Page 43 of 67 FirstFirst ... 3339404142434445464753 ... LastLast
Results 841 to 860 of 1328

Thread: Cyberpunk 2077

  1. #841

    Default

    Λογω των ημερων,τελειωσα το παιχνιδι εχτες και τωρα θελω να δω τα υπολοιπα τελη(οπως και στο Witcher 3)πριν γραψω τελικες εντυπωσεις.
    Για το ιδιο το παιχνιδι,ευτυχως ειχα δει λιγα πραγματα για αυτο,αρα δεν ειχα πεσει ''θυμα του hype'',και το μονο που περιμενα ηταν να παιξω ενα αντιστοιχης θεματολογιας με το Deus Ex με παραπανω βαση στην ιστορια/side quests/πολλαπλα τελη αλα Witcher 3 και με μερικα bugs και glitches day one(οπως ειχε επισης και το witcher 3).
    Το παιχνιδι λοιπον σε αυτα με ικανοποιησε και με το παραπανω.
    Ειδικα για καποια side quest που εχω δει ως τωρα,πιστευω οτι πολλα απο αυτα ηταν κεντρικα quest τα οποια τα εβγαλαν και τα εκαναν side quest επιτηδες για να μπορεσει να ολοκληρωσει περισσοτερος κοσμος το ''κεντρικο''story.

    Προφανως σαν παιχνιδι(οπως και ολα)δεν ειναι τελειο,και εχει τα αδυναμα του σημεια οπως η ΑΙ των εχθρων που αναφερθηκαν,η οικονομια/exp/crafting,τα bugs/glitches κλπ.
    Εχει σημεια προς βελτιωση και βεβαια ολο αυτο που εγινε ειδικα στην εκδοση των base κονσολων ειναι ισχυρη κριτικη για την εταιρεια.
    Αλλα τρωει πολυ περισσοτερο κραξιμο απο οσο πρεπει/χρειαζεται,γιατι ειναι κατι που δυστηχως στις μερες μας ''πουλαει''πολυ. Γιαυτο και καθε φορα που εχουμε μια τετοια κυκλοφορια,κυριολεκτικα γεμιζει το youtube.

    Τρανο παραδειγμα σε αυτο ο παραπανω ''nintendo''youtuber/streamer που ειπε να βρει και αυτος την ευκαιρια να εκμεταλλευτει οτι γινεται τις τελευταιες μερες γυρω απο το παιχνιδι.

  2. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    panos74gr (02-01-2021)

  3. #842
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγώ σαν τον Πάνο δεν παρακολούθησα τις υποσχέσεις της Cd Project οπότε δεν ξέρω τι αθέτησε από όσα υποσχέθηκε.
    Τώρα εγώ γενικά την σύγκριση με Rockstar και ND την θεωρώ άκυρη και άδικη.
    Μιλάμε για 2 κορυφαία στούντιο σε αυτό που κάνουν και θέλουμε μια εταιρεία των 3 παιχνιδιών (4 πλέον με το CP) να είναι αντάξια τους. Δεν δικαιολογεί αυτό την CDPR για το πόσο χάλια ήταν το παιχνίδι στο launch και ακόμα έχει σοβαρά τεχνικά προβλήματα.
    Δηλαδή περιμέναμε ΑΙ επιπέδου RDR2;; Σοβαρά; Δεν είναι ότι στο Witcher είδαμε μια ΑΙ που τρίβαμε τα μάτια μας. Το ίδιο χαζή ήταν και στο witcher απλά δεν είχαμε δώσει τότε σημασία.
    Προσωπικά και εγώ θα ήθελα καλύτερη την ΑΙ, αλλά με τίποτα δεν είχα προσδοκίες να δούμε τους NPC του RDR2 ή την ΑΙ στην μάχη του TLOU2.
    Για να μείνω λίγο ακόμα στο Witcher που πέραν της γραφής και του υπέροχου κόσμου είχε και αυτό σημαντικά προβλήματα και σε σημαντικούς τομείς όπως ήταν το gameplay.
    Δεν νομίζω κανείς μας να λάτρεψε το Witcher λόγω του gameplay του...

    Γενικά θεωρώ πως οι gamers είχαμε θεοποιήσει την CD Project και αυτό ουσιαστικά από ένα και μόνο παιχνίδι. Οι περισσότεροι μόνο το Witcher 3 έχουμε παίξει
    Και ίσως και αυτοί αισθάνθηκαν Θεοί του gaming και είχαν ένα φιλόδοξο πλάνο που τελικά δεν μπόρεσαν να το εκπληρώσουν.

    Προσωπικά το Cyberpunk με έχει κερδίσει σε αρκετούς τομείς του.
    Στην γραφή που δεν την χορταίνω, όπως και την Night City που προσωπικά την θεωρώ ότι πιο εντυπωσιακό έχουμε δει σε πόλη στα video games.
    Και επίσης μου αρέσει το gameplay. Εμένα ο χαρακτήρας μου είναι φουλ hacking οπότε εκεί επενδύω.
    Τώρα σε αυτό που είπε ο captain η ΑΙ ναι πάσχει φουλ, αλλά τουλάχιστον σε εμένα όποτε πάω για μάχη με όπλα νομίζω εκεί είναι λίγο καλύτερη. Καλύπτονται οι εχθροί και γενικά προσέχουν (εκτός από τους Maelstroms που εκεί είναι λογικό όμως μιας και οι τύποι χαπακώνονται ).
    Αντίθετα στο stealth πάσχει πάρα μα πάρα πολύ, για αυτό δεν έχω επενδύσει και καθόλου στο stealth και δεν νομίζω ούτε σε 2ο playthrough να το κάνω.
    Spoiler!

  4. #843
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Kkritikos View Post
    Ένα μεγάλο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι για εμένα με το red dead 2 είναι που λένε ότι έχει λίγους npc,ξεχνώντας τελείως ολο το wild life του παιχνιδιού.
    Κ πιστεύω ότι οι περισσότεροι που κατακρίνουν το cyberpunk είναι όχι γιατί δεν τα έχουμε ξαναδεί κ σε άλλα παιχνίδια αυτά τα προβλήματα,αλλά γιατί μας εταζαν το κάτι το εξωπραγματικό,που δε έχει ξαναγίνει σε παιχνίδι,την τέλεια next gen rpg εμπειρία
    To wildlife δεν εχει κανα σοβαρο ΑΙ... οι συμπεριφορες των ζωων ειναι λιγες και συγκεκριμενες. Ή θα τα κυνηγας ή θα σε κυνηγανε... και δεν λεω οτι περιμενεις κατι παραπανω αλλα το αναφερω γιατι δεν θα υπολογισεις σοβαρα στο θεμα ΑΙ το wildlife. Γενικα η rockstar με το ΑΙ σε θεμα combat δεν εχει κατι ουσιωδες να επιδειξει. Αυτο που κανει καλυτερα απο ολους ειναι να εχει πολλες προκαθορισμενες συμπεριφορες για τους NPCs που τα παντρευει ομορφα με διαφορα unexpected events. Εκει ναι τους βγαζεις το καπελο.

    Το βιντεο ειναι οντως υπερβολικο. Την υπερβολη μπορω να την καταλαβω σε ενα βαθμο γιατι οντως αξιζει στην CD Project να κριθει πολυ αυστηρα για τα bugs glitches και performance, αλλα απο την αλλη η υπερβολη σε καποιο σημειο αρχιζει να φευγει απο το καλοπροεραιτο της υποθεσης και να μπαινει στα χωραφια του hating. Πραγμα οχι καλο κατ εμε.

    Σκοπος δεν ειναι να σταυρωσεις τελειως τον αλλο. Πρεπει να αναγνωρισεις και τι εχει κανει καλα... και εχει κανει αρκετα πραγματα καλα. Η προσοχη στα quest ειναι αξιεπαινη. Βασικα δε νομιζω να εχω δει καλυτερη δουλεια σε αλλο open world παιχνιδι. Δε μιλαμε μονο για ποσοτητα αλλα και για ποιοτητα. Τα main missions ειναι απολαυστικοτατα και σε στορυ και σε setpieces. Tα mechanics του gameplay λειτουργουν παρα πολυ καλα. H πολη ειναι highlight σε θεμα design κατι που εγω δεν εχω ξαναδει σε παιχνιδι. Κανενα μα κανενα παιχνιδι δεν με εχει κανει να νιωθω οτι ειμαι σε μια πραγματικη μητροπολη του μελλοντος.

    Γενικα πιστευω οτι πρεπει να διατηρουμε μια ισορροπια. Στο youtube ειναι της μοδας να βγαζεις φραγκα απο οτιδηποτε τραβαει το ενδιαφερον αναλογα την περιοδο. Και οπως με το TLOU2 ηταν της μοδας να κραζεις ανελεητα (καλα εκει ηταν τελειως τραγικο, τουλαχιστον με το Cyberpunk εχεις σοβαρους λογους) ετσι και εδω τωρα το παρακανουν παρολα τα δικια που μπορει να εχουν. Κοινως το hate πουλαει...

    Εγω παιδια το ευχαριστιεμαι πολυ το παιχνιδι αυτη τη στιγμη. Εχω 90+ ωρες και ακομα δεν το χορταινω. Ειμαι βεβαια και τυχερος καθως οπως εχω πει εχω συναντησει ελαχιστα προβληματα περαν των crashes τα οποια πλεον τα εχω σχεδον αφανησει καθως δεν αφηνω την κονσολα σε rest mode και καθε 2 ωρες περιπου κανω ενα restart στο game για να αντιμετωπιστουν τα memory leaks. Προφανως και δεν ειναι ιδανικο αυτο, ουτε και θα επρεπε να συμβαινει εξυπακουεται. Και αν το αναφερω το αναφερω μοναχα γιατι και αλλα παιδια παιζουν τωρα και ισως τους βοηθησει να χαρουν περισσοτερο το παιχνιδι.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (02-01-2021),panos74gr (02-01-2021)

  6. #844

    Default

    Συγγνώμη Δημήτρη δηλαδή το μεγαλύτερο ποσοστό των npc στο cyberpunk έχουν σοβαρό AI?
    Από ότι έχω δει προχωράνε μέχρι ένα σημείο Β ,κάνουν dispawn κ μετά spawn στο σημείο Α κ αρχίζουν πάλι τα ίδια
    Αυτά τα έχω δει σε τυχαία βίντεο,δεν έχω το παιχνίδι κ προσπαθώ να καταλάβω από τα βίντεο κ σε συνδυασμό με την εμπειρία σας τι ακριβώς συμβαίνει με το παιχνίδι
    Σταματάω εδώ,δεν έχω σκοπό να χαλάσω κάποιον που του αρέσει κ απολαμβάνει το παιχνίδι και ελπίζω κάποια μέρα να με ξανακερδίσει κ να το απολαύσω
    Καλή διασκέδαση σε όσους το έχουν κ πάλι καλή χρονιά να έχουμε!

  7. #845
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μα δεν διαφωνω οτι δεν εχει καλο ΑΙ. Δεν εχει καλο ΑΙ. Ναι κανουν spawn αστυνομικοι απο το πουθενα αν κανεις καποια παρανομια. Μη νομιζεις οτι το GTAV/rdr2 δεν κανουν το ιδιο. Απλα το spawn γινεται σε σημειο που δεν γινεται αντιληπτο απο τον παικτη. Δεν εχει καλο ΑΙ το παιχνιδι. Το εχουμε γραψει πολλες φορες. Αλλα εφοσον δεν εχεις παιξει το παιχνιδι εχε στο νου σου οτι πουλαει παρα πολυ το hating. Επισης καντε ενα search παιχνιδια τα οποια θεωρειτε οτι ειναι καλοφτιαγμενα και θα βρειτε ανετα video reels φουλ με glitches και bugs. Θελω να πω αν θελεις να βγαλεις λαυρακι (ή απλα να κανεις χαβαλε) μπορεις ανετα να το κανεις με οποιοδηποτε υλικο.

    Δεν δικαιολογω τα προβληματα τα εχω αναφερει πολλες φορες αλλα δεν θα δικαιολογησω και το ανυποστατο hating σε καθε πιξελ του οπως κανουν πολλοι στο youtube αυτη τη στιγμη για τα φραγκα.

  8. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (02-01-2021)

  9. #846
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Αυτό που έχω να προτείνω σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί με το game είναι να σταματήσουν να βλέπουν reviews και ακόμα περισσότερο όλα τα official trailers της Cd Project ούτε όλα αυτά επεισόδια που έβγαζαν κάθε μέρα επι τόσους μήνες μην τα αγγίξετε καθόλου αυτά οτιδήποτε έχει να κάνει με official μείνετε μακριά το μόνο που καταφέρνουν είναι να
    δημιουργουν ψεύτικες προσδοκίες για κάποια next gen εμπειρία που δεν πρόκειται να ζήσετε ποτέ την προκειμένη στιγμή δεν είναι το cyberpunk αυτή η εμπειρία
    Δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε αυτό το σημείο ίσως στο κοντινό μέλλον με την Rockstar και Naughty Dog να φαίνονται με τα τωρινά δεδομένα το μοναδικό φως μες το τούνελ
    Αφηστε το παιχνίδι στην άκρη για 1 τουλάχιστον χρόνο να διορθωθούν κάποια βασικά προβλήματα που έχει και να έχει βγει ελπίζω και η έκδοση για το Ps5
    αφού γίνουν όλα αυτά ξεκινήστε το και είμαι σίγουρος ότι θα έχετε μια παρά πολύ καλή εμπειρία
    Κρατηστε όμως κάτι στο μυαλό σας αυτό το game δεν είναι ούτε πρόκειται να γίνει next gen εμπειρία όσο και να αναβαθμίσουν τα γραφικά όσα bug
    και να διορθωθούν
    Ειναι πολύ ωραία όλα αυτά τα Neon Lights και ο ενθουσιασμός όταν μπαίνεις για πρώτη φορά στην Night City πολύ όμορφη εμπειρία πραγματικά
    Ομως παίζοντας το παιχνίδι όσο περνάει η ώρα αφού φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός και τραβήξετε και αρκετές εντυπωσιακές φωτογραφίες με το
    photo shop θα καταλάβετε ότι κάτι δεν πάει καλά με τον γενικό πυρήνα και τη γενική συμπεριφορά του παιχνιδιού (AI , NPCs κτλ.)
    Και αυτό είναι για μένα κάτι που δεν μπορεί να φτιαχτεί με κανένα update όσα patch και να πάρει το game δεν μπορεί να αλλαχτεί ο πυρήνας του
    γιατι πολύ απλά έτσι σχεδιάστηκε να λειτουργεί
    Εδω φαίνεται κιόλας ότι κάτι άλλαξε στην πορεία από την Cd project
    Ενω το όραμα και η προοπτική υπάρχει το βλέπεις μέσα στο παιχνίδι κάπου στην πορεία χάθηκε
    Λίγο το υπερβολικό promotion λίγο το budget του αχρείαστου Κιάνου Ριβς (ήταν απλά μια προσθήκη για άλλους λόγους και όχι κάτι ουσιαστικό για το game) και όλα αυτά τα αμέτρητα official επεισόδια καθημερινά στο you tube οδήγησαν σε αυτό το
    το απογοητευτικό αποτέλεσμα με μια εταιρεία να γκρεμίζει το όνομα της μέσα σε μια νύχτα που προκειμένου να πουλήσει όσο μπορεί περισσότερο
    δημιουργοντας ένα hype άνευ προηγούμενου για μια next gen εμπειρία που ήξερε από την αρχή ότι δεν μπορούσε να προσφέρει
    προδιδοντας όλους εμάς και εγώ μέσα σε αυτούς που τους πίστεψαν και τους εμπιστεύτηκαν
    Αυτα από εμένα σήμερα τελείωσα το game 60 ώρες είναι το συνολικό gameplay σε hard δυσκολία
    Ειναι η προσωπική μου άποψη και εμπειρία με το Cyberpunk και το σταματάω εδώ γιατί δεν θέλω να χαλάσω την εμπειρία από πολλά παιδιά που εκτιμώ
    και συνεχίζουν να παίζουν και να ευχαριστιούνται το game
    Καλή χρόνια σε όλους με υγεία και πιστεύω πραγματικά ότι θα είναι μια χρόνια πολλών εξελίξεων το Ps5 είναι στα ξεκινήματα και είναι πραγματικά θηρίο
    ειναι μια πραγματική next gen εμπειρία σε αντίθεση με το cyberpunk lol �� περιμένω με ανυπομονησία τους επόμενους τίτλους !!

  10. #847
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Και εγώ σαν τον Πάνο δεν παρακολούθησα τις υποσχέσεις της Cd Project οπότε δεν ξέρω τι αθέτησε από όσα υποσχέθηκε.
    Τώρα εγώ γενικά την σύγκριση με Rockstar και ND την θεωρώ άκυρη και άδικη.
    Μιλάμε για 2 κορυφαία στούντιο σε αυτό που κάνουν και θέλουμε μια εταιρεία των 3 παιχνιδιών (4 πλέον με το CP) να είναι αντάξια τους. Δεν δικαιολογεί αυτό την CDPR για το πόσο χάλια ήταν το παιχνίδι στο launch και ακόμα έχει σοβαρά τεχνικά προβλήματα.
    Δηλαδή περιμέναμε ΑΙ επιπέδου RDR2;; Σοβαρά; Δεν είναι ότι στο Witcher είδαμε μια ΑΙ που τρίβαμε τα μάτια μας. Το ίδιο χαζή ήταν και στο witcher απλά δεν είχαμε δώσει τότε σημασία.
    Προσωπικά και εγώ θα ήθελα καλύτερη την ΑΙ, αλλά με τίποτα δεν είχα προσδοκίες να δούμε τους NPC του RDR2 ή την ΑΙ στην μάχη του TLOU2.
    Για να μείνω λίγο ακόμα στο Witcher που πέραν της γραφής και του υπέροχου κόσμου είχε και αυτό σημαντικά προβλήματα και σε σημαντικούς τομείς όπως ήταν το gameplay.
    Δεν νομίζω κανείς μας να λάτρεψε το Witcher λόγω του gameplay του...

    Γενικά θεωρώ πως οι gamers είχαμε θεοποιήσει την CD Project και αυτό ουσιαστικά από ένα και μόνο παιχνίδι. Οι περισσότεροι μόνο το Witcher 3 έχουμε παίξει
    Και ίσως και αυτοί αισθάνθηκαν Θεοί του gaming και είχαν ένα φιλόδοξο πλάνο που τελικά δεν μπόρεσαν να το εκπληρώσουν.

    Προσωπικά το Cyberpunk με έχει κερδίσει σε αρκετούς τομείς του.
    Στην γραφή που δεν την χορταίνω, όπως και την Night City που προσωπικά την θεωρώ ότι πιο εντυπωσιακό έχουμε δει σε πόλη στα video games.
    Και επίσης μου αρέσει το gameplay. Εμένα ο χαρακτήρας μου είναι φουλ hacking οπότε εκεί επενδύω.
    Τώρα σε αυτό που είπε ο captain η ΑΙ ναι πάσχει φουλ, αλλά τουλάχιστον σε εμένα όποτε πάω για μάχη με όπλα νομίζω εκεί είναι λίγο καλύτερη. Καλύπτονται οι εχθροί και γενικά προσέχουν (εκτός από τους Maelstroms που εκεί είναι λογικό όμως μιας και οι τύποι χαπακώνονται ).
    Αντίθετα στο stealth πάσχει πάρα μα πάρα πολύ, για αυτό δεν έχω επενδύσει και καθόλου στο stealth και δεν νομίζω ούτε σε 2ο playthrough να το κάνω.

    Μιχάλη οι συγκρίσεις με Red Dead Redemption είναι αναπόφευκτες μιας και μιλάμε για ένα από τα most expensive games ever

    Η διαφορά είναι όπως είπα στο που επενδύεις αυτά τα λεφτά
    Η Cd Project προτίμησε να επενδύσει στον Κιάνου Ριβς στα pc settings και στη δημιουργία ενός τεράστιου hype άνευ προηγούμενου

    Ενω η Rockstar δεν προσέλαβε κανένα Χολιγουντιανό σταρ και καλά έκανε γιατί δεν το είχε και ανάγκη ήξερε τι πούλαγε στον καταναλωτή
    και το πρώτο Trailer του παιχνιδιού το είδαμε μόλις 2 μήνες πριν την κυκλοφορία
    Ένα μονοπάτι εντελώς αντίθετο από αυτό που διάλεξε η Cd Project δηλαδή και αυτό τα λέει όλα

  11. #848
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Μιχάλη οι συγκρίσεις με Red Dead Redemption είναι αναπόφευκτες μιας και μιλάμε για ένα από τα most expensive games ever

    Η διαφορά είναι όπως είπα στο που επενδύεις αυτά τα λεφτά
    Η Cd Project προτίμησε να επενδύσει στον Κιάνου Ριβς στα pc settings και στη δημιουργία ενός τεράστιου hype άνευ προηγούμενου

    Ενω η Rockstar δεν προσέλαβε κανένα Χολιγουντιανό σταρ και καλά έκανε γιατί δεν το είχε και ανάγκη ήξερε τι πούλαγε στον καταναλωτή
    και το πρώτο Trailer του παιχνιδιού το είδαμε μόλις 2 μήνες πριν την κυκλοφορία
    Ένα μονοπάτι εντελώς αντίθετο από αυτό που διάλεξε η Cd Project δηλαδή και αυτό τα λέει όλα
    Δεν είναι μόνο τα λεφτά, είναι και το ταλέντο.
    Επιμένω πως η σύγκριση με Rockstar είναι άκυρη και άδικη...
    Η μία εταιρεία φτιάχνει open world games 20-25 χρόνια και η άλλη έχει 4 παιχνίδια.
    Και όπως πολύ σωστά είπε ο Δημήτρης στο θέμα gameplay πάσχει η Rockstar...
    Απαρχαιωμένοι μηχανισμοί. Να πατάς συνεχόμενα το Χ για να τρέξεις, auto aim (μόνο αν πιέσεις στην μέση την σκανδάλη έχει ουσιαστικό aim).

    Πόσα άλλα παιχνίδια που έχουμε απολαύσει έχουν κακή ΑΙ; Να θυμηθώ τους ανθρώπους στο Horizon Zero Dawn; (ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια) που τους καθάριζες απλά με ένα σφύριγμα;
    Δεν ξέρω για ποιο λόγο ο κόσμος περίμενε ένα GTA ή ένα RDR από την Cd Project.
    Το διαφήμισε έτσι η Cd Project; Αν ναι λάθος τους...
    Εγώ προσωπικά δεν περίμενα με τίποτα να δω κάτι τέτοιο. Και δεν ήθελα μάλιστα...
    Spoiler!

  12. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (02-01-2021)

  13. #849
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Η Rockstar ξεκίνησε ως DMA Design, η CDPR ξεκίνησε ως διανομέας πειρατικού software (ψάξτε την ιστορία, ένας από Ελλάδα τους προμήθευε υλικό).

  14. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (02-01-2021),mihalis13 (02-01-2021)

  15. #850

    Default

    Ο αριθμός των παιχνιδιών που βγάζει το κάθε στούντιο δεν έχει καμία σχέση με την στρατηγική της και το κάθε νέο πρότζεκτ που τρέχει
    Στα εταιρικά περιβάλλοντα και κυρίως σε ΙΤ/SW development, υπάρχει μια έκφραση stick to your lane, κοινώς μείνε σε αυτό που κάνεις καλά
    Δεν σε παίρνει να ρισκάρεις σε νέες περιοχές ειδικά εάν δεν έχεις την υποδομή

    Το είδαμε και όταν η Bioware αποφάσισε να κάνει στροφή και να πάει σε looter shooter, Anthem το βλέπουμε κι εδώ

    Η cdpr μεγάλωσε πολύ γρήγορα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και αντί να ακολουθήσει μια πιο ασφαλή στρατηγική, προσπάθησε να διαφοροποιηθεί στο 4ο της παιχνίδι

    Μεγάλο λάθος η τακτική της στο Cyberpunk, αλλά κυρίως θεωρώ τεράστιο σφάλμα η υιοθεσία του agile methodology σε ένα τέτοιο έργο
    Ξεκάθαρα επίσης δεν υπήρχε σύμπνοια εμπορικού και τεχνικού τμήματος

    Δεν νομίζω όμως θα τους κοστίσει. Το παιχνίδι θα το φτιάξουν εντός 3μηνου, τα λεφτά θα τα βγάλουν
    Θα πετάξουν και μια ανακοίνωση για Witcher 4 με τίποτα art που δεν είχαν συμπεριληφθεί στο 3 (Ω ναι για Ciri μιλάω) και θα χτίσει hype για τα επόμενα 8 χρόνια

  16. #851
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Προσωπικά προτιμώ ένα studio να ρισκάρει και ας φάει το μούτρα του, αλλιώς η ND ακόμα Crash Bandicoot θα έβγαζε.
    Η Bioware είναι εντελώς άλλη ιστορία και με το Andromeda δεν τα πήγε καλά που ακολούθησε την ασφαλή οδό.

    Το Cyberpunk γενικά είναι ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, έχω κλείσει σχεδόν 100 ώρες και ακόμα το απολαμβάνω, ίσως και περισσότερο από το Witcher.
    Αλλά τα προβλήματα που είχε το Witcher τα έχει και το Cyberpunk (bugs, ΑΙ κλπ).
    Το παιχνίδι έχει καταπληκτική γραφή, η πόλη τα σπάει και διασκεδαστικό gameplay.

    Χίλιες φορές που είδαμε ένα Cyberpunk παρά ένα Witcher 4 εγώ θα πω.
    Θα το απολάμβανα και το Witcher εννοείται, αλλά βλέποντας πως η εταιρεία έχει όρεξη να δημιουργήσει εγώ είμαι μαζί τους σε αυτό.
    Spoiler!

  17. The Following 4 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    gonzalez (02-01-2021),obione (03-01-2021),panos74gr (02-01-2021),Valkyre (02-01-2021)

  18. #852
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Η Rockstar ξεκίνησε ως DMA Design, η CDPR ξεκίνησε ως διανομέας πειρατικού software (ψάξτε την ιστορία, ένας από Ελλάδα τους προμήθευε υλικό).
    Menace, Blood Money, Lemmings (μερικές από τις πιο εμπορικές επιτυχίες στα 16-μπιτα αυτοί οι τίτλοι, καθώς στα 8-μπιτα είχε ολόκληρο κατάλογο. Μιλάμε για 35 χρόνια dev.)


  19. #853
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tutuyo View Post
    Ο αριθμός των παιχνιδιών που βγάζει το κάθε στούντιο δεν έχει καμία σχέση με την στρατηγική της και το κάθε νέο πρότζεκτ που τρέχει
    Στα εταιρικά περιβάλλοντα και κυρίως σε ΙΤ/SW development, υπάρχει μια έκφραση stick to your lane, κοινώς μείνε σε αυτό που κάνεις καλά
    Δεν σε παίρνει να ρισκάρεις σε νέες περιοχές ειδικά εάν δεν έχεις την υποδομή

    Το είδαμε και όταν η Bioware αποφάσισε να κάνει στροφή και να πάει σε looter shooter, Anthem το βλέπουμε κι εδώ

    Η cdpr μεγάλωσε πολύ γρήγορα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και αντί να ακολουθήσει μια πιο ασφαλή στρατηγική, προσπάθησε να διαφοροποιηθεί στο 4ο της παιχνίδι

    Μεγάλο λάθος η τακτική της στο Cyberpunk, αλλά κυρίως θεωρώ τεράστιο σφάλμα η υιοθεσία του agile methodology σε ένα τέτοιο έργο
    Ξεκάθαρα επίσης δεν υπήρχε σύμπνοια εμπορικού και τεχνικού τμήματος

    Δεν νομίζω όμως θα τους κοστίσει. Το παιχνίδι θα το φτιάξουν εντός 3μηνου, τα λεφτά θα τα βγάλουν
    Θα πετάξουν και μια ανακοίνωση για Witcher 4 με τίποτα art που δεν είχαν συμπεριληφθεί στο 3 (Ω ναι για Ciri μιλάω) και θα χτίσει hype για τα επόμενα 8 χρόνια
    Καλά, δεν είναι απόλυτο αυτό.

    Δες την Guerrilla Games που το γύρισε από FPS (Killzone) σε open-world RPG (HZD). Τελείως διαφορετικά genres, αλλά άρτιο τεχνικό αποτέλεσμα αμφότερα.

    Είμαι σίγουρος ότι και η ND αν έβγαζε open world RPG (εντελώς εγωιστικά το απεύχομαι ) θα ήταν εξίσου optimized με τα linear games που έχουν βγάλει στο παρελθόν.

    Το Α και το Ω είναι να ξέρεις να προγραμματίζεις και αυτό απαιτεί θητεία/σκληραγώγηση σε συγκεκριμένου τύπου μηχανήματα...

  20. The Following 4 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Kkritikos (02-01-2021),Lefteris_X (02-01-2021),mihalis13 (02-01-2021),ntsmrtz (03-01-2021)

  21. #854
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια ολα καλα αλλα καποια πραγματα αληθεια μου καινε τον εγκεφαλο λιγακι (χαριτολογωντας παντα).

    Θυμαμαι οταν ειχε βγει το RDR2 ημουν απο τους λιγους σε αυτο εδω το φορουμ που παρολο που λατρεψα στο συνολο του το παιχνιδι, κριτικαρα εντονα το απιστευτα βαρυ και αργο gameplay του, το απαρχαιωμενο κυριολεκτικα χειρισμο του που απο το GTA3 στο PS2 3 γενιες πισω, ακολουθει την ιδια φιλοσοφια, και φυσικα το combat AI. Και παρολο που η κριτικη μου ηταν καλοπροεραιτη δεχθηκα ο ιδιος σφοδρη κριτικη (θα ελεγα στα ορια της επιθεσης σε καποια σημεια) απο μια κλικα ατομων. Και αυτο γιατι για καποιο λογο η Ροκσταρ παιρνει τρελο συγχωροχαρτι για πολλα πραγματα.

    Οποτε δεν μπορω να ακουω για κακο ΑΙ οταν μοσχοπουλανε τα GTA και RDR με το χειροτερο ,κατα τη γνωμη μου παντα, shooting system που υπαρχει στη βιομηχανια σημερα και μια ΑΙ που το συνοδευει αναλογα... Πυροβολαει ο αλλος target που κανει 100αρι sprint με 2 κουμπια... και για το επομενο target? Απλα πατα δεξια ή αριστερα το dpad και εισαι ετοιμος...ε δε ξερω... το 2001 μπορει να ηταν πρωτοποριακο shooting... το 2019 ειναι κομματακι αρχαιο...

    Τωρα δε θελω να κανω τετοια ποστ γιατι πραγματικα μπαινουμε σε χωραφια αχρειαστης αντιπαραθεσης, αλλα δεν μπορω και την αδικια. Ειπαμε. Ολα τα promotional videos ειδα. Ειδα και τα gameplay demos. Δεν καταλαβα σε τι βαθμο παραπλανησαν (εξαιρεση εννοειται οι κονσολες ps4/xbox που εκει ηταν ο ορισμος της παραπλανησης). Σιγουρα οπως καθε τι παρπυσιαζεται σαν demo ειναι σε ενα βαθμο χειραγωγημενο, αλλα δεν ενιωσα οτι το παιχνιδι δεν εχει σχεση με αυτο που διαφημιστηκε. Θα συμφωνησω για τον Keanu Reaves οτι απλα εγινε για να προμοταρει το παιχνιδι. Θα συμφωνησω οτι το release θα μεινει στην ιστορια ως ενα απο τα χειροτερα στην βιομηχανια. Θα συμφωνησω ιδιως στο γεγονος οτι το παιχνιδι βγαζει μια PC φιλοσοφια που κανει περισσοτερη ζημια παρα καλο στο παιχνιδι. Και ιδιως πληττει τις κονσολες.

    Τελωσπαντων μην παρεξηγηθω δεν θελω να αλλαξω κανενος την γνωμη. Σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που απογοητευκαν οικτρα και περιμεναν πολυ περισσοτερα απο αυτα που τους εδωσε το παιχνιδι, αλλα οκ υπαρχουν αντιστοιχα και αλλοι που πηραν το ακριβως αντιθετο.

  22. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Conjure7 (03-01-2021),mihalis13 (02-01-2021),panos74gr (02-01-2021)

  23. #855

    Default

    Μα πέρα από την αρχική κρυάδα νομίζω ότι από θεμα gameplay, world building και εξέλιξης είναι εφάμιλλο του Witcher
    Ομολογώ ότι το first person και έμενα στην αρχή με ξένισε αλλά τελικά όντως συντελεί στο immersion

    Τέλος, βλέπεις ότι τα παιχνίδια της cdpr δεν τα παίρνεις για το main story, αλλά για την ποικιλία των side quests
    Ξεκινάς και δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις αλλά κυρίως διαφορετικη προσέγγιση
    Πρέπει να πάω στο τάδε διαμέρισμα να πάρω τα data κάποιου. Μπορώ να μπω από την κεντρική με full attack
    Η να πάω από την πλαϊνή εάν έχω ψηλό unlock
    Η ακόμη (το αγαπημένο μου) πάω στην διπλανή πολυκατοικία και με fortified ankles πηδάω στο μπαλκόνι
    Τρέλα

    Valhalla πχ ξέρεις έχεις camps (μόνο το skin αλλάζει) η ξερωγω θα βάλεις τις πέτρες την μια πάνω στην άλλη να πάρεις points. Στο origins ήταν αστερισμοί
    Τα ίδια mechanics παντού

  24. The Following 3 Users Say Thank You to tutuyo For This Useful Post:

    Conjure7 (03-01-2021),mihalis13 (02-01-2021),Valkyre (02-01-2021)

  25. #856
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάντως όσοι έχουν παίξει το παιχνίδι νομίζω έχουν καταλάβει πως δεν γινόταν
    Spoiler!


    Το spoiler αφορά την αρχή του παιχνιδιού ουσιαστικά. Τις 4-5 πρώτες ώρες.
    Spoiler!

  26. #857

    Default

    Εγώ πάντως έχω πάθει "ζημιά".
    Γύρισα σπίτι και μην έχοντας τη δυνατότητα πλέον να το παίξω δεν μου κάνει κέφι να παίξω τίποτα άλλο.

  27. #858

    Default Cyberpunk 2077

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Εγώ πάντως έχω πάθει "ζημιά".
    Γύρισα σπίτι και μην έχοντας τη δυνατότητα πλέον να το παίξω δεν μου κάνει κέφι να παίξω τίποτα άλλο.
    Καλυτερα να το παρεις με λαχτάρα οταν ειναι ωρα παρά να το παρεις τωρα και να ξενερώσεις.
    Ενα σωρο καλα games υπάρχουν δωσε !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    captainjacko (03-01-2021),Conjure7 (03-01-2021)

  29. #859
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Καλυτερα να το παρεις με λαχτάρα οταν ειναι ωρα παρά να το παρεις τωρα και να ξενερώσεις.
    Ενα σωρο καλα games υπάρχουν δωσε !


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Το καλύτερο σχόλιο !!δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω ποιο πολύ μαζί σου Γιάννη

    Εχουμε ένα καρο παιχνίδια από 2020 που έχουν πάρει και όλες τις διορθώσεις που έπρεπε να έχουν σε αυτό το σημείο AAA τίτλοι σε μισή τιμή και ακόμα
    χαμηλοτερα με τις προσφορές ειδικά με τα exclusive η Σονυ το έχει πάει σε άλλο επίπεδο

    Εχει γίνει τόσος ντόρος με το συγκεκριμένο παιχνίδι και αναρωτιέμαι γιατί κάποιος σήμερα να δώσει 70 ευρώ και πάρει ένα αποδεδειγμένα broken game
    που ακόμα και η ίδια η Σονυ έχει αφαιρέσει από το Store??

    Δώστε χρόνο στο Cyberpunk δεν είναι έτοιμο ακόμα την πατήσαμε αρκετοί γιατί βιαζομασταν υπερβολικά δεν υπάρχει λόγος δεν υπάρχει λόγος
    να κάνετε το ίδιο και εσείς παιδιά

    Σε μερικούς μήνες με λίγο υπομονή είμαι σίγουρος ότι θα έχετε μια παρά πολύ καλή εμπειρία και με λιγότερα χρήματα απο αυτό που
    θα αγοράσετε τώρα broken με full price

  30. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    Kkritikos (03-01-2021)

  31. #860
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Menace, Blood Money, Lemmings (μερικές από τις πιο εμπορικές επιτυχίες στα 16-μπιτα αυτοί οι τίτλοι, καθώς στα 8-μπιτα είχε ολόκληρο κατάλογο. Μιλάμε για 35 χρόνια dev.)




    Αναφορικά με το cp77 έχω κάποια άποψη (ποιος ενδιαφέρεται θα μου πείτε) το ξεκίνησα σε pc (οπότε δεν μπορώ να προσφέρω τίποτα στην ps5 εμπειρία) έχω κανά 10ωρο.
    Δεν θα γράψω, ΑΛΛΑ... το καλάθι είναι μικρό, καθώς περίμενα από ένα game (cp77) που ανακοινώθηκε πριν την κυκλοφορία του gta5 (νομίζω... εάν όχι sorry) να μπορώ τουλάχιστον να παίξω κάπως "decent" βρε παιδί μου όσον αφορά τον χειρισμό με keyb+mouse...

    Τέθηκε και η σύγκριση με το rdr2. Υποκειμενικά, εντελώς εσφαλμένη (έτσι όπως παρουσιάστηκε το game cp77) κάνει το rdr2 να φαίνεται (ίσως όχι άδικα) ως το απαύγασμα της gaming εμπειρίας.

    Όταν το τελειώσω, ίσως επανέλθω. Αν και με βλέπω να καλοκοιτάω την ιδέα να ασχοληθώ ΟΤΑΝ φτιάξουν το παιχνίδι (μπορεί να έχω γίνει λίγο περίεργος λόγω ηλικίας και δεν είμαι δεκτικός σε κάποια πράγματα)

  32. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    captainjacko (03-01-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •