Page 31 of 44 FirstFirst ... 2127282930313233343541 ... LastLast
Results 601 to 620 of 866

Thread: The PC vs. Console Debate

  1. #601
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    GRzeus το pcgaming δεν ειναι μονο fps και 4κ αναλυσεις.... Μπορω να σου δωσω μια λιστα με 20 παιχνιδια, ετσι προχειρα, τα οποια απλως δεν εχουν βγει για κονσολες. Ειναι steam , ειναι gog, να ειναι και καλυτερη αναλυση framerate με προφανως την αντιστοιχη χρηματικη καταθεση.


  2. #602
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Το θεμα ειναι πως και οι κονσολες κοντευουν να γινουν PC... και εξηγουμε για την ακυρη αυτη δηλωση μου...

    Εδω και χρονια παιζω σε κονσολα... γιατι γουσταρω να χωνω δισκακι και να λιωνω απροβληματιστα μα χασιμο στα γραφικα και τις αναλυσεις και τα τρελλα frame rates... αυτο εις γνωση μου ομως!

    Με την ελευση της νεας φουρνιας next (my ass) gen οσο αγοραζω παιχνιδια τοσο εκνευριζομαι... Προβληματα, προβληματα, προβληματα... ααα, μαντεψτε και τι αλλο... Προβληματα!!!

    Day one 4+ gb patches και το game εχει παλι... προβληματα. Δλδ χωρις το patch πως ηταν?

    Δε ξερω, αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να επενδυσω και σε μια καρτα γραφικων μιας και το pc μου ειναι πολυ σεβαστων επιδοσεων αλλα με gpu για αλλες δουλειες και καποια games να τα παιζω εκει!

  3. #603
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σιγουρα απο την προηγουμενη γενια κιολας, εχουμε αρχισει και πολλες κυκλοφοριες εχουν 1st day patches. Βεβαια 4gb patch δεν ξερω ποιο παιχνιδι εχει, αλλα εγω δεν το εχω συναντησει ποτε μου. Το χειροτερο που εχω δει ειναι ενα του ΚΖ αν δεν κανω λαθος που ηταν 1gb κατι τετοιο.

    Οπως και να εχει ομως, ουτε που συγκρινεται η τσαπατσουλια της καταστασης στο PC σε σχεση με τις κονσολες. Δεν μου εχει τυχει να μην ολοκληρωσω console game λογω game breaking bug ή προβληματος, εκτος και αν μιλαμε για ιδιαιτερη περιπτωση τυπου skyrim και κατι τετοιο. Πλακα πλακα περα απο το Skyrim που γινοταν Unplayable απλα (και αυτο οχι για ολους) δεν εχω συναντησει αλλο παιχνιδι.

    To να βλεπεις ομως ολοκληρη λιστα με οδηγιες του πως να κανεις το παιχνιδι σου να τρεξει σωστα και να πρεπει να μπεις σε configs και λοιπα ειναι μια αηδια και ουτε καν εχει τετοια πραγματα το gaming σε μια κονσολα.

    Κοντολογοις, οχι δεν ειμαστε εποχη megadrive, αλλα ουτε και ειμαστε στην PC κατασταση και οσο ναναι μεχρι ενος σημειου εινια κατανοητο οταν τα παιχνιδια εχουν γινει τοσο πολυπλοκα και δεν ειναι απλα ενα sprite που απλα πηδαει και κουνιεται δεξια και αριστερα σε ολο το παιχνιδι.

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    GRZEUS (03-11-2014)

  5. #604

    Default

    Quote Originally Posted by nikoladim View Post
    GRzeus το pcgaming δεν ειναι μονο fps και 4κ αναλυσεις.... Μπορω να σου δωσω μια λιστα με 20 παιχνιδια, ετσι προχειρα, τα οποια απλως δεν εχουν βγει για κονσολες. Ειναι steam , ειναι gog, να ειναι και καλυτερη αναλυση framerate με προφανως την αντιστοιχη χρηματικη καταθεση.
    Ετσι ειναι.

    Για εμενα το pcgaming δεν ηταν ποτε fps και σουπερ αναλυσεις ισως γιατι εχω ενα μετριο προς τα κατω σε δυναμη pc, η γιατι απλα ποτε δεν το ειδα σαν κατι ξεχωριστο και ιδιαιτερο απο τις κονσολες αλλα απλα ενα μεσο για να παιζω τα παιχνιδια που μου αρεσουν και δεν υπαρχουν σε αυτες.

    Ναι θα προτιμουσα την ευκολια μιας κονσολας που βαζεις το δισκακι και παιζεις αλλα εδω και κανα δυο χρονια που εχω ασχοληθει σοβαρα με τα παιχνιδια στους υπολογιστες μου αρεσει να βρισκω mods που εχουν φτιαξει παιδια με ορεξη και ταλεντο για να κανουν την εμπειρια μου αρκετα διαφορετικη.

    Στην τελικη οι κονσολες και τα pc ειναι μονο τα "εργαλεια", αυτο που μετραει ειναι τα παιχνιδια και μονο αυτα.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to AgentPrinny007 For This Useful Post:

    Nikoladim (03-11-2014),panos74gr (03-11-2014)

  7. #605
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σιγουρα απο την προηγουμενη γενια κιολας, εχουμε αρχισει και πολλες κυκλοφοριες εχουν 1st day patches. Βεβαια 4gb patch δεν ξερω ποιο παιχνιδι εχει, αλλα εγω δεν το εχω συναντησει ποτε μου. Το χειροτερο που εχω δει ειναι ενα του ΚΖ αν δεν κανω λαθος που ηταν 1gb κατι τετοιο.

    Οπως και να εχει ομως, ουτε που συγκρινεται η τσαπατσουλια της καταστασης στο PC σε σχεση με τις κονσολες. Δεν μου εχει τυχει να μην ολοκληρωσω console game λογω game breaking bug ή προβληματος, εκτος και αν μιλαμε για ιδιαιτερη περιπτωση τυπου skyrim και κατι τετοιο. Πλακα πλακα περα απο το Skyrim που γινοταν Unplayable απλα (και αυτο οχι για ολους) δεν εχω συναντησει αλλο παιχνιδι.

    To να βλεπεις ομως ολοκληρη λιστα με οδηγιες του πως να κανεις το παιχνιδι σου να τρεξει σωστα και να πρεπει να μπεις σε configs και λοιπα ειναι μια αηδια και ουτε καν εχει τετοια πραγματα το gaming σε μια κονσολα.

    Κοντολογοις, οχι δεν ειμαστε εποχη megadrive, αλλα ουτε και ειμαστε στην PC κατασταση και οσο ναναι μεχρι ενος σημειου εινια κατανοητο οταν τα παιχνιδια εχουν γινει τοσο πολυπλοκα και δεν ειναι απλα ενα sprite που απλα πηδαει και κουνιεται δεξια και αριστερα σε ολο το παιχνιδι.
    Val ειχε το lords of the fallen... Απο τη πρωτη στιγμη ειχα γραψει τα θεματα του. Απο ζορι μονο και μονο θα το κατεβασω στο pc να δω πως θα παιζει με τη καρτα γραφικων που εχω η οποια ειναι για cad εφαρμογες!

  8. #606
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post

    Δε ξερω, αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να επενδυσω και σε μια καρτα γραφικων μιας και το pc μου ειναι πολυ σεβαστων επιδοσεων αλλα με gpu για αλλες δουλειες και καποια games να τα παιζω εκει!


    ^^ Mα τι σε κανει να πιστευεις ρε μαν οτι και εκει δεν θα εχεις προβληματα? Εδω PC users με πανισχυρες καρτες και κανουν παραπονα, δικαιως μιας και το optimization ειναι για τα πανηγυρια...Βγαινουν παιχνιδια και περιμενουν απο χρηστες να τα φτιαξουν...


  9. #607
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Val ειχε το lords of the fallen... Απο τη πρωτη στιγμη ειχα γραψει τα θεματα του. Απο ζορι μονο και μονο θα το κατεβασω στο pc να δω πως θα παιζει με τη καρτα γραφικων που εχω η οποια ειναι για cad εφαρμογες!
    Ναι δεν αμφιβαλλω γι αυτο που ελεγες, προς θεου, αλλα απλα τονιζω οτι ειναι εξαιρεση. 4 gb ειναι απαραδεκτο για day 1 patch, τι στο διαολο εβαλαν μεσα seriously?! Σε καμμια περιπτωση παντως δεν ειναι αντιπροσωπευτικο της συνιθησμενης καταστασης.

  10. #608
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    ^^ Mα τι σε κανει να πιστευεις ρε μαν οτι και εκει δεν θα εχεις προβληματα? Εδω PC users με πανισχυρες καρτες και κανουν παραπονα, δικαιως μιας και το optimization ειναι για τα πανηγυρια...Βγαινουν παιχνιδια και περιμενουν απο χρηστες να τα φτιαξουν...
    Δεν ειπα οτι δεν θα εχει... ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχει...

    Απλα θελω να χωχ 1920*1080 + καποια stdr settings και να δω αν θα εχει τα θεματα του frame rate. (συγκεκριμενα για το lords of the fallen).


    Val... 4.7 για την ακριβεια! Γεμησανε ενα δισκακι dvd οι μπαγασιδες!

  11. #609
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post

    Val... 4.7 για την ακριβεια! Γεμησανε ενα δισκακι dvd οι μπαγασιδες!
    Καλα ενταξει αυτο παει για ρεκορ, λολ αν ειναι δυνατον... Μηπως προσθεσαν τουλαχιστον κανα feature? Ξερω γω εξτρα αποστολες ή κανα multiplayer mode? Γιατι δεν ειναι δυνατον 4.7 GB data για να διορθωσουν θεματα του παιχνιδιου!! 4.7 ειναι ολοκληρο Skyrim lol! Tragic...

  12. #610
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Σηκωσα τα χερια ψηλα... ουτε καν photo mode!!!

    Bασικα επειδη κατεβαζε και σαν χελωνα ειπα και της κυρας μου να σηκωσει και αυτη τα ποδια και ολα cool!

  13. #611
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    Ετσι ειναι.

    Για εμενα το pcgaming δεν ηταν ποτε fps και σουπερ αναλυσεις ισως γιατι εχω ενα μετριο προς τα κατω σε δυναμη pc, η γιατι απλα ποτε δεν το ειδα σαν κατι ξεχωριστο και ιδιαιτερο απο τις κονσολες αλλα απλα ενα μεσο για να παιζω τα παιχνιδια που μου αρεσουν και δεν υπαρχουν σε αυτες.

    Ναι θα προτιμουσα την ευκολια μιας κονσολας που βαζεις το δισκακι και παιζεις αλλα εδω και κανα δυο χρονια που εχω ασχοληθει σοβαρα με τα παιχνιδια στους υπολογιστες μου αρεσει να βρισκω mods που εχουν φτιαξει παιδια με ορεξη και ταλεντο για να κανουν την εμπειρια μου αρκετα διαφορετικη.

    Στην τελικη οι κονσολες και τα pc ειναι μονο τα "εργαλεια", αυτο που μετραει ειναι τα παιχνιδια και μονο αυτα.
    Πολυς κοσμος δεν εχει καταλαβει ακριβως τι σημαινει PC Gaming. ή δεν θελει να καταλαβει για λογους αγνωστους...
    Στο gaming κοσμο δεν υπαρχουν μονο οι pc elitists που θελουν τα καλυτερα γραφικα/αποδοσεις.
    Υπαρχουν και οι οπαδοι των RPG των strategy, των Adventure, των FPS, των MMos, των Moba... ή ακομη και αγνωστων παιχνιδιων τυπου Mount and Blade που εχω αφιερωσει πανω απο 200 ωρες συνολικα...
    Τελος δεν θα αναφερθω καν στην Moding community που μπορει να μεταλλαξει ενα game απο 7αρι σε 10αρι (βλ Kotor 2 missing content), counter strike, dota κλπ... και προφανως να δωσει τεραστιο εξτρα χρονο σε διασκεδαση.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    AgentPrinny007 (03-11-2014),BigBOSS (05-11-2014)

  15. #612
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by nikoladim View Post
    Πολυς κοσμος δεν εχει καταλαβει ακριβως τι σημαινει PC Gaming. ή δεν θελει να καταλαβει για λογους αγνωστους...
    Στο gaming κοσμο δεν υπαρχουν μονο οι pc elitists που θελουν τα καλυτερα γραφικα/αποδοσεις.
    Υπαρχουν και οι οπαδοι των RPG των strategy, των Adventure, των FPS, των MMos, των Moba... ή ακομη και αγνωστων παιχνιδιων τυπου Mount and Blade που εχω αφιερωσει πανω απο 200 ωρες συνολικα...
    Τελος δεν θα αναφερθω καν στην Moding community που μπορει να μεταλλαξει ενα game απο 7αρι σε 10αρι (βλ Kotor 2 missing content), counter strike, dota κλπ... και προφανως να δωσει τεραστιο εξτρα χρονο σε διασκεδαση.
    Eαν το λες για εμενα Νικολα (ή και για εμενα) απλα να σου πω οτι ξερεις σε ποιους γραφω καποια πραγματα καυστικα και σε ποιους οχι. PC gamers φιλους εχω κι εγω πολλους. Hμουν κι εγω αλλωστε για μια 4αετια. Απλα για τα κολλημενα μυαλα γινεται ο ολος ντορος, αυτους που λενε "χωριατες" κλπ. Στην μοναδικη περιπτωση που θα πω εναν PC gamer ελιτιστη, ειναι αφου πρωτα εκεινος με εχει αποκαλεσει χωριατη.
    Last edited by Valkyre; 03-11-2014 at 14:47.

  16. #613
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Όχι βέβαια Δημήτρη , εσύ συγκεκριμένα εισαι ενα από τα άτομα που δίνουν ποιότητα στο φόρουμ , γενικά το είπα . Έτσι και αλλιώς η δικιά σου αντιπαράθεση είναι ρε θέμα hardware όχι software .
    Και οταν λεω software εννοω πως (σε συνολικη ποιοτητα συγκρισης) για καθε Last of Us υπαρχει ενα Baldur's Gate , για καθε RdR υπαρχει και ενα Starcraft και για καθε Uncharted υπαρχει ενα Dark Forces 2. Υπαρχουν απειρα παιχνιδια που εχουν βγει για PC που την ποιοτητα τους θα ζηλευε ο καθε console gamer.
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Nikoladim; 03-11-2014 at 16:35.

  17. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    BigBOSS (05-11-2014)

  18. #614
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ολα τα συστηματα εχουν τα συν και τα πλην τους.Δεν υπαρχει θεικο η τραγικο συστημα.

    Το ερωτημα ειναι τι θα επιλεγαμε συμφωνα με τις αναγκες μας, αν επρεπε να ειναι μια μονο η επιλογη μας.Ετσι μονο υπαρχει συγκριση.
    Σε αυτο το ερωτημα για μενα οι επιλογες μου θα πηγαιναν με αυτη την σειρα:
    PS4,One,PC,Wiiu

    Aν δεν μπορουσα να παω στο πρωτο(ή δεν υπηρχε) θα πηγαινα στο δευτερο κτλ
    .

  19. #615

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το ερωτημα ειναι τι θα επιλεγαμε συμφωνα με τις αναγκες μας, αν επρεπε να ειναι μια μονο η επιλογη μας.Ετσι μονο υπαρχει συγκριση.
    Δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος αλλα ετσι το βλεπω κι εγω.
    Μαλιστα καπως ετσι θα ηταν η σειρα.
    PC,PS4,3DS,WiiU,one

  20. The Following User Says Thank You to AgentPrinny007 For This Useful Post:

    BigBOSS (05-11-2014)

  21. #616
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Καλα ενταξει αυτο παει για ρεκορ, λολ αν ειναι δυνατον...
    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Val... 4.7 για την ακριβεια! Γεμησανε ενα δισκακι dvd οι μπαγασιδες!
    γατακια....

    Halo: The Master Chief Collection has 20GB day one patch


  22. #617
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    pc???

    Δεν ειναι τελευταιο σε μενα ,γιατι η Nintendo δεν βγαζει πλεον next gen κονσολες.Δλδ αν ειχε τα multiplatform θα εβαζα πρωτα το WiiU και τελευταια επιλογη το pc.Oμως σημερα δεν μπορω να θυσιασω τα multiplatform για καποια καλα exclusives της N.
    Αν το wiiu ηταν τυπου super nintendo τοτε η σειρα θα ηταν.PS4,WiiU,One,PC
    Last edited by PDS; 03-11-2014 at 15:23.
    .

  23. #618

    Default

    Δεν εχεις αδικο γιατι οπως φαινεται η λιστα που εκανα εχει να κανει περισσοτερο με τη σειρα προτιμησης παρα με το τι θα ηθελα αν ελειπε η πρωτη επιλογη

  24. #619
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Ενταξει αυτο δεν παιζει, ειναι αστειο... ετσι? Ποσα παιχνιδια εχει το collection? Μηπως απλα βαζεις το δισκακι και περιμενεις να κατεβουν τα παιχνιδια? μλκ δεν ειναι δυνατον αυτο!! χαχα κλαιω!

  25. #620
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Είναι όλο το multiplayer απο όλα τα games! Δεν θέλαν να βάλουν 2ο δισκάκι...
    Αν θες να παίξεις multiplayer χρειαζεσε internet οπότε κατέβαζε μακάκα....

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •