Page 47 of 48 FirstFirst ... 37434445464748 LastLast
Results 921 to 940 of 954

Thread: The PC vs. Console Debate

Φίλε μου ryzenlake δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά έχω την αίσθηση ότι αγνοείς ιστορικά την ιστορία και προϊστορία κονσολών vs PC στο debate του νήματος.

Είναι γεγονός και το αποδέχεται ο καθένας εδώ μέσα, ότι το PC έχει ανώτερο ταβάνι με το ανάλογο κόστος. Όχι μόνο σε χρήματα αλλά και σε άνεση και ευκολία.

Όταν "εμείς" (βάζω και εμένα μέσα μιας και μεγάλωσα με PC Gaming από εποχής 8088) παίζαμε με δισκέτες και hdd της πλάκας ενώ την ίδια στιγμή υπήρχαν κονσόλες αρκετά χρόνια πριν που έβαζες ένα καλώδιο στην τηλεόραση ένα στο ρεύμα και ένα κασετάκι - και πάταγες το κουμπί και φόρτωνε, εμείς παλεύαμε να διαβάσουμε το manual με τις εντολές του DOS, με πενιχρά μέσα πληροφόρησης και μάθησης αγγλικών, για να παίξουμε ένα καταραμένο παιχνίδι με 4 χρώματα - ΑΝ ήσουν και ευκατάστατος - ο μπαμπάς σου δηλαδή.

Διαφορετικά έπαιζε σε hercules με πορτοκαλί. Τα έχεις ζήσει αυτά?

Δεν μιλάω τώρα για αμίγκες και 360 με PPC και την πρώτη φορά που είδαμε unified shaders σε Consumer GPU...

Βλέπεις τότε δεν είχαμε την επιλογή να διαλέξουμε τι χρώμα θα έχει το fan μας, ΤΑ fan μας συγνώμη, ώστε να είναι πιο ακριβά ακόμα και από την αντίστοιχη κονσόλα, η οποία τα χρώματα τα εμφάνιζε εκεί που άξιζε στην τηλεόραση δηλαδή.

Τουλάχιστον αυτή η ασχολία, για τους παλαιότερους από εμάς, όπως είναι και το δημογραφικό του forum όπως καταλαβαίνεις, μας βγήκε σε καλό.

Μάθαμε και δύο πράγματα παραπάνω, ασχοληθήκαμε να μάθουμε πως δουλεύουν οι υπολογιστές (και οι κονσόλες υπολογιστές είναι), τι θα πει IRQ, τι θα πει bus, πως θα φορτώσεις τους drivers στην himem τότε για να παίξεις, μιας και τότε δεν έπαιρνες "ψωμί" 32 GB ντι-ντι-αρ Χ στα 5GHZ με λαμπάκια χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Μέσω αυτής της πάλης με το software TOTE, κάποιοι κολλήσαμε το μικρόβιο με την τεχνολογία, με τα games, δεν φοβόμαστε ακόμα και σήμερα το command prompt, άλλοι ασχολήθηκαν και επαγγελματικά και κάνανε καριέρα.

Το συνηθέστερο σενάριο σε casual φάση, είναι ότι ο καθένας από εμάς αποτελεί ο σύμβουλος για την τεχνολογία στο οικογενειακό και φιλικό του περίγυρο.

Κυριότερα όμως μάθαμε να εκτιμούμε την τεχνολογία για αυτό που σου προσφέρει και κυρίως την ευκολία της.

Σίγουρα όχι όμως το latest version του DDU....λόγω ...προβλημάτων.

Το επίμαχο PC που (κακώς) αναφέρεσαι μου είχε κοστίσει τότε 2200+ με το monitor. Δεν φτιάχτηκε από τα κινούμενα goalpost που αναφέρεσαι αλλά ήταν built to order από το plaisio.

Κονσόλα άλλωστε δεν χτίζεις από το skroutz έτσι?

Ήταν η πρώτη φορά στην ζωή μου, που να το πω λαϊκά, cba να βιδώσω PC.

Ήταν και σημείο αναφοράς αν θες στην ζωή μου, γιατί απλά ήταν η πρώτη φορά που απλώς δεν ασχολήθηκα.

Τέλος πάντων για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους και τεχνολογικά κυρίως:

- Κανένας core i7-860 ακόμα και με RX580 δεν θα έπαιζε σήμερα σαν ένα X1X, όπως και καμία 7850 σαν ένα απλό PS4. Το xbox -s που σατιρίζεις παίζει gears 5. Η 7770 είναι στο νεκροταφείο.

- Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Λες για την RX 580 αλλά δεν μας λες πόσο κόστιζε η RX 580 όταν κυκλοφόρησε. Πως συμπερίφερεται σε 4K/30?

Σε τι settings?

HDR?

VRAM?

- Λέτε σκουπίδι CPU τον custom jaguar των κονσολών.

Ξέρεις πραγματικά τι μετατροπή έχει? Αν έχει μεγαλύτερη LvL2 Cache? Aν έχει baked in για τα draw calls τον command processor με DX12?

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι ακόμα και αυτήν την tablet CPU την έχουν κάνει να αποδίδει 4K/60 στο One X?

Ξέρεις κάποια αντίστοιχη 7870 με τα ACE του απλού ps4 για να γίνεται μετακύλιση cpu intensive εφέ από την CPU στην GPU.

Εν τέλει έχεις καταλάβει ότι τα χρήματα που δίνεται το 0.6% πόσοι είστε με 2080 Ti, χρηματοδοτείτε το 100% R&D των κονσολών και αν μιλάμε για τον "πέτσινο" και τις εξορμήσεις του στο HPC και AI και Driving Cars?

To geforce now τι νομίζεις ότι είναι? Θα συντηρηθεί εταιρεία σαν την nvidia με τους 10 νοματαίους που αγοράζουν ακριβές κάρτες γραφικών?

Ή οι publisher που αναφέρεις θα ασχοληθούν με πλατφόρμα όπως το PC που η πειρατεία είναι prevalent?

Τυχαίο ήταν που το RDR2 (και πάλι καλά που βγήκε) βγήκε με τόσα προβλήματα?

Και το motherboard να μην μου έσκαγε - δεν θα έκανα καμία αναβάθμιση φίλε μου.

Μεταξύ mining, τιμών, VFM δεν θα ασχολούμουν καν με ΚΑΜΙΑ RX 580 και δωρεάν να μου την δίνανε.

Ούτε με drivers θα μπλέκω, ούτε με settings θα παίξω, ούτε τίποτα.

4K/30~60 με HDR με ένα κουμπί μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Ούτε TN πάνελ, ούτε λαμπάκια ούτε τίποτα.

Οι Τi - πληροφοριακά κάνανε όνομα τότε που η τεχνολογία πήγαινε 30000% μπροστά.

Όχι 25% και 0.5 % σε IPC.

Τέλος ενημερώσου, περί τεχνολογίας πριν "μας βάλεις στην τάξη".

Καμία RX 580 δεν έχει τα spec του X1X GPU

Ούτε καν η 590.

https://www.techpowerup.com/gpu-spec...ne-x-gpu.c2977

https://www.techpowerup.com/gpu-spec...n-rx-590.c3322

Όπως και καμία RX480 Polaris (ps4 pro gpu) δεν είχε VEGA Features.

Ότι είχα να πω κατά το δόγμα Nek-food το είπα.

Δεν θα γράψω κάτι άλλο κατά το δικό μου δόγμα DON'T FEED THE TROLL.

Για τα 35.000 games του Steam δεν αξίζει καν να σπαταλήσω ψηφιακή μελάνη.

Wanking Simulator.

Steam Exclusive.

Αν θες να κάνεις σωστές συγκρίσεις εδώ είσαι. Test ανάλογα με την εποχή και τα οικονομικά δεδομένα του τότε:

https://www.gamersnexus.net/guides/3...ssassins-creed

Το άλλο του DF με την 750TI ψόφησε πρόωρα....
    Last edited by Sir_Teraflop; 14-02-2020 at 22:48.

2. The Following 5 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

DJTaurus (15-02-2020),Lefteris_X (14-02-2020),mihalis13 (14-02-2020),PDS (15-02-2020),spartan (15-02-2020)

Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Τέλος πάντων για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους και τεχνολογικά κυρίως:

- Κανένας core i7-860 ακόμα και με RX580 δεν θα έπαιζε σήμερα σαν ένα X1X, όπως και καμία 7850 σαν ένα απλό PS4. Το xbox -s που σατιρίζεις παίζει gears 5. Η 7770 είναι στο νεκροταφείο.
    Aκριβώς για να λέμε τα πράματα με το όνομα τους, ο i7 860 κυριολεκτικά τις σφαλιαρίζει και τις κονσόλες σε απόδοση. Καμία επαφή. Χιλιόμετρα μπροστά. Aν θες να αρχίσω να σου βάζω links ευχαρίστως, αλλά νομίζω είναι αυτονόητο. Ελπίζω δηλαδή να είναι. Χοντρικά 2 με 3 φορές παραπάνω αποδίδει. Οπότε με μια RX580 προφανώς και την ίδια απόδοση θα έχεις με το X1X, μιας και το X1X αποδίδει όσο μια RX580. Απλά πράματα νομίζω.

- Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Λες για την RX 580 αλλά δεν μας λες πόσο κόστιζε η RX 580 όταν κυκλοφόρησε. Πως συμπερίφερεται σε 4K/30?
    250€ κόστιζε. Συμπεριφέρεται ακριβώς όπως και το X1X σε 4k. Στο RDR2 πανομοιότυπες επιδόσεις έχουνε.

- Λέτε σκουπίδι CPU τον custom jaguar των κονσολών.
    Διαβάσα ξανά όλα μου τα post. Δεν νομίζω να έχω γράψει κάτι τέτοιο. Με strawmans επιχειρηματολογείς αυτή τη στιγμή.

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι ακόμα και αυτήν την tablet CPU την έχουν κάνει να αποδίδει 4K/60 στο One X?
    Το 4k είναι άσχετο με την CPU. Δεν ζωγραφίζει pixels. Στα games που βγάζει 60fps όπως λες, πόσα βγάζει ένας επεξεργαστής των 250€ του 2008? Έστω ο 860 ή ο 920? Άσε να μαντέψω, 100+!

Εν τέλει έχεις καταλάβει ότι τα χρήματα που δίνεται το 0.6% πόσοι είστε με 2080 Ti, χρηματοδοτείτε το 100% R&D των κονσολών και αν μιλάμε για τον "πέτσινο" και τις εξορμήσεις του στο HPC και AI και Driving Cars?

To geforce now τι νομίζεις ότι είναι? Θα συντηρηθεί εταιρεία σαν την nvidia με τους 10 νοματαίους που αγοράζουν ακριβές κάρτες γραφικών?

Ή οι publisher που αναφέρεις θα ασχοληθούν με πλατφόρμα όπως το PC που η πειρατεία είναι prevalent?

Τυχαίο ήταν που το RDR2 (και πάλι καλά που βγήκε) βγήκε με τόσα προβλήματα?
    Δεν βαρεθήκατε την καραμέλα? Πάλι με την πειρατεία και τα προβλήματα? Οι κονσόλες δεν έχουν προβλήματα? Διάβαζα πρόσφατα reviews απο ελληνικό gaming site (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω πιο, αν ναι ευχαρίστως). Σε κάθε 2ο game για προβληματικά games μίλαγε με διάφορα bugs που θα λυθούν. Να σου θυμίσω και περιπτώσεις όπως skyrim / witcher 3 / fallout 4 / ac unity? Αυτά δεν ήταν προβληματικά στις κονσόλες? Το ένα γινόταν κυριολεκτικά unplayble, τα άλλα 3 τα patcharan επί 1 χρόνο για να μην πέφτουν στα 10 fps. Όλα αυτά σε κονσόλες. Kαι μιλάμε για AAA games πρώτης γραμμής. Τι μου τσαμπουνάς τώρα. Όσα προβλήματα έχει η μία πλατφόρμα έχουν και οι άλλες. Ο λόγος δεν είναι η πλατφόρμα και η πειρατεία, είναι το lazy developing. Παντού υπάρχει ανεξαρτήτως πλατφόρμας. Κάποια στιγμή λοιπόν θαρρώ πρέπει να σταματήσει η καραμέλα. Για κάθε προβληματικό game στο PC υπάρχει και 1 στη κονσόλα. Φτάνει αλήθεια, κούρασε.

Τέλος ενημερώσου, περί τεχνολογίας πριν "μας βάλεις στην τάξη".

Καμία RX 580 δεν έχει τα spec του X1X GPU

Ούτε καν η 590.

https://www.techpowerup.com/gpu-spec...ne-x-gpu.c2977

https://www.techpowerup.com/gpu-spec...n-rx-590.c3322

Όπως και καμία RX480 Polaris (ps4 pro gpu) δεν είχε VEGA Features.
    Δεν χρειάζεται να ενημερωθώ. Τα specs τα αφήνω για τους specoλαγνους. Εμενα η απόδοση με ενδιαφέρει. Σε απόδοση λοιπόν το X1X είναι στα ίδια με RX580.

Για τα 35.000 games του Steam δεν αξίζει καν να σπαταλήσω ψηφιακή μελάνη.

Wanking Simulator.

Steam Exclusive.
    Όχι μόνο χάνεις το point, αλλά εκφράζεις και την υποκειμενική σου άποψη για τα games καθεαυτα η οποία σεβαστή μεν, αδιαφόρη δε. Δεν είναι επιχείρημα το ότι δεν σάρεσουν εσένα προσωπικά τα 35000 games του steam, γιατί αφενός θα σου πεί και ο άλλος πως δεν του αρέσουν τα 1000 games του PS4. Αφαιτέρου, το point είναι πώς αναγκαστικά, ακριβώς επειδή έχει 30000+ games, το καθε ενα θα πουλάει λιγότερο. Απλή λογική είναι, ειλικρίνα δεν αντιλαμβανόμαι πως γίνετια να μην το έχετε πιάσει 3-4 φορές που το έχω γράψει. Όσο για την ποιότητα, με νούμερα από το metacritic το PC έχει περισσότερα καλά games από κάθε κονσόλα. Και μιλάω για καινούργια games. Ούτε του 80 ούτε ότι άλλο σκαρφιστείτε για να μην παραδεχτείτε το αυτονόητο.

Αν θες να κάνεις σωστές συγκρίσεις εδώ είσαι. Test ανάλογα με την εποχή και τα οικονομικά δεδομένα του τότε:

https://www.gamersnexus.net/guides/3...ssassins-creed

Το άλλο του DF με την 750TI ψόφησε πρόωρα....
    Αυτή δεν είναι σωστή σύγκριση, αυτή είναι σύγκριση από τα lidl. Οι λόγοι προφανείς, τους έχω γράψει και αυτούς 5-10 φορές αλλά δεν ιδρώνει το αυτί σας! Πάμε μία τελευταία, και μέτα σταματάω γιατι ταίζω τα troll.

Αυτό που κάνει το PC gaming φτηνό / φτηνότερο σε σχέση με το console gaming είναι η αναβαθμισημότητα. Ο κάτοχος xbox λοιπόν όταν αναβάθμισε σε xbox1x ξαναπλήρωσε για να αγοράσει ξανά από την αρχή πράματα που δεν χρειάζοταν (κουτιά / τροφοδοτικά / mobo / ram / blue ray drive κλπα κλπα). Ο κάτοχος PC του 2008 για να εξομοιώσει το xbox1x χρειάζεται απλά κάρτα γραφικών. Οπότε το να μου κάνεις συγκρίσεις με ολόκληρη αγορά από την αρχή το θεώρω κακό ανέκδοτο. Είναι σύγκριση απλά για να σας χαιδεύει τα αυτιά. Δηλαδή εσύ θα πείς στον PC gamer που έχει ήδη το 60-70% ενός πύργου (κουτί / τροφοδοτικό / σκληρούς / drivers / windows / mobo / ram / cpu )να τα πετάξει στα σκουπίδια και να αρχίσει από την αρχή για να σου βγούν εσένα τα κουκιά. Ε όχι, λυπάμαι.

Το PC βγαίνει ακριβότερο όταν το αγοράζεις από την αρχή, σαφώς, απλά τα γλυτώνεις σε βάθος χρόνου. Ας πούμε για να ματσάρις xbox το 2013 αντί για τα 500 που ζήταγε ήθελες 700-800€. Όταν όμως βγήκε και το 1x ήθελες απλά μια κάρτα γραφικών των 200, ενώ ο κονσολάς ήθελε 500αρα για να το αγοράσει.

Τι συζητάμε βασικά τώρα. εδώ ενα PC των 800-1000€ του 2008 (δυο χιλιάδες οχτώ παρακαλώ) με 170€ ματσάρι 1x. Του 2008!!! DAMN.

Με το DF τι ψόφησε? Fun fact, επειδή παρακολουθούσα την κατάσταση τότε, μέχρι τέλη του 2016 η 750ti έπαιζε καλύτερα από το PS4! Δεν συζητάμε για το xbox, προφανώς αυτό ήταν πιο πίσω. Έστω να δεχτώ λοιπόν για χάρη της συζήτησης πώς το 2017 σταμάτησαν να την χρησιμοποιούν γιατί πλέον έπαιζε χειρότερα και από το xbox (πράγμα απίθανο, δεν γίνεται να χάσει 40-50% απόδοση σε λίγους μήνες αλλά έστω). Και το λοιπόν? Τα 4 πρώτα χρόνια της κονσόλας μια ταπεινή 750ti έπαιζε τα πάντα ΚΑΛΥΤΕΡΑ από την καλύτερη κονσόλα. Άντε τα υπόλοιπα 3 έπαιζε χειρότερα. Που είναι το "κέρδος" και η νεραιδόσκονη? Και η μαγεία ξέρεις ποιά είναι? Ότι έστω και έτσι να είναι, με 100€ αγοράζεις πλέον κάρτα που είναι καλύτερη και από τις 2 κονσόλες μαζί....

Μαρέσει δηλαδή που το θεωρείς και επίτευγμα! Μετά από 4 χρόνια κατάφερε να ξεπεράσει μια entry level low cost GPU 4ετίας! Νεραιδοσκόνη και John Carmack 2x performance λέμε.

PS1. Τώρα είδαι το link σου από το gamersnexus. Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Δηλαδή το one x είναι ελάχιστα πάνω από μια 1050ti! Άρα αρλούμπες γράφω τόση ώρα, σύμφωνα με το link που ποστάρες. Η RX580 αποδίδει καπού 50% πάνω από την 1050ti, άρα και 40% πάνω από το xbox1x. Σύμφωνα με το test σου πάντα. Κάτι δεν πάει καλά. Φαντάζομαι μπουκάλα από τον Jaguar. Πολύ χάλια τα νούμερα πάντως.
    Last edited by Ryzenlake; 15-02-2020 at 01:09.

Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Aκριβώς για να λέμε τα πράματα με το όνομα τους, ο i7 860 κυριολεκτικά τις σφαλιαρίζει και τις κονσόλες σε απόδοση. Καμία επαφή. Χιλιόμετρα μπροστά. Aν θες να αρχίσω να σου βάζω links ευχαρίστως, αλλά νομίζω είναι αυτονόητο. Ελπίζω δηλαδή να είναι. Χοντρικά 2 με 3 φορές παραπάνω αποδίδει. Οπότε με μια RX580 προφανώς και την ίδια απόδοση θα έχεις με το X1X, μιας και το X1X αποδίδει όσο μια RX580. Απλά πράματα νομίζω.

Είσαι άσχετος. Δεν έχεις καμία επαφή με την τεχνολογία και το hardware υπόβαθρο από πίσω, πέραν από το overclocking με τα έτοιμα tools που σας δίνουν σανό οι εταιρείες.

Άλλωστε από ότι καταλαβαίνω δεν έκανες τον μάγκα με κανένα Celeron 333-Α pentium να του πας το bus από τα 66 στα 100 και να ιδρώσεις αν θα σου σκάσει.... Δεν είχες ποτέ την ευκαιρία και την χαρά... και την αγωνία να προσθέσω.

Σήμερα το overclocking έγινε άθλημα για παιδάκια. Βάλανε και Mouse και UI στο BIOS για τα μωράκια!

Επίσης:

Δες κανένα slide από GDC τι μπήκε στις CPU των "jaguar" των κονσολών, για να παίζουν 4K/60 όπως σε αρκετά games.

To αντίστοιχο στο PC είναι κάτι pentium και λοιπά που ούτε browser accelaration μπορούν να κάνουν, όχι draw calls στο Assasin's Creed ή στο God of War.

250€ κόστιζε. Συμπεριφέρεται ακριβώς όπως και το X1X σε 4k. Στο RDR2 πανομοιότυπες επιδόσεις έχουνε.
    Τι θες αποδειξούλα από το κατάστημα? Εγώ ξέρω μια χαρά τι πλήρωσα ΤΟΤΕ.

Διαβάσα ξανά όλα μου τα post. Δεν νομίζω να έχω γράψει κάτι τέτοιο. Με strawmans επιχειρηματολογείς αυτή τη στιγμή.
    Από ότι καταλαβαίνω φίλε μου οι γνώσεις σου περιορίζονται σε ότι λέει το reddit και το DF.

Το 4k είναι άσχετο με την CPU. Δεν ζωγραφίζει pixels. Στα games που βγάζει 60fps όπως λες, πόσα βγάζει ένας επεξεργαστής των 250€ του 2008? Έστω ο 860 ή ο 920? Άσε να μαντέψω, 100+!
    Εδώ είναι εμφανές ότι μόνο από ζωγραφιστά λαμπάκια ξέρεις.

Η CPU κάνει όλο το setup στο πινακάκι σου, το TN εννοώ αυτό με τα 144hz με την πιο απαίσια εικόνα από τότε που η τεχνολογία μας έδωσε monitor.

Draw calls λέγεται αυτό. Η CPU κάνει και πολλά εκτός από excel και powerpoint. Στις κονσόλες η CPU πίνει καφεδάκι.

Βλέπεις σαν κλειστά συστήματα, το async compute που σας λένε και δεν βλέπετε, στα PC όντως κάνει την λάντζα.

Στις κονσόλες είναι gaming tool.

Σε phsyics και ένα σωρό άλλα συστήματα.

Βλέπε Resogun.

Δεν βαρεθήκατε την καραμέλα? Πάλι με την πειρατεία και τα προβλήματα? Οι κονσόλες δεν έχουν προβλήματα? Διάβαζα πρόσφατα reviews απο ελληνικό gaming site (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω πιο, αν ναι ευχαρίστως). Σε κάθε 2ο game για προβληματικά games μίλαγε με διάφορα bugs που θα λυθούν. Να σου θυμίσω και περιπτώσεις όπως skyrim / witcher 3 / fallout 4 / ac unity? Αυτά δεν ήταν προβληματικά στις κονσόλες? Το ένα γινόταν κυριολεκτικά unplayble, τα άλλα 3 τα patcharan επί 1 χρόνο για να μην πέφτουν στα 10 fps. Όλα αυτά σε κονσόλες. Kαι μιλάμε για AAA games πρώτης γραμμής. Τι μου τσαμπουνάς τώρα. Όσα προβλήματα έχει η μία πλατφόρμα έχουν και οι άλλες. Ο λόγος δεν είναι η πλατφόρμα και η πειρατεία, είναι το lazy developing. Παντού υπάρχει ανεξαρτήτως πλατφόρμας. Κάποια στιγμή λοιπόν θαρρώ πρέπει να σταματήσει η καραμέλα. Για κάθε προβληματικό game στο PC υπάρχει και 1 στη κονσόλα. Φτάνει αλήθεια, κούρασε.
    Μα πειρατές είστε. Δεν το λέω εγώ το λέει το Denuvo.

Μέχρι και κορονοιο θα το κάνουν να μην πειρατεύετε.

Προς το παρόν βολέψου με το αξίωμα ότι το PC είναι secondary platform.

Δεν χρειάζεται να ενημερωθώ. Τα specs τα αφήνω για τους specoλαγνους. Εμενα η απόδοση με ενδιαφέρει. Σε απόδοση λοιπόν το X1X είναι στα ίδια με RX580.
    Από την μια μου τσαμπουνάς DF, μετά μου λες για spec - Ο - λάγνους.

Στο απέδειξα παραπάνω. Καμία σχέση η GPU του X1X με την RX 580 που λες.

Όπως και η RX 480 του pro με την αντίστοιχη.

Και η 78??? τι να την βάλω του PS4.

Άστο - πήγαινε σχολείο και έλα να σε εξετάσω.

Όχι μόνο χάνεις το point, αλλά εκφράζεις και την υποκειμενική σου άποψη για τα games καθεαυτα η οποία σεβαστή μεν, αδιαφόρη δε. Δεν είναι επιχείρημα το ότι δεν σάρεσουν εσένα προσωπικά τα 35000 games του steam, γιατί αφενός θα σου πεί και ο άλλος πως δεν του αρέσουν τα 1000 games του PS4. Αφαιτέρου, το point είναι πώς αναγκαστικά, ακριβώς επειδή έχει 30000+ games, το καθε ενα θα πουλάει λιγότερο. Απλή λογική είναι, ειλικρίνα δεν αντιλαμβανόμαι πως γίνετια να μην το έχετε πιάσει 3-4 φορές που το έχω γράψει. Όσο για την ποιότητα, με νούμερα από το metacritic το PC έχει περισσότερα καλά games από κάθε κονσόλα. Και μιλάω για καινούργια games. Ούτε του 80 ούτε ότι άλλο σκαρφιστείτε για να μην παραδεχτείτε το αυτονόητο.
    Εδώ πιστεύω ότι έχεις χάσει τελείως και σε πιάνουν κρίσεις πανικού.

Για ΠΟΙΑ 35.000 GAMES μιλάς?

Τα asset flip της Unity?

Είσαι σοβαρός τώρα ή έχεις 35.000 games backlog που δεν αξιοποιούν την 2080 σου και έχεις τύψεις?

Αυτή δεν είναι σωστή σύγκριση, αυτή είναι σύγκριση από τα lidl. Οι λόγοι προφανείς, τους έχω γράψει και αυτούς 5-10 φορές αλλά δεν ιδρώνει το αυτί σας! Πάμε μία τελευταία, και μέτα σταματάω γιατι ταίζω τα troll.

Αυτό που κάνει το PC gaming φτηνό / φτηνότερο σε σχέση με το console gaming είναι η αναβαθμισημότητα. Ο κάτοχος xbox λοιπόν όταν αναβάθμισε σε xbox1x ξαναπλήρωσε για να αγοράσει ξανά από την αρχή πράματα που δεν χρειάζοταν (κουτιά / τροφοδοτικά / mobo / ram / blue ray drive κλπα κλπα). Ο κάτοχος PC του 2008 για να εξομοιώσει το xbox1x χρειάζεται απλά κάρτα γραφικών. Οπότε το να μου κάνεις συγκρίσεις με ολόκληρη αγορά από την αρχή το θεώρω κακό ανέκδοτο. Είναι σύγκριση απλά για να σας χαιδεύει τα αυτιά. Δηλαδή εσύ θα πείς στον PC gamer που έχει ήδη το 60-70% ενός πύργου (κουτί / τροφοδοτικό / σκληρούς / drivers / windows / mobo / ram / cpu )να τα πετάξει στα σκουπίδια και να αρχίσει από την αρχή για να σου βγούν εσένα τα κουκιά. Ε όχι, λυπάμαι.

Το PC βγαίνει ακριβότερο όταν το αγοράζεις από την αρχή, σαφώς, απλά τα γλυτώνεις σε βάθος χρόνου. Ας πούμε για να ματσάρις xbox το 2013 αντί για τα 500 που ζήταγε ήθελες 700-800€. Όταν όμως βγήκε και το 1x ήθελες απλά μια κάρτα γραφικών των 200, ενώ ο κονσολάς ήθελε 500αρα για να το αγοράσει.

Τι συζητάμε βασικά τώρα. εδώ ενα PC των 800-1000€ του 2008 (δυο χιλιάδες οχτώ παρακαλώ) με 170€ ματσάρι 1x. Του 2008!!! DAMN.
    Την σύγκριση από τα Lidl την έκανε το gamernexus - προ PC site.

Αν κάποιος ιδρώνει είσαι εσύ.

Για αυτό είμαι εγώ εδώ. Για να ιδρώσεις.

Φιλικά πάντα ξέρεις.
    Last edited by Sir_Teraflop; 15-02-2020 at 01:21.

5. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

DJTaurus (15-02-2020)

Είσαι άσχετος. Δεν έχεις καμία επαφή με την τεχνολογία και το hardware υπόβαθρο από πίσω, πέραν από το overclocking με τα έτοιμα tools που σας δίνουν σανό οι εταιρείες.
    Συμφώνω. Είμαι άμπαλος και δεν έχω καμία επαφή με την τεχνολογία. Πώς αλλάζει βέβαια αυτό το γεγονός πώς ο 860 τσαλαπατάει και τις 2 κονσόλες για πλάκα δεν ξέρω. Α, δεν το αλλάζει, απλά επειδή δεν είχες επιχείρημα επί αυτου, άρχισες τα ad hominem. Δεν πειράζει, όπως μπορεί να επιχειρηματολογήσει ο καθένας

Τι θες αποδειξούλα από το κατάστημα? Εγώ ξέρω μια χαρά τι πλήρωσα ΤΟΤΕ.
    Δεν με νοιάζει τι πλήρωσες. Με ρώτησες πόσο έκανε όταν βγήκε και σου απάντησα. Προφανώς δεν σου άρεσε η πραγματικότητα. Δεν πειράζει, καλή καρδιά.

Από ότι καταλαβαίνω φίλε μου οι γνώσεις σου περιορίζονται σε ότι λέει το reddit και το DF.
    Δεν μπαίνω reddit ουτε DF. Αλλά τι σημασία έχει? Σου πάνε και εκεί οτι κάνεις strawmans?

Εδώ είναι εμφανές ότι μόνο από ζωγραφιστά λαμπάκια ξέρεις.

Η CPU κάνει όλο το setup στο πινακάκι σου, το TN εννοώ αυτό με τα 144hz με την πιο απαίσια εικόνα από τότε που η τεχνολογία μας έδωσε monitor.

Draw calls λέγεται αυτό. Η CPU κάνει και πολλά εκτός από excel και powerpoint. Στις κονσόλες η CPU πίνει καφεδάκι.
    VA panel έχω των 1200€. Ατύχησες.

Τα draw calls έχουν σχέση με την ανάλυση. Μάλιστα. Και εγώ είμαι ο άσχετος

Μα πειρατές είστε. Δεν το λέω εγώ το λέει το Denuvo.

Μέχρι και κορονοιο θα το κάνουν να μην πειρατεύετε.
    To PC gaming είναι πιο κερδοφόρα πλατφόρμα gaming από τις κονσόλες. Fact. Τα υπόλοιπα είναι απλά η άποψη σου. Είπαμε, σεβαστή μεν, αδιάφορη δε. Αλλά αλήθεια, στις κονσόλες δεν έχουν αντίστοιχα anti piracy measures? Α, έχουν, αλλά εκεί γαργάρα? Ντάξει, δεν πειράζει.

Προς το παρόν βολέψου με το αξίωμα ότι το PC είναι secondary platform.
    Και πάλι η αποψάρα σου. Σεβαστή μεν, με αφήνει παγερά αδιάφορο δε. Αν έχεις και facts που να συμβαδίζουν με την αποψάρα σου, να την δεχτώ. Μέχρι τότε, το metacritic λέει οτι το PC είναι πρωτευον gaming platform, μιας και έχει περισσότερα games και περισσότερα καλά games από κάθε κονσόλα ΚΑΘΕ χρόνο εδώ και καμιά 15αρια συναπτά έτη. Αυτό είναι fact.

Στο απέδειξα παραπάνω. Καμία σχέση η GPU του X1X με την RX 580 που λες.

Όπως και η RX 480 του pro με την αντίστοιχη.

Και η 78??? τι να την βάλω του PS4.

Άστο - πήγαινε σχολείο και έλα να σε εξετάσω.
    Tι μου απέδειξες και σε τι διαφώνησα? Εγώ είπα πώς αποδίδει όσο η 580, δεν είπα ότι είναι ίδια κάρτα off the shelf. Πάλι με πράγματα που δεν είπα επιχειρηματολογείς. Μήπως να πας εσύ σχολείο, και μάλιστα Δημοτικό, να μάθεις τι είναι τα logical fallacies και πώς εξορισμού καταρρίπτουν το επιχείρημα μας? Γράψε 100 φόρες "δεν θα ξανακάνω strawmans" και από Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.

Εδώ πιστεύω ότι έχεις χάσει τελείως και σε πιάνουν κρίσεις πανικού.
    Άλλη μια φορά , αποψάρα σου. Το ποιον πιάσανε κρίσεις πανικού φαίνεται από το ύφος γραφής και τις προσωπικές επιθέσεις.

Άλλωστε, τόση επίθεση κάνουν άτομα που δνε έχουν επιχειρήματα, οπότε προσπαθούν να κρύψουν την έλλειψη αυτή.

Για ΠΟΙΑ 35.000 GAMES μιλάς?

Τα asset flip της Unity?

Είσαι σοβαρός τώρα ή έχεις 35.000 games backlog που δεν αξιοποιούν την 2080 σου και έχεις τύψεις?
    Eντάξει, έχεις δίκιο, έχει περισσότερα games το PS4 από το PC. Άμα αυτό θες να ακούσεις δεν έχω θέμα, θα στο πώ. Μα είναι δυνατόν να συζητάμε σοβαρά τώρα για το αν βγαίνουν περισσότερα games στο PC? Μετά τι θα πιάσουμε? Το χρώμα του ουρανού? Ντάξει, δίκιο έχεις, κόκκινος είναι. Δεν θα μπαίνω στο τρυπάκι να συζητάω τα αυτονόητα.

Την σύγκριση από τα Lidl την έκανε το gamernexus - προ PC site.
    Τι με νοιάζει ποιός έκανε την σύγκριση? Πάλι σε logical fallacies καταφεύγεις. Μάθε να επιχειρηματολογείς. Είπα οτι η σύγκριση είναι άκυρη και έγραψα τους λόγους, αν διαφωνείς δείξει μου που είναι το λάθος. Το να κάνεις επίκληση στην αυθεντία ως ποιος το ποιός έκανε την σύγκριση δεν καταλαβαίνω που ωφελεί. Δεν πα να την έκανε και ο Θανάσης Βέγγος, το ίδιο μου κάνει.

Αν κάποιος ιδρώνει είσαι εσύ.
    Τι να ιδρώσω ρε, είμαι στον 6ο και έχει ψωφόκρυο εδώ. Αν εννοείς με τα γραπτά σου, τι να ιδρώσω ρε συ. Κάθε πρόταση σου είναι να την πάμε στο Δημοτικό να τους δώσουμε παράδειγμα λάθους επιχειρηματολόγησης. Ενα logical fallacy με πληκτρολόγιο είσαι.
    Last edited by Ryzenlake; 15-02-2020 at 02:46.

Moderator PDS's Avatar
    PSN ID
    PDS_13

Eντάξει, έχεις δίκιο, έχει περισσότερα games το PS4 από το PC. Άμα αυτό θες να ακούσεις δεν έχω θέμα, θα στο πώ. Μα είναι δυνατόν να συζητάμε σοβαρά τώρα για το αν βγαίνουν περισσότερα games στο PC? Μετά τι θα πιάσουμε? Το χρώμα του ουρανού? Ντάξει, δίκιο έχεις, κόκκινος είναι. Δεν θα μπαίνω στο τρυπάκι να συζητάω τα αυτονόητα
    Αλλο πραγμα σου λεει.
    35.000 πχ τετοια ''games'' μπορεις να βρεις μονο στο dreams του PS4(μπορει να τα εχουν ξεπερασει ηδη δεν ξερω). Που ειναι ας πουμε μια αντιστοιχη Unity με αμεση προσβαση για τον καθε ps4 gamer. Χιλιαδες τετοια παιχνιδια...και θα φτασει εκατομμυρια.

δεν μπορεις να μετρας το οτιδηποτε ως game... Ειδικα οταν απο αυτα τα 35.000 που λες ζητημα το 0.0000001% αυτων των games να χρειαζονται high end pc.
    Εδω μιλαμε για consoles vs high end pc games νομιζω. Οταν υπολογιζεις σε αυτo το VS και παιχνιδια με γραφικα sega master system, βγαινουμε ''off topic''.

Τα υπολοιπα δεν τα διαβασα αλλα αυτο μου εκανε μπαμ(οτι αλλο σου λεει και σε αλλο απαντας).

οπως και να χει αν δεν σου αρεσει η κονσολα, δεν εχει νοημα να χαλιεσαι τσαμπα. Μεινε με το pc και εμεις με την κονσολα. Αφου φαινεται οτι δεν θα καταληξει καπου η κουβεντα.
    .

Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αλλο πραγμα σου λεει.
    35.000 πχ τετοια ''games'' μπορεις να βρεις μονο στο dreams του PS4(μπορει να τα εχουν ξεπερασει ηδη δεν ξερω). Που ειναι ας πουμε μια αντιστοιχη Unity με αμεση προσβαση για τον καθε ps4 gamer. Χιλιαδες τετοια παιχνιδια...και θα φτασει εκατομμυρια.

δεν μπορεις να μετρας το οτιδηποτε ως game... Ειδικα οταν απο αυτα τα 35.000 που λες ζητημα το 0.0000001% αυτων των games να χρειαζονται high end pc.
    Εδω μιλαμε για consoles vs high end pc games νομιζω. Οταν υπολογιζεις σε αυτo το VS και παιχνιδια με γραφικα sega master system, βγαινουμε ''off topic''.

Τα υπολοιπα δεν τα διαβασα αλλα αυτο μου εκανε μπαμ(οτι αλλο σου λεει και σε αλλο απαντας).
    Ρε παιδιά, σοβαρά συζητάμε ακόμα αν υπάρχουν περισσότερα παιχνίδια στο PC από το PS4? Θα τρελαθώ...και οχι, δεν μιλάω για βιβλιοθήκες του '80.

Η λίστα από metacritic με τα παιχνίδια 3μηνου σου κάνει? Το PC έχει όσα και οι 2 κονσόλες μαζί. Τι άλλο να αναλύσουμε? Άντε δεν είναι 35000 στο steam, είναι 20000. Βασικά πές 10000. Πάλι μιλάμε για 10πλάσια νούμερα. Το ζήτησα και πρίν, πάρτε μια κατηγορία παιχνιδιών (car racing ας πούμε), και πείτε μου πόσα παιχνίδια υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο PS4. Ε στο PC θα είναι τα 5πλάσια απλά.

Το high end PC που κολλάει? Έχει σημασία σε τι PC τρέχει? Με μπέρδεψες. Και τα γραφικά πάλι τι σημασία έχουν? Τα γραφικά κάνουν το παιχνίδι καλό? Σε forum κονσόλας δεν περίμενα να ακούσω τέτοια άποψη. Νόμιζω οτι οι PCMR του reddit είναι τα graphics whore που τραβάνε SS και δεν παίζουν games. Αυτά διάβαζα κάμποσες σελίδες πίσω. Όχι από εσένα αλλά και πάλι...

οπως και να χει αν δεν σου αρεσει η κονσολα, δεν εχει νοημα να χαλιεσαι τσαμπα. Μεινε με το pc και εμεις με την κονσολα. Αφου φαινεται οτι δεν θα καταληξει καπου η κουβεντα.
    Δεν είπα οτι δεν μου αρέσει. Μερικά από τα αγαπημένα μου games σε κονσόλα είναι. Απλά τι πρέπει να κάνω, να θάβω τα PC όπως εσείς για να μπώ στο club? Αφού αντικειμενικά δεν στέκουν αυτά που λέτε. Ούτε για τα πανάκριβα PCs ούτε για την έλλειψη παιχνιδιών ούτε για την έλλειψη καλών παιχνιδιών. Δεν είναι άποψη μου αυτή, στο metacritic αμα πάς μια βόλτα θα δεις αυτο που σου λέω.

Οπότε τι άκρη να βγεί απτη συζητήση όταν αγνοείτε την πραγματικότητα?

Οι διαφορές μεταξύ PC και console gaming δεν είναι ούτε στην τιμή ούτε στην ποιότητα ούτε στην ποσότητα των παιχνιδιών. Είναι απλά διαφορετική φιλοσόφια τα παιχνίδια. Πέρα από τα multiplatform οι κονσόλες έχουν περισσότερα cinematic games του 15ωρου. Στα PC έχεις παιχνίδια που στις 1000 ώρες gameplay τελειώνει το tutorial και ξεκινάς να παίζεις. Και δεν το λέω υπερβολικά, το εννοώ. Έχεις games που τα παίζεις χρόνια. Dota 2 ας πούμε στις 1000 ώρες gameplay έμαθες απλά τα βασικά, μετά τις 1000 ωρες ξεκινάς να παίζεις ανθρώπινα να ευχαριστιέσαι. Tέτοια games είναι γενικά ο κανόνας στα PC (diablo / warcraft /wol / wow / hearthstone / lol / cs / apex / tf / ttw / sc / pubg / eve / rre / και η λίστα τελειωμό δεν έχει). Aν μπείς στα user reviews στο steam που αναγράφει πόσες ώρες έπαιξε ο reviewer το συγκεκριμένο παιχνίδι θα δείς τρελά νούμερα. 1k ώρες είναι το minimum που θα βρείς σε τέτοια παίχνιδια

Καταλαβαίνω οτι σε πολλούς δεν αρέσουν αυτού του είδους τα παιχνίδια, αλλά άντιστοιχα και σε κάποιους άλλους δεν αρέσουν τα άλλα είδους παιχνίδια. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.
    Last edited by Ryzenlake; 15-02-2020 at 03:29.

Moderator PDS's Avatar
    PSN ID
    PDS_13

Δεν καταλαβες ουτε την δευτερη φορα για τα ''35.000'' οποτε δεν το συνεχιζω.

Οσον αφορα τα γραφικα, ολη η προηγουμενη συζητηση(μα ολη) ειχε να κανει με τα γραφικα, ξαφνικα επειδη τα ''35.000'' εχουν γραφικα 5 γενιες πισω, ας μην κοιταξουμε τα γραφικα. Και οχι μονο αυτα αλλα και την ποιοτητα.

Τωρα οσον αφορα τις πραγματικοτητες.
    Στην 7ετια του PS4 vs 7ετια του PC η διαφορα ποιοτητας ειναι τεραστια. Για αυτο και βλεπεις σχεδον καθε χρονο GOTY ενα PS exclusive, η τουλαχιστον στην δευτερη τριτη θεση. Το ιδιο ισχυει και για τον οπτικο τομεα. Στα 30 fps και με αργα Loading? ναι, εξακολουθουν να πιανουν κορυφη.
    Αυτη ειναι η πραγματικοτητα εκει εξω, αλλα και η δικη μου.

Αν ηθελα pc να παιξω τα tutorial με τις 100δες ωρες θα το εφτιαχνα. Αλλα δεν με ενδιαφερει. Δεν υπαρχει καποια κρυφη συνωμοσια που κανει ολη την βιομηχανια να ειναι πανω απο τις κονσολες, αλλα και τους εκατομμυρια gamers να τις απολαμβανουν.

Καπου το χανεις και δεν καταλαβαινεις τι συμβαινει ή απλα δεν σου κανει οσο κανει στους υπολοιπους και θελεις ντε και καλα να μην κανει σε ολους.

Ειναι δεκτο να προτιμας pc. Οταν το δεχτεις και εσυ για τον εαυτο σου, δεν θα χρειαστει να προσπαθησεις να πεισεις κανεναν.
    Τα πραγματα ειναι πιο απλα απο οτι τα κανουμε. Αν καποιον τον ενδιαφερει το pc gaming ασχολειται μαζι του. Αν δεν τον ενδιαφερει δεν ασχολειται.

Καταλαβαίνω οτι σε πολλούς δεν αρέσουν αυτού του είδους τα παιχνίδια, αλλά άντιστοιχα και σε κάποιους άλλους δεν αρέσουν τα άλλα είδους παιχνίδια. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.
    Aν το καταλαβεις εσυ ο ιδιος αυτο, δεν θα ξαναποσταρεις. Απλα καποια πραγματα ειναι καπως πιο αντικειμενικα(τουλαχιστον οσον αφορα την αποδοχη, οχι το γουστο). Εσενα μπορει να σου αρεσει το wanking simulator περισσοτερο απο το the last of us. Αλλα το τελευταιο σαρωσε τα βραβεια για το παιχνιδι της δεκαετιας. Το αποδεχεσαι οτι ειναι ανωτερο και παιζεις wanking simulator. Δεν θα ερθω να σου παρω το πληκτρολογιο απο τα χερια. Δεν θα σε εμποδισω να το ευχαριστηθεις.

Οπως εμενα δεν μου αρεσε το W3, αλλα δεχομαι οτι θεωρειται κορυφαιο.
    .

Οσον αφορα τα γραφικα, ολη η προηγουμενη συζητηση(μα ολη) ειχε να κανει με τα γραφικα, ξαφνικα επειδη τα ''35.000'' εχουν γραφικα 5 γενιες πισω, ας μην κοιταξουμε τα γραφικα. Και οχι μονο αυτα αλλα και την ποιοτητα.
    Eγώ δεν συμμετείχα στην προηγούμενη συζήτηση που αφορούσε τα γραφικά πάντως, οπότε μη την λες σε μένα

Τωρα οσον αφορα τις πραγματικοτητες.
    Στην 7ετια του PS4 vs 7ετια του PC η διαφορα ποιοτητας ειναι τεραστια. Για αυτο και βλεπεις σχεδον καθε χρονο GOTY ενα PS exclusive, η τουλαχιστον στην δευτερη τριτη θεση. Το ιδιο ισχυει και για τον οπτικο τομεα. Στα 30 fps και με αργα Loading? ναι, εξακολουθουν να πιανουν κορυφη.
    Αυτη ειναι η πραγματικοτητα εκει εξω, αλλα και η δικη μου.
    Αυτή δεν είναι η πραγματικότητα αλλά η απόψη σου. Την τελευταία 7έτια το metacritic μας λέει οτι το PC είχε περισσότερα καλά παιχνίδια και από τις 2 κονσόλες μαζί. Αυτό είναι fact, δεν χωράνε απόψεις.

Tα goty το θεωρώ αστείο να το αναφέρεις, αν μιλάς για αυτήν εδώ την λίστα

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...he_Year_awards

Το fallout 4 τι κάνει εκεί?

Goty είναι ενα παιχνίδι. Άμα παίζιες 1 το χρόνο τότε όντως, πάρε κονσόλα. Άμα παίζεις παραπάνω όμως δεν το θεωρώ σοβαρό, ειδικά δε όταν υπάρχουν παιχνίδια σαν το fallout 4.

Αν ηθελα pc να παιξω τα tutorial με τις 100δες ωρες θα το εφτιαχνα. Αλλα δεν με ενδιαφερει. Δεν υπαρχει καποια κρυφη συνωμοσια που κανει ολη την βιομηχανια να ειναι πανω απο τις κονσολες, αλλα και τους εκατομμυρια gamers να τις απολαμβανουν.
    Mα αυτό λέω και εγώ. Οτί προσωπικά έσενα δεν σου κάνουν αυτά τα παιχνίδια. Στον άλλον δεν κάνουν τα παιχνίδια της κόνσόλας. Αυτά είναι υποκειμενικές απόψεις. Αντικειμενικά όμως το PC έχει περισσότερα καλά games σύμφωνα με το metacritic. Αυτό είναι πέρα από κάθε άποψη και προσωπική προτίμηση. Η βιομηχανία πάει στα κέρδη. Αυτή τη στιγμή το PC είναι πιο κερδοφόρο από τις κονσόλες, άρα εκεί στρέφεται η βιομηχανία.

Ειναι δεκτο να προτιμας pc. Οταν το δεχτεις και εσυ για τον εαυτο σου, δεν θα χρειαστει να προσπαθησεις να πεισεις κανεναν.
    Τα πραγματα ειναι πιο απλα απο οτι τα κανουμε. Αν καποιον τον ενδιαφερει το pc gaming ασχολειται μαζι του. Αν δεν τον ενδιαφερει δεν ασχολειται.
    Μα δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να προτιμήσει PC. Προσπαθώ να πείσω να αποδεχτείτε την πραγματικότητα. Ασχέτος του αν η πραγματικότητα ευνόει τα PC ή τις κονσόλες, ελάχιστα με ενδιαφέρει αυτό. Η πραγματικότητα λέει ότι το PC gaming σε console settings έχει το ίδιο κόστος. Επίσης λέει οτι περισσότερα καλά games έχει το PC από οποιαδόποτε κονσόλα. Εσύ μπορείς να προτιμάς ότι πλατφόρμα θες για όποιους λόγους θέλεις, απλά όταν γράφεται πράγματα που αντικειμενικά δεν στέκουν, ε θα πετάγομαι να διορθώνω. Τόση ώρα προσπαθώ να σας κάνω να καταλάβεται οτι δεν διατυπώνω ούτε απόψεις ούτε προτιμήσεις όπως εσείς. Διατυπώνω facts. Το metacritic εκεί είναι και με βγάζει σωστό.

Aν το καταλαβεις εσυ ο ιδιος αυτο, δεν θα ξαναποσταρεις. Απλα καποια πραγματα ειναι καπως πιο αντικειμενικα(τουλαχιστον οσον αφορα την αποδοχη, οχι το γουστο). Εσενα μπορει να σου αρεσει το wanking simulator περισσοτερο απο το the last of us. Αλλα το τελευταιο σαρωσε τα βραβεια για το παιχνιδι της δεκαετιας. Το αποδεχεσαι οτι ειναι ανωτερο και παιζεις wanking simulator. Δεν θα ερθω να σου παρω το πληκτρολογιο απο τα χερια. Δεν θα σε εμποδισω να το ευχαριστηθεις.

Οπως εμενα δεν μου αρεσε το W3, αλλα δεχομαι οτι θεωρειται κορυφαιο.
    Μα αυτά που λές έγραψα και εγώ 2 σελίδες πρίν. Απεχθάνομαι αμφότερα τα uncharted και τα RDR. Παρολαυτα αναγνωρίζω ότι αφού όλοι λένε πώς είναι παιχνιδάρες, ε θα είναι. Τα θεωρώ λοιπόν και τα 2 παιχνίδια ατού για τις κονσόλες. Εσείς είστε που βάζεται τις προσωπικές σας απόψεις πάνω από τον αντικειμενικό παράγοντα όταν απαξιώνεται παιχνίδια απλά επειδή δεν σας αρέσουν εσάς προσωπικά.

Δηλαδή για να το λήξουμε, με ποιό από τα 2 FACTS (και όχι προσωπικές απόψεις) διαφωνείς?

1) Το PC έχει περισσότερα καλά παιχνίδια ΚΑΘΕ χρόνο τα τελευταία 10 χρόνια από κάθε άλλη κονσόλα. Άσχετα αν εσένα ή εμένα μαρέσουν τα εν λόγω παιχνίδια. Αποδεδειγμένα, από το metacritic.
    2) Το PC gaming σε console settings κοστίζει πάνω κάτω τα ίδια χρήματα σε βάθος χρόνου

Ε αυτά εκφράζω εδώ και 10 σελίδες αλλά ξεκινάτε προσωπικές επιθέσεις και άλλα περίεργα ανευ νοήματος. Επί της ουσίας διαφώνεις σε κάτι από αυτά τα 2? Δεν θελω την προσωπικη σου υποκοιμενική άποψη. Όταν μιλάμε για facts δεν χωράνε απόψεις. Εσένα μπορεί το μήλο να σου φαίνεται πιο γλυκό από το πορτόκαλι και μένα το αντίστροφο. Δεν οδηγεί πουθένα η παράθεση υποκοιμενικών απόψεων. Αυτό που οδήγει κάπου είναι να πάμε στο εργαστήριο και να μετρήσουμε πόση ζάχαρη έχει το ένα και πόση το άλλο. Το εργαστήριο λοιπόν (metacritic) μα λέει ότι το PC είναι πιο γλυκό από την κονσόλα. Ασχέτος πώς το αισθάνεσαι εσύ και πως το αισθάνομαι εγώ.
    Last edited by Ryzenlake; 15-02-2020 at 04:52.

Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    PSN ID
    valkyre4
    Name
    Δημήτρης

15,000 παιχνιδια και επειδη σε προσκαλεσαν ειπες να περασεις το σαββατοκυριακο σου στο PS4forums για να βαλεις σε ταξη τον κοσμο, λες και το βραδυ δεν θα μπρεσεις να κοιμηθεις ενα πραγμα.

Δε ξερω ποσο χρονων εισαι αλλα αυτο ειναι παντελως loser σκηνικο στα ματια μου... τιποτα καλυτερο δεν εχεις να κανεις? Σοβαρη ερωτηση. Ακομα κι αν δεν ειναι καποιο απο τα 15,000 παιχνιδια, αλλο χομπυ εχεις? Δεν καταλαβαινω το σκοπο σου εδω, αλλα εισαι στο τσακ για μπαν. Ειτε κοφτο και αρχισε να συμμετεχεις σε κατι πιο σφαιρικο εδω μεσα αλλιως εχεις φυγει οπως εφυγες και απο το insomnia. Οταν φιλε σε διωχνουν απο καπου συστηματικα κατι σημαινει αυτο... σκεψου οτι "δεν πανε ολοι οι αλλοι αναποδα", αλλα μαλλον εσυ... οσο για πολλα απο τα "facts" σου (οχι ολα προφανως) πρεπει λιγο να ξεκολλησεις το κεφαλι σου γιατι νιωθω οτι εισαι πιτσιρικας (τουλαχιστον ελπιζω να εισαι) και η "facts" λογικη σου ειναι της πλακας. Οπως και η οποια "υποστηριξη" αυτης. Αν αυτη τη λογικη "facts" την φερεις στην μετεπειτα ζωη σου, θα κοπανησεις σε τοιχο μπολικες φορες.

Last warning. Εισαι ο ορισμος του flame και του σαματα και επειδη εχουμε πολυ καλυτερα πραγματα να κανουμε σαββατοκυριακατικα, συνεχισε ετσι και θα σου κανω τη χαρη να ασχοληθεις με 15,000 παιχνιδια η΄να πας να γραφτεις σε μια αλλη κοινοτητα για να προσφερεις διαλεξη - εφησυχασμου συνειδησεως.

12. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

Lefteris_X (15-02-2020),mihalis13 (15-02-2020),spartan (15-02-2020)

mihalis13's Avatar
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

Πραγματικά απορώ γιατί ασχολείστε με ανθρώπους που είναι ξεκάθαρο ότι προσπαθούν να κάνουν flame μια συζήτηση...
    Από το πρώτο ποστ του είναι ξεκάθαρο αυτό...
    Ούτε μπήκε για να συζητήσει ούτε για να ανταλλάξει απόψεις...
    Μόνος σκοπός να κάνει ένα "χαμό" στο φόρουμ και να χαρεί με αυτό...
    Δεν ξέρω γιατί "τσίμπησαν" αρκετά μέλη του φόρουμ... Σε τέτοια άτομα μόνο αδιαφορία χρειάζεται..

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Last warning. Εισαι ο ορισμος του flame και του σαματα και επειδη εχουμε πολυ καλυτερα πραγματα να κανουμε σαββατοκυριακατικα, συνεχισε ετσι και θα σου κανω τη χαρη να ασχοληθεις με 15,000 παιχνιδια η΄να πας να γραφτεις σε μια αλλη κοινοτητα για να προσφερεις διαλεξη - εφησυχασμου συνειδησεως.
    Ναι ναι, εγώ είμαι ο ορισμός του flame επειδή δεν σας αρέσουν αυτά που γράφω. Το "τσαμπατσηδες" "είσαι άσχετος" "είσαι άμπαλος" τα αγνοείτε, δεν είναι flame αυτά επειδή είναι στην δικιά σας ομάδα. ΜΠΑΟΚ να ούμε. Αλλά εγώ είμαι ο πιτσιρικάς!

Εξηγήσε μου στο τελευταίο μου post (η και σε οποιοδήποτε βασικά) που έκανα flame. Όλοι οι άλλοι flamearoun εκτός από εμένα.

Δεν πειράζει, όποιος δεν είναι τυφλωμένος οπαδός βλέπει ποιος κάνει flame και ποιός απλά παραθέτει την πραγματικότητα. Ο ουρανός είναι γαλανός και 2+2 κάνει 4, όσο και αν δεν σας αρέσουν αυτά τα 2 δυστηχώς ισχύουν. Το να μπαίνω και να σου λέω πως αδερφέ, 2+2 δεν κάνει 5 αλλά 4 δεν σημαίνει ούτε ότι ειμαι fanboy ούτε οτι flamearo. Πάμε πάλι αλλή μία

1) Το PC έχει περισσότερα καλά παιχνίδια ΚΑΘΕ χρόνο τα τελευταία 10 χρόνια από κάθε άλλη κονσόλα. Άσχετα αν εσένα ή εμένα μαρέσουν τα εν λόγω παιχνίδια. Αποδεδειγμένα, από το metacritic.
    2) Το PC gaming σε console settings κοστίζει πάνω κάτω τα ίδια χρήματα σε βάθος χρόνου

Ουσιαστικά δηλαδή παραθέτω την πλέον αντικειμενική πηγή για το ποιά πλατφόρμα έχει καλύτερα games η οποία λέει το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζεται, και εσείς μου απαντάτε πώς "είμαι άμπαλος / τρώω σανό / θα φάω ban / warning / flamearo / trollaro / είμαι 12χρόνο / ζηλεύω / είαμι ανασφαλής" και άλλα αστεία και άσχετα με αυτό που γράφω πράματα.

Επί της ουσίας διαφωνείς σε κάτι ή πάλι θα καταφύγεις σε adhominem για την ηλικία μου και απειλές για ban?

YΓ1. Άμα είχα γράψει εγώ "είσαι άμπαλος και δεν έχεις καμία επαφή με την τεχνολόγια και τρώς σανό" θα είχα φάει ban ή όχι? Γιατί βλέπω τον άλλον τον αφήνετε να αλωνίζει που τα γράφει αυτά. Το ξέρω δεν θα απαντήσεις, τι να πείς κιόλας άλλωστε.
    Last edited by Ryzenlake; 15-02-2020 at 12:34.

Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    PSN ID
    Lefteris_X

Καλημέρα.

Flaming θεωρείται η ΟΛΗ φιλοσοφία σου στην συμμετοχή σου εδώ μέσα από το 1ο ποστ. Σε δεύτερο χρόνο, flaming χαρακτηρίζεται ο τρόπος της δήθεν "πειθούς" (τα....facts).

- Το φόρουμ είναι ανοιχτό να εγγραφεί όποιος θέλει. Δεν απαιτεί "πρόσκληση". Οπότε είναι παντελώς αχαρακτήριστο που αναφέρεις "με προσκάλεσαν". Ε, και; Και επειδή σε προσκάλεσαν; Σε εμάς γιατί το αναφέρεις; Τι προσφέρει που το είπες και το ξαναείπες; Τίποτα. Απολύτως. Αντιθέτως, βγάζει μια ερμηνεία "επειδή ο Σταλλόνε δεν τα καταφέρνει, φώναξε τον Σβαρτς για να καθαρίσει τα πράγματα" ένα πράμα. Εντελώς παιδαριώδες. Και προκλητικό παράλληλα, τόσο για εσένα, αλλά πρωτίστως (αυτό ας το κρατήσουμε στο μυαλό μας) για το άτομο με την δήθεν "πρόσκληση".

- Δεν κατάλαβα; Ο PC είναι κάποια γκόμενα/συγγενής/σύζυγος που έχει την ανάγκη για "αποκατάσταση της αντικειμενικής αλήθειας"; Τι δηλαδή; Θίχτηκε ο PC; Βγάλανε τα τσιπάκια του φλύκταινες οπότε ήρθες ως ισορροπιστής-θεραπευτής της αλήθειας να.......θέσεις την τάξη μέσα σε μια κοινότητα; (αντικειμενική αλήθεια ΔΕΝ υπάρχει, παρά μόνο στις θετικές επιστήμες. Όλα τα άλλα, εν προκειμένω τα games, είναι υποκειμενικής κριτικής. Στα @@ μου τι λέει το metacritic γιατί είναι ένα μικρό σύνολο υποκειμενικών απόψεων από τα εκατοντάδες εκατομμύρια gamer -που η πλειοψηφία είναι casual στις κονσόλες και όχι hardcore, ήτοι 1-2 παιχνίδια το χρόνο).

- Στη ροή των γραπτών σου υπάρχει εμπάθεια και εμμονή. Σου κάναμε την χάρη να εκφραστείς πολλάκις και όχι ποικιλοτρόπως αλλά εμμονικά και με το ίδιο συνέχεια φραστικό/προκλητικό στυλ και ύφος, εντούτοις επιμένεις να (παρ)ενοχλείς. Το λιγότερο που θα μπορούσα να πω είναι ότι είσαι ασεβής.

- Θα το πω γιατί μου φαίνεται εντελώς απαράδεκτο. Ποιος είσαι εσύ που εισέρχεσαι σε έναν χώρο με υφάκι "ήρθα να αποκαταστήσω την 'αλήθεια' γιατί έτσι μου αρέσει".......και ενώ βλέπεις ότι δεν σε πετάνε έξω με το 1ο ποστ (που κανονικά αυτό έπρεπε να γίνει κατά τα δικά μου κριτήρια / βλέπεις δεν είμαι ανεκτικός σε τέτοιες συμπεριφορές όπως οι συνφορουμίτες μου), συνεχίζεις την προκλητικότατη συμπεριφορά σου. Είναι μια κλασική -παιδική- τεχνική, να χρησιμοποιείς τα δήθεν "facts" (γεγονότα) για να εδραιώσεις λόγο. Τα οποία γεγονότα........στηρίζονται σε μικρο-σύνολα υποκειμενικών απόψεων.

Και γενικώς, δεν έχεις κανένα λόγο ύπαρξης εδώ μέσα. Ο PC δεν είναι άνθρωπος να θιχτεί οπότε δεν σε έχει ανάγκη να υπερασπιστείς την "αδικοχαμένη αλήθεια" του. Εμείς δεν σε έχουμε καμία ανάγκη εδώ μέσα, αφής στιγμής δεν προσφέρεις απολύτως τίποτα. Απεναντίας μόνο σπατάλη χρόνου προκαλείς.

Θεωρώ ότι οι mod ή/και ο admin θα πρέπει να σε αποσύρουν από εδώ. Όχι επειδή είσαι παλιάνθρωπος ή είμαστε εμείς, αλλά επειδή δεν έχεις να προσφέρεις απολύτως τίποτα εδώ μέσα ούτε από πλευράς γνώσεων (είμαστε καλυμμένοι εδώ μέσα για τέτοια θέματα από διάφορα άτομα εδώ και χρόνια), ούτε πείρας σε τεχνολογία και console games, ούτε καν ως τρόπος γραφής-συμμετοχής.

(Θα πρόσθετα μάλιστα, πως οι mod/admin ίσως να διπλοσκεφτούν την παρουσία ατόμων που "προσκαλούν" άλλα άτομα με σκοπό την αναταραχή και απολύτως τίποτα άλλο.)

ΥΓ: Δεν προσπερνώ αυτό που λες περί προσωπικών χαρακτηρισμών που αναφέρεις, αλλά δεν είναι η αρμοδιότητά μου ως απλός χρήστης να τοποθετηθώ.
    Last edited by Lefteris_X; 15-02-2020 at 13:09.

16. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

mihalis13 (15-02-2020)

PS4forums Fanatic DJTaurus's Avatar
    PSN ID
    DJTaurus_

Default The PC vs. Console Debate

Μα αυτά που λές έγραψα και εγώ 2 σελίδες πρίν. Απεχθάνομαι αμφότερα τα uncharted και τα RDR.
    Τελικά τι ισχύει ;

https://www.insomnia.gr/articles/gam...-phil-spencer/

Κρατάω το υστερογραφο. Εντελώς οξύμωρο δεν νομιζεις? Σε όλο το post τοποθέτησε στο τι θα κάνουν οι mods αλλά όταν αφορά τους εταίρους μπαοκτζιδες είσαι απλός χρήστης.

Στα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι, δεν χρειάζεται να παρεξηγηθεί ο ουρανός για να σε διορθώσω όταν λες ότι είναι κόκκινος. Ούτε τα μαθηματικά θα παρεξηγηθουν αλλά άμα μου πεις ότι 2+2 κάνει 4 θα σε διορθώσω.

PSN ID
    Lefteris_X

Το υστερόγραφο είναι σαφές: δεν είναι η αρμοδιότητά μου να τοποθετηθώ.

Αν ήταν πίστεψέ με θα είχα. Δεν το λέω απειλητικά, ίσα-ίσα που θα είχα εμπλακεί απευθείας ως mod, θα σου είχα ευγενέστατα πει το πως επιτρέπεται εδώ μέσα να εκφράζεσαι και χωρίς ιδιαίτερες επαναλήψεις στις προειδοποιήσεις (καθώς θεωρώ ότι προς ενήλικα και σοβαρά-έξυπνα άτομα δεν χρειάζεται να τους εξηγώ τι προκαλούν, το ξέρουν από μόνα τους)......θα με είχες αναγκάσει να σε αποσύρω. Τονίζω: αναγκάσει.

Να κάτσω να ξεκατινιαστώ επί προσωπικού, σόρρυ, δεν με ενδιαφέρει.

Άσε τα μαθηματικά στην πάντα. Από 3-4 ποστ που ανταλλάξαμε, αντιλήφθηκα με την μια το στυλ γραφής, τρόπο σκέψης και των δυνατοτήτων σου για συζήτηση, οπότε αποχώρησα την επόμενη μέρα (το "καλό βράδυ" που είχα γράψει δεν ήταν υπεκφυγή, παρά αλήθεια γιατί όντως έπρεπε να κλείσω λόγω ώρας. Την επόμενη μέρα αποφάσισα να μην συμμετέχω στο πινγκ-πινγκ πρόκλησης που έχεις ξεκινήσει, είναι τόσο απλό).

@DJ Taurus = μην το συνεχίζεις. Δεν έχει νόημα. Εμπλέκεσαι σε έναν από τους περίφημους Νόμους του Μέρφι. Δεν θα αποδείξεις τίποτα, αντιθέτως ρίχνεις λάδι στην φωτιά. Έχει ήδη ξεκατινιαστεί η κατάσταση. Δεν μας ενδιαφέρει αν θέλεις (εσύ ο DJ Taurus) να αποδείξεις ότι έχει λανθασμένους συλλογισμούς ο Ryzenlake, αν θες κάντο σε άλλο χώρο. Το να συνεχίζεις, δίνεις πατήματα για περαιτέρω προκλήσεις, ειλικρινά δεν ενδιαφέρει κανέναν από εδώ μέσα. Και φυσικά: ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ οι κουβέντες που λαμβάνουν χώρα σε άλλα φόρουμ. Ας λέει ο καθένας ότι θέλει, όπου θέλει. ΕΔΩ όμως ισχύουν κανόνες. Δεν είναι παιδική χαρά, ούτε καφετέρια νεαρών για αντιπαραθέσεις με επιχειρήματα κατά το δοκούν.

Ελπίζω να έχουν την ώρα, όρεξη-διάθεση οι mod/admin να επιβάλλουν την τάξη. Προς πάσα κατεύθυνση. Δυστυχώς (και όχι δυστηχώς) χρησιμοποιώ την λέξη "επιβάλλουν", παρόλο που είμαι κατά της επιβολής. Μερικές φορές όμως οι συνθήκες απαιτούν επιβολή.
    Last edited by Lefteris_X; 15-02-2020 at 13:54.

Νταξει στον ταύρο δεν απαντάω, δεν έχει νόημα.

Συγνώμη κιόλας αλλά δεν νομίζω ότι προκάλεσα. Έγραψε κάποιος ότι στο pc δεν υπάρχουν παιχνίδια. Ε μπήκα στο metacritic και διαπίστωσα ότι αυτό είναι λάθος. Οπότε τι έπρεπε να κάνω, να πω ναι έχεις δίκιο δεν έχει για να μην "προκαλέσω"? Με συγχωρείς κιόλας αλλά απλά δεν έχει νόημα αυτό που λες.

Ειδικά όταν μιλάμε για αριθμό παιχνιδιών ας πούμε η κόστος κτήσης δεν χωράνε υποκειμενικά κριτήρια. Αμφότερα είναι μετρήσιμα. Ε οι μετρήσεις λοιπόν δείχνουν ότι αυτό που γράψανε οι συμφορουμιτες δεν ισχυει. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να το αναφέρω. Βασικά καταλαβαίνω, γιατί οι μετρήσεις βγάζουν μπροστά το PC. Άμα έβγαζαν το PlayStation δεν θα είχε κανείς θέμα. Φαίνεται άλλωστε από τα likes που μάζεψε το άλλο παλικάρι που έγραψε ένα κατεβατό flame. Εκεί ξεχνάμε τους κανόνες του forum.

Αυτό που λες για το metacritic συμφωνώ,και είναι η μόνη πραγματική απάντηση που έλαβα εδω και 10 σελίδες. Οι υπόλοιποι αναλώνονται ως προς την ηλικία μου και αν έβγαλα το σχολείο. Όντως το ότι το λέει το metacritic ότι το pc έχει καλύτερα παιχνίδια δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί, σημασια εχει τι αρέσει σε εσένα. Και το PlayStation να έβγαινε από πάνω δεν θα άλλαζε η προτίμηση μου ως προς τα παιχνίδια του PC. Απλά εδώ πάνε ορισμένα άτομα να παρουσιάσουν τις προσωπικές τους προτιμήσεις σαν θεσφατο, πράγμα εξόρισμου λάθος. Γιατί προφανώς έχει μεγάλη διαφορά να λες "εμένα δεν μαρεσουν τα παιχνίδια του pc", πράγμα προφανώς απολύτως σεβαστό, και άλλο να λες δεν έχει καλά παιχνίδια. Ε το 2ο είναι λάθος, μιας και το μοναδικό Αντικειμενικό κριτήριο που έχουμε είναι τα reviews των επαγγελματιών reviewrs, οι οποίοι βγάζουν αυτήν την άποψη λάθος.

Να στο θέσω αλλιώς, αν γράψω ότι το ps4 δεν έχει παιχνίδια σε 1080p, και κάποιος πεταχτεί να με διορθώσει θεωρείς ότι με διορθώνει για να προκαλέσει, να δημιουργήσει διαμάχη και επειδή είναι ανασφαλής και ζηλιάρης? Φαντάζομαι πως όχι. Προς τι λοιπόν τα 2 μέτρα 2 σταθμά.

Στην τελική το όνομα του thread είναι σύγκριση pc με κονσολα. Ε τα συγκρίνω και εγώ, που είναι το κακό? Ρητορική ερώτηση, το κακό είναι ότι οι μετρήσεις βγάζουν το PC από πάνω. Μεταξύ μας το ξέρουμε και οι 2 και ας μην το παραδέχεσαι, αν έγραφα ακριβώς τα ίδια αλλά υπέρ του PlayStation θα μάζευα likes αντί για warnings. Αρα δεν φταίνε ούτε οι απάντησεις ούτε ο τρόπος γραφής, φταιει ότι δεν αρέσουν τα συμπεράσματα μου σε κάποιους. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.

Το αστείο βέβαια είναι ότι κονσόλα και pc τα βγσαζω ισάξια σε θέμα κόστους προς απόδοση (έχω γράψει πολλάκις ότι ένα pc παρόμοιων επιδόσεων βγαίνει στο ίδιο πάνω κάτω κόστος με μια κονσόλα) αλλά δεν σας κάνει!! Είμαι biased... Πρέπει με το ζόρι να κάνω το άσπρο μαύρο και να πω ότι η κονσόλα είναι φτηνότερη ενώ δεν ισχυει...
    Last edited by Ryzenlake; 15-02-2020 at 14:20.

PSN ID
    Lefteris_X

Το κακό είναι ότι προσκλήθηκες, ενώ δεν υφίσταται πρόσκληση.

Το κακό είναι ότι σε προσκάλεσε ένα άτομο με μοναδικό σκοπό τι; Να διορθώσεις τις εμμονές των κονσολάδων έναντι του PC; Ε, δεν υπάρχει ανάγκης ύπαρξης εδώ μέσα ούτε του ατόμου που σε προσκάλεσε, ούτε εσένα. Για τον εξής λόγο: είμαστε όχι ένα κονσολάδικο φόρουμ, αλλά ένα PS4 φόρουμ. ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. Έχουμε και ένα θρεντ VS, που σου εξήγησα γιατί φτιάχτηκε εξαρχής. Πάρτο σαν γκουρμέ ιαπωνικό ρεστωράντ που απλώς στο τέλος του καταλόγου προσφέρει και μπακλαβά. Ναι, ο μπακλαβάς του μπορεί να είναι άθλιος. Αλλά δεν ενδιαφέρει ούτε τον ιδιοκτήτη, ούτε τους πελάτες ο μπακλαβάς γιατί το ρεστωράντ προσφέρει ιαπωνικές λιχουδιές αποκλειστικά. Το να προσκαλείσαι από άλλον πελάτη (βασικά πρώην πελάτη, γιατί κι εκείνος σταμάτησε τις ιαπωνικές λιχουδιές = κονσόλα και εδώ μέσα ασχολείται μόνο με τον μπακλαβά είναι το πρώτο φάουλ) για να παραγγείλεις το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πιάτο (βασικά επιδόρπιο που δεν ενδιαφέρει ούτε τους ιδιοκτήτες ούτε τους πελάτες) και μετά να μπαίνεις στην διαδικασία να επικρίνεις τον μπακλαβά και ΟΛΗ την πελατεία για το πως αντιμετωπίζει το μπακλαβά (καθώς παραγγέλνει τα ιαπωνικά πιάτα για τα οποία φημίζεται το ρεστωράντ)...........που ακριβώς εξυπηρετεί; ΠΟΥΘΕΝΑ.

Γενικώς η όλη σου παρουσία σου (όπως και του ατόμου που σε προσκάλεσε) είναι εντελώς περιττή.

Ελπίζω τώρα να εννόησες.
    Last edited by Lefteris_X; 15-02-2020 at 14:32.

22. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

kokoras (15-02-2020)

Moderator Nek_Food's Avatar
    PSN ID
    Nek_Food

Φίλε Ryzenlake τα σύγκρινες, έγραψες όσα επιθυμούσες, επιχείρησες απέναντι σε άλλους, επανέλαβες πολλάκις αυτά που είχες σκοπό να γράψεις. Προσπαθείς με κόπο να πετύχεις τον στόχο που είχες και ανακοίνωσες από την πρώτη στιγμή που γράφτηκες στο φόρουμ, το να φέρεις αναστάτωση.

Το φόρουμ έχει κανόνες απέναντι σε αυτούς που επιθυμούν την αναστάτωση όσο προσεγμένα και προσεχτικά και να το κάνουν. Επειδή όμως έχουμε και ανοχή σου δώσαμε χρόνο και προειδοποίηση. Επειδή όμως δεν επιθυμούμε η αναστάτωση να κρατάει παραπάνω από όσο πρέπει λαμβάνεις ειδοποίηση να μην το συνεχίσεις.

Γράφω από κινητό και δεν θέλω να κάνω κάποιο σφάλμα να πατήσω κάποιο λάθος κουμπάκι οπότε απλά θα δώσω μια τελευταία προειδοποίηση. Ο πρώτος που θα συνεχίσει αυτή την αδιέξοδη συζήτηση θα πάρει 24 ωρο μπαν, ακόμη και αν είναι το πρώτο του μήνυμα σχετικά με το θέμα. Αν κάποιος απαντήσει στο παρόν μήνυμα για τον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ για αδικίες, προκαταληψεις, φασισμό κλπ θα πάρει 48ωρο μπαν.

Επισης, κανείς δεν θα γίνει ήρωας στο παρόν θέμα. Αν υποστεί την ποινή του μπαν θα διαγραφούν τα μηνύματα που το προκάλεσαν είτε είναι χρήσιμα είτε όχι. Οπότε είναι μια ευκαιρία να παραμείνουν τα γραφόμενα σας.

Το παρόν μένει ανοικτό για χρήσιμη και επικοδομητικη συζήτηση αν έχει κάποιος την διάθεση και την ικανότητα να κάνει..

Ευχαριστώ πολύ για την συνεργασία σας και την διάθεση σας να παραμείνει ο χώρος καθαρός από προβλήματα.

24. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

Lefteris_X (15-02-2020),mihalis13 (15-02-2020)

Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    PSN ID
    valkyre4
    Name
    Δημήτρης

Νομιζω δοθηκαν αρκετες προειδοποιησεις. Ενας ανθρωπος που αποφασιζει να μπει σε μια νεα κοινοτητα απλα για να κανει οτι κανει ειναι αξιον απορριας. 40 ποστ κοντρας απο ενα νεο μελος με μεγαλη ανοχη απο την moderating ομαδα κατι που δεν εγινε ποτε σεβαστο. Εγινε το θεμα κωλοχανειο τελειως. Μικρη ελπιδα οτι στην επιστροφη θα αντιμετωπισει την κοινοτητα με διαφορετικο τροπο και ενδιαφερον.

Παρακαλω να μην απαντησει κανενας περαιτερω στα εν λογω μηνυματα με quotes κλπ. Εκτος του οτι διαφωνω καθετα με το να συνεχιζει καποιος την συζητηση χωρις να μπορει να απαντησει ο αλλος, δεν αρμοζει και στο υφος που πρεπει να εχει αυτο το θρεντ. Τερμα οι χαρακτηρισμοι και γενικα η αντιπαραθεση. Οπως ειπαμε οι mods γενικα ειμασταν πολυ ελαστικοι ολα αυτα τα χρονια και πρεπει να αλλαξει αυτο γιατι πολυς κοσμος το εκμεταλλευεται. Θα υπαρξει αυστηροτητα εαν καποιο μελος συνεχισει την αντιπαραθεση. Το λεω και το ξαναλεω διοτι δεν θελω παρεξηγησεις, δεν υπαρχει θεμα με κανεναν ουτε διαφορετικη αντιμετωπιση.

Σας παρακαλω πολυ ολους να συνεχιστει η κουβεντα σε κοσμιο υφος/τροπο.

26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

Lefteris_X (15-02-2020)

PS1. Τώρα είδαι το link σου από το gamersnexus. Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Δηλαδή το one x είναι ελάχιστα πάνω από μια 1050ti! Άρα αρλούμπες γράφω τόση ώρα, σύμφωνα με το link που ποστάρες. Η RX580 αποδίδει καπού 50% πάνω από την 1050ti, άρα και 40% πάνω από το xbox1x. Σύμφωνα με το test σου πάντα. Κάτι δεν πάει καλά. Φαντάζομαι μπουκάλα από τον Jaguar. Πολύ χάλια τα νούμερα πάντως.

Αν δεν δουλεύει το timestamp, 8.31

22fps - ολόιδια απόδοση σε 4K. Νερό τρέχει λέμε. Τρέξε κόσμε πάρε RX580 από το ebay να παίξεις σαν το x1x....

not.

Στο μεταξύ διαβάζω ότι το PC έχει κάποια "θεματάκια" με Assasin's Creed Origin/Odyssey σε DX11 codepath....

Και εκεί τα ίδια μήπως?

Βρε αυτόν τον jaguar που παίζει stable 4Κ και λειτουργικό HDR, χωρίς stutters - και κυρίως δεν πέφτει σε 20 fps, σε 4k με high settings...

Ξέχασα να γράψω ότι για το ίδιο λειτουργικό μιλάμε όσον αφορά το x1x έτσι?

ή αυτά είναι "μαγικά windows"?!!

Also this - θέλω επιστημονική απάντηση γιατί εγώ δεν έχω βρει:

https://el.lmgtfy.com/?q=why+is+cons...han+PC%3F&pp=1

pcmr 30 χρόνια με voodoo 2 sli - μια χαρά τα βλέπω τα 30 fps - στις κονσόλες. Στο pc είναι unplayable - και κανένα mouse usb polling δεν αλλάζει αυτό.

Άλλο μαγικό αυτό?
    Last edited by Sir_Teraflop; 16-02-2020 at 20:22.

Bookmarks

Bookmarks