Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 47

Thread: Overheating (PLEASE HELP)

  1. #1
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default Overheating (PLEASE HELP)

    κλασικα οπως καθε καλοκαιρι το ps3 fat (80GB) που εχω εδω και 3 χρονια (ανακατασκευασμενο) αρχισε να κανει πολυ πολυ πολυ θορυβο..



    εκει που εβαλα καλα καλα το The last of us (που το περιμενα τοσο καιρο) μετα απο μιση ωρα gameplay μου βγαζει ''system has become hot'' κ.τ.λ. ,, ε εκει ανοιγω air - condition, ανεμιστηρα και λεω καλα
    σωθηκαμε. αλλα τι να πω... και παλι μετα απο κανα μισαωρο αρχιζει τα ιδια και μετα και παλι και παλι και αν δεν πατησεις quit και πας στο menu κλεινει μονο του. Δεν το συζητω χωρις ανεμιστηρα ή ερκοντισιον
    δεν αντεχει πανω απο 5 λεπτα (και πολυυυ λεω).

    Το θεμα μου ειναι οτι μετα εκνευρισμενος ετσι που ειμαι βαζω nba2k9 και παιζει μια χαρα, χωρις ανεμιστηρα, ερκοντισιον.

    οποτε απ' οτι καταλαβα το ps3 υπερθερμενετε στα καινουρια παιχνιδια που ειναι πιο απαιτητητα και υποθετω τα ιδια θα παθαινει αν του βαλω uncharted ή ξερω γω cod??

    δεν ξερω ρε παιδια υπαρχει καμοια αλλη λυση? περα απο ανεμιστηρα? κατι να του βαλω να κρυωνει καπως??

    τι να πω...

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  2. #2
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    εγω με 2-3 ωρες last of us σε 80gb παιζει κομπλε...μαλλον ειναι πολυχρησιμοποιημενο το δικο σου(περισσοτερο απο το δικο μου που ουτε 10 ωρες δεν εχει κλεισει)

  3. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    messi10 (16-06-2013)

  4. #3
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    πολυ - χρησημοποιημενο ,,ε οκ επαιξα καποια παιχνιδακια μεσα στην χρωνια αλλα δν μπορω να πω οτι το ''εκαψα''.

    Εχεις να προτινεις κατι φιλε?

    edit: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ , τωρα ειδα οτι κ αλλοι εχουν περιπου ιδιο προβλημα



    δλδ πιθανον να φταει το παιχνιδι.

    edit2: εμενα βεβαια μου βγαζει το μνμ πανω δεξια και μετα κλεινει και αναβοσβηνει το red φωτακι. α ρε ND.....

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  5. #4

    Default

    Υπάρχουν περιπτώσεις που φταίει το παιχνίδι.. Π.χ. εγώ όταν έπαιζα Red Dead Redemption ανέβαζε πάρα πολλές στροφές ο ανεμιστήρας.. Δεν μου έβγαζε μήνυμα για υπερθέρμανση αλλά το καταλάβαινα οτι δουλεύει υπερωρίες..

    Ισως είναι λογικό, σε τέτοια παιχνίδια να σπρώχνεται το μηχάνημα στα όρια του.. Ειδικά το δικό σου που είναι και ανακατασκευασμένο, και αν δεν κάνω λάθος εκείνα τα μοντέλα γενικά δεν φημίζονταν για τη σταθερότητα τους..

  6. #5
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Δεν ξερω δεν μου το κανει σε αλλο παιχνιδι... τι να πω αν συνεχιστει θα περιμενω να δω αν φταει το παιχνιδι και θα ΖΗΤΗΣΩ patch αντε γιατι μου φαινεται παει να χαλασει αλλη μια εταιρια. Broken Game , πραγματικα δεν το περιμενα να δωσει.

    Βεβαια θα δοκιμασω κ αλλο παιχνιδια να δω τι παιζει.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  7. #6
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όταν λέω εγώ ότι είναι γεμάτο το forum τους από προβλήματα: http://community.us.playstation.com/...ons/bd-p/34179

    Τα ίδια χάλια και με το Uncharted 3. Πολύ αμφιβάλλω ότι τεστάρουν τα παιχνίδια σε phat μοντέλα πλέον. Σου λέει η πλειοψηφία πλέον έχει Slim, οπότε στα @@ μας.

    Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν στο κουτί είχε μια προειδοποίηση ότι μπορεί να μην παίζει καλά στα phat μοντέλα. Για την επιληψία δηλαδή πως μας πρήζουν τα @@ για το 1% του πληθυσμού; Βέβαια αυτό θα έριχνε τις πωλήσεις, οπότε κάνει τζιζ.

    Αλλά αφού δεν ασχολείται κανένας Αμερικάνος να τους τραβήξει μια class action lawsuit (στην ΕΕ δεν υπάρχει τέτοιο νομικό πλαίσιο), καλά μας κάνουν...

    Επίσης, ξεχάστε την λογική να βγάλουν patch. Τι σόι patch θέλετε; Ένα που να κάνει disable τα Cell SPUs για να παίζει σαν τυπικό multiplatform; Δεν γίνεται αυτό.
    Last edited by psx3; 16-06-2013 at 15:39.

  8. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    messi10 (16-06-2013)

  9. #7
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εχεις προσπαθησει να το καθαρισεις, εστω και χωρις να το ανοιγεις κτλ. Aν ριξεις αερα με κανα σεσουαρ (κρυο εννοειται) απο τις γριλιες και μετα ρουφηξεις την σκονη με την ηλεκτικη σκουπα (βαζεις την φυσουνα πανω στις γριλιες και θα τραβηξει ο,τι εχει);

    Αν μπορεις να το εχεις και ορθιο και σε σημειο που να αεριζεται (οχι αναμεσα σε συνθετο/ντουλαπα πχ) ακομα καλυτερα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    messi10 (16-06-2013)

  11. #8
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Σε μετρήσεις που έχουν κάνει αποδείχθηκε πως οριζόντια ψύχεται καλύτερα άρα άστο έτσι. Για εμένα δες κανα video στο youtube και αν νοιώσεις σίγουρος τότε άλλαξε θερμοαγώγημη πάστα, ίσως και να το σώσεις. Και εγώ 80αρι έχω και ο ανεμιστήρας δουλεύει στο φουλ αλλά δεν υπερθερμαίνεται τόσο πολύ..

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  12. The Following User Says Thank You to modecris For This Useful Post:

    messi10 (16-06-2013)

  13. #9
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Όταν λέω εγώ ότι είναι γεμάτο το forum τους από προβλήματα: http://community.us.playstation.com/...ons/bd-p/34179

    Τα ίδια χάλια και με το Uncharted 3. Πολύ αμφιβάλλω ότι τεστάρουν τα παιχνίδια σε phat μοντέλα πλέον. Σου λέει η πλειοψηφία πλέον έχει Slim, οπότε στα @@ μας.

    Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν στο κουτί είχε μια προειδοποίηση ότι μπορεί να μην παίζει καλά στα phat μοντέλα. Για την επιληψία δηλαδή πως μας πρήζουν τα @@ για το 1% του πληθυσμού; Βέβαια αυτό θα έριχνε τις πωλήσεις, οπότε κάνει τζιζ.

    Αλλά αφού δεν ασχολείται κανένας Αμερικάνος να τους τραβήξει μια class action lawsuit (στην ΕΕ δεν υπάρχει τέτοιο νομικό πλαίσιο), καλά μας κάνουν...

    Επίσης, ξεχάστε την λογική να βγάλουν patch. Τι σόι patch θέλετε; Ένα που να κάνει disable τα Cell SPUs για να παίζει σαν τυπικό multiplatform; Δεν γίνεται αυτό.
    Ακριβως αυτο. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

    Χειροτερη κατασταση απο το skyrim ειναι αυτο. τεσπα θα μπορουσαν να βαλουν may not working properly on fat models of PS αλλα οπως ειπες στα @@ τους.

    δλδ δεν βλεπεις κατι να γινεται? ολοι στο forum της naughth dog gia αυτο μιλανε, δεν μπορει να κανει κατι για να το διορθωσει? (οποτε το δισκακι παει για πεταμα)

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Εχεις προσπαθησει να το καθαρισεις, εστω και χωρις να το ανοιγεις κτλ. Aν ριξεις αερα με κανα σεσουαρ (κρυο εννοειται) απο τις γριλιες και μετα ρουφηξεις την σκονη με την ηλεκτικη σκουπα (βαζεις την φυσουνα πανω στις γριλιες και θα τραβηξει ο,τι εχει);

    Αν μπορεις να το εχεις και ορθιο και σε σημειο που να αεριζεται (οχι αναμεσα σε συνθετο/ντουλαπα πχ) ακομα καλυτερα.
    Εριξα με το μπιστολακι και μπηκαν κατι σκονες μεσα, με την ηλ. σκ. δεν γινοταν τπτ.

    Quote Originally Posted by modecris View Post
    Σε μετρήσεις που έχουν κάνει αποδείχθηκε πως οριζόντια ψύχεται καλύτερα άρα άστο έτσι. Για εμένα δες κανα video στο youtube και αν νοιώσεις σίγουρος τότε άλλαξε θερμοαγώγημη πάστα, ίσως και να το σώσεις. Και εγώ 80αρι έχω και ο ανεμιστήρας δουλεύει στο φουλ αλλά δεν υπερθερμαίνεται τόσο πολύ..
    Thanks Φιλε ειδα καποια αλλα ολοι ανοιγουν το ps για να το φτιαξουν και το φοβαμαι αυτο.



    Aυτο παιζει να κανει δουλεια ή ειναι ταζμπα λεφτα?

    http://www.amazon.co.uk/Competition-...r_product_toph

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  14. #10

    Default

    φιλε μεσι εχεις 2 λυσεις
    1. Ανοιγεις το ΠΣ3, αλλαζεις παστα και το καθαριζεις απο σκονες και καλο ειναι να βαλεις μεσα αυτο.
    http://www.ebay.co.uk/itm/Playstatio...D/200717470111
    2. Χακαρεις τη κονσολα με downgrade και μετα cfw και βαζεις το PS3 Fan Control Utility (ειναι προγραμμα) που κανει ουσιαστικα οτι και το ποτενσιομετρο.

    οτι και να διαλεξεις απο τα 2 η κοσολα απαιτει ανοιγμα, οποτε η αλλαγη παστας ειναι επιβεβλημενη

    Επειδη δοκιμασα το Last of Us σε σλιμ κονσολα (εχω χακαρισμενη) χωρις το fan control επιανε 74 βαθμους το CPU και 75 η RSX. Στα 80+ σβηνει η κονσολα να ξερεις.
    Με το fan control ειμαι 64-65 βαθμους κελσιου μετα απο 2 ωρες. Βεβαια ο ανεμιστηρας δουλευει πιο ψηλα αλλα οχι και σε σημειο ενοχλητικο.

    Διαβασε και εδω αν θες ολο το thread για να καταλαβεις.
    http://www.insomnia.gr/topic/472953-...-thread/page-3

    Οτιδηποτε αλλο ειναι ημιμετρο και δεν κανει δουλεια
    Last edited by matzos; 17-06-2013 at 00:32.

  15. The Following User Says Thank You to matzos For This Useful Post:

    messi10 (17-06-2013)

  16. #11
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Πολυ κατατοπιστικη η απαντηση του matzos!
    Τα περισοτερα τα ειπαν τα παιδια, εγω θα συμπληρωσω κατι ακομη!
    Φιλε, την το αφηνεις! Ετσι εχασα το ps3 slim (Y-Lod)παλαιοτερα γιατι αγνοησα αυτο το συμπτωμα, οτι δηλαδη μ εσβηνε η κονσολα!
    Γρηγορα να το ανοιξεις, να το καθαρησεις, να αλαξεις παστα... Θα το χασεις το μηχανημα!

  17. The Following User Says Thank You to balabanis For This Useful Post:

    messi10 (17-06-2013)

  18. #12
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Quote Originally Posted by balabanis View Post
    Πολυ κατατοπιστικη η απαντηση του matzos!
    Τα περισοτερα τα ειπαν τα παιδια, εγω θα συμπληρωσω κατι ακομη!
    Φιλε, την το αφηνεις! Ετσι εχασα το ps3 slim (Y-Lod)παλαιοτερα γιατι αγνοησα αυτο το συμπτωμα, οτι δηλαδη μ εσβηνε η κονσολα!
    Γρηγορα να το ανοιξεις, να το καθαρησεις, να αλαξεις παστα... Θα το χασεις το μηχανημα!
    Quote Originally Posted by matzos View Post
    φιλε μεσι εχεις 2 λυσεις
    1. Ανοιγεις το ΠΣ3, αλλαζεις παστα και το καθαριζεις απο σκονες και καλο ειναι να βαλεις μεσα αυτο.
    http://www.ebay.co.uk/itm/Playstatio...D/200717470111
    2. Χακαρεις τη κονσολα με downgrade και μετα cfw και βαζεις το PS3 Fan Control Utility (ειναι προγραμμα) που κανει ουσιαστικα οτι και το ποτενσιομετρο.

    οτι και να διαλεξεις απο τα 2 η κοσολα απαιτει ανοιγμα, οποτε η αλλαγη παστας ειναι επιβεβλημενη

    Επειδη δοκιμασα το Last of Us σε σλιμ κονσολα (εχω χακαρισμενη) χωρις το fan control επιανε 74 βαθμους το CPU και 75 η RSX. Στα 80+ σβηνει η κονσολα να ξερεις.
    Με το fan control ειμαι 64-65 βαθμους κελσιου μετα απο 2 ωρες. Βεβαια ο ανεμιστηρας δουλευει πιο ψηλα αλλα οχι και σε σημειο ενοχλητικο.

    Διαβασε και εδω αν θες ολο το thread για να καταλαβεις.
    http://www.insomnia.gr/topic/472953-...-thread/page-3

    Οτιδηποτε αλλο ειναι ημιμετρο και δεν κανει δουλεια


    Thanks Παιδια για τις απαντησεις!!

    φιλε matzos,
    Να το χακαρω δεν θελω, θελω ομως το 1, αν κανει οντως καλη δουλεια,
    παστες ποια συγκεκριμενη να αγορασω?
    επισης,,,εχεις κανα βιντεο στο youtube να δω που μπαινει η παστα γτ δεν ξερω απ' αυτα?

    κατι τελευταιο

    δεν το χω ξαναανοιξει,υπαρχει περιπτωσει να γινει λαθος ? μηπως ειναι πιο καλα να το δωσω σε εναν ειδικο?

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  19. #13
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Όταν λέω εγώ ότι είναι γεμάτο το forum τους από προβλήματα: http://community.us.playstation.com/...ons/bd-p/34179

    Τα ίδια χάλια και με το Uncharted 3. Πολύ αμφιβάλλω ότι τεστάρουν τα παιχνίδια σε phat μοντέλα πλέον. Σου λέει η πλειοψηφία πλέον έχει Slim, οπότε στα @@ μας.

    Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν στο κουτί είχε μια προειδοποίηση ότι μπορεί να μην παίζει καλά στα phat μοντέλα. Για την επιληψία δηλαδή πως μας πρήζουν τα @@ για το 1% του πληθυσμού; Βέβαια αυτό θα έριχνε τις πωλήσεις, οπότε κάνει τζιζ.

    Αλλά αφού δεν ασχολείται κανένας Αμερικάνος να τους τραβήξει μια class action lawsuit (στην ΕΕ δεν υπάρχει τέτοιο νομικό πλαίσιο), καλά μας κάνουν...

    Επίσης, ξεχάστε την λογική να βγάλουν patch. Τι σόι patch θέλετε; Ένα που να κάνει disable τα Cell SPUs για να παίζει σαν τυπικό multiplatform; Δεν γίνεται αυτό.
    Παιδια ηρεμηστε.... ημαρτον ενταξει οκ να δεχτω οτι δημιουργουνται προβληματα απο καποια παιχνιδια, αλλα να μιλαμε ετσι για την Naughty Dog χωρις να εχουμε μια σαφη εικονα του τι ακριβως φταιει νομιζω παει πολυ...

    2 φιλοι μου παιζουν το παιχνιδι σε phat PS3 (4 και 3 χρονων αντιστοιχα) και οταν λεω παιζουν, μιλαω για session 6αωρα και 8αωρα και δεν εχουν αντιμετωπισει προβλημα. Προσοχη δεν λεω οτι δεν υφισταται προβλημα, πολυ πιθανον να ιφυσταται, αλλα οχι οτι εχουμε τοσο σαφεις ενδειξεις για να κανουμε τετοιες δηλωσεις. Ακομα.

    Ελπιζω πραγματικα να μην εχεις προβλημα εσυ messi και να εχει το παιχνιδι. Ξερω οτι το σαββατο που το εβαλα ειχαν βγαλει ενα patch 1.01 , το κατεβασες μηπως και -λεω εγω- βελτιωθει η κατασταση?

    ΥΓ: Επισης οτι και να λεμε τα phat PS3 ειδικα αυτα που εχουν γραψει πολλα χιλιομετρα εχουν θεμα με την θερμοκρασια και μια αλλαγη της παστας στο επεξεργαστη σιγουρα βοηθαει. Το δικο μου phat οταν του αλλαξα παστα δουλευε ρολοι μετα, βεβαια δεν το γλυτωσα το θεμα μετα απο 1-2 χρονια, οπου και πηρα PS3 slim
    Last edited by Valkyre; 17-06-2013 at 12:20.

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    messi10 (17-06-2013)

  21. #14
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    οκ εχεις δικιο απλα κ γω οταν το εβαλα (το TLOU) ετσι με ανυπομωνυσια και περιμενα πώς και πώς ,, ε λεω αν ειναι δυνατον. Αρχικα νομιζω οτι φταει η κονσολα αλλα αν δεις στο forum της ND
    γινεται Ο ΧΑΜΟΣ με παραπονα απο κατόχους του fat PS3. Δεν λεω οτι φταιει η ND 100% αλλα ολα ετσι δειχνουν.

    τεσπα το κατεβασα το patch αλλα μια απο τα ιδια,πανω κατω απλα αργησε 5 λεπτα να μου βγαλει το μνμ.

    Σκεφτομαι να αλλαξω και γω παστα,
    Μου το ειπαν και τα παιδια και βλεπω οτι πολλοι το εχουν κανει επιτυχημενα, θα προσπαθησω και βλεπουμε.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  22. #15
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by messi10 View Post
    οκ εχεις δικιο απλα κ γω οταν το εβαλα (το TLOU) ετσι με ανυπομωνυσια και περιμενα πώς και πώς ,, ε λεω αν ειναι δυνατον. Αρχικα νομιζω οτι φταει η κονσολα αλλα αν δεις στο forum της ND
    γινεται Ο ΧΑΜΟΣ με παραπονα απο κατόχους του fat PS3. Δεν λεω οτι φταιει η ND 100% αλλα ολα ετσι δειχνουν.

    τεσπα το κατεβασα το patch αλλα μια απο τα ιδια,πανω κατω απλα αργησε 5 λεπτα να μου βγαλει το μνμ.

    Σκεφτομαι να αλλαξω και γω παστα,
    Μου το ειπαν και τα παιδια και βλεπω οτι πολλοι το εχουν κανει επιτυχημενα, θα προσπαθησω και βλεπουμε.
    Eγω ευχομαι να ειναι οντως ατασθαλια της εταιρειας και να μην φταιει το μηχανημα σου. Απλα ξερω οτι δεν ειναι εταιρεια που αν μπορει να κανει κατι δεν θα το κανει. Αν σε ολα τα αλλα παιχνιδια δεν εχεις κανενα προβλημα, θα ελεγα περιμενε. Βεβαια οτι η αλλαγη παστας μονο καλο μπορει να σου κανει ισχυει.

    Εμενα το Phat PS3 μου την πρωτη φορα τα εφτυσε με το Resident Evil 5 (και ηταν η μοναδικη τρομαρα που πηρα απο το "survival horror" παιχνιδι χαχαχαχα) και την δευτερη φορα (μετα την παστα) απο το bioshock 2. E αλλαξα παλι παστα αλλα το εβλεπα οτι το μηχανημα ειχε κουραστει πλεον και πηρα slim.

    YΓ: Α κατι αλλο που θα το δεις και στο θρεντ με το YLOD. Το φαινομενο της υπερθερμανσης δεν εχει σχεση τοσο με την χρηση. Παιδια επαθαν YLOD ενω επαιζαν 1 φορα το μηνα και αλλα παιδια που επαιζαν καθημερινα και υπερωριες δεν ειχαν προβλημα. Φιλος μου επαθε YLOD ενω επαιζε σπανια και ανοιξε μια φορα μετα απο 3 μηνες το PS3 του, επαιξε 10 λεπτα και μετα γιοκ. Ειναι λιγο περιεργο.
    Last edited by Valkyre; 17-06-2013 at 13:02.

  23. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    messi10 (17-06-2013)

  24. #16
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Παιδια η αποψη μ ειναι οτι δε φταει η Naugty Dog! Το δικο μ παλιο slim με το Uncharted 3 παρεσωσε πνευμα! Το προβλημα θα το βγαλει με ενα απαιτητηκο παιχνιδι οχι με ελαφρια...
    Πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα κονσολας!
    Φιλε δε πρεπει να ναι κ πολυ δυσκολο αλλα αν εχεις καποιο φιλο σ, εστω καποιον π ξερει τη διαδικασια να τον συμβουλευτεις! Και οσο μπορεις πιο γρηγορα... Μη πειραματιζεσαι κ πολυ, δε θα αργησει να σε πεταξει το Y-lod...

  25. #17
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Η πάστα θέλει αλλαγή όταν αρχίσει και βαράει ο ανεμιστήρας. Ούτε aircondition ούτε τίποτα δεν το σώζει.

  26. #18
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εγω, δεν μπορω να δωσω ευθυνη στην Naughty Dog αν δεν εχω σαφεις ενδειξεις οτι προκειται περι καποιου αδιαμφισβητητου λαθους απο την πλευρα τους.

    Οι ανθρωποι θελουν να ξεζουμισουν το μηχανημα οσο δεν παει.... και το κανουν επειδη εμεις οι gamers θελουμε να το κανουν.

    Ειναι λοιπον προφανες οτι ενα Last of Us κανει το μηχανημα να λειτουργει υπερωριες σε σχεση με το -ας πουμε- call of duty.

    Η επιλογη της ND (και της οποιας ND) ειναι ή να πιεσει το μηχανημα (να βαρανε κοκκινα οι spus) ή απλα να μεινει στασιμη. Εμεις τους ζηταμε να πιεσουν το μηχανημα. Ειναι λογικο καποια μοντελα που ειναι ευαισθητα στο θεμα θερμοκρασιας (βλεπε phat ps3s) να ταλαιπωρουνται περισσοτερο. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Παντως δεν μπορω να τους καταλογησω οτι κακως εφτασαν το μηχανημα στα ορια, οταν εγω ο ιδιος τους το ζητησα αυτο. Τωρα βεβαια εαν αυτο δεν εχει σχεση με αυτα που λεμε και απλα ειναι καποια σοβαρη απροσεξια της ND, μαζι σας.

    Δεν θα ηθελα ομως να σκασει μυτη ενα patch που να κανει downgrade τον οπτικο τομεα... γιατι απορρω που συζηταγαμε για uncharted 3 ειλικρινα, το last of us οπτικα το κανει ΣΚΟΝΗ (ναι με κεφαλαια) το uncharted 3....

    Η λεπτομερεια ειναι εξωφρενικη, ωρες ωρες νιωθω οτι ειμαι σε next gen, ακομα και τωρα που εχω δει τι σημαινει next gen. Τα τοπια ειναι πολυ μεγαλα, το animation απιστευτο, το dynamic lighting καλυτερο απο ποτε, textures αψογα στο 90%, βλαστηση παντου, πολυ περισσοτερα physics/interractios απο uncharted 3 , υποδειγματικο collision detecion, σοβαρα δεν ξερω καν γιατι μπαινουμε στην διαδικασια συγκρισης τεχνικα. Απλησιαστο το LOU απλα.

  27. #19
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Θεωρια μου....

    Το προβλημα εμφανιζεται στα fat κυριως επειδη ειναι ποιο παλια μοντελα, εχουν πολυ περισσοτερες ωρες χρησης, και το σημαντικοτερο πολυ περισσοτερη σκονη μεσα. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ενα απαιτητικο παιχνιδι οπως το LoU να ανεβαζει οντως την θερμοκρασια , και λογω σκονης να μην μπορει να απαχθει αυτη η θερμοκρασια το ιδιο ευκολα, με συνεπεια να ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας.

  28. #20
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια ηρεμηστε.... ημαρτον ενταξει οκ να δεχτω οτι δημιουργουνται προβληματα απο καποια παιχνιδια, αλλα να μιλαμε ετσι για την Naughty Dog χωρις να εχουμε μια σαφη εικονα του τι ακριβως φταιει νομιζω παει πολυ...

    2 φιλοι μου παιζουν το παιχνιδι σε phat PS3 (4 και 3 χρονων αντιστοιχα) και οταν λεω παιζουν, μιλαω για session 6αωρα και 8αωρα και δεν εχουν αντιμετωπισει προβλημα. Προσοχη δεν λεω οτι δεν υφισταται προβλημα, πολυ πιθανον να ιφυσταται, αλλα οχι οτι εχουμε τοσο σαφεις ενδειξεις για να κανουμε τετοιες δηλωσεις. Ακομα.

    Ελπιζω πραγματικα να μην εχεις προβλημα εσυ messi και να εχει το παιχνιδι. Ξερω οτι το σαββατο που το εβαλα ειχαν βγαλει ενα patch 1.01 , το κατεβασες μηπως και -λεω εγω- βελτιωθει η κατασταση?

    ΥΓ: Επισης οτι και να λεμε τα phat PS3 ειδικα αυτα που εχουν γραψει πολλα χιλιομετρα εχουν θεμα με την θερμοκρασια και μια αλλαγη της παστας στο επεξεργαστη σιγουρα βοηθαει. Το δικο μου phat οταν του αλλαξα παστα δουλευε ρολοι μετα, βεβαια δεν το γλυτωσα το θεμα μετα απο 1-2 χρονια, οπου και πηρα PS3 slim
    Από ό,τι καταλαβαίνω δεν έχεις ξεψαχνίσει το forum τους για να δεις πόσες χιλιάδες κόσμου έχουν προβλήματα... όσα μπράβο αξίζουν στους προγραμματισταράδες τους που ξεζουμίζουν το μηχάνημα, άλλες τόσες μούτζες αξίζουν στους PR managers τους που κοροϊδεύουν τον κόσμο με ψευδείς υποσχέσεις. Το κακό είναι ότι δεν επιλέγουμε σε ποιούς θα πάνε τα λεφτά μας.

    Arne και Eric σου λένε τίποτα; Ειδικά ο Arne είχε υποσχεθεί τον Ιανουάριο του 2012 (για το Uncharted 3) σε Αμερικανούς να στείλουν την κονσόλα τους στην ND για να τις εξετάσουν. Από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση! Κλασικό PR stunt (με τσαντίζουν απίστευτα κάτι τέτοια). Όλα τα threads με τα τεχνικά προβλήματα του UC3 έγιναν unsticky. Είναι λάθος να νομίζουμε ότι όλοι στην ND είναι άγιοι και ότι αξίζουν τον μισθό τους.

    Επίσης, κάποιοι QA testers που εξαφανιστεί εδώ και μήνες από το forum τους, εμφανίστηκαν από το πουθενά με το release του παιχνιδιού για PR σκοπούς. Ένας από αυτούς μάλιστα είπε ότι η ομάδα έχει πάρει ένα "much deserved break" πριν αρχίσει να εξετάζει bugs κλπ. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αν πουλήσω ένα ελαττωματικό προϊόν, θα με κυνηγάνε οι πελάτες μου και δικαίως. Συνεπώς δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αποδεκτό η video game industry να λειτουργεί κατ' αυτόν τον τρόπο.

    Εν τέλει διαφωνείς ότι χρειάζεται ένα big fat warning στο κουτί του παιχνιδιού για να προειδοποιεί τους κατόχους phat; Για την επιληψία έχουν υποχρεωτικά warning γιατί έχουν πέσει class action lawsuits στο παρελθόν. Πρέπει να καταφύγουν πάλι σε νομικά μέσα οι χρήστες δηλαδή;

    ΥΓ: Αυτά στα λέει κάποιος που αγόρασε PS3 μόνο όταν βγήκε το Slim (κάτι ήξερα που περίμενα), οπότε δεν τα λέω επειδή έχει καεί η γούνα μου.

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •