Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 44 of 44

Thread: Syberia III

  1. #41

    Default

    Quote Originally Posted by Gazof View Post
    Η νηνεμία στο thread εδώ δεν οφείλεται σε αυτό που λες, στις κριτικές, καθώς υπήρχε και πριν από αυτές. Οφείλεται καθαρά στο ότι το Syberia 3 απευθύνεται ξεκάθαρα σε casual κοινό και στους νοσταλγούς. Η πλειοψηφία του φόρουμ εδώ είναι hardcore, αναμενόμενη η συμμετοχή και το ενδιαφέρον.
    Δεν συμφωνω καθολου με το παραπανω και αυτο φανηκε φετος με παιχνιδια οπως Nioh,Nier Automata και persona 5 που οι περισσοτεροι δεν τα γνωριζαν λογω ανυπαρκτης διαφημισης πως ξαφνικα ανεβηκε το ενδιαφερον του κοσμου μεσω των καλων κριτικων,ειδικα στην περιπτωση του Persona 5.
    Αν το Syberia πχ χτυπαγε 95 βαθμολογια να δεις τι συμμετοχη θα υπηρχε απο το πουθενα στο παρον θεμα. Εμενα το Syberia 3 με φοβησε κυριως λογω της χαμηλης τιμης του που ειδα day one οπως και οι κριτικες που αργησαν πολυ να βγουν παρολο που δεν ειναι τεραστιο σε διαρκεια παιχνιδι.

    Ισως ασχοληθω μαζι του σε καποια μειωση τιμης με βαση αυτα που διαβαζω απο εδω και απο εκει προσωπικα,κριμα παντως γιατι ειχε αρκετο κοσμο(κυριως λογω του 2)που το περιμενε πως και πως.
    Και οσο για τα τεχνικα προβληματα που λες,ειναι σε ολες τις πλατφορμες οχι μονο στο ps4.

  2. #42
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν συμφωνω καθολου με το παραπανω και αυτο φανηκε φετος με παιχνιδια οπως Nioh,Nier Automata και persona 5 που οι περισσοτεροι δεν τα γνωριζαν λογω ανυπαρκτης διαφημισης πως ξαφνικα ανεβηκε το ενδιαφερον του κοσμου μεσω των καλων κριτικων,ειδικα στην περιπτωση του Persona 5.
    Αν το Syberia πχ χτυπαγε 95 βαθμολογια να δεις τι συμμετοχη θα υπηρχε απο το πουθενα στο παρον θεμα. Εμενα το Syberia 3 με φοβησε κυριως λογω της χαμηλης τιμης του που ειδα day one οπως και οι κριτικες που αργησαν πολυ να βγουν παρολο που δεν ειναι τεραστιο σε διαρκεια παιχνιδι.

    Ισως ασχοληθω μαζι του σε καποια μειωση τιμης με βαση αυτα που διαβαζω απο εδω και απο εκει προσωπικα,κριμα παντως γιατι ειχε αρκετο κοσμο(κυριως λογω του 2)που το περιμενε πως και πως.
    Και οσο για τα τεχνικα προβληματα που λες,ειναι σε ολες τις πλατφορμες οχι μονο στο ps4.
    Μπορείς να διαφωνείς όσο θες, όμως το Syberia είναι ένα εντελώς ασυνήθιστο genre παιχνιδιού για κονσόλα, σε αντίθεση με τα genre των παιχνιδιών που αναφέρεις. Αλλά προς τι αυτή η κουβέντα; Είναι ανούσιο να μιλάμε για το τι συμμετοχή θα είχε το thread αν το Syberia 3 χτύπαγε 95 βαθμολογία. Υποθετική κουβέντα και σχεδόν off topic, δεν προσφέρει τίποτα απολύτως.

    Για τα τεχνικά προβλήματα σε άλλες πλατφόρμες δε ξέρω και δεν ενδιαφέρομαι.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  3. #43
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Το παιχνίδι είναι μία μεγάλη απογοήτευση και αυτό το μαύρο χάλι δε ξέρω αν θα συνεχίσω να το παίζω, δε θέλω να χαλάσω την εντελή εικόνα της σειράς "Syberia" όπως την έχω εδώ και μια δεκαετία στο μυαλό μου. Είναι τόσο κακό το τρίτο μέρος που δε ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω, μόνο οι γρίφοι για την ώρα σώζουν την κατάσταση. Εκείνο το "κλικ" που λέγαμε ώστε να μου κινήσει το ενδιαφέρον όχι μόνο δεν υπήρξε, αλλά νιώθω ότι δε θα υπάρξει και ποτέ.

    Αυτό για το οποίο είχα ενδοιασμούς ήταν η κονσολοποίηση - ας το πω έτσι - του gameplay, πράγμα που δεν με ενόχλησε στιγμή. Όμως τα υπόλοιπα είναι απαράδεκτα και ντροπιαστικά για μία εταιρεία που έχει στο βιογραφικό της έχει τα Syberia 1/2 και το Post Mortem και εξηγούμαι:

    - το lip synchronization είναι τόσο "καλό" που ενίοτε μπορεί η διαφορά ήχου-εικόνας να φτάνει και τα τρία ή τέσσερα δευτερόλεπτα.. Δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ τόσο κακό lip sync.
    - η ιστορία είναι αδιάφορη
    - τα frame drop είναι δυστυχώς το... κυρίαρχο στοιχείο του παιχνιδιού. Λες και κάποιος το έχει κάνει επίτηδες και θέλει να νευριάζει τον παίκτη.
    - γραφικά κάτω του μετρίου
    - προβλήματα ακόμα και με τον ήχο

    Πρόκειται περί κατορθώματος η όλη κατάσταση, ωραίοι τύποι αυτοί που είπαν "ναι, είμαστε έτοιμοι, ας ορίσουμε release date". Ο συνδυασμός Microids/Socal εν έτει 2017 θυμίζει μία αθλητική ομάδα που πριν 15 χρόνια μεσουρανούσε, ενώ τώρα οι παίκτες της βρέθηκαν (μετά από 14-15 χρόνια; ) απλά για τον χαβαλέ, ανήμποροι ακόμα και να "πάρουν" τα πόδια τους. Γι'αυτό, όσοι σκοπεύατε να το αγοράσετε, απλώς ξαναπαίξτε τα πρώτα Syberia στο PC που αξίζουν την όποια εξιδανίκευση.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  4. The Following 3 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    Snk (15-05-2017),toninio (15-05-2017),WolfRathmA (24-05-2017)

  5. #44

    Default

    Quote Originally Posted by Gazof View Post
    ..................
    .............
    - η ιστορία είναι αδιάφορη
    ............................ Γι'αυτό, όσοι σκοπεύατε να το αγοράσετε, απλώς ξαναπαίξτε τα πρώτα Syberia στο PC που αξίζουν την όποια εξιδανίκευση.
    Το θέμα της ιστορίας το φοβόμουν πάρα πολύ, από την πρώτη στιγμή που μάθαμε ότι η Kate στο παιχνίδι ακολουθεί τους Yukol, τους οποίους πρέπει να βοηθήσει κλπ κλπ. Νομίζω το Syberia ό,τι είχε να πει, το είπε στα δύο πρώτα μέρη, με μία πολύ συγκεκριμένη ιστορία με συγκεκριμένο θέμα και πρωταγωνιστές, η οποία ολοκληρώθηκε όπως ολοκληρώθηκε. Κάπου εκεί νομίζω οι εταιρείες πρέπει να βάζουν ένα στοπ και να πηγαίνουν σε κάτι νέο, εκτός εάν έχουν εξαιρετική έμπνευση για το όποιο sequel. Τώρα όχι μόνο δεν έχει προφανώς κάτι να πει, αλλά όπως φαίνεται είναι κακοφτιαγμένο και μάλιστα κάπου διάβασα ότι το gameplay έχει πολύ άσκοπο πηγαιν-έλα και καταντάει κουραστικό (έφυγε από το point n click, οκ, δεκτόν, αλλά να βγεί κάτι καλύτερο, όχι χειρότερο)
    Για την ώρα, το έχω βάλει στο περιθώριο και απλώς συνεχίζω το Syberia1, το οποίο ξανάρχισα πρόσφατα. Θα ήθελα να το παίξω κάποια στιγμή, μονο και μόνο για να μην χάσω το τρίτο μέρος της αγαπημένης σειράς, αλλά μάλλον θα περιμένει......


Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •