Page 57 of 59 FirstFirst ... 74753545556575859 LastLast
Results 1,121 to 1,140 of 1162

Thread: Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

  1. #1121
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Ως φαν της σειράς από τα εφηβικά μου χρόνια είχα πάρει το παιχνίδι Day 1 και όμως μου πήρε σχεδόν 4 χρόνια για να φτάσει η στιγμή που θα το ακουμπήσω (Kept you waiting, huh?).
    Ήξερα ότι ένα
    open world Metal Gear θα είναι «μπελάς» και θα απαιτούσε άπειρο χρόνο, κι έτσι, μαζί με όσα διάβαζα από οργισμένους και απογοητευμένους φανς στο Internet, έλεγα στον εαυτό μου κάνε υπομονή για την κατάλληλη στιγμή. Επίσης, υποσχέθηκα να το πιάσω χωρίς να δω ο,τιδήποτε από walkthrough, tips ή guidelines για το παιχνίδι και να το αφήσω να με οδηγήσει μόνο του στη διαδρομή.

    Έχοντας κατά νου ότι μέσα στα Χριστούγεννα θα μπορέσω να λιώσω, χωρίς να αφαιρεθώ με άλλο παιχνίδι, το ξεκίνησα αρχές Δεκέμβρη. Έπιασα πρώτα το Ground Zeroes, όπου ξεζούμισα τόσο το main mission, όσο και τα πολλά extras/side ops που είχε, ξέροντας ότι στο MGSV έχει αναφορές από το GZ και ότι ξεκλειδώνει και κάποια μικρά καλούδια. Για το μέγεθος του GZ, έχω να πω ότι το background story και τα μικρά chunks που σου δίνει για το τι πρόκειται να ακολουθήσει στο Phantom Pain, για εμένα άξιζαν τρελά, πάρα την γκρίνια για το μέγεθος που είχε ως prologue κεφάλαιο.

    Για να μην μιλήσω για μια «ανατροπή»- σχετική με το τέλος του GZ, που την ανακάλυψα αργότερα ως κρυμμένο easter egg παίζοντας το κυρίως παιχνίδι και που αν δεν έχεις ασχοληθεί με το GZ, σίγουρα δεν κουβαλάς το συναισθηματικό φορτίο για έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα.

    Anyway, διάβασα όλο το thread εδώ (ουφ!) και κοιτώντας πίσω στο χρόνο που έχω περάσει έως σήμερα με το παιχνίδι, θέλω να πω σε όποιον δεν το έχει παίξει επειδή απλά άκουσε ή του είπαν κάτι και αποθαρρύνθηκε, να μη δίνει σημασία στο τι λένε οι άλλοι.

    Μετά από 200+ ώρες, το
    Phantom Pain είναι ένας μαύρος κύκνος, ένα αριστούργημα του Kojima γεμάτο αποκαλύψεις, συμβολισμούς, μεγάλα μηνύματα για τη ζωή, και φυσικά, έχει ψεγάδια και ελαττώματα, όπως άλλωστε κάθε δημιούργημα φαντασίας και τέχνης, τα οποία κατά τη γνώμη μου δεν είναι ικανά να μειώσουν το μεγαλείο του. Η εμπειρία που αποκομίζει κάποιος από το Phantom Pain είναι μοναδική, όπως μόνο ένα video game μπορεί να μας μεταδώσει.

    Μπορώ να γράφω για ώρες και να επιχειρηματολογήσω ξεχωριστά για κάθε πτυχή του MGSV προκειμένου να αιτιολογήσω πολλά από όσα διάβασα στο thread, όμως θα αντισταθώ στον πειρασμό, γιατί έχουν ειπωθεί αρκετά.
    Ωστόσο, κουβαλώντας πολλές σκέψεις και ωραίες εντυπώσεις από το τελευταίο διάστημα, λέω απλώς, να αναφέρω κάποια σημεία και
    wow moments, που με κέρδισαν περισσότερο και βάζουν για εμένα το MGSV στο πάνθεον των παιχνιδιών που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια.


    • Το στόρι έχει βάθος και πολλές παραπομπές στα προηγούμενα παιχνίδια, που μόνο αν έχεις όντως παίξει και ζήσει κάθε κεφάλαιο του MGS Saga, μπορείς να βιώσεις και να απορροφήσεις την πραγματική εμπειρία του Phantom Pain. Πιστεύω ότι για τους φρέσκους στο σύμπαν, τα ελαττώματα και το αχανές στήσιμο στη ροή πιθανόν είναι αποτρεπτικοί παράγοντες και μειώνουν την αίσθηση που σου αφήνει η ιστορία. Κάπου διάβασα για παζλ και η αλήθεια είναι ότι ο open world χαρακτήρας ζημιώνει την αφήγηση, όμως... γνώμη μου είναι, ωστόσο, ότι δε θα γινόταν να φτιαχτεί ένα MGS ανοιχτού κόσμου με κανέναν άλλο τρόπο. Για εμάς του hardcore φανς του Tactical Espionage Action, η απελευθέρωση από τη γραμμικότητα της σειράς έχει μεν βαρύ αντίκτυπο στην αφήγηση, λειτουργεί δε λυτρωτικά προς όφελος του gameplay και της προσέγγισης των αποστολών. Η ελευθερία που σου δίνει, να ξεδιπλώσεις βήμα-βήμα την ιστορία και να ανακαλύψεις τι κρύβει ο κόσμος του παιχνιδιού, είναι υποδειγματική.



    • Έχω ασχοληθεί σχεδόν με όλα τα Metal Gear που έχουν βγει παλαιότερα, με εξαίρεση τα 2 του NES. Επίσης, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παίξει το Peace Walker, παρόλο που το έχω από το MGS HD Collection. Για αυτό με προβλημάτισαν οι αναφορές ότι στο Phantom Pain υπήρχε μεγάλο κομμάτι του micro management της Mother Base, που βασιζόταν στη λογική του Peace Walker και υπέθετα ότι θα μου χαλάσει το experience. Αποδεικνύεται όμως ότι η προσθήκη αυτών των μηχανισμών δίνει απίστευτή ευελιξία και ποικιλία, ξεκλειδώνοντας αμέτρητες επιλογές σε οπλισμό και resources για να μπορείς να παίξεις το παιχνίδι, όπως εσύ θέλεις. Κι αυτή είναι η μοναδικότητα και η ομορφιά του. Ότι δεν είναι μόνο το πρώτο open world MGS, αλλά είναι τόσο εξωφρενικά σύνθετο και πλούσιο, που σε βομβαρδίζει με επιλογές και αποφάσεις για να το φέρεις στα μέτρα σου.



    • Το gameplay είναι ότι πιο fluid και απολαυστικό έχω δει σε παιχνίδι του είδους. Πραγματικά μόλις συνηθίσεις τους μηχανισμούς και το χειρισμό, μπορείς να κάνεις τα πάντα. Στο 99% των περιπτώσεων, όταν κάτι σου φαίνεται λογικό ότι θα δουλέψει αν το κάνεις, τότε πιθανόν αυτό ισχύει, και το παιχνίδι σε αφήνει να το δοκιμάσεις. Έχω παίξει πάνω από 200 ώρες κάνοντας ότι περνάει από το νου μου, χωρίς να δω bugs ή τρανταχτές αστοχίες. Αν αυτό δεν είναι μαγεία σε ένα videogame, τότε τι είναι;



    • Παρόλο που μιλάμε για τίτλο του 2014, τα γραφικά και ο κόσμος του δείχνουν πανέμορφα και αψεγάδιαστα (παίζω στο PS PRO σε 4KTV με το patch) με άριστες υφές... δε συζητώ καν για τα ατμοσφαιρικά κινηματογραφικά cut-scenes με τη γνωστή σκηνοθεσία του Kojima. Έχω γεμίσει το Capture Gallery με τα video. Ίσως η παλέτα δεν είναι τόσο όμορφη όσο στο Horizon ή στο The Witcher 3, όμως αδιαμφισβήτητα σε αυτόν τον τομέα είναι ένα άρτιο παιχνίδι. Για το soundtrack θα πω μόνο ότι παρόλο που είχε τη δυσκολία προσαρμογής στον open world χαρακτήρα, τα μουσικά θέματα κινούνται σε υψηλά επίπεδα όπως μας είχε συνηθίσει η σειρά. Ακόμη και τα πιο μικρά σε διάρκεια ορχηστρικά κομμάτια ή τα επώνυμα τραγούδια, έχουν ενσωματωθεί έξυπνα και προσθέτουν τη δική τους νότα στη συνολική εμπειρία. Έχω λατρέψει τα περισσότερα tracks που με έχουν σημαδέψει και πλέον «κουβαλάνε» στο μυαλό μου την εμπειρία και τις εικόνες που έχω ζήσει με το παιχνίδι:









    • Για την επαναληψιμότητα και το πλήθος των αποστολών και των side ops, κι εγώ αρχικά πελάγωσα. Ειδικά ως completionist freak, λέω πάει δε θα γίνει δουλειά, και γιατί ρε μεγάλε Kojima έβαλες τόσα ίδια side ops και missions για να μας κάψεις τον εγκέφαλο. Κι όμως, ύστερα από τόσες ώρες ενασχόλησης συνειδητοποιώ ότι ο Kojima με πέρασε από ένα άτυπο πρόγραμμα εντατικής εκπαίδευσης και εξοικείωσης με τα συστήματα και τους μηχανισμούς του παιχνιδιού, κι ότι κάθε μικρό κι ανόητο side op, μου πρόσφερε πολύτιμη γνώση για να γίνω καλύτερος. Θα μου πεις παιχνίδι είναι, γιατί τέτοιος μαζοχισμός; Η απάντηση είναι όμως ότι ΟΛΑ αυτά είναι εντελώς προαιρετικά αν θέλεις να τα προσπεράσεις. Τα side ops τα έπαιζα παράλληλα με τα main missions για να έχω ποικιλιά και να μην μείνουν όλα για το τέλος και αυτό με βοήθησε να μην βαρεθώ.



    • Οι κασέτες (cassettes)...αχ, αχ αυτές οι κασέτες, πόσο στόρι και πόσα ενδιαφέροντα facts, μηνύματα και μεγαλόπνοες ιδέες κρύβονται στις πάμπολλες κασέτες που πιθανόν δε θα αποκαλυφτούν ποτέ σε όποιον δε θα ασχοληθεί, είτε να τις μαζέψει, είτε να τις ακούσει. Είναι τέτοιος ο όγκος, που είναι γεγονός ότι δε θα χωρούσαν ποτέ τόσα πράγματα στο main story και στο gameplay και δε θα υπήρχε τεχνικά η δυνατότητα να υλοποιηθούν ως main content σε ένα παιχνίδι που ήδη ξεπερνάει σε μέγεθος πολλούς τίτλους του είδους. Αυτήν τη στιγμή, μπορώ να σκεφτώ ότι τον όγκο του Phantom Pain τον φτάνουν μόνο games τύπου Witcher και Elder Scrolls, χωρίς να μου έρχεται στο μυαλό κάτι άλλο σε action τίτλο.



    • Για τις αποστολές μετά το Mission 30, που διάβασα κάποιους να ρωτάνε αν έχει νόημα να συνεχίσουν, οι «τίτλοι τέλους» ξεγελούν, όμως το MGSV ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ εκεί! Ναι, κάποια επόμενα missions ήταν τα ίδια με διαφορετικές παραμέτρους, όμως υπάρχουν αρκετά νέα missions, που συνεχίζουν να δίνουν ενέσεις εξέλιξης της ιστορίας. Όσο για τις επαναλαμβανόμενες αποστολές σε Subsistence / Total Stealth / Extreme, ήταν μια απολαυστική διαδικασία πρόκλησης που απευθύνεται στους hardcore φανς του παιχνιδιού. Ακόμη πιο αστείο, το γεγονός ότι για εμένα το S Rank σε αυτές τις αποστολές ήρθε σχεδόν με την 1η προσπάθεια και με ελάχιστο κόπο (όταν στα πρώτα κεφάλαια του παιχνιδιού πάσχιζα να πιάσω το Α) κυρίως λόγω της εξοικείωσης που προέκυψε από τα side ops, όπως ανέφερα παραπάνω. Ναι, με κούρασε κάποιες στιγμές αυτό το ανέβα-κατέβα με το ελικόπτερο, όμως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να μετακινηθείς, όπως π.χ. με το άλογο ή με τα delivery points, κι έτσι ένα mix & match δίνει τη λύση. Μόνο παίζοντας με τις ώρες συνειδητοποιείς τελικά, πόσο ευφυές και καλά χτισμένο είναι το gameplay, τόσο για τον αρχάριο όσο και για τον έμπειρο παίχτη.



    • Πάντα τα easter eggs της σειράς ήταν απολαυστικά και δε γινόταν το Phantom Pain να αποτελέσει εξαίρεση. Υπάρχουν αρκετά ξεκαρδιστικά μικρά και μεγάλα easter eggs και κρυμμένες αποστολές, τα οποία είτε θα τα ανακαλύψεις δίνοντας χρόνο στο παιχνίδι και κατανοώντας τις προϋποθέσεις και τους μηχανισμούς για να τα ξεκλειδώσεις, είτε θα πέσεις πάνω σε αυτά κατά λάθος. Το βρήκα τόσο διασκεδαστικό και ανταποδοτικό όταν μετά από ώρες αποστολών γύριζα στο Mother Base και επιβραβευόμουν με ένα ωραίο «μυστικό» (που λέγαμε και παλιά), ή όταν στο πεδίο της μάχης κουτουλούσα πάνω σε χαριτωμένα-χαζά easter eggs. Αυτές οι μικρές πινελιές του Kojima ήταν πάντα ένα κλείσιμο ματιού στους πιστούς φανς τους Metal Gear.



    • Η ύπαρξη ιδιόμορφων και πρωτότυπων χαρακτήρων και προσωπικοτήτων ήταν ανέκαθεν δυνατό χαρτί της σειράς και αν έχω ένα παράπονο από το Phantom Pain είναι η περιορισμένη ύπαρξή τους. Να πω βέβαια ότι δεν απουσιάζουν, όμως είχα συνηθίσει από τα προηγούμενα παιχνίδια ο αριθμός αυτών των NPCs/Bosses να’ναι καταιγιστικά μεγάλος και μου έλειψε λίγο. Από την άλλη, το MGSV τοποθετείται χρονικά σε ένα σημείο του saga που θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο και επικίνδυνο για τον Kojima να ανακατέψει την τράπουλα με πολλές και εντελώς νέες προσθήκες, κι έτσι οι μετρημένοι χαρακτήρες που υπάρχουν είναι αριστουργηματικά χτισμένοι για να στηρίξουν το παρελθόν και το μέλλον του Snake. Έχοντας παίξει τα προηγούμενα παιχνίδια, αντιλαμβάνομαι το βάρος της ευθύνης που υπήρχε να προσφερθεί μια ανανεωμένη εμπειρία, τόσο για τους παλιούς όσο και τους νέους φανς, η οποία όμως ταυτόχρονα θα διατηρούσε τη συνοχή της ιστορίας και της υπόστασης των χαρακτήρων-ογκόλιθων στα περισσότερα κεφάλαια του Metal Gear Saga.



    • Τέλος, τι να πει κανείς για τους buddies και το πώς έχουν ενσωματωθεί στο στόρι και το gameplay. Βρήκα αριστοτεχνικό τον τρόπο με τον οποίο αποκτάς, εξελίσσεις και χρησιμοποιείς τον καθένα. Μάλιστα, είναι από τα λίγα games όπου οι buddies διαδραματίζουν ουσιαστικό ρόλο και επηρεάζουν τον τρόπο που παίζεις, ενώ το AI ανταποκρίνεται σωστά και συμπεριφέρεται έξυπνα στις εντολές που δίνεις. Είναι το πρώτο MGS που ο Snake έχει σταθερή παρέα (αν το επιλέξεις) και είναι όμορφος ο τρόπος που δένουν οι buddies με έναν παραδοσιακά μοναχικό ήρωα.


    Όπως είπα παραπάνω, θα μπορούσα να γράφω για ώρες και συγνώμη αν σας κούρασα.

    Χθες τελείωσα τα πάντα σε side ops και έχω αφήσει το τελευταίο mission και τη μυστική αποστολή της Buddy για να τα απολαύσω το ΣΚ. Πάραυτα, ενώ από ότι κατάλαβα τελειώνει το πράγμα, δεν θα το παρατήσω. Λέω να δοκιμάσω για την πλατίνα, παρόλο που πλέον ξέρω ότι έχει αρκετή δουλειά και επανάληψη με τα collectibles και θα χρειαστεί χρόνος και προσπάθεια.

    Μέχρι τώρα το
    Phantom Pain με έχει ανταμείψει και όποτε σηκώνω το χειριστήριο δε λέω να το αφήσω. Κάθε φορά του αφιερώνω όσες ώρες νιώθω ότι θέλω να δώσω και με την πρώτη υποψία ότι με κουράζει ή ότι βαριέμαι το κλείνω. Σύντομα όμως επιστρέφει η προσμονή να πιάσω πάλι τον Snake στα χέρια μου.

    Πέρυσι ασχολήθηκα με το gaming σε βαθμό που θα έλεγε κάποιος ότι πλησιάζω στον εθισμό αν αναλογιστώ τις ώρες που αφιέρωσα -μη όντας trophy hunter-, και βάζοντάς τα κάτω, ήταν τελικά μόνο 3 οι τίτλοι που κέρδισαν επάξια το χρόνο μου: τα Mass Effect Andromeda, The Witcher 3 και ΜGSV. Αν έβγαιναν περισσότερα τέτοια παιχνίδια, θα με έκλειναν σίγουρα σε ίδρυμα απεξάρτησης.

    Όπως λέω και στα μικρά μου ξαδέρφια, ο σωστός ο gamer δεν επηρεάζεται από όσα διαβάζει ή ακούει σε reviews και σχόλια; δίνει ευκαιρία στα πάντα, όσο αντισυμβατικά και περίεργα αν μοιάζουν, δοκιμάζει και σχηματίζει άποψη μόνος του. Γιατί κάθε δημιούργημα στον κόσμο των videogames, προσφέρει εντελώς διαφορετικά ερεθίσματα, σκέψεις και παραστάσεις στον κάθε άνθρωπο. Όποιος δεν το έχει πιάσει ακόμη, για εμένα χάνει ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στη σύγχρονη ιστορία του gaming.

    In Kojima we trust!

    https://www.instagram.com/p/BZqWZfbnJ8w/?taken-by=tsakali

    Click image for larger version. 

Name:	22070994_1336523673122832_5882783011312762880_n.jpg 
Views:	269 
Size:	165.5 KB 
ID:	10460
    Last edited by tsakali GR; 05-01-2018 at 23:43.

  2. #1122
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ EΥΓΕ... ευγε!

    Κι εμενα το κοντερ πανω απο 200 ωρες εχει γραψει και μαλιστα το ξαναεπαιξα γιατι ηθελα να τεσταρω κατι. Συγκεκριμενα ποσο "δεμενο" ειναι το στορυ αν καποιος αποφασισει να παιξει αυστηρα και μονο τις αποστολες εκεινες που προωθουν το στορυ και αγνοησει τελειως ολες τις υπολοιπες. Μιλαω φυσικα για τα main missions και μοναχα τα κιτρινα side ops (που στην ουσια ειναι απαραιτητες αποστολες).

    Ε θα εκπλαγει οποιος παιξει ετσι το παιχνιδι... καθε μα καθε αποστολη θα σας βρει με μια καινουργια κινηματογραφικη στιγμη στην επιστροφη σας στην βαση. Και καθε αποστολη θα σας προσφερει 1 (και παραπανω κασσετες) που ξεδιπλωνουν το στορυ. Ειναι πολυ πιο "δεμενο" το παιχνιδι οταν παιζεται ετσι, δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τα παλια Metal Gear.

    Εγω θεωρω το παιχνιδι ενα αριστουργημα, ιδιως στο πως καταφερνει να σπασει τον 4ο τοιχο και να κανει κατι μοναδικο (κατ εμε) στην ιστορια των βιντεοπαιχνιδιων οσον αφορα τον παικτη αυτον καθεαυτον, ενσωματονωντας τον στον κοσμο του παιχνιδιου. Σιγουρα αποτελει σε καποιον βαθμο "ακατεργαστο διαμαντι" και σιγουρα αν η Κοναμι δεν ειχε κανει τις γελοιοτητες της θα ηταν ακομη καλυτερο το προιον.

    Ομως ακομα κι ετσι, τα μυστικα που διαθετει το παιχνιδι, η ποικιλια στο gameplay, η ιστορια που για να εκτιμηθει απαιτει σκαψιμο απο τον παικτη και τα τοσα πολλα μυστικα που διαθετει (nuclear disarmament... ποσο απιστευτη ιδεα, ποσο απιαστο ονειρο both in game και in real life, ενα πειραμα του Κοτζιμα, μια ψηφιακη εξομειωση του ανθρωπινου mindest, ενος απιαστου στοχου που ειναι πανευκολος να επιτευχθει (απλα δεν φτιαχνεις πυρηνικη βομβα) αλλα ταυτοχρονα not enough people care enough about it, οπως... στην πραγματικη ζωη...και ο Κοτζιμα εχει φτιαξει ολοκληρο ending γι αυτο το πραγμα που μονο μεσα απο hack ειδαμε...τρισμεγιστος).

    Συν τοις αλλοις... ακομα και μεχρι σημερα... δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλο βιντεοπαιχνιδι τοσο ΑΡΤΙΑ φτιαγμενο οσον αφορα το gameplay του. Ειναι με τεραστια διαφορα το πιο καλοστημενο 3rd person shooter game... χαος πισω του... απο την κινηση, την αμεσοτητα, τα shooting mechanics, τις επιλογες, τους buddies (το καλυτερο αλογο εβερ), το χιουμορ, τα παντα.

    Μακαρι να μπορουσα να σου δωσω ρεπ...αλλα δεν με αφηνει...

    Το παιχνιδι το ειχα πει οταν ειχε πρωτοβγει και το κραζανε ολοι, οτι στο μελλον θα δουμε παρα πολλα θρεντ και ποστς και αποψεις, που θα αναγνωρισουν την αξια του... στο GAF ειχαν γινει παρα πολλα παρομοια θρεντς τον προηγουμενο χρονο και σε καποια φαση τα κραταγα για να κανω ενα μεγαλο θρεντ, αλλα μετα απο καποιο σημειο τα παρατησα...

    Και παλι ευγε!

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (05-01-2018),panos74gr (06-01-2018),tsakali GR (05-01-2018)

  4. #1123
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

    Από τα λίγα παιχνίδια που κόλλαγα τόσο πολύ. Κάθε μέρα περίμενα πως και πως να πάω σπίτι και να παίξω 4 ώρα κάθε μέρα και να πέσω για ύπνο ξενυχτισμένος αλλά πάντα με μια ευχαρίστηση χαραγμένη πάνω μου.

    Πραγματικά από τα καλύτερα παιχνίδια από άποψη gameplay, εκτός την εντελώς fluid κίνηση, και το ποσό ωραία έδεναν όλα τα συστήματά μεταξύ τους, με είχε αφήσει άφωνο ποσό διαφορετικά μπορούσε ο καθένας μας να χρησιμοποιήσει τα συστήματά του για να βγάλει μια αποστολή διαφορετικά από τους άλλους.

    Από τα λίγα παιχνίδια που είχα φάει τέτοιο κόλλημα με τα YouTube play throughs συγκεκριμένων gamers.

  5. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    tsakali GR (08-01-2018)

  6. #1124
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default


  7. #1125
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Eπειδη το ξεκινησα και διαβασα στα γρηγορα καποια ποστς θα κρατησω αυτο.
    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    Αρα στην ουσια το μονο αρνητικο ειναι η επιλογη στο open world και οτι αυτο φερνει μαζι. Δεν μου φαινεται περιεργο.
    Οχι αλλο καρβουνο..εεε open world games. Mε εχουν κουρασει απιστευτα oσα εχω παιξει και ακομα δεν τα εχω παιξει ολα τις γενιας.
    Το pace εχει παει.... διακοπες και περιμενω να δω ποτε θα καταφερει το παιχνιδι να με ξυπνησει..

    Σιγουρα οι μηχανισμοι gameplay ειναι πραγματικα αψογοι, αν εξαιρεσουμε το χαζο ΑΙ(που εδω που τα λεμε δεν ειναι μπορει να ειναι και το ιδιο εξυπνο με εμας στα games), αλλα παλι τους προτιμω σε linear περιβαλλον ή ημι-open.

    Ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι για παιχνιδι MGS, οτι δεν ειναι για μενα.
    Θα ακολουθησω την συμβουλη του Val και θα παιξω κυριως main story μπας και...
    .

  8. #1126
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

    Στο συγκεκριμένο πάντως το open world δεν με ενόχλησε καθολου.

    Θελω να πω ότι δεν χρειάζεται κανεις να το παίξει σαν open world.

  9. #1127
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Αν το MGSV ειχε ολοκληρωθει, κατα την ταπεινη μου αποψη θα ηταν το καλυτερο παιχνιδι αυτης της γεννιας. Το ποσο ωραια "δενουν" τα παντα μεσα στο παιχνιδι, ειναι κατι το οποιο δεν μπορω να το περιγραψω. Τελος για μενα εχει με μεγαλη αποσταση απο το δευτερο το καλυτερο sound design σε παιχνιδι.

  10. #1128
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ειναι μνημειωδης η δουλεια που εχει γινει στο εν λογο παιχνιδι και ας ειναι οπως ειναι.

    Το εχω πει πολλες φορες, δεν πειραζει θα το ξαναπω, μιας και καθε χρονο επιβεβαιωνεται ολο και περισσοτερο, κανενα μα ΚΑΝΕΝΑ 3rd person παιχνιδι που εχω εγω προσωπικα παιξει δεν πλησιαζει την ποιοτητα του MGSV στον τομεα του χειρισμου. Κανενα ομως. Και ναι υπαρχει μεγαλη διαφορα απο τον δευτερο κατα την γνωμη μου. Το ποσο fluid ειναι ο χειρισμος, αμεσος, γρηγορος, το ποσο τα mechanics δουλευουν αψογα, η αισθηση του aiming και της κινησης του χαρακτηρα, ειναι πραγματικα ανεπαναλητπο το παιχνιδι σε αυτον τον τομεα. Τοσα πολλα mechanics τοσα πολλα tools και ειναι ολα δουλεμενα σε εξαιρετο βαθμο. Πιο SOLID πεθαινεις.

    Πολυ δυσκολα θα συναντησω 3rd person παιχνιδι με αναλογο/καλυτερο/απολαυστικοτερο χειρισμο.

  11. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (04-02-2019)

  12. #1129
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Παιζοντας κυριως τα main missions και μπαινοντας λιγο περισσοτερο στο παιχνιδι, φορα με την φορα γινεται αρκετα καλυτερο σε συγκριση με την πρωτη εντυπωση μου.
    Γινεται ενα καλο παιχνιδι πλεον, το οποιο ομως για μενα δεν μπαινει - ακομα- σε οποιαδηποτε συζητηση συγκρισης με τα προηγουμενα MGS.
    Μακαρι να αλλαξω αποψη στην πορεια.
    .

  13. #1130
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εγω το εχω ξεκινησει 2 φορες και το εχω παρατησει και τις 2. Για εμενα η επιλογη για open world το κατεστρεψε.

  14. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (01-02-2019)

  15. #1131
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ειμαι με το δαχτυλο στο Χ για delete.
    Κανω μια αποστολη για extract ενος φορτηγου και με εχει κουρασει αφανταστα. Χρονος που εχω σπαταλησει ειναι 99% στο τρεξιμο, 1% σε ολα τα υπολοιπα για να διαπιστωσω οτι παρολο που ειχα κανει update το extract method και γραφει οτι μπορω να σηκωνω τετοια αντικειμενα, δεν καταφερε να το σηκωσει...Εχω παιξει πολλες ωρες την συγκεκριμενη αποστολη ξανα και ξανα για να μην καταφερει να το σηκωσει! Εφτασα πηγη και δεν ηπια νερο.
    Mπορει κατι πραγματι να μην υπολογισα, κατι να ξεχασα, αλλα εδω ειναι το προβλημα. Δεν θελω να σκεφτομαι ολα τα γυρω γυρω, ουτε να αγοραζω οπλα ουτε να φτιαχνω mother base. Θελω να τα εχουν σκεφτει για μενα αλλοι.

    Με αυτα και με αυτα εχω ξεχασει το story, το εχω βαλει στην ακρη...

    Το οτι δινει απειρες επιλογες και το gameplay για να τις εφαρμοσεις αυτες δουλευει αψογα, δεν το κανει ελκυστικο για τα γουστα μου. Ειναι παιχνιδι, αν θελω απειρες επιλογες και τροπους, θα κλεισω το play4 και θα επαναφερω τον εαυτο μου στην πραγματικη ζωη. Κατ'εμε τα παιχνιδια οφειλουν να σε παρουν απο το χερακι και να σε πανε εκει που θελουν διατηρωντας ενα αλφα ρυθμο. Δεν θελω παραπανω σκοτουρες. Οχι σε τετοιο βαθμο τουλαχιστον.
    Στα προηγουμενα MGS μου ειχε μεινει χαραγμενο στο κεφαλι κυριολεκτικα το καθε τεραγωνικο μετρο το οποιο ηταν εκει ετσι σχεδιασμενο για να χτισει μια σκηνη/περιβαλλον που θα σου προσφερει ιδιαιτερες στιγμες. Τωρα εχω ενα τεραστιο χωρο που απλα τρεχω να φτασω απο την μια ακρη στην αλλη, να δω ξανα το ιδιο cut scene με το ελικοπτερο και ξανα μανα.

    Το παιχνιδι ειναι μια χαρα για αυτο που ειναι και καταλαβαινω γιατι εχει παρει καλες κριτικες, απλα πλεον δεν ειναι metal gear του γουστου μου. Δεν βλεπω να το τελειωνω και θα ειναι το πρωτο της αγαπημενης σειρας. Αληθεια φοβαμαι για το Death Stranding.

    Αλλαζει καθολου το παιχνιδι στην πορεια η ακολουθει αυτη την λογικη μεχρι το τελος. Για να ξερω αν θα πατησω το κουμπι η οχι.
    .

  16. #1132
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Χωρίς να έχω καμία διάθεση να τρολαρω σε όσα παιδιά άρεσε το MGSV.
    Είχα πάρει το GZ το πούλησα την επόμενη μέρα.
    Δανείστηκα από φίλο το MGSV έπαιξα κανένα 10ωρο δεν άντεξα παραπάνω.
    Το έβαλε το ps plus του έδωσα άλλη μια ευκαιρία και πάλι το παράτησα.
    Για μένα είναι το χειρότερο ΑΑΑ game που έπαιξα σε αυτή τη γενιά.
    Καταλαβαίνω τους λόγους που άρεσε σε πολύ κοσμο αλλά για μένα είναι πολύ πιο κάτω για τα standards που είχα στο μυαλό για το Metal Gear.
    Δυστυχως δεν έχω παίξει τα Metal Gear του PS3 αλλά έχω παίξει στο playstation 1 και 2 και ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια.
    Ειδικά το πρώτο είναι το δεύτερο αγαπημένο μου παιχνίδι στο πρώτο playstation.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  17. #1133
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Και ναι η πιο ωραια αποστολη μεχρι τωρα στο παιχνιδι ηταν πιο γραμμικη και απο μια ευθεια γραμμη.
    .

  18. #1134

    Default

    του ειχα ριξει καμποσες ωρες η αληθεια ειναι. τελικα το βαρεθηκα κ το παρατησα,τερμα κουραστικο παιχνιδι. ποτε δεν ειχα κ ιδιαιτερη συμπαθεια στα mgs απλα με το συγκεκριμενο ειχε γινει τρελος ντορος κ ειπα να το δοκιμασω.τελικα δεν ειναι για'μενα η σειρα.

  19. #1135

    Default

    Εχω παιξει και τερματισει στις κονσολες τους οταν ειχαν βγει ολα τα metal gear solid παιχνιδια ακομα και το παρα πολυ καλο Twin Snakes στο GC.Μεχρι και το spinoff το MGR εχω βγαλει.

    To Metal gear solid V ειναι το μοναδικο metal gear solid που εχω παρατησει μετα την αρχη/Κυπρο γιατι πολυ απλα δεν με τραβηξε ποτε το ολο concept του κυριως λογω του open world.Ολο λεω ποτε θα το πιασω να το τερματισω και ολο με βλεπω να το ξεχναω συνεχεια.
    Μακαρι καποια στιγμη να βρω το κουραγιο και την υπομονη εστω να το βγαλω.

  20. #1136
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Tελος το Main Story.
    Μου ανοιξαν και μερικες ακομα αποστολες, επαιξα μια και μετα το διεγραψα.
    Δεν αλλαξε δυστυχως η αποψη μου. Πολυ καλο gameplay, αλλα ειναι το μονο MG που θα το ξεχασω γρηγορα. Ηδη θυμαμαι ελαχιστες στιγμες. Το Story οπως εγραψα και πριν, το εχασα. Δεν ειχα διαθεση να ακολουθησω ετσι οπως μου το παρουσιαζε οποτε εμεινα στα βασικα.
    Δεν μετανιωνω που το τερματησα(αλλιως θα το παραταγα), απλα θα ηθελα(πολυ!) να το εβαζα διπλα στα προηγουμενα MGS.
    Δυστυχως δεν τα καταφερε.
    .

  21. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Nikoladim (03-02-2019)

  22. #1137
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Tελος το Main Story.
    Μου ανοιξαν και μερικες ακομα αποστολες, επαιξα μια και μετα το διεγραψα.
    Δεν αλλαξε δυστυχως η αποψη μου. Πολυ καλο gameplay, αλλα ειναι το μονο MG που θα το ξεχασω γρηγορα. Ηδη θυμαμαι ελαχιστες στιγμες. Το Story οπως εγραψα και πριν, το εχασα. Δεν ειχα διαθεση να ακολουθησω ετσι οπως μου το παρουσιαζε οποτε εμεινα στα βασικα.
    Δεν μετανιωνω που το τερματησα(αλλιως θα το παραταγα), απλα θα ηθελα(πολυ!) να το εβαζα διπλα στα προηγουμενα MGS.
    Δυστυχως δεν τα καταφερε.
    Όταν λες τέλος το main story, έπαιξες δηλαδή μέχρι το Mission 30;
    Γιατί ευτυχώς-δυστυχώς, το παιχνίδι δεν τελειώνει εκεί. Εμφανίζει κάποιες επιπλέον αποστολές που είναι επανάληψη σε subsistence δυσκολία και μετά ανάμεσα ξεκλειδώνει ανά 2-3 αποστολές μία καινούργια, που προχωράει την ιστορία, για να οδηγηθείς εν τέλει στο "true ending".

    Τελοσπάντων, διαβάζοντας τα σχόλιά σου καταλαβαίνω ότι δεν σου άρεσε και ζορίστηκες, άρα δεν έχει νόημα πλέον.

    Το είχα αναφέρει και πιο πάνω ότι δεν τελειώνει εκεί το παιχνίδι, παρόλο που βλέπεις άτυπα credits.

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post

    • Για τις αποστολές μετά το Mission 30, που διάβασα κάποιους να ρωτάνε αν έχει νόημα να συνεχίσουν, οι «τίτλοι τέλους» ξεγελούν, όμως το MGSV ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ εκεί! Ναι, κάποια επόμενα missions ήταν τα ίδια με διαφορετικές παραμέτρους, όμως υπάρχουν αρκετά νέα missions, που συνεχίζουν να δίνουν ενέσεις εξέλιξης της ιστορίας. Όσο για τις επαναλαμβανόμενες αποστολές σε Subsistence / Total Stealth / Extreme, ήταν μια απολαυστική διαδικασία πρόκλησης που απευθύνεται στους hardcore φανς του παιχνιδιού. Ακόμη πιο αστείο, το γεγονός ότι για εμένα το S Rank σε αυτές τις αποστολές ήρθε σχεδόν με την 1η προσπάθεια και με ελάχιστο κόπο (όταν στα πρώτα κεφάλαια του παιχνιδιού πάσχιζα να πιάσω το Α) κυρίως λόγω της εξοικείωσης που προέκυψε από τα side ops, όπως ανέφερα παραπάνω. Ναι, με κούρασε κάποιες στιγμές αυτό το ανέβα-κατέβα με το ελικόπτερο, όμως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να μετακινηθείς, όπως π.χ. με το άλογο ή με τα delivery points, κι έτσι ένα mix & match δίνει τη λύση. Μόνο παίζοντας με τις ώρες συνειδητοποιείς τελικά, πόσο ευφυές και καλά χτισμένο είναι το gameplay, τόσο για τον αρχάριο όσο και για τον έμπειρο παίχτη.

  23. #1138
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ασχετα με το αν και κατα ποσο αρεσε σε καποιον ή οχι η υλοποιηση του MGSV το συγκεκριμενο franchise κατα την γνωμη μου, αλλα και του Κοτζιμα ο οποιος το δηλωνε πολλα χρονια πριν βγαλει το 5 (μιλαμε για εποχες MGS3) ειναι επινοημενο για open world ή εστω semi open world gameplay. Αυτο ηταν το οραμα του Κοτζιμα εξαρχης βασικα. Απλα η τεχνολογια δεν το επετρεπε. Οποτε μπορουσε, προσπαθουσε να το "ανοιξει το παιχνιδι με το MGS3 να εκανε τα αρχικα βηματα. Το 5 ειναι η ουσιαστικη υπολοποιηση.

    Η φυση του ειναι τετοια που για να ξεδιπλωθει χρειαζεται ανοιχτα επιπεδα, randomized patrols κλπ.

    Αλλιως το replay value μειωνεται δραματικα. Εχω παιξει πολλες φορες το καθε MGS και πιστευω οτι ακομα και σημερα να παιξω θα θυμαμαι σε τεραστιο βαθμο τα patrol patterns του καθε παιχνιδιου. Και ναι κυριολεκτω αυτη τη στιγμη. Σαν να τρεχουν οι πιστες των παιχνιδιων στο μυαλο μου και να τα θυμαμαι ολα λεπτομερως, μεχρι και τις καμερες.

    Αυτο στο MGSV δεν μπορω να το κανω. Εκτος του οτι τα patrols αλλαζουν, εκτος του οτι καθε φορα "μαθαινουν" απο τον τροπο που παιζεις και εξοπλιζονται αναλογως (κρανη, γιλεκα, Night vision αν πηγαινεις συνεχεια νυχτα, ασπιδες, ακροβολισμενοι snipers κλπ κλπ) τα επιπεδα ειναι τοσο ανοιχτα που και να θες δεν μπορεις να τα θυμασαι. Αρα το gameplay παραμενει καθε φορα "φρεσκο", ο παικτης πρεπει να ειναι σε εγρηγορση και η καθε φορα θα ειναι διαφορετικη.

    Προσοχη, θυμιζω. Μιλαω καθα για gameplay αυτην την στιγμη. Το ξεκαθαριζω.

    Για να ειμαι ειλικρινεις δεν νομιζω οτι υπαρχει παιχνιδι που να προσφερει κατι αναλογο (και μην μου πειτε για procedural generated σκηνικα σε καποια παιχνιδια οπως το bloodborne γιατι η υλοποιηση ειναι ξεπετα τελειως και ακρως επαναλαμβανομενη.

    Τωρα περαν του gameplay, ναι το παιχνιδι εχει ελειψεις στον τομεα της παρουσιασης (πχ tapes αντι για cutscenes) και ναι μπορει καποιος ανετα να το κανει ακρως επαναλαμβανομενο. Και ναι τα boss fights υστερουν. Και φυσικα η ολη ιστορια με την Κοναμι που δεν αφησε τον Κοτζιμα να το ολοκληρωσει καθως ηθελε.

    Ακομα και με ολα αυτα ομως, ειναι το μοναδικο παιχνιδι που δεν εχω σβησει απο τον σκληρο του PS4 απο τοτε που το επαιξα. Που και που μπαινω και κανω μια αποστολη (ή απλα κανω roaming) για 30 λεπτα και απλα καθε φορα παιρναω καλα με το gameplay και παντα προσφερει την ιδια αγωνια/εγρηγορση.

    Eιναι το πιο solid παιχνιδι που εχω παιξει στον τομεα gameplay/mechanics κλπ παντα αναλογιζομενος την πολυπλοκοτητα του.

  24. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (04-02-2019),panos74gr (04-02-2019),tsakali GR (04-02-2019)

  25. #1139
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ειναι το μοναδικο παιχνιδι που δεν εχω σβησει απο τον σκληρο του PS4 απο τοτε που το επαιξα. Που και που μπαινω..
    same here... πολυ παιχνιδαρα που ακομα ασχολουμαι ειτε απλα κανα FOB για πλακα, ειτε απλα για Motherbase expansion ή κανα Mission λιγο λιγο εώς το 100% complete.

  26. #1140
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το gameplay πραγματι ειναι εξαιρετικο οπως εγραψα και παραπανω και η αληθεια ειναι οτι ηδη μου λειπει σε καποιο βαθμο μετα την διαγραφη. Θα ελεγα οτι το core gameplay ειναι πολυ καλο, το καλυτερο της σειρας. Μπορει να επαναλαμβανεται* αλλα συγχρονος δεν μπορει να χαρακτηριστει επαναλαμβανομενο το παιχνιδι, γιατι εχει πολλους τροπους να παιχτει. Καταφερνει να διατηρειται φρεσκο οπως σωστα σημειωνεις Δημητρη.

    *Στα προηγουμενα MGS μπορει το core gameplay να ηταν πιο περιορισμενο λογο της linear φυσης των παιχνιδιων, αλλα αυτο ακριβως ηταν που ωθουσε τον kojima να σκηνοθετει μαεστρικα την καθε σκηνη/μαχη(και οχι μονο τα cut scenes) και να επινοει καινουριες scripted ιδεες για το πως θα σε εντυπωσιασει, δυσκολεψει και ''βυθισει'' μεσα στο παιχνιδι. Πολλες ιδεες οπως πχ psyco mantis, ο ''παππους'' που τον ειδαμε σε copy paste παλι, το κρυφο ''κατι'' που φαινοταν μονο μονο με μια αλλαγη προοπτικης της καμερας και σε open world περιβαλλον θα ηταν διαθεσιμο αμεσως(επιτηδες δεν γινομαι πολυ περιγραφικος) και και και... ηταν ευφυεστατα sequences που δυσκολα θα μπορουσαν να επιτευχθουν σε open world περιβαλλον.
    Αυτο μαζι με την απουσια καθοδηγουμενου pace(καθως το επιλεγεις εσυ) με εκανε να αποκοπω εντελως απο την ατμοσφαιρα. Tα προηγουμενα παιχνιδια με κραταγαν καθηλωμενο εκει, δεν με εχασαν ποτε.

    Δεν ξερω αν το εννοουσε και τι εννοουσε τεσπα ο kojima για τον στοχο του open world για τα συγκεκριμενα παιχνιδια. Eμενα με προσωπικα με εχασε. Κατα την γνωμη μου εβαλε στην ακρη και ο ιδιος γνωριμες πτυχες του ταλεντου του για να δωσει προτεραιοτητα καπου αλλου. Τα καταφερε? Και παλι ναι, τα καταφερε.
    Αλλα κατι παιρνεις και κατι χανεις, δεν μπορεις να τα εχεις ολα δυστυχως. Για το γουστο μου αυτα που εχασε η σειρα ειναι σημαντικοτερα απο αυτα που κερδισε.

    Αν στο death stranding δεν καταφερει να δωσει κατι απο τα παλια(αν θυμαμαι σωστα και αυτο open world ειναι), εμενα με εχει ξαναχασει. Θα εξακολουθουν να μου αρεσουν τα παιχνιδια του αλλα δεν θα τον εχω τοσο ψηλα οσο τον ειχα μεχρι και το MGS4. Θελω να πιστευω οτι θα με διαψευσει πανηγυρικα.

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    Όταν λες τέλος το main story, έπαιξες δηλαδή μέχρι το Mission 30;
    Nαι μεχρι και το 30 επαιξα. Αν θυμαμαι σωστα εχει αλλες 2-3 αποστολες?
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •