Page 20 of 25 FirstFirst ... 10161718192021222324 ... LastLast
Results 381 to 400 of 491

Thread: Mass Effect Andromeda

  1. #381
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Λοιπόν, επαιξα εχτές κανά 5ωρο, τελειωσα τον πρόλογο και το πρώτο main mission, δεν μπήκα ακόμα σε ανοιχτό hub με side cοntent.
    Καταρχάς δεν παρατήρησα κανένα glitch και μου φαίνετε τελικά πολύ άδικη όλη αυτή τη καζούρα που γίνεται.

    Ούτε ιδιαιτερα προβήματα στο framerate παρατήρησα στο ps4 pro (έχοντας παίξει το Mass Effect 2 πρόσφατα, μπορώ να πω ότι το andromeda κάνει perform καλύτερα στο pro). Έχει κάποια dips αλλά όχι κάτι που μου χάλασε την εμπειρία.

    Αρνητικά:
    - όντως το γράψιμο δεν είναι καλό σε πολλά σημεία (το σημαντικότερο αρνητικό)
    - το voice acting σε σημεία είναι κακό
    - τα γραφικα στην hyperion ark και στο nexus είναι σχεδόν last gen (σχεδόν επιπέδου ME3)
    - πάρα πολλά mechanics που είναι διαθέσιμα από την αρχή
    - προβληματικό ui, πχ ο χάρτης δεν είναι εύκολα διαθέσιμος (κλασσικό πρόβλημα bioware)

    Θετικά:
    + οι main missions είναι σε δικές τους περιοχές και έχουν πολλά optional πράγματα να κάνεις. Άλλα είναι ορατά από την αρχή, άλλα τα ανακαλύπτεις μόνο αν εξερευνείς τον χάρτη ο οποίος είναι μεγάλος.
    + πολύ ωραία γραφικά στο tempest και στις αποστολές
    + ωραίο exploration
    + πολύ καλή μάχη, καλύτερη από το ME3 (αρκετά δύσκολη κιόλας στο hard που παίζω)
    + η ιστορία παρόλο το κακό γράψιμο φαίνεται ενδιαφέρουσα

    Σίγουρα το παιχνίδι δεν είναι σαν τα Mass Effect 2/3, έχει αρκετά θεματάκια αλλά δεν μου φάνηκε κακό προς το παρόν και ανυπομωνώ να πάω σπίτι να το συνεχίσω.

  2. The Following 6 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Nerven (23-03-2017),Nikos326_GR (25-03-2017),Snk (23-03-2017),tsakali GR (23-03-2017),Valkyre (23-03-2017),WolfRathmA (23-03-2017)

  3. #382
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Λοιπόν, επαιξα εχτές κανά 5ωρο, τελειωσα τον πρόλογο και το πρώτο main mission, δεν μπήκα ακόμα σε ανοιχτό hub με side cοntent.
    Καταρχάς δεν παρατήρησα κανένα glitch και μου φαίνετε τελικά πολύ άδικη όλη αυτή τη καζούρα που γίνεται.

    Ούτε ιδιαιτερα προβήματα στο framerate παρατήρησα στο ps4 pro (έχοντας παίξει το Mass Effect 2 πρόσφατα, μπορώ να πω ότι το andromeda κάνει perform καλύτερα στο pro). Έχει κάποια dips αλλά όχι κάτι που μου χάλασε την εμπειρία.

    Αρνητικά:
    - όντως το γράψιμο δεν είναι καλό σε πολλά σημεία (το σημαντικότερο αρνητικό)
    - το voice acting σε σημεία είναι κακό
    - τα γραφικα στην hyperion ark και στο nexus είναι σχεδόν last gen (σχεδόν επιπέδου ME3)
    - πάρα πολλά mechanics που είναι διαθέσιμα από την αρχή
    - προβληματικό ui, πχ ο χάρτης δεν είναι εύκολα διαθέσιμος (κλασσικό πρόβλημα bioware)

    Θετικά:
    + οι main missions είναι σε δικές τους περιοχές και έχουν πολλά optional πράγματα να κάνεις. Άλλα είναι ορατά από την αρχή, άλλα τα ανακαλύπτεις μόνο αν εξερευνείς τον χάρτη ο οποίος είναι μεγάλος.
    + πολύ ωραία γραφικά στο tempest και στις αποστολές
    + ωραίο exploration
    + πολύ καλή μάχη, καλύτερη από το ME3 (αρκετά δύσκολη κιόλας στο hard που παίζω)
    + η ιστορία παρόλο το κακό γράψιμο φαίνεται ενδιαφέρουσα

    Σίγουρα το παιχνίδι δεν είναι σαν τα Mass Effect 2/3, έχει αρκετά θεματάκια αλλά δεν μου φάνηκε κακό προς το παρόν και ανυπομωνώ να πάω σπίτι να το συνεχίσω.
    Σε ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις, το framerate μου κανει εντυπωση που το περιγραφεις σε τοσο ανεκτη κατασταση. Μηπως παρατηρησες θεματα με το framepacing?

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (23-03-2017)

  5. #383
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σε ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις, το framerate μου κανει εντυπωση που το περιγραφεις σε τοσο ανεκτη κατασταση. Μηπως παρατηρησες θεματα με το framepacing?
    Δεν θέλω να σε πάρω και στον λαιμό μου αλλά προσωπικα δεν κατάλαβα κάτι ενοχλητικό.

    Σίγουρα δεν έχει το τέλειο fluidity του horizon, αλλά δεν είναι και ME2 που σκάλωνε τόσο που προκαλούσε προβλήματα και στο να χειρίζεσαι τον χαρακτήρα.

  6. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (23-03-2017)

  7. #384
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Ξεκίνησα κι εγώ το παιχνίδι σήμερα, αύριο έχω πλανάρει να γράψω αρκετές ώρες και θα μεταφέρω εντυπώσεις.

    Προς το παρόν, αυτό το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον:
    Former Mass Effect animator speaks out on Mass Effect: Andromeda’s visuals
    Says it’s clear the team ran out of time to do a mountain of work
    http://www.polygon.com/2017/3/23/150...tor-speaks-out

  8. #385
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Λοιπόν, επαιξα εχτές κανά 5ωρο, τελειωσα τον πρόλογο και το πρώτο main mission, δεν μπήκα ακόμα σε ανοιχτό hub με side cοntent.
    Καταρχάς δεν παρατήρησα κανένα glitch και μου φαίνετε τελικά πολύ άδικη όλη αυτή τη καζούρα που γίνεται.

    Ούτε ιδιαιτερα προβήματα στο framerate παρατήρησα στο ps4 pro (έχοντας παίξει το Mass Effect 2 πρόσφατα, μπορώ να πω ότι το andromeda κάνει perform καλύτερα στο pro). Έχει κάποια dips αλλά όχι κάτι που μου χάλασε την εμπειρία.

    Αρνητικά:
    - όντως το γράψιμο δεν είναι καλό σε πολλά σημεία (το σημαντικότερο αρνητικό)
    - το voice acting σε σημεία είναι κακό
    - τα γραφικα στην hyperion ark και στο nexus είναι σχεδόν last gen (σχεδόν επιπέδου ME3)
    - πάρα πολλά mechanics που είναι διαθέσιμα από την αρχή
    - προβληματικό ui, πχ ο χάρτης δεν είναι εύκολα διαθέσιμος (κλασσικό πρόβλημα bioware)

    Θετικά:
    + οι main missions είναι σε δικές τους περιοχές και έχουν πολλά optional πράγματα να κάνεις. Άλλα είναι ορατά από την αρχή, άλλα τα ανακαλύπτεις μόνο αν εξερευνείς τον χάρτη ο οποίος είναι μεγάλος.
    + πολύ ωραία γραφικά στο tempest και στις αποστολές
    + ωραίο exploration
    + πολύ καλή μάχη, καλύτερη από το ME3 (αρκετά δύσκολη κιόλας στο hard που παίζω)
    + η ιστορία παρόλο το κακό γράψιμο φαίνεται ενδιαφέρουσα

    Σίγουρα το παιχνίδι δεν είναι σαν τα Mass Effect 2/3, έχει αρκετά θεματάκια αλλά δεν μου φάνηκε κακό προς το παρόν και ανυπομωνώ να πάω σπίτι να το συνεχίσω.
    Κατ'αρχάς ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις. Για τη μάχη διάβασα ότι μπορείς να χειριστείς πολύ περιορισμένα τις δυνάμεις τις ομάδας. Ισχύει αυτό; Στα προηγούμενα τα έκανα όλα μόνος μου για να αποφύγω λάθος, κατά την άποψη μου, επιλογές πράγμα που μου άρεσε. Εδώ η ομάδα είναι λειτουργική από μόνη της;

  9. #386
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Kane View Post
    Για τη μάχη διάβασα ότι μπορείς να χειριστείς πολύ περιορισμένα τις δυνάμεις τις ομάδας. Ισχύει αυτό; Στα προηγούμενα τα έκανα όλα μόνος μου για να αποφύγω λάθος, κατά την άποψη μου, επιλογές πράγμα που μου άρεσε. Εδώ η ομάδα είναι λειτουργική από μόνη της;
    Και εγώ ετσι στα παλιά έκαναν συνέχεια pause για να δώσω εντολές στην ομάδα. Εδω δεν υπάρχει αυτό, το μόνο που βρήκα είναι ότι μπορείς να τους πεις να κάνουν attack έναν συγκεκριμένο εχθρό ή να κάνουν defend μια θέση. Πάντως, προς το παρόν, δεν μου έλειψε να πω την αλήθεια.

    Έπαιξα εχτές άλλες 3 ώρες που τις ευχαριστήθηκα πολύ, είδα ομως και το πρώτο glitch, αυτό που βλέπεις ξαφνικά οι σύντροφοι να πέφτουν από τον ουρανό μέσα στην μάχη. Δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα μέσα στον όλο χαμό αλλά γίνεται συχνά σε κάποιες ανοιχτές περιοχές.

    Το άλλο ενοχλητικό είναι ότι στα main missions λείπουν μερικές φορές checkpoints όταν εξερευνείς εκτός του main path. Με αποτέλεσμα αν χάσεις να πας αρκετά πίσω. Manual save δεν επιτρέπει στα main missions.

  10. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Kane (24-03-2017)

  11. #387
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Σημείωση: ζητώ κατανόηση προκαταβολικά για το μεγάλο post, αν κάποιος βαριέται να διαβάσει έχω πιο κάτω σε bullets τις εντυπώσεις.

    Μετά από τις πρώτες 20 ώρες με το παιχνίδι, έχω σχηματίσει προσωπική άποψη για το «τι φταίει» και έφαγε τόσο backlash προτού καν κυκλοφορήσει. Αυτό δεν είναι άλλο από το ότι ο κόσμος, οι φαν και οι reviewers είχαν πολύ υψηλές προσδοκίες από το Andromeda. Το οποίο φυσικά είναι βάσιμο και λογικό, αν λάβουμε υπόψη την κληρονομιά που έχει αφήσει πίσω η τριλογία.

    Για εμένα το Andromeda βρίσκεται εκεί που βρισκόταν το 1ο Mass Effect όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Προσπαθεί να εισάγει μια νέα ιστορία σε ένα τεράστιο open world σύμπαν και να αποκολληθεί από όσα γνωρίζουμε για το Mass Effect, έχοντας παράλληλα παρόμοια τεχνικά ελαττώματα όπως το 1ο παιχνίδι της σειράς στην εποχή του. Η βασική διαφορά είναι ότι τότε δεν υπήρχε μέτρο σύγκρισης και ήμασταν πιο δεκτικοί στους νέους μηχανισμούς και τα προβλήματα που είχε ο τίτλος. Τώρα όμως, είμαστε πιο αυστηροί κριτές, γιατί υπάρχει προϊστορία και γιατί στην κονσόλα μας έχουμε δει τίτλους όπως το Uncharted, το Horizon, το The Order, το MGS5 και πολλούς ακόμη, που οπτικά και τεχνικά αγγίζουν τα όρια του φωτορεαλισμού. Άρα μας είναι πιο δύσκολο να είμαστε επιεικείς (κι ούτε λέω φυσικά πως αυτό είναι δικαιολογία και πρέπει να συγχωρήσουμε όλα τα στραβά του).

    Η πραγματικότητα όμως είναι ότι η Bioware είναι αυτή που ήταν: μια εταιρεία που ξέρει να γράφει συναρπαστικές ιστορίες και να σκέφτεται σε μεγάλη κλίμακα, αλλά που τα κάνει μαντάρα στο να παραδώσει σωστά το όραμά της. Το Andromeda δεν έχει εξαρχής στις πρώτες ώρες του τα συγκλονιστικά συστατικά που είχαν τα προηγούμενα. Απουσιάζει η γρήγορη κλιμάκωση και οι δυνατές ανατροπές, τα γραφικά αδυνατούν να εντυπωσιάσουν από την 1η στιγμή, το soundtrack μπροστά στα προηγούμενα υστερεί και το παιχνίδι «ξεφορτώνει» από νωρίς ένα σωρό μηχανισμούς, tutorials και επιλογές που το κάνουν χαοτικό και χλιαρό.

    Αυτά αν τα συνδυάσεις με θέματα όπως κάποιες μέτριες υφές στα πρόσωπα, το κακό lip sync και αστοχίες στα γραφικά, τότε εστιάζεις εύκολα στα προβλήματα και αν δεν είσαι μεγάλος φαν της σειράς, δεν θα τα συγχωρήσεις. Πόσο μάλλον, αν η πρώτη σου επαφή με το σύμπαν είναι το Andromeda, τότε σίγουρα το παιχνίδι δεν θα σε εντυπωσιάσει. Αν, όμως προσπεράσεις όλα αυτά και το δεχτείς ως ένα φρέσκο παιχνίδι, δίνοντάς του τον απαραίτητο χρόνο να σε ταξιδέψει και να συνεπάρει στον κόσμο του, τότε θα δεις τις αρετές του!

    Επειδή ήδη πολυλογώ και δεν το θέλω, γιατί μπορώ να γράφω για ώρες κι άλλωστε και το δικό μου playthrough είναι σε εξέλιξη, παραθέτω κάποιες εντυπώσεις συμπληρωματικά σε όσα έχει ήδη γράψει ο Πάνος:


    Θετικά:

    • Η καλή συνταγή του Mass Effect είναι εδώ. Απολαυστική εξερεύνηση, ενδιαφέρον στόρι, δεκάδες side quests, ωραίο σύστημα διαλόγων, μικρά wow moments για τους φαν, ωραίοι χαρακτήρες και άπειρες πληροφορίες στο journal για όποιον γουστάρει το backstory.
    • Η μάχη σε γενικές γραμμές είναι challenging και απολαυστική (ειδικά στο hardcore) παρά τo κάπως άβολο σύστημα επιλογής των skills. Η προσθήκη του jump προσθέτει μια ευελιξία (αν και δεν μπορώ να πω το ίδιο για το auto-cover system, που αν και γενικά λειτουργεί ικανοποιητικά, δε λείπουν οι άβολες στιγμές που δεν κάνει αυτό που περιμένεις).
    • Το class system με την προσθήκη των “Profiles” (δεν λέω λεπτομέρειες) δίνει εύρος και πραγματικά μεγάλη ευελιξία στο πως θα παίξεις. Π.χ. ο αγαπημένος μου Vanguard με το Charge και το Nova, μπορεί τώρα να έχει παράλληλα cloacking και να χρησιμοποιεί sniper rifles (skills που παλιά είχε μόνο το Infiltrator Class).
    • Το exploration κομμάτι πιστεύω είναι το πιο δυνατό ατού του παιχνιδιού. Για όποιον γουστάρει να κάνει map cleaning, οι περισσότερες περιοχές που παίζεις missions έχουν πολλά πράγματα να ανακαλύψεις και να δεις. Εδώ βοηθάνε και τα γραφικά του παιχνιδιού, καθώς τα περισσότερα τοπία και οι πλανήτες είναι πανέμορφα.


    Αρνητικά:

    • To να βγάλεις άκρη στο Inventory είναι ένας γολγοθάς (παρόμοιο με το χάος του 1ου Mass Effect). Άπειρες εκδόσεις όπλων, mods, augmentations για τα όπλα και τα armors, items και resources. Θυμάμαι ότι στο Mass Effect 2 το είχαν απλοποιήσει και είχε βοηθήσει στο gameplay, ε λοιπόν, σαν να γύρισαν στα λάθη του παρελθόντος. Όταν μάλιστα στην εξίσωση μπαίνει το crafting και το R&D για τη δημιουργία των όπλων και του armor με βάση τα resources που μαζεύεις, ο χαμός αυτός είναι πιο έντονος.
    • Το scanning των πλανητών επέστρεψε δριμύτερο και πιο εκνευριστικό από ποτέ. Αν και έχουν προσθέσει πολύ ωραία εφέ και κίνηση (που στην αρχή εντυπωσιάζει) ύστερα από λίγο είναι χάσιμο χρόνου και τραγικά αργό σαν διαδικασία. Το resource exploration έχει μικρά rewards και μετά από λίγο σου στερεί gameplay time χωρίς λόγο.
    • Γενικά, πολύ κακό είναι και το μενού/UI με εκνευριστικά μικρά fonts σε κάποια σημεία (παίζω σε 55αρα τηλεόραση και συχνά-πυκνά πηγαίνω πιο κοντά στο 1,5-2 μέτρα για να δω τι γράφει – όχι δεν είμαι στραβός!) και κακή σχεδίαση. Θα κάνεις πολλά κλικ στα κουμπιά και μπρος πίσω για να φτάσεις εκεί που θέλεις.
    • Το Journal και ο τρόπος που ομαδοποιεί-διαχωρίζει τα missions και τα side quests είναι δυσλειτουργικός και πολλές φορές θα χρειαστεί να κάνεις backtrack ή να επιλέξεις χειροκίνητα αποστολές που είναι στο ίδιο area που βρίσκεσαι για να βγάλεις άκρη. Αυτό συνδυαστικά με το χάρτη που είπε και ο Πάνος, ότι δεν είναι εύκολα διαθέσιμος, μπορεί να καταντήσει εκνευριστικό αν θέλεις να κάνεις όλα τα missions.
    • Από τα επίσης game breaking mechanics κατά την άποψή μου είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις save όπου θες στα priority missions και αν χάσεις φτου κι από την αρχή του προηγούμενου checkpoint. Ειδικά όταν παίζεις hardcore ή insanity difficulty που το death screen δεν είναι σπάνιο να συμβεί, άνετα σου σπάει τα νεύρα.
    • Μεγάλη βλακεία επίσης ότι εξοπλισμό μπορείς να αλλάξεις μόνο πριν την αποστολή και όχι κατά τη διάρκειά της. Αν βρεις δηλαδή κάποιο όπλο δεν μπορείς να το κάνει equip επί τόπου.


    Τέλος, παίζω με male Ryder και η φωνή του μου θυμίζει σε τόνο και χροιά έντονα τον Nathan Drake (Nolan North) και μου αρέσει πολύ. Δεν είναι αυτός, το τσέκαρα

    Πάντως αντιλαμβάνομαι ότι ίσως του συγχωρώ αρκετά ελαττώματα γιατί είμαι τόσο μεγάλος φαν, όμως το συναίσθημα, η νοσταλγία και ο ενθουσιασμός που με γεμίζουν κάθε φορά που "φορτώνω" το παιχνίδι για να παίξω, είναι αρκετά για να θεωρήσω ότι είναι money well spent!

    Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να μην σας κούρασα!
    Last edited by tsakali GR; 25-03-2017 at 19:37.

  12. The Following 16 Users Say Thank You to tsakali GR For This Useful Post:

    christos-sonyboy (25-03-2017),hakoo (26-03-2017),isildur83 (25-03-2017),Melnibonian (12-04-2017),menel34 (25-03-2017),mihalis13 (25-03-2017),Nerven (25-03-2017),panos74gr (25-03-2017),Snk (25-03-2017),spartan (25-03-2017),teras1 (25-03-2017),toninio (27-03-2017),tonybsg (25-03-2017),Valkyre (26-03-2017),Vicarious (26-03-2017),WolfRathmA (27-03-2017)

  13. #388
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Είμαι περίπου στις 13 ώρες. Φαν της σειράς Mass Effect και εννοείτε έχω παίξει ότι DLC έχει βγει με 3 πλατίνες. Παιδιά αυτο που παίζω δεν μου θυμίζει εμένα τουλάχιστον ME...
    Πιο πολύ μου κάνει για skin ή DLC του Dragon Age Inquisition.
    Κακογραμμένοι διάλογοι και αστείοι σε σημεία, κακά voice overs, κάκιστο animation όχι στους companion αλλά στους NPC γενικά, όλοι οι NPC μοιάζουν απίστευτα ο ένας με τον άλλον, μουσική ανύπαρκτη... βασικά υπάρχει;.
    Όλος ο αρνητισμός που βγάζω ίσως έχει να κάνει με το ότι είχα ΜΕΓΑΛΟ καλάθι....
    Ωραία η προσθήκη του nomad στην εξερεύνηση αλλά το σύστημα με τα blueprints και του crafting το βρίσκω τελείως περιττό και χάσιμο χρόνου στην σειρά.

    Sorry που θα το ξανα πω αλλά αυτο το πράγμα δεν μου βγάζει την μαγεία του Mass Effect, και χλωμό να αλλάξει κάτι μετέπειτα, ελπίζω να κάνω λάθος και να αναθεωρήσω, αλλά χλωμό.


    Υ.Γ.
    Γιωργο δεν με αφήνει να σου δώσω άλλο REP =(
    Last edited by Nerven; 26-03-2017 at 01:51.

  14. The Following 5 Users Say Thank You to Nerven For This Useful Post:

    christos-sonyboy (26-03-2017),Snk (26-03-2017),Valkyre (26-03-2017),Vicarious (26-03-2017)

  15. #389
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Η κυρια αφορμη για αυτο το κειμενο παρακατω ειναι το ME νομιζω και συμφωνώ με τα λεγόμενά του.

    Δεν με νοιάζει αν το game development είναι δύσκολο.
    http://ragequit.gr/editorials/captai...hard-dont-care

    Δεν με νοιάζει αν το game development είναι δύσκολο. Αδιαφορώ για το οικονομικό κομμάτι και τα χρονικά περιθώρια, για τη σχέση των developers με τους εκδότες και για τις συνθήκες εργασίας. Το μόνο που με νοιάζει είναι το προϊόν που αγοράζω να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  16. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    christos-sonyboy (26-03-2017)

  17. #390
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by Nerven View Post
    Είμαι περίπου στις 13 ώρες. Φαν της σειράς Mass Effect και εννοείτε έχω παίξει ότι DLC έχει βγει με 3 πλατίνες. Παιδιά αυτο που παίζω δεν μου θυμίζει εμένα τουλάχιστον ME...
    Πιο πολύ μου κάνει για skin ή DLC του Dragon Age Inquisition.
    Κακογραμμένοι διάλογοι και αστείοι σε σημεία, κακά voice overs, κάκιστο animation όχι στους companion αλλά στους NPC γενικά, όλοι οι NPC μοιάζουν απίστευτα ο ένας με τον άλλον, μουσική ανύπαρκτη... βασικά υπάρχει;.
    Όλος ο αρνητισμός που βγάζω ίσως έχει να κάνει με το ότι είχα ΜΕΓΑΛΟ καλάθι....
    Ωραία η προσθήκη του nomad στην εξερεύνηση αλλά το σύστημα με τα blueprints και του crafting το βρίσκω τελείως περιττό και χάσιμο χρόνου στην σειρά.

    Sorry που θα το ξανα πω αλλά αυτο το πράγμα δεν μου βγάζει την μαγεία του Mass Effect, και χλωμό να αλλάξει κάτι μετέπειτα, ελπίζω να κάνω λάθος και να αναθεωρήσω, αλλά χλωμό.




    Υ.Γ.
    Γιωργο δεν με αφήνει να σου δώσω άλλο REP =(
    Γιάννη λες 'εμένα δε μου θυμίζει ME'. Το Inquisition δεν το έχω παίξει για να κάνω το συσχετισμό, όμως αντίςτοιχα με εσένα έχω χιλιοπαίξει-πλατινάρει τα παιχνίδια και έψαχνα κι εγώ αυτά τα στοιχεία που έγραψα πιο πάνω.

    Για χάρη της κουβέντας εδώ, θέλεις να μοιραστείς τι είναι για εσένα τα πράγματα που θυμίζουν το Mass Effect και δεν τα βλέπεις στο Andromeda;

    Όσο για τα facial animations, είπαμε ναι εκεί πάσχει.

  18. #391

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Η κυρια αφορμη για αυτο το κειμενο παρακατω ειναι το ME νομιζω και συμφωνώ με τα λεγόμενά του.

    Δεν με νοιάζει αν το game development είναι δύσκολο.
    http://ragequit.gr/editorials/captai...hard-dont-care
    ωραιο αρθρο,τα λεει ολα. σε λιγο θα πρεπει να ζηταμε κ συγνωμη που δεν παιρνουμε day one τις παπαριες που μας πασαρουν για games που θα χρειαστουν 130gb patch για να ερθουν στα ισα τους ή μπορει κ να μη σωζονται με τιποτα. δεν μιλαω μονο για andromeda αλλα γενικως.

  19. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    WolfRathmA (26-03-2017)

  20. #392
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Η κυρια αφορμη για αυτο το κειμενο παρακατω ειναι το ME νομιζω και συμφωνώ με τα λεγόμενά του.


    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    ωραιο αρθρο,τα λεει ολα. σε λιγο θα πρεπει να ζηταμε κ συγνωμη που δεν παιρνουμε day one τις παπαριες που μας πασαρουν για games που θα χρειαστουν 130gb patch για να ερθουν στα ισα τους ή μπορει κ να μη σωζονται με τιποτα. δεν μιλαω μονο για andromeda αλλα γενικως.
    Μάλλον λάθος thread για το άρθρο αυτό, σε κατι πιο γενικό θα έπρεπε να πάει και να γίνει σοβαρή συζήτηση επ αυτού.

    Το Mass Effect Andromeda, έχει θέματα αλλά unplayable δεν είναι. Ισως ήταν 10 μέρες πριν το release, αλλά αυτό που παίζω εγώ, από την ημέρα κυκλοφορίας, είναι μια χαρά playable.

    Έχει σίγουρα πολλά ψεγάδια (και 3-4 μήνες παραπάνω θα είχαν λύσει πολλά από αυτα) και έχει φάει ήδη πολύ ξύλο για αυτά. Δεν νομιζω ότι του αξίζει τόσο πολύ ξύλο.
    Όσο το παίζω, βλεπω ότι έχει και πολλά πολύ καλά στοιχεία που τελικά κάνουν τα κακά να μην έχουν και τόσο σημασία.

  21. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    tsakali GR (28-03-2017)

  22. #393
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οι δημοσιογραφισκοι που επιζητουν απεγνωσμενα κλικς, παντοτε ειχαν 2 επιλογες:

    Α) Η πρωτη και πιο... "ασφαλης" επιλογη τους για να κερδισουν κοινο σε βαθος χρονου, ειναι να παρουν την κοινη γνωμη για ενα θεμα και να την φουσκωσουν στον υπερθετικο βαθμο, ωστε να βρουν ασφαλες καταφυγιο ολοι οσοι ειναι πολυ απογοητευμενοι απο κατι που περιμεναν με μεγαλη προσμονη και ειχαν μεγαλες απαιτησεις.

    Β) Η δευτερη και πιο ριψοκινδυνη επιλογη, η οποια θα τους φερει τρελη κινηση αποτομα στην ιστοσελιδα τους, αλλα με τον κινδυνο μακροπροθεσμα να τους γυρισει μπουμερανγκ, ειναι να το παιξουν "διαφορετικοι" και αντιδραστικοι. Ειναι αυτοι που πανε και δινουν 5 σε ενα παιχνιδι που εχει διθυραμβικες κριτικες, χωρις καν να καταφερνουν να πεισουν με τις γελοιες δικαιολογιες τους γιατι εβαλαν 5.(καποιοι καλλιστα μπορουν να το δικαιολογησουν αλλα μιλαμε γι αυτους οι οποιοι διαβαζεις το κειμενο και καταλαβαινεις...)

    Κοινο σημειο και των 2 ειναι οτι κανεις απο τους δυο δεν αντιπροσωπευει την αντικειμενικη αληθεια. Βασικα ουτε καν τους ενδιαφερει αυτο. Αυτο που τους ενδιαφερει ειναι να αυξησουν την κινηση στο μαγαζι τους με πλαγιους τροπους.

    Η περιπτωση που εχουμε να κανουμε με το πιο πανω αρθρο που ποσταρατε εχει να κανει με την πρωτη ομαδα που ανεφερα ποιο πανω. Το ΜΕ:Α ειναι ενα παιχνιδι με πολλα προβληματα, ενα παιχνιδι που δεν εχει καταφερει να σταθει στο υψος των απαιτησεων, ενα παιχνιδι που απογοητευσε.

    Unplayable ομως? Οχι. Ουτε καν. Το εχουν τελειωσει ηδη εκατονταδες χιλιαδες ανθρωποι...

    Οι αντιδρασεις του στυλ: δεν με νοιαζει, δεν με ενδιαφερει στα-αρχιδια μου-πως-το-λενε, δεν δειχνουν τιποτα αλλο παρα ελειψη σοβαροτητας και προσπαθεια εντυπωσιασμου με ψευτοερεμπελιες της πλακας. Κανενας δεν υποχρεωσε κανεναν να αγορασει το ΜΕ:Α. Αν καποιος ειναι impulse buyer δεν εχει κανεναν αλλο να κατηγορησει παρα τον εαυτο του. Τροπος υπαρχει να ενημερωθεις και αναλογα να πραξεις. Εγω γι αυτο δεν το πηρα και αν το παρω θα εξαρτηθει απο το ποσο μπορει ή οχι να διορθωθει το προιον. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν αξιζει κριτικης ενα προιον και να εκφραζουμε τα παραπονα μας. Ουτε καν. Πρεπει να ειμαστε αυστηροι, αλλα θα πρεπει να υπαρχει παντα και ενα μετρο και μια λογικη. Ναι σαφως και πρεπει να παρει το μηνυμα η εταιρεια αναπτυξης και να καταλαβει οτι απογοητευσε με την δουλεια της.

    Αλλα το να μην δινουμε δεκαρα τσακιστη για το τι συμβαινει στους κολπους μιας εταιρειας ενος χομπυ που μας ενδιαφερει, ειναι το λιγοτερο ειρωνικο, μιας και ως Ελληνες τελευταια τα εχουμε βρει λιγο σκουρα κι εμεις στον εργασιακο τομεα και ξερουμε τι σημαινει αδικια, υπερβολη και εκμεταλλευση.

    Το Red Dead Redemption σας αρεσει ετσι δεν ειναι? Ενα αριστουργημα σωστα? Για τις συνθηκες εργασιας αυτων που το εφτιαξαν δεν ιδρωσε το αυτι κανενος μας. Στα'αρχιδια μας ομως, μιας και εμας απλα μας νοιαζει αν τα 60 ευρω που δωσαμε εμεις αξιζαν καισ την προκειμενη περιπτωση αξιζαν. Τι κι αν στο βωμο αυτης της αξιας καταπατηθηκαν ανθρωπινες αξιες και δικαιωματα? Σωστα? Δεν μας επηρεασε εμας. Εμεις καλα βολευτηκαμε με το παιχνιδακι. Τωρα αν ο αλλος που γεννησε η γυναικα του παιδι, δουλευε σε τετοιες συνθηκες και δεν προλαβαινε να αφιερωσει χρονο στην οικογενεια του με αποτελεσμα να χωρισει και να καταστραφει το σπιτι του?

    Στα αρχιδια μας.

    Καπως ετσι λενε και καποιοι αλλοι για εσας που εχετε παρομοια προβληματα στην δουλεια σας παιδια... καπως ετσι σας γραφει και εσας καποιος στα τετοια του...

    Σκοπος του ποστ μου δεν ειναι να το παιξω κανας ηθικος ιπποτης. Κι εγω ανθρωπος ειμαι, συναισθηματικο ον και ως τουτο λεω πολυ συχνα καποιες κουβεντες παραπανω απο οτι θα επρεπε. Εχω κανει κι εγω αυτα τα λαθη αρκετες φορες.

    Παρτε απλα οτι ειπα ως τροφη για σκεψη και τιποτα παραπανω. Το γιατι χαλαει ή πετυχαινει το γλυκο, μερικες φορες δεν ειναι ξεκαθαρο. Οι παραγοντες ειναι πολλοι και οσο πιο ψηλες οι απαιτησεις τοσο πιο δυσκολο να το καταφερεις.

  23. The Following 7 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (28-03-2017),Melnibonian (12-04-2017),panos74gr (28-03-2017),psx3 (04-05-2017),Slay (29-03-2017),tonybsg (28-03-2017),tsakali GR (28-03-2017)

  24. #394

    Default

    Οι συνθηκες εργασιας αντικειμενικα σαν καταναλωτες/πελατες δεν μας ενδιαφερουν ακομα και αν οντως εχουν σημαντικη επιρροη στο τελικο προιον.
    Ο αυτονοητος λογος ειναι οτι και να θελουμε δεν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο.

    Επισης αγαπητε αρκετοι στην Ελλαδα δουλευουν σε αντιστοιχη πιεση,με πολυ χειροτερες συνθηκες εργασιας και φυσικα χειροτερες απολαβες, αρα αυτο ελειπε να λυπηθουμε μεγαλο εταιρειες οπως την παραπανω.
    Αρκετοι αλλωστε ειναι αυτοι που εχουν φυγει. Εδω μεγαλα ονοματα οπως ο Kojima και ο Mikami δεν εφυγαν απο την Konami και την capcom για να ανοιξουν δικα τους studio?
    Λες με τετοια βιογραφικα καποιος να εχει αντιστοιχες δυσκολες με μας στην Ελλαδα στο να βρει αλλη δουλεια? Μην τρελαθουμε κιολας.
    Και οι Ιαπωνες ειναι τρελοι με την δουλεια και δουλευουν κυριολεκτικα παρα πολλες ωρες,ειτε οσον αφορα τα video games,ειτε στα manga και παει λεγοντας. Δεν ειδα εκει να εγινε καμια αναφορα. Δηλαδη οποτε μας συμφερει(το λεω αυτο γιατι ολως τυχαιως τα περι συνθηκων εργασιας ανεβηκαν στην περιοδο κυκλοφοριας των reviews)ανεβαζουν καποιοι αρθρα με τις συνθηκες εργασιας για να πετυχουν τι ακριβως?

    Αν οντως ειχαν θεματα με την αναπτυξη του τιτλου,τις συνθηκες εργασιας και γενικα δεν νιωθανε οτι το τελικο προιον δεν ηταν ανταξιο των προσδοκιων τους και θα ξενερωνε ο κοσμος ή να το καθυστερουσαν ή να το εβγαζαν με μειωμενη τιμη. Και αυτο δεν παει μονο για το Mass Effect φυσικα αλλα και για πολλα αλλα παιχνιδια.

    Και στο Battlefield μπορει να επικρατουν αντιστοιχες συνθηκες εργασιας,αλλα η εταιρεια σου ζηταει 120ευρω για το παιχνιδι και το season pass.

    Το παραπανω που μου αναφερεις μου θυμιζει επισης αντιστοιχη περιπτωση στην κατασκευη κινητων τηλεφωνων που και εκει ειχαν ανεβει αντιστοιχα αρθρα με τις συνθηκες εργασιας στα εργοστασια της Κινας.

  25. #395
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Aν εσυ απο το ποστ μου καταλαβες οτι πρεπει να λυπηθει κανεις την Bioware Και την ΕΑ, τοτε συγνωμη αλλα μαλλον καπου το χανεις στο reading comprehension.

  26. #396

    Default

    Spoiler!


    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Aν εσυ απο το ποστ μου καταλαβες οτι πρεπει να λυπηθει κανεις την Bioware Και την ΕΑ, τοτε συγνωμη αλλα μαλλον καπου το χανεις στο reading comprehension.

    Μα ισα ισα αγαπητε ακριβως το αντιθετο ειπα,απλα ας το πουμε το ανελυσα ακριβως σε σχεση με τα δικα μας δεδομενα. Ουτως ή αλλως οπως εχουν πει και αλλοι ειναι μονο ''τυχαια'' δεν ειναι η χρονικη στιγμη που επελεξαν να ανεβασουν στο reddit το εν λογω αρθρο για τις συνθηκες εργασιας.

  27. #397
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Fulgore, μπερδεύεις τις συνθήκες εργασίας με την οικονομική πολιτική των εταιρειών.
    Ο Val μίλησε για τους απλούς υπάλληλους που δουλεύουν σε κάθε εταιρεία κολοσσό.
    Το κάθε προϊόν βγαίνει γιατί η κάθε εταιρεία θέλει να βγει εκείνη τη συγκεκριμένη περίοδο. Για αυτό μιλάμε για συνθήκες εργασίας. Αν η ΕΑ έδινε το ελεύθερο στην ομάδα ανάπτυξης μπορεί το παιχνίδι να έβγαινε σε 1-2 χρόνια.
    Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο σαν παιχνίδι ή όχι, αλλά τα βάναυσα ωράρια και η μεγάλη πίεση στην εργασία υπάρχει για αυτό το λόγο. Επειδή το παιχνίδι πρέπει να βγει τότε.
    Όταν εμένα στη δουλειά μου το αφεντικό μου θα μου δώσει δουλειά που δεν βγαίνει σε ένα 8ώρο και μου πει το θέλω μέχρι αύριο να είναι έτοιμο. Θα κάτσω 12 ώρες στο γραφείο και πιθανόν να δουλέψω και στο σπίτι.
    Αν μου έδινε το ελεύθερο μπορεί να τελείωνα σε 3-4 μέρες. Όμως όταν αναγκάζομαι να δουλεύω 10 και 12 ώρες και χωρίς υπερωρίες ναι αυτό δεν είναι καλές συνθήκες εργασίας.
    Ή αντίστοιχα όταν τα καταστήματα ανοίγουν Κυριακές, υπάρχουν κάποιοι υπάλληλοι που δεν θα ξεκουραστούν και δεν θα πληρωθούν.
    Σε όλες τις περιπτώσεις χαμένος είναι ο υπάλληλος και ίσως ο πελάτης, Γιατί μέσα σε όλη την πίεση, τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο και τις κακές χρηματικές απολαβές θα κάνεις και λάθη, μπορεί να μην είσαι ευγενικός με έναν πελάτη επειδή σου έχουν σπάσει τα νεύρα και ίσως να μην είσαι και πολύ εξυπηρετικός..
    Η επιχείρηση όμως δεν θα είναι χαμένη.. 1-2 που θα κάνεις λάθη, έφυγες και έρχεται άλλος στην θέση σου.
    Οπότε ναι, δεν θα λυπηθούμε την ΕΑ, τη Sony κλπ... Αλλά τους υπαλλήλους που δουλεύουν εκεί οφείλουμε να τους κατανοήσουμε...
    Last edited by mihalis13; 28-03-2017 at 15:58.
    Spoiler!

  28. The Following 5 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Melnibonian (12-04-2017),psx3 (04-05-2017),teras1 (28-03-2017),tsakali GR (28-03-2017),Valkyre (28-03-2017)

  29. #398
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Fulgore, μπερδεύεις τις συνθήκες εργασίας με την οικονομική πολιτική των εταιρειών.
    Ο Val μίλησε για τους απλούς υπάλληλους που δουλεύουν σε κάθε εταιρεία κολοσσό.
    Το κάθε προϊόν βγαίνει γιατί η κάθε εταιρεία θέλει να βγει εκείνη τη συγκεκριμένη περίοδο. Για αυτό μιλάμε για συνθήκες εργασίας. Αν η ΕΑ έδινε το ελεύθερο στην ομάδα ανάπτυξης μπορεί το παιχνίδι να έβγαινε σε 1-2 χρόνια.
    Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο ή όχι, αλλά τα βάναυσα ωράρια και η μεγάλη πίεση στην εργασία υπάρχει για αυτό το λόγο. Επειδή το παιχνίδι πρέπει να βγει τότε.
    Όταν εμένα στη δουλειά μου το αφεντικό μου θα μου δώσει δουλειά που δεν βγαίνει σε ένα 8ώρο και μου πει το θέλω μέχρι αύριο να είναι έτοιμο. Θα κάτσω 12 ώρες στο γραφείο και πιθανόν να δουλέψω και στο σπίτι.
    Αν μου έδινε το ελεύθερο μπορεί να τελείωνα σε 3-4 μέρες. Όμως όταν αναγκάζομαι να δουλεύω 10 και 12 ώρες και χωρίς υπερωρίες ναι αυτό δεν είναι καλές συνθήκες εργασίας.
    Ή αντίστοιχα όταν τα καταστήματα ανοίγουν Κυριακές, υπάρχουν κάποιοι υπάλληλοι που δεν θα ξεκουραστούν και δεν θα πληρωθούν.
    Σε όλες τις περιπτώσεις χαμένος είναι ο υπάλληλος και ίσως ο πελάτης, Γιατί μέσα σε όλη την πίεση, τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο και τις κακές χρηματικές απολαβές θα κάνεις και λάθη, μπορεί να μην είσαι ευγενικός με έναν πελάτη επειδή σου έχουν σπάσει τα νεύρα και ίσως να μην είσαι και πολύ εξυπηρετικός..
    Η επιχείρηση όμως δεν θα είναι χαμένη.. 1-2 που θα κάνεις λάθη, έφυγες και έρχεται άλλος στην θέση σου.
    Οπότε ναι, δεν θα λυπηθούμε την ΕΑ, τη Sony κλπ... Αλλά τους υπαλλήλους που δουλεύουν εκεί οφείλουμε να τους κατανοήσουμε...
    Ακριβως αυτο ειναι το point μου. O ανθρωπος.

    Και συν τοις αλλοις.... οταν θα σου πει το αφεντικο "θελω να μου κανεις μια δουλεια ενος μηνα, μεσα σε 1 εβδομαδα μονο", εκτος του οτι θα δουλευεις σαν σκυλι, ταυτοχρονα και το αποτελεσμα εχει μεγαλες πιθανοτητες να μην ειναι εξιζου ποιοτικο.... Απο την αλλη ο αφεντικος που βρισκεται πισω απο τα deadlines θελει να ικανοποιησει τις αποφασεις των μετοχων οι οποιοι εχουν επενδυσει τα λεφτα τους και πρεπει να δουν αμεσα αποτελεσματα σε αρκετα συγκεκριμενα χρονικα σημεια ωστε να μην εμφανισει ζημιες η εταιρεια με αποτελεσμα να μην βγουν τα νουμερα, να πεσει η μετοχη και να αρχισει η κατρακυλα. Ειναι ενας τεραστιος φαυλος κυκλος που καθε τι δυσκολευει την κατασταση.

  30. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (28-03-2017)

  31. #399

    Default

    ναι καταλαβαινω τι λετε σχετικα με τους υπαλληλους κ τις ασχημες συνθηκες αλλα εμεις που μπορουμε να βοηθησουμε σε αυτο?να παρουμε day one το παιχνιδι με φουλ προβληματα-κακοφτιαγμενο κ να πουμε δυο καλες κουβεντες?

    οταν μου κοβανε ρεπο κ αδειες η με χωνανε 12ωρα με την απειλη-καραμελα ''αμα δε θες, πουλο γιατι περιμενουν κ αλλοι στη σειρα για δουλεια'',δε με βοηθησε κανενας εμενα παιδια,εκανα κανονικα τη δουλεια μου,σπασμενος μεν αλλα την εκανα. εφυγα ευτυχως απ'αυτους τους μπασταρδους κ ειμαι σε ανθρωπους που με ακουνε κ μου φερονται σαν κανονικο εργαζομενο.μαλιστα πριν φυγω απ'την αλλη εταιρια,στον υπευθυνο που μου εκανε τον μαγκα κ με απειλουσε με απολυσεις,τον εφτιαξα καλα κ χαρηκα που χλωμιασε το παλιοκοτοπουλο,μαγκιες οταν τους παιρνει βλεπεις!!

    θελω να καταληξω οτι δε με βοηθησε κανεις πουθενα κ εκανα τη δουλεια μου κανονικα.ξερω απο πρωτο χερι τις ασχημες συνθηκες εργασιας λοιπον!!αν δεν κανω σωστα τη δουλεια μου κ ριξω καμια παναγια σε πελατη,ΔΕΝ μπορω να πω του πελατη μετα ''αχ συγνωμη ημουν πιεσμενος". εχω παρει το πουλι χτες!!

    δεν συσχετιζω τη δουλεια μου με τη δουλεια του δημιουργου video games αλλα το νοημα ειναι το ιδιο. συνηθως ολα αυτα βγαινουν στη φορα οταν τρωει φαπες στα reviews ενα παιχνιδι κ δεν το βρισκω τυχαιο. σχετικα με το red dead δεν το ηξερα αυτο με τους χωρισμους λογω δουλειας αλλα κ παλι που μπορεις να βοηθησεις εκει?

  32. #400
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δε νομίζω κανείς να είπε να αγοράσουμε το παιχνίδι Day One. Προσωπικά 2-3 παιχνίδια max το χρόνο θα τα αγοράσω την μέρα της κυκλοφορίας τους και αυτά σε collectors εκδόσεις.
    Το θέμα για μένα είναι ότι βλέπω ένα παιχνίδι να έχει φάει τόσο πολύ hate με 99% το κόσμου που το κράζει ή να μην το έχει παίξει καθόλου ή να έχει παίξει 5-6 ώρες... Και εμένα το Minecraft μου φαίνεται βλακεία σαν παιχνίδι αλλά δεν το κράζω όπου βρω. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι το κράξανε sites, σε forums στο εξωτερικό... Εμένα μου φάνηκε πως υπήρχε κόσμος που το είχε στήσει τη γωνία.
    Ξαναλέω δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό παιχνίδι. Δεν το έχω παίξει δεν μπορώ να έχω άποψη πάνω σε αυτό.
    Έχω δει πολλά Gameplay Video και δεν μου φαίνεται τόσο χάλια παιχνίδι. Αντίθετα με ψήνει να το αγοράσω. Δεν ξέρω βέβαια σε σχέση με τα προηγούμενα ME. Έχω ακούσει και την άποψη αρκετών που το έχουν παίξει και αναφέρουν τα προβλήματα που έχει ο τίτλος, αλλά οι περισσότεροι απορούν με το hate που έφαγε το παιχνίδι πριν την κυκλοφορία του.

    Εγώ βλέπω πως σε αρκετά παιχνίδια ο κόσμος είναι ήδη προκατειλημμένος -είτε θετικά είτε αρνητικά- απέναντι σε κάποιες εταιρείες.
    Άλλα παιχνίδια τα αποθεώνουν παραπάνω απ'ότι τους αξίζουν και παίζεις εσύ το παιχνίδι και απορείς. Στο ME:Andromeda μου φάνηκε πως πούλησε η γκρίνια και για αυτό έγινε σε τέτοιο μεγάλο βαθμό.
    Είναι και κάποιες εταιρείες που είναι στο απυρόβλητο και άλλες που τις έχουν στην μπούκα. Το Witcher πχ αν το είχε βγάλει η Ubisoft σίγουρα θα έκραζε πολύς κόσμος για τα day one bugs και το κακό framerate. Βέβαια δεν θα το έβγαζαν κακό παιχνίδι (αυτό έλειπε για τέτοιο έπος) αλλά δεν θα έπαιρνε και τόσα 10αρια.
    Έτσι βλέπω και εγώ το θέμα με το Andromeda. Πολύς κόσμος το έκραξε απλά για να το κράξει. Δεν γίνεται να λες τα χειρότερα για ένα παιχνίδι και να μην έχεις παίξει ούτε λεπτό. Πως κατάλαβες πως είναι μάπα;;;
    Το να μην είναι του γόυστου σου ή να μην σε τραβάει αυτό που βλέπεις είναι λογικό. Αλλά τέτοιο κράξιμο (από fans και καλά) δεν δικαιολογείται...
    Spoiler!

  33. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (28-03-2017),tsakali GR (28-03-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •