Page 26 of 35 FirstFirst ... 16222324252627282930 ... LastLast
Results 501 to 520 of 694

Thread: Pro Evolution Soccer 2015

  1. #501
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by StarRider View Post
    Δοκίμασα το demo και μου φάνηκε αρκετά καλό, το γνωστό σε όλους μας pro είναι με καλύτερα γραφικά,
    γιατί πρέπει να γίνεται πάντα σύγκριση με το fifa; διαφορετικά παιχνίδια είναι για διαφορετικά γούστα.
    Eτσι ακριβώς, είναι διαφορετικά παιχνίδια με διαφορετική προσέγγιση,
    το θέμα όμως δεν είναι γιατί γίνεται σύγκριση, (καλό είναι να γίνεται, όλο και κάτι καινούριο μαθαίνουμε),
    το θέμα είναι να σεβόμαστε την άποψη και την γνώμη του άλλου, όποια κι αν είναι αυτή.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    opozit (30-09-2014),teras1 (30-09-2014)

  3. #502
    Advanced Member opozit's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    511
    PSN ID
    receiver21

    Default

    μεγαλη κουβεντα ειπες ρε φιλε ody...!

  4. The Following User Says Thank You to opozit For This Useful Post:

    odytsak (30-09-2014)

  5. #503
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by jimspy View Post
    η μονη μου απορια Βαγγελη (κ οχι μονο ) ειναι οτι η βασικη κ πρωτευουσα δικαιολογια για να κραξεις το προ ειναι οτι ειναι arcade ποδοσφαιρακι ενω ταυτοχρονα αποθεωνεις το προ6 που ηταν πιο arcade κ απο arcade......tο προ ειναι αυτο που ειναι, κ το μεγαλο λαθος τησ κοναμι ηταν οτι προσπαθησε να το κανει simulation , αποτυγχανοντας πληρως εναντι του φιφα που ειχε την φιλοσοφια του simulation εξαρχης κ πανω σε αυτην προχωρησε κ τελικα καταφερε τα 2-3 τελευταια χρονια να το φτασει σε τρομερα επιπεδα.....
    το προ15 ειναι οτι καλυτερο εχουμε δει σε ποδοσφαιρακι που καταφερνει να συνδυασει σχεδον τελεια στοιχεια simulation μεσα στην φιλοσοφια κ στν κορμο του arcade..κ δεν ειναι τυχαιο οτι βγηκε το καλυτερο σπορτ game στην gamescom......σιγουρα δεν ειναι φιφα κ σιγουρα το φιφα δεν ειναι προ....απλα κ μονο γιατι ειναι διαφορετικα παιχνιδια .....
    Δημητρη διαφωνω με την συγκριση του pes6 με τα σημερινα δεδομενα.
    Το pes6 ηταν ΚΑΡΑsim για την εποχη του και το fifa της εποχης 10-20 φορες πιο arcade.
    Ασε που καθε φορα γινοταν και περισσοτερο ρεαλιστικο το pes με ταση να γινει ολο και πιο sim.
    Απο το 2008 και μετα για μενα τα pes ειναι κατω απο 5/10 σε αξια.Το demo που επαιξα του 2015 μου φανηκε μετριο ,πιο γρηγορο απο τα προηγουμενα ,το animation απαραδεκτο και ακομα και στα γραφικα ειχαν την καλυτερη δυνατη μηχανη για φωτορεαλισμο και τα εκαναν μανταρα...(αυτο ειδικα ειναι αποριας αξιο)
    Eιμαι αυστηρος γιατι το ετοιμαζαν 2 χρονια και περιμενα να κανουν come back.
    Για αυτο και δεν υπαρχει ελπιδα για μενα για την σειρα πλεον.

    Αν παρακολουθουσες το thread του fifa τα ιδια ακριβως ελεγα και για τα 2-3 προηγουμενα χρονια.Εγραφα οτι με ειχε κουρασει η σειρα fifa στο ps3 , οτι εχει βαλτωσει στα ιδια λαθη για αυτο και δεν το αγορασα την προηγουμενη χρονια στο ps3(δεν ειχα 4)...
    Στο ps4 ομως εχει κανει βηματα μπροστα ήδη απο την προηγουμενη χρονια.Για αυτο και ειμαι παλι ενθουσιασμενος απο το fifa σε αυτη τη φαση.
    Ειναι απλα η οπτικη μου.Παλιοτερα ημουν pes fan , απο το 2009 και μετα ελιωνα fifa.για 2 χρονια δεν μου αρεσε κανενα και τωρα με τραβαει παλι το fifa.

    Ο ποδοσφαιροφιλος θελει να δει καλα ποδοσφαιρακια ,δεν τον νοιαζουν τα στρατοπαιδα.Και εχω ξαναπει οτι στο insomnia.gr πριν βγει το pes2008 ημουν αυτος που αποθεωνε περισσοτερο την σειρα.Απλα τωρα την θεωρω απαραδεκτη για τα επιπεδα στα οποια βρισκοταν πριν το 08.
    Δεν ειπα οτι πρεπει να μην σου αρεσει και σενα, αλλα για μενα ξεκιναει και παλι με last gen λογικη σε next gen πλατφορμα.Παλι τα ιδια λαθη.
    Μπορουμε να κατσουμε να αποθεωσουμε αν θες και αυτοι να συνεχισουν τα ιδια λαθη...
    Το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα οταν επαιξα το ντεμο ειναι οτι οι αλλοι θα επαναπαυτουν γιατι ο ανταγωνισμος παλι δεν ειναι καλος.

    ΥΓ.Μην κοιτας τα βραβεια σε εκθεσεις κατ'εμε.
    ΥΓ2.Η μονη επιφυλαξη μου εχει να κανει με το manual/slow του pes γιατι δεν με αφηνει το ντεμο να τα δοκιμασω(εκτος αν ξερει καποιος τροπο).Οποτε θα δοκιμαστει η κανονικη εκδοση και θα γραψω την ολοκληρωμενη αποψη μου.
    .

  6. #504
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    διαφωνω ....το πεσ 6 ηταν αrcade k για αυτο ηταν διασκεδαστικο σε αντιθεση με το φιφα που ηταν πιο σιμ(εστω αποτυχημενο) κ λιγοτερο διασκεδαστικο.....αν δεισ βιντεακια στο youtube κ συγκρινεις πεσ06 με φιφα2006 πχ ....θα το δεις ....

    προσωπικα τα ιδια βλεπω κ σημερα .....το πεσ2015 πιο αrcade κ περισσοτερο παιχνιδι αρα κ πιο διασκεδαστικο ενω το φιφα ξεκαθαρα σιμ κ πιο ΄΄σοβαρο΄΄ αλλα χανει στην διασκεδαση κ γινεται ΄΄κουραστικο΄΄ μετα απο 1, 2 ματσ.....

    κ πραγματικα βλεπεισ τοσο μεγαλεσ διαφορεσ μεταξυ φιφα14 κ φιφα15 ωστε να εισαι τοσο ενθουσιασμος με τις νεχτ γεν κονσολεσ κ δεν βλεπεις στο πεσ15 σε σχεση με τα προηγουμενα?
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  7. #505
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    To fifa προς το τελος της γενιας τoυ ps2 ειχε την ταση να γινει πιο sim δεν διαφωνω.Ηταν τοτε που αντεγραφε το pes.Βεβαια στο ps3 εκαναν αλλη μηχανη και το πηγαν σε πιο sim(αλλα και παλι το fifa 2008 σημερα το βλεπω τρελα arcade).
    Για μενα το pes6 ομως ηταν περισσοτερο ρεαλιστικο απο το fifa εκεινη την εποχη και στο λεω εχοντας λιωσει και την μηχανη εκεινη του fifa.
    Θεωρητικα δεν υπηρχε sim τοτε, ουτε τωρα υπαρχει αν δουμε το fifa 2015 μετα απο το 5-10 χρονια.
    Το θεμα ειναι για τα δεδομενα της εποχης η κοναμι προσπαθουσε να κανει ενα διασκεδαστικο ποδοσφαιρακι που μοιαζει με την πραγματικοτητα.Τωρα επειδη εχει βαλτωσει στα ιδια και χειροτερα μας φαινεται οτι ειναι arcade(και φυσικα επειδη ο ανταγωνισμος το παει με επιτυχημενο τροπο σε πιο sim).Αν το σημερινο ποδοσφαιρακι pes2015 το πας πισω στο 2004 θα ειναι sim βαρβατο.
    Αλλες εποχες, αλλα δεδομενα.
    Αποψη μου βεβαια.

    Τωρα για το τελευταιο ερωτημα ,ναι βλεπω πολυ μεγαλες διαφορες σε πραγματα που για μενα ηταν μεγαλο προβλημα στα fifa και τα εχω γραψει στο thread του.Να μην τα ξαναγραφω εδω γιατι ειμαστε offtopic.

    Τωρα για την διασκεδαση εξαρταται..
    Σε slow manual με φιλο σπιτι που ξερει slow manual και ξερουν να παιζουν tactical defence το παιχνιδι γινεται απιστευτα διασκεδαστικο.Αφου πρωτα πληρωσεις το τιμημα να ΜΗΝ ειναι διασκεδαστικο μεχρι να φτασεις σε επιπεδο να μπορεις να παιξεις με αυτον τον τροπο(αν ψαχτεις και με sliders γινεται ακομα καλυτερο)
    Οποτε καταλαβαινω αυτους που δεν το βρισκουν διασκεδαστικο(γιατι δεν εχουν διαθεση να προσπαθησουν τοσο πολυ απλα για να παιξουν ενα παιχνιδι ή παιζουν στο μετριο assisted).
    .

  8. #506
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Συμφώνω με τον PDS και εμένα τα Pro μου άρεσαν περισσότερο γιατι ήταν πιο sim(βέβαια το Pro 6 δεν μου άρεσε καθόλου και δεν το είχα πάρει, δεν μπορώ να θυμήθω όμως τι με χάλαγε τότε)
    Και ειδικά μια περίοδο(στο ps1) έλιωνα όλα τα ποδοσφαιράκια (Προ,Fifa,Beckham Soccer,Adidas football και το Champions League) ε το προ μου άρεσε περισσότερο (ακόμα και όταν είχε μόνο εθνικές) γιατί φαινόταν στα μάτια μου πιο ρεαλιστικό σε σχέση με τα αλλα.(παίζει να ήταν και το πρώτο που εισήγαγε τη δυναμη σε πάσες-σουτ)
    Spoiler!

  9. #507
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    ακριβως ....σου φαινοτανε πιο ρεαλιστικο....αυτο δεν σημαινει οτι η φιλοσοφια του ηταν sim........αντιθετα η φιλοσοφια του φιφα ηταν παντα αυτη του simulation.....to αν καταφερνε να ανταποκριθει στην φιλοσοφια του ηταν αλλο ζητημα....οπως κ η προσπαθεια του πες αργοτερα να αφομοιώσει την φιλοσοφια του σιμ απετυχε ετι κ το φιφα στην αρχη δν μπορουσε να ανταποκριθει...
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  10. #508
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν νομιζω ρε συ...
    Δεν ειχαν φτασει καν στο σημειο να ψαχνουν φιλοσοφιες(sim arcade) αρχικα.Απλα υπηρχαν καποια ποδοσφαιρακια(υπαρχαν κι αλλα παλιοτερα) που προσπαθουσαν να γινουν πιο ρεαλιστικα.Δεν ειχαν φτασει στο επιπεδο επιλογης κατευθυνσης, ειχαν πολυ σημαντικοτερα προβληματα να λυσουν και να βελτιωθουν σε βασικους τομεις.

    Σκεψου το σαν μια σχολη ας πουμε που καποια στιγμη παιρνεις εξειδικευση.Τοτε ηταν πρωτοετεις φοιτητες και καποια στιγμη πηραν κατευθυνση
    Δεν μπορουσαν να την διαλεξουν απο την αρχη γιατι δεν ηξεραν/εκαναν τα βασικα...
    Θυμησου λιγο το fifa που με μια τριπλα που την εκαναν ολοι διεσχιζες ολο το γηπεδο.Απλα στο pes δεν υπηρχαν αυτα σε μεγαλο βαθμο για ακαι λεγαμε τοτε οτι ειναι πιο ρεαλιστικο(δεν λεγαμε οτι ειναι sim κανενα τους, απλα σημερα εχουν τα εργαλεια να επιλεξουν και να κανουν sim ή οχι, που και παλι ειναι πολυυυ πισω)
    Last edited by PDS; 30-09-2014 at 13:36.
    .

  11. #509
    Member eternalife's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    74
    PSN ID
    eTeRn4L1F3
    Name
    Νικος

    Default

    Νομιζω οτι κανουμε ολοι ενα λαθος να συγκρινουμε 2 ποδοσφαιρακια μονο και μονο επειδη ειναι και τα 2 ποδοσφαιρακια. ΑΥτο που λετε παραπανω οτι το προ 6 ηταν πιο sim απο το αντιστοιχο τοτε Φιφα ισχυει. Θυμαμαι οτι στο φιφα ειχε καθε χρονο ενα "κολπο" για να βαζεις γκολ (ποιος θυματα το φιφα 2000 νομιζω ηταν που απο τη σεντρα του γηπεδου πανω στην γραμμη του πλαγιου αουτ εκοβες διαγωνια, τραβουσες σουτ με φουλ δυναμη, εβαζες αμεσως αναποδα φαλτσα και ηταν σιγουρο γκολ Το θεμα πλεον ειναι ομως οτι το ενα, αν ηταν ραλλακια, θα ηταν το need for speed και το αλλο το gran tourismo. αλλη φιλσοσοφια παιδια, δεν υπαρχει σωστο και λαθος, υπαρχει fun factor και τι σε κανει να περνας καλα, μονος ή με την παρεα... οπως ειπα και σε παλιοτερο ποστ μου αρεσει το προ σαν gameplay γιατι στη μιση η μια ωρα που θα βρω χρονο να παιξω online με τον κολλητο μου, δε θελω να σκεφτομαι ποση ωρα πρεπει να πατησω την πασα και ποσο ακριβεια θα χει στην κατευθυνση ο μοχλος μου, αλλα το που θα τη στειλω και πως θα τον "καρφωσω' για να φαει το δουλεμα. Ας ξεκολλησουμε ολοι με τις συγκρισεις και ας μεινουμε στο σχολιασμο του παιχνιδιου αυτου καθαυτου. Ας ελπσουμε καποια στιγμη οι λατρεις της ΠΡΟ φιλοσοφιας να δουμε τα γραφικα και την αισθηση του ΦΙΦΑ με το gameplay του προ....

  12. The Following User Says Thank You to eternalife For This Useful Post:

    PDS (30-09-2014)

  13. #510
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Συμφωνω απολυτα.
    Το fifa κουραζει το μυαλο σου στο Manual και μετα απο παιχνιδια δεν εχεις την ιδια συγκεντρωση που ειναι απαραιτητη με αυτον τον χειρισμο.
    Αν ζητας κατι απλο και αμεσο τοτε το pes ειναι καλη επιλογη.Οποτε ειναι περισσοτερο τι ζητας και πανω σε αυτο ουσιαστικα γραφουμε τις αποψεις μας.
    .

  14. #511
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο eternalife.
    Ειναι άλλα πράγματα πλέον και (ίσως) κακώς τα συγκρίνουμε..
    Spoiler!

  15. #512
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Παντως και εγω μπορει να μην θυμαμαι καλα, γιατι πανε περιπου 10 χρονια, αλλα ρε παιδια το pro ηταν ο βασιλιας του arcade, σε αντιθεση με το φιφα που ηταν πιο sim. Το θεμα ειναι πως θεωρει ο καθενας το sim και το arcade. Δηλαδη οκ αν ειχε το προ καλυτερη γεωμετρια και φυσικη στη μπαλα και στις κινησεις των παιχτων τοτε το εκανε περισσοτερο Sim? Τεσπα μπαινουμε σε φιλοσοφικες συζητησεις μετα. Για μενα τα προ παντα θα ηταν και θα ειναι arcade παντως. Με ξενερωσε σε απολυτο βαθμο που κανανε πλασμαρισμα στα σιμ και ειλικρινα δεν εχω βρει ποδοσφαιρακι που να καραγουσταρω μετα το Fifa 10/World Cup 2010 αφου ολα μου φαινονται υπερβολικα ρεαλιστικα...

  16. #513
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    Ρε παιδια αυτα τα τακλιν τυπου Ανατολακη πρεπει να φτιαξουν!! Κανει τακλιν και ο παιχτης σου βαραει καρωτιδα με την μια!!
    Παντως αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχουν βελτιωσει πολυ την ΑΙ του παιχνιδιου!!

  17. The Following User Says Thank You to AriStos13 For This Useful Post:

    Crazy_vision (30-09-2014)

  18. #514

    Default

    δοκιμαστε καθολου τρεξιμο στην επιθεση σας,απλα περπατατε και ντριμπλαρετε με τον μοχλο και δειτε τι συμβαινει στον υπολογιστη.
    για οσους δεν το καταλαβουν,οταν τρεχετε ενεργοποιειται η αμυνα,οταν περπατατε σας αφηνουν χωρο,παιζεται το γνωστο τικι-τακα και μετα καθετη στον επιθετικο.

    για εμενα το παιχνιδι ειναι ευχαριστο και καθαρα για παρεα,offline δεν θα σας κρατησει,το επιπεδο superstar ειναι πολυ ευκολο και μεσα σε 3 μερες με εκανε να το βαρεθω.

    το φιφα στο ps3 δεν αξιζει σε καμια περιπτωση 60 ευρω και σου δινει τα μισα πραγματα απο το ps4,επισεις δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη αλλαγη απο το 14,φετος ειναι η 1η χρονια που δεν θα παρω κανενα ποδοσφαιρακι.

  19. #515
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by AriStos13 View Post
    Ρε παιδια αυτα τα τακλιν τυπου Ανατολακη πρεπει να φτιαξουν!! Κανει τακλιν και ο παιχτης σου βαραει καρωτιδα με την μια!!
    Eνας βασικός λόγος που προτιμώ Pro αντί για Fifa είναι αυτός, αν βγεις αντεπίθεση και είναι το παιχνίδι στο 80' δεν με νοιάζει αν μείνω με 10 παίκτες,
    θα σου στείλω τον παίκτη στο νοσοκομείο.

    Στο Fifa δεν γίνεται αυτό ή τουλάχιστον όσες φορές προσπάθησα ή δεν βρίσκει στόχο ή δεν τον φτάνει να τον χτυπήσει.

  20. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    opozit (03-10-2014)

  21. #516
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    Χαχαχαχαχα συμφωνω απολυτα σε αυτη την τακτικη ody!!
    Και εγω αυτης της αποψης ειμαι αλλα οταν στο πεντε θελω να κανω τακλην και αντι να παει με το ενα ποδι ομορφα και ωραια παει με τα δυο και ουτε πλησιαζει μπαλα ε δεν μπορω!!!

  22. #517
    Advanced Member sakis1984's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    zakynthos
    Posts
    311
    PSN ID
    sakiskar1984
    Name
    Σάκης

    Default

    τα τακλιν θελουν σωστο ταιμινγκ παιδια.εγω ας πουμε εχω κλεψει την μπαλα αρκετες φορες χωρις φαουλ και δεν εννοω απο μπροστα αλλα την ωρα που τρεχει ο αντιπαλος και ειμαι κι εγω διπλα του,οταν παω ελαχιστα πιο μπροστα απο αυτον και του κανω τακλιν του μαζευεις την μπαλα και τον στελνεις αδιαβαστο.
    δεν σημαινει ομως οτι πετυχαινει παντα αλλα το εχω κανει αρκετες φορες

    Spoiler!

  23. #518
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default


  24. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    opozit (04-10-2014)

  25. #519

    Default

    Εχοντας παιξει το ντεμο,νομιζω οτι εχει βελτιωθει παρα πολυ σε σχεση με περυσι,και θα βελτιωθει ακομη περισσοτερο.Αναμενω με αγωνια.

  26. #520

    Default

    Πφφφφ πολλές κάρτες και φάουλ τα οποία δεν είναι καν. Βεβαια είναι πιο ποδοσφαιράκι απο τις άλλες χρονιές μπορώ να πω. Δεν είναι καθόλου εύκολο και επιτέλους δεν παίρνεις ενα παικτη να τους περνας ολους και να βάζει γκολ. Μπορώ να πω οτι μου άρεσε αλλα θελει βελτίωση....

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •