Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Forum Downtime

  1. #1
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default Forum Downtime

    Sorry παιδες για το "πεσιμο" του forum, απλα επειδη μεταφερω το portal σε joomla 2.5 (βασικα ετοιμο ειναι) και επειδη παιζω και με νεα πραγματακια εκανα ενα recompile τον apache με php 5.3.14 απο 5.2.9 που ετρεχε τωρα , και για καποιο λογο η νεα εκδοση ειναι ασυμβατη με την παρουσα εκδοση του forum.

    Και παλι sorry επειδη επαιζε το joomla και επειδη ημουν αποροφημενος δοκιμαζοντας πραγματα δεν το πηρα χαμπαρι


  2. #2
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Πιστευω οτι ειναι καιρος να παει και το φορουμ σε νεα εκδοση
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  3. #3
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    thanks for the update! No biggie

  4. #4
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Πιστευω οτι ειναι καιρος να παει και το φορουμ σε νεα εκδοση
    Και εγώ συμφωνώ με τον Αποστόλη.

    Εννοείτε πως όπως στο joe bar team η ατάκα είναι "γαμωτ...γαμωτ...γαμωτ..." εγώ έλεγα από μέσα μου "backup...backup...backup..."
    Last edited by modecris; 23-07-2012 at 03:15.

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  5. #5
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    οχι οτι ξερω απο αυτα,αλλα αφου ειναι για το καλυτερο δεν πειραζει!

  6. #6
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by modecris View Post
    Και εγώ συμφωνώ με τον Αποστόλη.

    Εννοείτε πως όπως στο joe bar team η ατάκα είναι "γαμωτ...γαμωτ...γαμωτ..." εγώ έλεγα από μέσα μου "backup...backup...backup..."
    καλα τα λετε και εσυ και ο αποστολης, αλλα υπαρχουν και καποια προβληματακια οπως οτι πρεπει να πληρωσω για το νεο VB κατι που δεν ισχυει για το joomla και πες οτι παει το παλιομπελο και τα βρισκω και τα δινω, το μεγαλο προβλημα ειναι κατα ποσο θα γινει σωστα η μεταβαση γιατι το παρον forum εχει πολλες custom-ιες επανω που ουτε που θυμαμαι καν ποιες ειναι, οποτε σε περιπτωση που θα παμε σε VB 4 καποια πραγματα που δουλευουν και τα εχετε συνηθισει μπορει να παψουν να δουλευουν.

    Δεν ειμαι αρνητικος για το update ,απλα δεν ξερω τι κινδυνους εχει, θα προσπαθησω να το δοκιμασω offline (εαν βρω πως να κανω inject 960MB στην SQL του Xampp) με καποια "σπασμενη" εκδοση του VB και βλεποντας και κανοντας.

  7. #7
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    ΟΚ, forumagedon is imminent!!!

    Καλή τύχη πάντως...

  8. #8
    Advanced Member aiakos81's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    In a daze with a haze
    Posts
    427
    PSN ID
    Achilleas_81

    Default

    Ασχετο με την ολη συζητηση. Χρησιμοποιω Mozilla (δεν θυμαμαι ποια εκδοση, αν ειναι η τελευταια δηλαδη) με τα cookies να σβηνονται μολις τον κλεινω. Απο σημερα εχω προβλημα με το φορουμ. Κανω log in κανονικα, παταω view new posts, και το προβλημα ξεκιναει τωρα: Καθε φορα που παταω πανω σε θεμα που θελω να δω με πεταει στην αρχικη μου σελιδα (google.gr).Σε οποιο θεμα και να πατησα γινεται το ιδιο πραγμα=αρχικη σελιδα. Επισης, οταν μου εμφανιζει τη σελιδα με τα new posts μου βγαζει την επικεφαλιδα ως εξης με την ακολουθη σειρα: go to first new post-τιτλος (πωλειται, ανταλλασεται,κτλ)-θεμα- σε καποια θεματα βγαζει attachment- last page..
    Ομως οταν κανω λογκ-ιν και παω μονος μου στις κατηγοριες που θελω μπαινω στα θεματα κανονικα χωρις να επιστρεφω στην αρχικη μου σελιδα. Εχω εγω ιο ή εχει σχεση με τις αλλαγες που κανει ο Slay στο φορoυμ;

    Οσο για τον παρον θεμα ο Desmond με εχει καλυψει απολυτα! Παιζω pro απο τον προηγουμενο στην κυριολεξια αιωνα (1999) και δεν μπαινω σε κανενα θεμα pro-fifa ακριβως για τους λογους που λεει.

  9. #9
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν κανω αλλαγες ακομα στο forum, το προβλημα προεκυψε πριν λιγη ωρα και ειναι εντελως τρελο, θα το ψαξω , αν και καποιο προβλημα του hosting πρεπει να ειναι που κανει καποιες αναβαθμισεις αυτες τις ημερες.

  10. #10
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    www.ps3forums.gr contains content from verygood2014.ru, a site known to distribute malware. Your computer might catch a virus if you visit this site.
    Google has found malicious software may be installed onto your computer if you proceed. If you've visited this site in the past or you trust this site, it's possible that it has just recently been compromised by a hacker. You should not proceed, and perhaps try again tomorrow or go somewhere else.
    We have already notified verygood2014.ru that we found malware on the site. For more about the problems found on verygood2014.ru, visit the Google
    ωχχχχ

  11. #11
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    ωχχχχ
    εχει απολυτο δικιο, καποιο hack εγινε στο site , ενα script εγραφε redirect κωδικα στο .htaccess το κατεβασα χθες προσπαθωντας να βρω λυση, δειχνει οκ τωρα αν και απο firefox ακομα δεν με αφηνει να μπω και με κανει redirect (o κωδικας εχει φυγει παντως) οσοι μπηκατε χθες μετα το μεσημερι στις 3:00 να κανετε ελεγχο στον υπολογιστη σας για ιο, εαν δειτε μαλιστα ενα πραγμα που μοιαζει με αντιβιωτικο τοτε εχετε σιγουρα ιο.
    Το ελεγχω το θεμα και θα προσπαθησω να σας ενημερωσω ξανα εαν προκυψει κατι.

    Υ.Γ. υπαρχει backup απο την τεταρτη οποτε δεν υπαρχει καποιο προβλημα οποια εξελιξη και εαν εχει το θεμα.

  12. #12
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    μολις τωρα με αφησε να μπω, απο εχτες μου εβγαζε error...

    το υπεθεσα οτι ειναι hack.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  13. #13
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    οχι απο την τεταρτη τοσο πλακωμα με τον pds πρεπει να σωθει

  14. #14
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Saς 3iXA ΠΡΟidoποιηSe1....
    Mιν τΣακoneΣΤ3 γ1@τΙ θΑ ξAv@r1ξΩ t0 s1t3...

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  15. #15
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Παιδια το προβλημα με το hack δεν εχει λυθει ακομα, συνιστω την προσοχη ολων σας, εκανα ακομα καποιες αλλαγες αλλα δεν ξερω εαν λυθηκε οριστικα, θα σας ενημερωσω.

  16. #16
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Παιδια το προβλημα με το hack δεν εχει λυθει ακομα, συνιστω την προσοχη ολων σας, εκανα ακομα καποιες αλλαγες αλλα δεν ξερω εαν λυθηκε οριστικα, θα σας ενημερωσω.
    Aν ειναι ευκολο πες μας τι μπορουμε να κανουμε εμεις?δλδ να μην μπαινουμε αυτες τις μερες (οχι οτι ειναι το ιδανικο για το site φυσικα)?Να αλλαξουμε κωδικους?Μπορει να μας κατσει κανας ιος οποτε να το τσεκαρουμε?Οσο μπορεις πανω σε θεματα που κοσμος ισως να μην γνωρισει ας πουμε 2 λογια παραπανω.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  17. #17
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Aν ειναι ευκολο πες μας τι μπορουμε να κανουμε εμεις?δλδ να μην μπαινουμε αυτες τις μερες (οχι οτι ειναι το ιδανικο για το site φυσικα)?Να αλλαξουμε κωδικους?Μπορει να μας κατσει κανας ιος οποτε να το τσεκαρουμε?Οσο μπορεις πανω σε θεματα που κοσμος ισως να μην γνωρισει ας πουμε 2 λογια παραπανω.
    Υπαρχει μια τρυπα ασφαλειας που ακομα την ψαχνω, μερικα πραγματα που δοκιμασα εδειχναν να δουλευουν αλλα για λιγο, στην αρχικη φαση εκανε redirect σε site που εβαζε ιο στο μηχανημα του χρηστη, τωρα προσπαθει να κανει κατι αλλο αλλα δεν ξερω ακομα εαν ειναι ασφαλες, απο την στιγμη που κανω αλλαγες και μετα απο λιγο τα βρισκω παλι τα ιδια.

  18. #18
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Αχα, καλα κουραγια και μακαρι να φτιαξει συντομα χωρις δραματα!
    Satan has left his killing floor
    PS4

  19. #19
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εσβησα το παλιο portal με joomla 1.5.23 και εβαλα live το νεο με 2.5.6 λογικα δεν θα δειτε καμια διαφορα εξωτερικα (αν και επαιζα με ενα νεο look αλλα με κολησε το hack τωρα) πλεον με αφηνει να μπω και ο firefox που πριν δεν με αφηνε, θα ξερω σε λιγη ωρα εαν τελικα η τρυπα ηταν στο παλιο joomla η ειναι και αλλα πραγματα πειραγμενα.

  20. #20
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Oλα δειχνουν ενταξει μεχρι στιγμης, συνηθως στο μισαωρο η και νωριτερα γινοταν οι αλλαγες , τωρα ειναι αρκετες ωρες και δεν βλεπω να εχει συμβει κατι, οποτε μαλλον ηταν τρυπα ασφαλειας στην παλια εκδοση του joomla.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •