Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 68 of 68

Thread: Rime

  1. #61
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Ημουν σιγουρος οτι θα σου αρεσει. Ειναι ξεκαθαρα επηρρεασμενο απο το Ico πιστευω αλλα το κανει με το δικο του τροπο . Πολυ ωραιο παιχνιδι θα το ξαναπαιξω κάποια στιγμη.
    Ήταν από τα παιχνίδια που έπαιζα και ηρεμούσα. Αραχτός στην καρέκλα μου με τον καφέ μου και απλά χανόμουν στον κόσμο του.
    Μια ερώτηση για το τέλος Δημήτρη αν κατάλαβες μιας και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου.



    Spoiler!
    Spoiler!

  2. #62
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Ήταν από τα παιχνίδια που έπαιζα και ηρεμούσα. Αραχτός στην καρέκλα μου με τον καφέ μου και απλά χανόμουν στον κόσμο του.
    Μια ερώτηση για το τέλος Δημήτρη αν κατάλαβες μιας και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου.

    Spoiler!
    Spoiler!

    Spoiler!

  3. The Following 2 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    mihalis13 (01-03-2018),toninio (19-04-2020)

  4. #63
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Α δεν το ήξερα αυτό


    Spoiler!
    Spoiler!

  5. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    james9 (01-03-2018),toninio (19-04-2020)

  6. #64

    Default

    Kαλή Ανάσταση σε όλους.
    Έπρεπε να ρθει καραντίνα, για να καθίσω να παίξω το Rime (το χα κατεβάσει τότε από το Plus). Mε απλά λόγια, είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω δει μέχρι σήμερα. Τί να πει κανείς. Έχει τις επιρροές που αναφέρατε, αλλά είναι και πολύ ξεχωριστό. Είναι ένα σοβαρό, παραμυθένιο και συγκινητικό παιχνίδι. Οι γρίφοι έχουν τη δυσκολία που πρέπει, για να σε προβληματίσουν όσο χρειάζεται, αλλά να μην κολλήσεις και πάρα πολλή ώρα, γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός του παιχνιδιού. Η πτώση στα frames είναι εμφανής σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά προσωπικά με πείραξε τόσο λίγο, που ούτε καν το σκεφτόμουν. Από μουσική, είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει στα videogames, μαζί με Journey κι ένα παλιό adventure, το Keepsake.
    Και ένα σχόλιο για την ιστορία, σε spoiler πάντα.
    Spoiler!
    Last edited by toninio; 19-04-2020 at 02:55.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    BillyFlo81 (19-04-2020),euromaster (19-04-2020)

  8. #65
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Χαιρομαι που σου αρεσε και εσενα οσο και σε πολλους απο εμας, απο τα λιγα παιχνιδια που δεν σε κανουν να σχοληθεις με το να μαζευεις ανουσια πραγματα, αλλα εστιαζει στο συναισθημα και στην ιστορια παραδειγματικα/
    θα το λεω συηνεχεια, κριμα που τετοια παιχνιδια διαμαντια εχουν τοσα λιγα σχολια...
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  9. The Following User Says Thank You to euromaster For This Useful Post:

    toninio (20-04-2020)

  10. #66
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    επειδη το κοιταω κ εγω για αγορα αν κ ειναι δυσευρετο, εχει παρει κανενα update για να διορθωθουν εστω κ λιγο τα οποια τεχνικα θεματα ειχε/εχει?
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  11. The Following User Says Thank You to geogoku For This Useful Post:

    obione (22-10-2020)

  12. #67

    Default

    Φίλε, εγώ που το έπαιξα πριν λίγες μέρες (άρα fully updated) είδα τα θέματα που λέμε, άρα λογικά ό,τι είναι, είναι. Ναι, θα χεις τα θέματα, αλλά πιστεύω δεν θα σε πειράξει τόσο. Μη φανταστείς ότι γίνεται συνέχεια, δηλ. δεν είναι κάτι που θα σου χαλάσει την εμπειρία. Τουλάχιστον σε μένα, δεν τη χάλασε, και πιστεύω το ίδιο και στην πλειοψηφία όσων το παιξαν.

  13. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    geogoku (23-04-2020)

  14. #68
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Rime...

    Αυτο το game το ειχα ερωτευτει με την πρωτη ματια απο ενα μικρο trailer που ειχα δει παλαιοτερα στην Gamescom κ ειμαι πολυ χαρουμενος που το προαισθημα μου τελικα βγηκε αληθινο..!

    Θυμαιμαι κιολας οτι ηταν απο τα πρωτα παιχνιδια που πηρα στο PS4 πριν καν ακομα αγορασω την κονσολα ξεκινωντας ετσι την συλλογη μου.

    Αν κ δεν μπορω να πω πολλα για την ιστορια καθως ειναι λιγα αυτα που μπορω πω χωρις να την "χαλασω" σε οσους θελουν να το ζησουν κ δεν το εχουν κανει ακομα.

    Αναλαμβανουμε τον ρολο ενος αγοριου που ξυπναει σε μια αμμουδια ενος πανεμορφου νησιου και προσπαθει να βρει τον δρομο του μεσω αυτου λυνοντας στην πορεια διαφορους γριφους με την βοηθεια μιας αξιαγαπητης αλεπους.

    Στο κομματι των Γραφικων τωρα...

    Το παιχνιδι ειναι πανεμορφο πραγματικα!
    Εχω γενικα μια αδυναμια στα cel-shaded γραφικα κ πιστευω πως οσο κ να γερασει ενα παιχνιδι τα συγκεκριμενου τυπου γραφικα παραμενουν ομορφα στο ματι.
    θα ειναι παρα πολλες φορες που θα σταματησετε να κοιταξετε τα πανεμορφα περιβαλλοντα, τα διαφορα εφε καιρου, αλλα κ το πολυ ομορφο animation.
    Σε καποιους ισως θυμησει το Zelda : breath of the wild αλλα οσο παιζεις καταλαβαινεις οτι εχει το δικο του στυλ ειδικα προς το τελος.
    Το μονο θεματακι που εχει ειναι το τεχνικο κομματι καθως εχει αρκετα Framedrops οχι ομως σε βαθμο που να το κανει unplayable ευτυχως.
    Παρατηρησα οτι το συγκεκριμενο προβλημα συμβαινει οταν ειμαστε σε ανοιχτο χωρο κ μπαινουμε σε καποιο κλειστο χωρο ή κτηριο & το αντιστροφο κ μονο τοτε. Επισης να πω οτι το επαιξα σε PS4 Pro οποτε δεν ξερω αν εχει διαφορα με το απλο PS4.

    Παμε κ στα του Ηχου

    Και σε αυτο το τομεα ειναι φανταστικο...
    Τρομερες μελωδιες, τερμα ατμοσφαιρικες ντυνουν αρμονικα το οπτικο κομματι κ σε χαλαρωνουν βαζοντας τον παιχτη σε ενα mood απολυτης χαλαρωσης.
    Εκει που το απογειωσε κατα την γνωμη μου ηταν στα credits μετα το ending...οποιος εχει τον χρονο ας κατσει να το ακουσει κ θα καταλαβει...





    Παμε κ στο Gameplay

    Το παιχνιδι ειναι ενα τριτου προσωπου puzzle platformer που σημαινει οτι το κυριως λυνουμε διαφορους γριφους οποτε δεν υπαρχει μεγαλο βαθος στο gameplay ειδικα αν σκεφτουμε οτι ο βασικος χειρισμος του παιχνιδιου ειναι στα τεσσερα βασικα κουμπια εκτος των αναλογικων.
    Ισως σε καποια σημεια να θυμισει ICO χωρις το συστημα μαχης.
    Σε αρκετα σημεια φυσικα μας δινεται η δυνατοτητα να εξερευνησουμε αλλα κ να μαζεψουμε 4 ειδων διαφορετικα collectables κ με αυτο το τροπο να μας δωσει καμποσο replayability καθως μιλαμε για ενα game που με δυσκολια θα φτασει τις 10 ωρες για να το φτασουμε στο 100% completion rate.
    Οι γριφοι ειναι αρκετα καλοι κ υπηρξαν 2-3 που με κρατησαν καμποσα λεπτα μεχρι να βρω την λυση.
    Επισης δεν υπαρχει "Game over" οποτε θεωρω πως ειναι κ αρκετα φιλικο ακομα κ σε μικροτερες ηλικιες που θελουν να δοκιμασουν κατι διαφορετικο σε σχεση με το κλασσικο "μπαμ=μπουμ".

    Κλεινοντας λοιπον θεωρω οτι το Rime ηταν μια πολυ ωραια εμπειρια που μας προσφερει αυτο το μικρο studio κ προτεινω σε οποιον βρει την ευκαρια να δωσει λιγο χρονο κ δεν θα χασει.
    Ειναι οτι πρεπει για ενα διαλλειμα απο τα "κλασσικα" video games οπου τα περισσοτερα πλεον θελουν πολλες ωρες απο την πλευρα του παιχτη αποφευγοντας κιολας το "burnout".

    9/10

    εις το επανιδειν !!!
    Last edited by geogoku; 22-10-2020 at 00:56.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  15. The Following 4 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    euromaster (22-10-2020),Nek_Food (22-10-2020),PDS (22-10-2020),psx3 (22-10-2020)

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •