View Poll Results: Retail ή Digital;

Voters
103. You may not vote on this poll
  • Retail

    88 85.44%
  • Digital

    15 14.56%
Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 81 to 100 of 107

Thread: Retail ή Digital;

  1. #81
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Retail με 1000.
    Αν και οι συσκευασιες retail στις κονσολες ποτε δε μου αρεσαν, προτιμουσα τα χαρτινα κουτια του παρελθοντος σε amiga και pc. Μακαρι να κυκλοφορουσαν και καποια απο τα indies σε retail που θα θελα να τα ειχα στη συλλογη μου οπως το trine. Προσωπικα εξακολουθω να απολαμβανω να κανω παραδοσιακα τα ψωνια μου, παρα ψηφιακα αγοραζοντας κωδικους.
    Περα απο τον εμπλουτισμο της συλλογης του καθενος μας και τη δυνατοτητα μεταπωλησης, ενα μεγαλο συν των retail ειναι οτι απασχολουν αρκετες θεσεις εργασιας με αποτελεσμα να δουλευουν πολλα μαγαζακια που μας δινουν την ευκαιρια να τα αποκτησουμε αρκετα φθηνοτερα τις περισσοτερες φορες.


  2. #82
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Το trine το ψάχνεις για ps ?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #83
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Γιατι υπαρχει? Ξερω οτι υπαρχει σε pc η Complete Edition.

  4. #84
    LF21's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Πτολεμαϊδα
    Posts
    24

    Default

    Προτιμώ digital, αλλά δεν θα ήθελα να καταργηθούν τα retail.

  5. #85
    IreneGR's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    11
    PSN ID
    RobotLovesKitty

    Default

    Συνήθως αγοράζω digital κάτω απο 5 ευρώ. Αν δω ένα παιχνίδι που με πορώνει το παίρνω και σε retail γιατί μαζεύω! To Ni No Kuni το είχε digital 5 ευρώ προσφορά και ήταν παιχνιδάρα, πήγα και το πήρα και σε retail γιατί αξίζει τα λεφτά του!

  6. #86
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default Retail Vs Digital

    Μιας και τον τελευταίο καιρό ακούγεται όλο και πιο πολύ οτι η νέα γενιά θα είναι driverless αρά πάνε τα retail games...
    Θα ήθελα να δω και τις γνώμες σας πάνω σε αυτό το θέμα και τι προτιμάτε περισσότερο και για ποιο λόγο.

    Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ενάντια στα digital games γενικά, πόσο μάλλον να καταργηθούν τα retail.. Είμαι από τους gamers θα δώσουν παραπάνω χρήματα για να πάρουν ένα game σε retail μορφή.
    Οι λόγοι που δεν προτιμώ τα digital είναι αρκετοί.

    • Συλλεκτικοί λόγοι (αλλιώς είναι να βλέπεις τη συλλογή σου
    • Μπορείς να πουλήσεις ένα game που δεν σου άρεσε. Η να ανταλλάξεις με έναν φίλο σου.
    • Μπορείς να πας σε ένα φίλο σου με το δισκάκι και να παίξετε στην κονσόλα του.
    • Βάζεις το δισκάκι και παίζεις (άντε να περιμένεις αμα έχει updates αλλά και πάλι μπορείς να ξεκινήσεις χωρίς γίνουν τα updates) ενώ αμα είναι digital περιμένεις με τις ώρες.


    Επίσης αν πάμε σε only digital θα μιλάμε στην ουσία για μονοπώλιο οπότε δε νομίζω να βλέπουμε τόσο καλές τιμές όσο έχουμε τώρα. Επίσης πολλά μικρά μαγαζιά βλέπω να κλείνουν.

    Μην πάμε σε τσακωμούς μιας και το thread είναι vs. Μπορεί ο καθένας να πει τη γνώμη του χωρίς να προσβάλει τον άλλον.
    Spoiler!

  7. #87
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    retail για συλλεκτικους λογους αλλα και οτι μπορεις να το πουλησεις για να παρεις αλλο game μετα.!

  8. #88
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Για μένα ο μόνος λογος είναι η πώληση για το δισκάκι, μετάνιωσα πολλες φορες που πήρα ψηφιακό το παιχνίδι, τώρα θα το εδινα σίγουρα.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  9. #89
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Σε αυτη τη γενια εχω περασει αποκλειστικα σε digital. Δεν ημουν ποτε "συλλεκτης" οποτε το θεμα της συλλογης δεν το ειχα ποτε.

    Digital για δυο καλους λογους:

    -Τα παιχνιδια πλεον κοστιζουν maximum 30 ευρω(gamesharing)
    -Δεν καθομαι να ψαχνω, αν το φερει το ταδε μαγαζι, πως που ποτε. Μεσανυχτα στο Launch Day παιζω και το εχω ηδη κατεβασει με pre-load. Αρκετες φορες λογω αμερικανικης εκδοσης τα παιχνιδια βγαινουν νωριτερα.

  10. #90
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    To θεμα εγινε Merge με αυτο του 2012, συνεχιζουμε εδω.

  11. #91
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Sorry δεν μου έβγαλε κάτι στο search.
    Spoiler!

  12. #92
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Προσωπικά οχι απλά προτιμώ retail αλλά τα ψηφιακά δεν τα βλέπω καθόλου για τους λόγους που είπατε και παραπάνω. Μία φορά έκανα το λάθος - λαθάρα και πήρα digital παιχνίδια και δεν θα το ξανακάνω.
    Αν η επόμενη γενια έιναι όντως driverless ε τότε πολύ απλά δεν θα πάρω άλλη κονσόλα! Μετά δεν βλέπω κι όλας κάποια τόσο μεγάλη διαφορά με το να κατεβάζω τσάμπα ένα παιχνίδι στο Pc και να το παίξω !!!

    Μεγάλο ΑΚΥΡΟ αυτό απο την δική μου πάντα οπτική!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Peteoklis For This Useful Post:

    mihalis13 (22-09-2015)

  14. #93
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ πχ και παιχνίδια που έδωσε το Plus και τα αγάπησα πήγα μετά και τα αγόρασα σε retail μορφη. Γιατί είναι και αναμνήσεις ρε γαμώτο.. Βλέπεις το κουτάκι και θυμάσαι πράγματα.

    Επίσης όπως έχω ξαναπεί. Ας πούμε έχει κάποιος όλη τη συλλογή του σε digital και ξαφνικά κλείνει η Sony. Δεν είναι απίθανο (που είναι η Atari τώρα;; Καπούτ ότι παιχνίδια έχω πληρώσει αλλά δεν είναι εκείνη τη στιγμή κατεβασμένα στο δίσκο μου..
    Εγώ ξέρω ότι άμα θέλω βάζω το Atari, το Mega Drive και παίζω κάποια από τις κασέτες μου (και ναι όντως κάποια στιγμή το κάνω. Αν ήταν digital όλα δεν θα έβαζα τίποτα.

    Θα το πάω και λίγο πιο μακριά.
    Αν πάμε σε digital only, φανταστείτε πόσα άτομα θα χάσουν τις δουλειές τους.
    Μέχρι και η μουσική ακόμα δεν έχει γίνει digital only.. Δεν μπορώ να φανταστώ να γίνουν τα games σε λίγα χρόνια...
    Απαράδεκτο για μένα και μάλλον θα είναι και το τέλος των κονσολών.. Πολύς κόσμος τότε θα προτιμήσει το pc gaming.
    Spoiler!

  15. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Nerven (22-09-2015)

  16. #94

    Default

    Retail κ μονο. Digital μονο για indie αν κ καποια θα τα ηθελα retail.

  17. #95
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Εγω δεν φτανω καν στο σημειο του να ζυγισω τα υπερ και τα κατα, οσο η τιμες των digital downloads παραμενουν ληστρικες δεν μπαινω καν στη διαδικασια να το σκεφτω. Εχω κατεβασει πολλα παιχνιδια οταν ειναι σε sale, οταν δλδ εχουν τις τιμες που θα επρεπε να εχουν ολα τα digital παιχνιδια day one.
    Μπαινω συχνα πυκνα στο psstore και ΚΑΘΕ φορα μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι οταν βλεπω αυτο το 59.99 η 69.99(!) για τις νεες κυκλοφοριες. Θεωρω πραγματικα οτι με κοροιδευουν μεσα στη μουρη μου.
    Το gamesharing ειναι μια λυση, αλλα ειναι ενα παραθυρακι και τιποτα παραπανω. Δεν εχω ορεξη να μπαινω στην διαδικασια να βρισκω partner για αγορα καθε φορα.
    Βγαλε μου απο την τιμη ολα αυτα που υποτιθεται οτι σε επιβαρυνουν και ανεβαινει η τιμη του retail πουλησε το μου σε μια δικαιη και για τους 2 τιμη και εχω ολη την καλη διαθεση. Αν σταματησει η κοροιδια το ξανασυζηταμε.


  18. The Following 4 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Dragonpaul (22-09-2015),litanies (22-09-2015),Slay (22-09-2015),Snk (22-09-2015)

  19. #96

    Default

    Η αληθεια ειναι πως τα retail ειναι πολυ πιο χρηστικα. Δεν χρειαζονται κατεβασμα, μπορεις να τα πουλησεις και να τα αγορασεις μεταχειρισμενα, να τα παιξεις σε κονσολα φιλου σου κλπ.

    Ομως τα digital ειναι το μελλον. Οπως και να το κανουμε ολα πλεον γινονται ηλεκτρονικα και προσωπικα μου αρεσει που μπορω να κατσω στον καναπε μου, να διαλεξω το παιχνιδι που θελω και να το αγορασω χωρις να χρειαστει να τρεχω στα μαγαζια ψαχνοντας το φτηνοτερο. Οτι πρεπει να περιμενουμε ωρες, ισως και μερες, ειναι μεγαλο μειον αλλα ευελπιστω πως καποια στιγμη στο κοντινο μελλον αυτο θα αλλαξει.

    Απο κει και περα προσωπικα προτιμω τη βιβλιοθηκη μου να την εχω ηλεκτρονικα και να μπορω με ενα κουμπι να διαλεξω ποιο παιχνιδι θελω να παιξω χωρις να βγαζω δισκακια κλπ και να γεμιζω ραφια. Αν τωρα καποιος σαν το φιλο απο πανω κανει συλλογη και του αρεσει να μαζευει ολα τα παιχνιδια θα επρεπε φυσικα να του δινεται η δυνατοτητα να το κανει.
    Δεν πιστευω δηλαδη πως πρεπει να καταργηθουν τελειως τα retail.

    Αυτη τη στιγμη κι εγω προτιμω να αγοραζω retail για τους λογους που προανεφερα αλλα δεν μπορω να μην πω οτι τα digital κανουν τη ζωη μας πιο ευκολη.

  20. #97
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εμένα μου αρέσει και η διαδικασία πάω στο μαγαζί. Ακόμα και cd μουσικής για συγκροτήματα που μου αρέσουν προτιμώ να τα αγοράσω σε physical μορφή.
    Το digital στα μάτια μου είναι ένα "άψυχο" πράγμα...
    Spoiler!

  21. #98
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Λοιπόν χωρίς να είμαι 100 αλλα 99% παρατήρησα οτι στο Forza 6 κυκλοφορεί σε δισκάκι μονο η απλή έκδοση, οποιος ήθελε παραπάνω με τα έξτρα μονο digital κυκλοφορεί οχι σε dlc αλλα 3 εκδόσεις.
    Δλδ only digital η απλο σε Retail.
    Το λέω για να συμπληρώσω με αυτά που λέγαμε πριν κάτι μερες ότι παμε ολοταχώς σε digital μόνο games.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  22. #99
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Απλά εύχομαι να φάνε τα μούτρα τους. Θεωρώ πως αν ο κόσμος αποδοκιμάσει αυτή την τακτική γενικά θα κάνουν πίσω οι εταιρείες, αν όχι δυστυχώς θα κλαίμε...
    Εγώ είμαι πολύ αρνητικός σε όλο αυτό που θέλουν να μας επιβάλουν...
    Spoiler!

  23. #100
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    H MS παντως απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω, δεν εχει δωσει ουτε ενα bundle που να εχει το παιχνιδι σε φυσικη μορφη, παντα digital.

Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •