Page 11 of 44 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast
Results 201 to 220 of 866

Thread: The PC vs. Console Debate

  1. #201
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @bigboss

    Τιποτα, νομιζω δεν εχω να συζητησω κατι αλλο μαζι σου. Δυστυχως ανηκεις περιτρανα και επαξια στην κατηγορια αυτη "gamer" που απεχθανομαι. Και δεν προκειται να καθομαι να γραφω σεντονια τα ιδια και τα ιδια και να χανω τον χρονο μου. Γιατι μπορω να απαντησω με 2 σελιδες ποστ σε αυτα που λες. Αλλα δεν εχει νοημα. Κανενα απολυτως.

    Κατσε λοιπον εκει και θαυμαζε την τεχνολογια σου και με καθε ευκαιρια προσπαθησε να σνομπαρεις οτιδηποτε αλλο, ετσι για να εχεις ησυχη την συνειδηση σου και να ικανοποιεις τα οποια συνδρομα ανωτεροτητας μπορει να σε τριγυρνανε. Oι υπολοιποι χωριατες θα απολαμβανουν gaming χωρις να κολλανε την μουρη τους στην οθονη και να μετρανε πιξελ.

    ΥΓ: Βαγγελη ειναι σε PC. Δεν εχεις επιχειρημα (μιλαω για την συγκριση των προσωπων). Απο την στιγμη που ειναι σε PC, ειπαμε πατατα να κανεις render, ειναι σε PC και αρα οτι καλυτερο αντικρυζουν τα ματια σου.

    Η συζητηση εχει φτασει σε γελοια επιπεδα.

    YΓ2 : Φιλε GRZEUS δεν το λες ακριβως σωστα. PC δυνατοτερο απο το PS3 υπηρχε το 2007 σαφως. Ειχα κι εγω τοτε. Crysis 15-20 frames per second και ο θεος βοηθος. Ομως ηταν πολυ πιο δυνατο το hardware.

    Η σωστη προταση επρεπε να λεει, "ποιο PC του 2007, με hardware παρομοιο με αυτο που φοραει το PS3, θα μπορουσε να βγαλει γραφικα τυπου LOU, GOW, BEYOND, Killzone?" , για να μην παω ακομα παραπερα και πω οτι αν παρεις PC του 2007 με την gpu του PS3 παιζει και να μην μπορουσε να κανει ΚΑΝ install το Crysis 3. Τουλαχιστον το PS3 μπορει ΚΑΠΩΣ να το τρεξει. Ενα PC mε ιδιο hardware, ποτε. Αυτα για οσους εξισωνουν το hardware ενος PC και μιας κονσολας. Αλλο να γραφεις παιχνιδι σε κονσολα, αλλο σε PC. Εξου και το ολο θεμα του ποσο εκμεταλλευεται το hardware του το ενα και ποσο το αλλο. Αλλα στου κουφου την πορτα...

    Last edited by Valkyre; 15-04-2014 at 11:57.

  2. #202
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Μην τρελενεστε ωρε!!! Υπαρχει και χειροτερο ειδος.

    Ειναι οι PCακιδες οι οποιοι βαρανε 50 benchmark τη μερα και αλλαζουν 2-3 εκδοσεις drivers για να αποδειξουν στου υπολοιπους των φορα οτι η δικη τους καρτα των 1000+ε βγαζει 3 fps παραπανω στο κοφτη. Και αναθεμα αν παιξουν ποτε το παιχνιδι το ιδιο. Δλδ μιλαμε για τραγικα πραγματα Και που να μπειτε στον αιωνιο πολεμο μεταξυ κοκκινων και πρασινων... Εκει διαβαζεις και γελας μονο!

    Play And Enjoy the Fucking GAAAAAMES!!!

    Προσωπικα εχω τουμπανο PC αλλα το χρησιμοποιω αποκλειστικα για τη δουλεια μου.
    Συγκεκριμενα η καρτα γραφικων ειναι μια entry level ειδικη για cad-cam εφαρμογες.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to corsaopc3071r For This Useful Post:

    Nikoladim (15-04-2014),panos74gr (16-04-2014)

  4. #203
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by GRZEUS View Post
    Εγω θα έλεγα κανεις λογικός πλεον δεν θα δωσει λεφτά για PC. Και εγώ ήμουν απο τους πολύ χαζους που έδινα 600¤ κάθε χρόνο μονο για αναβάθμιση..... Για να παίζω τι?????? Cod??????? Counter strike?????? Κάπου εκεί ξυπνησα σε εποχές ps2 που έπαιζα games τα οποία απλα με ταξίδευαν αλλου....παιχνίδια που δεν τα εβρισκες σε PC...... Απο κει κ πέρα για εμένα το pc είναι μονο για δουλεια..... Εχω ακριβό pc μονο γιατί ασχολούμαι μ μουσική και γραφιστική και 3d. Τίποτα άλλο......... Και σε αυτό ακόμα καλυτερα να εχεις Mac.......
    ¶ρα όσοι δίνουνε λεφτά για pc ειναι παρανοικοί, χαζοί και μη λογικοί και πρέπει να ειναι λογικος και μη παρανοικός κάποιος που κάθε χρόνο χρόνο τροφοδοτεί την κονσόλα του με 15 games αξίας χιλίων ευρώ αν καθε νεα κυκλοφορία έχει τιμή κοντά στα 60 ευρώ. Απο την άλλη βέβαια o pc gamer μπορει να αποκτήσει τον ιδιο αριθμό games με 400 ευρώ λιγότερα εάν η καθε νέα κυκλοφορία έχει τιμή 30-40 ευρώ (33 ευρώ το watch dogs στο pc) ενώ μπορεί να αγοράσει καμια 20αρια games δύο και τριών ετών με το πολύ 100 ευρώ.

    Προφανώς και κανένας δεν ειναι παρανοικός καθώς υποθέτω πως θα ξέρει τα θετικά και αρνητικά της κάθες πλατφόρμας πριν επενδύσει σε αυτή. Εσύ σκέφτεσαι μονόπλευρα και δαιμονοποιεις το pc και ουτε λίγο ούτε πολύ βγάζεις παρανοικούς όσους επενδυσαν στο φτιάξιμο ενος pc. Επίσης έαν εσύ όταν ασχολιόσουν με το pc gaming έδινες 600 ευρω καθε χρονο, αυτό ήταν δικό σου θέμα και προβλημα και κανενός άλλου. Εάν εξαρχης επενδύσεις σωστά και πάρεις καλά εργαλεία δεν χρειάζεται να κάνεις αναβάθμιση κάθε χρονο για να παιξεις, δεν ειναι απαιραιτητο, εκτος και αν ήθελες παίζεις τα πάντα όλα συνεχώς με τερμα settings. Eγώ έχω cpu του 2008, τον i7 920, cpu που θα συμπληρώσει 6 χρονια απο την κυκλοφορία και ακόμη δεν μασάει σε τίποτα, ανταπεξέρχεται εξαιρετικά σε online shooters με 64 παιχτες και δεν μου ριχνει τα fps κάτω απο τα 60 frames. Tην πρώην gpu μου, HD 5850, την άλλαξα μετά απο 4 χρονια χρήσης και έπαιζε τα πάντα ακόμη και Crysis 3. Την άλλαξα με την GTX 770 αφού την πούλησα 80 ευρώ. Ουσιαστικά αυτή ειναι η σημαντικότερη αναβαθμιση που έκανα καθώς και το overclock της cpu παιρνοντας μια υδροψυξη της corsair. Δεν έδινα κάθε χρονο 600 ευρώ μετά απο 4 χρονια έκανα αναβάθμιση πουλωντας αυτο που ήθελα να αντικαταστησω. Τώρα εάν ασχολείσαι με games σαν το Counter Strike όχι δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αναβάθμιση αλλά εάν θες να παιξεις Witcher 3, Crysis 3, Arma III, καποιο απαιτητικο simulator, Guild Wars 2, Rome 2, Company of Heroes 2 κτλ μην έχεις την απαιτηση να τα παιξεις όπως θα ήθελες με pc 8ετιας.

    Όσο για το pc vs mac εξαιρετικό και το mac αλλά....




    Quote Originally Posted by GRZEUS View Post
    Οσον αφορα τώρα για το αν η κονσόλες κρατανε πίσω τα PC, θα πω οτι τα PC τα κρατάνε πισω οι ίδιοι που τα γουσταρουν..οι ίδιοι PC gamers κατεστρεψαν τον χώρο τους και ακόμα δεν το κατάλαβαν..... Που απο το 95 μέχρι και κάπου 2008 που η πειρατεία ηταν στα φουλ...... Οποιον ήξερα κανεις δεν έπαιρνε γνήσια..... Και για να μπορέσουν οι εταιρείες να τα βγάλουν περα έστησαν το marketing με το hardware....... Και να το fear με αυτή κάρτα και τον επεξεργαστή...... Και να το crysis να το ενα να το άλλο....... Έκαναν τον κόσμου να σκάει λεφτα για καρτες και επεξεργαστές, όταν πριν δεν εσκαγε για games..... Ευτυχώς τοτε κατάλαβα που παει το πράγμα και σταμάτησα να ασχολούμαι........ Μου θύμιζε φαση να δες τι εξάτμιση εχω στο γκάζι μου και δες τι έχω εγώ....... Και πάμε μια κόντρα..... Και απο ουσία games??? ΤΙΠΟΤΑ

    Πες τε μου και τώρα πιο PC εποχής 2007 μπορεί να βγάλει γραφικα tlous ?????
    όσον αφορά την πειρατεία καταρχήν αποσιωπείς το γεγονός πως ακόμη και στις κονσόλες υπάρχει πειρατεία, πολύ μικρότερη βέβαια για πρακτικούς λόγους, δεν ειναι τόσο απλό όσο στο pc κτλ και όχι γιατί εάν οι console gamer μπορούσαν τοσο εύκολα να κατεβάσουν πειρατικά δεν θα το έκαναν, ειδικά για games που δεν σκοπευαν ουτως η αλλως να αγορασουν. Μετά φέρνεις ένα παράδειγμα του μικροκοσμού σου "Οποιον ήξερα κανεις δεν έπαιρνε γνήσια" και το γενικοποιείς θέλοντας να πεις πως οπως οι γνωστοι σου δεν παιρνουνε ποτε γνησια pc games έτσι κάνουνε όλοι, χωρίς να το έχεις καταλάβει κάνεις προπαγάνδα διότι αυτά που λες δεν ανταποκρινονται στην πραγματικότητα και την παραποιούνε.
    άρθρα σχετικά με της πωλησεις games στο pc, το πρώτο του 2011, το δεύτερο του 2012 και το τριτο περσινό:

    PC IS STRONG: PC Games Revenue Up 19%


    Steam is doing quite well: 100% sales increase, 40 million registered accounts


    ενώ αυτή την στιγμή που μιλάμε υπάρχουνε πάνω απο 60 εκατομμύρια λογαριασμοί με εως και 7 εκατομμύρια άτομα ταυτοχρονα συνδεδεμένα

    PC game sales hit $20 billion last year, no signs of slowing


    επίσης games σαν το World of Tanks φθάσαν τα 60 εκατομμύρια παιχτες.

    Τώρα το άλλο που ειπες πως "στο pc απο games τίποτα", ειναι ένα αλλος μύθος που τον θρέφουν κυριως gamers που ασχολούνται αποκλειστικά με κονσόλες και δεν έχουνε ιδέα τι γινεται παρά πέρα. Το σωστότερο θα ήταν να έλεγες στο pc δεν με ενδιαφέρει κανένα game και όχι οτι δεν υπάρχουνε εξαιρετικά games. Στο pc υπάρχουνε games που δεν υπάρχουνε στις κονσόλες όπως και το αντιστροφο. Τελεία και παύλα.

    Τέλος για το τι μπορούσε να κάνει το pc του 2007, μπορούσε να κάνει αυτό, άρα άνετα ένα παιχνιδι σαν το TLOUS.
    Spoiler!


    επίσης ας θυμήσω τι έδινε το pc πιο πισω στο 2004
    Spoiler!

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    αν και γενικα δεν διαφωνω με αυτο που λες, φανταζομαι οτι ο λογος που μπηκε η συγκεκριμενη εικονα, ειναι γιατι η συγκεκριμενη εταιρια εχει ξεπερασει ΔΥΟ φορες τα tech demos που εδειχνε , με τα πραγματικα παιχνιδια. Οποτε θεωρησε οτι κατα 99% το συγκεκριμενο demo ειναι αντιπροσωπευτικο του τι μπορει να κανει η quanticdream στο ps4 σε πραγματικο παιχνιδι.
    101% αντιπροσωπευτικο το θεωρώ, πάντως αυτο το αντιπροσωπευτικο tech demo απέχει ελάχιστα απο την εικονα του Crysis 3 σε medium. Real time με tech demo, το real time απο το 2013 στο pc ενώ το προσδοκούμενο απο το tech demo βρισκεται στα χαρτιά. Και μετά έχω άδικο οταν λεω πως στο pc εδώ και δύο τρία χρόνια υπάρχουν τίτλοι με τεχνολογιες γραφικών που τώρα βλέπεται σε ps4.

    Επίσης θεώρησε και συ αυτό το βιντεο αντιπροσωπευτικο σχετικά με το πως θα φαινεται και τι tech θα εχει απο πισω του στο pc το Witcher 3.

    απο 0:25 και μάλιστα σε κάποιο σημείο λένε the "pc has far more horsepower" με οτι και αν συνεπαγεται, σημαινει αυτο στο τελικο αποτέλεσμα της κάθε έκδοσης.

  5. #204
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Big boss όπως εσύ παίρνεις παιχνίδια με 33 ευρώ steam ετσι κ εγώ δίνω 43 και παίρνω από us account εύκολα κ το μοιραζω κιόλας άρα 21,5€ ΕΥΚΟΛΑ.

    Βέβαια εσύ θα παίξεις 4Κ σε monitor 23 αρι κ εγώ 1080 σε 32άρα τηλεόρασηκαι εσύ θα παίξεις lol κ εγώ last of us αλλά ΤΠ

  6. #205
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Big boss όπως εσύ παίρνεις παιχνίδια με 33 ευρώ steam ετσι κ εγώ δίνω 43 και παίρνω από us account εύκολα κ το μοιραζω κιόλας άρα 21,5€ ΕΥΚΟΛΑ.

    Βέβαια εσύ θα παίξεις 4Κ σε monitor 23 αρι κ εγώ 1080 σε 32άρα τηλεόρασηκαι εσύ θα παίξεις lol κ εγώ last of us αλλά ΤΠ
    Για το πρώτο καλά κάνεις, οτι ειναι σε καλύτερη τιμή για το δεύτερο σιγά μην παιξω σε 4κ λολ σε 23αρι 1080p παιζω απο μισο μέτρο αποσταση. Αλλά άμα θέλω το συνδέω και σε 32αρα 1080p όπως ειπες αλλά δεν χρειάζεται καθώς εκει ουτως η αλλως παιζεις απο πιο μακρινη αποσταση. Δεν έχω καμια σχέση με LoL αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι το υποβαθμίζεις και το συγκρινεις με το TLOUS, δεν εχουνε καμια σχέση. Και όπως υπάρχει κοσμος που προτιμάει ΤLOUS και παρομοια έτσι υπάρχει και κοσμος που προτιμάει moba. Eγω πως και πως ήθελα να παιξω TLOUS ή GTAV αλλά επαθε ylod η κονσόλα. Μετά σκεφτομουνα να πάρω άλλη αλλά λέω άσε θα παρω ps4. Οταν πάρω ps4 το TLOUS ισως να ειναι το πρωτο game που θα αγοράσω ενώ το GTAV μάλλον θα το παιξω στο pc.
    Last edited by BigBOSS; 15-04-2014 at 16:58.

  7. #206
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    τωρα εδω σωστα τα λες αλλα πριν ελεγες οτι με μια κονσολα θα δωσεις πολλα λεφτα ενω στο pc οχι και ξαναλεω οτι αν πας εδω ντουγρου να τα παρεις θα πληρωσεις 70 ευρω, αν ψαχτεις θα πληρωσεις 50-55 και αν το πας digital εντελως θα πληρωσεις 43€ αυτο βεβαια μπορεις να το μοιρασεις και να πληρωσεις 21,5€ που σημαινει οτι το console gaming ειναι πιο φθηνο.

    Επισης λες οτι το 2007 ειχες i7 δεν ειπες ομως τιμη που πηρες τον i7,εδω εγω φετος εβαλα i3 και πληρωσα 120€ και με 400 ευρω εφτιαξα pc (μονο κουτι) που παιζει μονο mame αντε και κανα σουυυυπερ παλιο παιχνιδι και με τα ιδια λεφτα πηρα ps4!!!

  8. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    AgentPrinny007 (15-04-2014)

  9. #207
    Elite GRZEUS's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    614
    PSN ID
    NecegoR
    Name
    chris black

    Default

    Bigboss τα PC απο την στιγμη που φοράνε win δεν μπορείς να κανεις δουλεια........και ας είναι 4000¤ φθηνότερο....... Ασε.....έχουμε στο στούντιο και όσο ντουμπανο και να είναι το Pc αν κρασαρουν τα win πανω στην ηχογράφηση πχ τοτε άστα..... Για το mac αν και δεν πάω την apple ειναι σταθερά οσο τίποτα......

    Val στο παράδειγμα με το tlous πανω κάτω αυτό ήθελα να πω....σωστός.........

    Ξανά big boss οπως ειδες για την πειρατεία στο PC αναφέρομαι χρονολογικά 1995-2008. Εκει ειχε παιθανει σχεδόν το PC games.... Αν είσαι μικρός σε ηλικία μαλλον δεν τα εζησες.... Μπες και δες στατιστικά και επίσεις ποσες εταιρείες μικροτερες έκλεισαν για τους λόγους αυτους..... Σαφώς και μετα το 2009 τα πραγματα αλλαξαν αλλά όχι γιατί οι PC άδες εβαλαν μυαλό αλλα γιατί μπήκε για τα καλά το online τμημα στα games...... Επίσεις ναι και οι κονσόλες ειχαν πειρατεία........ Αλλά σε πολύ πολύ μικρότερο κομμάτι........

    Για το crysis που βάζεις στην φωτο για PC του 2007 δεν μας λες όμως τι hardware εχει...... Ο val το έθεσε πολυ πιο σωστα...... Εχεις καταλάβει οτι εταιρείες που βγάζουν παιχνιδια σαν το tlous η gow η killzone γράφουν κώδικα και γραφικαρες σε ενα μηχάνημα του 2007 με 512 MB ram???????

  10. The Following User Says Thank You to GRZEUS For This Useful Post:

    DJTaurus (15-04-2014)

  11. #208
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default



    Το thread καπως ετσι πηγαινει τις τελευταιες τρεις σελιδες....

  12. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    james9 (15-04-2014)

  13. #209
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    τωρα εδω σωστα τα λες αλλα πριν ελεγες οτι με μια κονσολα θα δωσεις πολλα λεφτα ενω στο pc οχι και ξαναλεω οτι αν πας εδω ντουγρου να τα παρεις θα πληρωσεις 70 ευρω, αν ψαχτεις θα πληρωσεις 50-55 και αν το πας digital εντελως θα πληρωσεις 43€ αυτο βεβαια μπορεις να το μοιρασεις και να πληρωσεις 21,5€ που σημαινει οτι το console gaming ειναι πιο φθηνο.

    Επισης λες οτι το 2007 ειχες i7 δεν ειπες ομως τιμη που πηρες τον i7,εδω εγω φετος εβαλα i3 και πληρωσα 120€ και με 400 ευρω εφτιαξα pc (μονο κουτι) που παιζει μονο mame αντε και κανα σουυυυπερ παλιο παιχνιδι και με τα ιδια λεφτα πηρα ps4!!!

    δεν υπήρχε i7 το 2007 βγηκανε τέλη 2008. Τον i7 920 τον πήρα 265 ευρώ, του έκανα oc και ακομα δεν έχω λογο να τον αλλάξω, oυτε bottleneck προκαλει στην GTX 770 ουτε τιποτα. Και οι i3 ειναι καλοι επεξεργαστες, απο εκει και πέρα απο cpu σε cpu θα δεις διαφορά σε multi online που ειναι cpu heavy πχ GW 2
    Spoiler!

    ή κάποιο οnline shooter με 64αρηδες servers όπως Red Orchestra 2
    ή BF4, στα shooter θες 60fps σε mmorpg με 100 ατομα να πλακωνονται και 20 fps να πηγαινει, ειναι playable.

    GZZEUS το Cryisis σε DX9 με Core 2 duo και με 8600GT 256/512mb μπορούσες να το παιξεις σε medium. Με 8800GT σε high και 8800GTS και πάνω σε very high σε αναλυσεις της εποχής, 1366x768, 1280x1024 κτλ.
    Last edited by BigBOSS; 15-04-2014 at 17:58.

  14. #210
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    πάντως αυτο το αντιπροσωπευτικο tech demo(dark sorcerer) απέχει ελάχιστα απο την εικονα του Crysis 3 σε medium.
    Οσο ελαχιστα απεχει το ενα εκατομυριο απο τις εξηντα χιλιαδες.

    Για να τελειωνουμε με το παραμυθι, επειδη εβαλες χαρακτηρες απο crysis1,3,witcher 2.

    σουμα(πολυγωνα)

    6.witcher 2 λιγο κατω απο 20.000 (pc)
    5.crysis1 λιγο πανω απο 20.000 (pc)
    4.Beyond two souls 30.000 (ps3)
    3.crysis 3 λιγο κατω απο 60.000 (pc)
    2.infamous second son 120.000 (ps4)
    1.dark sorcerer λιγο κατω απο 1.000.000 (ps4)

    πηγες.
    http://cdn2.wccftech.com/wp-content/...09/MC-Poly.png
    http://d15uu3l1sro2ln.cloudfront.net...QDPolygons.jpg
    http://i.imgur.com/LyN9Y6b.png
    http://www.dualshockers.com/2013/06/...ittle-mystery/


    Με λιγα λογια ο χαρακτηρας του C3 την εικονας που ποσταρες και υποστηριζεις οτι ειναι κατι το φοβερο και καλυτερο απο οτιδηποτε στο Ps4 , ειναι ετη φωτος πισω(1.000.000 vs 60.000) απο το χαρακτηρα του ντεμο που εσυ βλεπεις οτι απεχει...ελαχιστα ,αλλα θελει και AΛΛΑ ΤΟΣΑ για να φτασει το infamous SS(ενα...OPEN WORLD game).

    Με λιγα λογια ειναι πιο κοντα στο παιχνιδι του Ps3 παρα στο DarkSorcerer.
    Γιατι αραγε?
    Μηπως για τα assets που ελεγα ?



    Tεσπα ακρη δεν θα βγαλουμε.Τουλαχιστον η χαωδης διαφορα μεταξυ του τι βλεπεις εσυ και της πραγματικοτητας(που ποσταρα παραπανω) ισως σε βοηθησει να καταλαβεις οτι μαλλον εσυ τα βλεπεις ετσι, αλλα δεν ειναι ετσι.Pc γυαλια δλδ.
    Σαφως πολλα απο αυτα που λες εχουν καποια βαση, οπως και κανεις απο μας δεν ειναι απολυτα αντικειμενικος, ομως ας μην πηγαινουμε στα ακρα.(ασπρο,μαυρο)
    Last edited by PDS; 15-04-2014 at 20:35.
    .

  15. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    modecris (21-04-2014),Valkyre (16-04-2014)

  16. #211
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Καταρχήν δεν ήξερα τιποτα σχετικά με το ποσες χιλιάδες ή εκατομμύρια πολύγωνα έχει ο κάθε χαρακτήρας στις σχετικές εικόνες. Με βάση αυτο που βλέπω είπα πως η εικόνα του Crysis 3 με τα medium settings ειναι πολύ κοντά στο TECH DEMO με τον μάγο και ειναι καλύτερη απο τις αντιστοιχες του Infamous SS και Killzone SF. Προφανώς δεν παιζουνε ρολο μόνο το ποσες χιλιάδες πολύγωνα εχεις ένας npc αλλά και τι textures, shaders κτλ του έχουνε βάλει. To συμπέρασμα ειναι πως οι προγραμματιστές της Crytek πρέπει να ειναι πολύ μάστορες που κατάφεραν ένα μοντέλο των 60000 πολυγώνων να ειναι καλύτερο και πιο sharp απο άλλα με διπλάσια πολύγωνα και κοντά σε ποιότητα με ενα μοντέλο του 1 εκατομμυριου πολυγώνων που τρέχει σε ΤECH DEMO.

    Επισης μη κολλάς μόνο στα πολύγωνα του κεντρικού ήρωα ή των άλλων, βλέπεις το δένδρο και όχι το δάσος. Βλέπε τα γραφικά ως σύνολο. Γιατί το Crysis 3 δεν ειναι μονο τα 60000 πολύγωνα των npcs αλλά και σκηνές σαν και αυτή η οποία πέρα απο τα "godlike graphics" εμπεριέχει πολύ βαριά REAL TIME physics σχετικά με την συμπεριφορά της βλάστησης όταν δεχεται το ωστικο κύμα των εκρηξεων, οταν ο ήρωας κινειται μέσα σε αυτήν κτλ

    Last edited by BigBOSS; 15-04-2014 at 22:41.

  17. #212
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Καταρχήν δεν ήξερα τιποτα σχετικά με το ποσες χιλιάδες ή εκατομμύρια πολύγωνα έχει ο κάθε χαρακτήρας στις σχετικές εικόνες. Με βάση αυτο που βλέπω είπα πως η εικόνα του Crysis 3 με τα medium settings ειναι πολύ κοντά στο TECH DEMO με τον μάγο και ειναι καλύτερη απο τις αντιστοιχες του Infamous SS και Killzone SF. Προφανώς δεν παιζουνε ρολο μόνο το ποσες χιλιάδες πολύγωνα εχεις ένας npc αλλά και τι textures, shaders κτλ του έχουνε βάλει. To συμπέρασμα ειναι πως οι προγραμματιστές της Crytek πρέπει να ειναι πολύ μάστορες που κατάφεραν ένα μοντέλο των 60000 πολυγώνων να ειναι καλύτερο και πιο sharp απο άλλα με διπλάσια πολύγωνα και κοντά σε ποιότητα με ενα μοντέλο του 1 εκατομμυριου πολυγώνων που τρέχει σε ΤECH DEMO.
    Μα αυτο το βλεπεις μονο εσυ.H τουλαχιστον οχι εγω.
    Εγω δεν συμφωνω.Το μοντελο του infamous ειναι πολυ ανωτερο απο την εικονα που ποσταρες.
    Ασε που ετσι ειναι και στο ps3 το μοντελο του pc crysis3.
    Last edited by PDS; 15-04-2014 at 22:50.
    .

  18. #213
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μα αυτο το βλεπεις μονο εσυ.
    Εγω δεν συμφωνω.Το μοντελο του infamous ειναι πολυ ανωτερο απο την εικονα που ποσταρες.
    Ασε που ετσι ειναι και στο ps3.
    Σιγουρα δεν το βλέπω μονο εγώ, εκτος ps4forums το βλέπει πολύς κοσμος. Τέλος πάντων εγώ σταματάω εδώ. Δεχτές όλες οι αποψεις στην τελική.

  19. The Following User Says Thank You to BigBOSS For This Useful Post:

    PDS (15-04-2014)

  20. #214
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Σιγουρα δεν το βλέπω μονο εγώ, εκτος ps4forums το βλέπει πολύς κοσμος. Τέλος πάντων εγώ σταματάω εδώ. Δεχτές όλες οι αποψεις στην τελική.
    E σιγουρα θα το βλεπουν κι αλλοι,το πιστευω.Απλα υπαρχει θεμα οταν καποιος τα 60.000 πολυγωνα τα βλεπει καλυτερα απο 120.000.Θεμα δικο του.Ειδικα οταν το ενα ειναι open world και το αλλο γραμμικο.

    Βεβαια σιγουρα παιζει ρολο και το ταλεντο σχεδιασμος και οι προτιμησεις, αλλα καθαρα απο θεμα τεχνολογιας υπαρχει τεραστια διαφορα στο σημαντικοτερο τομεα των γραφικων σε ενα παιχνιδι(το polygon count).
    Mε το killzone πιστευω οτι ειναι πιο κοντα παντως και εκει ανετα θα μπορουσα να καταλαβω την συγκριση μοντελων.
    Με το sorcerer η οποια συγκριση ειναι αστεια οπως καταλαβαινεις.
    Last edited by PDS; 15-04-2014 at 23:09.
    .

  21. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Valkyre (16-04-2014)

  22. #215
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Με το dark sorcerer δεν μπορει να γινει η οποιαδηποτε συγκριση. Και φυσικα δε μπορουμε απλα να συγκρινουμε 2-3 pics οταν εχουμε δει αυτο



    Η λεπτομερεια στο προσωπο, οι εκφρασεις, η κινηση, το συνολικο animation ειναι σε αλλα επιπεδα.
    Μιλαμε βεβαια για tech demo, το crysis ειναι ενα ολοκληρωμενο παιχνιδι που εχουμε παιξει και δεν ξερουμε αν και ποτε θα δουμε κατι τετοιο σε κανονικο παιχνιδι στο ps4, αλλα το να λεμε κρινοντας απο καποιες pics μονο οτι τα προσωπα, χαρακτηρες του crysis (medium, high, ultra δεν εχει σημασια) ειναι κοντα σε αυτο που εδειξε η QB ειναι μαλλον αστοχο...

  23. #216

  24. #217
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Βεβαια σιγουρα παιζει ρολο και το ταλεντο σχεδιασμος και οι προτιμησεις, αλλα καθαρα απο θεμα τεχνολογιας υπαρχει τεραστια διαφορα στο σημαντικοτερο τομεα των γραφικων σε ενα παιχνιδι(το polygon count).
    i alithia ine oti to infamous eno kapies stigmes dixni ekpliktiko kapies stigmes dixni last gen. ap tin ali exume games last gen titlus opos assasins 4 ke gta5 pu dixnun ekpliktika gia last gen sxedon sinexia

    tha simfoniso lipon oti pezi to talento. ala se kapia simia exi na kani isos ke me tin pikilia/dulia se textures ke poligona
    Last edited by georgios; 16-04-2014 at 12:25.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  25. #218
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Oπως ειχα πει και στο θρεντ του infamous τα πολυγωνα και μονο δεν κανουν κατι να φαινεται ομορφο. Ειναι τα textures τα shaaders τα παντα.

    Ομως υπαρχει και ενα οριο. Οκ ενα μοντελο με 60.000 πολυγωνα μπορει να ειναι πιο ομορφο και να φαινεται πιο καλο απο ενα μοντελο με 100,000 πολυγωνα. Οταν ομως μιλαμε για μια διαφορα οπως ειπε ο Βαγγελης 1,000,000 πολυγωνα με 60,000 πολυγωνα ε.... ΕΛΕΟΣ... υπαρχει μια διαφορα. Και αν δεν θελουμε να την δεχθουμε σαν διαφορα "οπτικα" τοτε, θα πρεπει να την αποδεχθουμε τουλαχιστον "τεχνικα". Αλλα ειπαμε οταν καποιος ειναι τυφλωμενος, τι 1,000,000 πολυγωνα να του πεις, θα σου πει "ΝΑΙ ΑΛΛΑ"...

    Καταλαβαινεις με τι ατομα εχεις να κανεις. Τα 20,000 πολυγωνα του Witcher 2 ή τα 60,000 του Crysis 3 δεν εχουν ουδεμια επαφη με τα ψωρο-1,000,000 πολυγωνακια του PS4. Κανενας εντυπωσιασμος. Oυτε ενα φρυδι δεν σηκωνουμε.

    Γι αυτο δεν υπαρχει συζητηση. Οταν καποιος ειναι κυριολεκτικα σε αλλη διασταση απο αυτο που του λες, δεν εχει κατι να βγει απο αυτο το πραγμα.

    ΥΓ: λολ που οι κονσολιτσες θα μπορουν να παιζουν multiplayer Crysis 2 ενω το PC τρωει πορτα... αν και αυτο δεν ειναι ενδεικτικο, τοτε τι ειναι?

  26. #219
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    ego simfono apolita oti ta poligona metrane. apla den exume di pc exclusives next gen. eki tha fani i diafora

    vevea ke pali auti i vasi ine lathos. gia mena i sigrisi ine kathara sto ti dini to 1 ke to alo apo ipiresies

    isos ta xo ksanapi...


    pc:
    free online
    ftinotera games
    pio grigora patches
    customization sta grafika

    konsola:
    antalages metaxirismena
    ligoterus hackers sto online
    ligotera provlimata (ektos an xriazese patching)
    jopypad/kanapes (ke sto pc perni joypad ala den to ipostirizun pola games. as pume to Elder scrolls online)

    apo ki pera ti hardware xriazese gia na dis grafika ps4 sizitiete. ala den ine eki to thema, pali. aloste se 1-2 xronia pu tha apofasisi megaliteri maza tu plithismu na anavathmisti, ta pc parts pu ksepernun to ps4 tha ine ikonomika
    Last edited by georgios; 16-04-2014 at 13:35.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  27. #220
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Μιλαμε βεβαια για tech demo, το crysis ειναι ενα ολοκληρωμενο παιχνιδι που εχουμε παιξει
    τα ειπες όλα εδώ, εγώ έβαλα real time εικόνα και θεωρειται λογικό αυτη η real time εικονα να συγκρινεται με ενα tech demo, το εντυπωσιακοτερο του ps4, το οποίο έγινε και ειναι στημένο έτσι για λογους εντυπωσιασμού (όπως και τα UE4 tech demos). Δεν ξεκινησα εγώ την συγκριση real time παιχνιδιών με tech demos. Eπισης ουτε ειπα πως το tech demo δεν ειναι ανώτερο. Eιπα πως το Crysis 3 οπτικά (δεν ειχα ιδέα για πολύγωνα) στεκεται πολύ καλά διπλα στην εικονα απο το tech demo και επισης ειπα πως τα γραφικά ενος παιχνιδιού ειναι ένα συνολο και δεν εξαρτώνται μονο απο τον αριθμο των πολυγώνων αλλά απο χιλια δυο πράματα και φυσικά και το frame rate παιζει τον ρολο του στο τελικο αποτέλεσμα γιατι άλλο τα 30 fps και αλλο τα 60 fps διαφορετικά το TLOUS θα παρεμενε στα 30fps στην μεταφορα του στο ps4.

    Και στο Witcher 3 o Geralt μπορει να μην αποτελειται απο 120 και 200 χιλιάδες πολύγωνα αλλά απο 40-60 χιλιάδες αλλα αυτο δεν σημαίνει πως οπτικά το παιχνιδι δεν θα ειναι ανώτερο απο οτι έχει βγει, τουλάχιστον απο παιχνίδια με ανοιχτό χάρτη.
    Last edited by BigBOSS; 16-04-2014 at 15:33.

Page 11 of 44 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •