Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 29 of 29

Thread: Gran Turismo 6 Demo - GT Academy 2013

  1. #21
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Πισω και σας εφαγα!
    Satan has left his killing floor
    PS4

  2. #22
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    δεν τις εδωσα σημασια,
    τις επαιξα απο 2-3 φορες,
    στην πρώτη έφτυσα αίμα για κάνα δίωρο, να ρίξω τον χρόνο μου κάτω από το χρυσό, δεν έχω όρεξη να κάψω την κονσόλα ή το μυαλό μου, δεν παίζω άλλο το σβήνω και περνάω ένα ήρεμο καλοκαίρι.

  3. #23
    Member Shadowman's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Κεφαλονιά
    Posts
    79
    PSN ID
    Shadowman_GR
    Name
    Διονύσης

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Nεκταριε οι πρωτες 4 δοκιμασιες δεν μετρανε στο GT Academy oποτε δεν τις εδωσα σημασια,
    τις επαιξα απο 2-3 φορες,
    στην πεμπτη δοκιμασια δοκιμασε να με κοντραρεις που ειναι ολοκληρη η Silverstone
    και πρεπει να κρατησεις εναν πολυ καλο ως αλανθαστο ρυθμο επι 2μιση λεπτα.
    Οδυσσεα μονο αυτη μετραει που στο κατω κατω ειναι μια νεα πιστα για μας, ομορφη, με γρηγορα και τεχνικα κομματια που πρεπει να την μαθουμε αφου θα ειναι στο GT6..
    Παντως το παιχνιδι φαινεται βελτιωμενο σε ολους τους τομεις..

  4. #24
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    η αλήθεια είναι ότι το demo το έπαιξα "στο πόδι". Την ώρα που έψηνα κάτι σουβλάκια στην ψησταριά λολ, οπότε δεν είχα και πολύ το νου μου στο GT6, παρά στα SV3 (SoyVlaki x 3).

    Στα γρήγορα: αυτό που με την μια "ένιωσα" είναι η σαφέστατη βελτίωση στην αίσθηση και λειτουργία των αναρτήσεων. Η οποία βελτίωση με την σειρά της, βελτιώνει δραματικά (πιο ρεαλιστική) συμπεριφορά του αυτοκινήτου στα "μαζέματα" κώλου, στο drift (το ελεγχόμενο πλέον πολύ πιο ρεαλιστικά), στην "αίσθηση" των φρένων. Σαφέστατα πλέον, αισθάνεσαι πιο εύκολα, πιο φυσικά, την συμπεριφορά των ελαστικών (όπως και το όποιο "ζόρι" τραβάνε).

    Για τα γραφικά, αυτό που άμεσα παρατήρησα είναι το εκ διαμέτρου διαφορετικό engine πηγών φωτός / ανακλάσεων και global φωτισμού. Άκρως πιο ρεαλιστικός = επηρεάζει πιο πολύ την οδήγηση (αλλά πιο αναμενόμενα, γιατί είναι πιο αληθοφανές το σκηνικό όλο). Επίσης, παρατήρησα (στα πεταχτά που λέμε), ότι βελτιώθηκαν πάρα πολύ τα alpha effects, όπως οι φωτοσκιάσεις των αυτοκινήτων. Τέλος, βελτίωση επήλθε και στα particle effect (καπνός / σκόνη), αν και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα να τα παρατηρήσω.
    Η ανάλυση (resolution) μου δίνει την εντύπωση πως είναι χαμηλότερη από του GT5 (κάποια θολούρα, αμυδρότατη βέβαια, στα font κάποιου μενού προδίδουν την χαμηλωμένη ανάλυση) - στο συγκεκριμένο κρατώ αρκετές επιφυλάξεις, γιατί όπως είπα και στην αρχή, η ενασχόλησή με το demo ήταν "στο πόδι", ενώ παράλληλα, δεν μιλάμε για την τελική μορφή του τίτλου, παρά μόνο σε ένα demo (ήτοι, υπάρχει χρόνος για fine tuning του engine).
    Τέλος, είδα σε συνωστισμένες με αυτοκίνητα στιγμές, το frame rate να "την ακούει" γερά, πολύ γερά θα έλεγα, μαζί με clipping (μάλλον οι ram buffers θα έκλασαν ή το partial rendering της σκηνής θα "τα είδε όλα" ), αλλά για μικρο-δευτερόλεπτα (ούτε καν για 1,5 sec συνεχόμενα). Δυστυχώς, το frame dropping / clipping εμφανίζεται κυρίως σε πυκνές αυτοκινήτων σκηνές, πάνω σε στροφή.

    Αυτά τα ολίγα.

    Α! και έπαιξα μέχρι το 2ο trial με το 370z. Καλά τα ψιλοπήγα, δεν έλιωσα κιόλας (άντε κανά 2-3 φορές να έπαιζα την κάθε φορά), γιατί βαριέμαι απίστευτα τα time / perfect driving trials.
    Και κάπου εκεί, το έκανα delete από τον σκληρό του PS3.
    Last edited by Lefteris_X; 04-07-2013 at 12:40.

  5. #25
    Member Shadowman's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Κεφαλονιά
    Posts
    79
    PSN ID
    Shadowman_GR
    Name
    Διονύσης

    Default

    Τα ειπε ολα ο φιλος μας ο Λευτερακις ο επονομαζομενος και ¨Σουβλακοdrifter¨....

  6. #26

    Default

    Μου αρέσει αρκετά η νέα αίσθηση στο φρενάρισμα. Είναι ακόμα πιο δύσκολο να σημαδέψεις που σημαίνει εμπρός στο κυνήγι της ιδανικής γραμμής.... οι χρόνοι θα πέφτουν συνεχώς ανάλογα την ικανότητα του χειριστή και η λεπτομέρεια είναι που θα κάνει την διαφορά. Επίσης η γενικότερη αίσθηση του αυτοκινήτου μου φαίνεται πιο γλυκιά και ρεαλιστική στο πως το αφήνεις να "ξεθυμάνει"... δεν πετάει εύκολα μούτρα όπως στο 5. Όποιος ξέρει να το διορθώσει θα έχει την ευκαιρία του. Νομίζω έχουμε περισσότερη λεπτομέρεια και cockpit. Μόνο τον ελεεινό ήχο στα ταπεινά αυτοκίνητα να βελτίωναν που ακούγεται σαν ηλεκτρική σκούπα. Κατά τα λοιπά η Sony έχει βαλθεί να μην αγοράσουμε ps4 στις αρχές....
    Last edited by DJTaurus; 05-07-2013 at 22:59.

  7. #27
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Στις bonus δοκιμασιες εχει ανοιξει και μια τριτη (και τελευταια) με το GT-R NISMO GT3 N24 Schulze Motorsport ’13.

  8. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Gazof (31-07-2013)

  9. #28
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Στο Silverstone τι έχετε κάνει? 2.21.991 είναι ο χρόνος μου, προσπάθησα 10-15 φορές να κατέβει, αλλά δεν.

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Καλά στους πρώτους αγώνες το έχεις χαλαρά, μετά στα timed sections πέφτουν κορμιά και βλέπω κάτι απίστευτους χρόνους που έχουν πετύχει οι πρώτοι. Εμένα μου αρκεί που στην πρώτη δοκιμασία, κυνηγώντας το χρυσό τα "έριξα" στον Οδυσσέα (μετά από πολλά retries) αλλά ΟΚ μετά δεν με βλέπω να συνεχίζω με τον ίδιο ρυθμό στα υπόλοιπα, θα είμαι μάλλον ευτυχής αν βρω λίγο χρόνο να γράψω κάνα αξιοπρεπή χρόνο και να το παρατήσω, ούτως ή άλλως αποκλείεται να πάμε στο academy (αφού μας περιορίζουν βρε) οπότε γιατί να το παλεύω και να καταλήγω να στενοχωρώ τον φίλο μου.
    Ειδικά το πρώτο section, το πάλεψα αρκετά. Το χρυσό είναι στα 35.550, ο καλύτερος χρόνος παγκοσμίως είναι 33.616 και το καλύτερο που μπόρεσα να κάνω είναι 34.474. Τα υπόλοιπα δεν τα πάλεψα και τόσο, ήθελα να τα περάσω για να παίξω και ολόκληρη την πίστα.
    Last edited by Gazof; 31-07-2013 at 18:53.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  10. #29
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Στις bonus δοκιμασίες, έλιωσα την 2η και έκανα 1.09.674 με παγκόσμια κατάταξη 504ος (το χρυσό είναι στο 1.12.000). Ευχαριστημένος είμαι απο το χρόνο μου


    Πάω να ασχοληθώ και με την 3η που αναφέρει πιο πάνω ο Οδυσσέας.



    ΥΓ. Έχει προσέξει κανείς, ότι μπαίνοντας στο κεντρικό μενού, βγάζει κάτω ένα κείμενο που περνάει το οποίο είναι στα Τούρκικα??? Κορυφή.. ωραία δουλειά..

    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •