Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456
Results 101 to 110 of 110

Thread: Comics Official Thread

  1. #101
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Μιας και έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με Comic, θα ήθελα την βοήθεια σας.
    Θέλω να ασχοληθώ με Spiderman αλλά όποτε πάω σε μαγαζιά χάνω τον μπούσουλα με τόσα πολλά που υπάρχουν.
    οπότε αν κάποιος ξέρει θα ήθελα να μου προτείνει πως να ξεκινήσω ποια κομικ να πάρω ώστε να πιάσω την ιστορία από την αρχή.
    Εγώ έχω διαβάσει το Ultimate Spider-Man και θα στο πρότεινα, στην ουσία είναι reboot (απλά τοποθετείται σε άλλο σύμπαν νομίζω), με κάποια πράγματα να αλλάζουν σε σχέση με το αρχικό run του Stan Lee (π.χ τοποθετείται στα σχολικά χρόνια του Peter, στο run του Lee πήγε πολύ γρήγορα στο πανεπιστήμιο), αλλά γενικά είναι Spider-Man. Επίσης, μπορείς να τσεκάρεις το Spider-Man: Blue, που αφορά την σχέση Gwen και Peter, με βάση το run του Lee.


  2. #102
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Εγω παντως Μιχαλη θα σου προτεινα να ψαχτεις με τα τευχη απο τις εκδοσεις Καμπανα. Περα απο συλλεκτικους λογους καθως τα συγκεκριμενα τευχη "μυριζουν ρετριλα" και εχουν αγαπηθει ιδιαιτερα (ειδικα απο ολους του spidey fans της δεκαετιας του '80), μερικα απο αυτα περιεχουν και ιστοριες απο τους Iron Man, Thor, Χ-Men, Fantastic Four. Γενικα για μενα οι συγκεριμενες εκδοσεις εχουν και τις καλυτερες ιστοριες (ολες ειναι γραμμενες απο τον ίδιο τον δημιουργο Stan Lee και τα περισσοτερα συνοδευονται απο τα θαυμασια εποχιακα σχεδια του Steve Ditko).

  3. #103
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Γιάννη ευχαριστώ για τις προτάσεις.
    Αυτό το Ultimate Spiderman υπάρχει σαν κάποια συλλογή ή αγοράζω τα περιοδικά ένα-ένα;
    Κοντά στο σπίτι μου έχω Public και το Star comics. Στο search μου βγάζει αυτά. Στο star comics δεν βρίσκω κάτι.
    Επίσης με Venom αξίζει να ασχοληθώ;

    http://www.public.gr/search/public/s...te%20spiderman

    Υγ. Βασίλη τώρα είδα το ποστ σου. Ευχαριστώ πολύ και εσένα για τις προτάσεις. Γενικά θέλω να πιάσω το story από μια αρχή και να μην χαθώ με τα τόσα σύμπαντα που υπάρχουν.
    Επίσης σκέφτομαι να τα πάρω και στα αγγλικά για 2 λόγους. Πρώτον γιατί μερικές φορές χάνεται στην μετάφραση και δεύτερον προσπαθώ γενικά να κρατάω όσο μπορώ επαφή με την αγγλική γλώσσα.
    Last edited by mihalis13; 06-03-2018 at 11:51.
    Spoiler!

  4. #104
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Γιάννη ευχαριστώ για τις προτάσεις.
    Αυτό το Ultimate Spiderman υπάρχει σαν κάποια συλλογή ή αγοράζω τα περιοδικά ένα-ένα;
    Κοντά στο σπίτι μου έχω Public και το Star comics. Στο search μου βγάζει αυτά. Στο star comics δεν βρίσκω κάτι.
    Επίσης με Venom αξίζει να ασχοληθώ;

    http://www.public.gr/search/public/s...te%20spiderman
    Απ' όσο βλέπω στο αγγλικό amazon (που λέει τι περιέχει ο κάθε τόμος) χρειάζεσαι αυτήν την λίστα.
    Αλλά το public βλέπω έχει διαθέσιμα λίγα από αυτά.
    Για Venom δεν ξέρω, στο Ultimate Spider-Man εμφανίζεται, και είναι καλή η ιστορία, αλλά δεν ξέρω γενικότερα πολλά. Υπάρχουν πάντως και κόμικ με τον Venom πρωταγωνιστή.

  5. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    mihalis13 (06-03-2018)

  6. #105
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-11-2018),Nikoladim (13-11-2018)

  8. #106
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Κρίμα. Αν κ μέγαλoς ηλικιακά, εκτός απο τεράστια προσωπικότητα, ήταν αρκετά δραστήριος κ συμπαθής, πρόθυμος κ απαραίτητος να προσφέρει γνώσεις κ πληροφορίες σε κάθε εγχείρημα που αφορούσε το Marvel universe.

    Πάντως, εμείς οι fans που αφησε πίσω, θα εξακολουθούμε να μεγαλώνουμε με τις φανταστικές ιστορίες του.


    Rip Stanley Martin Lieber

  9. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Leon_DiZ (13-11-2018)

  10. #107
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Θα ποσταρω εδώ μιας και δεν ξέρω αν πρέπει εδώ η στο Witcher thread.
    Αφού έχω ασχοληθεί αρκετά με το τρίτο παιχνίδι της σειράς και έχοντας ήδη δει 3 επεισόδια από τη σειρά, έλεγα να ξεκινήσω τα βιβλία. Ξέρει κάποιος να μου πει που θα έβρισκα ένα ολοκληρωμένο σετ ή το κάθε ένα ξεχωριστά σε αρκετά καλές τιμές?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #108

    Default

    Τσεκαρε απο Αγγλικο Amazon(που θα τα εχει σιγουρα στα αγγλικα)που απο οτι βλεπω μερικοι εχουν τα 7 ή 8βιβλια στις 35-50λιρες.

    Αν ψαχνεις στα Ελληνικα,δυστηχως μονο τα 3 πρωτα βιβλια εχουν μεταφραστει
    https://www.skroutz.gr/books/search....rase=sapkowski

  12. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Gokussjin (26-12-2019)

  13. #109
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ας κάνω μια νεκρανάσταση του thread .
    Αποφάσισα να δοκιμάσω το Marvel Unlimited για να διαβάζω κανένα comic στο ipad όταν ξαπλώνω.
    έβαλα κάτι reading lists για star wars οι οποίες με βόλεψαν αρκετά.
    Και είπα να ξεκινήσω και με Spiderman. Αλλά εκεί το πήγα από το πρώτο τεύχος (1963) και λέω βλέπουμε αν αξίζει.
    Πραγματικά τα πρώτα τεύχη δεν έτυχε ποτέ να τα διαβάσω. Τα είχα κατεβάσει κάποτε αλλά από PC δεν με βόλευαν να τα διαβάζω και η μεταφορά στο ipad μέσω itunes με "κούραζε". Οπότε δεν ασχολήθηκα.
    Διάβαζα αραιά και που κάτι graphic novels που αγόραζα γενικά για super heroes.

    Στο θέμα το spiderman, αν και έχω διαβάσει πολύ λίγα (καμιά 25αριά τεύχη) πραγματικά δεν τα περιμένα τόσο καλά. Έλεγα λόγω ηλικίας μήπως έχουν "γεράσει", αλλά αντιθέτως κρατιούνται μια χαρά.
    Spoiler!

  14. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-01-2021)

  15. #110
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Kαι που να φτάσεις περίοδο 1968-1971!!!! Εκεί να δεις εξελίξεις στα πάντα: τρόπο γραφής (πιο ρεαλιστικός/ώριμος, πάντα στο κλίμα της εποχής βέβαια), πολλοί νέοι χαρακτήρες, αγριότητα στις σκηνές, μεγαλύτερο+πιο clean physical build, βαθύτερα (ελαφρώς) νοήματα.

    Και όταν φτάσεις στα μιντ-70ς ετοιμάσου για επανασχεδίαση του spidey (πιο μυώδης, γραμμώσεις κλπ), ακόμα μεγαλύτερα plot, περισσότερο βάθος στους χαρακτήρες.....ριζικές αλλαγές.
    Θα βλέπεις αλματώδεις βελτιώσεις.......μέχρι που θα φτάσεις στο 1984 (ή κάπου εκεί / δεν θυμάμαι, πάνε και 35+ χρόνια από τότε).............που ξεκινά το mega-saga που λέγεται "Secret Wars" και συμμετέχουν όλοι οι superheroes/supervillains της Μαρβελ και γίνεται ο χαμός του χαμού...(γνωρίζεις για πρώτη φορά τον Beyonder)

  16. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (11-01-2021)

Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •