Results 1 to 8 of 8

Thread: Hitman Absolution

  1. #1

    Default Hitman Absolution

    Hitman Absolution


    ΔΙΑΘΕΣΗ: CD Media
    PUBLISHER: Square Nix
    DEVELOPER: IO Interactive

    Το Hitman Absolution είναι action, adventure, stealth παιχνίδι σειράς από την IO Interactive. Την έκδοση την ανέλαβε η Square Nix. Ο ήρωας είναι ο κύριος 47 που είναι κλώνος και το όνομα του είναι από το barcode που έχει σαν τατουάζ στο πίσω μέρος του κεφαλιού του. Πρόκειται για ένα πληρωμένο δολοφόνο που αναλαμβάνει αποστολές δύσκολες κάτω από τις εντολές του οργανισμού ICA (International Contract Agency).




    ΥΠΟΘΕΣΗ


    Η υπόθεση ξεκινάει με την Diana Burnwood που είναι η πρώην υπεύθυνη του Hitman ( code 47). Φεύγει απο τον οργανισμό έχοντας σημαντικές πληροφορίες που μπορούν να τον εκθέσουν τον οργανισμό αλλά να δημιουργησουν αρκετά προβλήματα . Ο τωρινός υπεύθυνος του οργανισμού Benjamin Travis αναθέτει αποστολή στο Hitman να βρει την Diana να την σκοτώσει και να φέρει πίσω την Βικτώρια που είναι υπο τη επίβλεψη της. Τελικά τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται και ο Hitman (code 47) αναλαμβάνει να μάθει τι κρύβεται πίσω από όλα αυτά και γιατί θέλουν την Βικτώρια.



    SINGLE PLAYER


    Πρόκειται για ένα παιχνίδι που αποτελείται από αποστολές. Οι αποστολές έχουν κάποια checkpoints όπου σου δίνει την δυνατότητα να προσπαθήσεις και να βρεις διαφορετικούς τρόπους για να τελειώσεις την αποστολή. Υπάρχουν πολλές επιλογές στο πώς θα κινηθείς. Είτε μπορείς να περάσεις απαρατήρητος και να κρυφτείς από τους εχθρούς και να μην σε αντιληφθούν ή να σκοτώσεις πολλούς για να φτάσεις στο τέλος της αποστολής σου.


    GAMEPLAY


    Ο χειρισμός είναι αρκετά καλός και μπορείς με πολύ γρήγορες κινήσεις να χρησιμοποιήσεις όπλα, να καλυφθείς να κρυφτείς και να στοχεύσεις οπουδήποτε. Επιπλέον μπορείς να κάνεις και επίθεση σε κάποιον απο κοντά με μπουνιές και κλωτσιές ή να κρυφτείς και να τον αρπάξεις και να τον πνίξεις όταν περάσει κοντά απο εσένα.Πολύ ενδιαφέρον έχει το instict mode όπου μπορείς να δείς που είναι οι κοντινοί εχθροί σε σχέση με σένα. Επίσης υπάρχει το point shooting που παγώνει ο χρόνος για κάποια δευτερόλεπτα και μπορείς να στοχευσεις πολλούς εχθρούς και μόλις τελειώσει ο χρόνος να τους σκοτώσεις. Οι μεταμφιέσεις που μπορείς να κάνεις παίρνοντας τα ρούχα των εχθρών σε κάνουν πολλές φορές να περνάς ανάμεσα από τους εχθρούς χωρίς να σε αντιλαμβάνονται. Υπάρχουν διαφορετικά επίπεδα δυσκολίας όπου όσο ανεβαίνει χάνεις κάποιες δυνατότητες όπως το ραντάρ, η μπάρα της ενέργειας αλλά και το point shooting γεμίζει πιο δύσκολα και φυσικά οι εχθροί γίνονται πιο δύσκολοι και περισσότεροι.
    Οι αποστολές και η σειρά των γεγονότων σε κάνουν να θέλεις να προχωρήσεις παρακάτω για να δεις την εξέλιξη και πραγματικά κόλας επίμονα.



    ΓΡΑΦΙΚΑ / ΗΧΟΣ


    Τα πολλά πολύγωνα και τα textures που είναι σε πολύ υψιλή ευκρείνια σου δίνουν μια πολύ καλή αίσθηση στους χαρακτήρες αλλά και του περιβάλλοντος. Υπάρχει καλή λεπτομέρεια στα αντικείμενα το πλήθος και η διαφορετικότητα σε κάνει να νιώθεις πως υπαρχει αυτός ο χώρος. που βλέπεις. Το βάθος που μπορεί να φτάσει το μάτι του χαρακτήρα είναι αρκετά καλό. Η κίνηση είναι αρκετά καλή και αρμονική χωρίς να σου αφήνει άσχημες εντυπώσεις. Οι cut scenes ίσως θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο προσεγμένες.

    Από ηχητικά εφέ το παιχνίδι είναι σε καλό επίπεδο. Βοηθάει βέβαια το ότι είναι ήχοι κυρίως από όπλα ή εκρήξεις. Οι φωνές είναι είναι πολύ ευδιάκριτες και πειστικές με τη διάθεση του χαρακτήρα όπως και των εχθρών που πολλές φορές ακούς όταν πλησιάζεις.
    Η μουσική δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο διότι τις περισσότερες στιγμές χρειάζεστε ησυχία και να ακούς τι γίνετε γύρω σου οπότε δεν έχει πέσει βάρος.


    ONLINE MODES


    Ένα άλλο Mode είναι το Contracts όπου δημιουργείς δικού σου στόχους στις υπάρχουσες αποστολές. Έτσι μπορείς να ανεβάσεις το contract σου με αποτέλεσμα να μπορεί να το αναλάβει όποιος χρήστης θέλει από την online κοινότητα. Δεν χρειάζεται κωδικό για να ξεκινήσεις αυτό το mode.




    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4/5
    Last edited by loukas_l; 30-12-2012 at 16:06.

  2. #2
    Member assassin's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Αργυρουπολη
    Posts
    78
    PSN ID
    antxenopoulos
    Name
    Αντώνης

    Default

    Καλο review...
    Μου φαινεται οτι μιλάμε για πολυ ψαγμενο και δυσκολοπαιχνίδι
    Mπαινει ανετα σε wish list for Santa!
    Μαζί τα φάγαμε αλλά πεινάμε χώρια!

  3. #3

    Default

    Thanks man!

    Καθε φορά που δοκίμαζε κάποιος να παίξει και έχανε αμέσως μου έλεγε να δοκιμάσω άλλη μια φορά. Είναι εθισμός!

  4. #4
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    καλα κολλας ανετα με το hitman απο παλια το θυμαμαι

  5. #5
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Τελειωσα το παιχνιδι!!!Παρα Πολυ καλα στημενο με πολλα challenge, ωραιο stealth Gameplay...!!Μελανο σημειο ειναι η εξεληξη του σεναριου, που αν και ξεκιναει πολυ δυνατα, κατα την αποψη μου, στη πορεια και καθως τελειωσει, δε σε φτανει στη κορυφωση, αφηνοντας αισθηση του ανολοκλήρωτου...!!

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    καλα κολλας ανετα με το hitman απο παλια το θυμαμαι

    Είχα πολύ καιρό να πάιξω 4 ώρες συνεχόμενες.


  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by balabanis View Post
    Τελειωσα το παιχνιδι!!!Παρα Πολυ καλα στημενο με πολλα challenge, ωραιο stealth Gameplay...!!Μελανο σημειο ειναι η εξεληξη του σεναριου, που αν και ξεκιναει πολυ δυνατα, κατα την αποψη μου, στη πορεια και καθως τελειωσει, δε σε φτανει στη κορυφωση, αφηνοντας αισθηση του ανολοκλήρωτου...!!
    Δεν το τελείωσα ακόμη. Παίζω τέρμα δυσκολία είμαι και άμπαλος οπότε καταλαβαίνεις Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος (Πρέπει να σκοτώσω το Lenny).

  8. #8
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Quote Originally Posted by loukas_l View Post
    Δεν το τελείωσα ακόμη. Παίζω τέρμα δυσκολία είμαι και άμπαλος οπότε καταλαβαίνεις Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος (Πρέπει να σκοτώσω το Lenny).
    Εγω στο hard το τελειωσα, καθως διαβαζα πως το παιχνιδι αξιζει σε δυσκολο mode!!Οπως ειπα ειναι πολυ καλα δομημενο το stealth του, μου αρεσε πολυ, αλλα το τελειωσα γρηγορα γιατι δεν ασχοληθηκα με ολα τα chalenge!
    Για μενα, περιμενα περισσοτερη εξελιξη στο σεναριο... μολις το τελειωσεις, περιμενω εντυπωσεις!!
    Να σου πω την αληθεια... εφτασα σε ενα σημειο μετα απο καμποσες αποστολες και ειπα αυθορμητα (για το σεναριο).... ωραια τωρα αρχισαμε... μετα βλεπω το λογοτυπο Hitman και τιτλους τελους...

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •