Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 47 of 47

Thread: Overheating (PLEASE HELP)

  1. #41
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    To heat gun το ξεχνας εντελως.


  2. #42

    Default

    Παιδια ασχετα με το τι κανει η ND και η καθε ND το προβλημα ειναι εμφανες και οχι μονο σε ΦΑΤ κονσολες. Απλα εκει ειναι εντονοτερο το φαινομενο μιας και ειναι πιο παλιες και αρκετες εξ αυτων δεν εχουν αλλαξει ποτε παστα. Το ιδιο μπορει να συμβει θεωρητικα σε 2 χρονια αν εβγαινε το TLOU2 και στις σλιμ κονσολες που δεν εχουν αλλαξει ποτε παστα.
    Το θεμα υπερθερμανσης και YLOD το εχω ψαξει ενδελεχως χωρις να ειμαι τεχνικος (μη με κραξετε). Αποτελει fact το γεγονος οτι στην τριετια μαξιμουμ τετραετια και οι Σλιμ κονσολες θελουνε ανοιγμα και αλλαγη παστας προληπτικα.
    Οσον αφορα το TLOU: Σας παρεθεσα δεδομενα με θερμοκρασιες με και χωρις fan controller. Αυτο αποτελει γεγονος. Με το φαν κοντρολερ να λειτουργει οι θερμοκρασιες ειναι 10 βαθμοι κατω με τον ανεμιστηρα να γυρναει περιπου στο 30-40% της μεγιστης δυνατης συχνοτητας του. Η μεγιστη δυνατη ειναι αυτη που ακουμε εαν κανουμε το λεγομενο fan test (πατημενο το eject button ενω βαζουμε το ΠΣ3 στη πριζα - μην το επιχειρητε με κλειστο το καπακι του ΠΣ3)
    Επισης οσον αφορα το loading time. Το τρεχω απο σκληρο χωρις δισκακι μεσα και μου κανει εξισου μεγαλα loading times (το ιδιο εχω διαβασει και για αλλες ιδιες περιπτωσεις σε jailbroken PS3 που το τρεχουν μονο απο σκληρο). Αρα δεν ειναι θεμα laser σε καμια περιπτωση. Ισως εχει να κανει με το φορτωμα των textures η ακομη και με το ιδιο το firmware. Γνωστοι μου με Arch cfw4.41 αναφερουν οτι εκει δεν αργει καθολου. Εγω με Rogero 4.41 εχω οντως θεμα (επαναλαμβανω το φορτωνω απο σκληρο χωρις δισκακι μεσα)

    Οσον αφορα τη παστα φιλε Μεσι. Αν δε κατεχεις το θεμα καλυτερα να δωσεις την κονσολα να στην αλλαξει αλλος την παστα. Reflow (θερμοπιστολο) δεν χρειαζεται να κανεις προς το παρον οσο λειτουργει η κονσολα σου. Αυτο μονο ζημια κανει στη παρουσα φαση.
    Επισης για να στρωσει πρεπει να ξερεις οτι πρεπει να ολοκληρωσει κυκλους θερμανσης - ψυξης για καμια εβδομαδα και η εποχη δεν ειναι και η πιο καταλληλη γι αυτο, αλλα δε μπορεις να κανεις κατι αλλο.
    Το δια ταυτα ειναι τι μπορεις να κανεις τωρα. Και η παστα ειναι μονοδρομος, δεν υπαρχει αλλη λυση. Το να λεμε τι θα μπορουσε να γινοταν η τι δεν εκανε η καθε ΝD δεν οδηγει καπου.
    Φιλοι μου τεχνικοι μου λενε οτι η καλυτερη παστα ειναι η Arctic Silver Ceramique II (μη αγωγιμη) αλλα εχει μικρο χρονο ζωης και θελει αλλαγη σε 2 ετη.
    Αν ξερει καποιος τεχνικος να σου βαλει και ποτενσιομετρο θα ναι ακομη καλυτερα.
    Αυτα απο μενα φιλικα παντα.
    Last edited by matzos; 17-06-2013 at 20:25.

  3. #43

    Default

    Το ποτενσιομετρο που σου εδειξα στο προηγουμενο ποστ μου σε αυτο το thread αποδεδειγμενα κανει δουλεια.
    Το εχει βαλει παιδι απο το φορουμ που σου εδειξα με καλα αποτελεσματα. Επισης το εχει βαλει γνωστος μου σε κονσολα ΦΑΤ60 CECH04 (απο τις πρωτες με τα υψηλα failure rates) που πηγαινε για YLOD και του λειτουργει ακομη μια χαρα με αυτο το τροπο. το καλοκαιρι ανεβαζει τις στροφες manually.

  4. #44
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by matzos View Post
    Παιδια ασχετα με το τι κανει η ND και η καθε ND το προβλημα ειναι εμφανες και οχι μονο σε ΦΑΤ κονσολες. Απλα εκει ειναι εντονοτερο το φαινομενο μιας και ειναι πιο παλιες και αρκετες εξ αυτων δεν εχουν αλλαξει ποτε παστα. Το ιδιο μπορει να συμβει θεωρητικα σε 2 χρονια αν εβγαινε το TLOU2 και στις σλιμ κονσολες που δεν εχουν αλλαξει ποτε παστα.
    Το θεμα υπερθερμανσης και YLOD το εχω ψαξει ενδελεχως χωρις να ειμαι τεχνικος (μη με κραξετε). Αποτελει fact το γεγονος οτι στην τριετια μαξιμουμ τετραετια και οι Σλιμ κονσολες θελουνε ανοιγμα και αλλαγη παστας προληπτικα.
    Μακάρι να ήταν μόνο θέμα πάστας.

    Το ότι τα πρώτα phat είχαν 90nm Cell/RSX, ενώ τα μεταγενέστερα Slim έχουν 45nm Cell/40nm RSX λες να μην παίζει κανέναν ρόλο; Υπάρχουν και Slim που δεν ανοιχτεί ποτέ και δεν έχουν πρόβλημα. Όπως επίσης υπάρχουν και phat PS3s στην Βόρεια Ευρώπη και πάλι δεν έχουν πρόβλημα.

    Quote Originally Posted by matzos View Post
    Οσον αφορα το TLOU: Σας παρεθεσα δεδομενα με θερμοκρασιες με και χωρις fan controller. Αυτο αποτελει γεγονος. Με το φαν κοντρολερ να λειτουργει οι θερμοκρασιες ειναι 10 βαθμοι κατω με τον ανεμιστηρα να γυρναει περιπου στο 30-40% της μεγιστης δυνατης συχνοτητας του. Η μεγιστη δυνατη ειναι αυτη που ακουμε εαν κανουμε το λεγομενο fan test (πατημενο το eject button ενω βαζουμε το ΠΣ3 στη πριζα - μην το επιχειρητε με κλειστο το καπακι του ΠΣ3)
    Προσωπικά όπως ξαναπεί βάζω την ψυχική μου υγεία πάνω από την υγεία ενός μηχανήματος. Αν είναι να μου παίρνει τα αυτιά το ανεμιστηράκι, δεν αξίζει τον κόπο IMHO.

    Quote Originally Posted by matzos View Post
    Επισης οσον αφορα το loading time. Το τρεχω απο σκληρο χωρις δισκακι μεσα και μου κανει εξισου μεγαλα loading times (το ιδιο εχω διαβασει και για αλλες ιδιες περιπτωσεις σε jailbroken PS3 που το τρεχουν μονο απο σκληρο). Αρα δεν ειναι θεμα laser σε καμια περιπτωση. Ισως εχει να κανει με το φορτωμα των textures η ακομη και με το ιδιο το firmware. Γνωστοι μου με Arch cfw4.41 αναφερουν οτι εκει δεν αργει καθολου. Εγω με Rogero 4.41 εχω οντως θεμα (επαναλαμβανω το φορτωνω απο σκληρο χωρις δισκακι μεσα)
    Φυσικά και είναι θέμα laser όταν δεν εμφανίζεται καν το δισκάκι στο XMB ή όταν το εμφανίζει 1 στην 10 όταν τοποθετείς την κονσόλα σε περίεργη στάση (σαν το PS1 ένα πράμα, για όσους θυμούνται) ή αν τα cutscenes παίζουν «σπαστά».

    Όσοι έχουμε το κανονικό game πάντως τρέχουμε το τελευταίο official firmware, άρα δεν είναι θέμα firmware. Τώρα τι παίζει με τα Arch VS Rogero, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Μήπως δεν έχετε ακριβώς τον ίδιο HDD;

    Quote Originally Posted by matzos View Post
    Οσον αφορα τη παστα φιλε Μεσι. Αν δε κατεχεις το θεμα καλυτερα να δωσεις την κονσολα να στην αλλαξει αλλος την παστα. Reflow (θερμοπιστολο) δεν χρειαζεται να κανεις προς το παρον οσο λειτουργει η κονσολα σου. Αυτο μονο ζημια κανει στη παρουσα φαση.
    Επισης για να στρωσει πρεπει να ξερεις οτι πρεπει να ολοκληρωσει κυκλους θερμανσης - ψυξης για καμια εβδομαδα και η εποχη δεν ειναι και η πιο καταλληλη γι αυτο, αλλα δε μπορεις να κανεις κατι αλλο.
    Το δια ταυτα ειναι τι μπορεις να κανεις τωρα. Και η παστα ειναι μονοδρομος, δεν υπαρχει αλλη λυση. Το να λεμε τι θα μπορουσε να γινοταν η τι δεν εκανε η καθε ΝD δεν οδηγει καπου.
    Φιλοι μου τεχνικοι μου λενε οτι η καλυτερη παστα ειναι η Arctic Silver Ceramique II (μη αγωγιμη) αλλα εχει μικρο χρονο ζωης και θελει αλλαγη σε 2 ετη.
    Αν ξερει καποιος τεχνικος να σου βαλει και ποτενσιομετρο θα ναι ακομη καλυτερα.
    Αυτα απο μενα φιλικα παντα.
    Σε πρώτη φάση θέλει αλλαγή πάστας & καθάρισμα από σκόνη. Αν συνεχίσει να έχει πρόβλημα, τότε προτείνω να βρει μάστορα για reballing. Μακριά από θερμοπίστολα, αφενώς γιατί δεν είναι μόνιμη λύση και αφετέρου γιατί σκεβρώνει το PCB και έτσι δεν μπορεί να γίνει επιτυχημένα reballing μετά.

    ΥΓ: Δεν το ήξερα ότι σε CFW μπορείς να βλέπεις και την θερμοκρασία των CPU & GPU. Τα RPM του fan τα δείχνει; Απορώ γιατί δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία στο επίσημο firmware. Σίγουρα θα ήταν πολύ χρήσιμο σε όλους μας, κι ας θύμιζε PC.
    Last edited by psx3; 17-06-2013 at 21:54.

  5. #45

    Default

    Οχι δεν δειχνει rpm fan, αλλα ειναι διαφορα modes που τα καθοριζεις συμφωνα με τιμες Χ (υπαρχουν στην ιστοσελιδα στο development του προγραμματος)
    Τη θερμοκρασια τη δειχνει το fan control utility οπως και οι backup managers Multiman η Iris
    Προσωπικα θεωρω πως το συγκεκριμενο περα απο χακεριες ειναι το πιο χρησιμο προγραμμα ever που βγηκε για το cfw. Γλυτωνει απο πολλα ενω μπορεις και παρακολουθεις τις θερμοκρασιες της κονσολας ωστε να παρεμβεις προληπτικα παντα.
    Αυτο ακριβως που ειπες οτι απορεις για το επισημο firmware ηταν και η δικη μου απορια. Θα γλυτωνε πολυς κοσμος ετσι. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι by default ακομη και στα πιο απαιτητικα παιχνιδια ο ανεμιστηρας δεν πρεπει να λειτουργει παραπανω απο 20-25%. Με το TLOU λειτουργει στο 30-40% (ισως λεω και πολυ) και δεν ανεβαζω παραπανω απο 65 βαθμους μετα απο 3ωρο τωρα καλοκαιριατικα. Το ανεμιστηρακι σε default mode δε κανει θορυβο. το πισι μου κανει πολυ περισσοτερο οπως και ενα λαπτοπ που εχω διπλα.
    Οσο για το laser που λες: Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης απλα δε καταλαβαινω πως γινεται να ειναι θεμα laser απο τη στιγμη που δεν εχω μεσα BD ROM δισκο. Το φορτωνω εξ ολοκληρου απο σκληρο. Το ματι δεν διαβαζει τιποτα. Απλα μου ακουγεται παραδοξο. τα loading times μετρημενα ειναι 2 λεπτα για να μπει στο μενου. 4 λεπτα να φορτωσει το πρωτο save game. Επισης αν κανω exit απο το παιχνιδι και βγω στο ΧΜΒ μετα το πρωτο save game το φορτωνει στο 1 λεπτο αφου ξαναξεκινησω το παιχνιδι. Περιεργο αρκετα θα ελεγα.

  6. #46
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by matzos View Post
    Το ανεμιστηρακι σε default mode δε κανει θορυβο. το πισι μου κανει πολυ περισσοτερο οπως και ενα λαπτοπ που εχω διπλα.
    Εμένα πάλι το PC δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου και έχει αρκετά fans. Βέβαια του είχα βάλει ποιοτικά fans (Noctua) πριν 5+ χρόνια, όχι του κιλού.

    Από την άλλη το PS3 (CECH-25xx) έχει μόνο 1 fan και ακούγεται από απόσταση αρκετών μέτρων...

    Quote Originally Posted by matzos View Post
    Οσο για το laser που λες: Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης απλα δε καταλαβαινω πως γινεται να ειναι θεμα laser απο τη στιγμη που δεν εχω μεσα BD ROM δισκο. Το φορτωνω εξ ολοκληρου απο σκληρο. Το ματι δεν διαβαζει τιποτα. Απλα μου ακουγεται παραδοξο. τα loading times μετρημενα ειναι 2 λεπτα για να μπει στο μενου. 4 λεπτα να φορτωσει το πρωτο save game. Επισης αν κανω exit απο το παιχνιδι και βγω στο ΧΜΒ μετα το πρωτο save game το φορτωνει στο 1 λεπτο αφου ξαναξεκινησω το παιχνιδι. Περιεργο αρκετα θα ελεγα.
    Δεν μιλούσα για την δική σου περίπτωση. Θα πρέπει να ψαχτείς να δεις τι σκληρό έχεις και αν έχει κάποιο πρόβλημα το CFW που έχεις βάλει (ως γνωστόν, δεν έχουν καμία εγγύηση τα 3rd party/unofficial firmwares). Ό,τι έγραψα ισχύει μόνο για όσους έχουν γνήσιο retail παιχνίδι και official firmware.

    Το Uncharted 3 πάντως επειδή το έχω και σε retail και σε digital, είναι πολύ πιο smooth το δεύτερο και φορτώνει γρηγορότερα.

  7. #47

    Default

    500αρη σκληρο εχω βαλει επανω, της WD. Βεβαια νομιζω οτι γενικοτερα ισως ειναι πιο αργος απο τον official 320 Toshiba που ειχε απο εργοστασιο. Και οι δυο ειναι στις 5.400 στροφες.
    Σιγουρα οι digital εκδοσεις ειναι παντα πιο smooth.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •