers.
    Επιρροές από τα comics στο the dark knight rises.
    Επιρροές από τα comics στο the dark knight
    Επιρροές από τα comics στο batman begins (για το batman begins δείτε και εδώ)
    Επιρροές από τα comics στο batman returns
    Επιρροές από τα comics στο batman forever
    Επιρροές από τα comics στο batman and robin
    Επιρροές από τα comics στο batman του 1989
    Last edited by Ezio; 02-09-2013 at 01:20.

  3. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    Dragonpaul (02-09-2013)

  4. #3
    Elite stavros88's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Afghanistan
    Posts
    910
    PSN ID
    ocelot14gr

    Default

    Φαντομ Ντακ διαβαζε κανενας?χαχα που το θυμηθηκα τωρα αυτο?πρεπει να εχω πολλα τευχη ακομα σε καμια ντουλαπα...

  5. #4
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by stavros88 View Post
    Φαντομ Ντακ διαβαζε κανενας?χαχα που το θυμηθηκα τωρα αυτο?πρεπει να εχω πολλα τευχη ακομα σε καμια ντουλαπα...
    Εγώ. Θα ήταν γαμάτο να έβγαζε η Disney ταινία με τον Φάντομ Ντακ ή ακόμα καλύτερα την ιστορία με την σούπερ ζώνη (κάπως έτσι την λέγανε) που είχε όλους τους ήρωες εναντίων τον εφτά κακών. Το δεύτερο μπορεί να συμβεί, αλλά το να βγει ταινία με τον Φάντομ Ντακ μόνο του δεν νομίζω, μιας και δεν έχει κάποιον εχθρό σαν τον Joker ας πούμε ή κάτι άλλο που να μπορεί να βγει σε ταινία. Σε σειρά όμως μπορεί να βγει. Όπως και ο Σούπερ Γκούφυ.

  6. #5
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Εγώ παλιά (έχω σταματήσει να αγοράζω) διάβαζα Μίκυ Μάους, Μεγάλο Μίκυ, Αλμανάκο, Κλασσικά, ΚΟΜΙΞ και Αρκά. Τώρα διαβάζω batman και batman and robin από τη σειρά the new 52. Να ρωτήσω και κάτι επί την ευκαιρία. Το the new 52 της DC είναι reboot ή κάτι άλλο;

    Υ.Γ.: Ωραίο thread, Dragonpaul.

    edit: από το link που έβαλε ο Dragonpaul, έχω διαβάσει το Hush (πολύ καλό). Επίσης η μεταφορά σε 2 ταινίες του the dark knight returns αξίζουν πάρα πολύ. Στα προσεχώς για διάβασμα είναι το the killing joke (για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια), το knightfall και ένα που δεν το έχει το link του Dragonpaul, το no man's land. Επίσης, ξέχασα να πω το batman: bane of the demon και το batman: legacy που ήταν και αυτά καλά.

    Κάτι τελευταίο που και ταιριάζει και δεν ταιριάζει στο συγκεκριμένο θέμα: για όσους ενδιαφέρονται για τις ταινίες του Batman (είτε από τον Nolan, είτε από τον Burton, είτε από τον Schumacher), παραθέτω links για να δείτε τις επιρροές αυτών των ταινιών από τα comics. Έχουν spoilers.
    Επιρροές από τα comics στο the dark knight rises.
    Επιρροές από τα comics στο the dark knight
    Επιρροές από τα comics στο batman begins (για το batman begins δείτε και εδώ)
    Επιρροές από τα comics στο batman returns
    Επιρροές από τα comics στο batman forever
    Επιρροές από τα comics στο batman and robin
    Επιρροές από τα comics στο batman του 1989
    Πολυ καλα τα links.
    To "The Killing Joke" να το διαβάσεις οπωσδήποτε!!!!!! Ειναι εξαιρετικό. Ίσως πρώτη φορα είδα τον Τζοκερ τόσο ψυχωτικο και σχεδόν τρομαχτικο. Φοβερό κόμικ.

    Quote Originally Posted by stavros88 View Post
    Φαντομ Ντακ διαβαζε κανενας?χαχα που το θυμηθηκα τωρα αυτο?πρεπει να εχω πολλα τευχη ακομα σε καμια ντουλαπα...
    Εννοειται!!!! Περίμενα πως και πως να κυκλοφορήσει Μικυ που να ειχε ιστορια με τον Φαντομ Ντακ. Μετά κυκλοφόρησε, αν δεν κάνω λάθος, περιοδικό αφιερωμένο στον ΦΝ, αλλα είχα σταματήσει, πια, να αγοράζω.

  7. #6
    Elite stavros88's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Afghanistan
    Posts
    910
    PSN ID
    ocelot14gr

    Default

    Κατσε ναι τωρα που το λες το περιοδικο ηταν το Αλμανακο

  8. #7
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Απ' ότι θυμάμαι υπήρχε thread για comics, αλλά ίσως τελικά να χάθηκε στο μεγάλο "black out" του 11....
    Μπράβο που το ξαναάνοιξες Παύλο!

    Θα επιστρέψω με μεγάλο post όταν θα έχω περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μου....

  9. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    Dragonpaul (02-09-2013)

  10. #8
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    το DC's The New 52, υποτίθεται ότι βασίζεται σε μια θεωρία, των 52 παράλληλων συμπάντων, όπου πλέον παρακολουθούμε τα τεκταινόμενα, όχι του σύμπαντος που ξέραμε/βιώσαμε, αλλά ενός άλλου, με επακόλουθο τα πάντα να είναι διαφορετικά, από τα κουστούμια των ηρώων/κακών, τις συμπεριφορές και τους χαρακτήρες τους, όπως και τις μεταξύ τους δυναμικές.

    αν βέβαια, το έχω "πιάσει" καλά, γιατί ενώ ξεκίνησα πέρυσι να παρακολουθώ από το 1ο τεύχος πολλά περιοδικά (βασικά ΟΛΑ τα περιοδικά που βγήκαν υπό το DC's The New 52 νέο σύμπαν - άνω των 20 διαφορετικών και λίγα είπα).......κάπου στην μέση (6ο-7ο τεύχος) επικεντρώθηκα σε περίπου 8-10 περιοδικά.........δυστυχώς όμως, γύρω στο 13ο-14ο τεύχος άρχισα να σκυλοβαριέμαι......χώρια ότι είχα πάντα την αίσθηση, ότι έκαστο περιοδικό είναι πολύ μικρό (λίγες σελίδες), τουλάχιστον μέχρι τα τεύχη που ανέφερα ότι έφτασα να κατεβάζω. Τώρα δεν ξέρω καν, πως έχει εξελιχθεί -γενικότερα- το νέο σύμπαν της DC.

  11. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Ezio (02-09-2013)

  12. #9
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Είχα με το περιοδικό "Μπλεκ" κόλλημα. 3 ιστορίες διάβαζα αν θυμάμαι καλά, του Μπλεκ, μία με 2 μπάτσους που ασχολούνταν με απαγωγές κλπ και μία με ένα ποδοσφαιριστή με μαλλί αφάνα (δε θυμάμαι γρι από ονόματα). Δυστυχώς τα έχω χάσει όλα.
    Last edited by Gazof; 02-09-2013 at 21:49.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  13. #10
    Cool Member SevenAm's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Kryoneri
    Posts
    277
    PSN ID
    SevenAM
    Name
    Vassilis

    Default

    Έχω ακόμη στα χέρια μου τη σειρά του Conan maxi, super και γίγας ενώ την τιμητική του στο Play-room έχουν και τα Luckly Luke & τα πρώτα 20 τεύχη του Κόμικ.

    Πάντως αν βάλουμε την εξέλιξη του σχεδιασμού τα τελευταία 15 χρόνια βάση ηλ. μέσων, μπορώ να πω ότι o Ernie Chan μαζί με τον John Buscema άφησαν μεγάλη ιστορία στο σχέδιο και τον τρόπο που το κόμικ εμφανίζεται στις ημέρες μας. Ανελλιπώς καθημερινά και επί ώρες τα άτομα 'ζωγράφιζαν' με μολύβι κ κάρβουνο.

    Click image for larger version. 

Name:	Capture.jpg 
Views:	115 
Size:	41.9 KB 
ID:	3096
    Happy Days in Killzone 3 MP @ http://www.youtube.com/watch?v=ln_96Vuk1Ac

  14. #11
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Εγω μικρος διαβασα 3 πραγματα:
    1-Ποπαι, που ηταν και ο αγαπημενος μου
    2-Κομιξ,αλμανακο
    3-Κοναν απο τις εκδοσεις κομπρα, εξισου αγαπημενος αλλα μετα το εριξα στα βιβλια.

    Τωρα που μεγαλωσα μαζευω πλεον την μεγαλη συλλογη του Καρλ Μπαρκς (1-12 ειμαι μεχρι στιγμης) http://el.komix.wikia.com/wiki/%CE%9...BC%CE%BF%CE%B9

    Επισης χωρις να κανω διαφημιση επεσε το ματι μου σε ενα παλιο κομικς ο πωλειο στο νετ, το οποιο πουλαει παλια κομικ, καποια σε προσιτες τιμες. Απλως καντε το γκουγκλ.
    Τελος αυτο ειναι ενα παγκοσμιο site αγοραπωλησιας κομικ, το οποιο αν καταλαβα και καλα σου κανουν και review στο κομικ που θελεις να πουλησεις δινοντας σου ενα αντιστοιχο βαθμο.
    http://www.comiclink.com/

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    SevenAm (03-09-2013)

  16. #12
    Cool Member SevenAm's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Kryoneri
    Posts
    277
    PSN ID
    SevenAM
    Name
    Vassilis

    Default

    Quote Originally Posted by nikoladim View Post
    Εγω μικρος διαβασα 3 πραγματα:
    1-Ποπαι, που ηταν και ο αγαπημενος μου
    2-Κομιξ,αλμανακο
    3-Κοναν απο τις εκδοσεις κομπρα, εξισου αγαπημενος αλλα μετα το εριξα στα βιβλια.

    Τωρα που μεγαλωσα μαζευω πλεον την μεγαλη συλλογη του Καρλ Μπαρκς (1-12 ειμαι μεχρι στιγμης) http://el.komix.wikia.com/wiki/%CE%9...BC%CE%BF%CE%B9

    Επισης χωρις να κανω διαφημιση επεσε το ματι μου σε ενα παλιο κομικς ο πωλειο στο νετ, το οποιο πουλαει παλια κομικ, καποια σε προσιτες τιμες. Απλως καντε το γκουγκλ.
    Τελος αυτο ειναι ενα παγκοσμιο site αγοραπωλησιας κομικ, το οποιο αν καταλαβα και καλα σου κανουν και review στο κομικ που θελεις να πουλησεις δινοντας σου ενα αντιστοιχο βαθμο.
    http://www.comiclink.com/
    Μαμάτο site! Τελικά αν είμαστε έξυπνοι μερικοί μερικοί... χμμμμ... τα παιδιά μας ίσως να επωφεληθούν αρκετά εαν έχουμε το μυαλό να διατηρήσουμε σε καλή κατάσταση κάποια κόμικ.
    Happy Days in Killzone 3 MP @ http://www.youtube.com/watch?v=ln_96Vuk1Ac

  17. #13
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Βασιλη και play room ε? καμια φωτο εχεις?

  18. #14
    Cool Member SevenAm's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Kryoneri
    Posts
    277
    PSN ID
    SevenAM
    Name
    Vassilis

    Default

    Quote Originally Posted by nikoladim View Post
    Βασιλη και play room ε? καμια φωτο εχεις?
    έχω δει το σχετικό ποστ και ήθελα να βάλω και κάτι από μένα αλλά μόλις μετακόμισα και στήνομαι ακόμη. Θα ανεβάσω μια αργότερα όταν λογικά γυρίσω σπίτι ή αύριο.
    Happy Days in Killzone 3 MP @ http://www.youtube.com/watch?v=ln_96Vuk1Ac

  19. #15
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Dragonpaul, διάβασα το the killing joke και μου άρεσε πολύ.

  20. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    Dragonpaul (03-09-2013)

  21. #16
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Dragonpaul, διάβασα το the killing joke και μου άρεσε πολύ.
    Ειναι πολυ καλο!!!!! Χαίρομαι που σου άρεσε.

  22. #17
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Σας προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε τον Βίο και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ. Είναι αριστούργημα. Και για να συμπληρώσετε την ιστορία, διαβάστε τα χαμένα επεισόδια.

    edit: σε όσους άρεσε ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ να διαβάσετε και το όνειρο μιας ζωής από τον Ντον Ρόσα. Γαμάτο κι αυτό.
    Last edited by Ezio; 03-09-2013 at 17:38.

  23. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    mihalis13 (03-09-2013)

  24. #18
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Σας προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε τον Βίο και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ. Είναι αριστούργημα. Και για να συμπληρώσετε την ιστορία, διαβάστε τα χαμένα επεισόδια.

    edit: σε όσους άρεσε ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ να διαβάσετε και το όνειρο μιας ζωής από τον Ντον Ρόσα. Γαμάτο κι αυτό.
    Υπάρχει πουθενα σε PDF??ή γνωρίζεις κατάστημα που μπορούμε να το βρούμε;
    Εγω ψάχνω 2 κόμικς:
    Α)Τη ζωδιακη πέτρα και
    Β)μια ιστορία που ήταν σε 2-3 μικυ μαους με τον Ντοναλντ και ενα πηγάδι που πραγματοποιούσε ευχές αν το θυμάστε
    Spoiler!

  25. #19
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Υπάρχει πουθενα σε PDF??ή γνωρίζεις κατάστημα που μπορούμε να το βρούμε;
    Εγω ψάχνω 2 κόμικς:
    Α)Τη ζωδιακη πέτρα και
    Β)μια ιστορία που ήταν σε 2-3 μικυ μαους με τον Ντοναλντ και ενα πηγάδι που πραγματοποιούσε ευχές αν το θυμάστε
    Δεν νομίζω να είναι νόμιμο, για αυτό θα σου στείλω pm.
    Τον Βίο και την Πολιτεία μπορείς να το αγοράσεις από εδώ.
    Τα χαμένα επεισόδια μπορείς να τα αγοράσεις από εδώ.

  26. #20
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Σας προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε τον Βίο και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ. Είναι αριστούργημα. Και για να συμπληρώσετε την ιστορία, διαβάστε τα χαμένα επεισόδια.

    edit: σε όσους άρεσε ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ να διαβάσετε και το όνειρο μιας ζωής από τον Ντον Ρόσα. Γαμάτο κι αυτό.
    Πραγματικα αριστουργηματα. Με κανανε να μετανιωσω που δεν αγοραζα ΚΟΜΙΞ.

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Υπάρχει πουθενα σε PDF??ή γνωρίζεις κατάστημα που μπορούμε να το βρούμε;
    Εγω ψάχνω 2 κόμικς:
    Α)Τη ζωδιακη πέτρα και
    Β)μια ιστορία που ήταν σε 2-3 μικυ μαους με τον Ντοναλντ και ενα πηγάδι που πραγματοποιούσε ευχές αν το θυμάστε
    Πω... Τι μου θυμισες τωρα. Την Ζωδιακη Πετρα και τον Μεγαλο Σπλας (LOL) τα ειχα κοψει απο καθε Μικυ Μαους και τα ειχα συρραψει. Μετα βεβαια τα βγαλανε αυτονομα αλλα τι να κανουμε
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •