Page 57 of 58 FirstFirst ... 747535455565758 LastLast
Results 1,121 to 1,140 of 1153

Thread: DualShock 4 Official Thread

  1. #1121
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν ξέρω πόσο καιρό τα έχεις και τι χρήση τους έχεις κάνει αλλά ναι είναι γενικά χειρότερα από τα DS3. Δεν θα μιλήσω για την μπαταρία, αλλά το πρόβλημα με το R2 που αναφέρεις είναι γνωστό εξαρχής πολλές φορές χωρίς καν να έχει υποστεί κάποια φθορά από την χρήση, ενώ το πρόβλημα με τους αναλογικούς είναι υπαρκτό και εμένα μου έχει τύχει το αντίθετο σε ολοκαίνουργιο χειριστήριο το οποίο "μπλοκάρει" και συνεχίζει προς μία κατεύθυνση (νομίζω το λένε drift) ή απλά ξεκινάει μόνο του πολλές φορές να πηγαίνει προς μία κατεύθυνση. Δεν είναι κακά ποιοτικά σαν σύνολο, αλλά είναι κακά πολλές φορές σε επιμέρους τμήματα τους. Εάν πιάνουν τα χέρια σου, τα ανοίγεις, τα καθαρίζεις, τους αλλάζεις pads (ακόμη και μπαταρία κλπ) και μετά όλα μια χαρά. Για τον αναλογικό κούνα τον τριγύρω πίεσε τον να κάνει κενό και φύσα τον εξωτερικά, κάποια σκονίτσα μπορεί να είναι και να φύγει, αλλιώς θα χρειασστεί όπως είπαμε επέμβαση.

  2. #1122
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τα δύο Νεκτάριε τα έχω από Day one μαζί με το PS4 άρα σχεδόν 7 χρόνια.
    Και έχω και ενα άλλο το συλλεκτικό για τα 20 χρόνια PlayStation. Σε αυτό μου κάηκε η πλακέτα τροφοδοσίας του ρεύματος και τώρα το έχω δώσει να μου το φτιάξει ένας φίλος.
    Με τους αναλογικούς δεν έχω κανένα πρόβλημα αντίθετα στο PS3 και τα 3 χειριστήρια είχαν θέμα με τον σταυρό. Πατιεται μόνος του και πλέον είναι unplayable...

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  3. #1123
    Senior Member teza's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ano stournarolitharo
    Posts
    107

    Default

    Καλησπέρα τα ίδια σε δυο χειριστηρια και εγω εχω προβλημα,το ενα το μαμα εβγαλε σε σχεδον 2 χρονια προβλημα με το κουμπι L1,μενει πατημένο φαινομενικα συνεχεια δημιουργωντας προβλημα στο κεντρικο μενου του ps,οπως και μεσα στο παιχνιδι γιατι φαινετε οτι το πατω μονιμα και μου μπλοκαρει ολα τα κουμπια με συνεπεια να μην μπορω να παιξω.
    Και στο δεύτερο που αγόρασα αφου έβγαλε αυτο προβλημα που ειναι το v2,εβγαλε και αυτο προβλημα το R2 αναλογικο (κανει κολήματα οταν κατευθυνης τον παίκτη μπροστα παει σαν διακεκομενα).
    Ανοιχτηκανε και τα δυο καθαριστικανε και παλι παραμενει το πρόβλημα με συνέπεια να παίζω μονο με το V2 που αγοραστικε μετεπειτα συνεπεια του προβληματος του πρωτου.

    Σκεφτομαι αγορα και τριτου αλλα μαλλον δεν,να παει στα κομματια την τυχη μου μεσα διαβαζω και αλλους οτι εχουν προβλημα και συμπασχω.
    Θυμαμαι και εγω στο ps3 δεν ειχαν θεματα τουλαχιστων σε μενα κανενα χειριστηριο,ακομα και απο τον τριτο ειχα πεταξει dualshock και παραδοξως σωθηκε και παιζει ακομα!!

    Ευχαριστω.

  4. The Following User Says Thank You to teza For This Useful Post:

    PDS (18-06-2020)

  5. #1124
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    παιδια μαλλον το χειρηστηριο που ηρθε με το PS4 Pro αχιζει και εχει θεματα πολλες φορες οταν παω μπροστα το αναλογικο υπακουει διακεκομμενα αλλες φορες ο χαρακτηρας στριβει μονος του μηπως φτιαχνεται καπως?

  6. #1125
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    3 χειριστήρια έχω v.2 (το ένα πακέτο με το Pro day 1) και κανένα δεν έχει βγάλει πρόβλημα οπότε μάλλον άτυχος είσαι.

  7. #1126
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by lak100 View Post
    παιδια μαλλον το χειρηστηριο που ηρθε με το PS4 Pro αχιζει και εχει θεματα πολλες φορες οταν παω μπροστα το αναλογικο υπακουει διακεκομμενα αλλες φορες ο χαρακτηρας στριβει μονος του μηπως φτιαχνεται καπως?
    Τα καινούργια (v2) πρέπει να είσαι τυχερός να μην έχουν θέματα κ εγώ δύο έχω κ τα δύο είναι όλο προβλήματα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  8. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    Snk (26-06-2020)

  9. #1127
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by lak100 View Post
    παιδια μαλλον το χειρηστηριο που ηρθε με το PS4 Pro αχιζει και εχει θεματα πολλες φορες οταν παω μπροστα το αναλογικο υπακουει διακεκομμενα αλλες φορες ο χαρακτηρας στριβει μονος του μηπως φτιαχνεται καπως?
    Δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις τίποτα, αλλά ίσως με ένα καθάρισμς να έφτιαχνε. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου να το λύσεις για να κάνεις το πλήρες, τότε κούνα το κυκλικά πολύ και πίεσε το μέσα αρκετές φορές, μετά όπως το έχεις πιέσει φύσα με δύναμη στο κενό που κάνει ο αναλογικός. Ίσως να είναι καμιά σκόνη/τριχούλα/κάτι και να βελτιωθούν τα πράγματα. Γενικά με τον καιρό κάποια προβλήματα είναι αναμενόμενα. Τέτοιο θέμα είχα σε καινούργιο V2 το οποίο τυχαία το διαπίστωσα μετά από κάνα δίμηνο και απλα βαρέθηκα να πάω να το αλλάξω επειδή δεν το κάνει σε μόνιμη βάση απλά όποτε του την βαρέσει. Εφαρμόζω και εγώ τα ανωτέρω που έγραψα και ψιλο-επανέρχεται.

  10. #1128
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αν συνεχίσουν τα sales κάθε χρόνο, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Και DS4 έβρισκες άνετα στα €35-40. Λίγο προγραμματισμό θέλει με τις αγορές.

    Το ζητούμενο είναι να μην είναι προβληματικό, όπως είναι τα joycons (3,5 χρόνια στην αγορά) ή στις αρχές του PS4 που ξεφλούδιζαν οι μοχλοί (αν και εκεί λυνόταν το πρόβλημα με €2).
    Πιστεύω να μην είναι έτσι κ του ps5 τα χειριστήρια, το μεγαλύτερο πρόβλημα τους ήταν τα λαστιχάκια που λες, το R1 η L1 κ το R3 που ήταν για τρέξιμο στα περισσότερα παιχνίδια, το τελευταίο το χειρότερο απο όλα να θες να τρέξεις κ να κολλάει να πατάει φρένο λες κ έχει μουλαρώσει κ δεν θέλει άλλο να τρέξει

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    cocous (06-08-2020),PDS (06-08-2020)

  12. #1129
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Πιστεύω να μην είναι έτσι κ του ps5 τα χειριστήρια, το μεγαλύτερο πρόβλημα τους ήταν τα λαστιχάκια που λες, το R1 η L1 κ το R3 που ήταν για τρέξιμο στα περισσότερα παιχνίδια, το τελευταίο το χειρότερο απο όλα να θες να τρέξεις κ να κολλάει να πατάει φρένο λες κ έχει μουλαρώσει κ δεν θέλει άλλο να τρέξει

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δύο χειριστήρια βγήκαν off από το τρέξιμο. Το 1ο πήρα να του αλλάξω αναλογικό και το έβγαλα τελείως off. Δεν ανάβει καθόλου. Το άλλο το αφήνω για παιχνίδια όπως Street of rage που παίζουν με τον σταυρό.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    PDS (06-08-2020)

  14. #1130
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμένα το joypad του PS4 Pro στους 8 μήνες περίπου εμφάνισε drifting.

    Όταν πατάς το L2 ταυτόχρονα (χωρίς να κάνεις εσύ τίποτα άλλο) ο αριστερός μοχλός κάνει resister την κίνηση προς τα πάνω.
    Συνέπεια: σε παιχνίδια που σημαδεύεις (aim down) με L2 αυτόματα κοιτάζεις τέρμα πάνω ουρανό.

    Οπότε έχω το joypad (DS4 v2) μόνο για GT Sport που δεν παίζει ρόλο η προς τα πάνω κίνηση στον αριστερό μοχλό.

    Τέτοιες κουλαμάρες πρώτη φορά συναντώ στα 42 περίπου χρόνια συνεχούς gaming (εξαίρεση τα μαλακισμένα joystick της Quickshot στα early-mid 80s που χάλαγαν για πλάκα τα switches τους / άθλια εταιρεία).

    Ελπίζω να μην έχουμε φαινόμενα drifting στο DSense.

    (ως γνωστό, το drifting δεν επισκευάζεται)

  15. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (06-08-2020)

  16. #1131
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμένα το joypad του PS4 Pro στους 8 μήνες περίπου εμφάνισε drifting.

    Όταν πατάς το L2 ταυτόχρονα (χωρίς να κάνεις εσύ τίποτα άλλο) ο αριστερός μοχλός κάνει resister την κίνηση προς τα πάνω.
    Συνέπεια: σε παιχνίδια που σημαδεύεις (aim down) με L2 αυτόματα κοιτάζεις τέρμα πάνω ουρανό.

    Οπότε έχω το joypad (DS4 v2) μόνο για GT Sport που δεν παίζει ρόλο η προς τα πάνω κίνηση στον αριστερό μοχλό.

    Τέτοιες κουλαμάρες πρώτη φορά συναντώ στα 42 περίπου χρόνια συνεχούς gaming (εξαίρεση τα μαλακισμένα joystick της Quickshot στα early-mid 80s που χάλαγαν για πλάκα τα switches τους / άθλια εταιρεία).

    Ελπίζω να μην έχουμε φαινόμενα drifting στο DSense.

    (ως γνωστό, το drifting δεν επισκευάζεται)
    Παρόμοιο πρόβλημα με false input registration είχα σε ένα DS3 (από τις τελευταίες παρτίδες, που είχαν γίνει εκπτώσεις στην ποιότητα).

    Αυτό που συμβαίνει είναι ότι επειδή δεν είναι καλά στερεωμένη η καλωδιοταινία (στα πρώτα μοντέλα θηλύκωνε σε ειδική υποδοχή), αρχίζουν να μπερδεύονται τα inputs.

    Η λύση είναι να το ανοίξεις και να στερεώσεις καλά την καλωδιοταινία με μονωτική.

  17. #1132
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμένα το joypad του PS4 Pro στους 8 μήνες περίπου εμφάνισε drifting.

    Όταν πατάς το L2 ταυτόχρονα (χωρίς να κάνεις εσύ τίποτα άλλο) ο αριστερός μοχλός κάνει resister την κίνηση προς τα πάνω.
    Συνέπεια: σε παιχνίδια που σημαδεύεις (aim down) με L2 αυτόματα κοιτάζεις τέρμα πάνω ουρανό.

    Οπότε έχω το joypad (DS4 v2) μόνο για GT Sport που δεν παίζει ρόλο η προς τα πάνω κίνηση στον αριστερό μοχλό.

    Τέτοιες κουλαμάρες πρώτη φορά συναντώ στα 42 περίπου χρόνια συνεχούς gaming (εξαίρεση τα μαλακισμένα joystick της Quickshot στα early-mid 80s που χάλαγαν για πλάκα τα switches τους / άθλια εταιρεία).

    Ελπίζω να μην έχουμε φαινόμενα drifting στο DSense.

    (ως γνωστό, το drifting δεν επισκευάζεται)
    Νομίζω μετά το pro τα v2 χειριστήρια είχαν περισσότερα προβλήματα, όχι τόσο στα λαστιχάκια, εγώ μερικές φορές είχα ένα θέμα ξαφνικά γύριζε μονο του σαν τρελό γύρω γύρω κ μόλις γύριζα το μοχλό έφτιαχνε.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  18. #1133
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Οσο στιβαρο εμοιαζε εξωτερικα(σε συγκριση με τα προηγουμενα) τοσο προβληματικο μου βγηκε το DS4.

    Στο ενα χειριστηριο προβλημα με το R2, στο αλλο με τον μοχλο που καποιες φορες κολλαει.

    Παικτικα εξακολουθει να ειναι το αγαπημενο μου DS, αλλα αν ειναι να χαλαει...
    .

  19. #1134
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να πω και του στραβού το δίκιο:

    ΤΟΣΕΣ πολλές τούμπες κάτω στο πάτωμα joypad/joystick δεν έχω καταφέρει στη ΖΩΗ μου όπως στα δύο DS4 που έχω.

    Ο λόγος είναι το ακουστικάκι-μικρόφωνο (το μαμά) που συνδέεται με καλώδιο = πολλές φορές το έχω ακουμπήσει στο γραφείο, έχω ξεχάσει το καλώδιο συνδεδεμένο, σηκώνομαι από το κάθισμα, πάρτο κάτω το joypad.

    Κυριολεκτώ: στις τόσες δεκαετίες gaming δεν έχω τουμπάρει joypad/joystick, ούτε μου έχει χαλάσει.

    Για σου ρε Σονυ με τα ωραία σου (not), που δεν υποστηρίζεις όλα τα BT ακουστικά/μικρόφωνα όπως στο PS3. Μεγάλη μαγκιά (not x 2).

  20. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (06-08-2020)

  21. #1135
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Τώρα που θα έχει ενσωματωμένο μικρόφωνο να δω τι δικαιολογία θα βρίσκεις κάθε φορά που θα πέφτει κάτω

  22. #1136
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μικρόφωνο θα έχει, ναι.

    Αλλά και πάλι καλώδιο δεν θα έχω γιατί κάπως θα πρέπει να ακούω τον συνομιλητή μου στο party chat; (ασύρματα headphones δεν έχω)

  23. #1137
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Απο το ενσωματωμένο μεγαφωνάκι θα την ακούς (την συνομιλήτρια)


  24. #1138
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Απο το ενσωματωμένο μεγαφωνάκι θα την ακούς (την συνομιλήτρια)
    Ναι καλά σιγά μην παίζουμε με το μικρόφωνο από το χειριστήριο κ να ακούγονται τα γαλλικά από την γυναίκα

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  25. #1139

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμένα το joypad του PS4 Pro στους 8 μήνες περίπου εμφάνισε drifting.

    Όταν πατάς το L2 ταυτόχρονα (χωρίς να κάνεις εσύ τίποτα άλλο) ο αριστερός μοχλός κάνει resister την κίνηση προς τα πάνω.
    Συνέπεια: σε παιχνίδια που σημαδεύεις (aim down) με L2 αυτόματα κοιτάζεις τέρμα πάνω ουρανό.

    Οπότε έχω το joypad (DS4 v2) μόνο για GT Sport που δεν παίζει ρόλο η προς τα πάνω κίνηση στον αριστερό μοχλό.

    Τέτοιες κουλαμάρες πρώτη φορά συναντώ στα 42 περίπου χρόνια συνεχούς gaming (εξαίρεση τα μαλακισμένα joystick της Quickshot στα early-mid 80s που χάλαγαν για πλάκα τα switches τους / άθλια εταιρεία).

    Ελπίζω να μην έχουμε φαινόμενα drifting στο DSense.

    (ως γνωστό, το drifting δεν επισκευάζεται)
    εμενα οτι προβλημα μου βγαζει το ds4, τα φυσαω και στρωνουν...

  26. #1140
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Που φυσας?
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •