Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 57

Thread: Oculus Rift

  1. #1
    PS4forums Addict Giorgos78's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    LAMIA
    Posts
    1,323
    PSN ID
    Giorgos78GRE

    Default Oculus Rift

    To Rift, το Virtual headset της Oculus θα πωλείται πακέτο με ένα χειριστήριο του XB1.

    Tα δικά της χειριστήρια με ονομασία Touch θα πωλούνται ξεχωριστά.

    Κυκλοφορεί το πρώτο τρίμηνο του 2016.







    Intro video για να παρουν ολοι μια ιδεα του τι ειναι το oculus rift



    Με λιγα λογια ειναι ενα 3d VR headset με head tracking που ειναι σχεδιασμενο για gaming.

    Ξεκινησε με kickstarter και χαμηλες προσδοκιες (γυρω στα 3 εκ.) αλλα ειχε τεραστια αποδοχη και τωρα εχουν μαζεψει γυρω στα 17 εκ νομιζω. Το dev kit που ειχαν βαλει για αρχη κοστιζε 300 δολλαρια και ηταν για devs αλλα και για απλους χρηστες.




    Θα κυκλοφορησει και retail version που φημολογειται οτι θα ειναι περιπου στα ιδια λεφτα και θα ειναι καπως ετσι




    Τα παιχνιδια που υποστηριζονται δεν ειναι πολλα αλλα συνεχως αποκτα και περισσοτερη υποστηριξη, μια λιστα ειναι αυτη αλλα δεν ξερω ποια απο αυτα ειναι ηδη διαθεσιμα η θα ειναι διαθεσιμα.

    Compatible Games
    Available

    - Team Fortress2



    In Development / Rumoured

    - Hawken
    - Doom 3: BFG Edition
    - Miner Wars 2081
    - rFactor 2
    - iRacing.com
    - Sinful Robot
    - Doom 4
    - Dream
    - FRACT OSC
    - Kairo
    - Monteague's Mount
    - Outerra
    - Rawbots
    - Receiver
    - Routine
    - Wishful LIe
    - ZED Absolution
    - Positron
    - 0x10c
    - Project CARS
    - Rouge System
    - Star Citizen
    - Strike Suit Zero




    Concept ps4 απο το περιοδικο T3, δεν υποστηριζεται αυτη τη στιγμη απο την Sony το Oculus rift.

    Last edited by hakoo; 20-07-2013 at 15:03.

  2. #2
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Τι ειναι αυτο;;;;

  3. #3
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Τι ειναι αυτο;;;;
    Oculus Rift - Virtual Reality Headset for 3D Gaming | Oculus VR

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  4. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Dragonpaul (20-07-2013)

  5. #4
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Aν βγει στα 300 δολλαρια, οπως οι κατασκευαστες του δηλωνουν οτι στοχευουν, μιλαμε για μια προσιτη τιμη.

  6. #5
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Αποστολη, σε ευχαριστω!
    Δεν είχα ιδεα οτι επρόκειτο να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο.

  7. #6
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    το παλιο trueview το εχω ξαναπει ενας φιλος μου εχει παθει πλακα κ μου λεει ναι tv δεν θα παρω αλλα trueview θα το παρω preorder

  8. #7
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Αποστολη, σε ευχαριστω!
    Δεν είχα ιδεα οτι επρόκειτο να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο.
    Οχι μονο εχει βγει αλλα στο neogaf γινεται χαμος απο θετικα σχολια, θα ανοιξω θεμα αργοτερα για να βαζουμε εκει τα νεα και να συζητησουμε.


  9. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Dragonpaul (20-07-2013)

  10. #8
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Παρε απο το post του giorgos78 και κατω
    και καντα ενα καινουριο thread και συνεχιζουμε τη συζητηση εκει.

  11. #9
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εχει επιβεβαιωθει τελικα απο την sony οτι το υποστηριζει?
    .

  12. #10
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Παιδια το βιντεο που εβαλε παραπανω ο Γιωργος ειναι νομιζω concept του περιοδικου T3, η Sony επισημα εχω την εντυπωση οτι δεν το υποστηριζει. Τουλαχιστον οχι ακομα.
    To μονο που εχουμε εκ μερους της Sony ειναι ενα tweet του Yoshida που λεει οτι το πηραμε και το δοκιμαζουμε και ειμαστε εντυπωσιασμενοι αλλα

    Sony Computer Entertainment head of Worldwide Studios Shuhei Yoshida is a big Oculus Rift fan, it turns out. "We've got a couple of the development kits, and I tried it out and I love it," he told us in an interview this morning at E3 2013. Whether the PlayStation 4 will support it is another question. "No, it doesn't," Yoshida told us. Not yet, that is.

    When we asked whether the company's planning on offering support in the future, he only offered a "No comment" with a big smile. The picture of the retail Oculus Rift is potentially a bit clearer now, especially given this week's addition of an HD version of the headset. We'll be sure to keep on Sony about Oculus support on the PlayStation 4 as the year goes on.
    Το εγραψα και στο πρωτο post που εβαλα καποια πραγματα για να καταλαβουν και οσοι το βλεπουν πρωτη φορα, ειναι ενα VR Headset σχεδιασμενο για gaming, αν δεν κανω λαθος υποστηριζει πολυ υψηλες αναλυσεις full HD 3D. Οσοι το εχουν δοκιμασει (και μιλαμε για tech demos κυριως) τα σχολια τους κυμαινονται στο επιπεδο του "OMFG SHIIIIIIT" οποτε πρεπει αν ειναι εντυπωσιακο.
    Επισης εχει πολυ χαμηλο κοστος (τουλαχιστον το dev kit), 300 ευρω για τετοιο gadget ειναι μια παρα πολυ χαμηλη τιμη.
    Τελος, δυστυχως δεν βλεπω να το υποστηριζει η Sony μιας και εχει το δικο της (πανακριβο) headset και αν δεν κανω λαθος μολις πριν απο λιγες μερες ανακοινωσε το update του μοντελου αυτου.
    Last edited by hakoo; 20-07-2013 at 15:10.


  13. #11
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Eγω παλι με το φτωχο το μυαλουδακι μου δεν καταλαβαινω γιατι δεν υποστηριζει ολα τα παιχνιδια,
    δεν ειναι απεικονιση αντι για την τηλεοραση στο συγκεκριμενο headset? κανει κατι παραπανω?

  14. #12
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Εχει head tracking Οδυσσεα, γυριζεις το κεφαλι σου και κινειται η καμερα.
    Θα συμφωνησω ομως απο την αποψη οτι θα μπορουσε να ειναι απλη display device σαν τηλεοραση, δεν ξερω γιατι δεν το εχουν διευκρινησει αυτο. Η μπορει αν το εχουν διευκρινησει και να μην το εχω παρει χαμπαρι εγω. Προσωπικα το ολο VR thing με headtracking δεν μου κανει κουκου, κουκου μου κανει το καθαρα display thing, δλδ να βλεπεις σε τετοιες αναλυσεις απο τοσο κοντα.
    Last edited by hakoo; 20-07-2013 at 15:15.


  15. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    odytsak (20-07-2013)

  16. #13
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Μα κι εγώ αυτό περίμενα ότι θα κάνει, πρώτα θα είναι απλή display συσκευή
    και μετά αν το παιχνίδι το υποστηρίζει να κάνει και όλα τα άλλα, 3D, headtracking κλπ κλπ.

    Ετσι περιπλέκει τα πράγματα και σε απωθεί από μια πιθανή αγορά.

  17. #14
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    πιστευω πως στο μελλον αργα ή γρηγορα θα το υποστηριξει η σονυ.εχει μεγαλο αντικτυπο στην gaming κοινοτητα μεχρι στιγμης εστω κ σε αυτο το επιπεδο κ εντυπωσιαζει.θεωρω πως αν δεν το κανει η Sony θα το κανει η MS.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  18. #15
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μονο εμενα μου ειναι παντελως αδιαφορη μια τετοια συσκευη?

    Μαλλον.

    Εχω δοκιμασει head tracking συσκευη με βιντεοπαιχνιδι και κασκα (οχι βεβαια το oculous rift, mιλαμε για αρκετα παλαιοτερα τωρα και μαλιστα επι ελληνικου εδαφους στην εκθεση βιντεοπαιχνιδιων που οργανωνε το περιοδικο GAMES αν θυμαστε) και πραγματικα με κουρασε απιστευτα...

    Επισης νιωθω ηλιθιος να φοραω ενα τετοιο πραγμα για πανω απο 10? 15? λεπτα.

  19. #16
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    το θεμα ειναι σε ποσα genre θα μπορει να χρησιμοποιηθει κ σε τι βαθος?εκτος απο FPS , δλδ σε driving μονο για κοιτας καθρεφτες πχ?θα σκασεις 300 ευρω για να κανεις μονο αυτο?ειναι γενικα πιο πολυπλοκο απο οσο πιστευουμε εμεις.

    κ εγω gamer παραδοσιακος του καναπε ειμαι αλλα σιγα-σιγα θελουν να αλλαξουν τα δεδομενα.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  20. #17
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    αυτές είναι οι δικές μου εμπειρίες από το πραγματικό Virtual Reality, που πραγματοποιήθηκε από την πρωτοπόρο και θρυλική εταιρεία W Industries.

    Φυσικά μιλάμε για άνω των 20 ετών πριν. (1989 πρωτοδιάβασα για την εταιρεία και το hardware που χρησιμοποιούσε - πολλαπλές Amiga 2000 - ενώ περί το 1993 όταν πήγα πρώτη φορά Αγγλία τα έπαιξα και το 1997 την 2η φορά που πήγα ξανά, έπαιξα τα πλέον εξελιγμένα).

    και ΤΩΡΑ, μετά από πόσα χρόνια, προσπαθούν να πασάρουν το θέμα "VR" ως κάτι το νέο........εμφανέστατα εκμεταλλευόμενοι την νεότητα των καταναλωτών (ήτοι δεν έζησαν την W Industries) αλλά και την απουσία όρεξής τους να διαβάσουν τι σκατά συνέβαινε στην βιομηχανία, πριν ασχοληθούν με αυτή. Κοινώς, ανιστόρητοι = εκμεταλλεύσιμοι.

    το μοναδικό που αλλάζει με το "σήμερα" είναι οι γραφικές δυνατότητες του σημερινού hardware. Κάτι που σαφώς, είχε προλογιστεί από τότε άλλωστε: όταν η δύναμη των υπολογιστών εκτοξευθεί (ήταν ήδη γνωστό σε όσους ασχολούνταν από τότε με την εξέλιξη του hardware ότι θα συμβεί), τα παιχνίδια VR αντίστοιχα θα προσφέρουν καλύτερη εμπειρία.

    ΟΜΩΣ: όπως είπα και σε άλλο ποστ μου, παλαιότερα σε αυτό το φόρουμ, η εμπειρία είναι ΤΟΣΟ immersed που κυριολεκτικά σε αποπροσανατολίζει. Η αίσθηση είναι τόσο "ρεαλιστικά" εξω-σωματική (οι νεότεροι φανταστείτε την ταινία Avatar)......που αληθινά σε κάνει να αισθάνεσαι awkward. Προσωπικά, τόσο στο αεροπλανάκι όσο και σε άλλα παιχνίδια που έπαιξα (ένα απίθανο αλεξίπτωτο/παραπέντε όπου πήδαγες από ουρανοξύστη και βόλταρες στην νυχτερινή πόλη).................πραγματικά τα "είδα όλα". Εφίδρωση, πάλευα να μην κάνω εμετό (ζαλάδα) και όλα αυτά γιατί; Διότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εξω-σωματική εμπειρία. Αντικαθίστανται τα σήματα των βασικών αισθήσεων από "τεχνητά" σήματα. Κουνάς κεφάλι και όλα ακολουθούν με απόλυτη πιστότητα. Αέρας από ανεμιστήρες (και πολλαπλών κατευθύνσεων) να σου έρχεται = πλήρες immersion. Ο ήχος εντελώς surround, ενώ το κράνος σε απομόνωνε εντελώς από το περιβάλλον. Ε, όλα αυτά σε απέκλειαν τελείως από τον real κόσμο, με αποτέλεσμα το disorientation λόγω απόλυτης "βύθισης" στον Virtual κόσμο.

    μπορώ να πω ότι, χάρη στην πρότερες εμπειρίες μου, είμαι λίαν επιφυλακτικός.

    ιδού μερικά βίντεο από αυτά που έζησα. (και φυσικά, άλλα να το ζεις, και άλλο να το βλέπεις 20+ χρόνια μετά, με άθλια ποιότητα στο YouTube).








  21. #18

    Default

    Κοίτα, μην σκέφτεσαι μόνο τη λειτουργία του να κοιτάς αριστερά-δεξιά.. Και χωρίς το head tracking νομίζω πως είναι μοναδική εμπειρία.. Πέρα απο το οτι δείχνεις γελοίος(οπως λέει και ο Valkyre και έχει δίκιο) σκέψου οτι θα βλέπεις το game που παίζεις με όλο το πεδίο της όρασης σου.

  22. #19

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    και ΤΩΡΑ, μετά από πόσα χρόνια, προσπαθούν να πασάρουν το θέμα "VR" ως κάτι το νέο........εμφανέστατα εκμεταλλευόμενοι την νεότητα των καταναλωτών (ήτοι δεν έζησαν την W Industries) αλλά και την απουσία όρεξής τους να διαβάσουν τι σκατά συνέβαινε στην βιομηχανία, πριν ασχοληθούν με αυτή. Κοινώς, ανιστόρητοι = εκμεταλλεύσιμο
    Θα σου μιλήσω για μένα προσωπικά, γιατί για τους υπόλοιπους δεν ξέρω. Μπορεί να είμαι σχετικά νέος αλλα αυτά τα VR που όπως γράφεις κι εσύ υπάρχουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια έχουν πέσει στην αντίληψη μου. Προσωπικά, παίζω συστηματικά games απο την εποχή του NES-Game Boy και δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ, ούτε τα έχω δει πουθενά να πωλούνται.

    Το Oculus Rift θα το αγόραζα. Οχι γιατί δεν "ξέρω" τι είναι ή το θεωρώ κάτι επαναστατικό. Αλλά γιατί είναι μια νέα εμπειρία. (για μένα πάντα).Οπότε δεν είναι θέμα άγνοιας αλλα προσωπικής προτίμησης. Ασε που θεωρώ οτι τα αντίστοιχα VR 15+ χρόνια πριν δεν θα έχουν απολύτως καμία σχέση με τα σημερινά.

    Μιας και είσαι της βιομηχανίας Λευτέρη και γνωρίζεις, ποια η γνώμη σου που τα VR τότε δεν "έπιασαν"? Και ποια ήταν η τιμή τους? Ηταν σχετικά προσιτά όπως τώρα, η κόστιζαν σχεδόν όσο μια καινούρια κονσόλα?

  23. #20
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    @Lefteris_X με βαση τα οσα μας εξιστορεις το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ηταν ενα αντιστοιχο πραγμα που ειχαν φιταξει για καποιο FPS (COD-BF) που ειχαν βαλει ειδικα ραουλα κ paintballguns γυρω-γυρω.ειχε ανεβει κ βιντεο εδω αν θυμαμαι καλα.τα λεω αυτα γιατι δεν μπορω να δω τα βιντεο αυτη την στιγμη λογω δουλειας.

    @FotisGRC στην ουσια μιλας για αντικατασταση της τηλεορασης σωστα?δεν λεω πως δεν θα "λεει" αλλα ποσες ωρες θα μπορεις να κλεισεις ετσι?εγω προσωπικα δεν νομιζω να επικοινωνω με τον αληθινο κοσμο μετα...
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •