View Poll Results: Retail ή Digital;

Voters
103. You may not vote on this poll
  • Retail

    88 85.44%
  • Digital

    15 14.56%
Results 1 to 20 of 107

Thread: Retail ή Digital;

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default Retail ή Digital;

    Ανοίγω αυτό το thread για να συζητήσουμε αυτό που λεει ο τίτλος. Retail ή Digital.
    Σύμφωνα με τη δική μου εκτίμηση, δε θα αργησει ο καιρος που θα προμηθευομαστε τα παιχνιδια μονο σε ψηφιακη μορφη. Εγινε με τη μουσικη αυτο, γινεται με τα βιβλια, ε, νομιζω οτι εφτασε η ωρα των παιχνιδιων. Σιγουρα μια τετοια κινηση εχει υποστηρικτες αλλα και πολεμιους. Σκοπος του νηματος αυτου ειναι να δουμε ποσοι και ποσοι.
    Αρχιζοντας, θα ηθελα να εκφρασω τη δικη μου γνωμη, η οποια ειναι καπου στη μεση, ή τεινει λιγο προς την ψηφιακη μερια. Προσφατα απεκτησα κι εγω το PSN+ και κατεβασα σε ψηφιακη μορφη τα προσφερομενα παιχνιδια. Οπως ειχα πει και στο αντιστοιχο νημα, αυτο με εκανε να ασχοληθω με καποια τα οποια ειχα παρατησει παλιοτερα, οπως το LBP 2. Πιστευω οτι σε αυτο βοηθησε η αμεσοτητα του, οπως εγω λεω «one button play». Απλα επιλεγεις το παιχνιδι απο τη λιστα, πατας το κουμπακι και εισαι μεσα στο παιχνιδι. Δε ξερω... Με εμενα λειτουργει ανασταλτικα το να ψαχνω να βρω το παιχνιδι, να βγαζω το παλιο απο την κονσολα, να βαζω το καινουργιο, κλπ κλπ. Οπως μου ειπε και ο Master: “Σιγα τον κοπο...”. αλλα τελικα για εμενα ετσι λειτουργει.
    Επίσης, σε digital μορφη, κάποιος παίρνει το παιχνίδι κυριολεκτικά πρώτος. Αυτο ειναι το θετικο κομματι...
    Στα αρνητικα τωρα, εντοπιζονται πολλα στοιχεια.

    Το πρωτο ειναι αυτο τα παλιο «ενστικτο» του καθε gamer που θελει να κρατα στα χερια του το παιχνιδι, να αισθανεται οτι δεν πληρωσε αερα. Σεβαστο και το καταλαβαινω. Κι εμενα μου αρεσει αυτο. Με το να μην εχει κατι χειροπιαστο, αισθανεται οτι δεν αγορασε κατι. Ομως, πιστευω οτι αυτο προκειται να αλλαξει συντομα. Θεμα συνηθειας ειναι.

    Το δευτερο ειναι το γνωστο θεμα της συλλογης. Ποτε δε συνέλεγα παιχνιδια και καθε φορα που ηθελα να παρω μια καινουργια κονσολα, πουλαγα την παλια μαζι με τα παιχνιδια πακετο. Αρα εμενα δε με αγγιζει αυτο το θεμα, αλλα σιγουρα πολλους απο εμας τους πειραζει.

    Τριτον, ειναι το θεμα της μεταπωλησης. Ενα παιχνιδι σε ψηφιακη μορφη δε μπορεις να το πουλησεις για να παρεις καποιο αλλο, οπως γινεται με τα κανονικα. Αυτο με πειραζει κι εμενα να ειμαι ειλικρινης, επειδη ετσι κινουμαι προκειμενου να παρω νεα παιχνιδια. Σοβαρο μειον αυτο λοιπον.



    Περιμενω να ακουσω και τις δικες σας γνωμες, ετσι για να δουμε προς τα που παει το ρευμα μεταξυ μας.
    Last edited by Dragonpaul; 17-06-2013 at 00:45.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •