Page 2 of 44 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 21 to 40 of 866

Thread: The PC vs. Console Debate

  1. #21
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Ένα σχετικό άρθρο:

    PC 2013 > PS4, Xbox One. Ή μήπως όχι;


    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  2. #22
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τζιμάνι ο Φάρκωνας...

  3. #23
    PS3forums Fanatic DarkUSS's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    2,535

    Default

    Πολύ αρνητισμός προς τα PC εδώ μέσα, αν και είναι αναμενόμενο. Βέβαια για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι ακριβώς ζητάει να του πούμε ο DigitalDevilSummoner.

    Ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα της κονσόλας και ο λόγος προτίμησης της από αρκετούς είναι η τιμή. Αν μπορούσες να φτιάξεις ένα mainstream gaming PC με 399€, θα αναιρούσες τον λόγο ύπαρξης του PS4 (πολύ γενικά το λέω αυτό, μη πέσετε να με φάτε).
    Κατά τα άλλα είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα τι προτιμάει ο καθένας, καθώς και οικονομικό. Δηλαδή αν ο άλλος έχει λεφτά και του αρέσει να σκάει 800€ για μια κάρτα γραφικών ώστε να παίζει τα παιχνίδια του σε υψηλές αναλύσεις και μεγαλύτερα frame rate, εσάς τι ακριβώς σας ενοχλεί; Δεν αξιοποιείται 100% το hardware ναι ΟΚ, και; Βλέπει ή δεν βλέπει τα παιχνίδια αρκετές φορές καλύτερα από ότι θα τα έβλεπε αν έπαιζε σε κονσόλα; Είναι σαν να μου λέτε ότι δεν θα αγοράζατε ποτέ γρηγορότερο αυτοκίνητο επειδή δεν τρέχετε σε πίστα αγώνων για να το εκμεταλλευτείτε 100% πάντα.
    Last edited by DarkUSS; 28-07-2013 at 03:36.

  4. #24
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σαφως και αυτος που εχει τα 800 ευρω για να αγοραζει καρτες καλα κανει και τις αγοραζει, ειπε καποιος εδω μεσα οτι εχει προβλημα με τις αγορες κανενος??? Δεν νομιζω…

    Αυτο που δημιουργει προβλημα ειναι οταν καποιοι απο αυτους που πανε και σκανε 800 ευρω για καρτες, ειναι μεσα στην υπεροψια και την αλλαζονεια και εκτος αυτου, ειναι ταυτοχρονα και αστοιχειωτοι… διοτι περηφανευονται σαν την "ελιτ" του gaming, κοροιδευουν τις κονσολες με καθε ευκαιρια και παραλληλα κανουν αμεσες συγκρισεις ανομοιων πραγματων εξισωνοντας ενα hardware X μιας κονσολας οτι εχει το ιδιο αποτελεσμα με ενα PC με τα ιδια ακριβως specs.

    Το προβλημα λοιπον δεν ειναι το τι κανει ο καθενας με τα λεφτα του, το προβλημα ειναι οταν ερχεται και στο παιζει δηθεν οτι ειναι Ο elite gamer και εσυ εισαι ενας ηλιθιος χωριατης που παιζεις στην εξεφτυλιστικη αναλυση των 720ρ με τα 30 κακομοιρα καρε σου και τα απαισια controler που ειναι για "παιδακια".

    Ναι με αυτους υπαρχει σοβαροτατο προβλημα. Ηθικο θες να το πεις, επικοινωνιακο, pathetic? Κατι απο αυτα ή και ολα μαζι.

    ΥΓ: Και η κονσολα δεν ειναι απλα "specs"… και τιποτα αλλο, τουτεστην εαν βγαζαμε ενα PC με τα ιδια χαρακτηριστικα με ενα PS4 (που βεβαια εδω παλι εξισωνουμε hardware κονσολας με hardware PC ενω η διαφορα μεταξυ τους ειναι τραγικη ακομα και αν μοιραζονται τα ιδια parts, anyway…) με 400 ευρω τιμη, αυτο μονο την υπαρξη της κονσολας δεν αναιρει.

    Υπαρχουν παρα πολλοι που δεν τους αρεσει να παιζουν καθισμενοι σε ενα γραφειο λες και ειναι ακομα στην δουλεια τους, υπαρχουν αυτοι που δεν θελουν να μπλεκουν με .dll , drivers και ενα καρο αλλα συμπραγκαλα μεχρι να παιξει το παιχνιδι οπως ακριβως πρεπει, υπαρχουν αυτοι που τους αρεσει ο καναπες, το χειριστηριο, η βολικοτητα ακομα και το portability/πρακτικοτητα της κονσολας σε σχεση με το PC και ενα καρο αλλοι λογοι που η κονσολα εχει λογο υπαρξης ακομα και σε αυτην την ακραια περιπτωση που δεν προσφερει τιποτα τεχνικα με ενα PC ιδιας τιμης.
    Last edited by Valkyre; 28-07-2013 at 03:59.

  5. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    spartan (17-08-2013)

  6. #25
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by DarkUSS View Post
    Ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα της κονσόλας και ο λόγος προτίμησης της από αρκετούς είναι η τιμή. Αν μπορούσες να φτιάξεις ένα mainstream gaming PC με 399€, θα αναιρούσες τον λόγο ύπαρξης του PS4 (πολύ γενικά το λέω αυτό, μη πέσετε να με φάτε).
    Θα συμφωνούσα αν δεν υπήρχαν exclusives. Φυσικά έχουν και τα PC exclusives, αλλά δεν έχουν την ποικιλία της κονσόλας. Αν είσαι fan των RTS (αδιάφορα για μένα), πάω πάσο...

    Γενικά πάντως η καλύτερη λύση -αν έχεις λεφτά- είναι console για τα exclusives και PC για τα multiplatform.

    Quote Originally Posted by DarkUSS View Post
    Κατά τα άλλα είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα τι προτιμάει ο καθένας, καθώς και οικονομικό. Δηλαδή αν ο άλλος έχει λεφτά και του αρέσει να σκάει 800€ για μια κάρτα γραφικών ώστε να παίζει τα παιχνίδια του σε υψηλές αναλύσεις και μεγαλύτερα frame rate, εσάς τι ακριβώς σας ενοχλεί; Δεν αξιοποιείται 100% το hardware ναι ΟΚ, και; Βλέπει ή δεν βλέπει τα παιχνίδια αρκετές φορές καλύτερα από ότι θα τα έβλεπε αν έπαιζε σε κονσόλα; Είναι σαν να μου λέτε ότι δεν θα αγοράζατε ποτέ γρηγορότερο αυτοκίνητο επειδή δεν τρέχετε σε πίστα αγώνων για να το εκμεταλλευτείτε 100% πάντα.
    Όχι μόνο δεν έχω πρόβλημα με τους enthusiasts, αλλά το έχω ξαναγράψει κιόλας ότι χάρη στους enthusiasts ξεπληρώνεται το κόστος του R&D που έχουν ρίξει τόσα χρόνια οι nVidia/AMD.

    Μακάρι να συνεχίσουν να αγοράζουν €800 την κάρτα, για να την αγοράζουμε εμείς λίγο αργότερα κοψοχρονιά, μαζί με κάποιο die shrink φυσικά...

  7. #26
    PS3forums Fanatic DarkUSS's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    2,535

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Θα συμφωνούσα αν δεν υπήρχαν exclusives. Φυσικά έχουν και τα PC exclusives, αλλά δεν έχουν την ποικιλία της κονσόλας. Αν είσαι fan των RTS (αδιάφορα για μένα), πάω πάσο...

    Γενικά πάντως η καλύτερη λύση -αν έχεις λεφτά- είναι console για τα exclusives και PC για τα multiplatform.
    Φυσικά. Μιλούσα πολύ γενικά, αν το εξετάζαμε καθαρά και μόνο από οικονομικής άποψης.

    Val στο έχω ξαναπεί νομίζω, κάθεσαι και πιάνεσαι με σχόλια διάφορων angry nerds που κατά τα φαινόμενα δεν έχουν να κάνουν τίποτα πιο σημαντικό στην ζωή τους από το να σπάνε τα νεύρα των άλλων στο internet. Γιατί μόνο τέτοιοι γράφουν αυτά που αναφέρεις. Εγώ τόνισα κάποια σημεία όμως επειδή κατά καιρούς έχω δει να γίνονται και αντίστοιχα σχόλια με αυτά που αναφέρεις εσύ αλλά από την ανάποδη. Κατά την ταπεινή μου άποψη, το σωστότερο είναι αυτό που λέει ο psx3, δηλαδή PC για τα multiformat και μια κονσόλα για τα exclusives που ενδιαφέρουν τον καθένα. Από την στιγμή που αυτό δεν είναι εφικτό για όλους, ο καθένας διαλέγει τι τον καλύπτει περισσότερο ανάλογα με τις ανάγκες του.

  8. #27
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το ερωτημα του thread ειναι ενα συστημα vs αλλο ενα συστημα.
    Σε αυτην την συγκριση δεν βλεπω λογο προτιμησης των pcs απο εναν απαιτητικο gamer.
    Στην κονσολα θα εχεις απο πισω μια εταιρια να την γεμιζει exclusives και να συμπληρωνει τα κενα στα genres ωστε να υπαρχει ποικιλια.Επισης θα εχει παιχνιδια τυπου vanquish και Read dead redemption που βγαινουν μονο στις κονσολες.Τετοια ειναι παρα πολλα.

    Δεν μπορω να με φανταστω να ειμαι οκ ποτε μονο με ενα pc, επειδη παιζει καποια(δεν βγαινουν ολα) απο τα multiplatform καλυτερα σε δυνατο στα χαρτια hardware που περιμενει ομως τις κονσολες καθε φορα για κανα port(ή παιχνιδια που γινονται με βαση αυτες) και αν...

    Αν μιλαμε για 2 συστηματα vs αλλα 2 ξερω γω,εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον η συζητηση για μενα.
    Και εκει το ps3+pc θα αποτελει ενα δυνατο πακετο.
    .

  9. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (28-07-2013)

  10. #28
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Θα συμφωνούσα αν δεν υπήρχαν exclusives. Φυσικά έχουν και τα PC exclusives, αλλά δεν έχουν την ποικιλία της κονσόλας. Αν είσαι fan των RTS (αδιάφορα για μένα), πάω πάσο...
    Υποκειμενικό μεν, αλλά θεωρώ πολύ σημαντική την έλλειψή τους από τις κονσόλες.Πχ. με το lineup των games που έχουν ανακοινωθεί για το launch, δεν έχω πειστεί να προβώ σε day one αγορά PS4. E, ένα total war για παράδειγμα θα μ'έκανε ν'αλλάξω γνώμη στο δευτερόλεπτο.

  11. #29
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Γούστα είναι αυτά και φυσικά είναι απολύτως σεβαστά. Για μένα κράχτης θα ήταν π.χ. το Uncharted 4...

  12. #30
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    really?????

    Quad-core 8GB ram ATI 6870 , και το παιχνιδι σερνοταν, γιατι? γιατι κατι δεν του αρεσε στον driver η δεν ξερω και εγω τι, το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα και με το Rage, το θεμα ειναι οτι ακομα και ΣΗΜΕΡΑ τα PC θελουν νταντεμα για να παιξουν σωστα ενα παιχνιδι, παροτι εχουμε εδω και χρονια μονο δυο κατασκευαστες GPU.

    Και παροτι ειμαι παρα πολυ ικανος να το κανω να δουλεψει γιατι εχω τις γνωσεις να το κανω αυτο, ειλικρινα i don't give a fuck, και προτιμω να παιζω στο ps3, και μελλοντικα στο ps4.
    i ati pote den ta pigene kala me tus drivers

    ektos an thes na pezis 1080p me 10 fores perisotero AA apo to ps3

    alios den steki auto pu les
    Last edited by georgios; 31-07-2013 at 18:50.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  13. #31
    Advanced Member Venigre's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    athina
    Posts
    370
    PSN ID
    Venigre
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Ανούσιο debate γιατί νομίζω είναι καθαρά τι βολέυει τον καθένα. Εμένα ας πούμε πάει και ανα περιοόδους όταν ξεκίνησα την ενασχόληση ήμουν σε φάση pc γιατί αυτό είχα τότε πιτσιρικάς αυτό έπαιζα. Οταν πήρα την πρώτη κονσόλα ήμουν στο console game μετά για μια περίοδο πάλι pc. Τωρα στα 27 μου που στη δουλεία είμαι μπροστά απο ένα laptop ούτε καν δεν σκέφτομαι το pc game φουλ κονσόλα ανετήλα στον καναπέ μου με τα παιχνιδάκια μου, insert and play κατάσταση!

  14. #32

    Default



    Η αλήθεια είναι ότι το μέλλον για τις κονσόλες στα multiplatform δεν είναι καλό. Η αρχιτεκτονική Volta της nvidia που θα βγει το 2016 (mid-gen) υπόσχεται 32gflops/watt Dual Precision ή 64gflops/watt Single Precision. Αυτό σημαίνει ότι οι midrange κάρτες των 200 ευρώ θα έχουν 10++Teraflops, 5 φορές δηλαδή πιο γρήγορες από το PS4 πριν αυτό να έχει κλείσει 3 χρόνια ζωής. Όσο για τα SLI rigs, μιλάμε άνετα για 40+Teraflops.

  15. #33
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Αυτο το γραφημα το μοναδικο που λεει ειναι ποσο αχρηστα θα πανε ολα αυτα τα gigaflops για τους PC users...

    Διοτι δεν νομιζω να φανταζεσαι μια UBISOFT ή μια ΕΑ να αλλαξει εκ διαμετρου το πως θα κατασκευαζει τα παιχνιδια ωστε να εκμεταλλευονται ολες αυτες τις δυνατοτητες. Τα παιχνιδια και παλι με γνωμονα τις κονσολες θα φτιαχνονται και στο PC απλα θα τρεχουν με τρελη αναλυση, τρελο ΑΑ και texture packs. Οτι γινοταν και τωρα δηλαδη... ολα αυτα τα χρονια το PC ενω ειχε την δυνατοτητα για next gen εμπειριες, απλα επερνε τα παιχνιδια των κονσολων με αναβαθμισεις. Δεν νομιζω το Assassins Creed 3 μαξαρισμενο σε PC να γινεται next gen εμπειρια.

    Αυτη ειναι -δυστυχως- η καταρα των PC. Περα απο ελαχιστους exclusive τιτλους που οντως θα εκμεταλλευτουν λιγο παραπανω την τεχνολογια που κουβαλανε, ολα τα υπολοιπα θα ειναι απλα αναμασημενα. Και αν η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη οσο λες, τοτε σε αυτην την γενια περισσοτερο απο ποτε θα ισχυει ο νομος "wasted potential" οσον αφορα τα PC. Θα ειναι σαν να εχεις μια Φερραρι και να εχει κοφτη στα 120 χιλιομετρα...

    ΥΓ: Επισης το παιχνιδακι της Nvidia που εχει βαλθει απο τοτε που κερδισε την μαχη η AMD στις κονσολες, να μας αποδειξει ποσο χαλια ειναι τα παντα τωρα, το ακουω με αρκετες αμφιβολλιες... δεν νομιζω να εβγαζε τα ιδια γραφηματα εαν ειχαν nvidia οι νεες κονσολες και δεν θα εινια η πρωτη φορα που η εν λογω εταιρεια υπερφουσκωνει τις "προβλεψεις" της. Για εμενα φαινονται πιο πολυ σαν να εχουν ξενερωσει τα βυζια τους που ο ανταγωνιστης εκλεισε τρελη συμφωνια....
    Last edited by Valkyre; 22-08-2013 at 11:49.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (22-08-2013)

  17. #34
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά τα teraflops και το τρελλό memory bandwidth (1TB/s) της stacked DRAM θα είναι χρήσιμα κυρίως για 4K gaming... σε 1080p θα την κουτσοπαλέψει το PS4 με 2 teraflops περίπου.

    Αυτό με την προϋπόθεση ότι η τεχνοτροπία rendering θα παραμείνει ίδια (DX11.2) και δεν θα δούμε κάποιο paradigm shift (π.χ. ray tracing) στα PC.
    Last edited by psx3; 22-08-2013 at 12:54.

  18. #35
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Kατι ασχετο,... αυτο το HUMA που λενε οτι εχει το PS4 και οχι το xbone, mπορει καποιος με απλα λογια να το εξηγησει? Επισης, τι προσφερει οσον αφορα το μελλον κατι τετοιο?

  19. #36
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    magia pu i ATI eklise ti simfonia gia tis konsoles, ala den ine ke na enthusiazomaste pu oi konsoles exun AMD-ATI

    os gnoston sto pc AMD simeni ikonomia ala ke perisotera "nm", ara auksimenes thermokrasies. bori na ine mithos ala exi edreothi xronia tora oti opios theli aksiopistia perni intel. den ine tixero oti i megali pliopsifia ton amd laptop kataligun me provlimata iperthermansis

    oso gia tin ATI. as ipothesume oti ine sta idia epipeda epidoseon me tin nvidia. ixe panta kakistus drivers. tora ine sta xeria tis AMD pu tin xaraktirizi i ftinia.

    ine lipon kirios marketistiko katorthoma ke katorthoma ftinias oti eklise tin simfonia i ati. ke elpizo na min to plirosume me elatomatika mixanimata

    den ine kako pu o enas kani research ke to diafimizi ke se antithesi me ton alo pu ekane to tmima tis ati se fason grami paragogis
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  20. #37
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δηλαδή οι nVidia GPUs είναι φτιαγμένες σε λιγότερα nm; Στα 28nm παίζουν και οι 2 εταιρίες αυτή την στιγμή.

    Η Intel μπορεί να έχει 22nm, αλλά δεν έχει GPUs της προκοπής, ούτε APUs.

    Αυτό με τους PC drivers δεν ισχύει στις κονσόλες. Συγκεκριμένα στο PS4 τον GPU driver τον φτιάχνει η ICE Team (για όσους γνωρίζουν τι σημαίνει αυτό...)

  21. #38
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    1. den prosekses oti auto pu ipa gia ta nm aforusan mono tis cpu. focus...
    2. pos "orizis" tin cpu tis prokopis?
    3. to thema me tus drivers ine endiksi tis dulias pu ekane i ATI
    Last edited by georgios; 22-08-2013 at 14:30.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  22. #39
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μόνο που εδώ πέρα μιλάμε για APU. Όχι ξεχωριστές CPU & GPU.

    Ποιά άλλη εταιρία έχει ρίξει τόσο R&D στις APUs; Intel; nVidia; IBM; Άλλη;

    Πόσο θα κόστιζε ένα PS4 με Intel CPU & nVidia GPU;

    ΥΓ: Έχω AMD Radeon 5770 στο PC και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους drivers. Μάλλον μιλάς για άλλα λειτουργικά (Linux), αλλά εκεί έχω να ασχοληθώ καιρό και μπορεί να έχει γίνει πρόοδος.

  23. #40
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    1. den ime siguros poso xrisimi ine i apu otan exis mia poli kali vga. aloste i idia i amd, an den kano lathos pu kitaza prosdfata, vgazi epeksergastes me perisoteri cache ke xoris gpu ston epeksergasti. giati arage?
    2. fisika intel-nvidia tha kostize poli parapano. ala oi arxeoi elegan "oti plironis pernis"
    3. poso sixna vgazi driver update i ATI su?
    4. ke an milisume ke gia palies ATI oi drivers den ginonte update pote se antithesi me nvidia
    Last edited by georgios; 22-08-2013 at 15:21.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

Page 2 of 44 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •