Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Tehkan World Cup Cocktail Table (Το γνωστό μας τραπεζάκι στα arcades)

  1. #1
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default Tehkan World Cup Cocktail Table (Το γνωστό μας τραπεζάκι στα arcades)

    Ακόμη και εγώ που δε με ενδιέφερε ποτέ το ποδόσφαιρο σαν άθλημα δεν είχα αντισταθεί στο Tehkan World Cup.
    Η φαινομενική απλότητα στο gameplay του με τα top down γραφικά της εποχής ήταν ο τέλειος συνδυασμός
    σε μια καμπίνα που θύμιζε τραπεζάκι. Έτσι οι δυο αντίπαλοι μπορούσαν να κάτσουν ο ένας απέναντι από τον άλλον για επικές
    μάχες και είχαν και χώρο δεξιά αριστερά τους για τασάκι με τσιγάρα (οι μεγαλύτεροι), αναψυκτικά εμείς οι κατά πολύ μικρότεροι.

    Ένα τέτοιου είδους τραπέζι λοιπόν είχα πάντα την επιθυμία να αποκτήσω. Τα χρόνια περνούσαν και έβρισκα όλο κάτι τρομερά ταλαιπωρημένα
    τραπέζια από τις υγρασίες, τις κλωτσιές και τα 30 χρόνια που έχουν μεσολαβήσει. Η πλακέτα με το παιχνίδι είναι αρκετά δυσεύρετη πλέον
    και πολλές οι φορές που τα γνωστά αρπακτικά τις πουλούν σε πολύ υψηλές τιμές.

    Λίγο πριν το τέλος του 2019 βρήκα ένα τραπεζάκι με λειτουργικότατο το παιχνίδι μέσα.
    Η καμπίνα σχετικά ταλαιπωρημένη αλλά λίγο με ενδιέφερε καθώς είχα αποφασίσει πως θα την αλλάξω ριζικά
    ώστε να μη θυμίζει σε τίποτα αυτό το κακόγουστο ελληνικής κατασκευής cocktail table.

    Το παιχνίδι εννοείται πως θα το κρατήσω γιατί αυτό θα τρέχει κυρίως για επικά διπλά και μίνι πρωταθλήματα στο σπίτι
    αλλά έχω σκοπό να βάλω και ένα pandora box μέσα σε περίπτωση που έχω κέφι να παίξω ένα Exerion ή ένα Bomb Jack πχ.

    Με την αλλαγή του χρόνου λοιπόν άρχισα να δουλεύω και να σκέφτομαι πως θέλω να κάνω το τραπεζάκι.
    Στις 15 μέρες που πέρασαν έχω ρίξει πολλές ώρες δουλειάς καθημερινά και σιγά σιγά έχει αρχίσει να παίρνει σχήμα τελικό κοντά
    σε αυτό που είχα κατά νου. Η ιδέα μου είναι αισθητικά να πάει κοντά στα αντίστοιχα τραπέζια της Atari στις αρχές της δεκαετίας του 80.

    Ξεκινώ να ανεβάζω λοιπόν σιγά σιγά υλικό με σύντομες περιγραφές και όσο προχωράει το πρότζεκτ θα ενημερώνω το νήμα.



    Insert Coin.

    / Η αρχική κατάσταση της καμπίνας με το παιχνίδι να τρέχει. Ελαφρώς κακοποιημένο το κάσωμα με ένα άθλιο τζάμι
    και ακόμη αθλιότερα ποδαράκια τα οποία κάποια ήταν σάπια (υγρασία σίγουρα) και κάποια απλά στραβωμένα.

    Click image for larger version. 

Name:	00.JPG 
Views:	164 
Size:	793.6 KB 
ID:	11859

    / Η καμπίνα ανοιχτή για να δω σε τι κατάσταση είναι εσωτερικά. Αρχίζω σιγά σιγά να αφαιρώ πορτάκια
    και οτιδήποτε άλλο μπορεί να θεωρηθεί περιττό ώστε να αρχίσω να την περιποιούμαι.

    Click image for larger version. 

Name:	01.JPG 
Views:	162 
Size:	768.2 KB 
ID:	11860

    / Βρήκα κάποια πόδια γραφείου που έχουν ενδιαφέρον σε σχέση με αυτό που θέλω να κάνω.
    Το υπόλοιπο κομμάτι των ποδιών το έκοψα με τροχό και μαζί μια βάση που είχαν για να στηρίξει επιφάνεια εργασίας φυλάχτηκαν.
    Με δυο μεταλλικές επιφάνειες και με μικρή πατέντα προσάρμοσα το κομμάτι των ποδιών πάνω στην καμπίνα.
    Αισθητικά πολύ πολύ καλύτερο αλλά η καμπίνα είχε ένα μικρό παλάτζο δεξιά και αριστερά. Κάτι έπρεπε να κάνω για αυτό
    αλλά είχα αποφασίσει να ασχοληθώ αργότερα με αυτό το μικρό πρόβλημα.

    Click image for larger version. 

Name:	02.JPG 
Views:	161 
Size:	644.0 KB 
ID:	11861

    / Η καμπίνα αρχίζει να αδειάζει για καλά. Φεύγει η οθόνη καθώς επίσης
    με νταβίδια αρχίσω να κολλάω ώστε να τα επαναφέρω στην αρχική τους κατάσταση και να ισιώσουν
    τις πόρτες που από την υγρασία είχαν πετσικάρει. Η πρόθεσή μου είναι να τις κάνω ξανά ίσιες
    ώστε να μην έχω πρόβλημα όταν θα ξεκινήσω να ντύνω εξωτερικά το κάσωμα με νέα επένδυση.

    Click image for larger version. 

Name:	03.JPG 
Views:	159 
Size:	852.5 KB 
ID:	11862

    /Αρχίζω να ντύνω την καμπίνα με κάτι ρετάλια που μου είχαν ξεμείνει και έχουν ωραία αίσθηση στο μάτι.

    Click image for larger version. 

Name:	04.jpg 
Views:	162 
Size:	406.6 KB 
ID:	11863

    / Είχε έρθει η ώρα να λύσω οριστικά το πρόβλημα της στήριξης με τα δυο ποδαρικά.
    Έκοψα ένα κομμάτι από τα πόδια που είχα φυλάξει, έκοψα τη βάση για την επιφάνεια εργασίας
    και με μια πολύ ισχυρή κόλλα δυο συστατικών για μέταλλα "στοκάρισα" (τελευταία φωτογραφία) κατά κάποιο τρόπο
    και γέμισα το κενό που υπήρχε. Αφού βεβαιώθηκα πως το ένα με το άλλο ήταν απόλυτα κατακόρυφα
    και σωστά, τα άφησα να στεγνώσουν για 48 ώρες και έπιασα να ασχολούμαι με άλλα θέματα προς επίλυση.

    Click image for larger version. 

Name:	05.jpg 
Views:	158 
Size:	534.8 KB 
ID:	11864

    / Τα ρετάλια από το υλικό που έντυσα την καμπίνα δεν έφταναν να την καλύψουν στο ύψος.
    Σκέφτηκα λοιπόν το κάτω κομμάτι που ήταν στην ουσία μια λωρίδα πως θα ήταν ωραίο να την
    ντύσω με ένα άλλο υλικό που θα μου θύμιζε τα τραπεζάκια της Atari που ανέφερα στην αρχή του θέματος.
    Αγόρασα λοιπόν δυο φύλλα καπλαμά που θα δείτε σιγά σιγά την εφαρμογή τους πάνω στο πρότζεκτ.

    Click image for larger version. 

Name:	06.JPG 
Views:	157 
Size:	823.5 KB 
ID:	11865

    / Αφού τελείωσα με αυτό το κομμάτι πέρασα τον πάτο περιμετρικά
    για να είναι γερός αλλά και για να έχει ένα ωραίο φινίρισμα με γωνιές αλουμινίου.

    Click image for larger version. 

Name:	07.JPG 
Views:	155 
Size:	934.1 KB 
ID:	11866

    / Οι βάσεις με τα πόδια είχαν στεγνώσει για τα καλά και είχαν γίνει ένα σώμα. Τα βίδωσα στον πάτο
    και η καμπίνα πλέον δεν κουνάει καθόλου δεξιά και αριστερά. Κάθετες γωνίες αλουμινίου επίσης και κατά ύψος.
    Έχει αρχίσει να παίρνει μια συμπαθητική εικόνα πλέον.

    Click image for larger version. 

Name:	08.JPG 
Views:	156 
Size:	823.2 KB 
ID:	11867

    / Το σχέδιο σαν πατρόν που έχω κάνει για να κόψω το mdf
    σε αυτό το σχήμα και το mdf ακουμπισμένο πάνω στην καμπίνα.

    Click image for larger version. 

Name:	09.JPG 
Views:	156 
Size:	796.5 KB 
ID:	11868

    / Αποφάσισα πως θέλω να δώσω λίγο ύψος στην καμπίνα
    και έτσι σιγά σιγά άρχισα να δίνω το σχήμα που θέλω και μου μπορεί
    να φανεί από την προηγούμενη φωτογραφία πάνω στο χαρτί.
    Οδηγός για το πως θέλω να πάει η κατασκευή είναι τα αντίστοιχα τραπέζια
    της εποχής της Atari που βρήκα σε φωτογραφίες και σε βίντεο καθώς κάποιοι τα επισκεύαζαν.

    Click image for larger version. 

Name:	10.JPG 
Views:	157 
Size:	654.2 KB 
ID:	11869

    / Αρχική επιδίωξη ήταν να κάνω ένα τραπέζι με πολύ έντονο τον ρετρό χαρακτήρα.
    Ο συνδυασμός που είχε πχ το Atari 2600 (μαύρο με ξύλο) για μένα ήταν μονόδρομος.
    Αφού λοιπόν τελείωσα με το ντύσιμο γύρω γύρω οι μεταλλικές γωνιές άρχισαν να με
    ενοχλούν αισθητικά. Τις μάσκαρα προσεκτικά και τις έβαψα. Όλες οι γωνιές μαύρες
    πλέον και μπορώ να πω πως γίνεται κουκλί !

    Click image for larger version. 

Name:	11.JPG 
Views:	154 
Size:	682.7 KB 
ID:	11870

    / Είχε έρθει η ώρα να αποφασίσω λίγο σχήμα για τα δυο control panel.
    Μετά από πολλές δοκιμές σε μετρήσεις και σχέδια που έκοβα σε χαρτί για να δω
    τι μου ταιριάζει κατέληξα. Αντίστοιχα έκανα και μια απλή βάση για να κάτσει
    πάνω η οθόνη με το σασί της και να βιδωθεί. Τέσσερις γωνιές λοιπόν που τις έκοψα
    με τον τροχό για να έρθουν στο σωστό μέγεθος και να χωρά το monitor.
    Εδώ να προσθέσω πως είχα αποφασίσει πως η οθόνη θα άλλαζε orientation
    μέσα στην καμπίνα. Εκεί λοιπόν που οι δυο αντίπαλοι στην αρχική κατάσταση
    θα έπρεπε να κάτσουν αντιμέτωποι στη μακρόστενη πλευρά του κουτιού,
    τώρα θα πάνε από την άλλη πλευρά. Πιο κοντά ο ένας με τον άλλον.
    Πιο ταιριαστή η διάσταση της οθόνης σε σχέση με το σχήμα της καμπίνας.

    Click image for larger version. 

Name:	12.JPG 
Views:	153 
Size:	861.4 KB 
ID:	11871

    / Τα πρώτα πλαϊνά κομμάτια του control panel είναι έτοιμα μετά από πολλές
    αποτυχημένες προσπάθειες. Μπαίνουν στη θέση τους τα βάφω και τα επενδύω
    με μαύρο αυτοκόλλητο.Τέλος ακουμπώ και την οθόνη για να δω πως δείχνει.

    Click image for larger version. 

Name:	13.JPG 
Views:	150 
Size:	786.6 KB 
ID:	11872

    / Το σχέδιο που διάλεξα να κάνω για το control panel είναι
    επίσης με άμεσες αναφορές στο παρελθόν καθώς επίσης πάρα πολύ λιτό.

    Click image for larger version. 

Name:	14.JPG 
Views:	153 
Size:	841.4 KB 
ID:	11873

    / Κάπου εδώ σταματώ. Πιστεύω κάποιοι από εσάς να βρείτε ωραίο το θέμα
    και ενδιαφέρον το αποτέλεσμα. Το συντομότερο που θα υπάρχει ουσιαστική εξέλιξη
    θα ενημερώνω και το θέμα με νέες φωτογραφίες.

  2. #2

    Default

    Συγχαρητήρια!

    Εξαιρετική προσπαθεια και με μεράκι προφανώς.

    Μια απορία.
    Με ποιον τροπο θα περιποιηθείς τις παλιές πλακέτες?
    Θα κρατήσεις την ιδια οθονη?

  3. #3
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Super!! Αυτο το "τραπέζι" ηθελα σαν τρελος απο μικρός στο δωματιο μου. Δε ξεχνουνται οι εποχές με τασάκι πάνω στο τραπέζι, φραπα και λιωσιμο. Το Tehkan ήταν η πρώτη μου επαφη με το αγαπημενο μου genre. Η μουσικη του αξεχαστη, η μοναδικη περιπτωση που μπορουσα να παιξω κάποιο ποδοσφαιρικο τιτλο υπο της συνοδεια μουσικης. Ωραιος Bill, αναμενουμε περισσοτερα.

  4. #4
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by vadergr View Post
    Συγχαρητήρια!

    Εξαιρετική προσπαθεια και με μεράκι προφανώς.

    Μια απορία.
    Με ποιον τροπο θα περιποιηθείς τις παλιές πλακέτες?
    Θα κρατήσεις την ιδια οθονη?
    Καλημέρα !

    Σε ευχαριστώ, προφανώς και θα κρατήσω το crt μόνιτορ.
    Η αίσθηση της εικόνας που έχουν αυτές οι οθόνες όσον αφορά τα παλιά arcade παιχνίδια για μένα είναι αξεπέραστη.
    Οι πλακέτες πέραν ενός καθαρισμού που μπορώ να τους κάνω δεν έχω την δυνατότητα να τις φροντίσω περαιτέρω.
    Κάποιος με σωστές γνώσεις στα ηλεκτρονικά θέματα σίγουρα κάτι θα φρόντιζε παραπάνω.
    Όμως από τη στιγμή που παίζει άψογα το παιχνίδι δε προβληματίζομαι.
    Αν στο μέλλον έχω κάποιο θέμα θα δω πως θα το λύσω.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by BillyFlo81 View Post
    Super!! Αυτο το "τραπέζι" ηθελα σαν τρελος απο μικρός στο δωματιο μου. Δε ξεχνουνται οι εποχές με τασάκι πάνω στο τραπέζι, φραπα και λιωσιμο. Το Tehkan ήταν η πρώτη μου επαφη με το αγαπημενο μου genre. Η μουσικη του αξεχαστη, η μοναδικη περιπτωση που μπορουσα να παιξω κάποιο ποδοσφαιρικο τιτλο υπο της συνοδεια μουσικης. Ωραιος Bill, αναμενουμε περισσοτερα.
    Ναι ρε συ Βασίλη. Επίσης... θα κανονιστεί μίνι τουρνουά...

  5. #5
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, εύχομαι τα καλύτερα!!!!

    Επίσης, είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που έχει το μεταγενέστερο από εμένα Pac Man (έχω το αυθεντικό ιαπωνικό Puck Man / που μετονομάστηκε όταν ήρθε Ευρώπη/ΗΠΑ ώστε να μην γίνει λογοπαίγνιο Puck ---> Fuck Man, οπότε το άλλαξαν σαν Pac Man)!!!!! Θυμάμαι ακόμα την ημέρα που έκανα high score (το οποίο δεν ξαναέφτασα ποτέ), το βράδυ της Κυριακής που βγήκε το ΠΑΣΟΚ (το ορθόδοξο, λολ), πίσω στο 1981!

    Εύγε Βασίλη και για τα δύο (Pac Man, ποδοσφαιράκι).

  6. #6
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, εύχομαι τα καλύτερα!!!!

    Επίσης, είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που έχει το μεταγενέστερο από εμένα Pac Man (έχω το αυθεντικό ιαπωνικό Puck Man / που μετονομάστηκε όταν ήρθε Ευρώπη/ΗΠΑ ώστε να μην γίνει λογοπαίγνιο Puck ---> Fuck Man, οπότε το άλλαξαν σαν Pac Man)!!!!! Θυμάμαι ακόμα την ημέρα που έκανα high score (το οποίο δεν ξαναέφτασα ποτέ), το βράδυ της Κυριακής που βγήκε το ΠΑΣΟΚ (το ορθόδοξο, λολ), πίσω στο 1981!

    Εύγε Βασίλη και για τα δύο (Pac Man, ποδοσφαιράκι).
    Ευχαριστώ. Ναι τη γνωρίζω την ιστορία με την ονομασία....
    Έχω και ένα Puck Man αλλά είναι όχι ηλεκτρονικό.
    Είναι μια "επιτραπέζια" εκδοχή της TOMMY πολύ έξυπνη για την εποχής της.
    Μου το είχε αγοράσει ο πατέρας μου και το έχω ακόμη.
    Κάποια στιγμή θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία αλλά όχι σε αυτό το νήμα.
    Καλύτερα να συνεχίσουμε αυτές τις κουβέντες στο αντίστοιχο θέμα.

  7. #7
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    / Μικρή ενημέρωση της κατασκευής/

    / Αν και δε θα φαίνονται όταν θα μπει από πάνω το καπάκι δε μου άρεσε να βλέπω τα σόκορα από κάποια κοψίματα στο πάνω μέρος του πάνελ από την επιφάνεια που το ντύνω και αποφάσισα
    και εκεί να προσθέσω κάποιες πλαστικές γωνίες για να έχω ένα φίνο αποτέλεσμα. Οπότε η σοφή φράση "Όσα βλέπει η πεθερά" δεν ισχύει σε αυτή τη περίπτωση
    γιατί ο ψυχαναγκασμός μου θα βαρούσε κόκκινο. Οι πλαστικές γωνιές αυτές είναι πολύ εύκολο να κοπούν με ένα καλό λεπτό πριόνι και έτσι δεν είναι ιδιαίτερος κόπος.

    Click image for larger version. 

Name:	15.jpg 
Views:	118 
Size:	410.1 KB 
ID:	11874

    / Στο κάτω μέρος άνοιξα τρύπα για να βάλω ακόμη ένα μπουτόν που θα έχει
    τη λειτουργία του να προσθέτεις coins. Όχι δε θα βάλω κερματοδέκτη.
    Επίσης εδώ πλέον βλέπουμε πως αποφάσισα και το balltop να γίνει λευκό από μαύρο αρχικά.

    Click image for larger version. 

Name:	16.JPG 
Views:	118 
Size:	943.2 KB 
ID:	11875

    / 2UP Ready !

    Θεώρησα πως δεν υπάρχει λόγος να τραβήξω φωτογραφίες από το μοντάρισμα
    του πάνελ και για τον δεύτερο παίκτη. Αυτή τη φορά το κόψιμο με τη σέγα για τα
    πλαϊνά πήγε πολύ καλύτερα από τη πρώτη προσπάθεια αφού μου βγήκαν και τα δυο
    σωστά με τη πρώτη. Αυτό μου δίνει ένα καλό vibe για το επόμενο βήμα που ακολουθεί
    και θέλει ιδιαίτερη προσπάθεια αφού δεν έχω περιθώριο λάθους. Έκανα και ένα καλό
    καθάρισμα και ένα υποτυπώδες βάψιμο στον πάτος της καμπίνας να έρθει και αυτό
    σε κάπως καλύτερη κατάσταση.

    Click image for larger version. 

Name:	17.JPG 
Views:	119 
Size:	778.4 KB 
ID:	11876

    / Τώρα περνάμε στα δύσκολα. Μέτρημα και ξανά μέτρημα.
    Λεπτομερής χάραξη πάνω στο mdf για το κόψιμο που ακολουθεί.
    Τα άσπρα χαρτονάκια που φαίνονται είναι δυο μικρά πατρόν
    για τις γωνίες που θέλω ώστε να τις σχεδιάσω πανομοιότυπα εκεί που χρειάζεται.
    Τώρα, το αν θα καταφέρω να τις κόψω εξίσου πανομοιότυπα είναι μια άλλη ιστορία.

    Click image for larger version. 

Name:	18.JPG 
Views:	119 
Size:	765.6 KB 
ID:	11877

    So far so good...
    Last edited by Error Flynn; 18-01-2020 at 20:57.

  8. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Nek_Food (22-01-2020)

  9. #8
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Αν το μυαλό είναι συνεχώς στο project και επιπροσθέτως έχω χτυπήσει και ένα red bull που να ηρεμήσω.

    / Η καμπίνα είχε ένα πολύ παλιό ηχείο μέσα. Σαφώς και είχα από την αρχή σκοπό να το αλλάξω αλλά δεν ήθελα να το αφήσω στην ίδια θέση.
    Μια καλή λύση λοιπόν θα ήταν να το βάλω σε ένα από τα πλαϊνά κομμάτια του κασώματος. Υπήρχε ήδη μια τρύπα από τον παλιό κερματοδέκτη
    και έτσι κατέληξα σε αυτή τη θέση.

    Click image for larger version. 

Name:	19.jpg 
Views:	116 
Size:	419.1 KB 
ID:	11878

    / Στη συνέχεια σκεφτόμουν πως αυτό θα έπρεπε να δείχνει από την εξωτερική πλευρά. Βρήκα ένα παλιό πλαστικό κομμάτι από ένα εξάρτημα
    που ούτε που θυμάμαι τι ήταν και το τρύπησα συμμετρικά φτιάχνοντας μια πολύ απλή "γρίλια" για το εσωτερικό ηχείο. Είχε ήδη τέσσερις τρύπες
    στις άκρες και έτσι μου έκανε τη ζωή πολύ πιο εύκολη.

    Click image for larger version. 

Name:	20.jpg 
Views:	116 
Size:	607.0 KB 
ID:	11879

    / Μια μεγάλη τρύπα στο κέντρο του παλιού κερματοδέκτη και τέσσερα μαύρα βιδάκια
    για να βιδώσω τη γρίλια και είμαι έτοιμος για να βάλω από το εσωτερικό το νέο ηχείο όταν έρθει η ώρα.

    Click image for larger version. 

Name:	21.jpg 
Views:	113 
Size:	265.1 KB 
ID:	11880

    / Απλό, λειτουργικό και φίνο νομίζω.

  10. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Nek_Food (22-01-2020)

  11. #9
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Καλησπέρα παιδιά.

    / Τις μέρες που μεσολάβησαν δούλευα σχεδόν αποκλειστικά το "καπάκι" του τραπεζιού. Μετρήσεις και ξανά μετρήσεις
    για να αποφύγω όσο δυνατόν κακοτοπιές. Η δυσκολία στο συγκεκριμένο κομμάτι ήταν πως δεν είχα περιθώριο λάθους.
    Ευτυχώς όλα πήγαν περίφημα !

    Click image for larger version. 

Name:	22.JPG 
Views:	99 
Size:	742.1 KB 
ID:	11883

    / Ένα καλό βάψιμο τρία χέρια με ρολό και το ακούμπησα επάνω να δω πως δείχνει.

    Click image for larger version. 

Name:	23.JPG 
Views:	98 
Size:	900.9 KB 
ID:	11882

    / Το επόμενο αρκετά κρίσιμο κομμάτι είχε φτάσει. Χάραξη και κόψιμο του καπλαμά με κοπίδι.
    Η γωνίες ήταν αρκετά ζόρικες αλλά σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με το πως πήγε.
    Έφτιαξα και μια μικρή αυτοσχέδια λάμα με λεπτό γυαλόχαρτο για να λειάνω ατέλειες.

    Click image for larger version. 

Name:	24.jpg 
Views:	99 
Size:	449.9 KB 
ID:	11884

    / Ένα παλιό ηχειάκι από τηλεόραση και η Pandora παίρνουν τη θέση τους στη καμπίνα.
    Είχε έρθει φίλος σπίτι να κάνει τις καλωδιώσεις γιατί εγώ από αυτά είναι παντελώς σκράπας.

    Μετά από ώρες τελείωσε και το κομμάτι της καλωδίωσης στα πάντα.
    Το μόνο αρνητικό είναι πως όταν παίζει η Pandora υπάρχει ένας μικρό "παράσιτο" να το πω
    στην εικόνα. Ο φίλος μου είπε πως είναι μάλλον από το τροφοδοτικό που είχε μέσα η καμπίνα
    γιατί ότι άλλο εναλλακτικό που θα μπορούσε να κάνει το δοκιμάσαμε αλλά δεν είδαμε διαφορά.
    Δεν είναι ενοχλητικό ιδιαίτερα δηλαδή τις περισσότερες φορές δε το βλέπεις καν
    αλλά υπάρχει και θέλω κάποια στιγμή να το διορθώσω.

    Click image for larger version. 

Name:	25.jpg 
Views:	98 
Size:	405.5 KB 
ID:	11885

    / Για το τέλος της ημέρας απλά ακούμπησα το φύλο του καπλαμά πάνω στο τραπέζι για να δω πως δείχνει.
    Άνοιξα και το μηχάνημα να μπουτάρει το Tehkan World Cup.

    Click image for larger version. 

Name:	26.JPG 
Views:	97 
Size:	785.1 KB 
ID:	11886

    Λες και είναι βγαλμένο από τα 70'ς, πράγμα που ήθελα δηλαδή. ομορφιές

    Απομένει αρκετή δουλειά ακόμη που αφορά το πως ανοίγει και κλείνει το καπάκι για να υπάρχει προσβασιμότητα στο εσωτερικό.
    Το μασκάρισμα του καπλαμά (στο καπάκι) προκειμένου να του κάνω με χρώμα ένα μαύρο σιρίτι γύρω γύρω.
    Να κλείσουν τα control panel από κάτω που προς το παρόν είναι ανοιχτά.
    Να παραγγείλω τζάμι για το τραπέζι στο τέλος.
    Το θέμα του "θορύβου".

    Πάνω κάτω σαν εκκρεμότητες αυτά ...

    Θα επιστρέψω σύντομα όταν έχω προχωρήσει...

    Γνώμες ; Εντυπώσεις ;

  12. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Nek_Food (22-01-2020)

  13. #10
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Βάλε στηρίγματα για 2 ποτήρια (καφές, αναψυκτικό, ποτό) στα πλαϊνά. Κανονικά στηρίγματα, ώστε όταν κουνιέται το coin-op (ακόμα και σε στιγμές που θα φάει σπρώξιμο, μπουνίτσα κλπ επειδή κάποιος θα τρώει γκολάκια λολ) να μην πέφτει το ποτήρι/κούπα/μπουκάλι με τίποτα από το τραπέζι.

    Believe me, θα σε εξυπηρετήσει.
    Χώρια κιόλας που θα δείχνει πιο αυθεντικό 70s/early 80s.

    Μέχρι τώρα: εξαιρετική δουλειά!

  14. #11
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Πολύ ωραίο! και πολύ clean -cut.
    Επειδή το είχα ταΐσει δεόντως τότε και έχω καλή μνήμη, για να δέσει το project χρειάζεται:
    1. "Επιμελημένες" φθορές (τύπου κάψιμο από τσιγάρα) Να γίνει Relic coctail table.
    2. Ένα φθηνό, πλαστικό, διαφημιστικό (μάρκα τσιγάρων κατά προτίμηση cooper/gallop ή πόρτες-παράθυρα ΣΥΡΤΕΞ ή Ούζο12 ή Αγροτική τράπεζα) τασάκι της εποχής.
    3. Πλαστικό σκαμπό & το ένα ηχείο να "κουδουνίζει"...

    Καλή συνέχεια σε ό,τι αποφασίσεις.

  15. #12
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    χαχαχαχα ευχαριστώ ρε σεις αλλά έλεος...

    μήπως να βάλω και κανέναν μπάρμπα μουστακαλή να καπνίζει marlboro να ντουμανιάζει τον χώρο κατάλληλα ;


    @ Lefteris_X. Υπήρχαν τότε όντως θήκες για ποτήρια κλπ; Δε το θυμάμαι ποτέ να το είχα δει αυτό παρά μόνο πολύ αργότερα στις αρχές του 90 αλλά και πάλι όχι σε coin op. Κάνω λάθος ;

    @ ntsmrtz.Η ιδέα με το τασάκι πάντως μου αρέσει πολύ πρέπει να πω. Δε καπνίζω αλλά αν βρω κανένα όντως της εποχής μπορεί και να το βάλω. Επίσης τι εννοείς το ένα ηχείο να κουδουνίζει; Ένα και μοναδικό ηχείο είχαν

  16. #13

    Default

    Total reformation και Insert Coin λοιπόν.
    Συγχαρητήρια. Δεν χρειάζεται να πει κανείς κάτι άλλο, μιας και η φανταστική δουλειά που έχεις κάνει, σε ένα συλλεκτικό κομμάτι με μεγάλη ιστορία, είναι φανερή από τις περιγραφές και τις φώτος. Μπράβο που έχεις την υπομονή και το μεράκι να κάνεις τέτοια πράγματα. Πραγματικά μας στέλνει πίσω και μας θυμίζει 100% εκείνες τις εποχές, τις οποίες όλοι μας νομίζω θυμόμαστε με νοσταλγία και ευχαρίστηση. Κατά τη γνώμη μου, τα 2 μαύρα ποδαράκια που επέλεξες, συν το λευκό των κουμπιών και του μοχλού, αποτελούν τρομερά επιτυχημένες "πινελιές" στο όλο σύνολο.
    Μοναδική μου απορία: τα control panels είναι πιο χαμηλά από την οθόνη, όπως δείχνει στις φώτο, και αυτόματα μου δημιουργήθηκε η απορία εάν αυτό βολεύει παικτικά (από την άποψη του εάν ο user θα έχει την ίδια καλή οπτική προς στην οθόνη), αν και 100% το έχεις μελετήσει αυτό.
    Συγχαρητήρια και πάλι. Και φυσικά μιλάμε για ένα απίθανο παιχνίδι και πολλές αναμνήσεις από την νεαρή μας ηλικία.
    Last edited by toninio; 22-01-2020 at 03:38.

  17. #14
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post

    μήπως να βάλω και κανέναν μπάρμπα μουστακαλή να καπνίζει marlboro να ντουμανιάζει τον χώρο κατάλληλα ;

    @ ntsmrtz.Η ιδέα με το τασάκι πάντως μου αρέσει πολύ πρέπει να πω. Δε καπνίζω αλλά αν βρω κανένα όντως της εποχής μπορεί και να το βάλω. Επίσης τι εννοείς το ένα ηχείο να κουδουνίζει; Ένα και μοναδικό ηχείο είχαν
    Όχι, αντενδείκνυται ο μπάρμπας... Αν και το έχω συνδέσει το παιχνίδι με ντουμανοκατάσταση. Ήταν χώρος καπνιζόντων.
    Ενα συνολικά ηχείο είχε..? Ναι?... Άκυρο τότε γιατί εγώ το είχα για ένα ηχείο σε κάθε πλευρά.

  18. #15
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Πάντα μερακλής σε ότι φτιάχνεις. Ώρες ώρες σε ζηλεύω... τι ώρες ώρες δηλαδή, κάθε φορά που ανεβάζεις κάποιο project σου...

  19. #16
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    @ toninio, σε ευχαριστώ. Πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου για τα control. Είναι στην λογική των τραπεζιών cocktail πχ του pacman.
    Με ένα κατάλληλο σκαμπό που μπορείς να κάθεσαι λίγο πιο ψηλά ώστε και να βλέπεις σωστά και να παίζεις χωρίς να κουράζεσαι είναι όλα οκ.
    Σίγουρα όμως έχει διαφορετική γωνία θέασης από αυτά που ξέραμε στην Ελλάδα. Η Atari όπου και στήριξα την ιδέα μου ήταν από τους πρώτους
    που σχεδίασαν cocktail τραπέζι σε αυτή τη λογική. Η Hankin επίσης.

    @ Nek_Food, ευχαριστώ επίσης φίλε μου !

    @ ntsmrtz, όλα τα παιχνίδια εκείνης της εποχής ένα ηχείο είχαν. Και πολύ τους ήταν. Αργότερα άρχισε η κατάσταση να γίνεται κάπως πιο "λουξ" .

  20. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    toninio (25-01-2020)

  21. #17
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Καλησπέρα παιδιά.

    / Σιγά σιγά φτάνω προς το τέλος και αρχίζω τι τελικές λεπτομέρειες. Έκοψα, καθάρισα και έβαψα τη μάσκα με μαύρο ματ χρώμα.
    Αυτή πάει και κουμπώνει στο όριο του γυαλιού της οθόνης. Δεν είναι άριστη αλλά είναι αρκετά ικανοποιητική.
    Μια φωτογραφία πριν και μετά καθώς και πάνω στην οθόνη πλέον.

    Click image for larger version. 

Name:	27.JPG 
Views:	68 
Size:	867.0 KB 
ID:	11889

    / Θεωρώ πως η επιφάνεια του τραπεζιού με τον καπλαμά είναι πολύ απλή και σκέτη.
    Όπως και η καμπίνα της Atari λοιπόν έτσι και στη δική μου θέλησα να προσθέσω ένα μαύρο φιλέτο
    γύρω γύρω στα όρια που την έχω κόψει. Μέτρημα, ταινία μασκαρίσματος λοιπόν και στο τέλος βάψιμο.
    Αρκετά χέρια ξανά και ξανά αφού έχει στεγνώσει το προηγούμενο χωρίς το κάθε χέρι να είναι βαρύ
    και με πολύ χρώμα. Αυτό για να αποφύγουμε μικρά ατυχήματα όταν θα πάμε να αφαιρέσουμε τη μάσκα.

    Click image for larger version. 

Name:	28.JPG 
Views:	69 
Size:	842.3 KB 
ID:	11891

    / Τέλος ακούμπησα τον καπλαμά πάνω στο τραπέζι για να δω τι έχει γίνει.
    Πλέον είμαι ικανοποιημένος γιατί θεωρώ πως έδεσε πολύ καλά με το υπόλοιπο τραπέζι.
    Μερικές φωτογραφίες από το αποτέλεσμα. Από αύριο θα ασχοληθώ με το να κολλήσω
    τον καπλαμά οριστικά στο τραπέζι και με διάφορες άλλες εκκρεμότητες.

    Click image for larger version. 

Name:	29.JPG 
Views:	68 
Size:	743.8 KB 
ID:	11890

    Click image for larger version. 

Name:	30.JPG 
Views:	67 
Size:	859.1 KB 
ID:	11892

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Nek_Food (24-01-2020),toninio (25-01-2020)

  23. #18
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Χαιρετώ την παρέα !

    Τις μέρες που πέρασαν ασχολήθηκα με κάποια τελευταία πράγματα
    και νομίζω πως είμαι λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρότζεκτ.

    / Ήρθε η ώρα να βάλω μεντεσέδες στο πάνω κομμάτι για να μπορεί να ανοίγει άνετα και να έχω εύκολα προσβασιμότητα στο εσωτερικό.
    Αποοφάσισα να κρατήσω και να χρησιμοποιήσω του παλιούς από το κάσωμα που είχα αρχικά. Κάτι που δεν είχα υπολογίσει είναι ότι όταν τους ακούμπησα
    στο κάτω μέρος της καμπίνας το πάχος τους μου έκανε πρόβλημα αφού σήκωνε το τραπέζι πιο ψηλά και δημιουργούσε κενό ανάμεσα στην οριζόντια επιφάνεια και στη βάση της.

    Click image for larger version. 

Name:	31.JPG 
Views:	58 
Size:	874.3 KB 
ID:	11895

    / Με πολύ ψιλό πριόνι και ντρέμελ αφαίρεσα το κομμάτι που ενοχλούσε και έτσι οι μεντεσέδες "χωνεύτηκαν" μια χαρά και δεν εμπόδιζαν.

    Click image for larger version. 

Name:	32.JPG 
Views:	57 
Size:	872.5 KB 
ID:	11896

    / Τέλος πρόσθεσα και τα κουμπάσα για να έχει μια έχτρα στήριξη και τα ρύθμισα ώστε να κρατούν σχεδόν κατακόρυφα την επιφάνεια χωρίς να έχει φόβο να πέσει μπροστά.

    Click image for larger version. 

Name:	33.JPG 
Views:	56 
Size:	965.1 KB 
ID:	11897

    / Από την απέναντι πλευρά του ηχείου άνοιξα μια αρκετά μεγάλη τρύπα και έβαλα μια γρίλια αφού πρώτα την έβαψα μαύρη.
    Έτσι έλυσα και το θέμα του αερισμού αφού η τρύπα είναι κοντά στις πλακέτες και στις πηγές όπου έχει τη μεγαλύτερη θερμότητα η καμπίνα συνολικά.

    Click image for larger version. 

Name:	34.JPG 
Views:	56 
Size:	869.2 KB 
ID:	11898

    / Όλο αυτό το διάστημα προσπαθούσα να βρω έναν τρόπο για να φτιάξω σωστά clips ώστε να κρατήσουν το τζάμι που θα μπει στο τέλος από πάνω.
    Κάπως ήθελα να θυμίζουν επίσης τις λύσεις που είχαν τα clips στα cocktail τραπέζια της εποχής.
    Βρήκα ξανά από ΙΚΕΑ κάποιους βραχίονες που έχει για ράφια και που το κενό ανάμεσα που φιλοξενεί το ράφι μου είναι σωστό για μένα αν αθροίσω το πάχος
    του ξύλου και του τζαμιού. Είναι από αλουμίνιο και έχουν ένα πολύ ωραίο φινίρισμα αν αποφασίσω να τα αφήσω ασημί και να μη τα κάνω και αυτά μαύρα.

    Μέτρημα και κόψιμο σε αυτά λοιπόν με τροχό.

    Click image for larger version. 

Name:	35.JPG 
Views:	56 
Size:	819.5 KB 
ID:	11901

    / Αργότερα αφού θα έρθει το τζάμι θα τρυπηθούν και θα βιδωθούν στο κάτω μέρος του τραπεζιού.

    Click image for larger version. 

Name:	36.JPG 
Views:	58 
Size:	762.7 KB 
ID:	11900
    / Περνάω σε ένα άλλο κομμάτι τώρα που έχει και δεν έχει σχέση με το όλο εγχείρημα
    Τα καθίσματα . . . εξαιτίας της ιδιαιτερότητας της κατασκευής ένα παραδοσιακό σκαμπό ήταν λίγο
    χαμηλό ενώ τα σκαμπό μπαρ ήταν ιδιαίτερα ψηλά σαν θέση. Ε, σκέφτηκα να κάνω κάτι για αυτό.

    Από ΙΚΕΑ πάλι αγόρασα τα πιο φθηνά σκαμπό που έχει.
    Ανάμεσα στο κάθισμα και στα πόδια έκοψα σωλήνα και πρόσθεσα 7 εκ σε ύψος.
    Το κάθισμα πλέον ήρθε στη σωστή θέση.

    Click image for larger version. 

Name:	37.JPG 
Views:	55 
Size:	712.8 KB 
ID:	11902

    / Σιγά σιγά ξεκίνησα να τα περνώ χέρια με βερνίκι για να έρθουν
    στο χρώμα που ήθελα να είναι ταιριαστά με το τραπέζι.

    Click image for larger version. 

Name:	38.JPG 
Views:	56 
Size:	712.8 KB 
ID:	11903

    / Αφρολέξ που πήρα τσάμπα από έναν ταπετσέρη της γειτονιάς.

    Click image for larger version. 

Name:	39.JPG 
Views:	56 
Size:	747.6 KB 
ID:	11904

    / Τέλος ένα ρετάλι από δέρμα που μου κόστισε 15 ευρώ για να τα ταπετσάρω.

    Click image for larger version. 

Name:	40.JPG 
Views:	56 
Size:	666.5 KB 
ID:	11905

    Έτοιμο το σαλονάκι με δυο σκαμπό ασορτί . . .
    Last edited by Error Flynn; 30-01-2020 at 20:08.

  24. The Following 4 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    mihalis13 (01-02-2020),PDS (30-01-2020),Sir_Teraflop (30-01-2020),toninio (10-02-2020)

  25. #19
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Τελευταίο ποστ... το πρήξιμο τέλος

    / Ήρθε το τζάμι που είχα παραγγείλει και έβαλα τις γωνιές ώστε να το "κλειδώσω"
    και να μείνει αμετακίνητο ακόμη και αν πέσουν επικές μάχες.

    Έδωσα ρεύμα να ξεκινήσει το Tehkan και έβγαλα κάποιες φωτογραφίες

    Πέρασε ακριβώς ένας μήνας όπου δουλεύω πάνω στην κατασκευή αυτή.
    Καιρός να μαζέψω εργαλεία και να κάνω καθαριότητες.

    Click image for larger version. 

Name:	41.JPG 
Views:	44 
Size:	863.4 KB 
ID:	11906

    Click image for larger version. 

Name:	42.JPG 
Views:	45 
Size:	938.7 KB 
ID:	11907

    Click image for larger version. 

Name:	43.JPG 
Views:	45 
Size:	852.2 KB 
ID:	11908

    / Τέλος, ευχαριστίες στο φόρουμ για τη φιλοξενία
    καθώς και σε όσα παιδιά συμμετείχαν από δω με προτάσεις, σχόλια και κουβέντα.

  26. The Following 11 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    BillyFlo81 (31-01-2020),Dimitris_ (01-02-2020),geogoku (13-04-2020),mihalis13 (01-02-2020),ntsmrtz (31-01-2020),PDS (31-01-2020),Sir_Teraflop (31-01-2020),spartan (01-02-2020),toninio (10-02-2020),WolfRathmA (21-02-2020)

  27. #20
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Θαυμάσιο! Δεν περίμενα να βγει τοσο όμορφο. Ακόμα μια δημιουργία με πολυ μερακι. Πολλά μπράβο Bill!

  28. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Error Flynn (31-01-2020)

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •