Page 4 of 44 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 61 to 80 of 866

Thread: The PC vs. Console Debate

  1. #61
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    giati na min dosis ena skasmo lefta na pezis windows meso mac. ine to oniro kathe pc gamer

    plaka kanume. opios asxolite sovara den perni mac. an to xi bori na kutsovolevete

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά η CPU του PS4 έχει 4MB L2 cache. Είναι ανεπαρκής ποσότητα;
    akrivos auto ine to megethos sta perisotera apu. otan o epeksergastis mu ti 2008 exi 6mb auto den ine ke megali proodos

    oso gia to paralirima su me to wiiu...

    Last edited by georgios; 23-08-2013 at 14:27.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  2. #62
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κι εμένα το PC μου είχε 512MB RAM το 2000. Άρα το PS3 είναι για τα μπάζα. Ωραία λογική...

  3. #63
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,259
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ειναι το θεμα αν ασχολεισαι ή οχι σοβαρα... φυσικα και κανεις δεν θα παρει Mac για να παιζει παιχνιδια. Το θεμα μας ηταν οτι το gaming στα Mac ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο αυτην που παρουσιαστηκε σε προηγουμενο ποστ, το οποιο εμοιαζε να εχει μεινει σε μια κατασταση 2-3 χρονια πισω.

    Ειναι απλο γεγονος οτι το gaming στα Mac ολοενα και γινεται πολυ πιο πλουσιο... μεχρι πριν λιγα χρονια δεν εβρισκες στα Mac το Half Life και το Diablo, πλεον υπαρχει Steam support και μια τεραστια γκαμα μεγαλων παιχνιδιων που ολοενα αυξανεται και κυκλοφορει σε ολοενα και μικροτερο διαστημα.

    Το αν ή οχι καποιος θελει να παιζει εκει αντι για windows ή αν εχει ή οχι τα λεφτα αποκτησης τους, ειναι ασχετο εντελως με το θεμα συζητησης.

  4. #64
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Κι εμένα το PC μου είχε 512MB RAM το 2000. Άρα το PS3 είναι για τα μπάζα. Ωραία λογική...
    ps4 hardware = pc hardware

    thread title = pc vs console

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το αν ή οχι καποιος θελει να παιζει εκει αντι για windows ή αν εχει ή οχι τα λεφτα αποκτησης τους, ειναι ασχετο εντελως με το θεμα συζητησης.
    arketa asxeta themata bikan stin kuventa. ta perisotera oxi apo mena
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  5. #65
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by georgios View Post
    ps4 hardware = pc hardware

    thread title = pc vs console
    Εσύ γιατί ανέφερες την CPU του 2008 με τα 6MB cache; Double standards much?

    Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει κανέναν developer να κλαίγεται για την CPU του PS4. Από την άλλη, έχουμε ακούσει πολλά παράπονα για την CPU του Wii U...

    Βλέπεις τσιγκουνεύτηκε η Nintendo να βάλει τον POWER 7 με 80MB cache που φαντασιωνόσουν.

  6. #66
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Να ανοιξω ενα thread μηλα vs πορτοκαλια? Μπορω? Μου επιτρεπετε?Και να επιχειρηματολογησουμε εκει που θαχει και ζουμερες σκεψεις?

    Το παιδι που ανοιξε το thread ρωτησε αρχικα (και πολυ σωστα) αν στεκει η συγκριση.Η δικη μου αποψη ειναι οτι καπου εκει επρεπε να παρει την απαντηση "οχι" και αυτα
    Πιστευω πανω εκει πρεπει να γινει η κουβεντα, τελοσπαντων.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  7. The Following 3 Users Say Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    DJTaurus (28-08-2013),Kkritikos (23-08-2013),psx3 (23-08-2013)

  8. #67
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εσύ γιατί ανέφερες την CPU του 2008 με τα 6MB cache; Double standards much?
    ti den katalavenis apo to pc vs console

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει κανέναν developer να κλαίγεται για την CPU του PS4. Από την άλλη, έχουμε ακούσει πολλά παράπονα για την CPU του Wii U...
    exi gini ksekatharo pleon pos otan den exis epixirimata paraliris gia to wiiu. xerome gia auto!
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  9. #68
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τι δεν καταλαβαίνεις από το PC (2000 - 512MB RAM) vs console (PS3 - 256MB RAM);

    Όσο για το Wii U, όλοι ξέρουμε γιατί είχες ανεβάσει το hype στον θεό, άσχετα αν τελικά θα καταλήξεις στο PS4.

  10. #69

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Για πες μας εσύ πως θα υποστηριχθεί το hUMA μέσω PCI express και με discrete CPU & GPU.
    Άσχετο και χωρίς να θέλω να πάρω μέρος σε κάποια αντιπαράθεση, αλλά νομίζω πως το hUMA μπορεί να υλοποιηθεί με ξεχωριστές CPU/GPU και μέσω PCIe απλά τα αποτελέσματα δεν θα είναι τόσο ικανοποιητικά. Γνωρίζεις κάτι διαφορετικό psx3 ή αυτό εννοούσες?

  11. #70
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τι δεν καταλαβαίνεις από το PC (2000 - 512MB RAM) vs console (PS3 - 256MB RAM);

    Όσο για το Wii U, όλοι ξέρουμε γιατί είχες ανεβάσει το hype στον θεό, άσχετα αν τελικά θα καταλήξεις στο PS4.
    pithanon na paro ps4 gia ti dulia mu. otan omos prepi na dialekso format tha protimo pc
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  12. #71
    PS3forums Fanatic DarkUSS's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    2,535

    Default

    To thread μέχρι στιγμής...


  13. The Following User Says Thank You to DarkUSS For This Useful Post:

    psx3 (25-08-2013)

  14. #72

    Default

    To thread είχε σκοπό να δείξει πως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μίας σταθεράς με μία μεταβλητή.

    "Το PC έχει textures, το PC έχει framerate, το PC τρέχει το BF 4 καλύτερα." Λάθος. Το ιδανικό PC για κάθε παιχνίδι τα κάνει όλα αυτά. Η σύγκριση συνήθως δεν γίνεται με κάποια λογική βάση, (budget, ηλικία του hardware, ένα θεωρητικό built του μέσου χρήστη etc).

    (Και δεν θέλω να επιτεθώ προσωπικά σε κανέναν αλλά ο Γεώργιος νομίζω πως δοκιμάζει τα νεύρα όλων)

  15. The Following 3 Users Say Thank You to DigitalDevilSummoner For This Useful Post:

    Nikoladim (30-08-2013),psx3 (27-08-2013),WolfRathmA (01-09-2013)

  16. #73
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    ^^
    i optiki su ine poli periorismeni. den sigrinume mono metavlito hardware ke epidosis. sigrinume software, ipostiriksi, times, pexinidion, ipiresies, online. malon den diavases i den katalaves
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  17. #74
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,259
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μεσα στο ΣΚ ειχα σαν δωρο στο app store να κατεβασω καποιο παιχνιδι της επιλογης μου. Μιας και κυκλοφορησε το Bioshock Infinite και μιας και το λατρευω το παιχνιδι, αποφασισα να το κατεβασω στο λαπτοπ.

    Με τα λογια που γραφονταν εδω στο φορουμ στο θρεντ του Bioshock, αλλα και γενικα ολα αυτα τα σχολια που γινονται περι διαφορας μεταξυ PC gaming και console ηθελα να δω 2 πραγματα:

    α) Ποσο καλα θα ετρεχε το λαπτοπ το παιχνιδι

    β) Ποσο πιο ομορφο οπτικα θα ηταν απο τις εκδοσεις στις κονσολες.

    Βασικα χωρις υπερβολες, με τα σχολια (που ακομα υπαρχουν) και που ειχα διαβασει, θεωρουσα οτι θα επαιζα αλλο παιχνιδι σε σχεση με τις κονσολες.

    Παμε να δουμε τι εγινε:

    α) Το παιχνιδι ετρεχε με ολα τα settings στο ultra, εκτος απο dynamic shadows και texture filtering που ηταν στο high και ambient occlusion που ετρεχε στο νορμαλ και για ενα περιεργο λογο το ελευταιο αυτο setting εριχνε πολυ τα φρεημς αν το ανεβαζα. ΑΑ on και γενικα σχεδον τα παντα στο ultra/high. Εμεινα αρκετα ικανοποιημενος.

    β) Πως εδειχνε το παιχνιδι σε σχεση με τις κονσολες? Πολυ πιο ομορφο... αλλα.... σε καμμια περιπτωση αυτο που διατυμπανιζουν ή που φαινεται να διατυμπανιζει η PC κοινοτητα...

    ρε παιδια νομιζα οτι θα επαιζα αλλο παιχνιδι... νομιζα οτι οι "κλωνοι" στην παραλια και γενικα στον κοσμο του Bioshock Infinite ηταν επειδη οι κονσολες δεν ειχαν μνημη και ανακυκλωναν τα ιδια προσωπα... νομιζα οτι τα physics που δεν υπηρχαν στις κονσολες ηταν για τον ιδιο λογο...

    τελικα οχι... ειτε παιζεις σε μια ταπεινη κονσολιτσα ειτε παιζεις σε ενα next gen PC τα ιδια.

    Ναι τα textures ειναι πολυ καλυτερα και η εικονα πιο καθαρη και ναι υπαρχει περισσοτερη λεπτομερεια παντου... αλλα αληθεια... προσωπικα τουλαχιστον... δεν βλεπω αυτην την "ΜΕΡΑ ΜΕ ΝΥΧΤΑ" περιγραφη που ακουω παντου... την διαφορα την καταλαβαινεις επι της ουσιας εαν πλησιασεις αρκετα κοντα σε αντικειμενα. Δεν τιθεται αμφιβολια οτι ειναι πολυ καλυτερο και ομορφο στο PC, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν το λες "αλλη εμπειρια" πολυ πιο "απολαυστικη".

    Δεν ξερω τελικα νομιζω οτι ειναι πιο πολυ μπλα μπλα παρα ουσια αυτες οι "χαοτικες" διαφορες. Η εμπειρια παραμενη πραγματικα η ιδια και δεν φαινεται να της λειπουν πολλα πραγματα, ουτε καν σημαντικα.

    Τα ως ανω απλα αποψη μου, φυσικα και θα το παιξω στο PC γιατι το παιχνιδι και σουπερ ειναι και πιο ομορφο, αλλα αν μου ελεγαν αυριο, πρεπει να το συνεχισεις στο PS3, δεν θα στεναχωριομουν και ιδιαιτερως...

  18. #75
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Εγώ μια χαρά το απόλαυσα το παιχνίδι στο ps3. Δεν το έχω συγκρίνει βέβαια με το pc, αλλά δεν αισθάνομαι ότι έχασα κάτι που το έπαιξα σε κονσόλα. Δεν είχα δηλαδή κάποιο πρόβλημα με το framerate, με τα textures ή με κάτι άλλο.

  19. #76
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,259
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Κι εγω αυτο λεω... οτι η εμπειρια του να το παιξεις στο PS3 δεν διαφερει σε κατι ουσιαστικο μπροστα σε αυτην στο PC. Ναι ειναι πιο ωραιο, αλλα δεν ειναι "ουαο καλα μιλαμε για αλλο παιχνιδι" σκηνικο που γραφεται αρκετα στις μερες μας...

    ουτε αλλα physics εχει, ουτε μεγαλυτερη ποικιλια στους NPCs, ουτε εξτρα ....

    Ειναι απλα, πιο ομορφο. Και αυτο το διαπιστωνεις οσο πιο κοντα πηγαινεις σε αντικειμενα. Απο μακρια δεν φαινονται μεγαλες διαφορες.

  20. #77
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Κι εγω αυτο λεω...
    Ναι, το ξέρω. Απλώς συμφωνώ μαζί σου.

  21. #78
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    ^^
    den ksero gia pia kinotita pc milate?

    ego theoro pasignosto oti ta multiplatform exun mikres diafores apo konsola se pc. (mikres diafores, fisika, gia mena pu den me endiaferi i leptomeria) den asxolunte na ftiaksun ala grafika fisika...

    iparxun omos pexnidia pu dexonte ksexoristi frontida sto pc (battlefield,skyrim)

    ala sto finale ti thelume apo ta grafika? thimame oti kapoi theporusan poli simantika to frame rate tin analisi to alising to tearing. tora mas ine adiafora auta?!

    ine astio na milame gia ala physics se multiplatform. ok, to gameplay ine idio. siga to neo...
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  22. #79
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by georgios View Post
    ala sto finale ti thelume apo ta grafika? thimame oti kapoi theporusan poli simantika to frame rate tin analisi to alising to tearing. tora mas ine adiafora auta?!
    Γεώργιε, κάποιοι μπορούν να θεωρούν πολύ σημαντικά το framerate, την ανάλυση κτλ., κάποιοι άλλοι όχι. Δεν μίλησε κανείς εκ μέρους όλης της gaming κοινότητας.

  23. #80
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    sosta. to erotima ine, se pia katigoria aniki o valkyre. emena me exi berdepsi. oso gia tin kintota se parapembo pali se pio prosektiki anagnosi tu protu post
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

Page 4 of 44 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •