View Poll Results: Retail ή Digital;

Voters
103. You may not vote on this poll
  • Retail

    88 85.44%
  • Digital

    15 14.56%
Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 20 of 107

Thread: Retail ή Digital;

  1. #1
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default Retail ή Digital;

    Ανοίγω αυτό το thread για να συζητήσουμε αυτό που λεει ο τίτλος. Retail ή Digital.
    Σύμφωνα με τη δική μου εκτίμηση, δε θα αργησει ο καιρος που θα προμηθευομαστε τα παιχνιδια μονο σε ψηφιακη μορφη. Εγινε με τη μουσικη αυτο, γινεται με τα βιβλια, ε, νομιζω οτι εφτασε η ωρα των παιχνιδιων. Σιγουρα μια τετοια κινηση εχει υποστηρικτες αλλα και πολεμιους. Σκοπος του νηματος αυτου ειναι να δουμε ποσοι και ποσοι.
    Αρχιζοντας, θα ηθελα να εκφρασω τη δικη μου γνωμη, η οποια ειναι καπου στη μεση, ή τεινει λιγο προς την ψηφιακη μερια. Προσφατα απεκτησα κι εγω το PSN+ και κατεβασα σε ψηφιακη μορφη τα προσφερομενα παιχνιδια. Οπως ειχα πει και στο αντιστοιχο νημα, αυτο με εκανε να ασχοληθω με καποια τα οποια ειχα παρατησει παλιοτερα, οπως το LBP 2. Πιστευω οτι σε αυτο βοηθησε η αμεσοτητα του, οπως εγω λεω «one button play». Απλα επιλεγεις το παιχνιδι απο τη λιστα, πατας το κουμπακι και εισαι μεσα στο παιχνιδι. Δε ξερω... Με εμενα λειτουργει ανασταλτικα το να ψαχνω να βρω το παιχνιδι, να βγαζω το παλιο απο την κονσολα, να βαζω το καινουργιο, κλπ κλπ. Οπως μου ειπε και ο Master: “Σιγα τον κοπο...”. αλλα τελικα για εμενα ετσι λειτουργει.
    Επίσης, σε digital μορφη, κάποιος παίρνει το παιχνίδι κυριολεκτικά πρώτος. Αυτο ειναι το θετικο κομματι...
    Στα αρνητικα τωρα, εντοπιζονται πολλα στοιχεια.

    Το πρωτο ειναι αυτο τα παλιο «ενστικτο» του καθε gamer που θελει να κρατα στα χερια του το παιχνιδι, να αισθανεται οτι δεν πληρωσε αερα. Σεβαστο και το καταλαβαινω. Κι εμενα μου αρεσει αυτο. Με το να μην εχει κατι χειροπιαστο, αισθανεται οτι δεν αγορασε κατι. Ομως, πιστευω οτι αυτο προκειται να αλλαξει συντομα. Θεμα συνηθειας ειναι.

    Το δευτερο ειναι το γνωστο θεμα της συλλογης. Ποτε δε συνέλεγα παιχνιδια και καθε φορα που ηθελα να παρω μια καινουργια κονσολα, πουλαγα την παλια μαζι με τα παιχνιδια πακετο. Αρα εμενα δε με αγγιζει αυτο το θεμα, αλλα σιγουρα πολλους απο εμας τους πειραζει.

    Τριτον, ειναι το θεμα της μεταπωλησης. Ενα παιχνιδι σε ψηφιακη μορφη δε μπορεις να το πουλησεις για να παρεις καποιο αλλο, οπως γινεται με τα κανονικα. Αυτο με πειραζει κι εμενα να ειμαι ειλικρινης, επειδη ετσι κινουμαι προκειμενου να παρω νεα παιχνιδια. Σοβαρο μειον αυτο λοιπον.

    Περιμενω να ακουσω και τις δικες σας γνωμες, ετσι για να δουμε προς τα που παει το ρευμα μεταξυ μας.
    Last edited by Dragonpaul; 17-06-2013 at 01:45.

  2. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    mihalis13 (19-10-2021)

  3. #2
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    digital εφοσον ομως η τιμη του χαμηλωσει τουλαχιστον 10 ευρω απο το retail.
    Συλλογη δεν με νοιαζει μιας και με το ps3 ειπα να κρατησω και τι εγινε ξερω οτι καποτε θα καταλληξουν στο παταρι.
    Μεταπωληση ενταξει εκει συμφωνω αλλα αν ειχα το παιχνιδι στον σκληρο θα το επαιζα περισσοτερο αυτο το βαλε το δισκακι μεσα και περιμενε να δεις αν εχει ατομα online με κανει να ψιλοβαριεμαι.

  4. #3
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Οι Fun των συλλεκτικων εκδοσεων (μεσα σε αυτους και εγω) θα ξενερωσουν απιστευτα με τηνDigital μορφη, θεωρω καθαρη κοροιδια της Digital Collector's που λογικα θα υπαρξουν για να μην μεινει κανενας παραπονεμενος.
    Φιλικα!
    Στεφανος.
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  5. #4
    Forum GOD the master's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,843
    PSN ID
    Kuromajo__
    Name
    リーナ

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    digital εφοσον ομως η τιμη του χαμηλωσει τουλαχιστον 10 ευρω απο το retail.

    αυτο ποτε δεν το καταλαβα...
    ψηφιακα παιχνιδια να ναι πιο ακριβα απο το δισκακι!
    δηλαδη τι ειδους κοροιδια ειναι αυτη?>

  6. #5
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Όσο αναφορά στο θέμα της μεταπώλησης από ότι φαίνεται πως επιτρέπεται να πουλάς:
    http://www.insomnia.gr/topic/451471-...F%CE%BD%CE%B5/
    Το digital από ότι δείχνει είναι το μέλλον του gaming. Το digital distribution στους υπολογιστές με steam, greenmangaming, origin, gog etc. δείχνει να κερδίζεις όλο και περισσότερους οπαδούς, όπως εμένα. Εύκολη πρόσβαση, αυτοματοποιήμενα install-unistall, patches, όλα τακτοποιημένα σε μια βιβλιοθήκη. Θεωρώ πως στο digital το σημαντικότατο θέμα είναι η τιμή του παιχνιδιού, αφού το θεωρώ πολύ φθηνότερο από ένα retail. Από την άλλη πιστεύω μόνο στις συλλεκτικές retail, αφού το παίρνεις πλέον ένα παιχνίδι με μια πλαστική θήκη και ένα Manual 30 σελίδων το θεωρώ κοροιδία. Όσοι μεγαλώσαμε στο pc gaming μπορούν να καταλάβουν τι εννοώ.
    Last edited by Nikoladim; 11-09-2012 at 16:13.

  7. #6
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το digital ειναι μια κοροϊδια για μενα, μου ζηταν να πληρωσω τα ιδια λεφτα με το retail χωρις ομως να εχω ουτε δισκακι, ουτε να μπορω να το πουλησω μετα.



    Εαν και μονο εαν το digital είχε την μιση τιμη απο το retail θα μπορουσε να υπαρχει κουβεντα με τα υπερ και τα κατα του, τωρα ειλικρινα δεν βρισκω τι λογο εχει μια τετοια κουβεντα.

  8. #7
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Προστέθηκε poll.

    Να πω και εγώ την γνώμη μου.
    Θεωρώ οτι το "one click gaming" δεν είναι τίποτα μπροστά στο:
    1. Έχω την συλλογή μου και την χαίρομαι.
    2. Αν το βαρεθώ το παιχνίδι μπορώ να το πουλήσω/χαρίσω αλλού ή μπορώ να το δανείσω.
    3. Έχω manual που μπορώ να το διαβάσω όπου θέλω και όχι μόνο στον υπολογιστή/PS3
    4. Στα collector's έχω πολλά ωραία extra πραγματάκια να χαίρομαι.

    και άλλα...

    Επίσης θεωρώ οτι θα αργήσει αρκετά το θέμα μέχρι να γίνει 100% πραγματικότητα. Και στην μουσική που αναφέρθηκες Παύλο δεν νομίζω οτι έχει γίνει 100%. Πολύς κόσμος προτιμάει να αγοράζει τα CD απο το να τα αγοράζει ψηφιακά (δεν έχω αγοράσει ποτέ μουσική ψηφιακα).

  9. #8
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Στα θετικά του digital περιεχομένου να προσθέσω και το περιβαλλοντολογικό.

    Από κει και πέρα είναι καθαρά θέμα συνήθειας όπως το CD vs. mp3 (flac ή οτι άλλο θέλεις).Όσο για τις CE, δεν θεωρώ οτι θα πάψει η retail μορφή τους να υφίσταται.

    Την δεδομένη στιγμή είμαι υπέρ του retail.Υψηλή τιμή του digital και μεταπώληση οι λόγοι.

  10. #9
    PS4forums Addict konstantinos's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ιεραπετρα κρητη
    Posts
    1,911
    PSN ID
    kostantlnos

    Default

    Retail φυσικα διοτι μου αρεσουν κ μαζευω τις collectors.


    My Youtube Channel 'Show me the stuff inside' unboxing collectors editions videogames movies and more.

  11. #10
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Digital, αλλά ΜΟΝΟ αν η τιμή είναι σωστή (βλ. PS+).

    Δεν θα έδινα ποτέ ¤70 για downloadable game...

  12. #11
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Προστέθηκε poll.

    Να πω και εγώ την γνώμη μου.
    Θεωρώ οτι το "one click gaming" δεν είναι τίποτα μπροστά στο:
    1. Έχω την συλλογή μου και την χαίρομαι.
    2. Αν το βαρεθώ το παιχνίδι μπορώ να το πουλήσω/χαρίσω αλλού ή μπορώ να το δανείσω.
    3. Έχω manual που μπορώ να το διαβάσω όπου θέλω και όχι μόνο στον υπολογιστή/PS3
    4. Στα collector's έχω πολλά ωραία extra πραγματάκια να χαίρομαι.

    και άλλα...

    Επίσης θεωρώ οτι θα αργήσει αρκετά το θέμα μέχρι να γίνει 100% πραγματικότητα. Και στην μουσική που αναφέρθηκες Παύλο δεν νομίζω οτι έχει γίνει 100%. Πολύς κόσμος προτιμάει να αγοράζει τα CD απο το να τα αγοράζει ψηφιακά (δεν έχω αγοράσει ποτέ μουσική ψηφιακα).
    Καταρχήν, για τη μουσική, δεν είπα ότι έχει γίνει 100%, αλλα τείνει να γίνει.
    Στα αλλα τώρα...

    1) το καταλαβαίνω αυτο, απλά δε βρίσκω κάτι πρακτικό. Αν με το να λες "τη χαίρομαι", εννοείς το οπτικό κομμάτι μόνο, πάω πάσο.

    2) συμφωνώ.

    3) τελευταίως οι εταιρίες αρχίζουν να σμικρυνουν τα manuals. Σε παραπέμπουν αλλού να διαβάσεις τα του παιχνιδιού.

    4) συμφωνω. Συλλεκτική αξία.

  13. #12
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Retail εννοείται μιας και μου αρέσει να βλέπω σαν συλλογη τα παιχνίδια μου
    Επίσης μεγάλο + είναι ότι παίρνω το παιχνίδι που αγόρασα πχ Fifa και μαζευόμαστε σπίτι ενός φίλου και λίωνουμε
    Το ότι δανείζεις/δανείζεσαι από άλλους παιχνίδια
    Το ότι τα τραγουδια έγιναν πλεον σε ψηφιακη μορφη είναι πολύ διαφορετικο γιατι άλλο να κουβαλαω σε ενα Mp3 player 500 τραγούδια και αλλιώς να έχω μόνιμα 20-25 cd μαζί μο.Επίσης η τιμη πλεον να κατεβασεις ένα μουσικο αλμπουμ είναι 10-12 ευρώ και όχι 20-25 που ήταν παλαιότερα.
    Αν τα digital κάνανε 25 ευρώ τότε θα συζητούσα τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα τους σε σχέση με τα retail
    Spoiler!

  14. #13
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Καταρχήν, για τη μουσική, δεν είπα ότι έχει γίνει 100%, αλλα τείνει να γίνει.
    Στα αλλα τώρα...

    1) το καταλαβαίνω αυτο, απλά δε βρίσκω κάτι πρακτικό. Αν με το να λες "τη χαίρομαι", εννοείς το οπτικό κομμάτι μόνο, πάω πάσο.

    2) συμφωνώ.

    3) τελευταίως οι εταιρίες αρχίζουν να σμικρυνουν τα manuals. Σε παραπέμπουν αλλού να διαβάσεις τα του παιχνιδιού.

    4) συμφωνω. Συλλεκτική αξία.
    Είναι όπως και με τις φιγούρες που συλλέγεις εσύ. Μπορεί να μην έχουν τόσο συλλεκτιή αξία αλλά εμένα μου αρέσει να έχω στην συλλογή μου τα παιχνίδια που μου άρεσαν και αγάπησα

  15. #14
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Εγώ είμαι υπέρ του digital αλλά με την μορφή που του δίνει η sony με το Plus. Δλδ συνδρομή και μετά δωρεάν παιχνίδια έστω και για όσο καιρό είμαι Plus. Το να βγαίνουν καινούργια παιχνίδια και να ζητάνε ξέρω γω 59.90 είναι fail. Το πολύ 20 Ε και θα πουλάνε από τον server τους χωρίς να χαλάσουν σεντσ για δισκάκια,κουτάκια,προμηθευτές,μεσάζοντες,καταστήμα τα,τίποτα.


    Ένα + για μένα ακόμα στο digital είναι πως σε περίπτωση που πάρεις την κονσόλα μαζί σου δεν κουβαλάς και άλλο τόσο όγκο για τα παιχνίδια.

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  16. #15
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Πολυ ωραιο θεματακι.

    Θα ψηφιζα retail αλλα υπαρχει ενα προβλημα κυριως με ορισμενα παιχνιδια που δεν αξιζουν να ειναι retail.Τι θελω να πω? Το online κομματι ενος τιτλου κατα πρωτο λογο.Δεν βρισκω νοημα το να υπαρχει σε δισκακι.Ποσο μαλλον εαν το main story ειναι της πλακας 5 ωρες.Ενα τετοιο παιχνιδι δεν θα ηθελα να υπαρχει σε κανονικη μορφη παρα μονο digital.
    Κατα δευτερο λογο , υπαρχουν παιχνιδια που δεν ειναι πανω απο 4 GB και παλι το πληρωνεις σε τιμη κανονικου bluray.Ε και αυτα λοιπον καλο ειναι να υπαρχουν μονο στο PSN (ή οποια αλλη υπηρεσια θελετε).

    Δεν θα αναφερθω σε περιπτωσεις συλλογης ή "φυσικης επαφης" με το παιχνιδι (ακομα και το να πας βολτουλα στα μαγαζια να αγορασεις ενα παιχνιδι ειναι "υγιες"-πολυ πιο υγιες απο το να κατεβαζεις απο τον καναπε σου το καψιμο του εγκεφαλου σου LOL) καθως ειμαι εννοειται υπερ της retail μορφης σε αυτες τις περιπτωσεις.

    Επομενως, ειμαι καπου στο ενδιαμεσο και σιγουρα δεν θα παθω εγκεφαλικο αν καποια στιγμη δω μονο ψηφιακη μορφη παιχνιδιων.Δεν ψηφιζω στο poll παντως γτ δεν με αντιπροσωπευει τιποτα απολυτως κυριοι (ο παρανοϊκος ξερω γω)
    Satan has left his killing floor
    PS4

  17. #16
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Είναι όπως και με τις φιγούρες που συλλέγεις εσύ. Μπορεί να μην έχουν τόσο συλλεκτιή αξία αλλά εμένα μου αρέσει να έχω στην συλλογή μου τα παιχνίδια που μου άρεσαν και αγάπησα
    Mα εκανα και μονος μου το συνειρμο οταν το εγραφα. Και γι'αυτο ειπα οτι αν εχει να κανει με το "οπτικο/αισθητικο κομματι", το καταλαβαινω. Βεβαια, μια σημαντικη διαφορα ειναι οτι οι φιγουρες ειναι "προορισμενες" γι'αυτο το σκοπο, δηλαδη το display και μονο.
    Last edited by Dragonpaul; 11-09-2012 at 19:18.

  18. #17
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Retail προς το παρόν, διότι θεωρώ κοροιδία τις τιμές των digital. Τουλάχιστον μεταξύ των καταστημάτων υπάρχει κάποιος ανταγωνισμός και μπορούμε να πάρουμε κάποια παιχνίδια αρκετά φτηνότερα από το list price καθώς και να τα ανταλλάξουμε ή να τα δανείσουμε σε φίλους μας. ¶σε που μερικούς μήνες μετά τα πέρνεις μισή τιμή ή και λιγότερο.

    Επίσης, είμαι πολύ σκεπτικός με το να γυρίσουμε πλήρως σε digital, γιατί με τον τρόπο αυτό θα υπάρξει πλήρες μονοπώλιο και θα αγοράζουμε αναγκαστικά μόνο από το PSN. Αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει σε μείωση του κόστους, λόγο της εξάλειψης των μεσαζόντων, αλλά η υποψία μου είναι ότι μάλλον θα μας τα πέρνουν χοντρά.

  19. #18
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by modecris View Post
    Εγώ είμαι υπέρ του digital αλλά με την μορφή που του δίνει η sony με το Plus. Δλδ συνδρομή και μετά δωρεάν παιχνίδια έστω και για όσο καιρό είμαι Plus. Το να βγαίνουν καινούργια παιχνίδια και να ζητάνε ξέρω γω 59.90 είναι fail. Το πολύ 20 Ε και θα πουλάνε από τον server τους χωρίς να χαλάσουν σεντσ για δισκάκια,κουτάκια,προμηθευτές,μεσάζοντες,καταστήμα τα,τίποτα.


    Ένα + για μένα ακόμα στο digital είναι πως σε περίπτωση που πάρεις την κονσόλα μαζί σου δεν κουβαλάς και άλλο τόσο όγκο για τα παιχνίδια.
    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Πολυ ωραιο θεματακι.

    Θα ψηφιζα retail αλλα υπαρχει ενα προβλημα κυριως με ορισμενα παιχνιδια που δεν αξιζουν να ειναι retail.Τι θελω να πω? Το online κομματι ενος τιτλου κατα πρωτο λογο.Δεν βρισκω νοημα το να υπαρχει σε δισκακι.Ποσο μαλλον εαν το main story ειναι της πλακας 5 ωρες.Ενα τετοιο παιχνιδι δεν θα ηθελα να υπαρχει σε κανονικη μορφη παρα μονο digital.
    Κατα δευτερο λογο , υπαρχουν παιχνιδια που δεν ειναι πανω απο 4 GB και παλι το πληρωνεις σε τιμη κανονικου bluray.Ε και αυτα λοιπον καλο ειναι να υπαρχουν μονο στο PSN (ή οποια αλλη υπηρεσια θελετε).

    Δεν θα αναφερθω σε περιπτωσεις συλλογης ή "φυσικης επαφης" με το παιχνιδι (ακομα και το να πας βολτουλα στα μαγαζια να αγορασεις ενα παιχνιδι ειναι "υγιες"-πολυ πιο υγιες απο το να κατεβαζεις απο τον καναπε σου το καψιμο του εγκεφαλου σου LOL) καθως ειμαι εννοειται υπερ της retail μορφης σε αυτες τις περιπτωσεις.

    Επομενως, ειμαι καπου στο ενδιαμεσο και σιγουρα δεν θα παθω εγκεφαλικο αν καποια στιγμη δω μονο ψηφιακη μορφη παιχνιδιων.Δεν ψηφιζω στο poll παντως γτ δεν με αντιπροσωπευει τιποτα απολυτως κυριοι (ο παρανοϊκος ξερω γω)
    Πολυ ωραιες τοποθετησεις και απο τους δυο. Συμφωνω και με Χρηστο σχετικα με τη μεταφορα και τα παιχνιδια και με Maj σχετικα με το μεγεθος ενος παιχνιδιου.

  20. #19
    Member lpapostolis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30
    PSN ID
    lpapostolis
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Retail! Η συλλογή για μένα είναι πάρα πολύ σημαντική!

  21. #20
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    retail κ για μενα. αλλο να το εχεις στα χερια σου το game, να επεγεργαζεσαι το cover το βιβλιαρακι και αλλο να μην το "βλεπεις". νιωθεις οτι εχεις το παιχνιδι.

    Spoiler!

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •