Page 43 of 44 FirstFirst ... 33394041424344 LastLast
Results 841 to 860 of 866

Thread: The PC vs. Console Debate

  1. #841
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Απλά να υπενθυμίσω ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν ξεκίνησε ως VS μεταξύ PC - κονσολών, αλλά ως "φιλοσοφικού" περιεχομένου "ρητορικό" ερώτημα από τον αρχικό του δημιουργό (προ πολλού ανοιγμένο, νομίζω ο ίδιος δεν συμμετέχει στο φόρουμ πια), του γιατί να υπάρχει η σύγκριση μεταξύ δύο ανόμοιων πραγμάτων όπως έχουν αναφέρει κάποιοι (μίας σταθεράς με μία μεταβλητή). Δεν άνοιξε ένα VS θέμα, αναρωτήθηκε γιατί να υπάρχει VS.

    Στην πορεία η συζήτηση εξετράπη κάπως και κατέληξε να είναι ολίγον συγκρίσεις, ολίγον VS αντίθετα από την αρχική του υλοποίηση και επιθυμία. Ας συγκεντρωθούμε λίγο σε αυτό για αρχή. Για την ώρα θα επιτραπεί η συζήτηση εντός και εκτός θέματος όσο θα γίνεται σε πλαίσια πολιτισμένα και σεβασμό των υπολοίπων (μελών - απόψεων), αλλά η επιχειρηματολογία θα πρέπει να επικεντρωθεί στο γιατί μπορεί ίσως να υπάρχει σύγκριση μεταξύ ανόμοιων πραγμάτων και όχι να γίνει αυτή καθ' αυτή η σύγκριση αυτοσκοπός.

    Επίσης, κριτικές έναντι του Moderation καλό θα ήταν να αποφεύγονται (έστω και συγκαλυμμένες). Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με έναν mod ή κάποια απόφαση, κάντε report ή στείλτε μήνυμα στον Admin του φόρουμ με τα παράπονα και τους προβληματισμούς σας.

  2. #842
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Δεν ξερω για ποιο λογο να υπαρχει γενικοτερα ευαισθησια, αλλα δεν εχει σημασια. Αλλωστε το εγραψα και τοτε, οι διαγραφες κτλπα δεν πεφτουν επειδη προσβαλω η προκαλω αλλα επειδη δεν αρεσουν αυτα που γραφω στον εκαστοτε moderator. Αμα οι προσβολες (που δεν εκανα ποτε) ηταν το προβλημα, τοτε 2 χρηστες απο εδω θα ειχαν φυγει προ πολλου, μιας και προσβαλλουν επανειλημμενα.

    Δεν νομιζω οτι θαβω τις κονσολες. Δεστο ετσι. Ας πουμε εσυ ψηφιζεις ενα συγκεκριμενο κομμα με σημα εναν πρασινο ηλιο. Οταν λοιπον γραφεις οτι ο ηλιος ειναι πρασινος, πρεπει να συμφωνησω μαζι σου για να μην μου πεις οτι θαβω το κομμα σου? Αφου δεν ειναι πρασινος, τι να κανω? Ετσι και εδω λοιπον μπαινω ας πουμε και διαβαζω για παραδειγμα "το PC δεν εχει παιχνιδια". Παω λοιπον στο site με ολες τις καινουργιες κυκλοφοριες και βλεπω πως εχει περισσοτερα καινουργια παιχνιδια απο ολες τις κονσολες μαζι.αρα αυττο αντικειμενικα ΔΕΝ στεκει. Τι να πω, οτι μπραβο παιδια καλα τα λετε για να μη μου πειτε οτι θαβω? Δεν καταλαβαινω ειλικρινα στο λεω

  3. #843
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Δεν ξερω για ποιο λογο να υπαρχει γενικοτερα ευαισθησια, αλλα δεν εχει σημασια. Αλλωστε το εγραψα και τοτε, οι διαγραφες κτλπα δεν πεφτουν επειδη προσβαλω η προκαλω αλλα επειδη δεν αρεσουν αυτα που γραφω στον εκαστοτε moderator. Αμα οι προσβολες (που δεν εκανα ποτε) ηταν το προβλημα, τοτε 2 χρηστες απο εδω θα ειχαν φυγει προ πολλου, μιας και προσβαλλουν επανειλημμενα.

    Δεν νομιζω οτι θαβω τις κονσολες. Δεστο ετσι. Ας πουμε εσυ ψηφιζεις ενα συγκεκριμενο κομμα με σημα εναν πρασινο ηλιο. Οταν λοιπον γραφεις οτι ο ηλιος ειναι πρασινος, πρεπει να συμφωνησω μαζι σου για να μην μου πεις οτι θαβω το κομμα σου? Αφου δεν ειναι πρασινος, τι να κανω? Ετσι και εδω λοιπον μπαινω ας πουμε και διαβαζω για παραδειγμα "το PC δεν εχει παιχνιδια". Παω λοιπον στο site με ολες τις καινουργιες κυκλοφοριες και βλεπω πως εχει περισσοτερα καινουργια παιχνιδια απο ολες τις κονσολες μαζι.αρα αυττο αντικειμενικα ΔΕΝ στεκει. Τι να πω, οτι μπραβο παιδια καλα τα λετε για να μη μου πειτε οτι θαβω? Δεν καταλαβαινω ειλικρινα στο λεω
    Γιατι οι υπολοιποι μπορει να πιστευουν οτι εσυ βλεπεις τον ηλιο πρασινο. Να μην υπολογιζουν κυκλοφοριες με μπατζετ του ενος euro(που στο dreams του PS4 μπορει να δεις μεγαλυτερες παραγωγες σε λιγους μηνες).

    Για αυτους που βρισκονται εδω σε αυτο το φορουμ, αυτα μπορει να μην ειναι παιχνιδια. Οι περισσοτεροι δεν τα γνωριζουν καν ουτε ενδιαφερονται να γνωριζουν την υπαρξη τους(φανταζομαι ουτε εσυ την γνωριζεις απλα κρατας ενα νουμερο). Αν ομως καποια ατομα απο την κοινοτητα πιστευουν οτι χανουν τα εκατομμυρια παιχνιδια του PC θα εχουν ηδη PC. Ασε που προσβαση σε αυτα εχουμε ολοι εδω μεσα. Δεν εχουν τιποτα τρελες απαιτησεις. Αλλα μαντεψε, κανεις δεν ασχολειται.

    Η ενσταση ειναι οτι εχεις μπει σε μια κοινοτητα προσπαθωντας να πεισεις οτι ο ηλιος ειναι πρασινος, ενω οι υπολοιποι της κοινοτητας τον βλεπουν κανονικα. Εσυ λες οτι ισχυει το αναποδο. Οποτε η πιθανη παρουσια σου με αυτον τον τροπο εδω, μονο προβληματα θα δημιουργησει. Αν σε ενδιαφερουν οι κονσολες μπορεις να ασχοληθεις με το φορουμ και αυτες, αν δεν σε ενδιαφερουν ξερεις οτι αργα η γρηγορα θα αποχωρησεις. Γιατι απο την μια το περιεχομενο δεν σε ενδιαφερει και απο την αλλη το φορουμ θα κουραστει να διαβαζει αποψεις που δεν τον ενδιαφερουν και δεν συμφωνει με αυτες in the first place.
    .

  4. #844
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Γιατι οι υπολοιποι μπορει να πιστευουν οτι εσυ βλεπεις τον ηλιο πρασινο. Να μην υπολογιζουν κυκλοφοριες με μπατζετ του ενος euro(που στο dreams του PS4 μπορει να δεις μεγαλυτερες παραγωγες σε λιγους μηνες).

    Για αυτους που βρισκονται εδω σε αυτο το φορουμ, αυτα μπορει να μην ειναι παιχνιδια. Οι περισσοτεροι δεν τα γνωριζουν καν ουτε ενδιαφερονται να γνωριζουν την υπαρξη τους(φανταζομαι ουτε εσυ την γνωριζεις απλα κρατας ενα νουμερο). Αν ομως καποια ατομα απο την κοινοτητα πιστευουν οτι χανουν τα εκατομμυρια παιχνιδια του PC θα εχουν ηδη PC. Ασε που προσβαση σε αυτα εχουμε ολοι εδω μεσα. Δεν εχουν τιποτα τρελες απαιτησεις. Αλλα μαντεψε, κανεις δεν ασχολειται.

    Η ενσταση ειναι οτι εχεις μπει σε μια κοινοτητα προσπαθωντας να πεισεις οτι ο ηλιος ειναι πρασινος, ενω οι υπολοιποι της κοινοτητας τον βλεπουν κανονικα. Εσυ λες οτι ισχυει το αναποδο. Οποτε η πιθανη παρουσια σου με αυτον τον τροπο εδω, μονο προβληματα θα δημιουργησει. Αν σε ενδιαφερουν οι κονσολες μπορεις να ασχοληθεις με το φορουμ και αυτες, αν δεν σε ενδιαφερουν ξερεις οτι αργα η γρηγορα θα αποχωρησεις. Γιατι απο την μια το περιεχομενο δεν σε ενδιαφερει και απο την αλλη το φορουμ θα κουραστει να διαβαζει αποψεις που δεν τον ενδιαφερουν και δεν συμφωνει με αυτες in the first place.
    Ασφαλώς ο καθένας μπορεί να βλέπει τον ήλιο ότι χρώμα θέλει. Οι προσωπικές απόψεις είναι ανώφελες, γιαυτό και δεν εκφράζω την δικιά μου. Μπαίνω απλά στο metacritic που παραθέτει αντικειμενικά τα γεγονότα. Τα γεγονότα λοιπόν είναι αντίθετα από τις απόψεις που διατυπώθηκαν εδώ (όπως ο αριθμός και η ποιότητα των παιχνιδιών ας πούμε). Ασφαλώς εσένα μπορεί να μη σου αρέσουν κάποια παιχνίδια. Δεκτόν. Άλλο δεν μου αρέσουν τα παιχνίδια, αλλό δεν υπάρχουν παιχνίδια / καλά παιχνίδια. Σαν να λέω εγώ δεν υπάρχει Gran turismo στο playstation 4. Αφου υπάρχει. Άλλο που εμένα δεν μου αρέσει το gt sport.

    Και εδώ κάνεις το μεγάλο λάθος. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι ο ηλιός είναι πράσινος, ή οτι χρώμα τέλοσπαντων. Προσπαθώ να πείσω οτι το metacritic λέει ότι ο ήλιος είναι πράσινος. Δεν προσπαθώ να σου πώ πως η άποψη μου βγάζει την άποψη σου λάθος. Το metacritic λέει ότι η άποψη σου είναι λάθος. Eμένα γενικότερα οι απόψεις μου ταυτίζονται με μετρήσιμα επιστημονικά συμπεράσματα. Άμα από αύριο το metacritic δείξει οτι η κονσόλα έχει περισσότερα καλά παιχνίδια τότε θα αλλάξει και η άποψη μου.

    Οπότε εσύ ας πούμε, που το βασίζεις οτι μια κονσόλα έχει περισσότερα καλά παιχνίδια? Εξορισμού δεν γίνεται να γνωρίζεις όλα τα παιχνίδια και το εαν είναι καλά ούτε καν στην κονσόλα που έχεις, πόσο μάλλον σε άλλη πλατφόρμα που μπορεί και να μην έχεις. Έχεις συμβουλευτεί ας πούμε κάποια λίστα με όλα τα παιχνίδια και τα βαθμολόγησες?

  5. #845
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ωραία. Έκανες πολλές φορές δηλωμένη την προσήλωσή σου στην αντικειμενικότητα.
    Όντως και δεν ειρωνεύομαι.

    Πως θα σου φαινόταν, κρίνοντας εντελώς ζουμ άουτ στην εικόνα το εξής:

    Σύνδεσμος Ολυμπιακού πχ. Καλλιθέας (δεν παίζει ρόλο η περιοχή). Όλοι εκεί μέσα είναι βαμμένοι ολυμπιακοί. Τονίζω: δεν είναι σκέτο φίλαθλοι (μπορεί κιόλας μερικοί καν να μην είναι), αλλά είναι τέρμα κόκκαλο οπαδοί.

    Πάει λοιπόν κάποιος που δεν είναι καν ολυμπιακός (δεν παίζει ρόλο στο παράδειγμα αν είναι παναθηναικός/παοκ/αεκ ή δεν ασχολείται καν με το ποδόσφαιρο) και τους λέει "ρε παιδιά, δεν έχω πρόβλημα με τον ολυμπιακό, αλλά αντικειμενικά αν εξετάσετε κάποια ματς η διαιτησία κάνει τα στραβά μάτια υπέρ σας".

    Τι περιμένεις να γίνει;
    Ειλικρινά τώρα, τι περιμένεις;;;;;

    Οι περισσότεροι -όχι όλοι- θα τα πάρουν στο κρανίο. Κάποιοι -λίγοι- από αυτούς θα εμπλακούν σε κόντρα-κουβέντα με προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Άλλο -λίγοι πάλι- θα εμπλακούν χωρίς χαρακτηρισμούς. Αρκετοί θα τσαντιστούν μεν, αλλά δεν θα ασχοληθούν δε.
    Και οι λιγοστοί που απομένουν (αυτοί που δεν ανήκουν στους "περισσότερους" που αναφέρω 3 προτάσεις πριν) ούτε θα νοιαστούν, ούτε θα εμπλακούν, ούτε καν θα διαβάσουν το θρεντ και ακολούθως τα σχόλιά σου.

    Από το παραπάνω, ποιο είναι το νόημα λοιπόν που πήγες στο σύνδεσμο ολυμπιακού;
    Τι ακριβώς κατάφερες;

    Κατά 80% αδιαφορία, ένα 10% ενόχληση και τέλος ένα 10% κόντρα με προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
    Προσωπικά όλο αυτό το θεωρώ 100% ανούσιο. Αχρείαστο. Ανώφελο. Δεν προσφέρει τίποτα.

    Οπότε σε ξαναρωτώ και απάντησε ειλικρινά ως ενήλικος: τι πιστεύεις ότι έχει προσφέρει εδώ μέσα η παρουσία/συμμετοχή σου;

    Μην πεις "διορθώνω τις ανακρίβειες" γιατί σημαίνει ότι εσκεμμένα αγνοείς όλα τα παραπάνω που έγραψα, ενώ έχεις πολύ καλά καταλάβει το νόημα όλων όσων έγραψα. Άλλωστε το έχεις ξαναπεί και συνεχώς το ξαναλές ότι "μιλάω αντικειμενικά". ΟΚ, ναι, μιλάς αντικειμενικά. Το χιλιοείπες και είναι δεκτό.

    Τρίτη φορά ρωτώ, μπας και ευθέως απαντήσεις με γερή δόση αυτοκριτικής: τι πιστεύεις ότι έχεις προσφέρει εδώ μέσα; Και κυριότερα τι πιστεύεις ότι έχεις προκαλέσει, εκτός από τον χαμένο χρόνο των mods;;;

    Ελπίζω σε ενήλικη, αυτοκριτικής διάθεσης και ειλικρινής to-the-point απάντηση.

  6. #846
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Ασφαλώς ο καθένας μπορεί να βλέπει τον ήλιο ότι χρώμα θέλει. Οι προσωπικές απόψεις είναι ανώφελες, γιαυτό και δεν εκφράζω την δικιά μου. Μπαίνω απλά στο metacritic που παραθέτει αντικειμενικά τα γεγονότα. Τα γεγονότα λοιπόν είναι αντίθετα από τις απόψεις που διατυπώθηκαν εδώ (όπως ο αριθμός και η ποιότητα των παιχνιδιών ας πούμε). Ασφαλώς εσένα μπορεί να μη σου αρέσουν κάποια παιχνίδια. Δεκτόν. Άλλο δεν μου αρέσουν τα παιχνίδια, αλλό δεν υπάρχουν παιχνίδια / καλά παιχνίδια. Σαν να λέω εγώ δεν υπάρχει Gran turismo στο playstation 4. Αφου υπάρχει. Άλλο που εμένα δεν μου αρέσει το gt sport.

    Και εδώ κάνεις το μεγάλο λάθος. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι ο ηλιός είναι πράσινος, ή οτι χρώμα τέλοσπαντων. Προσπαθώ να πείσω οτι το metacritic λέει ότι ο ήλιος είναι πράσινος. Δεν προσπαθώ να σου πώ πως η άποψη μου βγάζει την άποψη σου λάθος. Το metacritic λέει ότι η άποψη σου είναι λάθος. Eμένα γενικότερα οι απόψεις μου ταυτίζονται με μετρήσιμα επιστημονικά συμπεράσματα. Άμα από αύριο το metacritic δείξει οτι η κονσόλα έχει περισσότερα καλά παιχνίδια τότε θα αλλάξει και η άποψη μου.

    Οπότε εσύ ας πούμε, που το βασίζεις οτι μια κονσόλα έχει περισσότερα καλά παιχνίδια? Εξορισμού δεν γίνεται να γνωρίζεις όλα τα παιχνίδια και το εαν είναι καλά ούτε καν στην κονσόλα που έχεις, πόσο μάλλον σε άλλη πλατφόρμα που μπορεί και να μην έχεις. Έχεις συμβουλευτεί ας πούμε κάποια λίστα με όλα τα παιχνίδια και τα βαθμολόγησες?


    λες τα παιχνιδια που εχουν 3 βαθμολογιες απο pc sites?

    δωσε μου παρακαλω link.


    Εγω το βασιζω στην υποστηριξη που υπαρχει(εκτος απο πειραματικα indies) που ειναι αναμφισβήτητα μεγαλυτερη στις κονσολες(πραγμα που εκ των πραγματων θα φερει ανωτερα παιχνιδια στις κονσολες) αλλα και το Metacritic για παιχνιδια που εχουν 40+ κριτικες, αλλα και απο τα GOTY awards οπου PC only game δεν υπαρχει ποτε κανενα, αντιθετα μονο σε αυτη τη γενια το PS5 πρεπει να εχει 4 στα 7 χρονια ζωης.

    Με λιγα λογια εχω παιξει ολα τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας, εσυ εχεις παιξει λιγοτερα απο τα μισα. Aν το γουστο σου δεν συμβαδιζει με τα ανωτερα παιχνιδια της γενιας ειναι σεβαστο. Με πραγματικοτητες μιλαω.

    Οπως και τεχνικα το καλυτερο game περυσι ηταν το GOW και φετος το Death Stranding.

    Ποιοτητα δηλαδη και στον οπτικο τομεα αλλα στα παιχνιδια συνολικα η κονσολιτσα.

    Ειδες που ο ηλιος για μενα εχει το κανονικο του χρωμα? Απλα ειναι θεμα γουστου να μην σου ταιριαζουν οι κονσολες. Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι πιεζεσαι.
    .

  7. #847
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Μαρεσει το παράδειγμα σου! Τσουκαλάς φάση. Κοίταξε πιστεύεις ότι όλοι όσοι γράφουν η έστω διαβάζουν είναι φάση Τσουκαλάς? Αν ναι τότε όντως έχεις δίκιο, δεν έχει νόημα η οποία συζητηση. Τονίζω συζήτηση, γιατί αυτό κάνω, οι άλλοι είναι που βρίζουν και προκαλούν.

    Τι περιμένω να γίνει? Επειδή θεωρούμαστε λογικά σκεπτόμενα όντα περιμένω κάποιοι να πούνε "όντως, ο ουρανός είναι γαλανός και όχι κόκκινος όπως νομίζαμε".

    Επειδη μιλάμε για gaming (και αθλητισμό), ανάλαφρη δηλαδή θεματολογία, σου φαίνεται αστείο αλλά δεν είναι. Το ίδιο κάνω και σε άλλα θέματα, όταν κάποιος είναι λάθος τον διορθώνω. Κάπως έτσι βγήκαμε απτό Μεσαίωνα αλλιώς ακόμα εκεί θα ειμασταν. Θα έκανες την ίδια ερώτηση αν το forum λεγόταν White supremacy ας πούμε? Μα γιατί προσπαθώ να τους πείσω ότι και οι μη λευκοί είναι άνθρωποι με τα ίδια δικαιώματα? Η σε θρησκευτικά forum ας πούμε? Μα άστους να μη πάνε τα παιδιά στο γιατρό και ανταυτου να.... προσεύχονται. Θα ειμασταν Σαουδική Αραβία. Προτιμώ την ελευθερία λόγου που απολαμβάνουμε σαν Ευρωπαίοι πολίτες.

    Αν θες να το περιγράψω με λίγα λόγια, προσπαθώ να βελτιώσω τον τρόπο σκέψης των ανθρώπων γύρω μου. Γιατί ξαναλέω, ναι μεν εδώ μιλάμε για ανάλαφρη θεματολογία (gaming), αλλά ο λάθος τρόπος σκέψης που σε οδήγησε στο να θεωρείς ας πούμε ότι ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης θα σε οδηγήσει αναγκαστικά και σε άλλα λάθος συμπεράσματα. Ειδικά δεν όταν οι πεποιθήσεις σου δεν πηγάζουν από μετρήσιμα δεδομένα, κλαφτα Χαράλαμπε. Θα ψηφίζεις ας πούμε κατά της κλιματικής αλλαγής επηρεάζοντας τους πάντες γύρω σου γιατί... ετσι αισθανεσαι

  8. #848

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Απλά να υπενθυμίσω ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν ξεκίνησε ως VS μεταξύ PC - κονσολών, αλλά ως "φιλοσοφικού" περιεχομένου "ρητορικό" ερώτημα από τον αρχικό του δημιουργό (προ πολλού ανοιγμένο, νομίζω ο ίδιος δεν συμμετέχει στο φόρουμ πια), του γιατί να υπάρχει η σύγκριση μεταξύ δύο ανόμοιων πραγμάτων όπως έχουν αναφέρει κάποιοι (μίας σταθεράς με μία μεταβλητή). Δεν άνοιξε ένα VS θέμα, αναρωτήθηκε γιατί να υπάρχει VS.

    Στην πορεία η συζήτηση εξετράπη κάπως και κατέληξε να είναι ολίγον συγκρίσεις, ολίγον VS αντίθετα από την αρχική του υλοποίηση και επιθυμία. Ας συγκεντρωθούμε λίγο σε αυτό για αρχή.
    Ενας λογος παραπανω που θεματα σαν αυτο οταν ολοκληρωσουν τον σκοπο(απαντηση στην ερωτηση του ts)πρεπει να κλεινουν.
    Εγω ακομα απορω για ποιο λογο το θεμα αυτο δεν εχει κλειδωσει εδω και καιρο αφου δεν προσφερει απολυτως τιποτα.
    Ποια συζητηση εντος και εκτος θεματος να γινει?Αφου οι μεν θαβουν το pc για α,β λογους και οι δε θαβουν τις κονσολες για γ,δ λογους. Λογικο μιας και το forum ουτως ή αλλως δεν εχει και παρα πολλα ατομα τα οποια να εχουν ταυτοχρονα και ps4 και pc(ή καποια αλλη πλατφορμα).

    Αν ο συμφορουμιτης θελει να κουβεντιασει για το pc gaming,πλεον υπαρχει ξεχωριστο θεμα να γραφει για αυτο οτι θελει, οπως σχολιαζουν και αλλοι πλεον σε αυτο.

  9. #849

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post

    Με λιγα λογια εχω παιξει ολα τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας. Aν το γουστο σου δεν συμβαδιζει με τα ανωτερα παιχνιδια της γενιας ειναι σεβαστο. Με πραγματικοτητες μιλαω.
    Στο ανεφερα και πιο πισω αυτο. Δεν εχεις παιξει ολα τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας σαν κατοχος μονο ps4. Αυτο μπορει να το πει και να το εννοει κιολας μονο ο κατοχος και των 3 πλατφορμων,κοινως και ps4 και xbox/pc και Nintendo. Αυτο να το πει μονο ενας ο οποιος ειναι σε αυτη την κατηγορια γιατι κυριολεκτικα θα το εννοει.
    Μην λεμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.

  10. #850
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Στο ανεφερα και πιο πισω αυτο. Δεν εχεις παιξει ολα τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας σαν κατοχος μονο ps4. Αυτο μπορει να το πει και να το εννοει κιολας μονο ο κατοχος και των 3 πλατφορμων,κοινως και ps4 και xbox/pc και Nintendo. Αυτο να το πει μονο ενας ο οποιος ειναι σε αυτη την κατηγορια γιατι κυριολεκτικα θα το εννοει.
    Μην λεμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.
    Το Zelda sorry. Το μονο με GOTY award που εχω χασει.
    Ναι μη λεμε τα ιδια, δεν θα κατσω να αγορασω κονσολα για ενα παιχνιδι για να μπορω να εχω αποψη η να εχω ικανοτητα αναγνωσης των GOTY Awards.

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Μαρεσει το παράδειγμα σου! Τσουκαλάς φάση.
    Μονο που ο Τσουκαλας εδω εισαι εσυ
    .

  11. #851
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μια χαρά σε κατάλαβα.
    (παράλληλα να σημειώσω ότι δεν ασχολούμαι καθόλου με οπαδικά, ούτε με θρησκείες, τα έχω απορρίψει από έφηβος)

    Το παράδειγμα επίτηδες το έθεσα έτσι ώστε να σε ωθήσω να παραδεχτείς αυτό που υποψιαζόμουν: ότι προσπαθείς να δείξεις τον ορθό τρόπο αναλυτικής σκέψης και κριτικής.
    Χεχ κι εγώ από την ίδια νοοτροπία διακατεχόμουν και ταυτόχρονα προσπαθούσα να μεταδώσω.
    Κάποια στιγμή όμως έγινα 16 περίπου ετών και ερμήνευσα ότι δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.

    Θα το πάμε σε φιλοσοφική ανάλυση που είναι οφφτοπικ / κράτα αυτό όμως: δεν επιμένεις ξανά και ξανά για να ωθήσεις/προωθήσεις την αντικειμενική λογική. Όταν το κάνεις αυτό τότε προσπαθείς να την επιβάλλεις. Το αυτό είναι αντιδημοκρατικό. Ο κόσμος έχει κάθε δικαίωμα να είναι έξυπνος, παράλογος, λογικός, μαλάκας, πιεστικός ή αδιάφορος κλπκλπ.
    Επίσης πολύ σημαντικό είναι το: πρέπει να γνωρίζεις το κοινό (που του μιλάς). Αγγλιστί know your audience. Με το παράδειγμα του προηγούμενου ποστ σου έδωσα να καταλάβεις ότι κηρύττεις σε λάθος κοινό. Και με τελείως λάθος τρόπο. Και εν τέλει χάνεις εντελώς το νόημα.

    Ελπίζω να σταματήσει η συμμετοχή σου αν αυτή θα παραμείνει στο ίδιο στυλ.
    Δεν είμαι δικτάτωρ, αλλά ως έχει μέχρι τώρα σου έχει επιτραπεί να εκφραστείς σε πολλά ποστ που όμως όλα το ίδιο εκφράζουν, όποτε δεν έχει περαιτέρω λόγο και ουσία να ξαναπείς τα ίδια.

    Όσο για κάποια (δυο) άτομα εδώ μέσα που αρέσκονται (κυρίως το ένα) στην ίντριγκα, κόντρα και λεκτική αντιπαράθεση μόνο βούτυρο στο ψωμί τους προσφέρεις, και δώστου έξτρα κόντρες για το ίδιο ακριβώς νόημα που αναπαράγεται εδώ και σελίδες. Αυτή η ομάδα του ενός + ενός/δυο ατόμων δεν προσφέρει τίποτα στο φόρουμ ενώ παράλληλα έχει αρχίσει να κουράζει.

    Εμπεδώσαμε αμφότερες απόψεις, επαναλαμβανόμενα. Ευχαριστούμε πολύ.
    Ας τελειώσει εδώ. Επιτέλους.
    Last edited by Lefteris_X; 25-02-2020 at 19:33.

  12. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Ryzenlake (25-02-2020)

  13. #852
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    λες τα παιχνιδια που εχουν 3 βαθμολογιες απο pc sites?

    δωσε μου παρακαλω link.
    Tι λες βρε συ? Με μπέρδεψες. Eδώ τα link

    https://www.metacritic.com/browse/ga...s/pc/metascore
    https://www.metacritic.com/browse/ga.../ps4/metascore


    Αφορα τα παιχνιδια του τελευταίου τριμήνου. Συμπέρασμα? Το PS4 εχει περισσότερα άθλια παιχνίδια

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εγω το βασιζω στην υποστηριξη που υπαρχει(εκτος απο πειραματικα indies) που ειναι αναμφισβήτητα μεγαλυτερη στις κονσολες(πραγμα που εκ των πραγματων θα φερει ανωτερα παιχνιδια στις κονσολες) αλλα και το Metacritic για παιχνιδια που εχουν 40+ κριτικες, αλλα και απο τα GOTY awards οπου PC only game δεν υπαρχει ποτε κανενα, αντιθετα μονο σε αυτη τη γενια το PS5 πρεπει να εχει 4 στα 7 χρονια ζωης.

    Με λιγα λογια εχω παιξει ολα τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας, εσυ εχεις παιξει λιγοτερα απο τα μισα. Aν το γουστο σου δεν συμβαδιζει με τα ανωτερα παιχνιδια της γενιας ειναι σεβαστο. Με πραγματικοτητες μιλαω.
    To goty ρε συ ειναι αστειο επιχειρημα. Αφενος γιατι και να ισχυει οτι οποιο πηρε βραβειο goty ειναι το καλυτερο παιχνιδι του έτους, μιλαμε για .... 4 παιχνιδια σε 7 χρονια! Τόσα έπαιξες δηλαδή? Αρα τι νόημα έχει? Αφετερού, μαζί σου, από τη λίστα goty εγώ ένα έπαιξα. Το fallout 4. Να φανταστώ δηλαδή ότι και τα υπόλοιπα goty για τα οποία είσαι υπερήφανος είναι...ανάλογου επιπέδου? Μειώνεις τα ίδια τα παιχνίδια τα οποία πας να υποστηρίξεις με αυτή τη λίστα όταν μέσα τους βρίσκεται το fallout 4. Ακομα και στο metacritic 84% έχει. 100αδες game το χρόνο έχουν καλύτερες βαθμολογίες!

    Χώρια με αυτά δηλαδή, υπάρχουν άλλες 50 κατηγόριες game awards (best graphics / art / story / gameplay / ongoing κλπα κλπα). Πάμπολα παιχνίδια που δεν υπάρχουν στο PS4. Αν θες να τα μετρήσω ένα ένα, δεν έχω πρόβλημα

    Απλά αν κρίνω από το fallout 4, goty παίρνουν hypearismena παιχνίδια με τρελές πωλήσεις.

    Το αστείο είναι οτί έχω περισσότερες πλατφόρμες από το 99% όσων γράφουν έδω. Μέχρι και switch θα αγοράσω.
    Last edited by Ryzenlake; 25-02-2020 at 19:53.

  14. #853
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ε δεν σου πα? Χωρις να το δω καν. Αυτα που ειναι μονο για pc και καλα δυνατα παιχνιδια εχουν 4 βαθμολογιες...lol. Για αυτο και δεν βγαινουν σε κονσολες.
    Ολα αυτα αν τα μαζεψεις, θα δεις οτι ουτε οι κριτες δεν ασχοληθηκαν μαζι τους,

    Τα goty ουσιαστικα σου λενε οτι χανεις το καλυτερο παιχνιδι της χρονιας στο μεγαλυτερο κομματι της γενιας και το metacritic εχει νοημα για πανω απο 20 βαθμολογιες κατ'εμε. Και λεω λιγο. Οι 4 βαθμολογιες δεν λενε τιποτα.

    Τωρα για τα hyperισμενα παιχνιδια. Η μετρας με ''επιστημονικοτητα'' οπως ειπες η δεν μετρας. Δεν μπορεις να μετρας metascore και να μην μετρας GOTY awards. Και εγω μπορω με την σειρα μου να σου πω οτι και αυτες οι 4 κριτικες στα PC exlcusive ειναι βαλτες απο τους pc fans. αλλα δεν το κανω. Οπως και να χει χρειαζεσαι PS4/5. Και για αυτο εισαι κατα βαθος εδω. Οι υπολοιποι ειμαστε σιγουροι και ασφαλεις με τα PS μας για αυτο δεν μπαινουμε σε PC forums να αμφισβητησουμε τις αγορες των αλλων. Δεν νιωθεις καλα με την επιλογη και σε καταλαβαινω.

    Αυτα.
    .

  15. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (26-02-2020)

  16. #854
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Αυτα που παραθετω απο κατω ειναι παιχνιδια με "4 κριτικες" οπως λες. Μονο που είναι του....playstation

    https://www.metacritic.com/game/play...-4/fightn-rage
    https://www.metacritic.com/game/play...point-hospital
    https://www.metacritic.com/game/play...th-exelatecl-r
    https://www.metacritic.com/game/play...a-5-remastered
    https://www.metacritic.com/game/play...acy-collection
    https://www.metacritic.com/game/play...n-4/earthnight



    Mέχρι τώρα νόμιζα ότι τα πιστευείς αυτά που λες. Τώρα δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Μόλις 2 από τα πρώτα 20 παιχνίδια στο PC έχουν κάτω από 10 κριτικές. Στη κονσόλα είναι καμιά 10αρια....και δεν στο έθεσα αυτό καν σαν επιχείρημα κατά του PS. Εσύ όχι μόνο το θέτεις σαν επιχείρημα κατά του PC, δεν ισχύει κιόλας!!!

    Το Avicii έχει 4 κριτικές στο PC (δηλαδή κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί του όπως λές) αλλά...βγήκε σε κονσόλα, αντίθετα με αυτά που λες. Οχί εγώ, η πραγματικότητα βγάζει την άποψη σου λάθος.

    Δεν ξέρω, αν κάποιος είναι ασφαλής με την επιλογή του (χωρίς να υποστήριξα πουθενά οτι δεν είσαι βέβαια, εσύ το θέτεις συνεχώς) δεν επιχειρηματολογεί με φανταστικά επιχειρήματα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα

    PS4 θα αγόραζα αν δεν ήταν απογοήτευση το gt, μιας και μόνο το συγκεκριμένο με ενδιαφέρει από τα exclusive. Ειδικά τώρα που αν κατάλαβα σωστά όσα λές τα καλά παιχνίδια της κονσόλας είναι επιπέδου fallout 4....βράστα. Περιμένω για PS5

    ΥΓ1. Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, μιλάμε για newly released games. Λογικό είναι κάποια να μην έχουν πολλά reviews αφού...τώρα κυκλοφόρησαν. Απλά στη κονσόλα είναι περισσότερα αυτά που δεν έχουν πολλά reviews (σε αντίθεση με αυτά που γράφεις!).
    Last edited by Ryzenlake; 25-02-2020 at 20:45.

  17. #855
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Mα γω δεν αμφισβητησα οτι υπαρχουν τετοια παιχνιδια στην κονσολα(lol, κοιτα απο που πιαστηκε), αλλα αυτα που εσυ υπολογιζεις ειναι ολα τετοια. Και η κονσολα εχει σαβουρα αλλα δεν σου καυχηθηκα για αυτο. Εσυ ναι.
    *Απο αυτα που εβαλες εξαιρειται το Yakuza, το οποιο στο παρελθον εχει παρει βαθμολογιες(το οτι μου βαζεις αυτο σαν παραδειγμα λεει μαλλον οτι δεν εχει νοημα η οποια συζητηση). Και το hospital που ειναι φρεσκο. Εχει δρομο ακομα.

    Το PC μαζευει αυτα τα πειραματικα indies και εχεi αφθονα απο αυτα. Αν καποια ειναι καλα θα ερθουν και στις κονσολες. Αν οχι θα παραμεινουν εκει ως αριθμος για να σε κανουν να νιωθεις καλυτερα(αφου για να ειμαστε ειλικρινεις ουτε εσυ θα τα παιξεις, αντι για αυτα περιμενεις τα ΑΑΑ console ports οταν ερθουν και αν ερθουν).
    Μπορεις να απαντησεις στην εξης ερωτηση(σε σενα απαντα εμενα δεν με ενδιαφερει). Περυσι τα 2 απο τα...2 κορυφαια παιχνιδια της χρονιας δεν τα ειχες στο PC σου. Ενα απο αυτα ηταν το RDR2. Εστω οτι η Rockstar επρεπε να το βγαλει η μονο σε κονσολες η μονο σε PC. Μονο σε μια πλατφορμα γιατι ετσι. Τι θα επελεγε πιστευεις?
    Αυτη ειναι και η απαντηση για τα παιχνιδια γενικοτερα.

    Eσυ εφτιαξες high end pc για να παιξεις τα pc exclusives ''frog detective'' και Kunai τα οποια τελικα καταληγουν και στο Playstation αλλα και οποιος PS4 κατοχος θελει μπορει να τα δοκιμασει τωρα στο laptop του.

    Tεσπα δεν βγαζουμε ακρη. Εγω θεωρω superior(για μεχρι σημερα εστω, ποτε δεν ξερεις) τις κονσολες εχοντας περασει απο ολα, για αυτο και βρισκομαι στο καταλληλο φορουμ. Εσυ οχι.
    Βαριεμαι να ασχοληθω αλλο.
    .

  18. #856

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εγω το βασιζω στην υποστηριξη που υπαρχει(εκτος απο πειραματικα indies) που ειναι αναμφισβήτητα μεγαλυτερη στις κονσολες(πραγμα που εκ των πραγματων θα φερει ανωτερα παιχνιδια στις κονσολες) αλλα και το Metacritic για παιχνιδια που εχουν 40+ κριτικες, αλλα και απο τα GOTY awards οπου PC only game δεν υπαρχει ποτε κανενα, αντιθετα μονο σε αυτη τη γενια το PS5 πρεπει να εχει 4 στα 7 χρονια ζωης.
    Μόνο σε αυτό διαφωνώ μαζί σου. Ότι "μόνο τα GOTY-approved" games αξίζουν. Έχω παίξει άπειρα underrated gems που ποτέ δεν δόξασε η πλειοψηφία και τα απόλαυσα όπως και πολλά overhyped παιχνίδια. Η πλειοψηφία ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο. Μην το κάνουμε σαν τις ταινίες του Hollywood και τα Oscar (ίδια φάση με GOTY/Metascore)... Ξέρουμε ποιούς προμοτάρει το σύστημα και γιατί. Αν δε κάνω λάθος τις έχεις σπουδάσει αυτές τις θεωρίες

  19. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Fulgore (26-02-2020)

  20. #857
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Μόνο σε αυτό διαφωνώ μαζί σου. Ότι "μόνο τα GOTY-approved" games αξίζουν. Έχω παίξει άπειρα underrated gems που ποτέ δεν δόξασε η πλειοψηφία και τα απόλαυσα όπως και πολλά overhyped παιχνίδια. Η πλειοψηφία ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο. Μην το κάνουμε σαν τις ταινίες του Hollywood και τα Oscar (ίδια φάση με GOTY/Metascore)... Ξέρουμε ποιούς προμοτάρει το σύστημα και γιατί. Αν δε κάνω λάθος τις έχεις σπουδάσει αυτές τις θεωρίες
    Οχι δεν ειπα κατι τετοιο.
    Quote Originally Posted by PDS
    Τα goty ουσιαστικα σου λενε οτι χανεις το καλυτερο παιχνιδι της χρονιας
    οχι οτι μονο αυτα αξιζουν. Θα ηταν βαρετη η καθε γενια αν ειχαμε μονο αυτα.

    Φυσικα και υπαρχουν διαμαντακια. Αλλα δεν θα χτισεις High End pc για να παιξεις sprites.

    Απο την αλλη δεν πιστευω σε συνωμοσιες. Σεβομαι metacritic και GOTY awards. Ειδικα οταν βγαινουν απο πολλους αυτα και μενει το τελικο αποτελεσμα.
    .

  21. #858
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Άρθρα σαν του PC Gamer που παρέθεσα, καίτοι γνωρίζουν οι συντάκτες τους ότι το να συγκρίνεις, μια μελλοντική RDNA 2 αρχιτεκτονική, για την οποία δεν ξέρουμε καν τι διαφορές έχει από την όμοια προγενέστερή της, πόσο μάλλον με μια εντελώς διαφορετική (nvidia 2080 super), πέραν από clickbait επιφανειακά, άκυρα τεχνολογικά, στην πραγματικότητα εκφράζουν το βαθύτερο συναίσθημα του PC Gamer, ότι κάτσε ρε φίλε δίνω τόσα λεφτά και έρχεται μια κονσόλα με το κόστος αυτής (λιγότερο ή περισσότερο) και μου την βγάζει obsοlete ακόμα πριν, την βγάλουν οι drivers της?

    Καλά στην περίπτωση της 5700xt, δεν τίθεται καν θέμα, με την πανωλεθρία από black screens και όλα τα άλλα που διαβάζουμε. Είναι ξεκάθαρο ότι στην περίπτωση του IHV στο PC Gaming, τίποτα δεν είναι δεδομένο, όπως σε μια κονσόλα.

    Το άρθρο του PC Gamer αυτό καταδεικνύει εμμέσως πλην σαφώς.


    Αυτό να ληφθεί υπόψη για οποιονδήποτε επεξεργάζεται το debate του τίτλου του νήματος, σχετικά με μελλοντικές αγοραστικές αποφάσεις του.

    Εγώ προσωπικά μετά από πόσες δεκαετίες pc gaming με ενδιάμεσες στάσεις console gaming, αρνούμαι πλέον να γίνω "αιμοδότης" εταιριών που χρησιμοποιούν το high end κομμάτι τους, καθαρά και μόνο για να τροφοδοτούν το R&D τους. Αυτό είναι και το γενικό συναίσθημα που επικρατεί από ότι βλέπω από πολλές απόψεις σε διάφορα φόρα και boards.

    Όταν η κατάσταση ομαλοποιηθεί, με δεδομένα που γνώριζα και έχω προσωπική εμπειρία, θα μου το συζητήσω.

    Από εκεί και πέρα είναι εμφανές ότι αυτή η μακρόχρονη περίοδος "ανωμαλίας", όπου μεν το hardware έπρεπε να συμβαδίσει με το software και τα θέλω των game developers, τελειώνει. Άλλη εναλλακτική προφανώς δεν υπήρχε τότε και έπρεπε να ακολουθεί ο δρόμος των "εμετικών" 30 καρέ/δευτερόλεπτο, των "σάπιων" Jaguar (που μόνο σάπιοι δεν αποδείχτηκαν στο ζητούμενο που κλήθηκαν να υπηρετήσουν) και λοιπά.

    Δόξα το θεό μια χαρά βλέπουμε ακόμα όσοι ασχολούμαστε με κονσόλα και δεν τυφλωθήκαμε ακόμα και όταν παίζαμε στα 60 "ακατέβατα".

    Όπως το βλέπω, επιστρέφουν εποχές ps360, όπου οι κονσόλες στο launch τους θα έχουν υποσυστήματα, τα οποία όχι απλά θα καθιστούν EoL, οτιδήποτε πριν σε hardware, αλλά θα επιβάλλουν και paradigm shifts στο game development, όπως ο cell κάποτε (multithreading), ο Xenos με την πρώτη υλοποίηση unified shaders, οι nvme baselne και γιατί όχι ακόμα και στο σε ελεύθερη μετάφραση επιδόσεων μιας 2080super του 0.xxx% σε baseline όλης της console baseline η οποία αποτιμάται σε εκατομμύρια.

    Κάπως έτσι θα γίνει και το Raytracing (εικόνα και ήχος) feature χρήσιμο και δεν θα θαφτούν στο χρονοντούλαπο σαν τα Phsyx και Hairworks και λοιπά.

    PS: Η "επίμαχη" πρόταση στο σχόλιο μου ήταν ένας αστεϊσμός/σαρκασμός στα παραπάνω (κατάσταση) και δεν απευθυνόταν προσωπικά ή γενικά σε κανέναν. Προφανώς ήταν ατυχής και ζητώ συγνώμη.
    Last edited by Sir_Teraflop; 26-02-2020 at 01:08.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (26-02-2020),PDS (26-02-2020)

  23. #859

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το Zelda sorry. Το μονο με GOTY award που εχω χασει.
    Ναι μη λεμε τα ιδια, δεν θα κατσω να αγορασω κονσολα για ενα παιχνιδι για να μπορω να εχω αποψη η να εχω ικανοτητα αναγνωσης των GOTY Awards.

    Επειδη ως γνωστον η πλατφορμα της nintendo δεν εχει αλλα exclusives που να εχουν ξεχωρισει σε αυτη την γενια και να εχουν παρει και βραβεια. Δεν εχει αλλα ποιοτικα παιχνιδια.
    Ναι μονο το zelda ειναι επειδη πηρε GOTY award,τα αλλα ειναι αναξια σχολιασμου... Επειδη τα κορυφαια παιχνιδια απο αυτο το πραγμα κρινονται μονο.Απο το αν θα κερδισουν το βραβειο του GOTY..

    Το ιδιο και για καποια αλλα γνωστα παιχνιδια απο Microsoft μερια οπως τα Cuphead,Ori και Forza Horizon.

    Αυτο το πραγμα ανεφερε και ο Taurus στο σχολιο του(περαν απο indie τιτλους προφανως) αλλα δεν το καταλαβες.

    Αυτο το πραγμα εγραψα και εγω πιο πισω. Οτι τετοια σχολια του τυπου''εχω παιξει οτι καλυτερο εχει να προσφερει αυτη την γενια''μονο οσοι εχουν ολες τις πλατφορμες μπορουν να το πουν.Και δεν το λενε αυτοι και το λενε αυτοι που εχουν μονο 1,ειτε αυτη ειναι κονσολα,ειτε αυτη ειναι pc.



    Ειναι κατα τα αλλα που το θεμα αυτο δεν κλειδωνει για να γινει σοβαρος διαλογος με επιχειρηματα. Ναι ποια πλατφορμα τρεχει καλυτερα ενα παιχνιδι,ή ποια πλατφορμα εχει τα περισσοτερα παιχνιδια με βραβεια ή υψηλο metascore...
    Last edited by Fulgore; 26-02-2020 at 02:38.

  24. #860
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Οχι δεν κανει καποιον αντικειμενικοτερο απο αλλους το αν εχει και τις αλλες κονσολες.
    Θες να θυμηθεις παραδειγματα ανθρωπων που ειχαν κι αλλες κονσολες και μονο με...φλογοβολο ειχαν επαφη μαζι τους? Ας μη πουμε ονοματα.

    Καλα παιχνιδια υπαρχουν παντου αν λες αυτο. Το 90%(για τα γουστα μου το 99%) των καλων παιχνιδιων της γενιας το εχω στα χερια μου με το PS. Αυτο το μικρο ποσοστο που χανω ας το χασω. Αυτο λεω απο την αρχη. Οπως καταλαβαινεις δεν θα αγορασω νεο gaming συστημα για να μπορεις να δεχτεις αυτο που λεω ως ''εγκυρο''. Ισα ισα το οτι δεν αγορασω αλλη κονσολα/pc σημαινει οτι το πιστευω 100% αυτο που λεω.

    ΥΓ. Στον Taurus απαντησα με ενα quote μου. Το oποιο δεν διαβασες προφανως και συμφωνησες μαζι του για κατι που δεν ειπα.
    .

  25. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (26-02-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •