Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 34

Thread: MGS Noobie

  1. #1
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default MGS Noobie

    Εδω και καιρο σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω την σειρα μιας κ τοσα χρονια , εκτος απο το ps1 που το ειχα δοκιμασει λιγακι τοτε χωρις ιδιαιτερη επιτυχια , δεν εχω ασχοληθει καθολου.
    Ξερω πολλοι θα πειτε πως ειναι δυνατον κτλπ αλλα παντα το απεφευγα οπως ο διαολος το λιβανι γιατι δεν μπορουσα να το "πιασω" ποτε.μου εχει μεινει ψυχολογικο καπως με την εννοια πως δεν θα ξερω να το παιξω.to περιεργο ειναι πως δεν ειχα προβλημα με αλλα stealth games οπως το tenchu(αγαπημενο) ή το splinter cell ή ακομα το deus ex human revolution(επισης αγαπημενο) batman arkham series κτλπ.σαν πιο ωριμος gamer πλεον απο τοτε κ αφου εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα genres ειπα να κανω αυτη την προσπαθεια μιας κ ειδα πως το legacy collection που βγαινει σε λιγο , θεωρω πως αξιζει να τα δοκιμασω κ να προσπαθησω να ακολουθησω το story.ελπιζω να με βοηθησετε με συμβουλες ή οτι αλλο μπορειτε.



    thanks in advance
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  2. #2
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Μου φαινεται πως απο τη στιγμη που βγηκε το Legacy, ολα τα MGS μαζι εκτος απο το remake του 1, ειναι ιδανικη ευκαιρια να ξεκινησεις την σειρα στο Ps4, αφου σε ενα μπλου ρει τα εχεις ολα οργανωμενα. Καπως ετσι και εγω το πηγα, δηλαδη ξεκινησα το 2013 να τα τελειωσω ολα, λογω των HD remakes. Ειχα τερματησειι καποτε στο Game Cube το remake του 1, αλλα ποτε δεν καταφερα να συνεχισω τη σειρα, επειδη στο PC τοτε ειχε βγει μονο το 2 και σιγουρα δεν παιζοταν με τπτ με πληκτρολογιο! Αυτο που μπορεις να κανεις ιδανικα, ειναι να ξεκινησεις ενα εξαμηνο πριν βγει το Phantom Pain (τον νεο sequel-prequel της σειρας), ωστε να τα τελειωσεις ολα πλεον τρενακι. Επειδη το timeline ειναι τρομερα μπερδεμενο, θα ακουσεις διαφορες αποψεις. Η δικια μου ειναι, να μην τα παιξεις οχι με τη σειρα που βγηκανε αλλα με τη σειρα που διαδραματιζονται. Επειδη βλεπω πως σου αρεσουν τα jap rpgs, προφανως θα σου αρεσει και ιαπωνεζικη κουλτουρα η οποια βρισκεται με τα τσουβαλια στα παιχνιδια. Το μονο ομως που πρεπει να κανεις, παλι κατα τη γνωμη μου, ειναι να του δωσεις λιγο χρονο στην αρχη γιατι ο χειρισμος ειναι λιγο ιδιομορφος. Μολις ομως τον συνηθισεις, ολα θα πανε καλα.

    Τελος φημολογειται πως ο Κοτζιμα ψαχνει στουντιο για να ξανακανει remake το MGS1 (παγκοσμια πρωτοτυπια 2 φορες remake το ιδιο παιχνιδι...), αλλα αυτο θα τραβηξει αρκετα.

  3. #3
    Elite stavros88's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Afghanistan
    Posts
    910
    PSN ID
    ocelot14gr

    Default

    Η δικια μου γνωμη ειναι να τα παιξεις ετσι οπως βγηκαν.Επισης υπαρχουν και τα metal gear 1 Και 2 που αξιζει τουλαχιστον να διαβασεις την ιστορια τους.

  4. #4
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by nikoladim View Post
    Μου φαινεται πως απο τη στιγμη που βγηκε το Legacy, ολα τα MGS μαζι εκτος απο το remake του 1, ειναι ιδανικη ευκαιρια να ξεκινησεις την σειρα στο Ps4, αφου σε ενα μπλου ρει τα εχεις ολα οργανωμενα. Καπως ετσι και εγω το πηγα, δηλαδη ξεκινησα το 2013 να τα τελειωσω ολα, λογω των HD remakes. Ειχα τερματησειι καποτε στο Game Cube το remake του 1, αλλα ποτε δεν καταφερα να συνεχισω τη σειρα, επειδη στο PC τοτε ειχε βγει μονο το 2 και σιγουρα δεν παιζοταν με τπτ με πληκτρολογιο! Αυτο που μπορεις να κανεις ιδανικα, ειναι να ξεκινησεις ενα εξαμηνο πριν βγει το Phantom Pain (τον νεο sequel-prequel της σειρας), ωστε να τα τελειωσεις ολα πλεον τρενακι. Επειδη το timeline ειναι τρομερα μπερδεμενο, θα ακουσεις διαφορες αποψεις. Η δικια μου ειναι, να μην τα παιξεις οχι με τη σειρα που βγηκανε αλλα με τη σειρα που διαδραματιζονται. Επειδη βλεπω πως σου αρεσουν τα jap rpgs, προφανως θα σου αρεσει και ιαπωνεζικη κουλτουρα η οποια βρισκεται με τα τσουβαλια στα παιχνιδια. Το μονο ομως που πρεπει να κανεις, παλι κατα τη γνωμη μου, ειναι να του δωσεις λιγο χρονο στην αρχη γιατι ο χειρισμος ειναι λιγο ιδιομορφος. Μολις ομως τον συνηθισεις, ολα θα πανε καλα.

    Τελος φημολογειται πως ο Κοτζιμα ψαχνει στουντιο για να ξανακανει remake το MGS1 (παγκοσμια πρωτοτυπια 2 φορες remake το ιδιο παιχνιδι...), αλλα αυτο θα τραβηξει αρκετα.
    ισως την ψαχνει για HD remake που δεν ηταν δλδ του gamecube.κ εγω πιστευω πως καλυτερα ειναι να τα αρχισω με βαση το timeline του παιχνιδιου κ οχι με την σειρα που βγηκαν.να συμβουλευτω το wikipedia για το timeline?

    Quote Originally Posted by stavros88 View Post
    Η δικια μου γνωμη ειναι να τα παιξεις ετσι οπως βγηκαν.Επισης υπαρχουν και τα metal gear 1 Και 2 που αξιζει τουλαχιστον να διαβασεις την ιστορια τους.
    αυτο ειναι αλλο ενα θεμα που σκεφτομαι.δλδ να τα παιξω τα του NES ή να δω τα Novels ή να κανω και τα δυο??
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  5. #5
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Πιστευω πως πλεον του Nes δεν παιζονται για κανενα λογο, για MGS1 ψαχνεται για remake με την νεα fox engine.
    Tελος, το timeline παει ως εξης:

    1.Snake eater
    2.Peace Walker
    3.Phantom Pain
    4.MG1
    5.MG2
    6.Metal gear Solid
    7.Metal gear Solid 2
    8.Metal gear Solid 4
    9.Revengeance (αν ψηνεις να το παιξεις και αυτο)

    Γενικοτερα θα σου προτεινα για αρχη να αποφυγεις wikipedia και τα ρεστα για θα εχει αρκετα σποιλερς.

  6. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    geogoku (31-08-2013)

  7. #6
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    wikipedia θα εμπαινα μονο για το timeline, για κανενα αλλο λογο, αλλα αφου με βοηθησες δεν εχω πλεον λογο.αναιρω κ την αρχη του πρωτου μου ποστ καθως θυμηθηκα πως το mgs 3 ηταν το τελευταιο που επαιξα κ μου φανηκε παλουκι.επαιξα 15 λεπτα κ το εβγαλα απο το ps2.ελεγα απο μεσα μου "πως παιζεται αυτο??" .
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  8. #7
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Ακριβως αυτο που σου ειπα, πρεπει να εχεις υπομονη μετα πανω κατω ολα πανω στην ιδια φιλοσοφια παιζονται

  9. #8
    Cool Member JerryMoore's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    197
    PSN ID
    JerryMoore

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    κ εγω πιστευω πως καλυτερα ειναι να τα αρχισω με βαση το timeline του παιχνιδιου κ οχι με την σειρα που βγηκαν.
    Σαν fan της σειράς απο το πρώτο MGS θα σου πρότεινα να τα παίξεις με την σειρα που βγήκανε και όχι με το timeline.
    Για 2 λόγους στο λέω αυτό. Πρώτον για να δεις την εξέλιξη της σειράς στο τεχνικό τομέα αλλά και στο gameplay. Και δευτερον και πιο σημαντικός λογος, για να απολαύσεις την ιστορία όπως πρεπει, χωρίς τα spoiler και τα στοιχεία που δίνουν τα prequel που δεν θα βγάζουν νόημα αμα τα παιξεις πρωτα.

  10. #9
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by JerryMoore View Post
    Σαν fan της σειράς απο το πρώτο MGS θα σου πρότεινα να τα παίξεις με την σειρα που βγήκανε και όχι με το timeline.
    Για 2 λόγους στο λέω αυτό. Πρώτον για να δεις την εξέλιξη της σειράς στο τεχνικό τομέα αλλά και στο gameplay. Και δευτερον και πιο σημαντικός λογος, για να απολαύσεις την ιστορία όπως πρεπει, χωρίς τα spoiler και τα στοιχεία που δίνουν τα prequel που δεν θα βγάζουν νόημα αμα τα παιξεις πρωτα.
    απο την μια εχεις δικιο σε αυτο που λες δλδ να δω την εξελιξη σε τεχνικα ζητηματα κτλπ απο την αλλη ομως επειδη πιστευω πως θα εχει πολυ δυσκολο στορυ φοβαμαι μην "χαθω".
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  11. #10
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Νομίζω οτι ενα άτομο ειναι απόλυτα αρμόδιο να δώσει απαντήσεις. Θα περιμένω κι εγώ να γράψει, γιατι θα ήθελα να μάθω κι εγώ καποια πραγματα.

  12. #11
    Elite stavros88's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Afghanistan
    Posts
    910
    PSN ID
    ocelot14gr

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    απο την μια εχεις δικιο σε αυτο που λες δλδ να δω την εξελιξη σε τεχνικα ζητηματα κτλπ απο την αλλη ομως επειδη πιστευω πως θα εχει πολυ δυσκολο στορυ φοβαμαι μην "χαθω".
    Θα χαθεις αν τα παιξεις με το timeline της σειρας.Χωρια που αν παιξεις πρωτα το 3 μετα αντε να παιξεις το 1,θα σου φανει παλουκι το gameplay
    Last edited by stavros88; 01-09-2013 at 22:15.

  13. #12

    Default

    Επιβεβαιώνω κι εγώ που τα έχω πολύ φρέσκα καθώς τα τερμάτισα όλα πριν 1 μήνα περίπου.. Να τα παίξεις με την σειρά που βγήκαν.. Θα καταλάβεις πάνω κάτω τι παίζει με την ιστορία, αν και λογικό είναι σε κάποια σημεία να χαθείς..

    Μην αγχώνεσαι όμως.. Απλά είναι απο τα παιχνίδια που πρέπει να τα παρακολουθείς σαν μία καλή ταινία..
    "You either hang onto your morals and die, or do everything you need to survive"

  14. #13
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    ευχαριστω παιδια.αποφασισα να το χτυπησω απο αμερικη μιας κ με συμφερει περισσοτερο λογω δολλαριου.Ελπιζω να βγαλω αυτη την "ντροπη" του να μην εχω εχω ενα απο τα μεγαλυτερα franchise ολων των εποχων.κ θελω να λεγομαι και φιλοιαπωνας παναθεμα με...
    Last edited by geogoku; 08-10-2013 at 09:44.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  15. #14
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Λοιπον μολις χθες μου ηρθε απο εξωτερικο η Legacy Edition και χωρις να χανω χρονο κατεβασα το Metal gear Solid ωστε να αρχισω και εγω να μπαινω στο Universe του franchise.Αποφασισα να το παιξω στο ps vita μιας και ειναι σε μορφη DLC και εχω αυτη την δυνατοτητα αφου δεν ηθελα να παιξω παιχνιδι που δεν ειναι HD σε 40'' τηλεοραση μιας κ θα μου χαλαγε την ολη εικονα.να σημειωσω καπου εδω πως προτιμησα την ευρωπαικη εκδοση γιατι δεν ειχα αμερικανικο λογαριασμο και βαριομουν να κανω για να κατεβασω το MGS.αφου ειδα την εισαγωγη αρχιζω το παιχνιδι...

    για μενα στην αρχη ηταν σαν να επαιζα Demon Souls! μεχρι να καταλαβω τον χειρισμο κ τον τροπο που πρεπει να παιξω εχανα για πλακα κ κυριως απο την βιασυνη μιας κ αντι να το παιξω με τον τροπο που πρεπει το επαιζα commando...για να μην τα πολυλογω εφτασα αμεσως μετα τον Revolver Ocelot.πολυ καλες εντυπωσεις μεχρι στιγμης και φυσικα μου εκανε τρομερη εντυπωση το Voice Acting που ειναι απιστευτο δεδομενου της εποχης του.δεν κρυβω πως πλεον μου εχει φυγει το αισθημα "δεν μπορω να παιζω MGS" και ανυπομονω να τα παιξω ολα κ να δω πως εξελλισεται η ιστορια αλλα και η παραγωγη αυτης της σειρας!επισης μιας κ το παιζω χωρις οδηγο για να εχω καλυτερη εμπειρια, οποιος εχει συμβουλες αλλα κ "πραγματακια" που πρεπει να δω οπως easter eggs, ας με βοηθησει!
    Last edited by geogoku; 08-10-2013 at 10:09.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  16. The Following 2 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    chronohill (08-10-2013),FotisGRC (08-10-2013)

  17. #15
    Cool Member JerryMoore's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    197
    PSN ID
    JerryMoore

    Default

    Εγω το μόνο που θα σου πρότεινα προς το παρών ειναι να διαβασεις τα 2 κειμενα που εχει το παιχνιδι στα extras. Τα συγκεκριμενα κειμενα περιγραφουν τα γεγονοτα που εγιναν στα 2 πρωτα παιχνιδια Metal Gear που βγηκαν στο MSX. Αυτο για να παρεις μια γενική ιδέα για το γιατι γινονται ολα αυτα που γινονται στο παιχνιδι.

  18. #16

    Default

    Σωστός.. Εγώ θυμάμαι είχα μπει wikipedia και διάβασα πάνω κάτω τι έγινε στα πρώτα 2 παιχνίδια.. 10-15 λεπτά υπόθεση είναι. Για να δεις περίπου τι ρόλο βαράει ο κάθε χαρακτήρας.
    "You either hang onto your morals and die, or do everything you need to survive"

  19. #17
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    θα το κανω παιδια μιας κ δυσκολα θα κατσω να τα παιξω για τους προφανεις λογους κ ας τα εχει μεσα στο πακετο τα παιχνιδια του msx.καλο θα ειναι να τα ξερω μιας κ αρχισα.τωρα ειμαι ακριβως μετα τον νιντζα.δλδ οτι τον παλεψα ως αρχηγο.

    εχω αρχισει να συνηθιζω τον χειρισμο κ τον τροπο παιχνιδιου αν κ οι γκελες δεν λειπουν απο την βιασυνη μου...
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  20. #18

    Default

    Kαι οι γκέλες μέσα στο κόλπο είναι.. Νομίζω πάντως οτι το Metal Gear του Playstation 1 είναι ένα απο τα πιο δύσκολα παιχνίδια που έχω παίξει.. Εχει μερικά πράγματα που πρέπει να κάνεις που ποτέ δεν πάει το μυαλό σου! Ισως λίγο αργότερα να χρειαστεί να συμβουλευτείς το google..
    "You either hang onto your morals and die, or do everything you need to survive"

  21. #19
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Ρε παιδια αυτο το msx που αναφερετε και αναφερεται οτι εχει και μεσα η λεγκασι τι ειναι;παντως ειναι στο στοχαστρο μ η συγκεκριμενη συλλεκτικη.θα παιξω και το 1 φυσικα μετα απο...14 χρονια.holy f@ck τι ξεστομισα μολις!ετσι κιαλλιως το ps4 θα περιμενει..
    Spoiler!

  22. #20

    Default

    To παιχνίδι που βγήκε στο PS1 ήταν το Metal Gear Solid. Βγήκε το 1998. Πριν απο αυτό είχαν κυκλοφορήσει κι άλλα.. Το Metal Gear το 1987 και το Metal Gear 2 το 1990. Αν δεν κάνω λάθος για το MSX2 (Ανάθεμα με κι αν την ήξερα αυτή την κονσόλα! )

    Αξίζουν μια ματιά στο Youtube γιατί καταλαβαίνεις 2-3 πράγματα για την ιστορία.. Εχει γεγονότα που έγιναν πριν το Metal Gear Solid.
    "You either hang onto your morals and die, or do everything you need to survive"

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •