Results 1 to 13 of 13

Thread: Flashback Remake

  1. #1
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default Flashback Remake

    Καλά oldschool νέα, flashback remake από την Ubisoft
    <- OLD
    <-New



    http://www.gamespot.com/news/flashba...bisoft-6406793


    Remake of 1992 title coming to Xbox Live Arcade, PlayStation Network, and PC this summer.

    90s adventure Flashback is being revived for current-gen consoles to celebrate the original game's 20th anniversary, Ubisoft has announced.
    Flashback, which is being developed using the Unreal engine by French developer VectorCell, will be released for Xbox Live Arcade and PlayStation Network later this year.
    The game is a reimagining of the 1992 original, and features 3D graphics, new controls, and a levelling mechanic for protagonist Conrad B. Hart. Vector Cell claims the game is now more accessible and features platforming challenges that are slightly less demanding than in the original.
    Conrad's enemies will once again be the shape-shifting Morphs, and all the characters from the original game will make an appearance in the remake alongside new additions.
    Speaking in a statement, Vector Cell said simply porting the original would have made a game that was "rather punishing through today’s lenses."
    Despite all the new changes, however, Vector Cell is confident that it was "able to keep Flashback’s soul and put it into a new body." Five of the staff at the 15-strong development team worked on the original game, including original creator Paul Cuisset.
    Flashback was originally developed by Delphine Software Interactive, which also produced Eric Chahi's 90s hit Another World. Both games used a distinctive rotoscope animation style similar to the original Prince of Persia, which also received a HD remake back in 2007.
    Vector Cell's last title was 2012's survival horror downloadable AMY, which received a score of 3.0 in its GameSpot review.

  2. #2
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    τι ειπες τωρα!!!! εκπληκτικα νεα, να εβγαζαν και το Another World τι καλα που θα ηταν.

  3. #3
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Για το another world έχει βγει η 25th anniversary που παίζει σε μεγαλύτερες αναλύσεις (και ασφαλώς σε win7).

  4. #4
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    και σε Mac (το οποίο όλως τυχαίως έπαιζα προχθές). Βέβαια, η ανώτερη έκδοση από όλες ήταν εκείνη της Amiga, καθώς είχε ΤΟΤΕ 3 διαφορετικά mode απεικόνισης, ένα το κλασικό 4:3 στάνταρντ ανάλυσης, ένα cinamescope 16:9 και ένα HD (πραγματικά υψηλή ανάλυση για την εποχή). Και έμοιαζε λες και έπαιζες το 20th (όχι 25th - του 1990 είναι το game).....αλλά το 1990!

    Θα συμφωνήσω όμως με τον Slay, το Another World, έχει πολλές προοπτικές για να βγει ως 2.5D, εννοώντας ότι μπορεί να γίνει ένα αρκετά ελκυστικό game.

    Το Flashback όμως, δεν τοι είχα τερματίσει ποτέ. Ήταν παλούκι. Βασικά ούτε το Another World είχα τερματίσει, καθώς παλούκευε μετά από ένα σημείο (δεν φημίζομαι για την υπομονή/επιμονή μου κιόλας στα vgames) - είχα έναν κωδικό που σε πήγαινε κοντά στα τελευταία level (LFEK νομίζω, λολ 20 χρόνια κωδικός, αν τον θυμάμαι σωστά έχω και γαμώ τις μνήμες)....και κάπως έτσι την πάλεψα...

    Εννοείται ότι το Flashback θα το τσιμπήσω.

  5. #5
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    Καταπληκτικό παιχνίδι το Flashback, το έχω ακόμη στο Mega Drive. Το καλύτερο 16-bit παιχνίδι για μένα και ίσως και το πιο αγαπημένο μου από όλες τις γενιές παιχνιδιών... Παρ΄ όλα αυτά, έχω ανάμεικτα συναισθήματα για το remake. Μακάρι να είναι αντάξιο του αυθεντικού αλλά το τρέιλερ δεν με ενθουσίασε ιδιάιτερα και τα απογοητευτικά Amy και Fade To Black (το θυμάται κανένας δείχνουν ότι ο Cuisset και η ομάδα του δεν έχουν πλέον το μαγικό ραβδί που είχανε κάποτε... Ας ελπίσουμε για το καλύτερο!

  6. #6
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    το fade to black, ήταν η 1η απόπειρα της ομάδας, να φέρει το Another World / Flashback σε 3D περιβάλλον.......και απέτυχε οικτρά....(χώρια που διαφωνούσα κάθετα με την μεταφορά σε 3D, μια χαρά θα μπορούσε να είχε βγει σε 2D και θα ήταν απείρως καλύτερο, αν σκεφτείς πως τότε (1993-4-5) είχαμε κονσόλες-τέρατα για 2D όπως το Jaguar, 3DO και Saturn (για να μην αναφερθώ στο μεταγενέστερο N64 του 1996)....

    στο Megadrive πάντως, θυμάμαι ότι λεγόταν Out of this World και όχι Another World (νομίζω στο Αμέρικα το έλεγαν έτσι, εκεί που το Megadrive το έλεγαν Genesis και το Super Famicom το έλεγαν Super NES).

  7. #7
    Member Innersense's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Nea Smyrni
    Posts
    90
    PSN ID
    evnus
    Name
    Βασίλης

    Default

    δάκρυσα... μακράν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια στο SNES!
    Το σενάριο του και η κινηματογραφική του ατμόσφαιρα (δε μιλάω για cut sceens αλλά για gameplay) ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του!

  8. #8
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    2/5 απο το Joystiq και 49/100 στο Metacritic

    Γενικα τα τελευταια remakes απο κυμαινονται απο το μετριο και κατω.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #9
    Member Innersense's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Nea Smyrni
    Posts
    90
    PSN ID
    evnus
    Name
    Βασίλης

    Default

    Βγήκε;

    mobile T4

  10. #10
    Member Innersense's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Nea Smyrni
    Posts
    90
    PSN ID
    evnus
    Name
    Βασίλης

    Default

    Απ οτι είδα δεν έχει βγει στο store.
    Προφανώς μιλάμε για preview λοιπον... Δε λέω, κακό το να ξεκινά με αρνητικά βέβαια...

    mobile T4

  11. #11
    Member Innersense's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Nea Smyrni
    Posts
    90
    PSN ID
    evnus
    Name
    Βασίλης

    Default

    Καλά δεν ξέρω τι λέτε, δεν πα να το βγάζουν όλα τα review φόλα, αυτό το συναίσθημα του να πιάνω το joystick και στα πρώτα 5 λεπτά του παιχνιδιού να νοιώθω σαν να με χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα και να γυρνάω 20 χρόνια πίσω νοιώθοντας 15 χρονών είχα πάαααααρα πολύ καιρό να το νιώσω! Από τους ήχους... με το που βρίσκει το Holocube... τι να λέμε τώρα... απίστευτες μνήμες...

  12. #12
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    ^^εγώ έπαιξα το demo και παρόλο που έχω λιώσει το original και το λατρεύω ως game με απογοήτευσε.
    Πολύ frame skip/drop, χοντροκομμένος χειρισμός και αρκετά μέτριος ήχος. Στον αντίποδα τα τοπία είναι αρκετά εντυπωσιακά και υπάρχει και το voice over που προσθέται κάτι στη γενικότερη αίσθηση, αλλά γενικώς για την τιμή που έχει τώρα δεν αξίζει η αγορά του. Εάν πέσει κοντά στα 5 ευρώ ίσως είναι οκ. Πάντως κρίμα γιατί μοιάζει προχειροδουλειά (ίσως εκεί πατάνε και οι χαμηλές βαθμολογίες) ειδικά συγκρινόμενο με remakes όπως το Ducktales Remastered και το Mickey Castle Of Illusion.

  13. #13
    Member Mr.Dododi's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Athens
    Posts
    84
    PSN ID
    MrDododi

    Default

    Άραγε παίζει να βγει και το Another World ή και το Heart of Darkness σε HD?
    Adododo!!!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •