View Poll Results: Retail ή Digital;

Voters
103. You may not vote on this poll
  • Retail

    88 85.44%
  • Digital

    15 14.56%
Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 21 to 40 of 107

Thread: Retail ή Digital;

  1. #21
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    αν ηταν μονο το θεμα της τιμης θα ελεγα digital αλλα το retail (καλως ή κακως) σου δινει και ποικιλια. αν δεν σ αρεσει η ελληνικη εκδοση πας στην αμερικανικη κτλ κτλ. και η λυση "πολλοι λογαριασμοι σε διαφορες χωρες" δεν βολευει παντα

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #22
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    λολ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤAI POLL για αυτο το ερωτημα, ελεος δλδ. Δινουμε αξια στις digital εκδοσεις, αν ειναι δυνατον, περα απο το οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ καμοια σχεση με το να εχεις το retail σου.

    Επίσης στα retail ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ, ενω οσον αφορα τις digital εκδοσεις, ας ΜΗΝ μιλησω.....

    Τελος, προσωπικα κ μιση τιμη να ηταν (λολ ειδικα ΤΩΡΑ που ειναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ) θα προτιμουσα retail εκδοσεις.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  3. #23
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by messi10 View Post
    λολ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤAI POLL για αυτο το ερωτημα, ελεος δλδ. Δινουμε αξια στις digital εκδοσεις, αν ειναι δυνατον, περα απο το οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ καμοια σχεση με το να εχεις το retail σου.

    Επίσης στα retail ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ, ενω οσον αφορα τις digital εκδοσεις, ας ΜΗΝ μιλησω.....

    Τελος, προσωπικα κ μιση τιμη να ηταν (λολ ειδικα ΤΩΡΑ που ειναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ) θα προτιμουσα retail εκδοσεις.
    καλα αναλογως κιολας. το god of war collection 2 + ico/shadow of the colossus ηταν και τα δυο πολυ πιο φτηνα απο retail (ισως ακομα να ειναι)
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #24
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Και γω υπέρ των retail αγορών είμαι απολύτως, αλλά ας μην έχουμε υπόψη μας μόνο τα 70Ε του FIFA13 κ.λπ. στο PSN αλλά τις αντίστοιχες ας πούμε "υπηρεσίες" των PC (steam κ.λπ.) των οποίων οι προσφορές είναι απλά απίστευτες ώρες ώρες (ολόκληρα bundles μια εταιρείας, πχ 5+ παιχνιδιών σε τιμή του ενός και τέτοια). Αν βέβαια η κουβέντα εστιάζεται αποκλειστικά στο PSN, η παραπάνω αναφορά δεν έχει άμεση σχέση με την κουβέντα.


  5. #25
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    @λντς, ε, ενταξει 1 - 2 εξαιρεσεις θα υπαρχουν. Για μενα για να αξιζει η αγορα digital (λεμε τωρα.... !)θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον στο 50% της τιμης retail.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  6. #26
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυστηρά και μόνο retail, για αρκετούς λόγους.

    1) Ξεκινώ από το πιο σημαντικό, που είναι τεχνικής φύσεως (δεν διάβασα όλα τα ποστ, όπότε αν ήδη αναφέρθηκε 1000 σόρρυ). Όταν κατεβάζεις ένα παιχνίδι digital μορφής, αποθηκεύεται στον σκληρό δίσκο και ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ για πάντα σε αυτόν. Αναφέρομαι αποκλειστικά περί PSN (SEN) και PS3. Συνεπώς, όπως όλοι ξέρουμε (αν δεν το ξέρουμε, τώρα το μαθαίνουμε, είναι βασικές γνώσεις για όποιον έχει σπουδάσει - όχι σε ΙΕΚ - κάποια κατεύθυνση Πληροφορικής ανωτάτης εκπαίδευσης)....ότι ο σκληρός δίσκος είναι το τελευταίο μέσο αποθήκευσης από μεριάς ασφάλειας. Διότι όταν "σπάει" απλά τα "παίρνεις όλα στον ώμο". Συνεπώς, όταν σπάσει ο σκληρός στο PS3 (δεν τίθεται θέμα "αν", εννοείται λόγω κατασκευής των Winchester δίσκων, όπως όλοι πλην των SSD), απλά χάνεις όλα τα παιχνίδια. Και εντάξει, πες ότι αγοράζεις νέο σκληρό δίσκο, και μέσω του Download list κάθεσαι και τα ΞΑΝΑκατεβάζεις όλα. (και σε μερικά χρόνια, αν δεν υπάρχει PSN; τι κάνεις; τίποτα - τα χάνεις όλα). Ενώ με το physical δισκάκι...............ακόμα και τώρα αν θέλω να ανάψω το PS1 και να παίξω Motor Toon GP 2 (Poly's πρώην Polyphony Digital) μπορώ να το κάνω. Το ίδιο μπορώ να κάνω επίσης και για όλα τα μηχανήματά μου. Για τα digital ομως, είμαι αποκλειστικά "δεσμευμένος" να το τρέχω μέσα από τον σκληρό στον αιώνα τον άπαντα, και ΠΑΝΤΑ με την προϋπόθεση ότι υπάρχει PSN/SEN και δεν έχει σπάσει ο σκληρός (που και τα δύο είναι αμφίβολα να αντέχουν σε βάθος χρόνου). Έτσι, το retail είναι μονόδρομος.

    2) Η παγκόσμια ροή της οικονομίας, που συνδέεται άμεσα και έμμεσα με το retail. Μυριάδες κόσμου που εργάζονται στα εργοστάσια που παράγουν τα αντίτυπα, μυριάδες κόσμου που εργάζεται στις μεταφορικές εταιρείες για την παγκόσμια διανομή, μυριάδες κόσμου που εργάζεται στα retail μαγαζιά. Με το Digital ΟΛΟΙ αυτοί θα βγουν στην ανεργία, σε βάθος χρόνου. Όχι και πάλι όχι, σε κοινωνία Gattaca ή αν θέλετε, σε κοινωνία εντελώς "αποστειρωμένη" χωρίς νταραβέρι μεταξύ ανθρώπων, όχι δεν συμφωνώ, ίσα - ίσα είμαι φουλ πολέμιος.

    3) Τώρα, σε εντελώς προσωπικό τόνο (όχι αντικειμενικό όπως τα παραπάνω), προτιμώ να έχω κάτι χειροπιαστό. Αν υπάρχει η επιλογή retail, προτιμώ αυτήν κατά κόρον. Χώρια που παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο και η τιμή. Έχω σταματήσει τον εαυτό μου πολλάκις, από το να προβώ στην αγορά αρκετών τίτλων PSN, όπως Sly Cooper Collection, ICO/SOC remake, Jak 'n' Daxter remake, Ratchet remake, Metal Gear Remake......γιατί; Μα γιατί οι τιμές τους είναι απαράδεκτες, συγκριτικά με αυτές που έχουν σε μορφή retail.

    4) και το σημαντικότερο: όταν βαρεθώ ένα retail παιχνίδι, μπορώ να το πουλήσω. Ένα digital το βάζω στον πάτο μου, και μένει εκεί για πάντα. Μέχρι βέβαια, να ισχύσουν το 1) και 2), οπότε έχω χάσει και τα λεφτά μου (πχ. αποσύρεται η Sony από τις κονσόλες, πχ. το 2020, συνεπώς σταματά να υπάρχει το PS brand....ενώ ακόμα και σήμερα, που δεν υπάρχει Atari, Amstrad, Commodore, κλπ, μπορώ άνετα να χρησιμοποιήσω τα μηχανήματα και τα παιχνίδια τους).

    γνωρίζω ότι αρκετοί νεαροί ίσως να διαφωνήσουν. Δεν πειράζει, δεν θέλω να εμπλακώ σε κουβέντα μαζί τους, όχι για κανέναν περίεργο λόγο ή λόγω "ανωτερότητας" (μακριά αυτά από εμένα).....αλλά λόγο τρελής διαφοράς σε πείρα / εμπειρίες.
    Όλα τα παραπάνω, δεν τα κατέβασα στο κεφάλι μου τώρα που έγραψα αυτές τις γραμμές, αλλά τέτοιες κουβέντες περί digital και retail, έχουν λάβει χώρα σε "στρογγυλές τράπεζες" από το 1993 και μετά, και φυσικά συμμετείχα σε αυτές. Εξωτερικό και εσωτερικό. Ε, τα παραπάνω είχαμε θίξει όλοι, μα ΟΛΟΙ, απορρίπτοντας κατηγορηματικά την digital μορφή.

    θα αλλάξω άποψη, όταν οι εταιρείες, επιτρέψουν το οποιοδήποτε περιεχόμενο (ολόκληροι τίτλοι και DLC) να αντιγράφεται σε εξωτερικό μέσο, όπως σε ένα δισκάκι της εποχής (DVD, Blu-ray, Violet-ray και πάει λέγοντας). Ώστε να μπορείς να το κάνεις backup, για να μπορείς να ασφαλίσεις την χρηματική επένδυσή σου, από τους λόγους που αναφέρω στο ποστ.

    αυτά, προς το παρόν.

  7. #27
    Forum GOD the master's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,843
    PSN ID
    Kuromajo__
    Name
    リーナ

    Default

    μη με παρεξηγησεις φιλικα στο λεω αλλα για καποιο λογο ηξερα οταν ειδα οτι ειχες ποσταρει εδω οτι θα προτιμουσες retail εκδωσεις και μαλιστα θα επιχειρηματολογουσες με ενα κατεβατο!!!

    παντως συμφωνω μαζι σου!

  8. #28
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Retail retail retail... τους λογους τους εχουν πει πιο πανω τα περισσοτερα παιδια επαρκως οποτε δεν χρειαζεται να λεω κι εγω τα ιδια. Θελω η συλλογη μου να εχει φυσικη παρουσια και οχι να ειναι απλα δεδομενα μεσα σε ενα κουτι.

  9. #29
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Κι εγώ είμαι της άποψης Retail. Όχι για λόγους συλλογής βέβαια. Το αγκάθι της τιμής πιθανώς να βελτιωθεί στο μέλλον. Να αγοράζουμε δηλαδή από το PSN στη μισή τιμή ή πιο φθηνά. Αλλά όπως έγραψε και ο Λευτέρης θα χαθούν άπειρες δουλειές σε περίπτωση που γίνουν όλα digital. Μόνο και μόνο αυτό μου φτάνει σαν λόγος.

    Από εκεί και πέρα, εκτός από backup που πιθανόν να θέλει κάποιος σε περίπτωση που χαλάσει ο σκληρός υπάρχουν και άλλοι λόγοι που κάποιος θα θέλει σε δισκάκι το παιχνίδι του. Εγώ ας πούμε έχει τύχει πολλές φορές να πηγαίνω σε έναν φίλο μου και να παίζουμε κάποιο παιχνίδι μου ή κάποιου άλλου. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε? Αγοράζει ο καθένας το παιχνίδι του? ¨Η κουβαλάμε τις κονσόλες μας αντί για το παιχνίδι. Αν θέλουμε να ανταλλάξουμε κάποιο παιχνίδι με έναν φίλο? Εντάξει δεν αναφέρω καν περί πώλησης μεταχειρισμένου αφού θα πέσει φωτιά και θα με κάψει έτσι όπως πάνε να το κάνουν... Βέβαια αυτά τα τελευταία προβλήματα μάλλον θα έρθουν και στα retail παιχνίδια. Προς τα εκεί κατευθύνονται πλέον.

  10. #30

    Default

    Φοβαμαι μηπως με την digital μορφη θα οργιασουν καποιες πρακτικες εταιρειων , οπως το οτι πρεπει να εισαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ για να παιξεις παιχνιδια η τη μαστιγα με τα DLC.

  11. #31
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Retail ειδικά σε αυτές τις τιμές.

    Digital μόνο τα τσάμπα ή τα πολύ φθηνά αν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Αλλά να δίνω από 30¤ και άνω για ψηφιακής μορφής παιχνίδι δε πα να βγήκε μόλις χθες, το θεωρώ ανόητο.

  12. #32
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Προσωπικά πιο πολύ θα με ενοχλούσε το streaming, μιας και υποβαθμίζει την εμπειρία του gameplay (λόγω συμπίεσης που δημιουργεί artifacts, καθώς και το lag), παρά τα downloadable.

    Τώρα όσον αφορά το future proofness, πολύ αμφιβάλλω αν οι σημερινές κονσόλες θα λειτουργούν μετά από 20 χρόνια... και αναφέρομαι κυρίως στο Blu-Ray κομμάτι (άντε να βρεις ανταλλακτικό laser lens το 2030) και λιγότερο στο YLOD. Κονσόλες σαν το Mega Drive λειτουργούν ακόμα και σήμερα, λόγω της φύσης των cartridges (το πολύ-πολύ να θέλουν λίγο φύσημα).

    Τα μαγαζιά δεν θα πάψουν ποτέ να υπάρχουν (εκτός αν συμβούν ραγδαίες πολιτικοοικονομικές εξελίξεις παγκοσμίως), απλά θα πουλάνε κωδικούς για downloadable games. Ήδη το κάνουν μερικά.

    Κάποιες άλλες δουλειές θα χαθούν αναγκαστικά, αλλά αυτό πάντα συνέβαινε στην ανθρώπινη ιστορία λόγω της τεχνολογικής προόδου (βλ. πεταλωτές, τσαγκάρηδες κλπ.). Πάντα όμως θα δημιουργούνται και νέες δουλειές, οπότε είναι θέμα προσαρμοστικότητας του κάθε ανθρώπου να μην μείνει άνεργος.
    Last edited by psx3; 12-09-2012 at 17:53.

  13. #33

    Default

    πιστευω στο retail! Το θεμα ειναι πως θελω να εχω και το πακετο, για συλλογη!
    Και οτι εχει μεσα! Ισως εχω μεγαλωσει σε λαθος εποχη, αλλα οσο μικρο και να φαινεται
    το θεμα ειναι πραγματικα σημαντικο για την εξελιξη..

    Ευχαριστω,
    Α

  14. #34

    Default

    Retail προτιμω κατα πολυ, δεν ειναι μονο οτι μπορεις να βλεπεις την συλλογη σου και να την θαυμαζεις αλλα την 'κουτατη' εκδοση την νιωθεις πιο δικια σου, βεβαια κατεβαζω και παιχνιδια που ειτε ειναι μονο downloadable αλλα κυριως γιατι πολλες φορες τα βρισκεις σε τιμη πολυ μικροτερη απο την retail εκδοση
    Τhe only thing to fear is running out of beer

  15. #35

    Default

    Retail για τα παιχνίδια του PS3 μόνο γιατί γουστάρω να έχω το κουτί και να το βλέπω!
    Για το PC προτιμώ digital (STEAM) καθώς (για μένα τουλάχιστον) είναι πολύ πιο εύχρηστα και σε γλιτώνουν από περιττές εγκαταστάσεις κακογραμμένων προγραμμάτων όπως orbit, Uplay κτλ.
    Επίσης με το STEAM αγοράζεις παιχνίδια σε τρομερά χαμηλές τιμές!
    Last edited by FoT1KiS; 17-12-2012 at 10:21.

  16. #36
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    retail χωρις δευτερη κουβεντα .-
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  17. #37
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Και τα 2.
    .

  18. #38

    Default

    καλα ειδικα τωρα με τις χριστουγεννιατικες εκπτωσεις του Steam oι digital συλλογες θα αυξηθουνε εντονα...
    Τhe only thing to fear is running out of beer

  19. #39
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ο μονος λογος που θα αγοραζα digital θα ηταν αν οι τιμες ηταν παρα πολυ πιο χαμηλες απο οτι ειναι η retail εκδοση. Κατι που δεν...

    Παντως οτι και να λεμε το retail βοηθα παρα πολυ... Δε χρειαζεται να σκεφτεσαι αν εχεις χωρο στο σκληρο σου δισκο. Οποτε θες το εχεις, το βαζεις και παιζεις. Ουτε να ξανακατεβαζεις ουτε τιποτα. Γιατι μιλαμε για απιστευτο ογκο δεδομενων κιολας. Αν πεις οτι το εχεις σβησει για το "α" η "β" λογο, αντε να περιμενεις να το κατεβασεις και παει λεγοντας...
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  20. #40
    Elite overclocker's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Greece
    Posts
    966
    PSN ID
    johnnie_gr

    Default

    Retail για όλους του λόγους που πολύ σωστά είπαν οι προηγούμενοι αλλά κυρίως, για μένα προσωπικά, για τους εξής:

    α) Συλλογή. ¶λλη αίσθηση είναι να έχεις το παιχνίδι στο κουτί του και να το βλέπεις στο ράφι σου μαζί με τα υπόλοιπα και άλλη να είναι μόνο σε έναν σκληρό δίσκο.

    β) Ο όγκος δεδομένων. Σε περίπτωση που "χτυπήσει" κάποιος σκληρός ή δεν έχεις χώρο ή αναγκαστείς να κάνεις format λόγο κάποιο ιού τότε αναγκαστικά θα πρέπει να ξανά κατεβάσεις όλο το παιχνίδι ενώ στο retail το έχεις σε δισκάκι και το μόνο που κατεβάζεις είναι τα patches.

    γ) Μεταφορά σε άλλη κονσόλα. Έχω αγοράσει ένα παιχνίδι και θέλω να πάω να το παίξω σε έναν φίλο μου ή θέλω να το δώσω στον αδερφό μου να το παίξει στην δική του κονσόλα και να μου το ξανά επιστρέψει, με το retail γίνεται , με το digital όχι.
    HATED BY MANY...
    LOVED BY FEW...
    RESPECTED BY EVERYONE...

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •