Results 1 to 20 of 20

Thread: "Έχασα" την full έκδοση του Driveclub.

  1. #1

    Unhappy "Έχασα" την full έκδοση του Driveclub.

    Γεια σας!

    Πριν ένα χρόνο περίπου αγόρασα την digital έκδοση του driveclub. Τότε δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα η δωρεάν έκδοση του plus.

    Σήμερα δοκίμασα να παίξω ύστερα από κάτι μήνες μιας και αγόρασα το season pass. Πάω να το ξεκινήσω αλλά είδα ότι το παιχνίδι είχε λουκέτο και όταν πατούσα να δω πληροφορίες με προέτρεπε να ανανεώσω το plus που έχει λήξει.

    Λέω κάποιο σκάλωμα θα έφαγε με τα license αλλά ακόμα και με το restore licenses δεν άλλαξε κάτι. Τότε μπήκα στο store από το PC και κόντεψα να τρελαθώ..μου εμφάνιζε την τιμή στην full έκδοση του παιχνιδιού αντί να λέει purchased. Έκανα έλεγχο την purchase history και αντί να αναφέρει την full έκδοση λέει ότι έχω την PS+ edition και μετά δείχνει ότι έξτρα έχω αγοράσει. Πήγα και στην download list να δω στην ημερομηνία που το είχα αγοράσει και ούτε εκεί εμφανίζεται.

    Έχει κανείς καμία ιδέα τι έχει συμβεί; Από ότι είδα έχει συμβεί και σε άλλους ξαφνικά από εκεί που είχαν την full έκδοση να αλλάξει το license σε ps+ free edition αλλά δεν διάβασα δυστυχώς πουθενά για κάποια λύση.

    Πραγματικά μετά από αυτό όλα μου τα game θα είναι σε retail...


  2. #2
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Τώρα έχεις plus ;
    Μήπως είχες αγοράσει 40 ευρώ, νομίζω ήταν για συνδρομητές plus.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  3. #3

    Default

    Δεν έχω plus αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται. Το είχα αγοράσει σε μία έκπτωση τον Ιανουάριο 2015 πριν βγει η δωρεάν έκδοση. Όταν βγήκε η δωρεάν έκδοση πάτησα από περιέργεια να την αγοράσω και πολύ πιθανόν τότε να άλλαξε το license και δεν το πήρα χαμπάρι.

  4. #4
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ααα εσύ το αγορασες αργότερα, δεν ξέρω γιαυτό και έκπτωση μέσω plus να ήταν πάλι αν τελειώσει η συνδρομή μπορείς να παίξεις απο οσο ξέρω,μονο αυτά που σου δίνει free κλειδωνουν.
    Το email δείχνει της αγορές εκτός και εαν διαγραφεις τα παλιά.
    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 22-12-2015 at 03:19.

    xbox:Christoforo7s

  5. #5
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default "Έχασα" την full έκδοση του Driveclub.

    Δοκιμασε να κανεις restore licence! Νομιζω γινετε αν πατησεις το options πανω στο εικονιδιο του παιχνιδιου!


    Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
    Last edited by AriStos13; 22-12-2015 at 09:27.

  6. #6
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μου ετυχε κατι παρομοιο οταν εκανα review το Bikes. Παω να το κατεβασω, και μου λεει οτι η εκδοση που εχω δεν ειναι συμβατη, και πρεπει να κατεβασω την digital, την κατεβαζω που λες (η εκδοση του full παιχνιδιου ηταν σε δισκακι btw) , παιζω κανονικα το bikes, και καποια στιγμη που παω να βαλω να παιξω με αμαξι, τα βλεπω ολα κλειδωμενα.

    Αυτο εγινε γιατι ο κωδικος που μου δωθηκε ηταν οπως ειναι λογικο , για την standalone εκδοση του bikes. Ετσι απλα κατεβαζε ολο το driveclub, και απλα ξεκλειδωνε μονο τις μηχανες. Τελικα το εσβησα απο τον δισκο, εβαλα ξανα το δισκακι, και πλεον εχω προσβαση και στα δυο. Κατι παρομοιο εχεις παθει πιστευω, εαν δεν δουλεψει το restore licence που σου ειπαν, δοκιμασε να το σβησεις και να κατεβασεις παλι απο το library την κανονικη εκδοση.

  7. #7
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Μου ετυχε κατι παρομοιο οταν εκανα review το Bikes. Παω να το κατεβασω, και μου λεει οτι η εκδοση που εχω δεν ειναι συμβατη, και πρεπει να κατεβασω την digital, την κατεβαζω που λες (η εκδοση του full παιχνιδιου ηταν σε δισκακι btw) , παιζω κανονικα το bikes, και καποια στιγμη που παω να βαλω να παιξω με αμαξι, τα βλεπω ολα κλειδωμενα.

    Αυτο εγινε γιατι ο κωδικος που μου δωθηκε ηταν οπως ειναι λογικο , για την standalone εκδοση του bikes. Ετσι απλα κατεβαζε ολο το driveclub, και απλα ξεκλειδωνε μονο τις μηχανες. Τελικα το εσβησα απο τον δισκο, εβαλα ξανα το δισκακι, και πλεον εχω προσβαση και στα δυο. Κατι παρομοιο εχεις παθει πιστευω, εαν δεν δουλεψει το restore licence που σου ειπαν, δοκιμασε να το σβησεις και να κατεβασεις παλι απο το library την κανονικη εκδοση.
    Slay αφου λέει οτι του λέει τιμή στο store λες και δεν το έχει αγοράσει, εμένα μου φαίνεται απίθανο να το πλήρωσε και μετά να του βγάζει οτι δεν το πήρε,τώρα η λάθος έκδοση αγόρασε η καμία απο plus προσφορά (αλλα και αυτό νομίζω το παίζεις κανονικά και ας μην έχεις πλέον plus)

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  8. #8

    Default

    Καλημέρα!

    Έσβησα το game και πλέον δεν μου δίνει την δυνατότητα να το κατεβάσω. Όταν πάω στο related content βλέπω βλέπω τα διάφορα modes και οχήματα που έχω κατεβάσει λόγω του season pass αλλά πουθενά δεν βλέπω το παιχνίδι . Εμφανίζεται μόνο η free ps+ plus edition. Έχω κάνει restore license χωρίς αποτέλεσμα. Πήγα purchase history και download history και δεν εμφανίζεται πουθενά το παιχνίδι σαν να μην έκανα ποτέ την αγορά. Τα e-mail τα σβήνω δυστυχώς αλλά και πάλι δεν νομίζω να έβγαζα άκρη με ένα e-mail. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το αγόρασα Ιανουάριο μιας και τότε έκανα τελευταία αγορά με paysafe από Maxplay (βρήκα το σχετικό e-mail ψάχνοντας μήπως βρω στοιχεία για την αγορά του παιχνιδιού).

    Το παιχνίδι δεν είναι ακριβό πλέον να το πάρω σε δισκάκι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αναγνωρίζει μετά τα saves μου ή τα dlc. Και πάλι όμως δεν μπορώ να το χωνέψω ότι έτσι απλά το έχασα.

    Βλέποντας άτομα που χάνουν τους λογαριασμούς τους επειδή η SONY δεν βάζει 2-step verification ενώ παράλληλα είναι ξέφραγο αμπέλι το δίκτυο της και μετά από αυτό που μου έτυχε δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ ξανά digital και πιστέψτε με έχω σκάσει μία περιουσία στα digital.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Slay αφου λέει οτι του λέει τιμή στο store λες και δεν το έχει αγοράσει, εμένα μου φαίνεται απίθανο να το πλήρωσε και μετά να του βγάζει οτι δεν το πήρε,τώρα η λάθος έκδοση αγόρασε η καμία απο plus προσφορά (αλλα και αυτό νομίζω το παίζεις κανονικά και ας μην έχεις πλέον plus)

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εχθές που το googlara είδα ότι έχει τύχει και σε άλλα άτομα και δυστυχώς δεν βρέθηκε λύση. Το παιχνίδι αγοράστηκε 26/01/2015 πολύ πριν κυκλοφορήσει η PS+ edition. Επίσης όπως σωστά αναφέρεις ακόμα και εάν είχα κάνει το upgrade σε full έκδοση θα λειτουργούσε κανονικά και χωρίς plus.

    http://community.us.playstation.com/.../td-p/45363310
    http://community.us.playstation.com/.../td-p/45421519
    Last edited by gRim; 22-12-2015 at 11:29.

  9. #9
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μαλιστα... υπαρχει ενα 800... τηλεφωνο της Sony, δεν το θυμαμαι τωρα να στο δωσω, καλο θα ηταν να εκανες μια κληση εκει, μηπως και βρεις ακρη.

  10. #10

    Default

    Πριν λίγο μίλησα με sony και η κοπέλα που με εξυπηρέτησε έβλεπε στο σύστημα ότι βλέπω κι εγώ από το PC...ότι δεν αγόρασα ποτέ το παιχνίδι αλλά μόνο την ps+ edition και το season pass. Στο ιστορικό φαίνεται ότι έχω αγοράσει έξτρα περιεχόμενο πριν βγει η plus+ edition αλλά αυτό δεν βοηθά πουθενά. Με ρώτησε κι αυτή μήπως το αγόρασα από άλλον λογαριασμό αλλά έχω μόνο έναν.

  11. #11

    Default

    Μία ενημέρωση: Μπήκα στο sony account να δω το transaction history και τελικά φαίνεται κανονικά η αγορά του παιχνιδιού οπότε έγραψα κάτω την ημερομηνία και τον αριθμό συναλλαγής και ξαναπήρα sony. Αυτήν την φορά είδαν και αυτοί ότι είχε γίνει η αγορά και ότι δεν εξηγείται να μου ζητά πάλι χρήματα οπότε προωθήθηκε στο αρμόδιο τμήμα και μάλλον θα μου επιστρέψουν το ποσό που είχα δώσει αντί να ξαναμπεί το παιχνίδι στο account.

    Το δίκτυο τους πρέπει να είναι πολύ κουκουρούκου...από δω και πέρα μόνο retail.

  12. #12
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Καλα όταν έλεγες pc τι έλεγες;
    Το store ;
    Εκεί νόμιζα μπήκες γιαυτό δεν στο είπα, θα στα δώσουν τα λεφτά κάνει βέβαια κάμποσες μέρες και εγω είχα αγοράσει κάτι δυο φορές και ζήτησα να μου επιστρέψουν τα λεφτά και μου τα έδωσαν μετα απο κάμποσες μερες.
    Edit
    Αν σου επιστρέψουν λεφτά νομίζω θα είσαι κερδισμένος τώρα κάνει 19 ευρώ, απλά ταλαιπωρία ολο αυτό.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 22-12-2015 at 18:41.

    xbox:Christoforo7s

  13. #13

    Default

    Όταν έμπαινα στο store είτε από το PC είτε από το PS4 δεν εμφανιζόταν το παιχνίδι στο Purchase history ή στο download history. Όταν μπήκα πριν καμιά ώρα στο account.sonyentertainmentnetwork.com είδα ότι εμφανίζεται κανονικά η αγορά οπότε και σημείωσα το transaction number γιατί η τηλεφωνήτρια μου έλεγε ότι δεν φαίνεται τίποτα στο σύστημα τους οπότε και δεν μπορεί να κάνει κάτι..έτσι απλά...

  14. #14
    Elite LAZAGR76's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    καβαλα
    Posts
    684
    PSN ID
    LAZAGR76
    Name
    Γιαννης

    Default

    εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα και μου εμφανιστηκε οταν δεν ανανεωσα το plus!ενω το ειχα αγορασει κανονικα και εγω ιδια περιοδο με εσενα,

  15. #15

    Default

    Και δυστυχώς ακόμα δεν μου το έχουν φτιάξει...

  16. #16

    Default

    Τελικά το πρόβλημα λύθηκε και έχω πάλι πρόσβαση στο ολοκληρωμένο παιχνίδι. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο για ενημέρωση.

  17. #17
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Σου έδωσαν τα λεφτά πίσω ή μπορείς πλέον να το ξανακατεβασεις χωρίς χρέωση;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  18. #18

    Default

    Μπορώ να το ξανακατεβάσω κανονικά και στο store που μπήκα μου βγάζει purchased οπότε όλα καλά.

  19. #19
    Cool Member vangelistm's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    201
    PSN ID
    vangelistm
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι; Πριν λίγο καιρό πήρα το ps4 και όταν πήγα στο “library” μου έβγαλε διαθέσιμα 4 παιχνίδια, ανάμεσα τους και το driveclub. Εγώ σίγουρα δεν το είχα αγοράσει αλλά έχω την εντύπωση πως κάποια στιγμή πρέπει να το έδωσε η Sony δώρο για κάποιον λόγο.

    Ξέρετε εάν αυτή η έκδοση είναι η full ή κάποια lite? Ρωτάω για να μην μπω στην διαδικασία να το κατεβάσω και να μην μπορώ να τερματίσω την trophy list.

    Πάντως δεν πρέπει να ήταν αγορασμένη μέσω ps plus διότι μου το έβγαζε στην library με το που έκανα set-up to ps4. Τώρα που ενεργοποίησα και το ps plus μου έβγαλε αλλά 30 παιχνίδια που ήταν μέσω ps plus.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Ακόμη και η plus έκδοση να είναι, νομίζω ότι η πλατίνα ήταν εφικτή. Από την άλλη επειδή εγώ είχα αγοράσει το DriveClub σε δισκάκι, απλά κάποια στιγμή δέσμευσα και την Plus χωρίς να την κατεβάσω. Πρόσφατα που ήθελα να το κατεβάσω ξανά, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει πλέον η Plus έκδοση αλλά μόνο μία που δείχνει να είναι η πλήρης, την έβαλα να κατέβει και επειδή είχα πάρει το Season Pass και το Bikes update, τα κατέβασε όλα μαζί και δείχνει να δουλεύει άψογα, μέχρι και το save από το δισκάκι (που έχω ακόμη) αναγνώρισε αν είδα καλά. Δεν ασχολήθηκα όμως παραπάνω γιατί μπήκαν εμβόλιμα διάφορα άλλα παιχνίδια.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •