Page 1 of 44 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 866

Thread: The PC vs. Console Debate

  1. #1

    Default The PC vs. Console Debate

    Και το ερώτημα μου απλό. Έχει βάση αυτή η σύγκριση ?

    Δεν μπορώ να καταλάβω πια είναι η λογική του να συγκρίνουμε μία σταθερά, την κονσόλα, με μία μεταβλητή, το PC. "To PC έχει μεγάλη ανάλυση", "Το PC έχει μεγάλο framrate" κτλ. Όμως για πιο PC μιλάμε ?! Τα "ανώτερα" γραφικά του PC συνήθως αναφέρονται στο ιδανικό ανά παιχνίδι build χωρίς κανένα περιορισμό.

    Είναι η βάση της σύγκρισης το budget ή τα παραπλήσια specs ή πια τέλος πάντων ? Έχω βαρεθεί να ακούω αυθαίρετες απλουστεύσεις "ας υποθέσουμε ότι όλοι έχουν τετραπύρινο cpu, οπότε θέλουμε μόνο μία gpu", το οποίο δεν παύει να είναι εικασία.

    A penny for your thoughts, mi'lords.

  2. The Following User Says Thank You to DigitalDevilSummoner For This Useful Post:

    Dragonpaul (20-07-2013)

  3. #2
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    as ksekinisume me ti logiki oti stinume ena metrio pc. kapu konta sto xbox one ke ligo pio kato. eki tha boris na pezis aneta ta multi autis tis genias.

    sto pc aloste rixnis ligo analisi AA ke vsync ke anevazis ta ala ke exis ke kalitero apotelesma

    as dume ti dini to ena ke to alo

    thetika tu pc
    - dorean online
    - ftinotera games
    - pio grigora patches

    thetika tis konsolas
    - glitonis ti sintirisi enos pc me oti provlimata auto sinepagete
    - exis kapia exclusive
    - i ebiria bori na diaferi apo pc se pc. eno stin konsola ine panta i idia
    - ligotero cheating sta online

    siberasma:
    gia auton pu den ta kataferni me ta pc, konsola
    stin antitheti periptosi pc
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  4. #3

    Default

    ΔΕΝ θέλω να κάνω την κλασσική ανόητη συζήτηση για το πιο είναι "καλύτερο". Θέλω να ρωτήσω με πια βάση γίνεται αυτή η σύγκριση, από την στιγμή που το ένα είναι σταθερά και το άλλο μεταβλητή.

    (ps δεν μπορώ να διαβάζω greeklish)

  5. #4
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by DigitalDevilSummoner View Post
    Θέλω να ρωτήσω με πια βάση γίνεται αυτή η σύγκριση, από την στιγμή που το ένα είναι σταθερά και το άλλο μεταβλητή.
    Τι ψάχνεις να βρεις τώρα; Μου θύμισες συζητήσεις δεκαετίας με καμμένους λινουξάδες περί stable VS rolling linux distros... ε, μια απ' τα ίδια.

    Μην ψάχνεις λογική μέσα στους fanboyσμους.

    Όσο για όσους δεν τα καταφέρνουν με τα PC, διαφωνώ... υπάρχουν και αυτοί δεν θέλουν να τα σκάνε κάθε 3 και λίγο για αναβαθμίσεις, κι ας έχουν το γνωστικό υπόβαθρο να φτιάξουν τούμπανο PC.

    Τι να τις κάνεις τις γνώσεις όμως όταν πλέον δεν υπάρχει χρήμα με την σέσουλα...

    Οι ευκατάστατοι που δεν σκαμπάζουν πολλά από τεχνικά είναι σε πιο πλεονεκτική θέση, γιατί μπορούν να απευθυνθούν σε κάποιον γνώστη.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Dikakom (21-07-2013),FotisGRC (23-07-2013)

  7. #5
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    η οποιαδηποτε συγκριση κονσολας με pc ειναι ανουσια οταν μια κονσολα που εκμεταλλευεται πληρως ενα hardware του 2006 βγαζει αποτελεσματα οπτικα οπως αυτα στο Last of Us το GOW Ascension κλπ κλπ.



    αν κατι δειχνει αυτο ειναι ποσο ανεκμεταλλευτο παει το 50 φορες καλυτερο hardware που υπαρχει στα πισι αυτη την στιγμη.

    Επισης γελαω με αυτους οι οποιοι συγκρινουν το hardware μιας κονσολας αναλογικα με αυτο ενος πισι. Τουτεστην εαν μια κονσολα εχει ενα Χ hardware, τοτε το ιδιο αυτο Χ hardware σε ενα πισι ειναι το ιδιο και το αυτο. Δειχνουν παντελη αγνοια και η αποδειξη ειναι απλα το παραδειγμα που εφερα πιο πανω.

    Πως καταφερε η Naughty Dog να εφαρμοσει τεχνικες γραφικων που οι "πισακιδες" θεωρουν εφικτους μονο με dx11, σε ενα hardware 7 ετων? Με 512 μνημη? Περιεργο ε?

  8. #6
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    για κατι τετοιο δεν θα παρεις pc


    να ναι καλα ο kkritikos που μου ανοιξε τα ματια κ εψαξα παραπανω το bf3

  9. #7
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δυστυχώς hacks έχω δει και στο PS3 τελευταία... ας είναι καλά το CFW.

  10. #8

    Default

    Quote Originally Posted by georgios View Post
    as ksekinisume me ti logiki oti stinume ena metrio pc. kapu konta sto xbox one ke ligo pio kato. eki tha boris na pezis aneta ta multi autis tis genias.
    Να το θεσουμε λιγο παραπλησια και οχι υποθετικα;
    Να παρουμε ενα πισι 2006-2007 αντε και 2008 να πω εγω καπου κοντα στο ΧΒΟΧ360-ΠΣ3 και λιγο καλυτερο.
    Υπαρχει περιπτωση να βγαλει γραφικα και αποδοση στυλ Last Of Us? Alan Wake? GOW3? MGS4?
    Αμα το δειτε αυτο καπου τοτε ξαναμιλαμε !!!!

  11. #9
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    ^^^
    me pc metriu kostus(dipirino me 9800gt, karta ton 150euro tote) tu 2008 pezi poli kalitera to skyrim apo ps3/360
    Last edited by georgios; 22-07-2013 at 11:02.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  12. #10
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    αέναη κουβέντα, γιατί έκαστη ομάδα (κονσόλα - PC) έχει επιχειρήματα που μόνο η ίδια "θεωρεί" ορθά, ενώ αντιθέτως η άλλη, όχι μόνο δεν τα δέχεται αλλά απεναντίας κιόλας τα κρίνει οικτρά.

    Και γιατί αέναη; διότι πρώτη φορά που συμμετείχα σε τέτοια συζήτηση, πρέπει να ήταν γύρω στο καλοκαίρι του 1988, όταν προσπαθούσα με επιχειρήματα να παραθέσω την απίστευτη υπεροχή της Amiga, έναντι σε οποιοδήποτε PC (οποιασδήποτε σύνθεσης). Ε, τα παλικάρια πάντα ήταν "γκάου" όσο αφορά τον συλλογισμό επιχειρημάτων (υποθέτω όμως - για να είμαι δίκαιος - ότι "γκάου" θα τους φαινόμουν κι εγώ). Αντίστοιχα όταν ξεκίνησε η δεύτερη φουρνιά κονσολών μετά το 1983 industry crash, περί το 1991 όπου είχαν πάρει "φωτιά" για τα καλά τα Megadrive / SNES, πάλι τα ίδια είχαμε. Οι PC-άκηδες στην κοσμάρα τους, με επιχειρήματα που μόνο αυτοί αποδέχονταν και οι console χρήστες με νοήματα, συλλογισμό και επιχειρήματα που δεν έκαναν ούτε "κούκου" στην αντίληψη των PC-άκηδων.

    δεκαετίες μετά, βλέπω το πανηγύρι κρατεί ΠΟΛΥ καλά........και με πλήρη διαχρονικότητα = παρατηρείται η ίδια μπουρδο-επιχειρηματολογία.

    ε, δεν προβλέπω να σταματήσει το φαινόμενο.......όσο οι PC παραμένουν φιλοσοφίας και αρχιτεκτονικής 1981 (τα επιμέρους κομμάτια εξελίσσονται μόνο, η φιλοσοφία και το στυλ "δεσίματος" παραμένει ίδια)............τόσο θα ακούγονται τα ΙΔΙΑ (ανυπόστατα για όλους τους υπόλοιπους) επιχειρήματα από τους PC-χρήστες, θα τα υποστηρίζουν με την ίδια σθεναρότητα (που προκαλεί σε όλους τους υπόλοιπους απορία έως εξωφρενική οργή - ανάλογα τον χαρακτήρα του δύσμοιρου ακροατή των PC-επιχειρημάτων)........εσαεί.

    carry on.

  13. #11
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    i filosofia tis konsolas den apexi poli apo pc tora, omos. to liturgiko alazi kirios

    i kuventa den tha lega oti ine toso theoritiki ke aenai. ine sigekrimena ta stixia pu se kanun na epileksis
    1. software
    2. timi hardware
    3. timi software
    4. ipiresies
    5. eukoilia sti xrisi
    6. parametropiisi ton grfikon
    7. taxitita ekdosis patch ke espansions
    9. online cheaters
    10. metaxirismena (kati pu diatirun pros to paron oi konsoles)
    Last edited by georgios; 22-07-2013 at 13:34.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  14. #12
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    πέραν του ότι είναι οφφτοπικ να αναλύσουμε τα περί φιλοσοφίας (ΟΚ άποψή σου, άποψή μου, no problem, άλλωστε δεν αναφέρθηκα ΜΟΝΟ στις τωρινές κονσόλες, αν παρατήρησες αναφέρθηκα από το 1988 και Amiga εποχές μέχρι σήμερα, όχι ΜΟΝΟ στο σήμερα).............................

    .......ακριβώς αυτό λέω κι εγώ σχετικά με τα 1, 2, 3, 4 (και 5, 6, 7, 8 κλπ)...........

    τα επιχειρήματα κάθε μίας ομάδας (παλαιότερα Amiga / PC και έπειτα console / PC) για κάθε μια κατηγορία από τις παραπάνω (1,2,3 κλπ) προς την άλλη, ΔΕΝ γίνονται αποδεκτά ως "ορθά". Και ΑΥΤΟ το γεγονός, είναι διαχρονικό (ίδια σχεδόν επιχειρήματα στο πέρας του χρόνου) όπως και αέναο (μόνο στα δικά μου μάτια, ήτοι σε άλλων μεγαλύτερων εμπειρικά στην τεχνολογία ακόμα πιο πολύ, αυτό το vs υφίσταται επί 25ετίας τουλάχιστον).

    περαιτέρω δεν θα ασχοληθώ να το κάνω πιο λιανά, σόρρυ, μπορείτε να συνεχίσετε.

  15. #13
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    fisika ke den bori na pi kanis pio ine kalitero gia olus. ine thema prosopiku gustu to software ke oi eukolies tis kathe platformas

    apla kapios pu kseri ti theli bori eukola na pi, "auto ine kalitero gia mena" vasi ton parapano 5 simion
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  16. #14
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by georgios View Post
    ^^^
    me pc metriu kostus(dipirino me 9800gt, karta ton 150euro tote) tu 2008 pezi poli kalitera to skyrim apo ps3/360
    really?????

    Quad-core 8GB ram ATI 6870 , και το παιχνιδι σερνοταν, γιατι? γιατι κατι δεν του αρεσε στον driver η δεν ξερω και εγω τι, το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα και με το Rage, το θεμα ειναι οτι ακομα και ΣΗΜΕΡΑ τα PC θελουν νταντεμα για να παιξουν σωστα ενα παιχνιδι, παροτι εχουμε εδω και χρονια μονο δυο κατασκευαστες GPU.

    Και παροτι ειμαι παρα πολυ ικανος να το κανω να δουλεψει γιατι εχω τις γνωσεις να το κανω αυτο, ειλικρινα i don't give a fuck, και προτιμω να παιζω στο ps3, και μελλοντικα στο ps4.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    FotisGRC (23-07-2013),Valkyre (24-07-2013)

  18. #15
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    συμφωνω με το φιλο Slay. τα pc μπορει να εχουν ανωτερο hardware αλλα θελουν αναβαθμισεις καθε 3 χρονια. επισης αυτο το νταντεμα που μπορει να λεπουν καποια dll η να μην παταει καλα ο driver. αυτη η αισθηση στις κονσολες του βαζω το δισκακι και παιζω αμεσως δεν υπαρχει στο pc

  19. #16
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ξερω γιατι ακομα το συζηταμε...

    Τα PC ειναι προφανες οτι ενα τεραστιο ποσοστο της πραγματικης δυναμης που διαθετουν παει ανεκμεταλλευτο...

    Νομιζω οτι αρκει μοναχα απλη κοινη λογικη για να το διαπιστωσει καποιος αυτο, οταν στο PS3 καταφερνουν να βγαζουν τετοια αποτελεσματα με τοσο παλαιο hardware. Σιγα μην ετρεχε σε PC με πανομοιτυπα specs με του PS3 το Last of Us... ποτε ομως.

  20. #17
    Elite Dikakom's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,144
    PSN ID
    kdim87

    Default

    Φυσικά θα συμφωνήσω με slay και valkye και τους φιλος που συμμεριζονται τις ιδες αποψεις.

    Τα πραγματα ειναι απλά, το PC μου από το PC του τάδε και του τάδε διαφέρουν, είτε λόγω διαφορετικού hardware, driver, software κ.λ.π.

    Οι κονσόλες και κυρίως οι καινούριες που θα βγουν είναι PC like στις οποίες όμως οι developers σχεδιάζουν τα εκάστοτε παιχνίδια να τρέχουν τέλεια στη δικιά τους αρχιτεκτονική, hardware κ.λ.π. Γι' αυτό και η εμπειρία στα PC διαφέρει από user σε user. Φυσικά προτιμώ και γω το παιχνίδι να το πάρω στην κονσόλα που ξέρω ότι θα παίζει απροβλημάτιστα και θα είναι σχεδιασμένο αποκλειστικά γι' αυτήν.

    Spoiler!

  21. #18
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Εγώ ανέκαθεν προτιμούσα τα console games οπότε είμαι της άποψης κονσόλα. Από την τελευταία γενιά τείνουν να εξισωθούν τα genres αφού βλέπω να βγαίνουν ολοένα και περισσότερα games που στην εποχή του psx, ps2 δεν θα βλέπαμε στις κονσόλες όπως όλα τα FPS και τα PC RPGs (τύπου Skyrim, Fallout κλπ). Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί έτσι οι εταιρείες τράβηξαν pc gamers στις κονσόλες για όλες τις ευκολίες που παρέχουν αυτές και μεγάλωσαν το κέρδος τους. Για μένα προσωπικά είναι κακό γιατί βλέπω να πεθαίνουν τα console genres αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

    Αυτό που κάνω εγώ λοιπόν είναι να παίζω τα console exclusives που με ενδιαφέρουν στις κονσόλες και μερικά pc-like games στο pc. Στο PC συνήθως τα γραφικά και το performance στα multiplatform games είναι καλύτερα αν έχεις ένα σχετικά καλό pc της τάξεως των 700-800 euros.

  22. #19
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν ξερω γιατι ακομα το συζηταμε...

    Τα PC ειναι προφανες οτι ενα τεραστιο ποσοστο της πραγματικης δυναμης που διαθετουν παει ανεκμεταλλευτο...

    Νομιζω οτι αρκει μοναχα απλη κοινη λογικη για να το διαπιστωσει καποιος αυτο, οταν στο PS3 καταφερνουν να βγαζουν τετοια αποτελεσματα με τοσο παλαιο hardware. Σιγα μην ετρεχε σε PC με πανομοιτυπα specs με του PS3 το Last of Us... ποτε ομως.
    Bασικα ειναι κατι που το λενε ολοι ανοιχτα πλεον και μιλαω για devs, προσφατα παλι καποιος το ειπε εντελως χυμα μου διαφευγει τωρα ποιος ηταν ακριβως.


  23. #20
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ε, στα 90s δεν μπορούσαν να το παραδεχθούν, ούτε και μέχρι πρόσφατα δηλαδή, καθώς η MS τους κρατούσε όλους από τα @@, μαζί με nVIDIA / ATI, με το πιστόλι στον κρόταφο μην τους ξεφύγει..............αυτό ΠΟΥ ΟΛΟΙ όσοι ασχολούμασταν με τεχνολογία ξέραμε επί δεκαετίες, για την κωλοαρχιτεκτονική των PC (circa late 70s).

    Πλέον, δεν τους έπιασε κρίση ειλικρίνειας, απλά δεν μπορεί να "κρυφτεί" το γεγονός, οπότε ωσάν άλλοι "αυθεντικοί και αληθινοί" στα λεχθέντα τους, οι devs αρχίζουν και το παραδέχονται.

    Βρε δεν πάνε στο διάολο. Τόσες δεκαετίες το ξέραμε, το λέγαμε, το κράζαμε και εκείνοι, όλοι μαζί devs+εταιρείες, συμπεριφέρονταν σα να μην ακούστηκε τίποτα ever. "Κινέζοι" κοινώς.

    Και τώρα; Τι; Τους έπιασαν οι τύψεις; ΌΧΙ ΣΑΦΩΣ. Απλά δεν "κρύβεται" η αθλιότητα στους PC πια (όσο αφορά την εκμετάλλευση των πώρων) και επειδή το PS4 "μοιάζει" με τα τσιπ των PC (αλλά καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους, στο εκπαιδευμένο/ενημερωμένο μάτι - πολλές διαφορές στην πρόσβαση του hardware).........συνεπώς, είναι "αναγκασμένοι" να το παραδέχονται σιγά - σιγά.

    Όσο όμως η χήνα έκανε τα χρυσά αυγά (1992 - 2008) "τουμπεκί ψιλοκομμένο".
    Τώρα δεν τα κάνει (μικρότερα τα νούμερα των καθαρών κερδών από το PC gaming).........οπότε παραδεχόμαστε την επι-δεκαετιών εξαπάτηση στην τσέπη των καταναλωτών. (όσοι βέβαια, την αντιλαμβάνονται, γιατί πολλοί ΔΕΝ έχουν αυτά τα εφόδια σκέψης, ας είναι καλά η απαράδεκτη δημοσιογραφία επί σειρά πολλών ετών και τα διάφορα "ατομάκια-γνώστες" που προπαγανδίζουν τα σκατά των MS/nVIDIA/ATI/Intel/AMD......έχουμε μάλιστα και ένα παράδειγμα "προφέσορα" εντός του φόρουμ που πετά "φλόγες" εμπεριστατωμένων απόψεων περί PC δυνατοτήτων, συνεπώς δεν χρειάζεται να δώσω άλλο παράδειγμα)

Page 1 of 44 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •