Page 29 of 29 FirstFirst ... 192526272829
Results 561 to 569 of 569

Thread: Deus Ex: Human Revolution

  1. #561

    Default

    Πρώτα απ'όλα να πω πως από τις λίγες μου γνώσεις πάνω στο gaming και από τα λίγα παιχνίδια που έχω παίξει σε σχέση με άλλα άτομα εδώ μέσα μπορώ να πω ότι Deus Ex: HR είναι το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει ποτέ.

    Όταν το παιξα (σε λίγο καιρό θα κάνω και δεύτερο playthrough) επεδίωκα τη stealth προσέγγιση αλλά όποτε έβλεπα ότι μου παίρνει ώρα να προχωρήσω πορευόμουν με "πιστολίδια". Ο χειρισμός είναι θέμα συνήθειας, μπορεί να δυσκολευτείς λίγο στην αρχή αλλά πιστεύω θα το συνηθίσεις, έτσι κι αλλιώς θες να πας με stealth, έτσι δεν θα το χρειαστείς πολύ εκτός από τα σημεία που θα παλέψεις με τα bosses. Εγώ όλως παραδόξως είχα δυσκολευτεί περισσότερο στο πρώτο boss, παίζοντας το στο normal κατέβασα τη δυσκολία σε easy και μετά έβγαλα όλο το παιχνίδι στο normal. Άρα σύμφωνα με τις δικές μου ικανότητες, το πρώτο boss είναι και το πιο δύσκολο.

    Καλή ψυχαγωγία. Το παιχνίδι λέει πολύ.


  2. #562

    Default

    Ωραία, σε ευχαριστώ φίλε για την πληροφόρηση. Με stealth θα πάω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, κι έτσι κάνω συνήθως στα παιχνίδια που μπορείς να επιλέξεις πώς θα κινηθείς. Εάν έχει κάποιου είδους auto-aim στις επιλογές του shooting χειρισμού, θα είναι καλό, μιας και το να σημαδεύουμε με τον μοχλό, χωρίς καμία βοήθεια, το θεωρώ κουλό και αντι-ρεαλιστικό τρόπο shooting και στόχευσης. Δεν θέλω βέβαια να μου πηγαίνει τον σταυρό αυτόματα στο δόξα πατρί του άλλου, όχι τέτοια βοήθεια, αλλά μία υποβοήθηση ας υπάρχει.
    Ενθαρρυντικό και αυτό που λες για το πρώτο boss και τα υπόλοιπα, γιατί έλεγα ότι αν δυσκολεύτηκα πολύ στο πρώτο, τί θα γίνει με τα υπόλοιπα. Γενικώς βέβαια, θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καθόλου bosses σε αυτό το παιχνίδι. Κι εφόσον μπορούμε να κατεβάσουμε προσωρινά τη δυσκολία μόνο στα bosses, αυτό είναι σημαντικό. Η ουσία του παιχνιδιού αυτού δεν είναι στα bosses, αλλά σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, στον κόσμο του και την ιστορία, στο gameplay και την ατμόσφαιρα....

  3. #563

    Default

    Διαφωνώ σε αυτό που λες με τα bosses, γιατί ακόμα και σε αυτές τις μάχες μέσα από τα λάθη σου θα αναπτύξεις τη σωστή στρατηγική για να τα κερδίσεις, δεν είναι απλό πιστολίδι φυσικά, επίσης θεωρώ τις μάχες με τα bosses ως benchmark για την εξέλιξη της ιστορίας του τίτλου λόγω των cutscenes, της επιβράβευσης ότι έφτασες ως εκεί, την τακτική που θα χρησιμοποιήσεις για να κερδίσεις κλπ. Ξέχασα να πω ότι και το soundtrack είναι το καλύτερο που έχω ακούσει ποτέ σε video game.

  4. #564

    Default

    Είμαι πολύ υπέρ μίας καλής μάχης, με στρατηγική και υπομονή από πλευράς μας, γενικά στα παιχνίδια. Το πρώτο boss, από ότι θυμάμαι, ήθελε μπόλικη στρατηγική πέραν των υπολοίπων (ταχύτητα, αυτοσυγκέντρωση, παρατήρηση χώρου, χρήση στοιχείων περιβάλλοντος). Απλά, το είχα παίξει καμία 15αριά φορές, και πάντα στο τέλος με έτρωγε για λίγο, και το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή εκνευρίζεται κανείς να κάνει το ίδιο πράγμα από την αρχή. Θεωρώ ότι καλύτερα να μου δίνει ένα παιχνίδι το δυνατότητα save εντός μάχης, κι ας χαθεί κάποιο μέρος της έντασης της μάχης. Στο τέλος δηλαδή κουράστηκα κι έβαλα trainer, κι αυτό το συγκαταλέγω στα αρνητικά ενός παιχνιδιού, πάντα. Υπό αυτήν την έννοια, θα προτιμούσα να μην είxε bosses. Εάν όμως, όπως λες, αποτελούν δυνατό στοιχείο της εξέλιξης, τότε οκ, δεκτόν.
    Πολύ καλή δουλειά στο soundtrack από Michael McCann, που είναι από τα πολύ καλά ονόματα στο χώρο.....

  5. #565
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    κοιτα και γω δυσκολευτηκα στο πρωτο boss ξερεις γιατι?μαλλον για τον ιδιο λογο...Παιζουμε και οι δυο stealth και με tranq και εγω προσωπικα δεν ειχα εξοικειωθει με τα οπλα και τα βρηκα σκουρα..μετα απο μερικες προσπαθειες τον εβγαλα ομως...μαρεσει που θελει πολυ cover και αν εισαι εκτεθειμενος δεν επιζεις με την καμμια...
    ειναι απτα λιγα παιχνιδια που τα side quests δεν ειναι ανουσια και με το τσουβαλι και ολα εχουν το story τους...μεχρι τωρα εκει που ειμαι βεβαια...
    Spoiler!

  6. #566
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Πάντως παίδες να ξέρετε ότι αν σας φαίνονται κάπως τα bosses, δεν είναι παράξενο!

    Δυστυχώς, αν κάποιος ήθελε να σημειώσει ένα μειονέκτημα στο παιχνίδι, τα boss fights θα ήταν το πρώτο που θα ανέφερε.

    Και απ' ότι είχε φανεί, υπήρχε εξήγηση:

    Those Horribad Deus Ex: Human Revolution Boss Battles Were Outsourced

    Μάλιστα στην Director's Cut έκδοση έκαναν σχετικές αλλαγές για να είναι στο κλίμα του παιχνιδιού

    How boss battles have changed in Deus Ex: Human Revolution 'Director's Cut'

    ’λλος ένας εδώ που θεωρεί το Deus Ex: Human Revolution ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που παίξαμε στην προηγούμενη γενιά.
    Last edited by tonybsg; 15-03-2016 at 00:04.


  7. #567

    Default

    Ναι, κι εγώ έπαιζα όσο πιο stealth γινόταν, οπότε μικρή η εξοικείωση με τα όπλα (στα οποία θυμάμαι τελείωναν πολύ γρήγορα και οι σφαίρες - σωστό, για ρεαλισμό). Ναι, μόνο με πολύ καλό cover έβγαινε αυτός, κι αν θυμάμαι καλά
    Spoiler!


    Το ότι τα boss fights σχεδιάστηκαν από άλλο στούντιο εξηγεί πολλά. Kατατοπιστικό και το 2ο άρθρο, σχετικά με την director's cut και τον επανασχεδιασμό των boss fights.
    Νομίζω αξίζει να χτυπησω τη συλλογη DeusX-Thief-Hitman με 20 ευρω.....

  8. #568

    Default

    Εύκολα στο τοπ 5 των παιχνιδιών που έχω παίξει ως τώρα. Το ολοκλήρωσα προχθές, παιχνιδάρα πραγματική. Ικανοποιητικό στόρι, ωραίος κόσμος, εξαιρετικό gameplay. To έπαιξα στη μεσαία δυσκολία. Θα δικαιώσω τον lebron15 πιο πάνω, σχετικά με τα bosses. Ο πρώτος, ο Barett, ήταν πιστεύω ο πιο δύσκολος, προφανώς διότι είναι νωρίς στο παιχνίδι και δεν έχουμε ακόμα αναπτύξει πολύ καλά τον χαρακτήρα μας και τα augs του. Εκεί, αναγκάστηκα και το κατέβασα στο πιο εύκολο. Τα επόμενα bosses όμως βγαίνουν με πολύ ικανοποιητική μάχη. Δηλαδή οκ, τα παράπονα που γράφτηκαν σε πολλά reviews για τα bosses δεν είναι δικαιολογημένα. Το τρίτο, ο Namir, ήταν δύσκολος, αλλά είχε πολύ ωραία μάχη, με προσεκτική παρατήρηση, υπομονή, εκμετάλλευση του χώρου, σβελτάδα και καλό σημάδι.....
    Spoiler!
    .
    Ανυπομονώ για Deus Ex: Mankind Divided.......

  9. #569
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Μια βοήθεια ρε παιδιά, κάποιος αν έχει καμία ιδέα διότι κοντεύω να πάθω νευρικό κλονισμό.

    Έπιασα το παιχνίδι πριν από κανά 2-3 εβδομάδες και έκανα ένα πρώτο πέρασμα στη normal δυσκολία για να το ευχαριστηθώ.
    Πωρώθηκα τόσο πολύ που όταν το τελείωσα, είπα θα παίξω καπάκι να πάω για την πλατίνα.

    Μόλις τελείωσα, λοιπόν, καπάκι 2ο playthrough με 40+ ώρες στο "Give Me Deus X Difficulty" εξαρχής και χωρίς να πειράξω τη δυσκολία στην προσπάθεια να πάρω τα Legend, Pacifist και Foxiest of the Hounds trophies για την πλατίνα.
    Το "έλιωσα" το παιχνίδι, έψαξα τους χάρτες από άκρη σε άκρη, τα χάκαρα όλα και να φανταστείτε πήρα τόσο XP που σχεδόν ενεργοποίησα όλα τα augmentations.
    Πριν από λίγο το τελείωσα και την ώρα που πέφτουν οι τίτλοι τέλους βλέπω τα Pacifist (No Kills) και Foxiest of the Hounds (No Alarms) να πέφτουν και περιμένω, περιμένω, περιμένω... το Legend δεν εμφανίστηκε στερώντας μου έτσι την πλατίνα.

    Έριξα μια ματιά online, δε βλέπω να'χει κάποιο glitch, δοκίμασα και 2-3 φορές να κάνω load και να παίξω ξανά το τελευταίο boss, αλλά τζίφος.

    Έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει; Μήπως σας έχει τύχει; Κι ήμουν τόσο pumped ότι το "έσκισα" στο 2o playthrough, δεν θα αντέξω να παίξω πάλι καπάκι 3η φορά γκρρρρρρρρρρρ...

Page 29 of 29 FirstFirst ... 192526272829

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •