Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Add Funds με Paypal

  1. #1
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Arrow Add Funds με Paypal

    Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω
    η προπληρωμένη visa της Eurobank που έχω δεν γίνεται πλέον αποδεκτή από το ps store,
    εννοείται πως έχω κάνει αγορές με αυτήν (η τελευταία ήταν πριν κανένα δίμηνο),
    εννοείται πως έχει χρήματα μέσα
    και λήγει τέλη του 2013.

    Η λύση που κατέφυγα για να βάλω λεφτά είναι απλή και λέγεται paypal.
    Eνώ την ίδια ακριβώς κάρτα το store δεν την δέχεται,
    αν την αντιστοιχίσετε σε paypal account γίνεται αποδεκτή.

    Πηγαίνετε από το PC σας στην επίσημη ιστοσελίδα SEN
    https://account.sonyentertainmentnetwork.com
    και αφού κάνετε login με το username σας και το password (είναι ακριβώς τα ίδια που βάζετε στο PS3),
    πηγαίνετε στο add funds to wallet και σας βγάζει 3 επιλογές,
    η πρώτη είναι μέσω πιστωτικής, η δεύτερη με ξυστό κωδικό
    και η τρίτη μέσω paypal.
    Eπιλέγετε το ποσό που θέλετε και αφού μπουν τα χρήματα, ανοίγετε το PS3 και κάνετε τις αγορές σας.



    edit: σε αμερικάνικο account δεν γίνεται να προστεθούν χρήματα στο πορτοφόλι,
    η Sony ακυρώνει την συναλλαγή με αιτιολογία:
    Status: Canceled
    Shipping Address: No Address Provided
    Last edited by odytsak; 29-12-2013 at 13:15.

  2. #2
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    +rep φίλε Οδυσσέα
    Δεν μπορείς να φανταστείς απο τι κόπους με γλιτωνεις

    Ps: δεν με αφήνει.....το χρωσταω

  3. #3
    Elite Doctor GR's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    694
    PSN ID
    Doctor_GR _46
    Name
    Διονύσης

    Default

    το έχει στείλει με e-mail η sony. χωρις να θέλω να θίξω τον Οδυσσέα για την ενημέρωση.
    Doctor GR Xbox Live Gamertag
    Doctor_GR_46 Psn

  4. #4
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Καλημέρα!

    Ξέρει κανείς αν γίνεται να προστεθούν λεφτά με PayPal σε αγγλικό ή αμερικάνικο λογαριασμό; Το δοκίμασε κάποιος;

    Θα ήταν χρήσιμο, δεδομένου ότι ελληνικές πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες δεν γίνονται δεκτές σε μη-ελληνικούς λογαριασμούς...

  5. #5
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    +rep για το thread, εχω ακριβως το ιδιο προβλημα γιατι προσφατα αλλαξα την χρεωστικη μου και τωρα δεν τη δεχεται.


  6. #6
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    πρεπει ο λογαριασμος paypal να ειναι ιδιας χωρας με τον λογαριασμο PSN απλα τραγικο...
    Last edited by lak100; 04-01-2013 at 21:31.

  7. #7
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πλέον υποστηρίζονται και US accounts. Αν καταφέρει κανείς να βάλει λεφτά με PayPal, ας μας πει...

  8. #8
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ωραία, ήθελα να πάρω κάποια στιγμή το Counter Strike
    γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βγει στα eu stores.

  9. #9
    Advanced Member zapee995's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    425
    PSN ID
    Zapee9950
    Name
    Πέτρος

    Default

    Δυστυχως δεν αναγνωρισε καμια καρτα και για εμενα. Ουτε πιστωτικη ουτε χρεωστικη. Οποτε μονοδρομος το Paypal.
    Last edited by zapee995; 10-02-2013 at 04:31.
    Ps3: Zapee9950
    Xbox360: Zapee995

  10. #10
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Ωραία, ήθελα να πάρω κάποια στιγμή το Counter Strike
    γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βγει στα eu stores.
    ακριβώς αυτό το παιχνίδι περιμένω και εγώ , έχεις κάποιο link που αναφέρει ότι δεν θα βγει στο eu store ?

    μου κάνει εντύπωση τίτλος που στην ευρώπη ακόμα κάνουνε τουρνουα να αποφασίσουνε να μην το κυκλοφορήσουν.....

    τεσπα , αν επιβεβαιώσει κάποιος το paypal από us account , τότε και εγώ θα το πάρω από εκει , (προφανώς για online δεν θα έχω θέμα σωστά ?)

  11. #11
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Στα είπα Αντώνη και στο psn,
    το θέμα είναι να δουλεύει το paypal με us account όπως είπε ο psx3,
    (δεν έχεις να χάσεις κάτι να δοκιμάσεις)
    εφ'όσον βάλεις χρήματα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με οποιοδήποτε παιχνίδι γενικότερα.

    Συγκεκριμένα το Counter Strike έχει πολύ κόσμο από Ευρώπη που το κατέβασε από us store
    (έχω και άτομο στην friendlist μου)
    και το παίζει με το κανονικό του account χωρίς κανένα πρόβλημα
    και φυσικά παίρνει και τα trophies.

  12. #12
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ηθελα να κάνω αγορά με το αμερικάνικο account μου από το αντίστοιχο ps store
    οπότε δοκίμασα να προσθέσω χρήματα στο πορτοφόλι με Paypal
    αλλά η Sony ακύρωσε την συναλλαγή με αιτιολογία:
    Status: Canceled
    Shipping Address: No Address Provided
    Last edited by odytsak; 29-12-2013 at 13:22.

  13. #13
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    επειδή αυτό το πρόβλημα, στο περίπου βέβαια γιατί πάνε και χρόνια, το είχα αντιμετωπίσει με το PSN όταν πρωτοάνοιξε το 2008 (και ακόμα δεν είχαμε ελληνικό Store και το Αγγλικό δεν δέχονταν την ελληνική πιστωτική, ενώ το US Store μια χαρά συνεργαζόταν μέχρι που το έκοψε και αυτό)..........χρησιμοποιώ την υπηρεσία Wirecard (προσθέστε το .com και θα την βρείτε).........στην οποία βάζεις όποια πιστωτική θες, από την οποία θα ρουφήξεις όσα χρήματα θες και θα τα βάλεις στο "Wirecard πορτοφόλι", το οποίο με την σειρά του, τροφοδοτεί την "wirecard πιστωτική" και που μπορεί να είναι "αμερικάνικη", "αγγλική", "Ιαπωνίας", "Ουζμπεκιστάν" κλπκλπ

    η υπηρεσία κρατάει και το κάτιτίς της, μην φανταστείτε κάτι το τρομερό, αλλά ένα ψιλολόι το κρατάει για πάρτη της.

    και με έχει εξυπηρετήσει άψογα. Από θέμα ασφάλειας, η δουλειά τους είναι άριστη: μια φορά είχα ξεχάσει τον κωδικό (νόμιζα ότι τον θυμόμουν), τον έβαλα (λάθος) πάνω από 3 φορές, με αποτέλεσμα να μου στείλουν mail ότι κάποιος με λάθος κωδικό προσπαθεί να μπει στο Wirecard account μου, με αποτέλεσμα να μου "κλειδώσει" προσωρινά (για δικό μου καλό) την πρόσβαση. Αν ήθελα να μπω στον λογαριασμό μου, θα έπρεπε να βάλω τον σωστό κωδικό φυσικά. Επειδή ο μλκς όμως κάτι είχα κάνει στο μυαλό μου και δεν τον θυμόμουν με ΤΙΠΟΤΑ, τους έστειλα mail για το πως μπορώ να κάνω αλλαγή κωδικού για την πρόσβαση στο account. Και τι μου είπαν και έμεινα μλκας; Στείλτε μας μέσω fax/email ένα αποδεικτικό στοιχείο όπως διαβατήριο, αστυνομική ταυτότητα ή ευρωπαικά αναγνωρισμένο δίπλωμα οδήγησης, όποιο θέλετε από τα 3 αρκεί να έχει φωτογραφία σας μέσα πρόσφατη. Τους ξαναέστειλα mail, λέγοντας πως μπορώ σαφώς να τους στείλω την αστυνομική ταυτότητα, με την διαφορά ότι επειδή είναι αρχαία (1994), είναι παλαιού τύπου και όλα τα έχει γραμμένα στην ελληνική γλώσσα, υποθέτοντας ότι δεν θα το δεχτούν (λόγω παλαιότητας / ελληνικής γλώσσας και μάλιστα χειρόγραφο, 1994 γαρ)................Και τι μου λένε; "Στείλτε το, έχουμε Έλληνες στην υπηρεσία μας, μια χαρά μπορούν να την διαβάσουν"...την έστειλα και σε άμεσο χρόνο μου έστειλαν mail με ακύρωση του υφιστάμενο κωδικού πρόσβασης και να θέσω έναν νέο.

    Άριστη συνεργασία, εξυπηρέτηση και ασφάλεια.
    Την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Και να πά να γμθεί η Sony και η παγκόσμια πατέντα που έχει συνάψει με το PayPal.

    Wirecard.com φορ δε γουίν.

  14. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Kane (08-01-2014),odytsak (29-12-2013),psx3 (29-12-2013),Terastios (08-01-2014)

  15. #14
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Τhanks για τις πληροφορίες Λευτέρη, όλο και σε κάποιον θα χρειαστούν.

    Πάντως μέχρι να ποστάρεις έβαλα χρήματα στο πορτοφόλι του αμερικάνικου account από εδώ
    http://www.offgamers.com/buy/playsta...tworkcard.html
    πληρώνεις με όποιο τρόπο θέλεις και σου στέλνουν ΑΜΕΣΑ (σε δευτερόλεπτα πραγματικά) με email τον 12ψήφιο PSN κωδικό.

  16. The Following 4 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    antoniss (30-12-2013),Kane (08-01-2014),psx3 (29-12-2013),Terastios (08-01-2014)

  17. #15
    Advanced Member aiakos81's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    In a daze with a haze
    Posts
    427
    PSN ID
    Achilleas_81

    Default

    Κατ'αρχην καλη χρονια σε ολους με υγεια!
    Σορρυ που το ανασυρω αλλα τωρα βλεπω τα μην απο Χριστουγεννα και επειτα...
    Αν απλως δοκιμασετε να βαλετε μια οποιαδηποτε διευθυνση στην Αμερικη ως shipping address δεν την δεχεται; Πρεπει να ειναι αντιστοιχισμενη και στην καρτα σας; Γιατι εγω εχω αρκετες shipping στην Αμερικη μεσω Paypal ( για διαφορες αποστολες σε φιλαρακια και μετα Ελλαδα) και δεν ειχα ποτε προβλημα με ebay/amazon/
    Γιατι δηλαδη στο Psn να μην βαζεις μια τυχαια, αφου ετσι και αλλιως ψηφιακη αποστολη γινεται...

  18. #16
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δοκίμασε κανείς αν δουλεύει η Wirecard σε ινδικό account; Οι τιμές σε ρουπία είναι κυριολεκτικά μισοτιμής συγκριτικά με την Ευρωζώνη...

  19. #17
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    πιο ευκολη λυση απο ολες (για μενα) ειναι να παει καποιος στο amazon.com να φτιαξει λογαριασμο με μια τυχαια αμερικανικη διευθυνση και να παρει psn cards των 10-20-50 ευρω (συνηθως τα games ειναι 59.99 αρα παιρνεις μια 50αρα και μια 10αρα) Εγω ετσι εκανα στο fifa και εδωσα 44 ευρω συνολο.
    Μολις αγορασετε τις καρτες σε 1-2 λεπτα θα εμφανιστει στον λογαριασμο σας ο 12ψηφιος αριθμος,στα καπακια τον βαζετε στο psn και τσουπ ολα μελι γαλα!

  20. #18
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τα ινδικά είναι φθηνότερα από Αμερική και είναι και Region 2/PAL (συμβατά με EU/PAL DLC).

  21. #19
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    παντος εβαλα το φιφα και εκανε 44.46 ευρω, ιδια τιμη με την αγορα που εκανα με αμερικη (59,99$=44€ εκεινη την μερα)

  22. #20

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Τhanks για τις πληροφορίες Λευτέρη, όλο και σε κάποιον θα χρειαστούν.

    Πάντως μέχρι να ποστάρεις έβαλα χρήματα στο πορτοφόλι του αμερικάνικου account από εδώ
    http://www.offgamers.com/buy/playsta...tworkcard.html
    πληρώνεις με όποιο τρόπο θέλεις και σου στέλνουν ΑΜΕΣΑ (σε δευτερόλεπτα πραγματικά) με email τον 12ψήφιο PSN κωδικό.
    Μπήκα Οδυσσέα σ'αυτό το site. Οντως πολύ καλό αλλα μου την έσπασε που ζητάνε περίπου 1 ευρώ processing fee όταν θες να κανεις συναλλαγή με VISA. Οπότε τους έριξα άκυρο και τσίμπησα 50αρα κάρτα απο το Amazon.com. Σε 1 δευτερόλεπτο μου έδωσαν τον κωδικό.
    "You either hang onto your morals and die, or do everything you need to survive"

  23. The Following User Says Thank You to FotisGRC For This Useful Post:

    djpar (15-01-2014)

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •