Page 59 of 59 FirstFirst ... 9495556575859
Results 1,161 to 1,162 of 1162

Thread: Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

  1. #1161
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Ως άσχετος με τη σειρά, το θεωρώ από τα μεγάλα gaming "κενά" που έχω. Άργησα πολύ να πάρω την πρώτη μου κονσόλα (έπαιζα για πολλά χρόνια μόνο σε Pc), το Ps3 το 2011, οπότε δεν έπαιξα εξαρχής τη σειρά (τί εξαρχής. Κανένα δεν έχω παίξει). Είχα πάρει το 4 (Ps3), αλλά μάλλον λόγω μηδενικού δεσίματος με το σύμπαν, δεν το έβαλα ποτέ. Βρίσκω ευκαιρία λοιπόν να σας ρωτήσω εδώ: εάν θέλει κάποιος να παίξει όλη τη σειρά, πώς μπορεί να γίνει αυτό; Εννοώ εξαρχής και με τη σειρά, γιατί μόνο έτσι με ενδιαφέρει να το κάνω. Νομίζω υπάρχουν τα πρώτα Metal Gear σε Pc versions και κάποιο HD Collection στο Ps3. Tα πρώτα παιχνίδια παίζονται τώρα ή θα είναι πάρα πολύ αρχαία; Γενικώς παλιά παιχίδια δεν έχω θέμα να παίξω, αρκεί να βλέπονται στοιχειωδώς. Είμαι και πολύ φίλος του stealth.
    Άκουγα Kojima, για χρόνια, και με το Death Stranding κατάλαβα τι είναι αυτός ο τύπος και πραγματικά θα ήθελα να δω από κοντά τη σειρά Metal Gear, εάν και όποτε βρω το χρόνο και τη διάθεση. Υπάρχει περίπτωση να βγουν remakes στη νέα γενιά;
    Aυτά. Σόρι για το ελαφρώς offtopic. Αν δεν βαριέστε, ρίξτε καμία γνώμη.
    Θες το Legacy Collection το οποιο έχει τα πάντα εκτός από το 5 που το βρίσκεις εννοείται σε PS4 και πολύ φτηνό. Η βλακεία είναι ότι πρέπει να το παίξες στο PS3 γιατί δεν υπάρχει στο 4.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Metal_...llection#Games

    Επειδή ήμουν σαν και εσένα, το Legacy καλύπτει τα πάντα πρακτικά και σε παίρνει από το χεράκι. Έχει ακόμα και τα Metal Gear μέσα τα οποία είναι όντως αρχαία.

    Θυμάμαι ότι το πρώτο Metal Gear δεν έχει καμία σοβαρή υπόθεση και θα μπορούσε κάποιος να το προσπεράσει με μια περίληψη στο YouTube. Το MG2 μου άρεσε η ιστορία του και θυμάμαι ότι ακόμα και μετά από τόσα χρόνια οι χαρακτήρες του κρατούσαν και μου άρεσε που το έπαιξα (μιλάμε τώρα για 4-6 ώρες το ένα)

    Το πολύ δύσκολο που δεν πρέπει να κάνεις skip imo είναι το Metal Gear Solid. Δύσκολο γιατί είναι μεγαλύτερο σε διάρκεια με γραφικά PS1 αλλά αξίζει για την πλοκή και τους χαρακτήρες του.

    Τα υπόλοιπα παίζονται ανετότατα και είναι και πολύ επίκαιρα σε κάποια σημεία τους.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    toninio (11-02-2021)

  3. #1162

    Default

    Δεν με αφήνει για thanks (συμβαίνει πάντα, όποτε έχω πατήσει στο πρώτο post μίας σελίδας, το έχω παρατηρήσει), οπότε σε ευχαριστώ πολύ. Ναι, κάτι τέτοιο θα ήθελα και δεν το είχα βρει, σε γρήγορο googl-άρισμα χθες. Δεν έχω πρόβλημα να παίξω κάτι πιο παλιό και ίσα ίσα χαίρομαι να ξανανοίγω το Ps3 που και που. Πιθανότατα θα χρειαστεί να το παραγγείλω σε κατάστημα εξωτερικού, γιατί βλέπω δεν υπάρχει εδω κάπου (στο σκρουτζ τουλάχιστον).
    Ασφαλώς, τα πολύ πρώιμα δεν με νοιάζει να τα δω στο youtube. Αυτό που θέλω είναι να παίξω τον βασικό κορμό της ιστορίας. Μου είχε γυαλίσει το 5 εξαρχής, λόγω gameplay (από όσα έχω διαβάσει δηλαδή), αλλά δεν θα χει και πολύ νόημα, εφόσον είμαι αποκομμένος από τη σειρά και την ιστορία.
    Ελπίζω να βρω το χρόνο να το κάνω κάποια στιγμή.


Page 59 of 59 FirstFirst ... 9495556575859

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •