Page 94 of 166 FirstFirst ... 4484909192939495969798104144 ... LastLast
Results 1,861 to 1,880 of 3316

Thread: Battlefield 4

  1. #1861

    Default

    Quote Originally Posted by donkixoths View Post
    Ρε τπτ αν σου κάτσει είναι το ίντερνετ όπως και να έχει παίζει ρόλο και το πινγκ και η ταχύτητες και ο ποπος

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιάννη εγώ έβαλα σταθεροποιητη τάσης στο Ρουτερ, καταργησα όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού και άφησα μόνο αυτή που παίρνει το Ρουτερ. Απόσταση πρίζας Ρουτερ 1.5 μέτρο. Ps4 με Ρουτερ καλώδιο 2 μέτρα. Απόσταση κουτί πολυκατοικίας με πρίζα 5 μέτρα. Επίσης αντικατασταση καλωδίου του ΟΤΕ απ το κουτί της πολυκατοικίας στο σπίτι με καινούριο UTP.

    Στάλθηκε από το XT910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #1862
    Cool Member donkixoths's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    288
    PSN ID
    donkixoths

    Default

    Ρε Αντρίκο χρυσά και Αγία αυτά που έκανες αλλά ρε φίλε αν είναι για να έχω καλό ίντερνετ εν έτη 2014 να κάνω
    '' πατέντες'' στο φινάλε τόσα χρόνια τι σκατά πληρώνουμε! Και αυτό με το VDSL που για να έχεις καλό πρέπει να είσαι το πολύ μέχρι 1500 μέτρα ε πες μου τώρα ναι θα ψάχνω να αγοράσω η να νοικιάσω π.χ σπίτι αφού πρώτα ψάξω να δω σε τι απόσταση είναι απο το κουτί.... ρε μας δουλεύουν κανονικά.... Δώστε ρε Λαμόγια δορυφορικό γρήγορο ίντερνετ, ξυλωστε τα παμπάλαια καλώδια του ΟΤΕ τι σκατά πληρώνουμε τόσα χρόνια....

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #1863
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by donkixoths View Post
    ...Και αυτό με το VDSL που για να έχεις καλό πρέπει να είσαι το πολύ μέχρι 1500 μέτρα...
    Ποια 1500?
    Μέχρι 1000 μέτρα είναι... κι εγώ είμαι στα 1062 και έχω ξεμείνει με το ADSL στο χέρι.
    Αστα να πάνε...

  4. #1864
    Cool Member donkixoths's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    288
    PSN ID
    donkixoths

    Default

    Άντε σπρώξε 62 μέτρα το σπίτι και θα είσαι οκ.... Ε μα πες μου τώρα αν αυτό δεν είναι δούλεμα τι είναι ρε Οδυσσέα? Και βλέπω π.χ Japan κάτι ταχύτητες και κλαίω...Και το χειρότερο είναι ότι λογικά τα καινούρια multiplayer games που θα βγουν θα έχουν ίσως και περισσότερες απαιτήσεις από θέμα ταχύτητας ping κτλ και εμείς θα μείνουμε με το...... στο χέρι γιατί κοιμούνται!

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by donkixoths; 05-03-2014 at 16:29.

  5. #1865
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by donkixoths View Post
    Δώστε ρε Λαμόγια δορυφορικό γρήγορο ίντερνετ, ξυλωστε τα παμπάλαια καλώδια του ΟΤΕ τι σκατά πληρώνουμε τόσα χρόνια....
    Δορυφορικό και online gaming δεν πάνε μαζί φίλε μου. Μιλάμε για ping τουλάχιστον 600ms!

    Υπομονή να επεκταθεί το FTTN δίκτυο του ΟΤΕ. Επίσης για κάποιες περιοχές στην επαρχία παίζει και επιδοτούμενο rural broadband μέσω της ΕΕ.

    ΥΓ: Δεν έχει σημασία αν είναι καινούριο ή παλιό το χάλκινο καλώδιο. Σημασία έχει το μήκος/attenuation. Καλύτερα να έχεις χάλκινο βρόχο 300m κι ας είναι 50 χρονών, παρά 3km και 10 ετών.

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Ποια 1500?
    Μέχρι 1000 μέτρα είναι... κι εγώ είμαι στα 1062 και έχω ξεμείνει με το ADSL στο χέρι.
    Αστα να πάνε...
    1062m δεν ξεφεύγει πολύ από το όριο. Πόσα dB attenuation έχεις; Δες στο router σου.

    Εγώ με 13.5dB σε ADSL2+ (περίπου ίδια απόσταση με εσένα) πιάνω 40/5 Mbps (down/up) με VDSL2...

    Quote Originally Posted by donkixoths View Post
    Ε μα πες μου τώρα αν αυτό δεν είναι δούλεμα τι είναι ρε Οδυσσέα?
    Δεν είναι δούλεμα. Έτσι είναι οι νόμοι της φυσικής παγκοσμίως. Με μήκος χαλκού 100m θα δούμε και ταχύτητες Ιαπωνίας σε μερικά χρόνια...

    Quote Originally Posted by donkixoths View Post
    Και το χειρότερο είναι ότι λογικά τα καινούρια multiplayer games που θα βγουν θα έχουν ίσως και περισσότερες απαιτήσεις από θέμα ταχύτητας ping κτλ
    Έτσι πάνε αυτά, τα next-gen games θέλουν και next-gen σύνδεση. Όταν είχε πρωτοβγεί το πρώτο XBOX ζήταγε broadband σύνδεση τουλάχιστον 64-128 Kbps. Σήμερα ούτε για ζήτω δεν φτάνουν αυτά.

  6. #1866
    Cool Member donkixoths's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    288
    PSN ID
    donkixoths

    Default

    Ναι το ξέρω για το satellite ότι έχει ακόμα μεγάλο ping τα είπα όλα αυτά πάνω στην αγανάκτηση μου γιατί ρε παιδιά μας ζητάνε ένα σκασμό λεφτά και από ταχύτητες μόνο αυτά που λένε δεν δίνουν.... ΕΩΣ λέει τι ΕΩΣ ρε κόψε τον @#€ σου από τη στιγμή που στα σκάω να πέρνω ότι πληρώνω αλλιώς κατέβασέ μου και την τιμή.... Όσο για το VDSL όταν οι άλλοι γύριζαν εμείς πηγαίναμε στήσε πρώτα το δίκτυο σου σωστά και μετά βάλτο στην αγορά... αυτά τα limitation με εκνευρίζουν! Και μου την δίνει που σε άλλες χώρες είναι τσάμπα ρε φίλε το ίντερνετ και σου προσφέρουν και ποιοτικό ίντερνετ αυτό δηλαδή δεν είναι κοροϊδία με τους παρόχους μας τόσα χρόνια εδώ? Να τα σκάσουν και αυτοί να βάλουν παντού οπτικές ίνες για ΟΛΟΥΣ αφού τους τα σκάμε και εμείς! Μόνο στην Ελλάδα δεν πέρνεις ποτέ ότι πληρώνεις... Τες πα βγαίνουμε και εκτός θέματος...

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by donkixoths; 05-03-2014 at 17:41.

  7. The Following User Says Thank You to donkixoths For This Useful Post:

    Akrida79 (05-03-2014)

  8. #1867
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όχι έχει ακόμα, ΠΑΝΤΑ θα έχει! Οι δορυφόροι είναι πολύ ψηλά συνήθως και η ταχύτητα του φωτός δεν αλλάζει.

    Αυτά περί τσάμπα internet δεν ισχύουν. Στην Αμερική μάλιστα είναι χειρότερα από εμάς και σε ταχύτητες (λόγω αποστάσεων) και λόγω μονοπωλίων (βλ. Comcast) και λόγω monthly caps...

    Για πήγαινε πες σε Αμερικάνο ότι με €15/μήνα έχεις ADSL2+ 24/1 Mbps με απεριόριστο κατέβασμα και με €25/μήνα έχεις VDSL2 50/5 Mbps με απεριόριστο κατέβασμα, όταν αυτός πληρώνει $40/μήνα για να έχει ADSL 6 Mbps/512 Kbps και του βάζουν και όριο κάθε μήνα... αν εξαιρέσουμε το upload, είμαστε πολύ καλά στην Ελλάδα. Μόνο κάτι πρώην χώρες της ΕΣΣΔ μας περνάνε.

  9. #1868
    Cool Member donkixoths's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    288
    PSN ID
    donkixoths

    Default

    Δηλαδή μου λες ότι ότι πληρώνουμε μας δίνουν και παραπάνω...

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #1869
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Σου λέω ότι €15/μήνα για 24άρα είναι πολύ καλή τιμή, ακόμα και αναλογικά με τους μισθούς λόγω κρίσης.

    Το 2003 είχε €150/μήνα η 384/128 Kbps με υποχρεωτικό κοκαλο-modem Intracom των €250... η high-end σύνδεση της εποχής (1 Mbps/256 Kbps) είχε €600/μήνα.

    Να παρακαλάς στο μέλλον μην γίνουμε σαν τους Αμερικάνους ολιγοπώλιο με 2-3 εταιρίες, με ανεβασμένες τιμές, traffic shaping στις ώρες αιχμής ΚΑΙ όριο στο κατέβασμα! Τότε θα θυμηθείς τα λόγια μου... ο μέσος Έλληνας (όπως και ο μέσος Αμερικάνος) δυστυχώς δεν ξέρει τι γίνεται έξω από την χώρα του.

    ΥΓ: Όσο για τις οπτικές ίνες, ναι υπήρχαν αρκετά λεφτά, ειδικά την περίοδο των παχέων αγελάδων να βάλουν οπτικές ίνες παντού... ας μην πήγαινε ούτε ένας Έλληνας στα μπουζούκια/ας μην έδινε φακελάκι για 1 χρόνο μόνο (μιλάμε για πολλά δις €) και θα υπήρχαν λεφτά. Αλλά άντε πες μου πως θα πείσεις τον μέσο Έλληνα να πάνε τα λεφτά του σε πανελλαδικό δίκτυο οπτικών ινών αντί σε άλλα εφήμερα πράγματα. Μειοψηφία είμαστε όσοι ψαχνόμαστε με το internet. Δεν θα αλλάξει κανένας τα μυαλά της πλειοψηφίας με το ζόρι.
    Last edited by psx3; 05-03-2014 at 17:51.

  11. #1870
    Cool Member VoleMaulder's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Glasgow
    Posts
    154
    PSN ID
    VoleMaulder

    Default

    Εντάξει, και οι χώρες της δυτικής Ευρώπης μια χαρά είναι. Ειδικά αν καλύπτεσαι από δίκτυο οπτικών ινών είναι όντως καλύτερα και φθηνότερα από Ελλάδα (για UK τουλάχιστον μπορώ να το πω με σιγουριά, για Γαλλία τα ξέρω από τρίτους). Αμερική, πάντως, είναι πολύ χειρότερα απ' ό,τι νομίζουν πολλοί.

  12. #1871

    Default

    http://www.newsbeast.gr/technology/a...et-ston-kosmo/

    Στάλθηκε από το XT910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #1872
    Cool Member donkixoths's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    288
    PSN ID
    donkixoths

    Default

    Εγώ ένα ξέρω πλήρωνα για 24 και πάντα είχα 4 άρα και θα μου πεις λόγο απόστασης και attenuation σωστά? Άρα πριν νοικιάσω η πάρω σπίτι να ψάχνω να δω ποιο είναι ποιο κοντά στο βρόγχο.... μάλιστα!!

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #1873
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Links μπορώ να σου δώσω κι εγώ με το κιλό, αλλά το θέμα είναι να μην διαβάζεις διαγώνια...

    Πολλοί, θα πιστεύαμε πως οι πιο ανεπτυγμένες χώρες και ειδικά οι Ηνωμένες Πολιτείες, κατέχουν τα πρωτεία, όμως η Akamai έρχεται να μας διαψεύσει, αφήνοντας τις Η.Π.Α εκτός δεκάδας και μάλιστα στη θέση Νο 14.

    Τα είπα και πιο πάνω περί Αμερικής και πρώην χωρών της ΕΣΣΔ (Βουλγαρία, Ρουμανία), αλλά δεν έδωσες σημασία... επίσης διάβασε και το ΥΓ.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by donkixoths View Post
    Εγώ ένα ξέρω πλήρωνα για 24 και πάντα είχα 4 άρα και θα μου πεις λόγο απόστασης και attenuation σωστά? Άρα πριν νοικιάσω η πάρω σπίτι να ψάχνω να δω ποιο είναι ποιο κοντά στο βρόγχο.... μάλιστα!!
    Αν σε ενδιαφέρουν οι υψηλές ταχύτητες ναι, αλλιώς περίμενεις το FTTN δίκτυο. Εδώ υπάρχει κόσμος που ψάχνει σπίτι κοντά σε σταθμό μετρό...

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by VoleMaulder View Post
    Ειδικά αν καλύπτεσαι από δίκτυο οπτικών ινών είναι όντως καλύτερα και φθηνότερα από Ελλάδα (για UK τουλάχιστον μπορώ να το πω με σιγουριά
    Είναι φθηνότερα στην Αγγλία; Δεν νομίζω. Ταχύτερες συνδέσεις υπάρχουν εκεί που έχει δίκτυο οπτικών ινών (όχι σε χωριουδάκια πάντως, εκεί με το ζόρι έχουν 2 Mbps), αλλά μην ξεχνάς ότι και στο UK έχει traffic shaping και monthly caps... λογικό με τον πληθυσμό που έχουν να μπουκώνουν τα δίκτυα.

  15. #1874

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δορυφορικό και online gaming δεν πάνε μαζί φίλε μου. Μιλάμε για ping τουλάχιστον 600ms!

    Υπομονή να επεκταθεί το FTTN δίκτυο του ΟΤΕ. Επίσης για κάποιες περιοχές στην επαρχία παίζει και επιδοτούμενο rural broadband μέσω της ΕΕ.

    ΥΓ: Δεν έχει σημασία αν είναι καινούριο ή παλιό το χάλκινο καλώδιο. Σημασία έχει το μήκος/attenuation. Καλύτερα να έχεις χάλκινο βρόχο 300m κι ας είναι 50 χρονών, παρά 3km και 10 ετών.


    1062m δεν ξεφεύγει πολύ από το όριο. Πόσα dB attenuation έχεις; Δες στο router σου.

    Εγώ με 13.5dB σε ADSL2+ (περίπου ίδια απόσταση με εσένα) πιάνω 40/5 Mbps (down/up) με VDSL2...


    Δεν είναι δούλεμα. Έτσι είναι οι νόμοι της φυσικής παγκοσμίως. Με μήκος χαλκού 100m θα δούμε και ταχύτητες Ιαπωνίας σε μερικά χρόνια...


    Έτσι πάνε αυτά, τα next-gen games θέλουν και next-gen σύνδεση. Όταν είχε πρωτοβγεί το πρώτο XBOX ζήταγε broadband σύνδεση τουλάχιστον 64-128 Kbps. Σήμερα ούτε για ζήτω δεν φτάνουν αυτά.
    το θεμα ειναι ποιος θα παιζει αυτα τα games οι βουλγαροι η στο hong kong ,ευτυχως δεν λειτουργει ετσι το εμποριο και αυτο ειναι απλως μια πατατα του bf.

  16. #1875
    Cool Member donkixoths's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    288
    PSN ID
    donkixoths

    Default

    Όσο για το που πήγαν τα λεφτά τις εποχές των παχέων αγελάδων που τους σκάγαμε άστο ξέρουμε πολύ καλά που πήγαν.... κάναμε τον ΟΤΕ Γερμανό και σώθηκε η κατάσταση ε? Με limitation για VDSL και τιμές φθηνές... ε μην τρελαθούμε κιόλας.... Εντάξει απόψεις είναι αυτές σεβαστές!

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #1876
    Cool Member VoleMaulder's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Glasgow
    Posts
    154
    PSN ID
    VoleMaulder

    Default

    Γιατί είναι τόσο τρελό να ψάχνεις σπίτι και με αυτό το κριτήριο; Οπως και για άλλα πράγματα κοιτάς να σε βολεύει η τοποθεσία, αν είναι σημαντικό για σένα θα κοιτάξεις και για τις γραμμές.


  18. #1877
    Cool Member donkixoths's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    288
    PSN ID
    donkixoths

    Default

    Γιατί ρε φίλε μου το δίκτυο το σωστό αν θεσ να πουλάς και ακριβά το στήνεις όχι για λίγους που είναι γύρω από τα 1000 μέτρα.... το point για αυτά που λέω είναι ότι καλά τα αρπάζουν δεν βλέπω ανταποδοτικοτητα σωστή αυτό! Και μιλάμε για ιδιωτικό τομέα πλέον ε?

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to donkixoths For This Useful Post:

    spyros arianara (05-03-2014)

  20. #1878
    Cool Member VoleMaulder's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Glasgow
    Posts
    154
    PSN ID
    VoleMaulder

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    - - - Updated - -
    Είναι φθηνότερα στην Αγγλία; Δεν νομίζω. Ταχύτερες συνδέσεις υπάρχουν εκεί που έχει δίκτυο οπτικών ινών (όχι σε χωριουδάκια πάντως, εκεί με το ζόρι έχουν 2 Mbps), αλλά μην ξεχνάς ότι και στο UK έχει traffic shaping και monthly caps... λογικό με τον πληθυσμό που έχουν να μπουκώνουν τα δίκτυα.
    Εχει και traffic shaping/caps, αλλά έχεις αρκετές επιλογές κι από τους μεγάλους παρόχους μάλιστα χωρίς όρια και νορμάλ τιμές (εγώ έχω 40άρα, που πιάνει όντως τόσο, χωρίς shaping και cap με 25 λίρες το μήνα, ας πούμε).
    Σε χωριουδάκια οπουδήποτε και να πας θα έχεις τέτοιο θέμα, λογικό δεν είναι;

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by donkixoths View Post
    Γιατί ρε φίλε μου το δίκτυο το σωστό αν θεσ να πουλάς και ακριβά το στήνεις όχι για λίγους που είναι γύρω από τα 1000 μέτρα.... το point για αυτά που λέω είναι ότι καλά τα αρπάζουν δεν βλέπω ανταποδοτικοτητα σωστή αυτό! Και μιλάμε για ιδιωτικό τομέα πλέον ε?

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Η τεχνολογία είναι αυτή που είναι με τους περιορισμούς της. Αυτό που λες είναι στα όρια του παραλόγου. Αν σε παραπλανούσαν και σου έλεγαν ότι θα πιάνει τόσο η γραμμή όπου και να είσαι θα δεχόμουν τη στάση σου, αλλά δεν το λέει κανείς αυτό, τουλάχιστον όχι εκεί όπου μετράει νομικά.

  21. #1879
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by donkixoths View Post
    Όσο για το που πήγαν τα λεφτά τις εποχές των παχέων αγελάδων που τους σκάγαμε άστο ξέρουμε πολύ καλά που πήγαν.... κάναμε τον ΟΤΕ Γερμανό και σώθηκε η κατάσταση ε? Με limitation για VDSL και τιμές φθηνές... ε μην τρελαθούμε κιόλας.... Εντάξει απόψεις είναι αυτές σεβαστές!
    Δεν υπάρχει κανένα limitation στο VDSL του γερμανοΟΤΕ. Μέρα-νύχτα μπορείς να κατεβάζεις και κανείς δεν θα σου πει τίποτα. Στην Γερμανία πάλι σου στέλνει «ραβασάκι» η αστυνομία αν κατεβάσεις copyrighted υλικό...

    Παίδες, με όλο τον σεβασμό, αλλά εξιδανικεύετε το εξωτερικό, χωρίς να γνωρίζετε τα στραβά του. Ίσως επειδή τα γνωρίζω αυτά, αλλά έχω ζήσει και τα πέτρινα χρόνια του internet στην Ελλάδα (τότε που η Αμερική μας έριχνε στα αυτιά), έχω μάθει να εκτιμάω κάποια πράγματα, προτού τα χάσω οριστικά...

    Quote Originally Posted by VoleMaulder View Post
    Γιατί είναι τόσο τρελό να ψάχνεις σπίτι και με αυτό το κριτήριο; Οπως και για άλλα πράγματα κοιτάς να σε βολεύει η τοποθεσία, αν είναι σημαντικό για σένα θα κοιτάξεις και για τις γραμμές.
    Ε ναι, δεν είδα κανέναν να παραπονιέται γιατί το μετρό δεν έχει σταθμό έξω από το σπίτι του. Άσε που η επέκταση του μετρό κοστίζει πολλαπλάσια από την επέκταση του FTTN.

    Τεσπά, ας προσέχουμε τι ψηφίζουμε λέω εγώ, γιατί κάποιες καθυστερήσεις είναι ΚΑΙ θέμα πολιτικών επιλογών...

  22. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    VoleMaulder (05-03-2014)

  23. #1880
    Cool Member donkixoths's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    288
    PSN ID
    donkixoths

    Default

    Αλλά εδώ δεν έχουν βάλει φυσικό αέριο δίκτυο αποχέτευσης σε πολλές περιοχές ΕΝΤΟΣ Αθηνών λέμε τώρα για ιντερνέτ....

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •