Page 37 of 67 FirstFirst ... 2733343536373839404147 ... LastLast
Results 721 to 740 of 1328

Thread: Cyberpunk 2077

  1. #721
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω θα ελεγα παντως να κραταμε και ορισμενες πισινες σχετικα με το τι συμβαινει εσωτερικα και τι ετσι και τι αλλιως. Και αυτο γιατι οκ ολοι συμφωνουμε οτι τα κανανε ολα χαλια και οτι ειναι ντροπη και ειρωνια να κυκλοφορει σε τετοιο state ενα τοσο σημαντικο παιχνιδι, αλλα μην φτασουμε και εμεις οι ιδιοι στις υπερβολες. Προσωπικα και χωρις να θελω να παρακινησω κανεναν για το οτιδηποτε, θα απευφεγα να ενημερωνομαι απο το resetera σχετικα με το συγκεκριμενο παιχνιδι. Δεν υπονοω οτι το οτιδηποτε γραφεται ειναι fake news, αλλα το γεγονος οτι η συγκεκριμενη κοινοτητα εχει ενα Α μενος (ναι μενος λεγεται αυτο που διαβαζα πριν καποιες μερες) με το συγκεκριμενο παιχνιδι το εχει. Το εχουν στη μπουκα πρα πολυ καιρο και οταν καποιος εχει κατι στη μπουκα σε αυτο το βαθμο ειναι φυση αδυνατον να μην κουβαλαει και μια Α προκαταληψη και θα προσπαθησει να εκμαιευσει πραγματα απο το παραμικρο.

    ιστοριες απο απογοητευμενους υπαλληλους, αθλεις συνθηκες εργασιας, παραιτησεις κλπ εχουμε σε καθε μα καθε μεγαλη παραγωγη. Θελετε να αναφερω τη Ροκσταρ; Θελετε να αναφερω το uncharted 4? Το Last of us 2 μηπως;

    Δεν δικαιολογω καμμια CDPR με αυτο εδω αλλα μην φτασουμε κι εμεις στο αλλο ακρο οπου ξαφνικα ολοι στη CDPR κουβαλανε μαστιγια και ειναι ρατσιστες και δεν ξερω τι αλλο... πεφτει πολυ τσουβαλιασμα απο το resetera με το παιχνιδι εδω και καιρο. Ξαναλεω. Δεν υπονοω οτι οτι λενε ειναι ψεμματα. Αλλα οπου υπαρχει τοσο παθος με κατι υπαρχουν και αναποφευκτα υπερβολες.

    Για πχ το content του παιχνιδιου ναι ειναι τεραστιο. Πραγματικα τεραστιο. Και δεν ειναι cheap υλικο ουτε forced. Το αναφερω τωρα αυτο με βαση το πιο πανω tweet για το witcher 3. Το συγκεκριμενο tweet δεν παραπλανει σε κατι. Ακριβως αυτο που λεει ειναι στο παιχνιδι. Μιλαμε για ατοφια την δηλωση αυτη ως το υλικο που κουβαλει το παιχνιδι. Το οτι κατεληξε να τρεχει αθλια και με τεραστια bugs ειναι κατι που πραγματικα πιστευω ακομα και οι ιδιοι δεν το περιμεναν να συμβει σε τετοιο βαθμο το 2017 που εγινε αυτο το tweet...
    Δεν καταλαβαίνω σε ποιο post απευθύνεσαι. Γράφτηκε κάτι για το ResetEra και το έχασα;

    Επίσης για το tweet που λες (μάλλον αυτό που ανέβασα εγώ), δεν μίλησε κανείς για το περιεχόμενο του παιχνιδιού, για το σχόλιο που έκαναν "αφήνουμε την απληστία σε άλλους" και μας το έπαιζαν υπεράνω ενώ έκαναν το ακριβώς αντίθετο το ανέβασα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #722
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Είναι και ο κάθε καημένος YouTuber που σαν κοράκι βγήκε ευκαιρία να ανεβάσει τα views του κράζοντας...

  3. The Following 2 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    mihalis13 (19-12-2020),Valkyre (19-12-2020)

  4. #723
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Δεν καταλαβαίνω σε ποιο post απευθύνεσαι. Γράφτηκε κάτι για το ResetEra και το έχασα;

    Επίσης για το tweet που λες (μάλλον αυτό που ανέβασα εγώ), δεν μίλησε κανείς για το περιεχόμενο του παιχνιδιού, για το σχόλιο που έκαναν "αφήνουμε την απληστία σε άλλους" και μας το έπαιζαν υπεράνω ενώ έκαναν το ακριβώς αντίθετο το ανέβασα.
    Το ποστ μου δεν πηγαινε συγκεκριμενα σε εσενα Λεωνιδα, το θεμα με το resetera το ειχα αναφερει και στο παρελθον και μια βολτα που περασα απο εκει προσφατα με επιασε πονοκεφαλος. Θεωρω οτι παρα πολλοι χρηστες εκει περα εχουν χασει λιγο επαφη με τον οποιο αντικειμενισμο διαθετουν (χωρις να θεωρω οτι για να ειναι αντικειμενικοι πρεπει ντε και καλα να εχουν μια συγκεκριμενη συμπεριφορα).

    Η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα μου τα θυμισε το δευτερο tweet σου (ημουν ξεκαθαρος οτι σε αυτο αμαφερομουν) με το οποιο διαφωνω οτι ειναι ενδεικτικο του τι σκεφτονταν και της οποιας αλλαζονιας τους. Το περιεχομενο του tweet ειναι αληθεια. Εννοειται οτι τα οποια προβληματα με τις εκδοσεις του παιχνιδιου προεκυψαν απο κακη οργανωση και υπολογισμο απο νωρις. Οποτε κι εγω πιστευω μεν οτι το 2017 που γραφτηκε αυτο το tweet υπηρχαν προβληματα στην αναπτυξη του, αλλα δεν θεωρω οτι ηταν ενδεικτικα των προθεσεων τους για το state που θα κυκλοφορησει το παιχνιδι 3 χρονια μετα.

    Γενικα αυτο με τις δηλωσεις κατα την ταπεινη μου αποψη χρειαζεται ενα μετρο στο τι μπορεις να προσδωσεις ως χαρακτηριστικη συμπεριφορα. Πραγματα που εγω μπορει να ειπα στην δουλεια μου σε καποιον συνεργατη το 2017 για το ετος 2020, οπως αντιλαμβανεσαι εχουν αλλαξει αρδην λογω κορονας. Το παραδειγμα μου ειναι ισως λιγο υπερβολικο αλλα ναι θα μπορουσε καποιος συνεργατης ο οποιος δεν με γνωριζει καλα, μου κραταει μανιατικα και γενικα αγνοει λιγο την σημερινη κατασταση στον κοσμο, να γυρισει και να πει : αυτος ο Δημητρης ειναι μεγαλος απατεωνας με αυτο που μου υποσχεθηκε το 2017 για τη συνεργασια μας...

    Με τη δηλωση του CEO που εκανε 1 μηνα πριν για τα ΧΒ/PS4, εννοειται ειμαι τεζα μαζι με ολους που τον κραζουν. Γιατι δεν υπαρχει ουτε τοσο δα αμφισβητηση οτι προκειται για δηλωση με δολο. Αλλα για κατι που ειπε καποιος πριν 3 χρονια δεν μπορω να το παρω ως ενδεικτικο. Γιατι ξαναλεω. Λεξη προς λεξη οτι λεει μεσα στο tweet ειναι 100% αληθεια. Ειναι ενα huge open world game με τεραστιο content οπου και το μικροτερο quest εχει μια ιστοριουλα να σου πει. Προσωπικα οσο εχω παιξει το βρισκω καλογραμμενο και καλοδουλεμενο. Υπαρχει ενα πολυ καλο πειχνιδι εκει μεσα το οποιο δυστυχως θαφτηκε μεσα σε ολα τα λαθη και τις μεγαλες φιλοδοξιες τους.

    Και ναι αυτο που λεει ο Πανος πιο πανω (λολ) οντως εχουν βγει τα κορακια και στα ματια μου χανουν την οποια αξια οταν ξεκαθαρα βλεπεις οτι εκμεταλλευονται την κατασταση απλα με σκοπο να βγαλουν φραγκα. Και η αληθεια ειναι οτι τους καταλαβαινεις απο το πρωτο δευτερολεπτο.

    Anyway πολλα εγραψα. Δεν υπαρχει κατι επι προσωπικου Λεωνιδα (φανταζομαι το ξερεις αυτο) μονη αφορμη ηταν το tweet για ολα τα υπολοιπα. Κατα τα αλλα την αποψη μου την ξερεις/ξερετε.

    EDIT: Nα σημειωσω κατι το οποιο τωρα που το σκεφτομαι ισως δεν γινεται αντιληπτο απο το προηγουμενο ποστ μου: Αυτα που ειπα δεν τα ειπα μονο για να τα ακουσει ο οποιος Α ή ο οποιος Β αλλα και εγω ο ιδιος. Η αληθεια ειναι οτι ειναι παρα πολυ ευκολο να επηρεαστει η αποψη σου οταν υπαρχει ενταση. Και εγω ενιωσα οτι ακομα και σε προηγουμενα πολυ προσφατα γραπτα μου (η ουσια της γνωμης μου για τα τεκτενομενα παντα συμφωνει, η τοποθετηση και καποιοι χαρακτηρισμοι ομως ισως οχι) η αποψη μου και ο τροπος γραφης επηρεαστηκαν σε καποια σημεια και το βρισκω λαθος. Ανθρωπινο ειναι το ξερω.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    enstikto (19-12-2020),panos74gr (19-12-2020),psx3 (19-12-2020)

  6. #724
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Νέο update σήμερα 1.05

    https://www.cyberpunk.net/en/news/37166/hotfix-1-05

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (19-12-2020),Valkyre (19-12-2020)

  8. #725
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Νέο update σήμερα 1.05

    https://www.cyberpunk.net/en/news/37166/hotfix-1-05

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τεραστιες οι βελτιωσεις απο μια ματια που εριξα. Λενε εφτιαξαν το HDR το sharpness και πολλα αλλα. Θα δοκιμασω το βραδυ και θα επανελθω. Αν καποιος το δοκιμασει μας λεει.

    Επισης οπως ειναι λογικο πολλα quest fixes και crashes. Για να δουμε.

  9. #726
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τεραστιες οι βελτιωσεις απο μια ματια που εριξα. Λενε εφτιαξαν το HDR το sharpness και πολλα αλλα. Θα δοκιμασω το βραδυ και θα επανελθω. Αν καποιος το δοκιμασει μας λεει.

    Επισης οπως ειναι λογικο πολλα quest fixes και crashes. Για να δουμε.
    Θα το τσεκαρω και εγώ αργότερα. Λίγο που το έβαλα έχει αρκετά. γρηγορότερο αρχικό loading.
    Λένε πως διόρθωσαν και το πρόβλημα που τα settings πήγαιναν στο default καθε φορα που άρχισες νέο session. Ήταν λίγο σπαστικό γιατί είχα βαρεθεί να μπαίνω συνέχεια και να κλείνω το chromatic aberration και το film grain

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  10. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (19-12-2020)

  11. #727
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Θα το τσεκαρω και εγώ αργότερα. Λίγο που το έβαλα έχει αρκετά. γρηγορότερο αρχικό loading.
    Λένε πως διόρθωσαν και το πρόβλημα που τα settings πήγαιναν στο default καθε φορα που άρχισες νέο session. Ήταν λίγο σπαστικό γιατί είχα βαρεθεί να μπαίνω συνέχεια και να κλείνω το chromatic aberration και το film grain

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Aμ εγω που ειχα ενα καρο ρυθμισεις και στο HUD? Αμην!

  12. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (19-12-2020)

  13. #728
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Aμ εγω που ειχα ενα καρο ρυθμισεις και στο HUD? Αμην!
    Ελπίζω κάποια στιγμή να βάλουν και remapping στο controller. Ειδικά που έχουν βάλει στον κύκλο skip dialogue και crouch δεν το μπορώ.
    Μπαίνω κάποιες φορές σε δωμάτιο όντας σκυμμένος και αρχίζει διάλογος και αναγκαστικά βλέπω τον άλλον χαρακτήρα λες και είμαι νάνος...
    Προσωπικά με χαλάει πολύ σαν αίσθηση, θέλω να σηκωθώ και να μιλάω στον άλλον χαρακτήρα κανονικά.


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  14. #729
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    17.35 gb το update αντε να δουμε το κανω τωρα σε ps5


  15. #730
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον το εβαλα μια στα πεταχτα για να δω κυριως το HDR. Εχουν γινει μεγαλες βελτιωσεις, ισως και να ειναι μια χαρα τωρα αν και πρεπει να περιμενουμε ισως τον Vincent ή καποιον εξισου σχετικο να επιβεβαιωσει. Στα δικα μου ματια το HDR δουλευει καλα τωρα και επισημα το γυρναω για να συνεχισω το παιχνιδι μου ετσι. Ιδιως την νυχτα ο τροπος που κανουν pop τα neon signs δημιουργει μια εκπληκτικη ατμοσφαιρα. Το μαυρο διατηρω μια επιφυλαξη καθως δεν το νιωθω ακομα να ειναι αυτο που πρεπει, αλλα οπως ειπα ειδικος δεν ειμαι ουτε calibration tool οποτε ας ακουσουμε τους ειδικους. Εγω παντως ετσι θα το αφησω μου δειχνει πολυ πιο natural ο φωτισμος.

    Στα αλλα που παρατηρησα, αλλα καλιστα μπορει να ειναι τυχαιο γεγονος, ειναι περισσοτερους NPCs σε μερη που επισκεφτομαι.

    Δεν παρατηρησα αλλαγη στο sharpness αλλα ουτως ή αλλως δεν επαιζα με chromatic aberaion οποτε δυσκολο να εντοπισω εγω αυτη την αλλαγη.

    ελος μην σας τρομαξει, οταν φροτωσετε το παιχνιδι πολυ πιθανον να σας πει οτι τα user settings σας ειναι corrupted και θα γυρισουν ολα στο default. Υποθετω οτι αυτο γινεται επιτηδες για να λυθει δια παντως το προβλημα οπου γινοντουσαν τα settings reset λογο του glitch. Λογικα θα τα ξαναφτιαξουμε αλλη μια φορα και τελος.

    Τωρα για stability/crashes κλπ θα τα πουμε μετα απο ενα δυνατο 3ωρο session να εχει νοημα.

  16. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    geogoku (20-12-2020),isildur83 (19-12-2020),mihalis13 (19-12-2020)

  17. #731
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Εμενα το hdr παλι θολο μου φαινεται. Τι settings πρεπει να το βαλουμε για να παιξει ωραια; Εχω oled lg c9 65”

  18. #732
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αυτό αν ισχύει είναι τραγέλαφος για την PC έκδοση:
    Removed the use of AVX instruction set thus fixing crashes occurring at the end of the Prologue on processors not supporting AVX.
    Μιλάμε για σετ εντολών που μπορεί να δώσει μεγάλο perf boost. Κάποιοι θα κλάφτηκαν (σε petitions) και το ξήλωσαν. Κατά τα άλλα οι Jaguar κονσόλες «μας κρατάνε πίσω».

    Θυμάμαι το Skyrim χρησιμοποιούσε ένα πανάρχαιο σετ εντολών (x87), ούτε καν SSE1/2 και έτρεχαν οι modders να το φτιάξουν.

    Αυτά περί baseline, για να διαλύουμε κάποιους μύθους...

    Επίσης, είδα φτιάξανε και το θέμα με το SMT. Όχι, γιατί κάποιοι λέγανε ότι μια χαρά ξεζουμίζει την CPU τους.

  19. #733
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Λοιπόν έπαιξα κανένα 3ωρο και δεν είχα καθόλου crash. Μπορεί να είναι και τυχαίο αλλά άλλες φορές θα είχα σίγουρα ένα crash.
    Το HDR δείχνει οκ, αλλά όχι κάποια τρελή διαφορά από όταν το έχω απενεργοποιημένο. Θολούρα δεν είδα.
    Το film grain συνεχίζει να μην μου αρέσει και να μην μου ταιριάζει με το παιχνίδι (σε αντίθεση με το TLOU2) οπότε το έχω ακόμα απενεργοποιημένο.
    Το chromatic aberration παίζει να είναι καλύτερο και πλέον δεν έχω αποφασίσει αν μου αρέσει ή όχι. Μία το είχα ενεργοποιημένο μία απενεργοποιημένο.
    Τώρα και εμένα σε κάποια σημεία νομίζω πως η πόλη είναι πιο γεμάτη αλλά μπορεί να είναι και τυχαίο.

    Έχοντας κλείσει 22 ώρες στο παιχνίδι μπορώ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος από το παιχνίδι (τα προβλήματα του τα είπαμε)
    Δεν έχω προχωρήσει πολύ το story μιας και πάντα με τραβάει να κάνω ένα quest ή gig. Αλήθεια απορώ πως κάποιοι το τελείωσαν μέσα σε 25 ώρες....
    Ο κόσμος του από δραστηριότητες είναι γεμάτος και αυτό μπορεί να "πνίξει" κάποιον στην αρχή γιατί το παιχνίδι στα δίνει όλα στο πιάτο και σου λέει κάνε ο,τι θες.
    Συν ότι έχει πολλά upgrades και attributes να μάθεις. Οπότε στην αρχή ίσως χαθούν πολλοί μέχρι να μάθουν πως δουλεύουν όλα, καθώς όμως όπως περνά η ώρα μέσα στο παιχνίδι αρχίζεις και εξοικειώνεσαι με όλους τους μηχανισμούς.
    Η ιστορία φαίνεται να έχει πολύ ενδιαφέρον αλλά και τα side missions έχουν ωραία γραφή. Ακόμα και σε μερικά gigs έχουν ενδιαφέρον.
    Κυρίως σαν χαρακτήρας έχω επενδύσει στο hacking και στο technical οπότε γενικά είμαι λίγο αδύναμος και προσπαθώ να αποφεύγω μάχες, αλλά ακόμα και αν βρεθείς σε μάχη θα βρεις τρόπο να τα καταφέρεις.
    Ήδη το παιχνίδι μου έχει κινήσει την περιέργεια ώστε να κάνω και άλλο Playthrough με άλλο built και με άλλο lifepath. Αν και το lifepath νομίζω δεν παίζει τρελό ρόλο. Πιο πολύ από του που ξεκινάς και ξεκλειδώνει κάποιους διαλόγους. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.

    Τα γραφικά του είναι μια χαρά και σε κάποια σημεία πολύ όμορφα αλλά μην περιμένεις κανείς κάτι next gen. Ούτως ή άλλως για PS4 game μιλάμε.
    Την night city πάντως την θαυμάζεις. Αρκετές φορές έχω προτιμήσει να πάω κάπου με τα πόδια σιγά σιγά και απλά να χαζέψω τα κτίρια. Είναι πολύ εντυπωσιακή πόλη και ακόμα δεν έχω δει πιστεύω πολλά πράγματα.
    Κάποια πράγματα που δεν μου αρέσουν είναι οι npc της πόλης (όχι οι εχθροί) πραγματικά η ΑΙ των κατοίκων της πόλης σου θυμίζει εποχές PS3.. Δεν ξέρω ίσως να φταίει και το RDR2 που σε αυτόν τον τομέα ήταν κορυφή, αλλά θα ήθελα να δω τους npc λίγο πιο "ζωντανούς". Νιώθω πως απλά υπάρχουν για να μην φαίνεται άδεια η πόλη.
    Θα ήθελα λίγο περισσότερη αλληλεπίδραση. ΠΧ αν πάνε να τρακάρουν να κάνουν έστω μια μικρή μανούβρα, κάτι. Να βγουν απο το αμάξι να σε βρίσουν..
    Στο Witcher δεν έκανε τόσο μπαμ, αλλά εδώ θεωρώ πως έπρεπε να ρίξουν λίγο περισσότερη δουλειά σε αυτό το κομμάτι.
    Επίσης θα ήθελα να είχε μια δραστηριότητα τύπου Gwent.. Καταλαβαίνω πως δεν γίνονται συνέχεια αυτά, αλλά θα μου άρεσε έστω πχ να έπαιζα στα arcades. Δεν με χαλάει που δεν μπορώ, αλλά πιστεύω θα έδινε κάτι παραπάνω στην συνολική εμπειρία του πως ζεις στη Night City.

    Επίσης μου αρέσει που όταν μιλάω με ένα χαρακτήρα δεν έχουμε το κλασικό που συμβαίνει στα παιχνίδια του είδους. Που κλειδώνει η κάμερα πάνω στο πρόσωπο του άλλου χαρακτήρα και περιμένει την απάντηση μάς. Με όποιον μιλάς τα βλέπεις μέσα από τα μάτια του V και αν θες κοιτάς και άλλου, όπως θα συνέβαινε σε μια πραγματική συνομιλία.

    Γενικά νομίζω πως είχε δημιουργηθεί ένα τρελό hype από το παιχνίδι και πως θα βλέπαμε εκπληκτικά πράγματα και καινοτομίες από το Cyberpunk. Δεν ξέρω, προσωπικά δεν περίμενα να δω το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών, αλλά σίγουρα μέχρι στιγμής βλέπω ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι.
    Δεν μπορώ να πω πως καινοτομεί κάπου, η φέρνει κάτι καινούριο στα videogames. Σίγουρα όμως συνδυάζει πολλά πράγματα ωραία. Και σίγουρα οι φαν του είδους θα το απολαύσουν.
    Μπορείς να το πας stealth, μπορείς να παίξεις με hacking και νιώσεις λίγο deus x και ακόμα μπορεί να πας με ένα όπλο και να αρχίσεις να τους σκοτώνεις όλους. Σου δίνει όλες τις επιλογές για το πως θα προσεγγίσεις την κάθε αποστολή.


    Σίγουρα δεν έφαγε άδικο κράξιμο το παιχνίδι για τα τεχνικά προβλήματα που είχε. Βασικά που συνεχίζει και έχει.
    Αλλά σίγουρα αξίζει να το παίξει κάποιος. Ίσως όχι τώρα, αλλά όταν είναι έτοιμο και χωρίς προβλήματα.
    Spoiler!

  20. The Following 11 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    captainjacko (20-12-2020),Dragonpaul (19-12-2020),geogoku (20-12-2020),hakoo (21-12-2020),panos74gr (19-12-2020),psx3 (19-12-2020),Slay (21-12-2020),Snk (19-12-2020),toninio (20-12-2020),Valkyre (19-12-2020),Viper (20-12-2020)

  21. #734
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Λοιπόν
    Εξαιρετικο ποστ Μιχαλη μπραβο!

    Συμφωνω με το 99% οσων γραφεις! Κατι που για εμενα κανει παρα πολυ καλα το παιχνιδι και που δεν το εχω δει να συμβαινει σε αλλο παιχνιδι (τουλαχιστον οχι τοσο καλα) ειναι το street cred. Στο Cyberpunk υπαρχουν 2 ειδων levels. Το ενα ειναι το κλασσικο του χαρακτηρα σου και το αλλο ειναι ας πουμε το reputation σου μεσα στον κοσμο του παιχνιδιου. Οσο ανεβαινεις street cred τοσο πιο πολλα πραγματα γινονται διαθεσιμα. Απο νεα οπλα, νεα αντικειμενα μεχρι νεες αποστολες και νεα contacts και νεα gigs. Γενικα καθε level που ανεβαινεις ολο και κατι θα σου κινησει την περιεργεια και θα σε στειλει σε νεα μονοπατια για να εξερευνησεις.

    Ο λογος που καποιοι το τελειωσαν στις 25 ωρες Μιχαλη ειναι ξεκαθαρα οτι εκαναν rushed playthrough και εν μερει τους καταλαβαινω καθως ειχαν να παραδωσουν ενα review μεσα σε 3-4 μερες μιας και αργησε πολυ η CDPR να τους στειλει review copy... Το κακο ειναι οτι καποιοι απο αυτους το μετεφεραν στις κριτικες τους με τετοιο τροπο που σε κανει να νομιζεις οτι το παιχνιδι ειναι πολυ μικρο, ενω στην πραγματικοτητα ειναι απλα massive εντελως.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (19-12-2020)

  23. #735
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σωστά Δημήτρη ξέχασα να αναφέρω το street cred όπως επίσης ξέχασα να αναφέρω και πως όσο χρησιμοποιείς κάποιο ability ανεβαίνεις και εκεί level και σου δίνει κάποια bonus ανάλογα το level (είτε κάποιο perk point, είτε κάποιο bonus για την ιδιότητα που ανέβασες).
    Γενικά έχει πάρα πολλά.
    Μου αρέσει ο τρόπος που πλασάρει το cyberware και όλα αυτά που μπορείς να βάλεις στον χαρακτήρα σου για να τον αναβαθμίσεις. Τα mods που υπάρχουν.
    Γενικά έχεις άπειρες επιλογές για πως θα είναι ο χαρακτήρας σου.
    Αυτό που ίσως χαλάσει κάποιους είναι ο ρουχισμός. Επειδή ο ρουχισμός έχει armor μπορεί κάποια στιγμή να καταντήσεις καρνάβαλος
    Τουλάχιστον δεν βλέπεις συχνά τον χαρακτήρα σου και επίσης μετά από ένα σημείο σου ξεκλειδώνουν πολλά ρούχα που μπορείς να αγοράσεις και να είσαι οκ και απο armor αλλά και από πλευράς εμφάνισης.

    Δυστυχώς Δημήτρη κάποιοι βιάζονται για να προλάβουν το review, βεβαια τέτοια site δεν τα έχω σε υπόληψη. Προτιμώ να δω ένα "καθυστερημένο" και πλήρες review παρά ένα review στην ώρα του αλλά πολύ πρόχειρο.
    Υπάρχουν side quests που λες αποκλείεται αυτό να μην είναι main. Τόσο ωραία δένουν με την ιστορία. Αν έχεις παραλείψει τέτοια quests σαφώς θα έχει φτωχότερη εμπειρία και αυτή θα αποτυπωθεί στο review σου.
    Last edited by mihalis13; 19-12-2020 at 19:56.
    Spoiler!

  24. The Following 3 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (19-12-2020),panos74gr (19-12-2020),Valkyre (19-12-2020)

  25. #736
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σήμερα έπαιξα αρκετά.
    Οι μεγάλες διαφορές που είδα είναι 2.
    1) Ούτε ένα Crash
    2)Το αρχικό loading είναι αρκετά πιο γρήγορο
    Και γενικά αρκετές άλλες διορθώσεις που παρατήρησα. Πχ δεν μου έτυχε το bug με το να μην μπορώ να διαλέξω απάντηση που λέγαμε πιο πάνω.
    Παραμένει όμως το bug καμία φορά όταν βγαίνεις από το όχημα ο χαρακτήρας να περπατάει πολύ αργά. Αυτό βέβαια διορθώνεται με pause και unpause.

    Γενικά το παιχνίδι στο PS5 τρέχει άψογα. Ναι bugs υπάρχουν, αλλά όχι κάτι να χαλάσει την εμπειρία ή κάτι ότι δεν έχουμε δει σε άλλα open world games.
    Διαβάζω σχόλια σε fb και πως σε base PS4 τρέχει ok. Είμαι περίεργος μήπως το κάνω install στο δικό μου και να το δω για καμιά ώρα πως τρέχει.

    Υ.γ. Επίσης ένα πράγμα που ξέχασα να αναφέρω πριν είναι ο μηχανισμός του braindance. Πραγματικά το λάτρεψα!

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by mihalis13; 20-12-2020 at 00:06.
    Spoiler!

  26. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (20-12-2020)

  27. #737

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Kkritikos For This Useful Post:

    mihalis13 (20-12-2020),Valkyre (20-12-2020)

  29. #738

  30. The Following User Says Thank You to Kkritikos For This Useful Post:

    mihalis13 (20-12-2020)

  31. #739
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Δυο κρασαρισμα παλι και με το 1.05 patch. Στο ps5. Τιποτα δεν εφτιαξαν αν ειναι δυνατον...

  32. #740
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Σκέφτονται για class action lawsuit οι επενδυτές της εταιρείας.

    The immediate future looks dark for Cyberpunk’s makers β€” perhaps even darker than the future they built in Night City. Refund requests are pouring in by the thousands. Lawyers and investors in Warsaw are circling the situation, contemplating a class-action lawsuit against the company for potential criminal β€œmisrepresentation in order to receive financial benefits,” according to a regulatory filing. Many gamers are swearing off playing Cyberpunk entirely until the company fixes all of the problems.






    ___________

    Promised but Missing Features from Cyberpunk 2077
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •