Page 1 of 18 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 354

Thread: Windows 10

  1. #1
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default Windows 10

    Windows 10 is the official name for Microsoft's next version of Windows

    The new Windows 10 start menu.





    "Continuum" view in Windows 10.



    Last edited by Viper; 30-09-2014 at 22:09.

  2. #2
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Xbox,xbox 360, xbox one
    Windows 7, windows 8, windows 10(αν και η αρχική ιδέα ηταν να ονομαστούνε one!! )
    Δεν τα παμε καλα με την αρίθμηση..
    Πάντως τα περιμενω με ενδιαφέρον.
    Spoiler!

  3. #3
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λιγα πραγματα ενδιαφεροντα βλεπω, το start δεν το προσμετρω καν γιατι δεν μπορει να θεωρηθει η διορθωση της μαλακιας που εκαναν με τα 8 σαν feature. Το μονο πραγματικα νεο που ειδα ειναι τα πολαπλα desktop, κατι που κανουν τα unix εδω και 15-20 χρονια. Και επισης βλεπω οτι το desktop ειναι ακομα ασχημοτερο απο το aero των 7.

  4. #4
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    κι εγώ, με κρατημένη την ανάσα είμαι, για την υπερ-έκδοση των Win 10.

    κράτα γερά MS, πάντα μπροστά*


    ΥΓ: * με την όπισθεν όμως. Έχω πεθάνει στα γέλια. 2014 και έχει φτάσει στο 1.33 να μας εξηγεί τι εστί technical preview. Καλά, σε ποιους απευθύνεται το video; Άσε τα χαρακτηριστικά....μωρ τι μας λες; θα κάνουμε search και θα μας επιστρέφει στοιχεία από net; ΟΥΑΟΥ, πρώτη φορά αυτό το κάνει OS (not). Εχμ, πήραμε τα @@ μας κυρία MS με το Metro UI, το μεγαλώσαμε, το τεντώσαμε, το βάλαμε εδώ, εκεί......τελικά θα σμικρυνθεί και θα μπει στο start menu (που παραμένει ίδιας αρχιτεκτονικής πάνω-κάτω εδώ και 20 χρόνια).......ενώ πλέον έχουμε τα προγράμματα από το Win app store....που "ω, θαύμα" θα τα έχουμε όχι μόνο full screen αλλά και σε παράθυρα; Ε, να χειροκροτήσω τότε, γιατί η MS μας προσφέρει αυτό που έκαναν όλα τα παραθυρικά OS από το Xerox OS το 1974 έως σήμερα, ως.....καινοτομία. Α, ρε MS, δεν σταματάς τις καινοτομίες με τίποτα. Κάτι έλεγα για Virtual Machine εντός Xbone....μήπως τώρα θα δρέψει καρπούς η MS, με συμβατότητα στα Win 10 (υποθέτω, δεν το ξέρω) ;;; Εμετός - απλά.

  5. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (01-10-2014)

  6. #5
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάντως εμένα το start δεν μου έλειψε καθόλου να πω την αλήθεια.
    Ούτε το metro στυλ το χρησιμοποιήσα.
    Αλλά απο τα win7 τα θεωρώ καλύτερα μιας και ήταν πιο ελαφρια και πιο γρήγορα.
    Spoiler!

  7. #6

  8. #7
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ισχυει, και νομιζω και h265, απο την τελευταια build που βγηκε την Τριτη, θελω εδω και καιρο να γραψω καποιες εντυπωσεις απο την preview, αλλα οι υποχρεωσεις δεν με αφηνουν.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    muku (28-11-2014),Viper (28-11-2014)

  10. #8
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Πες μονο αν ειναι θετικες η αρνητικες οι εντυπωσεις και τα αναλυτικα τα γραφεις οταν βρεις χρονο!

  11. #9
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Σίγουρα καλύτερο από τα 8

    Στάλθηκε από το Xperia SP

  12. #10
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    What's new in Windows 10 for PCs? A lot.

    The 9 biggest announcements from Microsoft's Windows 10 event



    We announced that a free upgrade for Windows 10 will be made available to customers running Windows 7, Windows 8.1, and Windows Phone 8.1 who upgrade in the first year after launch.*

    This is more than a one-time upgrade: once a Windows device is upgraded to Windows 10, we will continue to keep it current for the supported lifetime of the device – at no additional charge.
    http://blogs.windows.com/bloggingwin...ws-windows-10/

  13. #11
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πολλά συγχαρητήρια από εμένα προς τη Microsoft, για την τρισμέγιστη προσπάθεια που επιδεικνύει στα Windows 10.

    Πολλά νέα feature, αρκετά streamlined εμπειρία μεταξύ συσκευών, ροή εργασίας που θα βολεύει διαφορετικά είδη χρήσης και κυρίως.....................

    ..........έχω κυριολεκτικά χεστεί επάνω μου με το HoloLens. Για εμένα, το πραγματικό αστέρι από όλη την παρουσίαση. Κυριολεκτικά, πάμε στην εποχή Star Trek με πιο γοργά βήματα απ' ότι περίμεναν οι περισσότεροι.

    Όσοι με ξέρουν / έχουν παρακολουθήσει επί σειρά ετών, είμαι 100% Microsoft disbeliever - hater, συνεπώς για να βγαίνουν από το στόμα μου τα παραπάνω, όχι απλά "σημαίνουν κάτι καλό/θετικό", αλλά ομολογώ πως είμαι truly intrigued + excited, για πρώτη φορά στην ιστορία δεκαετιών που μελετώ την Microsoft και τα προϊόντα της. Ειλικρινά, δεν το περίμενα να είναι ΤΟΣΟ καλό το HoloLens, όπως βέβαια και τα νέα Windows 10.

    Κοίτα να δεις που θα με κάνει να βάλω χέρι στην τσέπη για 1η φορά, ώστε να αγοράσω το HoloLens, άπαξ και αποδειχθεί στην πράξη αυτό που επέδειξαν.

    Apple που είσαι; Ακούς; Παίρνεις πρέφα; Καλό το τηλέφωνο, καλή η ταμπλέτα, ωραίο το Mac OS, αλλά μπροστά στο HoloLens, είναι........σύγκριση σκαραβαίου με το.....DeLorean.

  14. #12
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Τόσο καλό το hololens? Δεν έχω κάτσει να δω την παρουσίαση αναλυτικά επειδή έχω αρκετά τρεξίματα τελευταία αλλά για να γράφεις εσύ μια παράγραφο με θετικά σχόλια για την MS τότε πρέπει να το τσεκάρω. Γενικά πάντως η MS αλλάζει στάση από αυτά που παρατηρώ ως developer. Σιγά σιγά κάνει το .NET open source, έβγαλε δωρεάν full έκδοση του Visual Studio με licence που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι και από μικρές εταιρείες, όχι απλά από χομπίστες. Τα Windows 10 διαβάζω δωρεάν τον πρώτο χρόνο για όσους έχουν 8 και 7. Καλά το πάνε από θέμα πολιτικής. Τώρα σαν λειτουργικό, δεν ξέρω τι λέει αλλά είμαι αισιόδοξος. Α επίσης έχει κάνει τρομερή δουλειά με το Dx 12 και πιστεύω με την κυκλοφορία των Windows 10 θα αρχίσουμε να βλέπουμε σιγά σιγά τα αποτελέσματα στα PC Games. Γενικά τα τελευταία χρόνια, αν εξαιρέσουμε το Xbox που τα σκάτωσε πανηγυρικά στην αρχή, έχει αλλάξει πολύ σαν εταιρεία, προς το καλύτερο.

  15. #13
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λιγο που εχω δουλεψει τα 10, ειναι ποιο βαρια απο τα 8, αλλα σιγουρα πολυ ποιο desktop λειτουργικο. charms και αηδιες εχουν παρει τον πουλο, και εχει μπει ενα νεο start που ειναι ενδιαφερον σαν υλοποιηση. Για το hololens και εγω εχω περιεργεια να δω την παρουσιαση, γιατι απο τα λιγα που διαβασα δεν εντυπωσιαστηκα.

  16. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Zeichef (04-03-2015)

  17. #14
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Εγω τα 10 δεν τα εχω δει αλλα απο την στιγμη που θα τα δωσει free σε οσους εχουν 7 και 8 θα τα βαλω .

    xbox:Christoforo7s

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    AriStos13 (23-01-2015),tsakali GR (24-01-2015)

  19. #15
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Αν εχεις 8 σιγουρα αξιζει η αναβαθμιση, εαν εχεις 7 δεν ξερω ακομη. Επισης να εχεις υποψιν σου οτι πιθανα το upgrade δεν θα κρατησει τα προγραμματα σου αλλα μονο τα αρχεια.

  20. #16
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    8.1 εχω ενταξει ετσι και αλλιως χρειαζεται ενα format .

    xbox:Christoforo7s

  21. #17
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default


  22. The Following User Says Thank You to Viper For This Useful Post:

    Leon_DiZ (03-03-2015)

  23. #18
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Να πω εδω οτι η τελευταια build πριν λιγες εβδομαδες εβαλε την cortana, αλλα μου λεει οτι δεν υποστηριζεται στην χωρα μου. Ενταξει λογικο ειναι απο την στιγμη που δεν υπαρχει καν ελληνικο UI ακομα.

  24. #19
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Viper View Post

    'Ολα πολύ ωραία που έδειξε. Δεν είναι κάτι πρωτοποριακό, αλλά παίρνει αυτά που έχουν κάνει άλλες εταιρείες ένα βήμα παραπέρα (ειδικά αυτό με το δεξί κλικ που δεν σε βγάζει από την σελίδα μου φαίνεται πολύ ωραίο).

    Καιρό περιμένω να κάνει κάτι αντίστοιχο και η Google (της οποίας το Google Now είναι απίστευτο στα κινητά) / Apple.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. #20
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εφτιαξα νεο θεμα και μετεφερα εδω τα σχετικα posts, καλο ειναι να αφηνουμε και απο την μνημη μας τα τραγικα 8, και να μην συνδεονται με τα πολλα υποσχομενα windows 10.

  26. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Leon_DiZ (03-03-2015),muku (03-03-2015)

Page 1 of 18 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •