Page 45 of 67 FirstFirst ... 3541424344454647484955 ... LastLast
Results 881 to 900 of 1328

Thread: Cyberpunk 2077

  1. #881
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Το μόνο καλό είναι δεν θα μας πουλήσουν τα DLC δεν ξέρω αν είχαν σκοπό από την αρχή να τα δώσουν τσάμπα.



    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Από την αρχή είχαν σκοπό να δίνουν δωρεάν dlc, όπως έκαναν και με το Witcher..

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  2. #882
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Next gen στο τέλος της χρονιάς για να είμαστε ακριβείς.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #883
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια μην μπρδευτειτε τωρα με τα DLC και περιμενετε να σας δωσουν τα expansions τσαμπα. Οπως ειπε ο Μιχαλης θα κανουν οτι ακριβως εκαναν με το Witcher 3. Εβδομαδιαια free dlc quests και οταν ερθει η ωρα μεγαλα expansions επι πληρωμη.

    Next gen versions με βαση το χρονοδιαγραμμα που εδωσαν θα βγουν το καλοκαιρι μην πω σεπτεμβρη-οκτωβρη...

    Οριστε και το βιντεο εδω:


  4. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Christos33 (14-01-2021),mihalis13 (14-01-2021),muku (14-01-2021)

  5. #884
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Πάντως βλέποντας το βιντεάκι νομίζω ότι το παιχνίδι έχει άνετα 2 χρόνια ανάπτυξης μπροστά του αν μιλάμε για 2 expansions. Δεν υπολογίζω καν το multiplayer που θα έβγαζαν κάποια στιγμη
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. #885
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σιγουρα θα εχει expansion μεσα στο 2022.

    Παντως οτι και να κανει το next gen patch που θεωρω οτι δεν θα κανει πολλα εκτος και αν αλλαξουν βασικα στοιχεια του παιχνιδιου (δηλαδη σε ολες τις εκδοσεις), οοοταν θα ειναι αυτο που επρεπε να ειναι/ολοκληρωμενο, η μπογια του θα εχει περασει σε μεγαλο βαθμο.

    θα εχουμε μεχρι τοτε δει υπεργραφικαρες απο exclusives και next gen games, οποτε και με next gen patch δεν προκειται να ριξει σαγονια.

    θεωρω πως μετα τα 2 patch φεβρουαριου και αν κανουν αυτο που υποσχεται η cdpr οτι θα κανουν, ειναι μια καλη ευκαιρια για αυτους που ανυπομονουν να το παιξουν.

    Στην τελικη οταν με το καλο βγουν τα expansions θα ειναι μια καλη ευκαιρια να ξαναμπεις στον κοσμο του παιχνιδιου με το next gen patch.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (14-01-2021),psx3 (14-01-2021)

  8. #886
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Inside Cyberpunk 2077's Disastrous Rollout

    https://www.bloomberg.com/news/artic...strous-rollout

    Από τον Jason Schreier

  9. #887

  10. #888
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Inside Cyberpunk 2077's Disastrous Rollout

    https://www.bloomberg.com/news/artic...strous-rollout

    Από τον Jason Schreier
    A slice of gameplay was showcased at E3, the industry’s main trade event, in 2018. It showed the main character embarking on a mission, giving players a grand tour of the seedy, crime-ridden Night City. Fans and journalists were wowed by Cyberpunk 2077’s ambition and scale. What they didn’t know was that the demo was almost entirely fake
    Καλά πήγε αυτό.

  11. #889
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Συγνωμη αλλα αυτο το αρθρο αυτου του Jason Schreier ειναι δημοσιογραφικη ντροπη, αναλογη με την ντροπη της κυκλοφοριας του cyberpunk στα xboxone/ps4.

    Αν ειναι δυνατον να διδεται κυρος σε τετοια αθλια γραπτα...

    Οταν λεμε οτι οτι πουλαει καταληγει να γινεται μια αηδια οπου καποιοι φθηνοι ανθρωποι πατανε πανω στην αγνοια και τα εντονα συναισθηματα του κοσμου για να ξεχειλωσουν τελειως την κατασταση προκειμενου να βγαλουν κερδος, ε ειναι αυτο ακριβως που κανει αυτος ο Jason που καποιοι τον εχουν κανει και ηρωα.

    Ουστ.

  12. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (18-01-2021)

  13. #890
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κι εγώ να πω την αλήθεια φοβάμαι ότι το gaming παραέγινε mainstream hobby και έχει ήδη αρχίσει να ξεπροβάλλει ο «κίτρινος τύπος» ως μπίζνα.

  14. #891
    Elite volyros's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,160
    PSN ID
    omilitis1986
    Name
    Γιαννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σιγουρα θα εχει expansion μεσα στο 2022.

    Παντως οτι και να κανει το next gen patch που θεωρω οτι δεν θα κανει πολλα εκτος και αν αλλαξουν βασικα στοιχεια του παιχνιδιου (δηλαδη σε ολες τις εκδοσεις), οοοταν θα ειναι αυτο που επρεπε να ειναι/ολοκληρωμενο, η μπογια του θα εχει περασει σε μεγαλο βαθμο.

    θα εχουμε μεχρι τοτε δει υπεργραφικαρες απο exclusives και next gen games, οποτε και με next gen patch δεν προκειται να ριξει σαγονια.

    θεωρω πως μετα τα 2 patch φεβρουαριου και αν κανουν αυτο που υποσχεται η cdpr οτι θα κανουν, ειναι μια καλη ευκαιρια για αυτους που ανυπομονουν να το παιξουν.

    Στην τελικη οταν με το καλο βγουν τα expansions θα ειναι μια καλη ευκαιρια να ξαναμπεις στον κοσμο του παιχνιδιου με το next gen patch.
    Τελεια!! Εγω πιστος στην συνταγη μου θα το παιξω το 2023 πατσαρισμενο και με ολα του τα dlc και θα το ευχαριστηθω πληρως! . Η υπομονη ειναι αρετη κυριοι!

    Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Στην εποχή αυτή που ζούμε των μετρίων,βασιλιάδες οι τρελοί των ηλιθίων.
    B.D.FOXMOOR



  15. The Following User Says Thank You to volyros For This Useful Post:

    Giannis1979 (20-01-2021)

  16. #892

    Default

    Quote Originally Posted by volyros View Post
    Τελεια!! Εγω πιστος στην συνταγη μου θα το παιξω το 2023 πατσαρισμενο και με ολα του τα dlc και θα το ευχαριστηθω πληρως! . Η υπομονη ειναι αρετη κυριοι!

    Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Συμφωνω απλα επειδη εγω δεν εχω υπομονη μεχρι το 23 μου αρκει ενα next gen patch και φυσικα να ξερω οτι εχουν λυθεί τα προβλήματα.
    Να φανταστείς πρόσφατα τελείωσα το Witcher και μολις βρηκα τα dlc σε προσφορά τα πηρα αλλα δεν τα ξεκινάω μεχρι να ερθει το next generation patch που εχουν ανακοινώσει για μεσα στο 21.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    volyros (20-01-2021)

  18. #893
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Συγνωμη αλλα αυτο το αρθρο αυτου του Jason Schreier ειναι δημοσιογραφικη ντροπη, αναλογη με την ντροπη της κυκλοφοριας του cyberpunk στα xboxone/ps4.
    Αν ειναι δυνατον να διδεται κυρος σε τετοια αθλια γραπτα...
    Γιατί το λές αυτο? παρόμοιο άρθρο ειχε γράψει και μετα την κυκλοφορία του Anthem, και δεν θυμαμαι τέτοια σχόλια τότε. Φερνω σαν παράδειγμα το Anthem γιατί δειχνει ότι έπεσε η CDPR στην ίδια ακριβώς λούμπα με την Bioware (ειμαστε γαματοι, θα τα φτιάξουμε όλα στο crunch)

  19. #894
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Βάζω εδώ τα σημαντικά σημεία απο το άρθρο του Jason.

    Another indication of how CD Projekt stretched things too far was that it tried to develop the engine technology behind Cyberpunk 2077, most of which was brand new, simultaneously with the game, which slowed down production. One member of the team compared the process to trying to drive a train while the tracks are being laid in front of you at the same time.
    Fans and journalists were wowed by Cyberpunk 2077’s ambition and scale. What they didn’t know was that the demo was almost entirely fake. CD Projekt hadn’t yet finalized and coded the underlying gameplay systems, which is why so many features, such as car ambushes, were missing from the final product. Developers said they felt like the demo was a waste of months that should have gone toward making the game.
    At E3 in June 2019, CD Projekt announced that the game would come out on April 16, 2020. Fans were elated, but internally, some members of the team could only scratch their heads, wondering how they could possibly finish the game by then. One person said they thought the date was a joke. Based on the team’s progress, they expected the game to be ready in 2022.
    Some engineers realized that Cyberpunk was too complex of a game to run well on the seven-year-old consoles, with its city full of bustling crowds and hulking buildings. They said management dismissed their concerns, however, citing their success in pulling off The Witcher 3.
    In March, as the pandemic began ravaging the globe and forcing people to stay inside, CD Projekt staff had to complete the game from their homes. Without access to the office’s console development kits, most developers would play builds of the game on their home computers, so it wasn’t clear to everyone how Cyberpunk might run on PS4 and Xbox One. External tests, however, showed clear performance issues.

  20. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Leon_DiZ (20-01-2021)

  21. #895
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα σου εξηγησω τι εννοω Πανο.

    Πρωτα απο ολα να πω οτι σχετικα με το Anthem ή το τι εγραψε για το παιχνιδι αυτο δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι ουτε το παιχνιδι εχω παιξει ουτε και θυμαμαι ή ξερω τι ελεγε γι αυτο ο Jason.

    Για το Cyberpunk ομως που εχω γραψει 120 ωρες προς το παρον μπορω να εκφερω γνωμη και μαλιστα πολυ πιο αντικειμενικη απο αυτον που βαζω στοιχημα ζητημα να εχει ασχοληθει 1 - 2 ωρες και αυτο απλα για να εξυπηρετησει τις "αναγκες" της δουλειας του.

    Ειναι επισης πολυ καλο που εβαλες απο πανω τα quotes απο το αρθρο του γιατι ειναι τα περισσοτερα στα οποια σκαλωσα κι εγω οταν διαβαζα το αρθρο του και με εκαναν να γραψω οτι εγραψα πιο πανω.

    Ας ξεκινησουμε απο τις ανωνυμες πηγες... τις τοσο βολικες ανωνυμες πηγες που βριθουν σε οτι γραφει στο παραπανω αρθρο του... ανωνυμη πηγη απο εδω ανωνυμη πηγη απο εκει... δε λεω αληθεια μπορει να ειναι αλλα κι εγω με αυτον τον τροπο μπορει να εχω ανωνυμη πηγη μεσα απο το Λευκο Οικο... Βεβαια επειδη εγω δεν εχω καποιο ¨κυρος" αυτοματως περναω στην κατηγορια "yeah right", ενω οτι λεει ο Jason το παιρνουμε πολλες φορες face value...

    Δεν υποστηριζω ξαναλεω οτι δεν εχει καμμια πηγη. Αλλα απο αυτο που εχω παιξει και απο αυτο που βλεπω να γραφει, εγω καταλαβαινω αλλα πραγματα.

    Πρωτα απο ολα αποκαλει το demo του 2018 FAKE. Sorry αλλα αυτο ειναι 100% BULLSHIT με κεφαλαια και ειναι το πρωτο major foul που για εμενα ξεκαθαρα επηρεαζει και ολο το υπολοιπο κειμενο ως προς την αντικειμενικοτητα του. Με κανει δε να απορρω αν αυτος ο gaming journalist εχει ιδεα απο.... demos και games....

    Ειναι δυνατον να λεει οτι το demo ειναι fake??? Γιατι? Επειδη ας πουμε δεν μπορεις να κανεις ολα αυτα που εδειξε με την σειρα που τα εδειξε? Το γεγονος οτι μεσα στο demo σου λενε "work in progress" αλλα και κατα την διαρκεια του demo ο εκφωνητης λεει 2-3 φορες οτι "what you are about to see is a work in progress and not yet confirmed it will be in the game" το κανει fake? Σε καποια στιγμη ο παικτης κανει mindhack εναν NPC και εκει ειδικα ο εκφωνητης τονιζει οτι το συγκεκριμενο feature εξεταζεται για το αν θα ειναι ή οχι στο παιχνιδι.

    Το demo δεν ειναι fake καθολου. Υπαρχει αυτουσια αυτη η αποστολη και πηγαινεις στις ιδιες τοποθεσιες. Τα γραφικα του παιχνιδιου ειναι μακραν καλυτερα απο αυτα που εδειξαν στο demo. Υπαρχουν και συγκριτικα στο youtube. Δειτε τα. Αυτο γιατι δεν το σχολιαζει κανεις?

    Θυμηθειτε ποσα feautres εχει δειξει σε τρεηλερ του ο Κοτζιμα και ποσα απο αυτα τελικα δεν μπηκαν ποτε στα παιχνιδια του... ειναι λογικο. Τα ξερετε και εσεις αυτα. Δεν παει να πει οτι οτι δειχνουμε θα ειναι και μεσα.

    Επισης οκ δειξαν καποια πραγματα που τελικα δεν τα καταφεραν να ειναι μεσα στο παιχνιδι. How about για ολα τα υπολοιπα που ειναι μεσα στο παιχνιδι και δεν τα εδειξαν ποτε στα demo? Και εχει αρκετα τετοια στοιχεια.

    Γενικα απο τη "fake" κατηγορια και μονο καταλαβαινεις που το παει ο αλλος.

    Τωρα προφανως και η CDPR τα σκατωσε και επικοινωνιακα και εκτελεστικα. Ναι μεσα απο συνεντευξεις εκαναν hype πολλα πραγματα του παιχνιδιου τα οποια δεν εκτελεσθηκαν καθολου σωστα ή και δεν καταφεραν να ενσωματωθουν στο παιχνιδι. Προφανως (εξυπακουεται παγκοσμιως) η πανδημια προκαλεσε μεγαλα προβληματα και τα απανωτα delays εκαναν τους investors να πιεζουν την κυκλοφορια. Ολα αυτα επαιξαν ρολο και δε χρειαζομαστε κανεναν Jason και καμμια "ανωνυμη πηγη" δηθεν να μας ενημερωσει. Ειναι κοινη λογικη.

    Καποιοι παρουσιαζουν το παιχνιδι ως κατι παντελως ασχετο με αυτο που μας ειχαν δειξει. Συγνωμη επειτα απο 120 ωρες μπορω να πω οτι δεν ειναι αληθεια. Το παιχνιδι εχει παρα πολλα features ακομα και σε αυτην την ομολογουμενως ελειπη κυκλοφορια του. Ναι η ΑΙ ειναι κακη και οι NPCs δεν συμπεριφερονται καθωσπρεπει αλλα οτι καποιοι το εχουν κανει αυτο broken τελειως element του παιχνιδιου ειναι υπερβολη, λες και για πχ μολις φτιαξουν το cop AI ξαφνικα το παιχνιδι θα γινει αλλη εμπειρια... Για τα gltiches και τα bugs και τα crashes φυσικα και δεν εχω να πω κατι παραπανω απο οτι εχουμε πει πολυ καιρο. Οπως και εννοειται για την κυκλοφορια των εκδοσεων PS4/XB1.

    Γι αυτο και στο προηγουμενο μου ποστ ειπα οτι το αρθρο του Jason ειναι εξισου ντροπιαστικο (δημοσιογραφικα) με την κυκλοφορια του Cyberpunk στις κονσολες παλιας γενιας αλλα και γενικοτερα. Ειναι -στα ματια μου τουλαχιστον- ξεκαθαρη προσπαθεια για γρηγορο ευκολο χρημα σε ενα αντικειμενο που εχει εξαντληθει σε τετοιο βαθμο, οπου δεν εχουμε τιποτα περισσοτερο ουσιαστικο να πουμε περα απο την κοινη λογικη και να σκαρφιζομαστε δικα μας πραγματα για να ικανοποιησουμε την ορεξη του κοινου... feed the monster δεν λενε οι δημοσιογραφοι? Ε αυτο ακριβως κανει.

    ΥΓ: Μια ακομη φορα για σιγουρια. Δεν δικαιολογω την CDPR, απλα κατηγορω τον εν λογω δημοσιογραφο για κακιστη δημοσιογραφια.

  22. #896
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ειναι δυνατον να λεει οτι το demo ειναι fake??? Γιατι? Επειδη ας πουμε δεν μπορεις να κανεις ολα αυτα που εδειξε με την σειρα που τα εδειξε? Το γεγονος οτι μεσα στο demo σου λενε "work in progress" αλλα και κατα την διαρκεια του demo ο εκφωνητης λεει 2-3 φορες οτι "what you are about to see is a work in progress and not yet confirmed it will be in the game" το κανει fake? Σε καποια στιγμη ο παικτης κανει mindhack εναν NPC και εκει ειδικα ο εκφωνητης τονιζει οτι το συγκεκριμενο feature εξεταζεται για το αν θα ειναι ή οχι στο παιχνιδι.
    Οπως το κατάλαβα εγω ειναι και παραειναι fake, όπως αντίστοιχα ήταν fake το demo με τους δεινόσαυρους στο No Mans Sky. Γιατι αντί να έχουν τους μηχανισμούς που θα τα έκαναν όλα αυτα που εδειχναν δυνατά, έπεσε του scripting το κάγκελο για να παρουσιαστεί (σε ενα υπερ-τουμπανο PC) αυτο το demo και να μιλούν όλοι για το παιχνίδι. Και τα σχόλια του narrator που λές ειναι και η απόδειξη γιαυτο που λεω, γιατί δεν υπηρχε το game mechanic, υπηρχε scripting, και θα δουμε εαν στο μελλον το φτιαξουμε τελικα. Fake ΔΕΝ σημαινει pre-rendered αναγκαστικά.

    Τωρα προφανως και η CDPR τα σκατωσε και επικοινωνιακα και εκτελεστικα. Ναι μεσα απο συνεντευξεις εκαναν hype πολλα πραγματα του παιχνιδιου τα οποια δεν εκτελεσθηκαν καθολου σωστα ή και δεν καταφεραν να ενσωματωθουν στο παιχνιδι. Προφανως (εξυπακουεται παγκοσμιως) η πανδημια προκαλεσε μεγαλα προβληματα και τα απανωτα delays εκαναν τους investors να πιεζουν την κυκλοφορια. Ολα αυτα επαιξαν ρολο και δε χρειαζομαστε κανεναν Jason και καμμια "ανωνυμη πηγη" δηθεν να μας ενημερωσει. Ειναι κοινη λογικη.
    Σε μια χρονιά που ειχαμε TLOU2, GoT, Demon's Souls o ιος ειναι απλα η δικαιολογία για να καλυψει ανικανότητα εκ των ανω. Το παιχνίδι εχει σχεδον την ΙΔΙΑ ιστορία με το Anthem, δηλαδη πολυ χρόνος στην σχεδιαση, ΜΙΚΡΟΣ χρόνος κανονικής παραγωγής (αρχισαν πριν 2 χρονια) , και η πίστη οτι ειμαστε υπερ-γαματοι και στο τέλος θα τα καταφέρουμε. Το παιχνίδι χρειάζονταν 1-2 χρόνια περισσοτερο χρόνο ανάπτυξης. Τελός δεν κατανόησα το σχόλιο για τον Kojima. Την αποψη μου για το DS την ξέρεις, αλλα ο Kojima ΠΟΤΕ δεν εχει κυκλοφορήσει broken game, θεωρώ πολύ αδικη την σύγκριση.
    Ναι η ΑΙ ειναι κακη και οι NPCs δεν συμπεριφερονται καθωσπρεπει αλλα οτι καποιοι το εχουν κανει αυτο broken τελειως element του παιχνιδιου ειναι υπερβολη, λες και για πχ μολις φτιαξουν το cop AI ξαφνικα το παιχνιδι θα γινει αλλη εμπειρια...
    Θεωρώ οτι η συμπεριφορά των NPC σε ενα open world παιχνίδι, ειδικα εαν αυτό ειναι σε αστικό περιβάλλον, ειναι πολυ σημαντικη. Το GTAV ειχε κυκλοφορήσειι πριν 7 χρόνια και για PS360 και είναι απείρως καλύτερο σε αυτόν τον τομέα.

    ΥΓ: Μια ακομη φορα για σιγουρια. Δεν δικαιολογω την CDPR, απλα κατηγορω τον εν λογω δημοσιογραφο για κακιστη δημοσιογραφια.
    Θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, καθώς τίποτε στο παρελθόν του δεν δηλώνει αυτα που του προσάπτεις (το αντίθετο ειναι απο τους ελαχιστους εαν όχι ο μοναδικος που αξιζει τον τίτλο δημοσιογράφος), αλλα δεν λαμβάνεις υπόψιν σου και το κύρος του εντύπου που αρθρογραφει. Σε μέσα σαν το bloomberg που πληρώνεις για να διαβάσεις τα άρθρα του ο κιτρινισμός και η συμπεριφορές που περιγράφεις ειναι ανεπιθύμητες.

  23. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    captainjacko (20-01-2021)

  24. #897
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Κάποια extra από το twitter.

    Καλό άρθρο, είχε αρκετές πληροφορίες που δεν τις γνωρίζαμε (ότι ήταν 3rd person shooter πχ μέχρι το 2016).

    Όντως όπως το διάβαζα μου θύμιζε αντίστοιχες περιπτώσεις από άλλα προβληματικά παιχνίδια (κακό communication - Watch Dogs), μηχανή γραφικών που φτιαχνόταν ταυτόχρονα με το παιχνίδι / δεν ήταν φτιαγμένη για το παιχνίδι (Final Fantasy XV / Anthem, Andromeda), αδιαφορία για σωστά timelines (Anthem, Andromeda), το ότι πήγαν να τα φτιάξουν όλα τελευταία στιγμή (όλα τα παραπάνω). Κρίμα για το scope του παιχνιδιού γιατί δεν πιστεύω ότι θα το φτιάξουν ποτέ αυτό και πάνω απ' όλα κρίμα για τους ταλαίπωρους τους devs.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. #898
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Οπως το κατάλαβα εγω ειναι και παραειναι fake, όπως αντίστοιχα ήταν fake το demo με τους δεινόσαυρους στο No Mans Sky. Γιατι αντί να έχουν τους μηχανισμούς που θα τα έκαναν όλα αυτα που εδειχναν δυνατά, έπεσε του scripting το κάγκελο για να παρουσιαστεί (σε ενα υπερ-τουμπανο PC) αυτο το demo και να μιλούν όλοι για το παιχνίδι. Και τα σχόλια του narrator που λές ειναι και η απόδειξη γιαυτο που λεω, γιατί δεν υπηρχε το game mechanic, υπηρχε scripting, και θα δουμε εαν στο μελλον το φτιαξουμε τελικα. Fake ΔΕΝ σημαινει pre-rendered αναγκαστικά.


    Σε μια χρονιά που ειχαμε TLOU2, GoT, Demon's Souls o ιος ειναι απλα η δικαιολογία για να καλυψει ανικανότητα εκ των ανω. Το παιχνίδι εχει σχεδον την ΙΔΙΑ ιστορία με το Anthem, δηλαδη πολυ χρόνος στην σχεδιαση, ΜΙΚΡΟΣ χρόνος κανονικής παραγωγής (αρχισαν πριν 2 χρονια) , και η πίστη οτι ειμαστε υπερ-γαματοι και στο τέλος θα τα καταφέρουμε. Το παιχνίδι χρειάζονταν 1-2 χρόνια περισσοτερο χρόνο ανάπτυξης. Τελός δεν κατανόησα το σχόλιο για τον Kojima. Την αποψη μου για το DS την ξέρεις, αλλα ο Kojima ΠΟΤΕ δεν εχει κυκλοφορήσει broken game, θεωρώ πολύ αδικη την σύγκριση.


    Θεωρώ οτι η συμπεριφορά των NPC σε ενα open world παιχνίδι, ειδικα εαν αυτό ειναι σε αστικό περιβάλλον, ειναι πολυ σημαντικη. Το GTAV ειχε κυκλοφορήσειι πριν 7 χρόνια και για PS360 και είναι απείρως καλύτερο σε αυτόν τον τομέα.

    Θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, καθώς τίποτε στο παρελθόν του δεν δηλώνει αυτα που του προσάπτεις (το αντίθετο ειναι απο τους ελαχιστους εαν όχι ο μοναδικος που αξιζει τον τίτλο δημοσιογράφος), αλλα δεν λαμβάνεις υπόψιν σου και το κύρος του εντύπου που αρθρογραφει. Σε μέσα σαν το bloomberg που πληρώνεις για να διαβάσεις τα άρθρα του ο κιτρινισμός και η συμπεριφορές που περιγράφεις ειναι ανεπιθύμητες.
    Πανο, πιστευεις πραγματικα οτι το σχολιο μου περι fake αναφεροταν στο αν ηταν prerendered? Ενα ντεμο 50 λεπτων? Οχι βεβαια ρε συ νομιζω το εξηγησα. Χθεσινος ειμαι στο gaming? Το "ολα αυτα" ειναι λιγο παραπλανητικο και ειναι αποτελεσμα τετοιων αρθρων. θα σου εξηγησω. Εφοσον μιλαμε για το ντεμο συγκεκριμενα αυτη τη στιγμη, εγω τουλαχιστον δεν βλεπω πολλα πραγματα να λειπουν. Δεν θα κατσω βεβαια και να το ξεψαχνισω μεχρι τελικης πτωσης, δεν ειμαι καμμενος τελειως αλλα πραγματικα δεν βλεπω πολλα πραγματα να λειπουν απο το ντεμο. Car ambushes υπαρχουν και ειναι scripted. Wall run ability δεν υπαρχει και μπορω να καταλαβω τους λογους που δεν υπαρχει (αν και υπαρχουν ενα καρο αλλα abilities που δεν τα αποκαλυπτω για ευνοητους λογους). Mind hack τους εχθρους δεν μπορεις να τους κανεις. Μπορεις βεβαια να τους κανεις πολλα πραγματα που δεν δειχνει το ντεμο... κατι αλλο που εδειξαν ειναι το πως ανοιγεις πορτες με engineering skill και η διαφορα με το παιχνιδι ειναι οτι αντι να βλεπεις ενα μικρο sequence που ξηλωνει το πανελ διπλα απο την πορτα και αλλαζει τα καλωδια, ε αυτο το κανεις μεσω hack στο παιχνιδι προφανως για λογους pacing. δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο ουσιαστικο που δεν εχει το παιχνιδι και ειχε το ντεμο και το ξαναειδα τωρα για πολλοστη φορα. Η αποστολη δε, εκτιλυσσεται ΚΑΡΜΠΟΝ οπως στο παιχνιδι...

    Βρισκομαι στην περιεργη θεση να κανω τον δικηγορο του διαβολου σε μια εταιρεια που εκανε ενα απο τα χειροτερα launches ever γιατι γενικα βλεπω οτι εχει ξεφυγει λιγο το θεμα με την ολη φαση και πραγματικα μου θυμιζει την ιστορια με τα leaks του TLOU2 και πως πολυς κοσμος χωρις καν να εχει παιξει το παιχνιδι στηριζεται σε δηλωσεις... Οκ εννοειται εδω εχεις απτα πραγματα που δεν μπορεις να παραβλεψεις οπως τα bugs/glitches/craches/performance, αλλα σε σχεση με το υλικο του παιχνιδιου και τα features του ακουγονται πολλες υπερβολες.

    Θυμασαι τις εντυπωσεις μου για το παιχνιδι? Και οχι μονο τις δικες μου των περισσοτερων παιδιων εδω μεσα? Μιλαμε για overwhelming οχι μονο content αλλα και mechanics... ε ποσο να του προσαψω οτι κατι λειπει?

    η απογοητευση και οι υψηλες απαιτησεις σιγουρα δικαιολογουνται να υπαρχουν και το overhyping απο μεριας CDPR κυριως και λογο της προιστοριας της (Witcher 3) ηταν κακη και ναι αλλαζονικη σταση. Θα συμφωνησω, αλλωστε το εχω πει κιολας.

    Το covid δεν το ανεφερα σαν δικαιολογια. Το ανεφερα σαν μια πραγματικοτητα. Το TLOU2 να σημειωσουμε ηταν σχεδον finished προ covid lockdowns. Το Cyberpunk to εφαγε στη μαπα εν μεσω crunch. Και παλι δεν το λεω σαν δικαιολογια αλλα σαν μια πραγματικοτητα που ισχυει σε ολο τον πλανητη και στις περισσοτερες δουλειες. Σιγουρα υπαρχει μια διαφορα του να οργανωνεις ενα team μεσω αμσεης επαφης στο γραφειο και να το κανεις μεσω τηλεδιασκεψεων. Υπαρχει μια περιοδος προσαρμογης και προκυπτουν πολλα προβληματα. Εδω το βλεπουμε σε απλες δουλειες.

    Τον Κοjima τον ανεφερα γιατι πολλες φορες features στα τρεηλερς του δεν αξιοποιουνται μεσα στο παιχνιδι και καποιες αλλες δε φορες ειναι φουλ παραπλανητικα. Το ανεφερα ως παραδειγμα σχετικα με το τι μπορεις να προσαψεις ως fake σε ενα demo το οποιο σκοπο εχει να σε ενθουσιασει με τον Α ή Β τροπο πολυ νωρις για ενα προιον το οποιο ειναι ακομα νωρις σε αναπτυξη.

    Συμφωνω μαζι σου 100% οτι ηθελε περισσοτερο χρονο. Εξυπακουεται. Το εχω αναφερει και εγω.

    Συμφωνων επισης μαζι σου οτι η ΑΙ των NPCs παιζει σημαντικο ρολο σε ενα open world παιχνιδι για να σου πουλησει τον ρεαλισμο και να σε πεισει. Οπως ειχα πει στις εντυπωσεις μου ειναι και σε εμενα το Νο1 προβλημα του παιχνιδιου (μιλαω για mechanics οχι για glitches/bugs/craches τωρα). Πραγματικα αν το ΑΙ ηταν πιο αξιοπρεπες δεν θα ειχα σχεδον κανενα σημαντικο παραπονο απο τα features του παιχνιδιου. Να σημειωσουμε βεβαια εδω οτι το most decorated GOTY παιχνιδι ολων των εποχων μεχρι σημερα (και το λεω αυτο γιατι το TLOU2 θα το περσαει συντομα!! ) το Witcher 3 ειχε εξισου κακο ΑΙ και κανενας δεν ειπε τιποτα σπουδαιο και ας ηταν πιο καινουργιο παιχνιδι απο το GTAV. Παντως εξακολουθει να ειναι imerssive ο κοσμος του. Δεν εχω παιξει πολλα παιχνιδια για 120 ωρες και δεν θεωρω οτι ειμαι τυχαιος gamer, με ξερετε. Κατι του βρισκω ακομα και στο state αυτο για να θελω να παιζω για ωρες ακομα. (αυτο δεν σημαινει οτι η αποψη μου ειναι η μονη αληθεια ετσι?)

    Για τον Jason κοιτα, δεν ειμαι και απο τους τυπους οι οποιοι καθονται και κανουν ερευνα και επιθεωρηση στο τι ακριβως λενε καθε μερα στο twitter οποτε πες οτι τον αδικω. Αλλα θα μου επιτρεψεις να εχω διαβασει καποια αρθρα του στο Kotaku και να εχει πεσει στην αντιληψη μου οτι πολλες φορες κανει λαθος, + κατι ρατσιστικοτατα σχολια του παλαιοτερα, που με εκαναν να χασω την εμπιστοσυνη μου. Ισως -ακριβως επειδη πλεον δεν παρακολουθω τα social media καθημερινα- να εχει κανει amends απο τοτε να εχει ζητησει συγνωμες κλπ. Αλλα γενικα και απο τις μερες μου στο neogaf παλαι ποτε, πολλες φορες ειχα διαβασει αρθρα του τα οποια ηταν "φθηνα". Και θεωρω και αυτο εδω φθηνο. Και γενικα το στυλακι του που συχνα καταφευγει σε "κουλ" υβρεολογιο...λες και ειναι εφηβος... ε με χαλαει... πολυ επιτηδευμενο μου κανει και δηθεν.

    Οσο για το που γραφει εκει θα μου επιτρεψεις να πω οτι ειναι η μοναδικη ουσιαστικη διαφωνια που εχω με το ποστ σου (καθως δεν εχεις παιξει το παιχνιδι οποτε θεωρω οτι επι της ουσιας δεν διαφωνουμε πρακτικα σε κατι). Το οτι γραφει στο bloomberg οκ μπορει να δινει μεγαλυτερο κυρος απο οτι να εγραφε στο ciao το δεχομαι, ομως δεν μου λεει και πολλα οσον αφορα την δημοσιογραφικη του ποιοτητα, οσο την απηχηση που εχει για τον Α ή Β λογο. Σιγα μην κανει ολοκληρη ερευνα το bloomberg πισω απο τις ανωνυμες πηγες του Jason σχετικα με το βιντεοπαιχνιδι cyberpunk και την εγκυροτητα των λεγομενων του...

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (20-01-2021)

  27. #899
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Να βάλω και αυτά, γιατί υπήρχε και απάντηση από την CD Project Red

    https://twitter.com/adambadowski/sta...469553668?s=21

    https://twitter.com/jasonschreier/st...973747716?s=21
    Last edited by panos74gr; 20-01-2021 at 13:50.

  28. #900
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να σημειωσω κατι ακομα. Ειμαι σιγουρος οτι -οπως εγινε και με το No Mans Sky- ακριβως επειδη η CDPR θα προσπαθησει με νυχια και με δοντια να σωσει την υποληψη της, τα features που τελικα θα μπουν στο παιχνιδι θα ειναι περισσοτερα και απο αυτα που ισως σκοπευαν εξαρχης. Ειτε μεσω των expansions ειτε μεσω των DLC. (αλλα πονταρω στα expansions).

    Γενικα με εξαιρεση την ΑΙ παραπονο δεν εχω απο τα features και τα mechanics του παιχνιδιου. Το θεμα ειναι να ειναι λειτουργικο κυριως.

    Θα κανω ενα review εφολης της υλης οταν καταφερω να το τελειωσω.

  29. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    enstikto (20-01-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •