Page 45 of 48 FirstFirst ... 354142434445464748 LastLast
Results 881 to 900 of 954

Thread: The PC vs. Console Debate

Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μα τι λες; Το κουτί είναι διαφορετικό. ΕΝΤΕΛΩΣ.
    Η CPU είναι σχεδόν ίδια, αλλά όχι ακριβώς στη λειτουργία της.
    Η mobo είναι διαφορετική.
    Η GPU διαφορετική.
    Ο σκληρός δίσκος είναι διαφορετικός.
    Οι θύρες είναι περισσότερες.
    Το τροφοδοτικό επίσης διαφορετικό.
    Νταξει, και το corsair rx850w ειναι διαφορετικο απο το EVGA g3 850w. Αλλα πηγαινοντας απο το ενα στο αλλο δεν λες οτι επιασαν τα λεφτα σου τοπο. Kαι χανεις και το point βεβαια. Δεν εχει σημασια αν ειναι διαφορειτκο, σημασια εχει οτι το ps4 pro στην ουσια ειναι ενα PS4 με καλυτερη GPU. Για να παρεις ομως αυτην την καλυτερη GPU αντι να δωσεις 100 πρεπει να δωσεις 400 γιατι πρεπει να ξαναγορασεις τροφοδοτικα και σκληρους και blue ray players. Η αντιστοιχη αναβαθμιση στο PC θα σου κοστιζε 100 (μαζι με τις θυρες), γιατι απλα δεν χρειαζεται να αλλαξεις ολοκληρο το κουτι. Αν οντως δεν καταλαβαινεις αυτο το απλο που γραφω, τι να σε πω. Παω πασο.

Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    PSN ID
    Lefteris_X

Δεν "κόλλησα". Καν.

Σχολίασα αυτό που εσύ ανέφερες ως σημείο αναφοράς και ως αντιπαραθετικό παράδειγμα.

Τέλος πάντων, διακρίνω μια εμμονή να μας "πείσεις" για κάτι που σου λέμε όλοι πως έχεις άδικο.

Σεβαστό, καθώς έχουμε ελευθερία λόγου = μπορείς να διατυπώνεις ότι θες και όπως το θες, αρκεί να είναι μέσα στα πλαίσια των κανόνων του φόρουμ.

Πάντως............πολλά προσπερνάς και εστιάζεις ΜΟΝΟ σε συγκεκριμένα σημεία.

Στο χωριό μου αυτό το λένε "criticism out of context". Σε argumentantiωe papers ή public speech στο Πανεπιστήμιο (ΗΠΑ) αυτομάτως ακυρώνεται το γραπτό/ομιλία με ένα αξιοπρεπέστατο "F" ως βαθμό (Fail δηλαδή, καθόλου βαθμός).

Σε παρακαλώ μην το κάνεις αυτό. Παράκληση είναι, όχι επιβολή.

Aυτή είναι η διαφορά 720p με 4k. To 4k είναι 10 φορές τα pixels του 720p. Δεν ειναι θεμα καρτας η πλατφορμας, τοση ειναι η διαφορα μεταξυ 4k και 720p και στις κονσολες. Για να δειις το αποτελεσμα δεξια λοιπον θες 10 φορες δυνατοτερο hw. Ειτε σε PC ειτε σε κονσολα. Για να δεις και τα 66 fps σε σχεση με τα 25-30 του xbox θες 2.5 φορες δυνατοτερο hw. Οταν τα συνδυασεις αυτα τα 2 θες 25 φορες δυνατοτερο hw. Οποτε η 2080ti μια χαρα αποδιδει οπως πρεπει. Αν δεν σου κανει τοτε αυτοματα δεν σου κανουν και οι upgraded consoles οπως το one x και το ps4 pro. Αληθεια τωρα, εχειες δοκιμασει 720p σε 4k 50-55" τηλεοραση? Και δεν ειδες διαφορα?

Δεν "κόλλησα". Καν.

Σχολίασα αυτό που εσύ ανέφερες ως σημείο αναφοράς και ως αντιπαραθετικό παράδειγμα.

Τέλος πάντων, διακρίνω μια εμμονή να μας "πείσεις" για κάτι που σου λέμε όλοι πως έχεις άδικο.

Σεβαστό, καθώς έχουμε ελευθερία λόγου = μπορείς να διατυπώνεις ότι θες και όπως το θες, αρκεί να είναι μέσα στα πλαίσια των κανόνων του φόρουμ.

Πάντως............πολλά προσπερνάς και εστιάζεις ΜΟΝΟ σε συγκεκριμένα σημεία.

Στο χωριό μου αυτό το λένε "criticism out of context". Σε argumentantiωe papers ή public speech στο Πανεπιστήμιο (ΗΠΑ) αυτομάτως ακυρώνεται το γραπτό/ομιλία με ένα αξιοπρεπέστατο "F" ως βαθμό (Fail δηλαδή, καθόλου βαθμός).

Σε παρακαλώ μην το κάνεις αυτό. Παράκληση είναι, όχι επιβολή.
    Το οτι μου λετε πως εχω αδικο δεν σημαινει πως εχω. Αφου σαρεσουν και τα fallacies argumentum ad populum και εμεινες μεταξεστεος. Δεν εκφραζω καν αποψη για να μου πεις οτι εχω αδικο. Γεγονοτα παραθετω, οποτε εξορισμου δεν γινεται να εχω αδικο.

Παμε αλλη μια τα γεγονοτα, τα οποια εσυ με την δικη σου οικονομοτεχνικη αναλυση εβγαλες ορθα. Ενα PC του 2008 με εναν i7 860 που ματσαρε τις τοτε κονσολες, με την προσθηκη μιας καρτα των 150€ ματσαρι και το xbox one x. Χωρις αναγκες συνδρομων. Αρα βγαινει φτηνοτερο το PC gaming απο το console gaming. Η δικια σου η αναλυση το απεδειξε. Δεν ξερω που ακριβως διαφωνεις και γιατι, ειλικρινα εντυπωση μου κανει.

Εγω αυτο που εγραψα ειναι οτι το PC gaming σε console settings βγαινει φτηνοτερα. Το απεδειξες και μονος σου με το γραπτο σου. Τα υπολοιπα και το vs που δημιουργειται ειναι επειδη ενοχλειστε απο τα γεγονοτα. Ουτε οτι το PC ειναι καλυτερο λεω ουτε τιποτα, αυτα είναι καθαρα υποκειμενικα πραματα και οπως προτιμαει ο καθενας. Αλλα το οτι ειναι φτηνοτερο ειναι απλα fact. Να γραψω το αναποδο απλα για να μην ενοχληθουν καποιοι δεν προκειται. Αυτος ειναι και ο λογος που κλειδωσε το thread στο insomnia. Γιατι απλα τους ενοχλει η πραγματικοτητα και κανουν reports. Ενω αμα μπεις και απλα κραζεις τα PC, και παπατζες να γραφεις θα μαζευεις likes βροχη.

- - - Updated - - -

EDIT: να χαρείς το PC σου, άπαξ και σε εξυπηρετεί. Κυριολεκτώ! Να μας βγάλεις όμως ανόητους καταναλωτές, δε νομίζεις ότι είναι κάπως.......μάταιο; Δεν είμαστε όλοι νεαροί εδώ μέσα! Πάρα πολλά άτομα 42+ ετών με δεκαετίες στην πλάτη τους, σε πολλαπλές πλατφόρμες.
    Απο που προκυπτει οτι σας εβγαλα ανοητους καταναλωτες? Και ποιοι ειστε οι εσεις? Δηλαδη αν ελεγα οτι το console gaming ειναι φτηνοτερο θα εβγαζα τους "αλλους" ανοητους καταναλωτες? Εγω απλα γραφω αυτο που βλεπω, οτι το PC gaming σε console settings βγαινει φτηνοτερα. Αρα το κοστος δεν ειναι λογος προτιμησης μιας κονσολας. Υπαρχουν αλλοι λογοι να την προτιμησεις. Εγω ας πουμε αγοραζα playstation για να παιζω gran turismo.

Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    PSN ID
    Lefteris_X

Οκ είναι μεγάλη η συζήτηση γιατί διαφωνώ σε πολλά σημεία στον τρόπο διεξαγωγής της ανάλυσης. Συγνώμη όμως λόγω της ώρας πρέπει να αποχωρήσω (γράφω από κινητό τώρα όποτε ζήτω συγνώμη και για τα όποια γραμματικά λάθη / με εκνευρίζει απίστευτα η πληκτρολόγηση σε κινητό).

Καλό βράδυ!

Moderator Nek_Food's Avatar
    PSN ID
    Nek_Food

Λοιπόν δεν θέλω να δώσω τροφή για αντιπαράθεση και να συνεχίσω να τροφοδοτώ με καύσιμο υλικό μία συζήτηση που είναι στα όρια εκτροχιασμού. Θέλω απλά θα αναφέρω την άποψη μου και περιμένω γενικώς ηρεμία από όλους όχι σχετικά με αυτήν αλλά με το παρόν θέμα. Ο καθένας έχει τις απόψεις του λάθος ή σωστές είναι έως ένα βαθμό σεβαστές. Κανείς δεν καλείται να πείσει κανέναν, γιατί το πιο πιθανόν είναι κανείς να μην είναι αρκετά δεκτικός για να γίνει κάτι τέτοιο. Οπότε καλό θα είναι να γράφετε αυτό που θέλετε και να ολοκληρώνετε τον συλλογισμό σας σε μια δυο δημοσιεύσεις. Τα πολλά quotes άλλων χρηστών και η επανάληψη των ίδιων πραγμάτων σε δυο-τρεις-δέκα σελίδες δεν έχει νόημα για κανέναν. Χαλάνε το θέμα και χάνεται η ουσία.

--------------------------------------------------------------

Με λίγα λόγια η άποψη μου.

Λοιπόν, θεωρώ ότι ένα καλό PC (και σχετικά ακριβό - x2 ή χ3 τουλάχιστον το κόστος μίας κονσόλας) θα είναι γενικώς καλύτερο από μία οιανδήποτε κονσόλα. Ένα μέτριο ή μέσης χρήσης μηχάνημα δηλαδή αυτό που έχει το 95% (απλά πέταξα ένα νούμερο) των PC users δεν νομίζω ότι θα είναι ποτέ καλύτερο από μία κονσόλα στον κύκλο ζωής του τουλάχιστον. Αυτά την ημέρα κτίσης/αγοράς τους και όσο κρατάει ένας κύκλος ζωής ας πούμε 5-6 χρονάκια. Όσο περνάει ο καιρός λοιπόν, το PC θα γίνεται χειρότερη η εμπειρία χρήσης του, ενώ μία κονσόλα συνεχώς θα βελτιώνεται αυτό που λαμβάνεις από αυτή. Προσοχή μιλάμε με το ίδιο μηχάνημα χωρίς καμία αναβάθμιση...

Ανάλυση του τρόπου σκέψης μου

Spoiler!

Για τα exclusive παιχνίδια που αναφέρθηκε παραπάνω; Μα είναι ο καλύτερος λόγος για να πάρεις μία κονσόλα και μία δεύτερη από άλλη εταιρεία και μία τρίτη αν μπορείς και έχεις λεφτά και τον χρόνο. Αφού τα παιχνίδια είναι η ουσία τελικά... για μένα τουλάχιστον.

Spoiler!

Προσωπικά... ασχολούμαι μόνο με το PS4 σε αυτή την γενιά. Στην προηγούμενη ασχολιόμουν με όλες τις κονσόλες και πιο πριν είχα και ένα PC για να παίζω.

Spoiler!

Δεν θέλω φυσικά να αναφερθώ στην PCMR που δίνει -ΧΧΧΧ- ευρώ για να ψάχνει μετά πειρατικά τα παιχνίδια που θέλει να "παίξει"!!!

Αυτά από μένα, ευχαριστώ που τα διαβάσατε...

WTF!!! Βγήκαν πολλά... πολύ περισσότερα από όσα υπολόγιζα. Ας βάλω μερικά spoilers να μην τρομάξει ο κόσμος.

7. The Following 6 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

DJTaurus (14-02-2020),Lefteris_X (14-02-2020),mihalis13 (14-02-2020),Sir_Teraflop (14-02-2020),Snk (14-02-2020),Valkyre (14-02-2020)

Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    PSN ID
    valkyre4
    Name
    Δημήτρης

Προσωπικα μιλωντας, θα μου ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να ξαναγυρισω σε PC gaming στην ζωη μου. Γιατι το εχω πει αρκετες φορες εδω, παλιοτερα ημουν σχεδον αποκλειστικα PC gamer (Doom, Far Cry, WOW, Half Life, FFXI κλπ). Ο μονος λογος για να συμβει αυτο θα ειναι πραγματικα να μην υπαρχουν κονσολες ή Sony και MS να τα σκατωσουν σε τετοιο βαθμο που να καταντησουν να ειναι irrelevant. Ακομα κι ετσι θα κοιταξω την περιπτωση ενος κουτιου που κανει streaming ή κατι παρεμφερες και μονο σαν εσχατη λυση θα παω πισω στο PC. Ωραιοι οι υπολογιστες να καθομαι να δουλευω να βγαζω το ψωμι μου καθισμενος σε ενα γραφειο 8-10 ωρες την ημερα, αλλα μετα θελω σαλονακι, καναπε σεζλονγκ, 55-65 ιντσες, ηχοσυστημα και on the go πραγματα. Μη μου πει κανεις να βαλω τον υπολογιστη στο σαλονι με πυργους πληκτρολογια ποντικια να ειναι εκει γυρω και αμα θελω να κανω δουλεια να καθομαι στο σεζλονγκ καναπε και να εργαζομαι... γελαω και μονο στην σκεψη.

Δεν ειναι καν θεμα κοστους. Ποσως με απασχολει το αν μπορω να φτιαξω πιο φθηνο PC απο μια κονσολα, εξαρχης με χανει καποιος στο "φτιαξε PC". Ειμαι μεγαλος ανθρωπος. Θελω τοστιερες πια. On - Off πραγματα. Και φυσικα παιχνιδια, υποστηριξη, αποσβεση επενδυσης σε βαθος χρονου χωρις να με απασχολει τιποτα. Με το PS4 σε αυτη τη γενια δε ζηλεψα σχεδον τιποτα απο πλευρας παιχνιδιου. Την προηγουμενη γενια ζηλεψα, και γι αυτο πηρα και ΧΒΟΧ360. Αυτη τη γενια ειλικρινα δεν βρηκα ποτε λογο αγορας αλλου συστηματος. Μπορει να επιθυμουσα λιγακι καποια διαμαντακια, αλλα ποτε σε βαθμο να προχωρησω σε αγορα. Και μιλαω για ΧΒΟΧΟΝΕ ακομα και Switch, γιατι απο πλευρας PC πραγματικα σκεφτομαι αν υπαρχει κατι που θα ηθελα να παιξω και απλα δεν υπαρχει τιποτα απολυτως. LoL, strategy, MMOs, και αυτα τα battlegrounds royals μου ειναι παγερα αδιαφορα καθως οπως ειναι γνωστο ειμαι πλεον αυστηρα single player gamer.

Just my 2 cents φυσικα, μιλαω καθαρα για την αποψη μου, αλλα το PC ειναι κατι που πλεον αποφευγω οπως ο διαβολος το λιβανι (για gaming). Η ολη φιλοσοφια του "throw hardware at the problem" με χαλαει.

9. The Following 8 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

Lefteris_X (14-02-2020),mihalis13 (14-02-2020),Nek_Food (14-02-2020),Nodens (14-02-2020),PDS (14-02-2020),Sir_Teraflop (14-02-2020),Snk (14-02-2020),thanosa75 (14-02-2020)

@nekfood
    Όμως ένα pc με 2 Χ το κόστος μιας κονσόλας σε βγάζει και στην midgen γενιά. Μου σου πω και ολόκληρη γενιά. Τρανό παράδειγμα ενα PC του 2008 των 800 ευρώ, κάθε φορά που βγαίνει κονσόλα απλά αναβαθμίζεις κάρτα με 150-200 ευρώ. Το εν λόγω PC λοιπον άντεξε Ps3 / ps4 / ps4 Pro. Οπότε το συνολικό κόστος η στα ίδια βγαίνει η και φτηνότερο.

Οπότε το point μου είναι πως αναγκαστικά το κόστος δεν ειναι λόγος προτίμησης του ενός ή του άλλου. Κάποιος που θέλει να παίξει gran turismo δνε θα διαλέξει κονσόλα, θα διαλέξει συγκεκριμένα ps4. Και αντίστοιχα για τα υπόλοιπα παιχνίδια.

Για μένα προσωπικά κύριος λόγος επιλογής πλατφόρμας δεν είναι τα παιχνίδια κάθε αυτά. Πρώτα έρχεται η εμπειρία χρήσης. Δηλαδή loading times ( βασικότατος λόγος που δεν μπορώ να παίξω με τίποτα και να ευχαριστηθώ στο xboxonex ας πούμε), και να φέρνω το παιχνίδι στα μέτρα μου από θέμα ανάλυσης / framerate, να κλείνω τα blur και dof γιστι είναι άθλια και τέλος, τα mods. Ας πούμε στο divinity os2 που παίζω τώρα, μπορείς να έχεις μέχρι 3 ακόλουθους. Επειδή οι ακόλουθοι όμως έχουν την δικιά τους ιστορία/questline/interactions θα ήθελα να εχω και τους 5 ταυτόχρονα. Ε με ένα mod σε κυριολεκτικά 3 λεπτά το κάνεις.

11. The Following User Says Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

Nek_Food (14-02-2020)

Και για να κλείσω και το όλο θέμα που ξεκίνησα, επειδή διαβαζώ συνέχεια για brute force του PC και παίρνειςε 2080ti και δεν αποδίδουν όπως πρέπει ή δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές κλπα. Το νόμισμα έχει δύο όψεις.

Αν το δούμε υποκειμενικά, όντως για μερικούς δεν αξίζει ας πούμε να δώσουν τα 5πλασια χρήματα για να 10πλασιουν την ανάλυση (από 720p σε 4k). Για άλλους αυτό το jump αξίζει τα 10πλασια χρηματα. Καθαρα θεμα οπτικης είναι.

Αν το δούμε αντικειμενικά όμως, από 720p σε 4k το jump είναι απλά τεράστιο. Θυμάμαι στις αρχές της τρέχουσας γενιάς που είχε γίνει χαμός με το 900p vs 1080p μεταξύ xbox και ps4 που είναι διαφορά 30% ξερώ γώ, αλλά το 1000% (ναι, χιλια) που σου δίνει ενα PC των 1000 ευρώ ας πούμε είναι "σιγά τα αυγά". Με αντικειμενικά κριτήρια λοιπόν ασχέτος του τι βλέπει και πόσο ευαίσθητο είναι το μάτι του καθενός, τα PC μια χαρά πολύ καλό VFM έχουν και ότι πληρώνεις παίρνεις σε σχέση με τις κονσόλες. Ενά PC με μια 2080ti ας πούμε θα σου πάει κανά 1500-1600€, αλλά αποδίδει από 25 έως 40 φορές πάνω (μιλάμε για μετρήσιμες επιδόσεις) από μια κονσόλα των 150€ (το xbox εν προκειμένω). Δηλαδή με 10πλασιο κόστος παίρνεις 25 έως 40 φορές καλύτερες επιδόσεις. Δεν βλέπω που είναι το brute force και η μη αξιοποίηση που λέτε.

Οπότε, ξαναεπαναλαμβάνω, το point μου είναι πώς δεν ισχύουν οι βαβουζέλες για πανάκριβα PC που δεν αποδίδουν κλπα κλπα. Μπορείς να έχεις PC που να ματσάρι κονσόλες σε επιδόσεις στο ίδιο πάνω κάτω κόστος, ή PC που να είναι 5-10 φορές πάνω απο μια κονσόλα με 3 - 5 -10 φορές πάνω το κόστος. Κοινώς, ότι πληρώνεις παίρνεις. Από εκεί και πέρα όντως, συνήθως (και τονίζω το συνήθως γιατι δυστήχως στην τελευταία γενιά δεν πολυισχύει), τα παιχνίδια στις κονσόλες είναι πιο προσεγμένα. Δηλαδή παιχνίδι που ας πούμε θα έπρεπε να παίζει μια κάρτα του 2012 ξερώ γώ στο PC δεν θα παίζει τόσο καλά. Όχι επειδή η κονσόλα έχει νεραιδόσκονη βέβαια, αλλά επειδή απλούστατα ελάχιστοι που θα δώσουν 60€ για ΑΑΑ game έχουν κάρτα του 2012. Δεν αποτελούν δηλαδή το target group μιας ubisoft ή οποιασδήποτε άλλης εταιρίας για να κάτσουν να optimizaroun. Όταν σήμερα με 100€ παίρνεις κάρτα 7 φορές καλύτερη από αυτή που έχεις το 2012, ε αυτός που δίνει 60€ για κάθε ΑΑΑ παιχνίδι θα δώσει και τα 100 να πάρει και το ανάλογο hardware.
    Χαίρω πολύ, όταν το PC έχει 15.000 τίτλους και η κονσόλα 1.000, ε προφανώς οι πωλήσεις στο PC μοιράζονται περισσότερο. Απολύτως λογικό λοιπόν η κονσόλα να πουλάει καλύτερα ανα παιχνίδι, μιας και έχει και λιγότερα παιχνίδια. Πάντως 50+m πούλησε το PUBG ας πούμε.

Η νέα γενιά πάντως φαίνετε υποσχόμενη. Ειδικά με αυτό το CPU (και όχι τόσο με την κάρτα γραφικών), περιμένω να δώ άλματα. Σε αναμονή λοιπόν
    Last edited by Ryzenlake; 14-02-2020 at 15:48.

13. The Following User Says Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

BigBOSS (14-02-2020)

Elite BigBOSS's Avatar
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Αν το δούμε αντικειμενικά όμως, από 720p σε 4k το jump είναι απλά τεράστιο. Θυμάμαι στις αρχές της τρέχουσας γενιάς που είχε γίνει χαμός με το 900p vs 1080p μεταξύ xbox και ps4 που είναι διαφορά 30% ξερώ γώ, αλλά το 1000% (ναι, χιλια) που σου δίνει ενα PC των 1000 ευρώ ας πούμε είναι "σιγά τα αυγά". Με αντικειμενικά κριτήρια λοιπόν ασχέτος του τι βλέπει και πόσο ευαίσθητο είναι το μάτι του καθενός, τα PC μια χαρά πολύ καλό VFM έχουν και ότι πληρώνεις παίρνεις σε σχέση με τις κονσόλες. Ενά PC με μια 2080ti ας πούμε θα σου πάει κανά 1500-1600€, αλλά αποδίδει από 25 έως 40 φορές πάνω (μιλάμε για μετρήσιμες επιδόσεις) από μια κονσόλα των 150€ (το xbox εν προκειμένω). Δηλαδή με 10πλασιο κόστος παίρνεις 25 έως 40 φορές καλύτερες επιδόσεις. Δεν βλέπω που είναι το brute force και η μη αξιοποίηση που λέτε.
    Εγώ τα έλεγα αυτά εδώ και χρόνια, αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

Moderator PDS's Avatar
    PSN ID
    PDS_13

Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Επι χρονια ελεγες οτι οι κονσολες βγαζουν καλυτερα γραφικα. Aπλα τωρα εχεις μονο pc, οταν παρεις κονσολα θα γινεις ο παλιος BB.

@Ryzenlake ολα θα ειναι καινουρια στo PS5. Δεν θα μπορουσε να μεινει κατι ιδιο. Ακομα και το design τoυ κουτιου θα ειναι καινουριο(το μικροτερο δυνατο με την μεγαλυτερη δυνατη ισχυ, που θα ταιριαζει σε σαλονι). Ακομα και αυτο βελτιωση θα ειναι. Οπως βλεπουμε σε καθε νεα γενια εχουμε λιγοτερα προβληματα στις κονσολες. Τα κουτια ειναι καλυτερα, η κατανομη μεσα σε αυτα κτλ.

Στα παντα(CPU,GPU, ειδος RAM, αποθηκευση, κουτι) υπαρχει upgrade στην νεα κονσολα και στην δινει με χασουρα. Και αργοτερα με λιγοτερο κερδος απο οτι θα εχει NVIDIA αλλα και οι εταιριες που βγαζουν τα parts που αγοραζεις για το pc σου.
    Εξ'ορισμου δινεις λιγοτερα και παιρνεις περισσοτερα με την κονσολα.
    .

PS4forums Fanatic DJTaurus's Avatar
    PSN ID
    DJTaurus_

Default The PC vs. Console Debate

αλλά το 1000% (ναι, χιλια) που σου δίνει ενα PC των 1000 ευρώ ας πούμε είναι "σιγά τα αυγά".
    Από πότε βαφτίσαμε αυτόνομο PC μια σκέτη GPU ;

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...er_by=pricevat

Χαίρω πολύ, όταν το PC έχει 15.000 τίτλους και η κονσόλα 1.000, ε προφανώς οι πωλήσεις στο PC μοιράζονται περισσότερο.
    Ποιές πωλήσεις; Πας και βάζεις παιχνίδια των 80s/90s που δεν είναι καν εμπορικά διαθέσιμα...Εγώ π.χ. έψαχνα NFSII SE σε νόμιμη digital μορφή. Ε ΔΕΝ υπάρχει. Αναγκαστικά «θείος» λοιπόν (και μέχρι πέρσι είχα το νόμιμο CD-ROM του).

Μπορείς να έχεις PC που να ματσάρι κονσόλες σε επιδόσεις στο ίδιο πάνω κάτω κόστος
    Ποιό PC ματσάρει XB1 SAD στα €99;

Αυτό πως θα μας το εξηγήσετε; Πισάδικο studio, πισάδικο game και όμως πούλησε παραπάνω στις κονσόλες...

Witcher 1 = PC exclusive
    Witcher 2 = PC/360 exclusive
    Witcher 3 = PC/XB1/PS4

Οι τσαμπατζήδες του PC αγοράζουν μόνο σε προσφορές αλλιώς Θειος κ Άγιος ο θεός.
    https://www.dualshockers.com/witcher...4-xbox-one-pc/
    Last edited by DJTaurus; 14-02-2020 at 16:31.

Ryzenlake σε λαθος forum καθεσαι και συμμετεχεις με βαση παντα αυτα που σε ενδιαφερουν,ειτε εχεις δικιο σε αυτα που λες,ειτε αδικο.

Στο συγκεκριμενο forum,ειδικα ετσι οπως ειναι η συμμετοχη του κοσμου τα τελευταια χρονια,μονο λιγοι κατοχοι ps4 υπαρχουν που σχολιαζουν/συμμετεχουν.

Αν θες οντως να κανεις κουβεντα γυρω απο τα παραπανω,πηγαινε καλυτερα σε καποιο site του εξωτερικου γιατι και τα υπολοιπα γενικα gaming forum της Ελλαδας ειναι ψιλο πεθαμενα ας το πουμε απο πλευρας κοσμου/συμμετοχης σε σχεση με παλιοτερα,οχι μονο για κουβεντα γυρω απο το Pc gaming,αλλα και απο xbox ή nintendo μερια.
    Και ασε που στο εξωτερικο οι περισσοτεροι εχουν παραπανω απο μια κονσολες/πλατφορμες,αρα δεν αναλωνονται σε ανουσιες κοντρες και vs που δεν προσφερουν τιποτα. Γιατι ως γνωστον εδω και χρονια,εαν θελεις να εχεις την πληρη gaming εμπειρια(εαν σαρεσουν πολλα διαφορετικα παιχνιδια προφανως),δεν αρκει/φτανει μονο μια πλατφορμα.

Απο περυσι μεχρι και φετος η δημοφιλεστερη πλατφορμα σε πωλησεις ειναι αυτη την nintendo που πουλαει σαν τρελη(μονο στην Ελλαδα ειναι αδιαφορη,κλασσικα.....). Εαν ομως καποιος ειναι κατοχος μονο Nintendo switch,σκεψουν ποσα αλλα παιχνιδια χανει που δεν θα παιξει. Γιαυτο και παρα πολλοι κατοχοι Switch εχουν τουλαχιστον και ps4/pc ταυτοχρονα.
    Δεν ειναι τυχαιο γιατι λεγομαστε Sonyland και μιας και δεν εχει βγει ακομα το ps5,ουτε για το Playstation δεν σχολιαζει γενικα ο κοσμος.
    Ναι ξερω ολοι το Cyberpunk και το last of us περιμενουν,λες και τα εχουν παιξει ολα τα παιχνιδια αυτης της γενιας(κοινως δεν εχουν καθολου backlog),και αρα δεν εχουν για τι να κουβεντιασουν.
    Last edited by Fulgore; 14-02-2020 at 16:21.

Ναι εριξα μια ματια στις προηγουμενες σελιδες. Αστεια πραματα διαβαζω γενικοτερα. Για ζηλιες διαβαζω και ανασφαλεια. Λες και αυτος που αποκαλουν "PCMR" που εχει 3000€ PC δεν μπορει να αγορασει ενα xbox των 150€ να του φυγει η ζηλεια. Κατι τετοια μου ελεγε και ο djtaurus. Ζηλευω λεει που το ps5 θα εχει δυνατο hardware. Ποιο, το PS5, που θα κοστιζει οσο κανει μονο το keyboard μου. Πιο πολλα εδωσα για ανεμιστηρακια στο κουτι, αλλα θα ζηλευω το PS5 του djtaurus.

Και δεν το λεω να χλευασω το PS5. Καθε αλλο. Φαινεται τερατακι. Απλα την νοοτροπια ορσιμενων χλευαζω. Η ζηλεια αναγκαστικα υπαρχει σε αυτον με το Lada. Ο κατοχος Ferrari δεν ζηλευει αυτον με το Lada, γιατι απλα αμα θελει αγοραζει Lada. Ο κατοχος Lada ομως πιθανον να μην μπορει να αγορασει Ferrari. Δεν λεω οτι η κονσολα ειναι Lada, μην πεταχτουν μερικοι, παραδειγμα δινω για να κατανοησετε το γιατι αυτη η επιχεριηματολογια δεν στεκει.

Απο την αλλη ομως με βαση και τον ιδιο τον τιτλο του forum/site,τι ακριβως περιμενες να διαβασεις?Οτι τα Playstation ειναι αθλια/σαπακια/τοστιερες και δεν ξερω γω και τι αλλο?

Για να υπαρχει αναγνωριση και κουβεντα και για τις αλλες κονσολες/πλατφορμες,πρεπει να υπαρχει και κοσμος/κατοχοι αυτων. Και στο εδω forum οι περισσοτεροι ειτε εχουν,ειτε δεν εχουν και αλλες κονσολες περαν του Playstation,κυριως για αυτο θελουν να μιλησουν(που ακομα και αυτοι δεν ειναι πολλοι).

Elite BigBOSS's Avatar
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

Dj Taurus σχεδον οι μισές πωλήσεις (περίπου 45%) για το Witcher 3 σημειώθηκαν στο pc, οι υπολοιπες στις αλλες δυο πλατφορμες ps4 και xbox one, οποτε μεταξυ pc, ps4 και xbox one, περισσοτερες πωλήσεις σημειωθηκαν στο pc μετά στο ps4 με το xbox one να έρχεται τριτο.
    https://www.pcgamesinsider.biz/news/...18-were-on-pc/
    Last edited by BigBOSS; 14-02-2020 at 16:30.

Moderator PDS's Avatar
    PSN ID
    PDS_13

@Fulgore, ακομη και τα μεγαλυτερα φορουμ του κοσμου για gaming, τα χαρακτηριζουν ως sonyera και sonygaf. Προφανως και ο κοσμος ασχολειται με το συστημα που βγαινουν τα καλυτερα παιχνιδια, για αυτο και τα ''παρατσουκλια''. Αν αυτο αλλαξει θα αλλαξουν και τα παρατσουκλια των φορουμς. Δεν ειναι το PS4forums μονο.

Eπισης διαφωνω μαζι σου οτι χρειαζεται καποιος ολες τις πλατφορμες. Προσωπικα το PS μου καλυπτει το 99.9 των αναγκων μου.
    2 παιχνιδια μονο απο τα 100 που εχω στην λιστα μου και τα 100 που εχω παιξει πραγματικα με ενδιαφερουν εκτος PS4. Το Ori και το zelda. Θα ελεγα και το half life alyx, αλλα αυτο λογικα θα ερθει.
    .

Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Από πότε βαφτίσαμε αυτόνομο PC μια σκέτη GPU ;

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...er_by=pricevat

Ποιές πωλήσεις; Πας και βάζεις παιχνίδια των 80s/90s που δεν είναι καν εμπορικά διαθέσιμα...Εγώ π.χ. έψαχνα NFSII SE σε νόμιμη digital μορφή. Ε ΔΕΝ υπάρχει. Αναγκαστικά «θείος» λοιπόν (και μέχρι πέρσι είχα το νόμιμο CD-ROM του).

Ποιό PC ματσάρει XB1 SAD στα €99;

Αυτό πως θα μας το εξηγήσετε; Πισάδικο studio, πισάδικο game και όμως πούλησε παραπάνω στις κονσόλες...

Witcher 1 = PC exclusive
    Witcher 2 = PC/360 exclusive
    Witcher 3 = PC/XB1/PS4

Οι τσαμπατζήδες του PC αγοράζουν μόνο σε προσφορές αλλιώς Θειος κ Άγιος ο θεός.
    https://www.dualshockers.com/witcher...4-xbox-one-pc/

Κάθε χρόνο στο PC βγαίνουν περισσότερα games απο οτι σε ΟΛΕΣ τις κονσόλες ΜΑΖΙ. Αρα προφανώς το καθε game ξεχωριστά θα έχει λιγότερες πωλήσεις γιατί υπάρχει μεγαλύτερη πίτα. Αλήθεια, απλή λογική είναι.

Απλό παράδειγμα. Πόσα racing games υπάρχουν ας πούμε στο PS4? Βρες τα μου όλα σε παρακάλω. Χωρίς καν να το ψάξω θα σου πώ οτι στο PC υπάρχουν χαλαρά τα διπλάσια. Άρα προφανώς αν πας να μου συγκρινείς τις πωλήσεις του pcars ας πούμε, στο ps4 πούλησε παραπάνω. Γιατί? Γιατί στο PC υπάρχουν άλλα 25 racing games, στη κονσόλα 5-10. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να διαφωνείς με αυτονόητα πράματα.

To xbox 1 sad κάνει 185 στο σκρουτζ. Ενα PC με μαι 580 θα σου παει 600-700€. Αποδίδει 4k / 30 fps στο rdr2, σε σχέση με το hd ready του sad. Δηλαδή χοντρικά 8 φορές πάνω η ανάλυση.

Για το witcher 3 έχει φάση η υπόθεση. Εσύ να δω πως θα μου το εξηγήσεις. Εγώ βλέπω οτι ο κονσολας δίψαγε για witcher τόσα χρόνια αλλά δεν το παράδεχοταν. Μόνο απαξίωση οτι δεν υπάρχουν καλά games στο PC. Μόλις βγήκε όμως και στη κονσόλα πέσατε με τα μούτρα. Ενδιαφέρον

23. The Following User Says Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

BigBOSS (14-02-2020)

Moderator PDS's Avatar
    PSN ID
    PDS_13

Dj Taurus σχεδον οι μισές πωλήσεις (περίπου 45%) για το Witcher 3 σημειώθηκαν στο pc, οι υπολοιπες στις αλλες δυο πλατφορμες ps4 και xbox one, οποτε μεταξυ pc, ps4 και xbox one, περισσοτερες πωλήσεις σημειωθηκαν στο pc μετά στο ps4 με το xbox one να έρχεται τριτο.
    https://www.pcgamesinsider.biz/news/...18-were-on-pc/
    Δεν ξερω αν ειναι σωστα τα νουμερα, αλλα εχει σημασια το ποτε εγιναν αυτες. Στην αρχη που βγαινει το κερδος(60αρια-70αρια) ηταν ξεκαθαρα PS4. Στις προσφορες οταν επεσε στα 5-10 ευρω και πλεον υπηρχαν περισσοτερα pcs που το τρεχουν ικανοποιητικα, πολλοι εκαναν double dip.

Το θεμα ειναι το κερδος. Και τα νουμερα δειχνουν οτι δεν θα υπαρξει ξανα ποτε exclusivity για τα παιχνιδια της CP. Αν υπαρξει ποτε πιο πιθανο ειναι να συμβει για κονσολα. Που δεν θα γινει για το συγκεκριμενο παιχνιδι ουτε για κονσολα.

Για το witcher 3 έχει φάση η υπόθεση. Εσύ να δω πως θα μου το εξηγήσεις. Εγώ βλέπω οτι ο κονσολας δίψαγε για witcher τόσα χρόνια αλλά δεν το παράδεχοταν. Μόνο απαξίωση οτι δεν υπάρχουν καλά games στο PC. Μόλις βγήκε όμως και στη κονσόλα πέσατε με τα μούτρα. Ενδιαφέρον
    Ακριβως. Καποτε το PC gaming ειχε καποια ελαχιστα exclusives. Σημερα δεν εχει κανενα τετοιας ποιοτητας. GOTY ποιοτητας. Ισα ισα αν δεις παραπανω τα ποστς θα δεις οτι παλιοτερα οι περισσοτερα ειχαμε pc για gaming. Στα λογια μας ερχεσαι.

.

Moderator hakoo's Avatar
    PSN ID
    hakoo_

Οταν τις εποχες του launch των κονσολων το 90% των console χρηστων ειχε 1080p τηλεορασεις δεν ειναι απολυτως λογικο να γινεται κουβεντα για το 720/900p vs 1080p και οχι για το 4k? Τι να εκανε ο κοσμος δλδ? Θεωρητικα debates σε κατι που δεν εχει και ουτε σκοπευει να παρει?
    Λογικο το βρισκω.

Χαίρω πολύ, όταν το PC έχει 15.000 τίτλους και η κονσόλα 1.000, ε προφανώς οι πωλήσεις στο PC μοιράζονται περισσότερο. Απολύτως λογικό λοιπόν η κονσόλα να πουλάει καλύτερα ανα παιχνίδι, μιας και έχει και λιγότερα παιχνίδια. Πάντως 50+m πούλησε το PUBG ας πούμε.
    Κατ'αρχας το flame κομματι του post σβηστηκε.
    Αντι με το που μπηκες σε ενα καινουριο φορουμ να κανεις flame με χαρακτηρισμους μηπως να προσπαθησεις με επιχειρηματα να αποδειξεις γιατι ειναι χαζομαρες? Δεν ειναι πειστικο επιχειρημα αυτο που παραθετεις για μενα. Με τη λογικη του οτι μοιραζονται οι πωλησεις επειδη η βιβλιοθηκη ειναι μεγαλυτερη τοτε καποιος μπορει να πει οτι δεν πρεπει να αγνοουμε και την βαση χρηστων της καθε πλατφορμας. Περισσοτερα παιχνιδια στο PC, πολλαπλασιοι ομως και οι χρηστες.
    Επισης δεν θεωρω οτι θα αγνοησει καποιος χρηστης του PC ενα major AAA πολυαναμενομενο παιχνιδι επειδη εχει βιβλιοθηκη 20 χρονια πισω ξερω γω.
    Tελος, τι αμφισβητεις ακριβως ενω υπαρχουν και συγκεκριμενοι αριθμοι και ποσοστα για το ποσα pc παιχνιδια κατεβαζονται παρανομα καθε χρονο?

edit
    Εσβησα και δευτερο flame, ryzenlake δευτερο warning, μαλλον μπηκες για μανουρες εδω μεσα οποτε δεν βλεπω να το συνεχιζεις για πολυ.

26. The Following 3 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

Lefteris_X (14-02-2020),PDS (14-02-2020),Valkyre (14-02-2020)

Bookmarks

Bookmarks