View Poll Results: Retail ή Digital;

Voters
103. You may not vote on this poll
  • Retail

    88 85.44%
  • Digital

    15 14.56%
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 41 to 60 of 107

Thread: Retail ή Digital;

  1. #41
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by overclocker View Post
    α) Συλλογή. ¶λλη αίσθηση είναι να έχεις το παιχνίδι στο κουτί του και να το βλέπεις στο ράφι σου μαζί με τα υπόλοιπα και άλλη να είναι μόνο σε έναν σκληρό δίσκο.
    Κατανοητό. Βέβαια κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί μειονέκτημα αυτό λόγω έλλειψης χώρου ή/και γιατί τον βολεύει να μεταφέρει μια κονσόλα με ένα σωρό παιχνίδια, χωρίς τον όγκο των δίσκων.

    Quote Originally Posted by overclocker View Post
    β) Ο όγκος δεδομένων. Σε περίπτωση που "χτυπήσει" κάποιος σκληρός ή δεν έχεις χώρο ή αναγκαστείς να κάνεις format λόγο κάποιο ιού τότε αναγκαστικά θα πρέπει να ξανά κατεβάσεις όλο το παιχνίδι ενώ στο retail το έχεις σε δισκάκι και το μόνο που κατεβάζεις είναι τα patches.
    Ιοί δεν υπάρχουν στο PS3.



    Επίσης, σε μερικά games τα patches είναι πολλά GB (π.χ. GT5, BF3), χώρια τα υποχρεωτικά installs.

    Quote Originally Posted by overclocker View Post
    γ) Μεταφορά σε άλλη κονσόλα. Έχω αγοράσει ένα παιχνίδι και θέλω να πάω να το παίξω σε έναν φίλο μου ή θέλω να το δώσω στον αδερφό μου να το παίξει στην δική του κονσόλα και να μου το ξανά επιστρέψει, με το retail γίνεται , με το digital όχι.
    Μπορείς να το κατεβάσεις σε μέχρι 2 κονσόλες και να παίζουν και τα 2 ταυτόχρονα, πράγμα που δεν γίνεται με το retail.

    Και για να μιλήσω και επί προσωπικού, η γνώμη μου είναι η εξής:

    Για «μεγάλα» παιχνίδια, προτιμώ πάντα δισκάκι. Είναι σχεδόν πάντα φθηνότερο, έχει μεταπωλητική αξία και το θεωρώ κοροϊδία να δώσω ¤70 για κάτι άυλο. Εξαίρεση αποτελούν τα Blu-Ray games του PS+ που είναι πραγματικά value for money.

    Σκεφτείτε ότι στο retail αυτά τα ¤70 πρέπει να μοιραστούν οι developer, publisher, μεταφορική, retailer, κράτος (ΦΠΑ). Στο digital υπάρχουν μόνο οι developer & publisher. Υπάρχει λόγος βέβαια που χρεώνουν ¤70 στο PS store και αυτός είναι για να μην κάνουν undercut τους retailers (απλά σας το λέω για να μην απορείτε, το έχουν εξηγήσει πλαγίως παλιότερα στο PS blog).
    Last edited by psx3; 19-12-2012 at 10:25.

  2. #42
    Elite overclocker's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Greece
    Posts
    966
    PSN ID
    johnnie_gr

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Κατανοητό. Βέβαια κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί μειονέκτημα αυτό λόγω έλλειψης χώρου ή/και γιατί τον βολεύει να μεταφέρει μια κονσόλα με ένα σωρό παιχνίδια, χωρίς τον όγκο των δίσκων.
    Αυξάνοντας όμως έτσι τον κίνδυνο να προκληθεί ζημιά στον σκληρό δίσκο από καμία "ατυχία" κατά τις μεταφορές!

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Ιοί δεν υπάρχουν στο PS3.
    Επίσης, σε μερικά games τα patches είναι πολλά GB (π.χ. GT5, BF3), χώρια τα υποχρεωτικά installs.
    Η αναφορά μου για ιούς πήγαινε και στο κομμάτι των PC (π.χ. Steam). Τα patches είναι αναγκαίο κακό έτσι όπως έχει γίνει η βιομηχανία καθώς και η εκβιαστική τακτική του "ενσωματώνω τα DLC μου σε ένα patch" έτσι ώστε αυτοί που θα τα αγοράσουν να είναι έτοιμοι να το παίξουν γεμίζοντας όμως ταυτόχρονα άχρηστα MB ή ακόμα και GB στους υπόλοιπους που δεν ενδιαφέρονται για τα DLCs. To GT5 είναι μια κατηγορία από μόνο του!

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μπορείς να το κατεβάσεις σε μέχρι 2 κονσόλες και να παίζουν και τα 2 ταυτόχρονα, πράγμα που δεν γίνεται με το retail.
    Σε περίπτωση που χαλάσει η κονσόλα και δεν μπορείς να κάνεις deactivate τον λογαριασμό σου όμως χάνεις την 1 από τις 2 "άδειες". Εκτός αν υπάρχει άλλος τρόπος και μου διαφεύγει.
    HATED BY MANY...
    LOVED BY FEW...
    RESPECTED BY EVERYONE...

  3. #43

    Default

    Για το τελευταίο δεν υπάρχει πια φόβος κάνεις deactivate και από το pc πλέον.


  4. #44
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Deactivate γίνεται και από εδώ: http://account.sonyentertainmentnetwork.com/

  5. #45
    Elite overclocker's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Greece
    Posts
    966
    PSN ID
    johnnie_gr

    Default

    Α, ωραία δεν το γνώριζα. Thanks!
    HATED BY MANY...
    LOVED BY FEW...
    RESPECTED BY EVERYONE...

  6. #46
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    PlayStation 3: retail disc vs. digital delivery
    What are the advantages of a PSN download over a disc copy? Do games run better from hard drive? Digital Foundry investigates.

    http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-ps3-disc-vs-digital-delivery

  7. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    antoniss (05-05-2013),Nek_Food (07-05-2013)

  8. #47
    Cool Member SevenAm's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Kryoneri
    Posts
    277
    PSN ID
    SevenAM
    Name
    Vassilis

    Default

    Old timer, retail loyal. Απο την 1η ημέρα δεν έχω αφήσει/ανταλλάξει/πετάξει δισκάκι. Τώρα κινδυνεύω να χάσω και τη 2η (μικρή) βιβλιοθήκη.

  9. #48
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    εγω τρεμω ειλικρινα την στιγμη που παμε σε digital περιεχομενο αποκλειστικα. Εγω θελω να εχω το game στην βιβλιοθηκη να το βλεπω να το παινω ακομα και να το μυριζω. εχω αναμνησεις απο τα games . δεν μπορω να καταλαβω γιατι ντε και καλα πρεπει να παμε σποκλειστικα σε digital περιεχομενο τι μιρλα ειναι αυτη

  10. #49
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Θα αργήσει αυτή η μέρα, όπως θα αργήσει και η κατάργηση του πραγματικού χρήματος. Μην ταράζεσαι άδικα...

  11. #50
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Οσο περνάει ο καιρός και καλομαθαίνω με τα free του plus πηγαίνω προς digital μεριά,
    μ'αρέσει αυτή η ευχέρεια που έχεις ν'αλλάζεις παιχνίδι χωρίς να χρειάζεται να σηκώνεσαι από τον καναπέ.

    Είναι κι ότι μου έχει χαλάσει ο φακός laser και στο PS2 και στο PS3.

  12. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Dragonpaul (28-08-2013)

  13. #51
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Οσο περνάει ο καιρός και καλομαθαίνω με τα free του plus πηγαίνω προς digital μεριά,
    μ'αρέσει αυτή η ευχέρεια που έχεις ν'αλλάζεις παιχνίδι χωρίς να χρειάζεται να σηκώνεσαι από τον καναπέ.

    Είναι κι ότι μου έχει χαλάσει ο φακός laser και στο PS2 και στο PS3.
    Συμφωνώ και μένα μου αρέσει αυτή η ευχέρεια αλλά σε παιχνίδια που με ενδιαφέρουν θέλω να τα βλέπω στο κουτάκι τους, μου αρέσει να βλέπω την συλλογή μου στο ραφάκι.
    Spoiler!

  14. #52
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Οδυσσέα: μέχρι να σου χτυπήσει κάνα bad block ο σκληρός, και μετά να τραβάς τα μαλλιά σου.

    Ανέκαθεν, στην Ιστορία των υπολογιστών / τεχνολογίας, κάτι που μαθαίνεται και στα Πανεπιστήμια, ο σκληρός δίσκος είναι από τα λιγότερο αξιόπιστα μέσα για την ασφαλή αποθήκευση δεδομένων. Ανέκαθεν όμως ε; Αναφέρομαι σαφώς σε κλασικούς, μηχανικούς σκληρούς δίσκους (ήτοι όχι SSD), οι οποίοι είναι αρχιτεκτονικής ονόματι Winchester = 35 έτη.

    Δισκάκια και για πάντα δισκάκια. (και αν υπάρχει η δυνατότητα να τα αντιγράψεις, ακόμα καλύτερα, για να έχεις αντίγραφα ασφαλείας = η μέγιστη αξιοπιστία, πέραν των tape streamers)

  15. #53
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    πολυ φοβαμαι οτι στην digital era θα ψαχνουμε ολη την ωρα για μεγαλυτερα μ,εσα αποθηκευσης

  16. #54
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by lak100 View Post
    πολυ φοβαμαι οτι στην digital era θα ψαχνουμε ολη την ωρα για μεγαλυτερα μ,εσα αποθηκευσης
    Ή για καλυτερο internet. Αν ειχαμε ολοι 1 Gb συνδεσεις δεν νομιζω οτι θα μας ενοιαζε ιδιαιτερα να κατεβαζαμε μεγαλα παιχνιδια, εστω κι αν αυτα ηταν 50 GB το ενα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #55
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το θέμα είναι το PSN να εκμεταλλεύεται 1 Gbps συνδέσεις και όχι να είναι capped σε ADSL ταχύτητες...

  18. #56
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το θέμα είναι το PSN να εκμεταλλεύεται 1 Gbps συνδέσεις και όχι να είναι capped σε ADSL ταχύτητες...
    Καλα μεχρι εμεις να εχουμε 1Gb συνδεσεις πιστευω θα εχει βελτιωθει, ειδικα τωρα που θα ειναι με συνδρομη το multi.

    Στα ποσα ειναι capped το PSN?
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. #57
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Πάντως έχω την εντύπωση ότι το PS Vita κατεβάζει με μεγαλύτερες ταχύτητες από το παλιάλογο το PS3, ασχέτου συνδρομής (και στα δύο με Plus συνδρομή εννοώ). Εκτός και εάν με ξεγέλασε κάτι με τα background downloads, κλπ Η αλήθεια είναι ότι δεν καίγομαι και πολύ να το "κλείνω" και αυτό να συνεχίζει να κατεβάζει, ενώ στο PS3 δεν το αφήνω γιατί μου σπάει τα νεύρα η φασαρία. Πάντως το Killzone Mercenary (beta) κατέβηκε μου φάνηκε σε χρόνο DT.

  20. #58
    Member Manolero1's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Βριλήσσια
    Posts
    86
    PSN ID
    Manolero1
    Name
    Νικολιδάκης Μανώλης

    Default

    Ας πω και εγώ την προτίμησή μου. Φυσικά retail !

    Όμως θα γράψω και κάποιες ακόμα σκέψεις γύρω από αυτή μου την προτίμηση. Διάβασα στα προηγούμενα σχόλια τα θετικά και αρνητικά της κάθε μιας επιλογής. Είναι παράξενο αλλά τα κυριότερα σημεία στα οποία πλεονεκτούν τα retail, δεν αποτελούν τους λόγους που τα προτιμώ. Στην πράξη, σε ότι αφορά αυτό καθαυτό το παιχνίδι δεν νομίζω να υπάρχει καμία διαφορά. Την ώρα που παίζω Gran Turismo μου είναι αδιάφορο αν τα δεδομένα διαβάζονται από την επιφάνεια του Blu-ray ή του σκληρού δίσκου ή και από πουθενά. Ακόμα και αν μελλοντικά δεν χρειάζεται να κατέβει από κάπου το παιχνίδι, και μπορώ να το παίζω χωρίς να το έχω ούτε καν σε ψηφιακή μορφή και χωρίς ούτε καν να μου ανήκει, και πάλι τις ώρες που είμαι μπροστά στην οθόνη και παίζω δεν θα μου κάνει καμία απολύτως διαφορά.

    Άρα οι όποιες διαφορές αφορούν μονάχα το πριν και το μετά. Κυρίως το μετά σε ότι αφορά τα προσωπικά μου γούστα. Μου αρέσει οι ώρες που ξόδεψα σε ένα τίτλο, οι εμπειρίες που αποκόμισα, οι αναμνήσεις που έμειναν κ.λ.π. να αντιστοιχούν σε κάτι το χειροποιαστό που μένει στο ράφι ή στην ντουλάπα ή ακόμα και στο πατάρι και ξέρω ότι υπάρχει εκεί. Το retail αντίτυπο του κάθε τίτλου δεν είναι πλέον για μένα το ίδιο αφού τελειώσω το παιχνίδι. Το ότι έχει κάποιο αντικειμενικό πλεονέκτημα όπως η μεταπώληση ή η εξασφάλιση ότι θα μπορώ να παίξω και μετά από 20 χρόνια με αφήνει αδιάφορο. Το υποκειμενικό στοιχείο που περιέγραψα πριν είναι που του δίνει αξία στα μάτια μου και το κάνει όχι απλά ένα retail παιχνίδι αλλά ένα κομμάτι της gaming ζωής μου. Για αυτό και με ενδιαφέρει να κάνω συλλογή αποκλειστικά από παιχνίδια που έχω παίξει και δεν θέλω άλλα ακόμα και αν μου τα χαρίζουν. Για αυτό και προτιμώ τα σημαντικότερα για εμένα παιχνίδια να τα προμηθεύομαι σε συλλεκτικές εκδόσεις, είναι μια προσπάθεια να υπάρχει κάποια αναλογία μεταξύ των αναμνήσεων που μου άφησε το παιχνίδι και του όγκου που καταλαμβάνει στο ράφι. Οπωσδήποτε αυτό που περιγράφω είναι κάτι τελείως αδιάφορο για πολλούς. Είναι κάτι που αφορά την ανθρώπινη ματαιοδοξία, την οποία σε άλλες περιπτώσεις και εγώ ο ίδιος πιθανόν να κατηγορήσω. Αλλά επειδή προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται ειλικρινής με τον εαυτό μου παραδέχομαι ότι δεν υπάρχουν λογικά κριτήρια που να με οδηγούν στα retail. Αποτελούν για μένα ότι και τα κύπελλα ή τα μετάλλια ή τα αναμνηστικά συμμετοχής από διάφορα χόμπυ του παρελθόντος. Ότι και τα χιλιάδες τεύχη του Μίκυ Μάους των δεκαετιών 70' & 80' που έχω φυλαγμένα. Δεν πρόκειτε να τα πουλήσω ούτε και να τα ξαναδιαβάσω. Μηδέν πρακτική αξία λοιπόν, αλλά ανεκτίμητη συναισθηματική. Είπαμε, ματαιοδοξία !!!

    Δεν τελείωσα ακόμα όμως... χε..χε.. έχω να πω και για τα ψηφιακά κάποιες σκέψεις. Ελπίζω να μην απορριφθεί το ποστ μου λόγω μεγέθους.
    Λοιπόν, όλα όσα έγραψα ποιό πάνω δεν αποκλείουν μελλοντικά να ασχοληθώ και εγώ με την ψηφιακή μορφή των παιχνιδιών. Ή μάλλον για να το πω ποιό σωστά, να μην με απασχολεί η μορφή τους και να μην με απασχολεί ούτε καν αν θα τα έχω δικά μου ή όχι. Θέλω όμως δύο βασικά πράγματα να συμβούν για να μπορέσω και εγώ να το αποδεχτώ αυτό.
    Πρώτον, δεν νοήται να είναι τα ψηφιακά στην ίδια τιμή με τα retail. Πόσο μάλλον όταν ήδη τα retail είναι ανεπίτρεπτα ακριβά. Το να έχει 60 ευρώ ένα παιχνίδι και σταδιακά να πέφτει ας πούμε ως και τα 20 μετά από κάποια χρόνια δεν είναι λογικό, τουλάχιστον για κάποιον που θέλει να παίζει πολύ. Αυτέ είναι τιμές για κάποιον που θέλει να πάρει δώρο ένα game στα ανήψια του και θα αγοράσει 3-4 τον χρόνο. Αλλά για κάποιον που το έχει χόμπυ και παίζει συστηματικά είναι υπερβολικά τα χρήματα.
    Δεύτερον θα ήθελα να δουλέψουν κάπως οι εταιρίες στο να είναι δυνατόν να καταγράφεται το ιστορικό του κάθε ενός σχετικά με την gaming πορεία του. Τι παιχνίδια έπαιξε, πόσο, πότε, πως. Πληροφορίες που θα καταγράφονται στον λογαριασμό μου και θα είναι προσβάσιμες από εμένα και από όσους άλλους θέλω να τις δούνε. Το σύστημα με τα Achievements της Microsoft και στην συνέχεια με τα Trophies των PlayStation είναι ένα πολύ καλό βήμα προς αυτή ακριβώς την κατεύθυνση. Απλά ένα βήμα όμως, καθώς θα ήθελα κάτι ποιό πλούσιο από άποψη εμφάνισης και πληροφοριών. Μια ψηφιακή βιβλιοθήκη από όλους τους τίτλους που έχω παίξει, δημιουργημένη έτσι ώστε να ικανοποιεί την επιθυμία μου για συσχετισμό μεταξύ αναμνήσεων και οπτικού ερεθίσματος. Με την δυνατότητα να τους ταξινομήσω κατά τα γούστα μου και να μπορώ να προσθέσω και επιπλέον πληροφορίες σε αυτούς. Δεν θα ήταν αναγκαίο ούτε να μου ανήκουν οι τίτλοι ούτε να τους έχω αγοράσει ποτέ. Μόνο να έχω ξοδέψει ώρες από την ζωή μου και να αποτελούν κομμάτι της gaming ζωής μου θα είναι προϋπόθεση για να μπουν στην ψηφιακή αυτή βιβλιοθήκη μου.

    Αν λοιπόν αυτά τα δύο πράγματα πάνε προς την κατεύθυνση που επιθυμώ τότε δεν αποκλείω καθόλου μελλοντικά να στραφώ και εγώ στα ψηφιακά παιχνίδια. Δεν θα με ενδιαφέρει καν να τα αγοράσω. Μόνο να μπορώ να ασχοληθώ όσο μου κάνει κέφι και μετά ας μην μου ανήκουν. Θα μου ανήκουν και θα μπορώ να βλέπω όμως τις αναμνήσεις μου και την πορεία μου σε αυτά. Εννοείτε ότι για όποιον θέλει κάποια συλλεκτική έκδοση ή άλλα αναμνηστικά που να μπορεί να τα διακοσμήσει στον χώρο του, πάντοτε θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν τέτοια πράγματα. Όσο υπάρχει μια επαρκής ζήτηση τόσο θα υπάρχει από τις εταιρίες η διάθεση να ικανοποιήσουν, με το αζημίωτο, την ζήτηση αυτή.

  21. #59
    Advanced Member assos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Β.Π.
    Posts
    446
    PSN ID
    assos-gr

    Default

    Retail χωρίς δεύτερη σκέψη.
    Ποτέ δεν κρατάω μεγάλη συλλογή παιχνιδιών και με ενδιαφέρει να έχουν μεταπώληση.

  22. #60

    Default

    Μία από τις μεγαλύτερες retail αλυσίδες, το Amazon, ξεκίνησε να πουλάει ψηφιακά παιχνίδια για PS3 / PS4 στις ΗΠΑ. Δείγμα ότι το μέλλον είναι ψηφιακό και ότι το ποτάμι μάλλον δεν γυρίζει πίσω. Το Retail θα κρατήσει όσο μπορεί αλλά είναι αναπόφευκτο κάποια στιγμή να παραχωρήσει τη θέση του στη ψηφιακή διανομή. Εξάλλου έχουμε και πραγματικό παράδειγμα να στρέψουμε τα βλέμματά μας. Που είναι το μουσικό CD οεο!;;!
    Last edited by GameShopper.gr; 12-11-2013 at 13:57.

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •